جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بیرون راندن یهودیان و مسیحیان از عربستان و تفکر امروزی داعش

 1. #1

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۵
  نوشته
  3
  حضور
  52 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  7

  بیرون راندن یهودیان و مسیحیان از عربستان و تفکر امروزی داعش
  سلام

  یکی از سخنان حضرت محمّد که من می خواهم به دانستن ان پی ببرم این است:

  « لأُخْرِجَنَّ الْيَهُودَ وَالنَّصَارَى مِنْ جَزِيرَةِ الْعَرَبِ حَتَّى لاَ أَدَعَ إِلاَّ مُسْلِمًا.»
  منبع:صحیح البخاری[قضیه ی اخراج یهود و نصاری از شبه جزیره ی عربستان]

  سخنان پیامبر اسلام کلیدی برای درک تروریست های مدرن هسنتد.اگر وی می خواست که پیروانش کسانی را که به خدا تسیلیم نمی شوند و یا مرتد هستند را بکشند پس گروه هایی تروریستی مانند داعش به اسلام به درستی عمل می کنند.
  در پایان، سنّی ها دوران درازی است که شیعیان را می کشند به دلیل این که از نظر آن ها راست این است که قرآن شیعیان را مرتد می داند.»
  این ها سخنان یک فرد می باشد [به احتمال زیاد مسیحی است] که به من گفته و من با او کمی سخن گفتم ولی به دنبال درست ترین پاسخ می گردم.
  از شما خواهشمندم که پاسخ بدهید با سپاس.

  ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۵/۰۳/۱۳ در ساعت ۱۴:۰۲

 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,406
  حضور
  203 روز 16 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61457  با نام و یاد دوست  بیرون راندن یهودیان و مسیحیان از عربستان و تفکر امروزی داعش
  کارشناس بحث: استاد صدرا

 4. صلوات ها 4


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  رجال و حدیث، فقه و کلام در حوزه اهل سنت
  نوشته
  2,956
  حضور
  53 روز 12 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10827

  جمع بندی
  سوال:
  « لأُخْرِجَنَّ الْيَهُودَ وَالنَّصَارَى مِنْ جَزِيرَةِ الْعَرَبِ حَتَّى لاَ أَدَعَ إِلاَّ مُسْلِمًا.»
  منبع:صحیح البخاری[قضیه ی اخراج یهود و نصاری از شبه جزیره ی عربستان]

  سخنان پیامبر اسلام کلیدی برای درک تروریست های مدرن هسنتد.اگر وی می خواست که پیروانش کسانی را که به خدا تسیلیم نمی شوند و یا مرتد هستند را بکشند پس گروه هایی تروریستی مانند داعش به اسلام به درستی عمل می کنند..  پاسخ:
  با سلام و عرض ادب
  1)‌از اولین بدعت های صورت پذیرفته بعد از رحلت پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله وسلم) تکفیر مسلمانان از سوی فرقه ی خوارج بود.[1] این عمل هر چند که دارای اصلی اسلامی است که در جای خود امری لازم و بایسته است؛[2] اما عدم شناخت صحیح دین و افراط گری و قشری نگری نسبت به آموزه های دین، موجب استناد چنین حکمی به مسلمانان دیگر گردید و صدمات غیر قابل جبرانی را در طول تاریخ خصوصا در دوران معاصر در عملکرد وهابیان تکفیری بر پیکره ی جهان اسلام وارد ساخته است،‌ به گونه ای که نقش اين عمل زشت و غير اسلامى و غیر انسانی در تحوّلات كنونى و حوادث خونين برخى از كشورهاى مسلمان همچون سوریه و عراق و افغانستان برجسته و غير قابل انكار است.

  آنچه در میان قابل توجه است آن است که بر اساس اصول پذیرفته شده ی فریقین معیار تحقق اسلام اقرار به یگانگی خدا و رسالت پیامبر اکرم
  (صلی الله علیه وآله وسلم) بوده و اختلافاتی که بر اساس اختلاف در برداشت و اجتهاد در میان فرق اسلامی وجود داشته و دارد، تا زمانی که اصل مسلمی از اصول پذیرفته شده توسط همه ی مسلمانان را نقض ننموده؛‌ امری اجتهادی تلقی گردیده و دیگران به واسطه ی پذیرش آن از سوی گروهی دیگر نمی توانند عمل آنان را غیر اسلامی و پیروان آن را خارج از اسلام قلمداد نمایند.[3]

  2) رفتار وهابیان تکفیری در حکم به تکفر فرق اسلامی خصوصا شیعه در حالی است که این رفتار در مورد کفار یهود و نصارا نیز اتفاق نیفتاده است؛ زیرا رفتار پیامبراکرم
  (صلی الله علیه وآله وسلم) با اهل کتاب بیانگر آن است که تنها با پیمان شکنان و کسانی که قصد نابودی اسلام را داشتند جنگ نمودند و گروهی دیگر که پیمان خویش با مسلمانان را نقض ننموده بودند در پناه حکومت اسلامی زندگی می نمودند.[4]

  3) مسلم در صحیح خود روایتی را از طریق عمر بن خطاب از پیامبر اکرم
  (صلی الله علیه وآله وسلم) روایت نموده که آنحضرت فرمودند: « همانا یهود و نصارا را از جزیرة‌ العرب بیرون می رانم تا اینکه غیر از مسلمانان را در آن باقی نگذارم».[5]
  در روایتی که بخاری نقل نموده پیامبر اکرم
  (صلی الله علیه وآله وسلم) در واپسین روزهای حیاتشان فرمودند: «مشرکان را از جزیرة العرب بیرون برانید».[6]
  این روایات صرف نظر از آیات قرآن بیانگر آنند که مشرکین باید از جزیره العرب اخراج گردند که تحقق آن منافاتی با قهر و غلبه بر آنان نیز نخواهد داشت؛ اما چنین استفاده ای بدون توجه به آیات و سنت پیامبر اکرم
  (صلی الله علیه وآله وسلم) امر صحیحی نخواهد بود.

  در اینکه اصل در اسلام جهاد با کفار بوده و یا اینکه اصل صلح بوده و یا اینکه جنگ با حاکمیت کفر و شرک بوده، دیدگاههایی بیان شده که ما در این تاپیکها بدان پرداخته ایم:

  آیا در سیرت رسول الله، شعار توحید اجباری بوده است؟

  بررسی فقهی جنگ با کفار در اسلام  موفق باشید.

  [1].مجموع الفتاوی، ابن تیمیة، ج13،ص31:«يَجِبُ الِاحْتِرَازُ مِنْ تَكْفِيرِ الْمُسْلِمِينَ بِالذُّنُوبِ وَالْخَطَايَا فَإِنَّهُ أَوَّلُ بِدْعَةٍ ظَهَرَتْ فِي الْإِسْلَامِ فَكَفَّرَ أَهْلُهَا الْمُسْلِمِينَ وَاسْتَحَلُّوا دِمَاءَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ».
  [2]. الموسوعة الکویتیة، ج13، ص227:«قَال صَاحِبُ الدُّرِّ الْمُخْتَارِ : الْكُفْرُ شَرْعًا : تَكْذِيبُهُ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فِي شَيْءٍ مِمَّا جَاءَ بِهِ مِنَ الدِّينِ ضَرُورَةً وَالتَّكْفِيرُ: هُوَ نِسْبَةُ أَحَدٍ مِنْ أَهْل الْقِبْلَةِ إِلَى الْكُفْر».
  [3]. به عنوان مثال، مساله ی توسل به اولیای الهی بعد از وفاتشان امری مستفاد از قرآن و سنت قطعی است که با این حال وهابیان به واسطه ی عدم ادراک صحیح مباحثی همچون توحید و شرک، معتقدین به توسل به اولیای دین را مشرک دانسته اند.
  [4] . ر.ک: نساء،‌ 90؛ ممتحنه، 8؛ انفال،‌61.
  [5]. صحیح مسلم، ج5، ص160،‌باب إِخْرَاجِ الْيَهُودِ وَالنَّصَارَى مِنْ جَزِيرَةِ الْعَرَبِ، ح4693: «جَابِرَ بْنَ عَبْدِ اللَّهِ يَقُولُ أَخْبَرَنِى عُمَرُ بْنُ الْخَطَّابِ أَنَّهُ سَمِعَ رَسُولَ اللَّهِ -صلى الله عليه وسلم- يَقُولُ « لأُخْرِجَنَّ الْيَهُودَ وَالنَّصَارَى مِنْ جَزِيرَةِ الْعَرَبِ حَتَّى لاَ أَدَعَ إِلاَّ مُسْلِمًا ».
  [6]. صحیح البخاری، باب اخراج الیهود من جزیره العرب، ج3، ص1153، ح2997، دار ابن كثير،‌ «أخرجوا المشركين من جزيرة العرب».

  ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۵/۰۷/۲۴ در ساعت ۱۵:۴۷
  مناجات العارفین لمولانا علی بن الحسین (علیهما السلام)

  «إلهى! فَاجْعَلْنا مِنَ الَّذينَ تَوَشَّحَتْ [تَرَسَّخَتْ‏] أشْجارُ الشَوْقِ إلَيْكَ فى حَدآئِقِ صُدُورِهِمْ، وَأخَذَتْ لَوْعَةُ مَحَبَّتِكَ بِمَجامِعِ قُلُوبِهِمْ»؛

  (معبودا! پس ما را از آنانى قرار دِهْ كه نهالهاى شوق به تو در باغ دلشان سبز و خرّم [يا: پايدار] گشته، و سوز محبّتت شراشر قلب آنها را فرا گرفته است).
  بحارالانوار، ج91، ص150.

 6. صلوات ها 4


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود