ازدواج دائم واجب است یا ازدواج موقت؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ازدواج دائم واجب است یا ازدواج موقت؟

سلام علیکم.

برای بنده یک سوالی پیش آمده.مراحع بزرگوار فرمودن اگر كسى به واسطه نداشتن همسر، به حرام بیفتد(یا خوف به حرام افتادن داشته باشد)، ازدواج بر او واجب می گردد.
۱.در اینجا قید ازدواج دائم و موقت نیامده این به معنای این است که چه موقت و چه دائم ازدواج کند؟یا منظور ازدواج دائم است؟
۲.بر فرض اینکه منظور ادواج دائم است:اگر شخص خوف به حرام افتادن داشت و مثلا ۱ ماه دیگر قادر به ازدواج دائم بود در حال حاضر میتواند ازدواج موقت کند باید چه کاری انجام دهد؟صبر کند با وجود خوف گناه یا ازدواج موقت کند؟
۳.اینکه عنوان میشود اولویت با ازدواج دائم است بر چه مبنایی این عنوان میشود؟یعنی از نظر فقهی ازدواج دائم بر موقت ارجحیت دارد؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

0x31;809693 نوشت:
سلام علیکم.

برای بنده یک سوالی پیش آمده.مراحع بزرگوار فرمودن اگر كسى به واسطه نداشتن همسر، به حرام بیفتد(یا خوف به حرام افتادن داشته باشد)، ازدواج بر او واجب می گردد.
۱.در اینجا قید ازدواج دائم و موقت نیامده این به معنای این است که چه موقت و چه دائم ازدواج کند؟یا منظور ازدواج دائم است؟
۲.بر فرض اینکه منظور ادواج دائم است:اگر شخص خوف به حرام افتادن داشت و مثلا ۱ ماه دیگر قادر به ازدواج دائم بود در حال حاضر میتواند ازدواج موقت کند باید چه کاری انجام دهد؟صبر کند با وجود خوف گناه یا ازدواج موقت کند؟
۳.اینکه عنوان میشود اولویت با ازدواج دائم است بر چه مبنایی این عنوان میشود؟یعنی از نظر فقهی ازدواج دائم بر موقت ارجحیت دارد؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤالات شما

1. نیامدن قید بدین معناست که تفاوتی ندارد هر ازدواجی که مقدور بوده و موجب این شود که فرد به حرام نیفتد ، واجب می شود.

2. بیان شد که منظور تنها ازدواج دائم نیست.

3. از نظر فقهی اولویت فی نفسه ای پیدا نکردم.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
توضیح المسائل مراجع عظام تقلید[/]

با سلام

از میان شرایع، اسلام برترین و کامل‌ترین شریعت الهی است که در آن به همه نیازهای فطری بشر توجه شده و برای رفع آن احکام و دستورات متعددی تشریع گردیده است. یکی از نیازها و غرایز بشر و شاید قوی‌ترین غریزه او، غریزه جنسی است و حکمت الهی و کامل بودن دین اقتضا می‌کند که برای رفع آن، راه‌های مشروعی قرار داده شود. یکی از راه‌های رفع این نیاز ازدواج دائم است؛ لیکن بدیهی است که ازدواج دائم برای همه انسان‌ها از سن بلوغ میسر نیست و موانعی مانند:نداشتن بلوغ فکری، امکانات اقتصادی، موقعیت اجتماعی و غیره وجود دارد که مانع تحقق این امر می‌گردد و بر فرض امکان ازدواج دائم، بسیاری از افراد، به‌ویژه جوانان براثر مشکلات و محدودیت‌های ناشی از ازدواج دائم، از ازدواج دائم گریزان بوده، به آسانی به آن تن نمی‌دهند. افزون بر این، در برخی موارد برای مردان همسردار نیز امکان ارضای غریزه جنسی فراهم نیست؛ مانند این‌که یکی از زوجین به سفری طولانی رفته یا زن مریض باشد. بنابراین، ضرورت فردی و اجتماعی ایجاب می‌کند که خداوند برای رفع نیاز بشر و جلوگیری از سقوط انسان در دام فساد و فحشا راه دیگری جز ازدواج دائم را تشریع کند. تشریع ازدواج موقت در اسلام در واقع پاسخی به همین نیاز فطری انسان است. ازاین‌رو که ایجاد چنین راهی، از نیازهای اساسی بشر و ضروریات هر جامعه است.

سجاد;809817 نوشت:
3. از نظر فقهی اولویت فی نفسه ای پیدا نکردم.

یعنی کسی که شرایط ازدواج دائم داره خیلی راحت میتونه بره ازدواج موقت کنه؟ و خودش رو از داشتن ازدواج دائم محروم کنه فقط بخاطر تنوع طلبی و ...؟
مگه این نیست که ازدواج موقت فلسفه های خاص خودش رو داره و ازدواج دائم مورد سفارش بیشتر هست نمیفهمم که فقه شیعه سکوت کرده باشه در این باره
سوال رو از نظر آیت الله بهجت و امام خامنه ای پاسخ بدین لطفاً

[="Tahoma"][="Black"]

mortaz1450;809877 نوشت:
یعنی کسی که شرایط ازدواج دائم داره خیلی راحت میتونه بره ازدواج موقت کنه؟ و خودش رو از داشتن ازدواج دائم محروم کنه فقط بخاطر تنوع طلبی و ...؟
مگه این نیست که ازدواج موقت فلسفه های خاص خودش رو داره و ازدواج دائم مورد سفارش بیشتر هست نمیفهمم که فقه شیعه سکوت کرده باشه در این باره
سوال رو از نظر آیت الله بهجت و امام خامنه ای پاسخ بدین لطفاً

با تشکر از اظهار نظر شما

منظور از بیانی که داشتم این نیست که در هیچ زمانی ازدواج دائم بر موقت ترجیح ندارد بلکه اتفاقا در موارد زیادی ازدواج دائم بسیار بهتر از ازدواج موقت است.

منظور من این بود که از نظر فقهی ندیدم که بگویند ازدواج دائم بدون در نظر گرفتن شرایط (فی نفسه) بر ازدواج موقت ترجیح دارد.

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

سجاد;810115 نوشت:
در هیچ زمانی ازدواج دائم بر موقت ترجیح ندارد بلکه اتفاقا در موارد زیادی ازدواج دائم بسیار بهتر از ازدواج موقت است.

خب پس رسماً من رو اغفال کردن برا ازدواج دائم! کاش زودتر فتوا رو میپرسیدم!
یعنی ما از نظر شرعی هیچ منعی نداریم که با داشتن شرایط ازدواج دائم اما سراغ موقت بریم و درعین حالی که منافع این ازدواج رو داریم تعهدی هم به اون صورت نداریم و تموم که شد با یکی دیگه!
دارم فکر میکنم چطور ممکنه شرع (و نه اخلاقی که مراعات نکردنش گناهی گردن فرد نمیندازه، جهنمی در پی نداره، ) تمهیدی نداشته برای اینکه به دام این مدل هوس هایی که آینده نامعلومی برامون ایجاد میکنه نیفتیم ؟
میشه جواب بدین
حداقل از دیدگاه امام خامنه ای و مرحوم بهجت و آیت الله مکارم و نوری همدانی

که چطور میشه با یه جمله که "فقط بهتره " و هیچ وجوبی در کار نیست، ازدواج دائم در اولویت باشه، جوون رو از وسوسه تجربه موقت به سمت دائم و تشکیل خونواده برد؟
چطور ممکه هیچ استنباطی در فقه، برای اولویت داشتن دائم نشده باشه باوجود این همه روایاتی که هست

لطفاً قضیه رو کلی مطرح نکنین
من بحثم فقط سر یه طیف خاص با شرایط خاص هست
من شرایط ازدواج دائم دارم
خواستگار خوب دارم یا به خواستگاری دختر خوبی رفتم که اونم شرایط دائم داره
نیاز هم هست
اما علاقه بهتشکیل خانواده نیست
پیشنهاد شرع اینجا کدوم یک از سه حالته؟
1-سکوت میکنه و میذاره خودم تصمیم بکیرم موقت یا دائم؟
2- دائم
3-موقت

بحث صرفاً از استنباط فقهی چهار مرجعی است که گفتم با فرض های ذکرشده.
ببخشید طولانی شد[/]

تا جایی که من اطلاع دارم ، ازدواج از هیچ نوعیش واجب نیست ، بلکه مباح هست . مگر آنکه به گناه افتد.

سریر;904968 نوشت:
تا جایی که من اطلاع دارم ، ازدواج از هیچ نوعیش واجب نیست ، بلکه مباح هست . مگر آنکه به گناه افتد.

مستحب است.

0x31;809693 نوشت:
سلام علیکم.

بسم الله.
[=pasokhgoo]نساء آيه 25 : « [=pasokhgoo]هر کس را توانگري آن نباشد که زنان پارساي آزاد را به
[=pasokhgoo]نکاح خود درآورد
[=pasokhgoo]، پس کنيزان پارسا را که مالک آن شده ايد به زني گيريد .
[=pasokhgoo]خدا به ايمان شما آگاه تر است . همه از جنس همديگريد . پس بندگان کنيز را
[=pasokhgoo]با اذن مالکش نکاح کنيد و اجرت و مزدشان را بدانچه مشخص شده بدهيد .
[=pasokhgoo]کنيزاني که همسرداری را بعهده گیرند ، نه زناکار و نه از آنها که پنهاني دوست مي گيرند
[=pasokhgoo]. پس چون شوهر کردند ، هرگاه مرتکب فحشاء شوند شکنجه آنان نصف شکنجه آزاد
[=pasokhgoo]زنان است . [=pasokhgoo]اين حکم براي کساني از شما است که بيم دارند به رنج افتند . و
[=pasokhgoo]اگر صبر کنيد
[=pasokhgoo]( تا زن آزاد گيريد )[=pasokhgoo] برايتان بهتر است . و خدا آمرزنده و
[=pasokhgoo]مهربان است .

و همچنین در آیه 32 سوره نور می فرماید:
[=Nassim]مردان و زنان بی‌همسر خود را همسر دهید، همچنین غلامان و کنیزان صالح و درستکارتان را اگر فقیر و تنگدست باشند، خداوند از فضل خود آنان را بی‌نیاز می‌سازد خداوند گشایش‌دهنده و آگاه است.

در نتیجه :
ازدواج داعم اولی است . (چرا که باتوجه به اشاره ی آیه به توان گرفتن زن پارسا(احیانا همان بکر است مضاف بر با ایمانی اش) ، بحث توان مالی است و بحث مالی در نکاح داعم پررنگ تر است.)
چراکه بعد از آن صحبت از هزینه ی کنیز میکند پس منظور از هزینه و توان در ابتدا ی آیه ، توان برای عقد داعم است نه موقت.

پاسخ به سوال 2 :«الَّذِینَ لا یَجِدُونَ نِکاحاً حَتَّى یُغْنِیَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ» نور آیه:33 و 25نساء «[=pasokhgoo]و[=pasokhgoo]اگر صبر کنيد [=pasokhgoo]( تا زن آزاد گيريد )[=pasokhgoo] برايتان بهتر است .»
[=IranSans]«[=IranSans]آنان که به هر دلیل به ازدواج دسترسی ندارند؛ اینان باید عفت بورزند تا آنگاه که خداوند از فضل خودش، آنان را بی نیاز کند و ازدواج کنند.[=IranSans]»
باید تا رسیدن به فرصت ازدواج (و وجود وقفه تا آن وقت) صبر کنید خیلی بهتر است که همانا خدا هم تا به وقتش شما را بی نیاز میکند به وجهی که خودش میداند .

وقتی در آیه 32 سوره نور می فرماید

اشخاص بی همسر را همسر دهید (چه مومنین و چه کنیزان) : نکته ای هست !
فرد مومن میتواند خودش کنیز هم داشته باشد ولی باز توصیه شده به او هم همسر دهید یعنی ازدواج کند و وقتی شخص کنیز دارد و میتواند موقت نیاز خود را رفع کند ، باز خدا امر به همسر دادن میکند (یعنی داعم بگیرید) .
کنیزان هم ممکن است برای خدمات جنسی به صاحبشان ، به ارضای جنسی برسند و لذا به صیغه نیاز ندارند اما با این حال خدا میگوید آنان را هم همسر دهید (یعنی آنها هم همسر داعم داشته باشند) وگرنه بسیار محتمل است که به وسیله خدمت جنسی به صاحبشان بی نیاز به ازدواج موقت باشند . لذا منظور خدا به گونه ای روشن : اولویت در ازدواج داعم است .

والسلام .
والحمدلله رب العزت رب السماوات والارض .

[="Tahoma"][="Black"]

mortaz1450;904966 نوشت:
خب پس رسماً من رو اغفال کردن برا ازدواج دائم! کاش زودتر فتوا رو میپرسیدم!
یعنی ما از نظر شرعی هیچ منعی نداریم که با داشتن شرایط ازدواج دائم اما سراغ موقت بریم و درعین حالی که منافع این ازدواج رو داریم تعهدی هم به اون صورت نداریم و تموم که شد با یکی دیگه!
دارم فکر میکنم چطور ممکنه شرع (و نه اخلاقی که مراعات نکردنش گناهی گردن فرد نمیندازه، جهنمی در پی نداره، ) تمهیدی نداشته برای اینکه به دام این مدل هوس هایی که آینده نامعلومی برامون ایجاد میکنه نیفتیم ؟
میشه جواب بدین
حداقل از دیدگاه امام خامنه ای و مرحوم بهجت و آیت الله مکارم و نوری همدانی

که چطور میشه با یه جمله که "فقط بهتره " و هیچ وجوبی در کار نیست، ازدواج دائم در اولویت باشه، جوون رو از وسوسه تجربه موقت به سمت دائم و تشکیل خونواده برد؟
چطور ممکه هیچ استنباطی در فقه، برای اولویت داشتن دائم نشده باشه باوجود این همه روایاتی که هست

لطفاً قضیه رو کلی مطرح نکنین
من بحثم فقط سر یه طیف خاص با شرایط خاص هست
من شرایط ازدواج دائم دارم
خواستگار خوب دارم یا به خواستگاری دختر خوبی رفتم که اونم شرایط دائم داره
نیاز هم هست
اما علاقه بهتشکیل خانواده نیست
پیشنهاد شرع اینجا کدوم یک از سه حالته؟
1-سکوت میکنه و میذاره خودم تصمیم بکیرم موقت یا دائم؟
2- دائم
3-موقت
بحث صرفاً از استنباط فقهی چهار مرجعی است که گفتم با فرض های ذکرشده.
ببخشید طولانی شد

با تشکر از اظهار نظرتان

پاسخ ما صرفا یک جواب فقهی به مسئله است یعنی با وجود داشتن شرایط ازدواج دائم ، ازدواج موقت از نظر فقهی به خودی خود جایز است و منع شرعی ندارد اما این بدان معنا نیست که در هیچ شرایطی ازدواج دائم از نظر شرعی یا اخلاقی بر ازدواج موقت ترجیح ندارد.

به عنوان مثال برای افزایش احتمال فرزند آوری و شرایط بهتر تربیت فرزند ، قطعا به جهات متعددی ، ازدواج دائم ترجیح دارد و همین طور برای دوری از گناه در برخی افراد ممکن است ازدواج دائم حتی واجب شرعی شود و ....

بنابراین برای سؤال پایانی شما را این طور پاسخ می دهیم:

در فرض سؤال که کسی تمایل به تشکیل خانواده به هر جهت ندارد و از طرفی می خواهد ازدواج کند ، شرع مقدس به خودی خود برای ازدواج موقت مانعی نمی بیند و اختیار را به خود فرد واگذار می کند اما در شرایطی ممکن است دستور دیگری داشته باشد مانند مواردی که بیان شد.

در پناه حضرت حق باشید[/]

موضوع قفل شده است