جمع بندی با پسر کوچولویی که همه رو کتک میزنه چگونه رفتار کنم؟

تب‌های اولیه

27 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
با پسر کوچولویی که همه رو کتک میزنه چگونه رفتار کنم؟

[="Tahoma"]با سلام
گل پسرم یک ساله و دو ماهه اس اما به شدت دستبه زن داره
اصلا هم شرایط سنی رو در نظر نمیگیره ...از مادر بزرگ بنده تااااااااااااااااااااااااا بچه های یکی دو ساله
بغل هر کی میره اول با لبخند :)اما بعد مثل ماموران ساواک چپ و راست سیلی میزنه
بماند که دستاش کوچیه و دردش قابل تحمله ..یعنی تغریبا قابل تحمله :-s
ولی کتک کتکه دیگه
و من به عنوان یه مادر بی تجربه نمیدونم ...چ عکس العملی نشون بدم ....داد بزنم ..لبخند بزنم ...تذکری که اصلا متوجه نمیشه رو واسه دل خوشی اون کسی که داره کتک میخوره بگم
[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام و درود بر شما

فعلا به ايشان فرصت بدهيد
بزرگ كه شد سلام بنده را به ايشان برسانيد و اگر خواست پرخاشگري را ادامه دهيد بگوييد يك تماسي به بنده بگيرند يا با مشاوران 09640 تماس بگيرند
با آمريكا دارند مذاكره مي كنند ايشان به هر حال شروطي دارند كه بايد با ايشان گفتگو كنيم و وارد مذاكره شويم

آب شير گرم
آب شير سرد
با مذاكره
مي شود ولرم:)

خب ببينيم دوستان چه نظري دارند
خدمت شما هستم

[="Tahoma"]

مهر...;809834 نوشت:
داد بزنم ..لبخند بزنم ...تذکری که اصلا متوجه نمیشه رو واسه دل خوشی اون کسی که داره کتک میخوره بگم

سلام مجدد
راستش تموم موارد و انجام دادم اما هیچ کدوم اثری نداشت
خیلی از این مساله ناراحتم ...برادرم میگه در این جور مواقع نخند که فکر نکنه کار خوبی انجام میده ..یا به انجام این کار تشویق اش نکن
بعله ..اوایل برام جالب و خنده دار به نظر میومد اما بعد اش جذابیت اولیه رو از دست داد و پی به عمق فاجعه بردم
همیشه از بچه هایی که دیگران ..مخصوصا بی علت دیگران و بزنن بدم می اومد
اما حالا خودم دچارش شدم
حرفای دیگران هم که هزار ماشالله
حکم چی بگم ؟ حکم بنزین ریختن رو اتیش و داره
چقدر پسر فلانی بده یه ذره بچه از الان بقیه رو میزنه وای به جال چار روز دیگه که بزرگ بشه ...رفتم خونه ی فلانی چقدر بچه اش و بوسش کردم اما اینقدر زد تو سرم تا یه هفته سر درد داشتم (انگار فیلم هندیه )
وقتی این حرفا رو از گوشه کنار میشنوم ناراحتیم دو چندان میشه و سرش داد میزنم
اما بازم فایده نداره ..چشماش و میبنده و دستاش شروع به کار کردن میکنه
صداش و که نگم بهتره
وقتی گریه میکنه انگار یه مرد گنده داره گریه میکنه ...کل شیشه های اپارتمان میلرزه

سلام
مادرم دبیر ابتدایی هست و با این نوع کودکان و دانش آموزان پر انرژی و پرخاشگر و ... ارتباط زیادی داره.
البته این فقط یه حدس هست که با مراجعه به مشاوران تربیتی و ... می تونید از قطعیتش مطمئن شید.
به احتمالی، فرزند شما بیش فعال هست.پس مطالب زیر رو با فرض بیش فعالی می نویسم:
بیش فعالی یعنی انرژی زیادی و مادر زادی که می خواد تخلیه کنه و در کل معمولا تا سنین خاص نوجوانی و جوانی می تونه پیش بره و می تونه نشانه های زیر رو داشته باشه.
1- همه رو کتک می زنه.
2- از دیوار صاف بالا می ره.
3- خیلی پر تحرکه...
4-انرژی زیادی برا بازی و ... داره.
5-در برخی مواقع پرحرفی و میل به بازی و ... دارند و ... که می تونید با سرچ ازشون باخبر شید.
البته در لول بالای بیش فعالی، معمولا دانش آموزان بیش فعال رو در مدارس خاصی ثبت نام می کنند.
اگر فرض رو بر این بگیریم که دلبندتون بیش فعال باشه، پس انرژی زیادی برا تخلیه داره که می تونید با استعداد یابی و ثبت نامش در باشگاه ورزشی مورد علاقه اش، انرژی اضافی رو به درستی تخلیه کنید تا هم به سلامتی و رشدش کمک کنید و هم اینکه شاید در اون رشته مورد علاقه ورزشی، بتونه به موفقیت های بعدی برسه.
در ضمن اگر در مورد اینطور بچه ها، سعی کنید استعداد درسی و علایق کاریشون رو برای کار و رشته درسی آینده پیدا کنید، می تونید انرژی زیادشون رو به صورت هدفمند در راه چیزی بگذارید که در آینده برا کسب و کار و درس به کارشون می یاد تا با سرعت و قدرت و شتاب بیشتری بتونند به آینده ایده آل خودشون برسند.
امیدوارم مطلب به دردبخوری باشه...موفق باشید...

مهر...;811806 نوشت:
سلام مجدد
خیلی از این مساله ناراحتم ...برادرم میگه در این جور مواقع نخند که فکر نکنه کار خوبی انجام میده ..یا به انجام این کار تشویق اش نکن
بعله ..اوایل برام جالب و خنده دار به نظر میومد اما بعد اش جذابیت اولیه رو از دست داد و پی به عمق فاجعه بردم
همیشه از بچه هایی که دیگران ..مخصوصا بی علت دیگران و بزنن بدم می اومد
اما حالا خودم دچارش شدم
حرفای دیگران هم که هزار ماشالله
حکم چی بگم ؟ حکم بنزین ریختن رو اتیش و داره
چقدر پسر فلانی بده یه ذره بچه از الان بقیه رو میزنه وای به جال چار روز دیگه که بزرگ بشه ...رفتم خونه ی فلانی چقدر بچه اش و بوسش کردم اما اینقدر زد تو سرم تا یه هفته سر درد داشتم (انگار فیلم هندیه )
وقتی این حرفا رو از گوشه کنار میشنوم ناراحتیم دو چندان میشه و سرش داد میزنم
اما بازم فایده نداره ..چشماش و میبنده و دستاش شروع به کار کردن میکنه
صداش و که نگم بهتره
وقتی گریه میکنه انگار یه مرد گنده داره گریه میکنه ...کل شیشه های اپارتمان میلرزه

با سلام وعرض ادب

خواهرم والا پسر من هم همین برخورد رو داره الان شده سه سالش ولی باز هم هرموقع چیزی

باب میلش نباشه اولین کاری که میکنه کتک زدنه (البته فقط من رو کتک میزنه)!حتی بازیش هم کتک زدنه !

به نظرم علتش اینه یکسره تو خونه ایم ،همبازی ندارن ،حوصلشون سر میره ،

هر موقع میبریمش بیرون پارکی ،جایی اصلا ندیدم این رفتار رو داشته باشه !

به نظرم اصلا نگران نشو وبیشتر نیاز به سرگرم شدن داره!

مهر...;811806 نوشت:

سلام
من پسرم الان 5 سالشه واز اوایل همین جوری بود واکثر برادر زاده هام دختر هستن واکثرشون رو میزدما هم با مهربونی تذکر میدادیم ولی خیلی فرقی نمیکرد بخاطر همین سعی میکردیم بیشتر باخودمون باشه ومواظبش باشیم
وبه نظرم این لازمه روحیه مردانه است واصلا چیزنگران کننده ای نیست
برای اینکه عوارض این روحیه بچه کم بشه سعی کنید زیاد بغل دیگران نزارید وبیشتر پیش خودتون باشه و بیشتر نظارت ومواظبت داشته باشید تااشخاصی که از نظر سنی بزرگ هستن ولی از نظر عقلی هنوز بچه موندن ناراحت نشن
بزرگ تر ها کمی اهل انصاف باشن نباید اینجور قضاوت کنند
بازی کردن وبیرون بردن هم تاثیر داره فضای خفه آپارتمان با روحیه زنده وپرنشاط بچه تضاد داره بخاطر همین من آپارتمان دارم ولی دادم اجاره خودم رفتم یه جای دیگه میشنم
پس حتما پارک وبیرون وسرسره ببرید

یه مطلبی من شنیدم میگن بچه هایی که زیاد شلوغ میکنند بزرگ تر شدن خیلی آروم وسرسنگین میشن مشاورین در این مورد میتونن راهنمایی کنن؟
ولی یه مطلب رو قبول دارم که کلا زندگی با پسر سختی بیشتری نسبت به دختر داره ولی خب خدا به خانم ها صبر بده مخصوصا خانم من که بچه دومم هم پسر است

منم میخواستم بگم شاید بیش فعالی داره این فسقلی...

از نظر طب سنتی خوردن قرص های اهن توی بارداری بیش فعالی میاره....

[="Tahoma"]

++Hadi++;811807 نوشت:
2- از دیوار صاف بالا می ره.
3- خیلی پر تحرکه...
4-انرژی زیادی برا بازی و ... داره.

هیچ کدوم از این علائم و نداره
خیلی اروم تو اتاقش با اسباب بازی هاش بازی میکنه
کارتون تماشا میکنه
بیرون از خونه هم شیطنتی که باعث ناراحت شدنم بشه رو انجام نمیده

مهر...;812014 نوشت:
کارتون تماشا میکنه

خواهرم نگران نباش

والا هیچیش نیست .

پسر من هم خیلی پسر حرف گوش کنیه ،هیچکدوم از این رفتارهای بیش فعال رو نداره!

فقط هر وقت خواسته ای داره با کتک خواستش رو میگه (البته خواسته ای که نمیخوام اجابت بشه)

نمیدونم شاید زبان گفتاری پسرها اینه!

[="Tahoma"][="Black"]سلام
موضوع خوبی است .
چند نکته :
اول اینکه اینجور مواقع که کودکان به اصطلاح کتک میزنه مهمترین کار اصل تغافله .شدید جواب میدهد اما زمان می بره .
دو اینکه نگران نباشید تو این سن طبیعیه. میشناسم بچه هایی که تو سن و سال پسر شما هستن و همین عمل رو انجام میدم .
سه اینکه همانطور که در مورد دوم ذکر کردم تقریبا اکثر بچه ها تو این سن و سال همینجورین ، پس ربطی به بیش فعالی نمی تونه داشته باشه .

خلاصه خواهر برای اینکه این خصلت در درون فرزندتان نمونه نیاز دارید یکسری راهکارها رو انجام بدید که اولیش تغافله ، بعد اینکه در زمانی که فرزندتان کتک میزنه اصلا بهش تذکر ندین چون لجباز میشه و بدتر میکنه , به جاش کاری کنید حواسش پرت بشه که این هم خود یک اصل تربیتی دیگر است .
پس فعلا این کارا رو انجام بدین:
۱ ۰ تغافل
۲.پرهیز از سرزنش کردن و تذکر دادن
۳. پرت کردن حواس کودک
موفق باشید .[/]

برای بچه های زیر 5-6 سال تشخیص بیش فعالی داده نمی شه
بچه های زیر 3 سال خیلی شبیه بیش فعالها هستند ،

یکی از خصوصیت اونها عدم تمرکزه ، بنابراین بهترین رفتار برای بچه شما که یکسال و دوماهه پرت کردن حواسه،
بچه در این سن کار خاصی اجام نمیده که بخواد تنبیه بشه یا جای نگرانی باشه ،
معمولا کتک می زنن، هل میدن، گاز می گیرن، جیغ میکشن، و...

در این مواقع توصیه شده که علاوه بر پرت کردن حواس رفتارش را متوقف کنید،
مثلا وقتی کتک می زنه دستشو نگه داشته باشید،
وقتی تف می زنه یا جیغ می کشه دستتونو روی دهانش بگذارید،
لگد میزنه پاشو بگیرید و نگه داشته باشید.

کمی بزرگتر که شد با لحن جدی(نه خشن) توضیح بدین که این کار خوبی نیست.

بسمه الرئوف الرحیم

مهر...;809834 نوشت:
و من به عنوان یه مادر بی تجربه نمیدونم ...چ عکس العملی نشون بدم ....داد بزنم ..لبخند بزنم ...تذکری که اصلا متوجه نمیشه رو واسه دل خوشی اون کسی که داره کتک میخوره بگم

عرض سلام و ادب و آرزوی قبولی طاعات

فکر کنم ابتدا بهتر است علتش را کشف کنید تا بعد ببینید برای رفعش چه باید کرد.

در این سن کودک هنوز نمی تونه بطور کامل خواسته هایش را به زبان بیاورد،هنوز قدرت استفاده

از لغات و مهارت آن را کسب نکرده،شاید یکی از عللش این باشد که خواسته ای

دارد که نمی تواند بیان کند حالا اینطوری یا می خواهد توجه شما را جلب کند یا به خاطر اینکه

نمی تواند به خواسته اش برسد عصبی می شود و بهترین راه تخلیه ی هیجانات عصبیش هم کتک زدن است

(هنوز قوه ی منطقش رشد نکرده).

این می تواند یک رفتار بازدارنده و تدافعی باشد و یا گاهی هم رفتاری طلبکارانه.

به هر حال کودک چهارده ماهه را نمی شود نصیحت کرد چون درکی از رفتار خوب و بد ندارد

شما مادرش هستید به رفتارهاش دقت کنید و عواملش را پیدا کنید،ضمن اینکه در منزل زیاد باهاش حرف

بزنید و بازی کنید تا مهارت گفتاریش سریع رشد کند.

یک مطلب دیگه هم به نظرم رسید که در واقع آموزشی است،یک نوع شبیه سازی رفتاری

به این شکل که خودتون را جای فرزندتون بگذارید و بهش بگید من علی(اسم فرزندتون مثلا علی)

و شما مثلا حمید(اسم کودکی که بیشتر از فرزندتون کتک می خوره) بعد در یک بازی نمایشی

به جای فرزندتون نقش بازی کنید همان رفتاری که دوست دارید نسبت به کودکان دیگر داشته باشد

به عنوان مثال اسباب بازیتون را بهش تعارف کنید یا با غذا و میوه ازش پذیرایی کنید یا نوازشش کنید

و یا.....فکر می کنم خیلی از محاسن اخلاقی و آداب معاشرت اجتماعی را بچه ها در بازی یاد می گیرند.

[="Arial"][="Black"]سلام شاید یه دلیل اش برای ااین باشه که میخواد جلب توجه کنه
موقعی که کتک نمی زنه بیشتر تشویق اش کنید
وقتی ادم از یه چیزی امتیاز بگیره اون کار رو هی تکرار می کنه
شاید از کتک زدنش یه امتیازاتی میگره به این مورد دقت کن
[/]

سلام همون طور که دوستان گفتن یه امر طبیعیه و به مرور زمان برطرف میشه ، اصلا حساس نباشید

بهترین کار اینه که تو این جور موارد حواسشو پرت موضوع دیگه ای کنید.

بچه ها تو سنین مختلف رفتار های گوناگونی از خودشون بروز میدن.

مثلا خواهر زاده خودم اوایل جیغ های عجیبی میکشید که خوب شد ، یه مدت مثل فرزند شما همه رو کتک میزد ، الانم که داره سنش بیشتر میشه ، کتک میزنه ، ولی تکرار و شدت کتکهاش خیلی کم شده ( با انصاف تر شده :d یعنی خودش داره میفهمه کارش درست نیست

مهر...;812014 نوشت:

کارتون تماشا میکنه

پس موضوع اصلا حادی نباید باشه...تو این سن معمولا بچه های پسر اینطوری هستند و به تدریج ان شاءال... بهتر و بهتر می شند...
موفق باشید...

موافقم با خانم حبیبه کاملا
ولی هشدار!
اول نمی تونن ارتباط برقرار کنن، از دست و پا برای برقراری ارتباط استفاده می کنن و عصبانیت خود رو نشان میدهند
بعد تکرار حرف های بقیه تلقین میشه براش! تو اینطوری هستی! شایدم بخاطر بدگویی دیگران و اینکه کم دوستش دارن ناراحت میشه
بعد میشه انتقام! خدای نکرده اگر کسی اون رو بنه بدتر می کنه
درمان!
اول: ازش خواهش کنین که نکنه، دستش رو بگیرین، غصه تون رو با قهر، با گریه (الکی) نشون بدین
دوم: در سنین بالاتر بهش بگین نزن مامان دردش میاد! بعد زمانی که در جمع نباشه و تمرکز داشته باشه، اگه شما رو زد، آهسته بزنینش بگین ببین مامان درد میاره! نکن عزیزم
سوم: محرومیت که بسته به سنش تغییر میکنه و می تونه به جای تنبیه استفاده بشه
همیشه دوستش داشته باشین، هیچ وقت ازش بدگویی نکنین
نهایتا تا سن مدرسه ادامه داره، دست بالا دست بسیاره، یکمی اون جا کتک بخوره سیر میشه

ممنون از سوال خوبت که مشکله منم بودخیلی امیدوار ودلگرم شدم پسره من به گونه ای کتک میزند که واقعا تحمل ضرباتش سخت هست نکات مشابهی که بین خودم ودوستانی که همین مشکل را داشتند 1اپارتمان2تک فرزندی3اقتضای سنی ومشکلی که خاص بود برای پسره من عدم همبازی شدن وهمراهی کردن همسرم با پسرم هست که اونم تلافیش رو سر عمو ش در میاره منم دعواش میکنم اما تنها اثری که داره تحقیر شدنش جلو بقیه اس واینکه دیگران به خودشون اجازه میدن نقد ونکوهشش کنن واینکه این کارش بچگی تلقی نمیشه وبی ادبی برداشت میشه امیدوارم شما اشتباه منو نکنی این امور تا جایی پیش رفته که مادره همسرم پیغام داده اند که بچه ات رو ادب نکردی ومن برای پایان این سرزنش ها ونکوهش ها رابطه ام را با تمام اقوام قطع کردم که خود اشتباه بزرگتری هست اما راه دیگری به ذهنم نمیرسد اگر شما راهکاری دارید به من هم بگویید این را هم بگویم اینکه من به مادر همسرم وبقیه بگویم بچه است دیگر"
بچگی میکند
اثری ندارد چون پسره من ظاهری درشت دارد وبه 5سال نزدیک تراست تا3سال واینکه تقریبا اکثر ادمها به قول معروف کور خود هستند وبینای مردم

مهر...;809834 نوشت:
با سلام
گل پسرم یک ساله و دو ماهه اس اما به شدت دستبه زن داره

سلام
با اجازه شروع کننده محترم و استاد حامی

منم از این فرصت بوجود اومده استفاده لازم رو بکنم و دو تا سوال بپرسم که یکی از آنها با سوال شما مشترکه.

برادر منم تازه وارد چهارسالگی شده. علاوه براینکه دیگران رو میزنه، خودش رو هم به شدت مورد ضرب و شتم قرار میده!
گاهی اوقات برای جلب توجه، بعضی وقت ها هم برای به انجام رسوندن کارهای خودش که با مخالفت مواجه میشه.

یه مشکل دیگه هم که تازه اضافه شده حرف بدی (فحش) هست که یاد گرفته و مدام تکرار میکنه.
چطور میتونیم از ذهنش دور کنیم و از یادش ببریم؟

پیشاپیش از راهنمایی هاتون ممنونم@};-

فضه الزهرا;812068 نوشت:
نهایتا تا سن مدرسه ادامه داره، دست بالا دست بسیاره، یکمی اون جا کتک بخوره سیر میشه

احساس میکنم دز حساسیتم نزدیک اسمونه :deldari:
وقتی به دنیا اومد تمام شب و بدون اینکه خسته یا ناراحت بشم در اغوش میگرفتم اش و تا صبح نگاهم و به صورتش میدوختم
صبح ها هم چند ساعتی رو وقتی پدرش بیدار بود و مواظبش بود خودم استراحت میکردم
از بدو تولدش مسئولیت تمام مراقبت هاش به عهده ی خودم بود
به من با این همه حساسیت حق بدید یه کمی نگران باشم

این حساسیت زیادی است! حق نیست!بهتون حق نمی دم، اگه بچه عزیزه تربیتش عزیزتره و توی تربیت تغافل خیلی مهمه که خیلی از پدر و مادر ها به اسم دوست داشتن انجام نمی دن، بعد هم خودشون رو اذیت می کنن هم بچه رو! رها کنین خودتون رو یکم،ان شاءالله این تنها فرزندتون نخواهد بود

پاسخ: راهش این نیست که قطع رابطه کنین! ببخشید ولی باید به فرزندتان یاد بدهید خانه ی هر کسی میرود نظم آنجا را قبول کند! از اینکه بقیه دعواش کنن، (جلوی روی بچه) نه اعتراض کنید و نه مانع شوید!
پشت سر توی اتاق دیگر، از مادرهمسرتون بخواهید مادرانه رفتار کنه و بهش گوشزد کنین که کوچیکه
اگر بچه زیاده روی کرد، (قبلا با صاحب خانه هماهنگی کنید که مانع نشود) تنبیه بچه را به صورت محرومیت اعمال کنید
با قاطعیت و نه با صدای بلند، بهش بگید بس کن و به اتاق دیگری (اتاقی با نور کافی و با در بسته و نه قفل کرده) ببریدش و بگویید نباید بیرون بیاید! به مدت 5 دقیقه، یا چند دقیقه با او قهر کنید

کسی اون حرف رو تکرار نکنه و اهمیت نده و حساسیت نشون نده، بعد چند هفته نهایتا فراموش میشه
خودش رو میزنه چون برای خودش ارزش قائل نیست، نه در این مواقع که خود را می زند، در جاهای دیگر بهش محبت کنین
خیلی وقت ها مادر ها تا بچه چیزی را نخواهند، به او نمی دهند، تازه وقتی هم که بخواهد حواس او را پرت می کنند
این بچه احتمالا لجباز هم هست، گاهی لازم است قبل از رفتن در فاز عصبانیت خواسته ی کوچکش را برآورده کرد و گاهی به این خواسته با قاطعیت گفت نه و حرکات و رفتار های او را نادیده گرفت

[="Courier New"][="Navy"]سلام .
بهتره که با پسر کوچولوتون با ارامش و مهربونی برخورد کنین وقتی تو خونه هستین باهاش صحبت کنین . بگین این کاری که می کنه کار خوبی نیس و به مرور که بزرگ بشه اگه به کارش ادامه بده بقیه ازش دوری می کنن. چن سال دیگه که بره مدرسه بچه ها باهاش دوس نمیشن و ازش دوری می کنن . به مرور و با ارامش و در خلوت از عاقبت این کار بهش بگین و به ازای هر باری یا هر چند باری که این کارو تکرار نکرد با توجه به وضعیت خودتون یک چیزی به عنوان جایزه براش تدارک ببینین .
امیدوارم موفق باشین . ^:)^
[/]

به ازای نکردن کار بد نباید هدیه داد!

[="Courier New"][="Navy"]بنده نگفتم به ازای نکردن کار بد در لحظه هدیه داد .
اما اگر این بچه بعد از انجام ندادن چند مرتبه و به قولی ترک عادت بد خود می توانند یک هدیه کوچک بدهند تا فرزند به انجام کار خوب تشویق و ترغیب شود .
[/]

كودك و دست بزن
پرسش
با سلام
پسرم یک ساله و دو ماهه است اما به شدت دست بزن داره. با پسر کوچولویی که همه رو کتک میزنه چگونه رفتار کنم؟ اصلا هم شرایط سنی رو در نظر نمی‌گیره. از مادر بزرگم تا بچه های یکی دو ساله بغل هر کی میره اول با لبخند اما بعد چپ و راست سیلی میزنه. من به عنوان یه مادر بی تجربه نمیدونم چه عکس العملی نشون بدم .... داد بزنم .. لبخند بزنم ...تذکری که اصلا متوجه نمیشه رو واسه دل خوشی اون کسی که داره کتک میخوره بگم؟ از گوشه كنايه اطرافيان اذيت مي شوم!

پاسخ
با سلام و عرض ادب و احترام
براي حل اين مشكل توجه به نكات زير ضرروي است.
[=Calibri]1- اين امر براي بسياري از والدين اتفاق مي افتد خود را نبازيد ولي بايد با صبر حوصله و تحليل علت را ريشه يابي و درمان كنيد.
[=Calibri]2- كودك شما متوجه تذكر، نصيحت و معناي خشم و تهديد شما نمي شود. ولي از رفتار پرخاشگرانه و خشم شما مي آموزد كه رفتارش درست است و طبيعي است.
[=Calibri]3- با روش هاي انصراف توجه مانند قصه گويي، لالايي، نشان دادن پرندگان و... ذهن كودك را از رفتارهاي تهاجمي به امور خوشايند جلب كنيد.
[=Calibri]4- مراقب رفتار خودتان با همسرتان و رفتار شما با فرزندتان باشيد. كودك آينه تمام نماي رفتارهاي ما در خانواده است و رفتارهاي معيوب او نمايش مشكلات ارتباطي همسران و والدين با اوست.
[=Calibri]5- گاهي كودك براي جلب توجه و زماني به خاطر حسادت اين كار را نمي كند نيازهاي او را به طور متعادل ارضا كنيد و با رفتارهاي خود مثلا با كودك ديگر و... حسادت كودك را تحريك نكنيد.
[=Calibri]6- مراقب باشيد كودك از اين شيوه براي رسيدن به همه خواسته هاي خود استفاده نكند. تسليم شدن در برابر كتك كاري او سبب تقويت رفتار مشكل دارش مي شود.
[=Calibri]7- در قصه ها و نمايش هاي شما و اطرافيان نبايد از خشم و كتك كاري استفاده شود بايد رفتارهاي محبت آميز و نرم را در بازي ها و قصه ها و برنامه هاي كودك و بازي كودكان در مهدها برجسته كنيد. براي اين منظور از رفتارهاي خوب و اجتماعي اش عكس وفيلم بگيريد و با لبخند آن و نشان دادنش آنها را تقويت كنيد.
[=Calibri]8- امر و نهي كردن هاي زياد و دستورها و سخت گيري ها كودك را عصبي و خشمگين مي كند و مي تواند زمينه ساز وسواس شود. اجازه دهيد وقت تا جايي كه به خود و ديگران آسيبي نمي رساند بازي و شادي كند و تكلف ها و محدوديت هاي اضافي را حذف كنيد. بسياري از مادران براي رعايت پاكي و نجسي و براي اين كه ديگران نگويند تميز نيست يا به دليل وسواس زندگي را براي كودك تلخ مي كنند. اين مادران چون خود آرامش ندارند رفتارها و داد و فريادهاي طبيعي كودك را مشكل تلقي مي كنند.
[=Calibri]9- كودك نمي تواند صحبت كند گاهي درد، سوزش پا با ادرار، سوزش معده و مالش آن در اثر گرسنگي، ناكامي، كمرويي و احساس ناامني خود را با رفتار بيان مي كند ممكن است مثلا پوشك بچه سفت بسته شده باشد يا روش بغل گرفتن كودك درست نباشد و يا گرسنه و تشنه و كلافه باشد و حال و حوصله دست به دست شدن را ندارد، ولي اطرافيان مشغول گفتگوي خود هستند و به او توجه ندارند. مادر بايد بسيار دقت كند تا بتواند زبان بدن (رفتارها، نوع گريه ها، نوع نگاه، اثر هيجانات روي نگاه و چهره و...) كودكش را متوجه شود.
[=Calibri]10- هيجانات مثبت (شادي و عشق) و منفي (غم، افسردگي، نفرت) مسري هستند يعني كودك در بسياري از موارد هيجان منفي را از ديگران مي گيرد.
[=Calibri]11- روش هاي بالا را با صبر و حوصله و مشورت با خانم هاي باتجربه انجام دهيد اگر مشكل ادامه داشت به طور حضوري از روان شناس باليني كودك كمك بگيريد.
[=Calibri]12- از صدقه، توسل، دعا و حرزهاي معتبر در مفاتيح غفلت نكنيد.

در پناه خداوند و ائمه سالم و موفق باشيد

منبع انجمن گفتگوي ديني، انجمن مشاوره، كارشناس حامي: 1396/7/20

موضوع قفل شده است