جمع بندی غرق در دنیای مجازی

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
غرق در دنیای مجازی

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

از سر کار به خونه برگشت و بعد از صرف چای در سکوت به صفحه ی تلفن همراهش ذل زد
گاهی در سکوت اخم میکنه و گاهی لبخند میزنه و گاهی هم بلند بلند میخنده
گاهی زیر لب نچ نچ میگه وگاهی اه میکشه
در دنیای مجازی غرق شده و با خواهش تمنا هم سرش و تو اون گوشی لعنتی بیرون نمیکشه
اصلا من و فرزند دلبندم و نمیبینه
هر روز تو خونه در یه محله ی خلوت و در شهری خلوت تر از اون محله زندگی میکنم
بعد از مدت ها سکوت دوست دارم با شریک زندگیم چند کلامی هم صحبت بشم
ولی در دنیای اون من جایی ندارم
حرف میزنم ولی نگاهش به من نیست و با گفتن بگو گوشم با توئه بازم نگاهش و به اون صفحه ی لعنتی میدوزه
و در جواب سوالاتم جوابای بی ربط و کوتاهی میده که خودم از گفته ی خودم پشیمون میشم
منو فقط در زمانی میبنه که تلخ تر از هر زمان دیگه ام
خیلی دوستش دارم
حتی زمانی که اون سیلی رو ازش خوردم و با عصبانیت نگاهشو بعد از مدت ها تو نگاهم دوخته بود

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

با سلام و احترام
از بیان این بزرگوار اینگونه متوجه می شویم که همسرش بیشترین وقت خود را در فضای می گذارند و این باعث شده که در آن فضا بیشتر سیر کند، همین مسئله رابطه را سردتر و صمیمیت را کم رنگتر و بی معنی کرده است، لذا آنچه در چنین شرایطی می تواند بهترین راهکار باشد عبارت است:

1. به او اعلام کنید که او را بیشتر دوست دارید و همین کار و رفتار ایشان موجب ایجاد فاصله و مشکلات بیشتری بین شما ایجاد کرده، و این بی توجهی و بی اهمیتی را دوست ندارید، از او بخواهید که نسبت به این رفتارش تاملی بکند. اگر جواب نداد و اصلاحی اتفاق نیافتد، به مورد بعدی توجه کنید.
2. مواجهه با اصل مشکل است.
در این روش: مختصری به او توجه نکنید، نه نهار نه شام، پیوسته با تلفن صحبت کنید، کتاب بخوانید با دوستانتان صحبت کنید، همسرتان را تحویل نگیرید، با خونسردی تمام، مثل خودش پاسخ بدهید، وقتی اعتراض شدید و جدی شروع شد، می توانید دفاع کنید بگویید این رفتار مثل رفتار خودتان است، معلوم است که زندگی را نمیشه این جوری ادامه داد، پس دو تایی باید تصمیم به اصلاح بگیریم.( گاهی افراد خودشان متوجه نیستند که غرق شدن در فضای مجازی چه آسیی را دارد و چه قدر در محیط خانواده برای دیگران تلخ و مشکل ساز است، مواجهه کردن با عین مشکل باعث بیداری و تنبه فرد می شود)

[="Tahoma"]

نشاط;809411 نوشت:
با سلام و احترام
از بیان این بزرگوار اینگونه متوجه می شویم که همسرش بیشترین وقت خود را در فضای می گذارند و این باعث شده که در آن فضا بیشتر سیر کند، همین مسئله رابطه را سردتر و صمیمیت را کم رنگتر و بی معنی کرده است، لذا آنچه در چنین شرایطی می تواند بهترین راهکار باشد عبارت است:
1. به او اعلام کنید که او را بیشتر دوست دارید و همین کار و رفتار ایشان موجب ایجاد فاصله و مشکلات بیشتری بین شما ایجاد کرده، و این بی توجهی و بی اهمیتی را دوست ندارید، از او بخواهید که نسبت به این رفتارش تاملی بکند. اگر جواب نداد و اصلاحی اتفاق نیافتد، به مورد بعدی توجه کنید.
در این روش: مختصری به او توجه نکنید، نه نهار نه شام، پیوسته با تلفن صحبت کنید، کتاب بخوانید با دوستانتان صحبت کنید، همسرتان را تحویل نگیرید، با خونسردی تمام، مثل خودش پاسخ بدهید، وقتی اعتراض شدید و جدی شروع شد، می توانید دفاع کنید بگویید این رفتار مثل رفتار خودتان است، معلوم است که زندگی را نمیشه این جوری ادامه داد، پس دو تایی باید تصمیم به اصلاح بگیریم.( گاهی افراد خودشان متوجه نیستند که غرق شدن در فضای مجازی چه آسیی را دارد و چه قدر در محیط خانواده برای دیگران تلخ و مشکل ساز است، مواجهه کردن با عین مشکل باعث بیداری و تنبه فرد می شود)

هر چی فکر کردم که راه کار دیگه ای بگم هیچی بهتر از حرفای جناب نشاط پیدا نکردم
دقیقا مثل خودشون رفتار کنید تا زشتی کار خودشون و ببینن
ببینن چقدر این نوع رفتار ازار دهنده اس

[="Tahoma"]سوالی داشتم
یکی از اشنایان تو زندگی شون کمی مشکل دارند و ایشون صاحب سه فرزند هستن و به تازگی غرق در دنیای مجازی شدن
به تازگی یعنی یه شش ماهی از این موضوع میگذره
حتی زمانی که در جمع هستن
و وقتی ازشون درخواست میکنن که تو جمع باشن و گوشی همراهشون و کنار بزارند شروع به پرخاش گری میکنن
از این سه طفل معصوم هم غافل شدن
اطرافیان باید با همچین موردی چ طور باید بر خورد کنن

نشاط;809411 نوشت:
لذا آنچه در چنین شرایطی می تواند بهترین راهکار باشد عبارت است:
1. به او اعلام کنید که او را بیشتر دوست دارید

نشاط;809411 نوشت:
. مواجهه با اصل مشکل است.
در این روش: مختصری به او توجه نکنید
سلام استاد.
برای حل مشکل ایشون فقط همین دوراه وجود داره یعنی؟اعلام علاقه و یا مقابله به مثل؟

با سلام

به نظر من نه تنها فرزندان بلکه همسران نیز نیاز به مراقبت و کنترل دارند و گاهی حتی بیشتر. این کنترل باید بطور غیر مستقیم و یا حتی مستقیم انجام شود. خیلی از خانواده ها بخاطر همین دنیای مرموز و جذاب اینترنت دچار از هم پاشیدگی و آشفتگی شده اند. چرا مدام اینگونه به ما تلقین میکنند که کودکان در برابر اینترنت آسیب پذیر و بی حفاظند. در حالیکه آنها ندانسته و بدون قصد و نیت وارد میشوند و از روی خامی یا تصادف ممکنه دچار مشکل شوند در حالیکه بسیاری از بزرگترها دانسته و با رضایت قلبی خود را درگیر میسازند و وقتی دیگران متوجه میشوند که دیگر کار از کار گذشته!

دوستی دارم که زنی بسیار خوش قلب و با محبت است. داری کمالات زیادی است. مثلاْ خیلی مهمان نواز است. همیشه او را با روی گشاده دیده ام و فوق العاده صبور بویژه در برابر همسر و فرزند. همسر ایشان نیز یک فرد تحصیلکرده٬ بسیار شریف و خانواده دوست هستند و من هرگز از ایشان بی احترامی یا سخن نسنجیده نه دیده و نه شنیده ام و به همین خاطر با هم رفت و آمد خانوادگی داریم. در نظر من این خانم زنی بسیار خوشبخت و خوش اقبال جلوه میکرد. با اینکه تحصیلات دانشگاهی دارد ولی بنا بر خواست همسرش خانه دار است و به شوهرداری و بچه داری مشغول. اما هرگز از این قضیه ناراحت نیست بلکه خیلی هم خوشحال و راضی هست که کدبانوی خانه است و به شوهر و فرزندش خدمت میکند. چند وقت پیش هم به منزلمان تلفن کرد و ما را برای شام دعوت کرد. از همان لحظات ورود متوجه شدم که دوستم مثل سابق سرحال و شاد نیست. بر لبش خنده بود ولی احساسم به من میگفت که داره زورکی میخنده. چند بار به روش اُوردم که سردماغ نیستی و اون منکر شد. پس از شام و شستن ظرفها میوه و چای اورد و به من پیشنهاد کرد که به اتاقی برویم. حس کردم میخواد چیزی به من بگه ولی انگاری راحت نیست. میوه و چای را گرفتیم و رفتیم به اتاقی دیگر. مشغول صحبت شدیم و سعی کردم کمتر صحبت کنم تا او بیشتر حرف بزنه. در میان صحبتها هر وقت به شخصیت شوهرش برمیخوردیم او با بی علاقگی از او حرف میزد طوریکه شوهرش خیلی برایش مهم نیست و گاهی هم کلمات نیشدار و کنایه داری در مورد شوهرش بکار میبرد. او در سابق اینگونه نبود و همیشه یک حامی سرسخت و طرفدار بی چون وچرای همسرش بود و لابلای حرفاش هم احترام زیادی برای شوهرش قائل میشد و من متعجب بودم که چه مسئله ای پیش آمده که او اینگونه بی توجه و سرد شده است!

هر چه کنجکاوی کردم به در بسته خوردم٬ زیرا دوستم انسانی بسیار تودار و صبور است. تا اینکه نظرم به کامپیوتر گوشه ی اتاق جلب شد. گفتم: آقای دکتر (همسر دوستم) هم حسابی سرش با کامپیوتر گرم است و لابد طبق معمول مشغول سرچ کردن و انجام تحقیقات برای کارهاشون هستند دیگه؟ یکدفعه حالت صورت دوستم با شنیدن کلمه ی کامپیوتر عوض شد و با ناراحتی گفت: اسم کامپیوتر رو پیشم نیار که داغونم میکنه. از هرچی کامپیوتر و سرچ و اینترنت و ... حالم بهم میخوره! گفتم چرا؟ دوستم گفت: من همیشه فکر میکردم که شوهرم تا پاسی از شب پای کامپیوتر نشسته و مشغول نوشتن مقاله و یا همین سرچ کردنه. خیلی دیر به رختخواب میامد و من هر چه به او میگفتم که اینقدر به خودت فشار نیار و کمی به خودت استراحت بده٬ به حرفام گوش نمیکرد و میگفت کارام زیاده و باید شبها بیدار بمونم تا بتونم مقالاتمو بنویسم و منِ ساده هم باور میکردم. تا اینکه در نیمه شبی از خواب برخاستم و رفتم به آشپزخانه تا آب بخورم. برای اینکه بچه ی کوچیکم بیدار نشه سر و صدا نکردم و برق رو هم روشن نکردم. میخواستم برگردم به رختخواب که تصمیم گرفتم به همسرم سری بزنم و اگر به چیزی مثل آب یا امثالهم احتیاج دارد٬ برایش ببرم و خسته نباشیدی هم به او بگویم. وقتی وارد اتاق شدم اصلاْ متوجه حضورم نشد و من با خودم فکر کردم که باید موضوع پیچیده ای ذهن او را درگیر ساخته باشد که اینگونه غرق دنیای خویش است. اما وقتی به بالای سرش رسیدم تصویری را که بر صفحه ی مانیتور میدیدم مرا از خود بیخود کرد. دختری حدوداْ ۳۰ ساله که با لباس ... و آرایشی بسیار غلیظ و زننده روبروی خود دیدم که در حال خندیدن و بوسه فرستادن بود. بقیه اش را هم میتوانی حدس بزنی که چه شد؟ من شوکه شده بودم و چیزی رو که میدیدم برام قابل باور نبود. همسرم به پام افتاد که چیزی نیست و در برابر پرسشهایم میگفت که این خانوم خودش با من دوست شده و مدام به من سر میزنه و من با او کاری ندارم . فقط گپ و گفت معمولی داشتیم!

دوستم در ادامه گفت: بعداْ متوجه شدم که اون خانم ایرانی و در کشور خودمون زندگی میکنه و نامزد هم داره ولی با نامزدش مشکل داره. و طبق گفته ی شوهرم داشته از او چاره جویی میکرده که چطور نامزدشو درک کنه؟! هر چه شوهرم اظهار بی گناهی نمود من باور نکردم و تا مدتی با او حرف نمیزدم. ولی او آنقدر عذر خواهی کرد و به غلط کردن افتاد تا من او را ببخشم. به دوستم گفتم: او را بخشیدی؟ گفت: اگر نمیبخشیدم٬ پس چه میکردم؟ من حالا مادر یه بچه هم هستم. نمیخواهم آرامش فرزندم با این مسائل بهم بخورد. گفتم: اگه تو این کارو با شوهرت کرده بودی٬ او تو را میبخشید؟ در جواب گفت: میبخشید؟ سه طلاقه ام میکرد اصلاْ شاید بلایی سرم میورد! گفتم: الان چی؟ مطمئنی با کسی ارتباط نداره؟ دوستم گفت: به من قول داده که دیگه هرگز با هیچ زنی هم کلام نشه و بهم خیانت نکنه. من: چه تضمینی هست که دیگه این کارو تکرار نکنه؟ دوستم با سادگی و خوش قلبی تمام میگه: جون بچه مونو قسو خورده و مطمئنم دیگه هرگز چنین کاری ازش سر نمیزنه؟ من چیزی نگفتم ولی ته دلم برای این همه ساده دلی و پاکی دوستم ناراحت شدم. دیگه نگفتم که مگه نمیبینی آقایون که برای کوچکتری و بی ارزشترین چیزها جون که خوبه ٬ مرگ بچه هاشونو قسم میخورند٬ چطور میتونند اینقدر راحت سر قولشون اونم واسه خاطر دلشون! باقی بمونند. نمیخواستم با حرفام میونشونو بد کنم ولی میدیدم که این آقای دکتر تحصیل کرده و فهمیده دیگه در نظر همسرش عزت و احترام سابقو نداره و چقدر بده که آدم فقط بخاطر چند لحظه سرخوشی چنین خیانتی در حق زنش اونم نه هر زنی ٬ (زنی که خیلی ها به شخصیتش غبطه میخورند ) میکنه! و چقدر باید تلاش کنه تا بتونه خاطره ی اون شب کذایی رو از ذهن همسرش پاک کنه.

من لازم میدونم اینجا به همه ی خانومها سفارش کنم که اگه همسرانتون خیلی پایبند کامپیوتر و اینترنت هستند هرازگاهی بهشون سری بزنید و مراقبشون باشید چون ممکنه یه وقتی بلایی سرتون بیاد که دیگه نتونید بهیچ وجه به زندگیتون با صفا و آرامش ادامه بدید. همینجور که حواستون به رفت و آمدها٬ تلفنها و پیامک های همسرتون هست٬ حواستون به دنیای مجازی هم باشه که شوهرانتون در اون مشغول سرچ و مطالعه علمی هستند!

امیدوارم که تمام همسران به عشقشون وفادار و به تعهداتشون در قبال یکدیگر پایبند باشند حتی در فضای مجازی! الهی آمین@};-

mehrant;809608 نوشت:
سلام استاد.
برای حل مشکل ایشون فقط همین دوراه وجود داره یعنی؟اعلام علاقه و یا مقابله به مثل؟[/QUOTE]
با سلام
به نظر می رسد اگر این مراتب رعایت شود، مشکل حل می شود، در حقیقت این دو راه برا تنبه است، و هر کدام با توجه به شخصیت افراد می تواند موثر واقع شود.

مهر...;809602 نوشت:
اطرافیان باید با همچین موردی چ طور باید بر خورد کنن

سلام
یک روش این است که وقتی که این فرد شروع کرد به صحبت و گفتگو، اهمیت ندهند، و یا بگویند آقا ما دوست داریم با شما صحبت کنیم، ظاهرا شما خوشتان نمی اید؟( طوری بگن که به رگ غیرتش بخوره!)، اگر از طریق همسرش اطلاع بدهند و غیر مستقیم باشد، بهتر است.

بوی خیانت به مشام میرسد

سوال:
همسرم در دنیای مجازی غرق شده و رابطه ما خیلی سرد شده، من از این روند زندگی نگرانم، لطفا بنده را راهنمایی کنید.

پاسخ:
تکرار رفتارهای افراطی در هر زمینه آسیب زا بوده و می تواند تاثیرات منفی در زندگی را داشته باشد. چنین رفتار افراطی در بعد استفاده از فضای مجازی باید ریشه یابی کرد و برای آن اقدامات لازم را انجام داد، چرا که یک مساله مشکل ساز و روند تخریبی را می‌تواند در ادامه زندگی داشته باشد.
چنین راهکارهایی می تواند موثر باشد:
1. به همسرتان اعلام کنید که او را بیشتر دوست دارید و همین کار و رفتار ایشان موجب ایجاد فاصله و مشکلات بیشتری بین شما ایجاد کرده، و این بی توجهی و بی اهمیتی را دوست ندارید، از او بخواهید که نسبت به این رفتارش تاملی بکند. در کنار این تذکر رفتارتان را نیکو کرده و با صبوری بیشتر از او بخواهید که برای حضورمعقول در فضای مجازی، فرصت و زمان مشخصی را تنظیم کند، گیر دادن مدام و برچسب زنی و دعوا و مشاجره، راهکار مناسبی برای حل مشکل نیست. بعد از تحمل و صبوری و ملاطفت و تذکر لازم اگر نتیجه ای حاصل نشد می‌توانید از راهکار دوم استفاده کنید:
دراین روش مختصری از توجه خودتان به حضور همسرتان بکاهید، پختن غذا، نظافت منزل یک مدتی تعطیل شود، پیوسته با تلفن صحبت کنید، کتاب بخوانید با دوستانتان صحبت کنید، با خونسردی تمام با همسرتان برخورد کنید، مثل خودش پاسخ بدهید،
وقتی اعتراض شدید و جدی شروع شد، می توانید با ملایمت تمام بگویید این رفتار مثل رفتار خودتان است، معلوم است که زندگی را نمی شود ادامه داد، پس باید تصمیم به اصلاح بگیریم.
البته این مساله و انتخاب چنین روشی باید مدیریت شده و هماهنگ با یک مشاور انجام بگیرد تا نتایج خوبی را گرفت، عدم مدیریت خوب و لج بازی و نداشتن تجربه کافی و فراموش کردن اصل هدف (سازش و اصلاح) آسیب زا خواهد بود.
(گاهی افراد خودشان متوجه نیستند که غرق شدن در فضای مجازی چه آسیبی را دارد و چه قدر در محیط خانواده برای دیگران تلخ و مشکل ساز است، مواجهه کردن با عین مشکل باعث بیداری و تنبه فرد می شود).
[1]

[1]. سايت انجمن گفتگوي ديني، انجمن مشاوره، كارشناس: نشاط: تاريخ:30/ 4/

موضوع قفل شده است