نمونه های عملی از اجرای فقه حکومتی

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نمونه های عملی از اجرای فقه حکومتی

با عرض سلام و خسته نباشید
من از شما خواستار هستم نمونه های عملی از اجرای فقه حکومتی در جامعه را بیان کنید،به گونه ای که این فقه حکومتی چگونه مسائل را حل میکند با ذکر نمونه.
ممنون میشم اگر پاسخ گو باشید.

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد کریم

فهیمه قربانی;810281 نوشت:
با عرض سلام و خسته نباشید
من از شما خواستار هستم نمونه های عملی از اجرای فقه حکومتی در جامعه را بیان کنید،به گونه ای که این فقه حکومتی چگونه مسائل را حل میکند با ذکر نمونه.
ممنون میشم اگر پاسخ گو باشید.

سلام وعرض ادب
البته بنده مراد حضرتعالی را از فقه حکومتی درست متوجه نشدم. اما ا توجه به خود لفظ اگر مقصود فقه سیاسی اسلام باشد باید عرض کنم.
فقه سیاسی اسلام بر مبنای امامت می باشد. وشخص تام الاختیار در اداره جامعه اسلامی امام می باشد. ونمونه ها ملموس آن در عصر رسول بزرگوار اسلام وامام علی علیه السلام که متصدی زعامت به مدت قریب پنج سال بودند مشخص است.
در دوران رسول خدا(ص) ایشان در مدت ده سال حکومت در مدینه منوره اختلافات موجود در بین طوائف را از بین بردند. وهمه را برای هدف واحدی بسیج کردند. که ثمره آن تسلط اسلام ومسلمین بر شبه جزیره عربستان در پایان عمر آنحضرت وخیلی کشورهای دیگر بعد از وفات ایشان بود.
از بین بردن قبیله گرایی که در بین عربها امر متداولی بود، برداشتن تبعیض طبقاتی، اتحاد بین مردم، رشد علمی ومعنوی مردم، برداشتن خرافات مثل کشتن دختر بچه، ارزش دادن به جایگاه زنی که اصلا انسان حساب نمی شد، از ثمرات حکومت اسلام بود. ومهمتر از همه ایجاد امنیت در جامعه آنروز. واینها برای مردمی بود که قبل از اسلام مانند انسانهای وحشی زندگی می کردند.
در دوران غیبت هم که مبنا ولایت مطلقه فقیه است. واولین بار بعد از انقلاب اسلامی ایران اجرا شده است. ثمرات آندر مقایسه با رژیم سابق وکشورهای منطقه واسلامی واضح وروشن می شود.
رشد علمی کشور، بالا رفتن سطح سواد، زمینه سازی مشارکت همه مردم در تعیین مسئولان کشور، ملاک قرار دادن احکام اسلامی در اداره کشور ومراکز قضایی، رسیدگی به مناطق محروم مخصوصا روستا ها بعد از انقلاب که قابل مقایسه با قبل آن نیست، حفظ عزت کشور در مقابل بیگانه ها وعدم سرسپردگی در مقابل آنها، ایجاد زمینه سواد آموزی برای همه اقشار مردم و...
البته کسی مدعی این نیست که اسلام واحکام آن بطور کامل در کشور اجرا شده است. وکاستی وجود ندارد. ولی رویه تا الان تلاش برای اجرای احکام اسلامی تحت مدیریت ولی فقیه بودذه است.
اگر منظور خود را باز شفاف تر بیان کنیدبیشتر می شود توضیح داد.

موضوع قفل شده است