جمع بندی ملاک گذشت از دیگران

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ملاک گذشت از دیگران

با سلام خدمت شما کارشناس گرامی
آيا گذشت كردن در همه جا لازم است؟ مثلا كسي که از ما كلاهبرداري كرده يا كسي كه دائما اسباب ناراحیتی و شكست ما را فراهم مي سازد، آيا از اين افراد هم بايد بگذريم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: جناب استاد

فهیمه.;807838 نوشت:
با سلام خدمت شما کارشناس گرامی
آيا گذشت كردن در همه جا لازم است؟ مثلا كسي که از ما كلاهبرداري كرده يا كسي كه دائما اسباب ناراحیتی و شكست ما را فراهم مي سازد، آيا از اين افراد هم بايد بگذريم؟

سلام علیکم
در اخلاق اسلامی یک بحث بخشش و گذشت مطرح است و یک بحث حقد و کینه. برخی این دو را یکسان می گیرند و گمان می کنند نبخشیدن هم مانند کینه مذموم و مانع وصول الی الله است اما بین این دو مفهوم فرق وجود دارد.
نبخشیدن مانع نیست اما کینه داشتن مانع است. بخشش حق شماست می توانید در موردی که حق با شماست ببخشید یا نبخشید. البته خداوند در قرآن کریم به بخشش سفارش کرده است:
وَلْيَعْفُوا وَلْيَصْفَحُوا أَلَا تُحِبُّونَ أَن يَغْفِرَ اللَّهُ لَكُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ ( و بايد عفو كنند و گذشت نمايند مگر دوست نداريد كه خدا بر شما ببخشايد و خدا آمرزنده مهربان است . سوره نور /آیه 22)
اما این حق شماست و نبخشیدن مانع نیست.
حال کینه چیست که مانع است:
الحِقْدُ: إِمساك العداوة في القلب والتربص لِفُرْصَتِها؛ حقد و كينه ضدش عفو و بخشش است: حقد و كينه، نگه داشتن دشمنی در قلب و منتظر فرصتی بودن برای عقده گشایی.(لسان العرب، ج3، ص154)
امام علی علیه السلام:
ثَلاثٌ لايَهْنَأُ لِصاحِبِهِنَّ عِيشٌ الْحِقْدُ والْحَسَدُ و سُوءُ الْخُلْقِ؛ سه چيز است كه دارنده آن، زندگی لذت بخش نخواهد داشت و آن سه چيز كينه، حسد و بدخلقی است. (غررالحكم، ص299)

موفق باشید.

سلام

از امام صادق (ع) درباره مكارم الاخلاق سئوال شد، فرمودند:
گذشت از كسى كه به تو ظلم كرده،
رابطه با كسى كه با تو قطع رابطه كرده،
عطا به آن كس كه از تو دريغ داشته است
و گفتن حق اگر چه بر ضد خودت باشد.

بخشش به سیره انبیا نزدیک تره به ویژه در برابر کسانی که به ما بدی کردند!! اما کار خیلی سختیه چون باید با نفست بجنگی!!!

اما یه سوال دارم. مرز بین بخشش زمانی که عزتت حفظ بشه و بخشش زمانی که زمینه ذلت رو فراهم کنه یعنی باعث سوء استفاده دیگران بشه کجاست؟
ما باید ببخشیم و بقیه رو به خدا واگذار کنیم یا باید ببینیم و جایی که به نفعمون هست ببخشیم؟

ممنون میشم راهنمایی کنید@};-

سلام....تا حالا نشده که از کسی گذشت نکنم.چون همیشه این احتمال رو می دم طرف مقابلم اون خطا و اشتباه و گناه در حق من رو در جهالت و بی توجهی و نا آگاهی انجام داده باشه...و تجربه به من نشون داده که بسیاری از مردم و افراد گناه کار یک همچین شخصیت هایی دارند...اما از اون طرف اگر کسی به من بدی بکنه، ممکنه تا روز قیامت نتونم باهاش حرف بزنم.بهش می گم ببین عزیزم، من از تو گذشتم، تو خوبی من بد، ولی دیگه برو به سلامت.من کاری باهات ندارم.:Graphic (59):

جواب سلامشم نمی دم.=; حتی اگر برادرم باشه.یعنی تا این حد.البته به همین سادگی ها هم که رابطه مو قطع نمی کنم.وگرنه باید با خیلی رابطمو الان قطع می کردم.

موضوع قفل شده است