سوال درباره وسواس و شک در نجاست

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوال درباره وسواس و شک در نجاست

[="DarkOrchid"]با سلام خدمت کارشناسان محترم....من یه دختر 16سالم...من چند وقتی است دچار شک وسوالات زیاد درباره احکام طهارت ونجاسات شدم....بهتره بگم وس.اس...وبا دیدن کوچکترین نجاستی ماتم میگیرم که چطور پاکش کنم که مثلا جای دیگه نجس نشه به طور مثال:

1)چند وقت پیش چند لباس نجس رو روی گوشه ای از اتاق و روی فرش گذاشتم ...یادمه اونموقع سعی کردم از جای خشک لباس روی زمین بزارم یا اینکه اونو توی لباس خشک یا روش بزارم تا زمین نجس نشه...اما الان که اون لباس هارو شستم واتاق رو طی میکشیدم...شک کردم که نکنه حواسم نبوده و لباس نجاستش به فرش یا زمین رسیده...

2)بعضی وقتا وقتی بالافاصله از دستشویی میام ...مثلا وقتی هنگام وضومیخوام مسح پارو بکشم{منظورم دولا شدنه}...حس میکنم چند قطره از ادرارم میریزه...بیشتر موقعا این اتفاق بعد از دستشویی میفته درحالیکه چند دقیقه یا حتی ثانیه قبل دستشویی بودم...بعضی موقعا هم درحالت عادی ..خیلی اذیتم میکنه این قضیه...با عمه ام مشورت کردم...ایشون گفتن چون الانه ما اکثرن خودمونو با آب کر و فشار شلنگ آب میشوریم باعث میشه اندکی آب در مجاری ادراری بمونه ..و اون حسم به خاطر اینه...اما من شک دارم میگم پس چرا بعضی وقتا موقع عطسه یا ...این حسو میکنم...توروخدا راهنماییم کنین...بعضی موقعا فک میکنم اگه این حس درست باشه واقعا نجس باشه...من لباسم نجس شده ...درنتیجه جاییم که نشستم{ازفرش یا مبل وصندلی و...}نجس شدن ویه دفعه به خودم میام میبینم که همه خونه نجس شد...خواهشا من به لطف خدا نمازخونم...دلم نمیخواد تموم فکر وذهنم به اینجور چیزا باشه تا اصل عبادت ...

لطفا بعد از پاسخگویی به سوالای من راهنماییم کنین.
خداقوت ...باتشکر[/]

با نام و یاد دوست

کارشناسان بحث: استاد نور و استاد امین

من یک نوجوانم...;810818 نوشت:
با سلام خدمت کارشناسان محترم....من یه دختر 16سالم...من چند وقتی است دچار شک وسوالات زیاد درباره احکام طهارت ونجاسات شدم....بهتره بگم وس.اس...وبا دیدن کوچکترین نجاستی ماتم میگیرم که چطور پاکش کنم که مثلا جای دیگه نجس نشه به طور مثال:

1)چند وقت پیش چند لباس نجس رو روی گوشه ای از اتاق و روی فرش گذاشتم ...یادمه اونموقع سعی کردم از جای خشک لباس روی زمین بزارم یا اینکه اونو توی لباس خشک یا روش بزارم تا زمین نجس نشه...اما الان که اون لباس هارو شستم واتاق رو طی میکشیدم...شک کردم که نکنه حواسم نبوده و لباس نجاستش به فرش یا زمین رسیده...

2)بعضی وقتا وقتی بالافاصله از دستشویی میام ...مثلا وقتی هنگام وضومیخوام مسح پارو بکشم{منظورم دولا شدنه}...حس میکنم چند قطره از ادرارم میریزه...بیشتر موقعا این اتفاق بعد از دستشویی میفته درحالیکه چند دقیقه یا حتی ثانیه قبل دستشویی بودم...بعضی موقعا هم درحالت عادی ..خیلی اذیتم میکنه این قضیه...با عمه ام مشورت کردم...ایشون گفتن چون الانه ما اکثرن خودمونو با آب کر و فشار شلنگ آب میشوریم باعث میشه اندکی آب در مجاری ادراری بمونه ..و اون حسم به خاطر اینه...اما من شک دارم میگم پس چرا بعضی وقتا موقع عطسه یا ...این حسو میکنم...توروخدا راهنماییم کنین...بعضی موقعا فک میکنم اگه این حس درست باشه واقعا نجس باشه...من لباسم نجس شده ...درنتیجه جاییم که نشستم{ازفرش یا مبل وصندلی و...}نجس شدن ویه دفعه به خودم میام میبینم که همه خونه نجس شد...خواهشا من به لطف خدا نمازخونم...دلم نمیخواد تموم فکر وذهنم به اینجور چیزا باشه تا اصل عبادت ...

لطفا بعد از پاسخگویی به سوالای من راهنماییم کنین.
خداقوت ...باتشکر

با سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر بزرگوار

1. به شکتان توجه نکنید و جایی از زمین و فرش نجس محسوب نمی شود.
2. اصلا به افکارتان توجه نکنید و بنابر عدم خروج ادرار بگذارید درواقع نیاز به آبکشی نیست و جایی هم نجس نشده است.

برای راهنمایی بیشتر ودرمان وسواس از مشاورین کمک بگیرید.

همواره موفق و موید باشید

[="#0000FF"]

من یک نوجوانم...;810812 نوشت:
[="DarkOrchid"]با سلام خدمت کارشناسان محترم....من یه دختر 16سالم...من چند وقتی است دچار شک وسوالات زیاد درباره احکام طهارت ونجاسات شدم....بهتره بگم وس.اس...وبا دیدن کوچکترین نجاستی ماتم میگیرم که چطور پاکش کنم که مثلا جای دیگه نجس نشه به طور مثال:

.
خداقوت ...باتشکر[/]

سلام علیکم.درمان وسواس بایستی تحت نظر روان شناس بالینی و در صورت نیاز به دارو درمانی تحت نظر یک روانپزشک انجام شود.در طی درمان ،روان شناس تکنیکهایی به شما آموزش خواهد داد که بتوانید این افکار را کنترل کنید.

توصیه می کنم هرچه زودتر برای درمان اقدام کنید.هزینه ی درمان وسواس تقریبا برابر است با پر کردن یک دندان خراب و یا کمی بیشتر.مطمئنا آرامش داشتن ارزش این هزینه را دارد.چنانچه وسواستان را درمان نکنید ممکن است در روابط خانوادگی و اجتماعی دچار تنش شوید و حتی عملکرد تحصیلیتان تحت تأثیر قرار گیرد.
حتی در آینده بعد از ازدواج با بچه دار شدن و نجاستکاریهای بچه به شدت تحت فشار قرار خواهید گرفت که در اینصورت هم به بچه ها آسیب وارد می شود و هم رابطه شما را با همسرتان تحت الشعاع قرار میدهد.چون ممکن است او در زمینه ی حساسیتهای شما با نجس و پاکی همکاری نکند که منجر به نزاع خواهد شد.چنانچه معلوم شود شما وسواسی هستید حتی ممکن است خواستگاران خود را هم از دست بدهید چون مردان مایل نیستند با زنان وسواسی ازدواج کنند.
همچنین در صورت عدم درمان در آینده به احتمال زیاد بچه های شما هم وسواسی می شوند.وسواس رفتاری است که آموخته می شود و به احتمال زیاد مادر شما هم وسواس دارد و حساسیتهای او به شما منتقل شده است.
پس بشتابید به سوی درمان.متأسفانه در فضای انجمن امکان درمان وجود ندارد.البته می توانید برای شروع و آشنایی بیشتر با وسواس با بخش تلفنی تماس بگیرید.با شماره۰۹۶۴۰
موفق باشید.

[/]

موضوع قفل شده است