جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: صلوات خدا بر نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله

نوشته
    109
    حضور
    4 روز 12 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    302

اشاره صلوات خدا بر نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله

با سلام و خسته نباشد
    خداوند جل جلاله در قرآن می فرماید:
    إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يصَلُّونَ عَلَى النَّبِي يا أَيهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا(الأحزاب/56)
    خدا و فرشتگانش بر پيامبر درود مي‌فرستد؛ اي کساني که ايمان آورده‌ايد، بر او درود فرستيد و سلام گوييد و کاملا تسليم (فرمان او) باشيد.
    و مومنین برای اجابت دستور الهی معمولا صلوات بر نبی مکرم ص را اینگونه می گویند : اللهم صل علی محمد و آل محمد ؛ یعنی خدایا " تو " درود فرست بر محمد و آل محمد.
    سوالی که اینجا مطرح می شود این است که خدا در آیه فوق دستور داده که ای مومنین شما درود بفرستید ولی مومنین می گویند خدایا تو درود بفرست ، این تناقض است یا نه ؟
    به نظر من اگر بخواهیم درست به دستور آیه عمل نماییم باید بگوییم " صل علی محمد و آل محمد " به عبارتی ما خودمان باید بر نبی اکرم صلی الله علیه و آله درود بفرستیم نه اینکه از خدا بخواهیم که او درود بفرستد چون او و ملائکه طبق آیه فوق همیشه درحال صلوات فرستادن بر نبی هستند.
    برای مثال ،پدری که خودش در حال کار و تلاش است به فرزندش میگوید پسرم من که پدر تو هستم کار و تلاش می کنم تو هم کار و تلاش کن و فرزندش بگوید پدر تو کار کن و خودش کار نکند.
    از طرفی اگر از طرف ائمه معصومین دستور رسیده باشد که برای استجابت دستور پروردگار در این آیه به درود بر نبی اینگونه صلوات بفرستیم یعنی بگوییم " اللهم صل علی محمد و آل محمد" این سوال مطرح می شود که چه رابطه ای بین درود فرستادن توسط خدا بر نبی مکرم با اینگونه درود فرستاندن توسط مونین است که مومنین از خدا بخواهند که بر نبی مکرم درود بفرستد.
    با تشکر فراوان.

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58301

با نام و یاد دوست

صلوات خدا بر نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله

کارشناس بحث: استاد عمار

5. صلوات ها 4

نوشته
    1,508
    حضور
    23 روز 22 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6203

با سلام و ادب

مؤمنان امر خداوند به صلوات بر نبی خاتم (ص) را با کیفیتی که توسط شخص پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) او تعلیم داده شده و در ادامه خواهد آمد، گردن می نهند، درود و صلوات بر محمد و آل او را با حالت ثنا و دعا به صلوات خداوند ضمیمه می کنند و از خداوند می خواهند که این درود و صلوات را به بهترین و اکمل ترین وجه به پیامبرش و آل او اهداء نماید.

نظیر آنکه وقتی می خواهیم مراتب تقدیر و تشکر و تحیت و سپاسمندی مان را به بزرگی اعلان کنیم، از طریق یکی از نزدیک ترین افراد آن شخصیت اقدام می کنیم که با شأن و احترام شخص مورد تقدیر سازگاری بیشتری دارد. و این بدان معنا نیست که ما درود و صلوات و تحیت بر آن شخص، را بجای نیاورده و یا به دیگری حوالت داده ایم.

در صلوات بر پیامبر اکرم (ص)، نیز وقتی می گوییم: "اللهم صل علی محمد و آل محمد" مقصود آنست که بارپروردگارا سلام و صلوات ما را به ضمیمۀ سلام و صلوات خودت و ملائکۀ مقربین به بهترین وجه ممکن به بهترین بنده ات محمد (ص) تقدیم فرما.

زیرا واضح است که امکان استقلالی تقدیم صلوات و درود و رحمت و غفران از سوی بندگان به یک معنا منتفی است و ارسال این خیرات به ید قدرت الهی ممکن است و در صورتی هم که ممکن باشد، از مرتبۀ اضعف (بندگان) به مرتبۀ اعلی (شخص نبی) صورت پذیرفته، و وجه و کیفیت چندانی ندارد. پس بهترین وجه ممکن آنست که از طریق خداوند علی اعلی که هم خالق اثر و هم شنوا و بینای مطلق و هم مضاعف کننده و برکت بخش است صورت گیرد.

الهی من ذاالذی ذاق حلاوه محبتک فرام منک بدلا

آن کس که تورا شناخت جان را چه کند
    فرزند وعیال وخانمان را چه کند.

7. صلوات ها 4

علاقه
    علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
    نوشته
    1,310
    حضور
    40 روز 12 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    10
    صلوات
    3699

با سلام

واژه صلاه ، صلوه و جمع آن صلوات به معنی نماز خواندن و درود و تحیت است. صلی الله علیه یعنی خداوند بر او درود فرستاد، در معجم الوسیط هم صلاه به معنای دعا است.در تفسیر جوان آمده است که «چنانچه صلوات به خدا نسبت داده شود به معنی فرستادن رحمت است و هرگاه به فرشتگان و مومنان منسوب گردد به معنی طلب رحمت می باشد.»(تفسیر جوان/71/ 623)
    معنای صلوات فرستادن خداوند بر پیامبر(ص) چیست؟ یعنی وقتی ما می گوئیم: «اللهم صل علی محمد و آل محمد»، از خداوند خواسته ایم که چه کاری بکند؟ مگر آنها در کمال مطلق نیستند؟ در قرآن کریم به مؤمنان دستور می دهد که به پیامبر درود و سلام بفرستند : « ان الله و ملائکه یصلون علی النبی یا ایها الذین امنوا صلوا علیه و سلموا تسلیما; خداوند و فرشتگان بر پیامبر درود می فرستند ای کسانی که ایمان آورده اید بر او درود بفرستید و سلام گویید و تسلیم فرمانش باشید » (احزاب , آیه 56).
    مقام پیامبر آن قدر والا است که خدای سبحان و تمام فرشتگان برای او درود و سلام می فرستند و بهتر است مؤمنین هم در این آهنگ کلی هم نوا و هماهنگ شوند .علاوه بر آن صلوات خدا به معنی فرستادن رحمت است و این گسترش دادن مقام معنوی پیامبر و آل پیامبر است و صلوات فرشتگان و مؤمنان به معنی طلب رحمت و مغفرت است و این هم خواستاری مقام و عظمت معنوی آنها است .طلب کردن رحمت برای بندگان
    ناگفته نماند فرستادن صلوات و سلام بر پیامبر و آل پیامبر(علیه السلام ) از طرف مؤمنین در حقیقت طلب کردن رحمت بر خودشان نیز است : زیرا در واقع پیامبر(صلی الله علیه و آله ) و ائمه (علیه السلام ) واسطه فیض الهی هستند. اگر بر آنها صلوات نفرستیم در واقع خود را از رحمت الهی محروم کرده ایم .
    درود بر پیامبر سبب پاکی اعمال ونیز قبولی آنها می شود ، همچنین باعث اجابت دعاها وکفاره گناهان ونورانی شدن درقیامت وراه پیدا کردن به بهشت می شود .در زیارت جامعه کبیره آمده:« وجعل صلواتنا علیکم وماخصنا به من ولایتکم,طیبا لخلقنا,وطهاره لانفسنا,وتزکیه لنا,وکفاره لذنوبنا ...؛
    وقرار داد درودهای مارا بر شماوآنچه را مخصوص گردانید بما از دوستی ومحبت شما بخاطر پاک گردانیدن خلقت ما وپاکیزگی برای جانهای ماوجهت پاکی روح ما وکفاره گناهان ما... .»شخصی از پیامبر پرسید: صلوات فرستادن امت، ارسال تحفه ای است به نزد شما، آیا از جانب شما تحفه ای برای ایشان خواهد بود؟آن حضرت فرمود:«امروز، صلوات امت بر من، تحفه ای است از ایشان برای من، و فردا، تحفه من برای ایشان، در بهشت خواهد بود.»

فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم

9. صلوات

نوشته
    109
    حضور
    4 روز 12 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    302

نقل قول نوشته اصلی توسط عمار نمایش پست ها
    مؤمنان امر خداوند به صلوات بر نبی خاتم (ص) را با کیفیتی که توسط شخص پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) او تعلیم داده شده و در ادامه خواهد آمد
    لطفا در ادامه بیاید
    مطلبی که به ذهن میرسد این است که اگر اصل صلوات همین است پس تفاوتش با سلام در چیست؟ وقتی می گوییم السلام علیک یا رسول الله

11. صلوات

علاقه
    اسک دین
    نوشته
    33
    حضور
    1 روز 2 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    78

نقل قول نوشته اصلی توسط yalda solimani نمایش پست ها
    واژه صلاه ، صلوه و جمع آن صلوات به معنی نماز خواندن و درود و تحیت است. صلی الله علیه یعنی خداوند بر او درود فرستاد، در معجم الوسیط هم صلاه به معنای دعا است.در تفسیر جوان آمده است که «چنانچه صلوات به خدا نسبت داده شود به معنی فرستادن رحمت است و هرگاه به فرشتگان و مومنان منسوب گردد به معنی طلب رحمت می باشد.»(تفسیر جوان/71/ 623)
    معنای صلوات فرستادن خداوند بر پیامبر(ص) چیست؟ یعنی وقتی ما می گوئیم: «اللهم صل علی محمد و آل محمد»، از خداوند خواسته ایم که چه کاری بکند؟ مگر آنها در کمال مطلق نیستند؟ در قرآن کریم به مؤمنان دستور می دهد که به پیامبر درود و سلام بفرستند : « ان الله و ملائکه یصلون علی النبی یا ایها الذین امنوا صلوا علیه و سلموا تسلیما; خداوند و فرشتگان بر پیامبر درود می فرستند ای کسانی که ایمان آورده اید بر او درود بفرستید و سلام گویید و تسلیم فرمانش باشید » (احزاب , آیه 56).
    مقام پیامبر آن قدر والا است که خدای سبحان و تمام فرشتگان برای او درود و سلام می فرستند و بهتر است مؤمنین هم در این آهنگ کلی هم نوا و هماهنگ شوند .علاوه بر آن صلوات خدا به معنی فرستادن رحمت است و این گسترش دادن مقام معنوی پیامبر و آل پیامبر است و صلوات فرشتگان و مؤمنان به معنی طلب رحمت و مغفرت است و این هم خواستاری مقام و عظمت معنوی آنها است .طلب کردن رحمت برای بندگان
    ناگفته نماند فرستادن صلوات و سلام بر پیامبر و آل پیامبر(علیه السلام ) از طرف مؤمنین در حقیقت طلب کردن رحمت بر خودشان نیز است : زیرا در واقع پیامبر(صلی الله علیه و آله ) و ائمه (علیه السلام ) واسطه فیض الهی هستند. اگر بر آنها صلوات نفرستیم در واقع خود را از رحمت الهی محروم کرده ایم .
    درود بر پیامبر سبب پاکی اعمال ونیز قبولی آنها می شود ، همچنین باعث اجابت دعاها وکفاره گناهان ونورانی شدن درقیامت وراه پیدا کردن به بهشت می شود .در زیارت جامعه کبیره آمده:« وجعل صلواتنا علیکم وماخصنا به من ولایتکم,طیبا لخلقنا,وطهاره لانفسنا,وتزکیه لنا,وکفاره لذنوبنا ...؛
    وقرار داد درودهای مارا بر شماوآنچه را مخصوص گردانید بما از دوستی ومحبت شما بخاطر پاک گردانیدن خلقت ما وپاکیزگی برای جانهای ماوجهت پاکی روح ما وکفاره گناهان ما... .»شخصی از پیامبر پرسید: صلوات فرستادن امت، ارسال تحفه ای است به نزد شما، آیا از جانب شما تحفه ای برای ایشان خواهد بود؟آن حضرت فرمود:«امروز، صلوات امت بر من، تحفه ای است از ایشان برای من، و فردا، تحفه من برای ایشان، در بهشت خواهد بود.»
    با عرض معذرت...
    منبع :
    http://www.hawzah.net/fa/Magazine/Vi...D8%AA&LPhrase=

13. صلوات

نوشته
    1,508
    حضور
    23 روز 22 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6203

نقل قول نوشته اصلی توسط hosain.nor نمایش پست ها
    لطفا در ادامه بیاید
    مطلبی که به ذهن میرسد این است که اگر اصل صلوات همین است پس تفاوتش با سلام در چیست؟ وقتی می گوییم السلام علیک یا رسول الله
    با سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط عمار نمایش پست ها
    در صلوات بر پیامبر اکرم (ص)، نیز وقتی می گوییم: "اللهم صل علی محمد و آل محمد" مقصود آنست که بارپروردگارا سلام و صلوات ما را به ضمیمۀ سلام و صلوات خودت و ملائکۀ مقربین به بهترین وجه ممکن به بهترین بنده ات محمد (ص) تقدیم فرما.
    دقیق متوجه منظورتون نشدم.

الهی من ذاالذی ذاق حلاوه محبتک فرام منک بدلا

آن کس که تورا شناخت جان را چه کند
    فرزند وعیال وخانمان را چه کند.

15. صلوات

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری