جمع بندی وظیفه ما در هنگام دعوای دیگران

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وظیفه ما در هنگام دعوای دیگران

با سلام خدمت شما کارشناس گرامی
روزی در کوچه ای دیدم که دو مرد با یکدیگر دعوا میکنند در صورتی که در آن حوالی فرد دیگری نبود و فقط من و مادرم در آنجا رد می شدیم در این صورت وظیفه اخلاقی من و مادرم چیست؟ اگر تنها بودم یا دوستی همراه من بود نیز وظیفه خاصی داشتم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

[="Tahoma"][="Blue"]

فهیمه.;807840 نوشت:
با سلام خدمت شما کارشناس گرامی
روزی در کوچه ای دیدم که دو مرد با یکدیگر دعوا میکنند در صورتی که در آن حوالی فرد دیگری نبود و فقط من و مادرم در آنجا رد می شدیم در این صورت وظیفه اخلاقی من و مادرم چیست؟ اگر تنها بودم یا دوستی همراه من بود نیز وظیفه خاصی داشتم؟

باسلام و احترام خدمت شما
در اینجور موارد اگر انسان دخیل شود ممکن است آسیبی ببیند و چون این افراد عصبانی هستند معمولا حرف کسی را هم گوش نمی کنندو نصیحت و تذکر هم فایده ای ندارد و باید کسانی که قدرت دارند یا با آنها آشنا هستند از اطرافیان و مردها، کمک خواست و آنها را نصحیت نمود که چرا سکوت کرده اند و در نهایت اگر اثری نداشت، گزارش را به مراجع قانونی و حکومتی اعلام کرد تا از امنیت اجتماعی جامعه دفاع کنند و نگذارند با دعوا در فضای جامعه، بی امنی و تشنج را ایجاد کند.[/]

میگم احتمالا وظیفه مون فیلم برداری کردن و پخش کردنش در تلگرام نیست؟!!!!!

[="Tahoma"][="Blue"]

لبیک یا علی النقی;811150 نوشت:
میگم احتمالا وظیفه مون فیلم برداری کردن و پخش کردنش در تلگرام نیست؟!!!!!

سلام
این که میشه اشاعه فحشاء.:))[/]

[="Indigo"]

بصیر;811135 نوشت:
در اینجور موارد اگر انسان دخیل شود ممکن است آسیبی ببیند

آیا صرف خوف از آسیب دیدن حجت شرعی می شود که برای رفع منازعه ای اقدامی نکنیم؟
اگر بنده مرد بودم هم یا این خوف از آسیب حجت شرعی برای عدم دخالتم بود؟
و اگر عدم دخالتم منجر به آسیب شدید و یا مرگ طرف مقابل بود چه؟[/]

[="Tahoma"][="Blue"]

فهیمه.;811870 نوشت:
آیا صرف خوف از آسیب دیدن حجت شرعی می شود که برای رفع منازعه ای اقدامی نکنیم؟

وقتی احتمال آسیب هست و قدرتی نداریم، دخیل شدن در دعوا چه ثمری دارد؟ ما میخواهم جلوی دعا را بگیریم که آسیب و جراحت و ناهنجاری کم بشود حال اگر جلو برویم و قدرتی برای جدا کردن نداشته باشیم، خود به مجروحان و ناهنجاری کنندگان اضافه شده ایم. لذا در این جور موارد باید به صاحبان قدرت، یعنی حاکمان و دستگاههای آنها اطلاع داد تا جلوی این قضیه را بگیرند یا از مومن درخواست کرد چند نفری جلو بیایند و به قضیه فیصله ببخشند.

فهیمه.;811870 نوشت:
اگر بنده مرد بودم هم یا این خوف از آسیب حجت شرعی برای عدم دخالتم بود؟

بله

فهیمه.;811870 نوشت:
و اگر عدم دخالتم منجر به آسیب شدید و یا مرگ طرف مقابل بود چه؟

ما میخواهیم جلوی ضرب و شتم را بگیریم، وجهی ندارد که جلو برویم تا خودمان آسیب ببینیم یا منجر به مرگمان بشود.[/]

[="Tahoma"][="Blue"]سوال[=times new roman] روزی در کوچه ای دیدم که دو مرد با یکدیگر دعوا میکنند در صورتی که در آن حوالی فرد دیگری نبود و فقط من و مادرم در آنجا رد می شدیم در این صورت وظیفه اخلاقی من و مادرم چیست؟ اگر تنها بودم یا دوستی همراه من بود نیز وظیفه خاصی داشتم؟

باسلام و احترام خدمت شما
در این موارد اگر انسان دخیل شود ممکن است آسیبی ببیند، چون این افراد عصبانی هستند معمولا حرف کسی را هم گوش نمی کنندو نصیحت و تذکر هم فایده ای ندارد و باید کسانی که قدرت دارند یا با آنها آشنا هستند از اطرافیان و مردم کوچه و بازار ، کمک خواست و آنها را نصحیت نمود، در نهایت اگر اثری نداشت، به مراجع قانونی، نظامی، و حکومتی گزارش داد تا از امنیت اجتماعی جامعه دفاع کنند و نگذارند با دعوا در فضای جامعه، بی امنی و تشنج را ایجاد کند.
در هر صورت برای دفاع از مخاصمه ای، لازم است اول بدانیم که بر سر چه موضوعی است چه بسا اگر بدون علم، اقدامی کنیم، از ظالمی دفاع کرده باشیم.

[=times new roman][=times new roman] سوال: آیا صرف خوف از آسیب دیدن حجت شرعی می شود که برای رفع منازعه ای اقدامی نکنیم؟

وقتی احتمال آسیب هست و قدرتی نداریم، دخیل شدن در دعوا چه ثمری دارد؟ ما میخواهم جلوی دعا را بگیریم که آسیب و جراحت و ناهنجاری کم بشود حال اگر جلو برویم و قدرتی برای جدا کردن نداشته باشیم، خود به مجروحان و ناهنجاری کنندگان اضافه شده ایم. لذا در این جور موارد باید به صاحبان قدرت، یعنی حاکمان و دستگاههای آنها اطلاع داد تا جلوی این قضیه را بگیرند یا از مومن درخواست کرد چند نفری جلو بیایند و به قضیه فیصله ببخشند.

موضوع قفل شده است