جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا خون و مردار نجس است؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,644
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11138

  چرا خون و مردار نجس است؟
  (خون ، مايع سرخ رنگى است که در تمام رگها جريان دارد و بدن به وسيله آن تغذيه مى شود طعمش اندکى شور و داراى بوى مخصوص ؛ و مرکب از گلبولهاى سفيد و سرخ و پلاسما مى باشد مقدار آن در حيوانات پستاندار يک سيزدهم وزن بدن آنها است انسانى که وزن بدنش 65 کيلوگرم باشد، تقريبا 5 کيلوگرم خون دارد. در هر ميليمتر مکعب خون 5 ميليون گلبول سرخ وجود دارد
  خوردن خون و مردار در اسلام ممنوع اعلام شده است آنجا که مى فرمايد:
  ((ياايها الذين آمنوا کلو امن طيبات ما رزقنا کم و اشکرو الله ان کنتم اياه تعبدون . انما حرم عليکم الميتة و الدم و لحم الخنزير
  اى کسانيکه ايمان آورده ايد از خوراکهاى پاکيزه اى که روزى شما قرار داديم بخوريد. سپاسگزار خدا باشيد اگر او را عبادت مى کنيد. همانا او مردار، خون و گوشت خوک را بر شما حرام کرده است .
  خداوند از غذاهاى پاکيزه بنام ((طيبات )) نام برده و امر بخوردن آنها نموده ، و متقابلا از ميته و خون و گوشت خوک نهى فرموده است .
  زيانهاى خون خوارى
  مضرات خون خوارى فقط جنبه جسمى ندارد. بلکه ضررهاى روانى آن بيش از جسمى است امام ششم (ع ) علت حرمت خون را بيان فرموده و اشاره به زيان هر دو قسمت روان و بدن کرده است .
  قال : فلم حرم الدم المسفوح ؟ قاللانه يورث القساوة و يسلب الفواد رحمته . و يعفن البدن و يغير اللون ، و اکثرمايصيب الانسان الجذم يکون من اکل الدم
  مردى پرسيد، چرا خداوند خوردن خون را حرام نموده ؟ امام صادق (ع ) فرمودند: براى آنکه خوردن خون باعث قساوت قلب و رفتن مهر و عاطفه است و نيز براى آنست که خون خوارى سبب تعفن بدن و تغيير رنک چهره و پوست انسان و بسيارى از مبتلايان به بيمارى جذام بواسطه خوردن خون گرفتار اين بلاى خانمانسوز گشته اند.
  در قسمت اول روايت به مضرات روانى خون خوارى و در قسمت دوم آن به مضرات جسمى آن تذکر داده اند.
  ((خون در کشور بدن همانند نهرى است که در کوچه و خياباهاى شهر جارى است که در آغاز صاف و گوارا و سر انجام به کثافات آلوده مى شود. خون هم بعد از گذشت از ريه و کبد و مشروب ساختن بدن به هنگام عبور از وريدها مسموم کننده است .
  مهم تر از زيانهاى خون خوارى بر جسم ضررهاى آن بر روان است . چوپانان هميشه براى اينکه سگ گله سبعيت بيشترى پيدا کند مدتى به او خون ميخوارند
  در سخن امام (ع ) اين نکته ديده مى شود که بيمارى جذم از راه خون خوارى به انسان منتقل ميشود بدنيست بدانيکه بيشتر بيماريها به شکل عفونت خونى يا (سپتى سمى ) بروز مى نمايد، يعنى ابتدا ميکرب به خون نفوذ کرده ، سپس عوارض مخصوص بيمارى به وجود مى آيد.
  ((در حالات حملات ميکرب به بدن سربازان مدافع ، گويچه هاى سفيد خون مى باشند؛ و در مواقع بيمارى به تعداد آنان افزوده مى شود، و از گويچه هاى قرمز خون کاسته مى گردد، بنابراين اثر ميکربهاى بيمارى زا در خون است ، و در خوردن خون ، مساوى با خوردن آنها همه ميکروبها است ، دستور ذبح حيوانات نيز از اين نظر است که اگير اين حيوانات در معرض ‍ حمله ميکربى قرار گرفته اند و در حال ابتدايى و کمون بيمارى باشد، چون خون در اين موقع آلوده است ؛ و نشانه هاى خارجى نزد حيوان نيست لذا در اسلام از نظر کاستن سميت چنين گوشتى دستور ذبح داده است
  مردار
  - مردار حيوانى است که يا بدستور شرع ذبح نشده باشد، و يا آنکه خود بخود مرده باشد طبق آيه مزبور مردار يکى از چيزهاى است که جزء ليست غذاهاى ممنوع اسلامى قرار داده شده است .
  چرا مردار حرام است؟
  شخصى از امام هشتم (ع ) علت حرام بوده ميته را سئوال نمود آنحضرت در جواب او نوشتند:
  ((حرمت الميته لما فيها من افساد الابدان و الافة ... و لا نه يورث الماء الا صفر و يبخر الفم و ينتن الريح و يسيىالخلق ، و يورث القسوة للقلب ، و قلة الرافة و الرحمة حتى لا يومن ان يتقل ولده ووالده و صاحبه
  حرام شدن مردار براى آن است که باعث فساد بدنها است و نيز براى اين است که باعث ايجاد صفراء است . خوردن ((ميته )) اصولا بدن را بدبو مى نمايد.
  ((ميته )) باثع بد اخلاقى ، عصبانيت ، قساوت قلب ، و از بين رفتن مهر و عطوفت مى شود و تا آنجا که نمى توان در مورد شخصى که گوشت مردار مى خورد از کشتن فرزند و پدر و رفيق خود ايمنى داشت )).
  در اين روايت امام (ع ) دو قسمت از زيان هاى مردار را بيان فرموده اند هم قسمت جسمى و هم تاثيرات آن بر روى روان و روح و اخلاق و خوى انسانها.
  يکى از علل تحريم مردار اين است که :
  ((پس از مرگ حيوان ، ميکربها و باکتريهاى به خون ولنف وارد شده ، شروع به نمو مى نمايند، البته ابتدا باکتريهاى هوا خواه و هوا نخواه توليد فساد مى نمايند، باکتريهاى هوا خواه مواد سفيده اى را تجزيه کرده و تبديل به عناثر شيميائى و گازهايى چون اسيد کربنيک ، هيدروژن سولفورده و آمونياک و غيره مى نمايند که اينها بذاته توليد مسموميمت مى کنند. باکتريهاى هوا خواه از بيرون به روى اجساد موثرترند، و بعضى حشرات بويژه انواع مگس ها در کار عفونت اثر مهمى دارند، و در فساد آنها کمک مى نمايند.
  بارى به طور خلاصه گوشت فاسد سخت ترين و خطرناک ترين مسموميت (يتوماتين ) و غيره را به انسان مى دهد، اين سمومات در شخص ، توليد عوارضى از قبيل التهاب حاد معده و روده ها، قى ، شکم روشى ، تب زياد، ناتوانى شديد، سر گيجه ، اتساع مردمک و پائين افتادن پلک چشم مى نمايند
  در سخن ديگرى امام صادق (ع ) علت حرام بودن مردار را چنين بيان مى فرمايند:
  ((و الميته قد جمد فيها الدم و تراجع الىبدنها فلحمها ثقبل غير مرى ء لانها يوکل لحمها بدمها
  در مردار خونها منجمد مى شوند، آن خونها در بدن مردار مى مانند و خارج نمى شوند. بنابراين گوشت مردار ثقيل و غير گوارا است ، زيرا مردار چيزى است که گوشت آن را با خونش مى خوردند.
  مضراتى که براى خون خوارى نوشتيم براى مردار خوارى نيز هست .
  ((مردار خوارى به خون خوارى بستگى دارد؛ زيرا تا شاه رگهاى مخصوص ‍ حيوان قطع نشود به اندازه کافى خون از بدنش خارج نمى شود، و کمتر مردارى است که خون بدنش کاملا خارج شده باشد


 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,787
  حضور
  6 روز 22 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  9343  بنام خدا
  سوال
  اگر دندان انسان خون بیاید ودر اب دهان مستهلک شود، ایا اب کشیدن لارم است؟
  همه مراجع:به غیر از(سیستانی فاضل)
  اگردندان مصنوعی نباشد اب کشیدن لازم نیست
  اگر دندان مصنوعی باشد به احتیاط واجب باید اب بکشد
  (سیستانی وفاضل ):اب کشیدن لازم نیست
  توضیح المسائل مراجع م.216
  وحید: 222 4. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود