لالالالا گل پونه سگه اومد در خونه . . . . ( شعر کودکانه )

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
لالالالا گل پونه سگه اومد در خونه . . . . ( شعر کودکانه )

[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]در قدیم الایام سعی براین داشتند كه نسل نو و جدید را با ضرب المثل ها ؛ خاطرات و لطائف ؛ یا با اشعار كودكانه و تمثیلات و تشبیهات و قصه ها و داستان ها به حقایق زندگی آشنا ساخته و به همین طریق نم نم تربیت كرده و به رشد و تعالی برسانند. و الحق و الانصاف با امكانات محدود زمانه خود توانستند عالیترین مضامین و معارف الهی و تربیتی را به نسل بعدی خود انتقال دهند.[/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]والدین با خواندن و تكرار و اصرار بر حفظ كردن اشعار كودكانه توسط كودكشان سعی می كردند كه به این طریق از نظر تربیتی هم شخصیت فردی و اجتماعی و خانوادگی فرزندان را رشد و ترقی داده و هم تست هوشی بود كه توسط بزرگسالان صورت میگرفت و همچنین نقاط ضعف جسمی كودكانشان را همانند لكنت زبان و یا سر به هوا بودن كودك و بازیگوشی و فراموشی اشعار و یا تلفظ اشتباهی لغات و كلمات و یا شل و ول حرف زدن و سبك و بی ادبانه صحبت كردن فرزندانشان را شناسایی كنند و همزمان با تفهیم اشعار كودكانه مفاهیم ادبی و تربیتی را به كودك خود انتقال دهند یكی از آن اشعار كودكانه:[/]

[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]یه توپ دارم قلقلیه *** سرخ و سفید وآبیه[/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]میزنم زمین هوا میره *** نمی دونی تا كجا میره ![/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]من این توپ را نداشتم *** مشقام و خوب نوشتم[/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]بابام به من عیدی داد *** یه توپ قلقلی داد[/]

[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]اكنون بریم سراغ محتوای این شعر كودكانه : توپ قلقلی منظور شخصیت قابل تغییر تاثیر پذیر آدمی می باشد . كه هر طوری بخواهیم میتوانیم آن را تغییر رفتاری بدهیم.[/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]سرخ و سفید و آبی : [/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]سرخ = عصبانیت و خشم و غضب آدمی منظور است.[/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]سفید = فطرت پاك و صلح دوستی و آرام آدمی است.[/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]آبی = حالت رمانتیك و رویایی و آرمانی و آسمانی آدمی است (به همین منظور لباس پلیس آبیست چون رنگ آبی نشاط آور و آرام بخش است) [/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]در تربیت صحیح انسان : مربی می بایست این 3 حالت را با هم مخلوط كرده و درهم بیامیزد تا یك معجونی بدست آید به نام اعتدال. یعنی بجا آرام و به جای خودش غضبناك و در مواقع خود رمانتیك و رویایی. [/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]میزنم زمین هوا میره: [/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]اگر خودت را زمین نزنی و متواضع نباشی هرگز بلند نخواهی شد.[/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma] انسان همانند توپ می مانند وقتی تواضع داشت و با تكبر خود مبارزه كرد آنوقت لیاقت و قدرت پیدا می كنه تا آسمون بلند بشه بالا بره . پس در تواضع و خاكی بودن رشد و ترقی و تعالی نهفته است .[/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma] نمی دونی تا كجا میره ؟![/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]انسان نمیتواند تصور كند كه با تواضع و بی ریایی خود می تواند به جایی برسد كه در تمام قلبهای آدمیان رخنه كرده و حكومت بر دلها داشته باشد و همه او را دوست بدارند . [/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]من این توپ را نداشتم :[/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma] یعنی من این فهم و اندیشه را نداشتم كه اگر تواضع داشته باشم و با مردم مردمی برخورد كنم و خاكی باشم چقدر می توانم بالا برم و ترقی كنم . با این تربیت پدرانه به این توپ ( فهم ) رسیدم.[/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma] مشقام و خوب نوشتم : [/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]عنی به تجارب بزرگان خودم توجه كافی داشتم و راهی را پیمودم كه آنان نشانم دادند و كاری را كردم كه آنان به من موعظه كردند . مشق ( گوش دادن به سخن و موعظه بزرگترها) [/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]بابام به من عیدی داد.[/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma] منظور از بابا ( مربی ؛ موعظه , عقل , تجربه ؛ اندیشه خوب)[/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]عیدی ( راه و منش و روش صحیح و متواضعانه )[/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]عیدی داد : چون مشقامو خوب نوشتم لایق عیدی گرفتن شدم. یعنی: [/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]پدرم ؛ پول مفتی به كسی نمی ده.[/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]پدرم ؛ بی دلیل جایزه نمیده.[/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]پدرم در برابر عمل خوب من دست به جیب می شه[/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]پدرم به من نگاه می كنه اگر من به وظیفه ام خوب عمل كنم او هم جایزه خوبی به من عطا می كنه. [/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]و در پایان: ( یه توپ قلقلی داد) پدر عزیزم با تجربه و درس زندگی و تواضع یك شخصیت قلقلی ( قابل موثر ) از من ساخته است تا در تمام كوره راهها پست و بلند زندگی راهم را ادامه بدهم و تمام دست انداز ها و موانع زندگی را پشت سر بگذارم و توقف نكرده وبا تمامی سرعت به طرف هدف به پیش بروم و از موانع به پرم تا به دروازه هدف برسم .[/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]و من این شخصیت تربیت شده را همیشه مدیون پدرم می باشم .[/]
[=b nazanin, 2 nazanin, 2 zar, b zar, tahoma]

موفق باشيد / دوست دار شما / مهدي دانشمند

گرفته شده از وب سایت ایشان

[/]

لالایی های مادرانه
همراه با نوازش مهربانه
قصه های شیرین
و ترانه های محلی موزون
با موسیقی و پیام های خود
نقش آرمشگری و نشاط بخشی برای کودکان دارند.
متاسفانه
بسیاری از ما نسبت به انتخاب کتاب کودک غافل هستیم
بله عجین شدن کلامات موزون با محتوای سبب گره خوردن به نگرش و بینش کودک می شود
در واقع
در واقع
در واقع
فنداسیون باورها و نگرش کودک به
-خود
-دیگران
-جهان اطراف
-و خدایش
از همین نغمه ها و قصه ها شروع می شود

با دوست خوب من هم آشنا شوید
یحیی علوی فرد
او ساده وبی آلایش است
ارزشی فکر می کند
و قلبش برای کودک و به عشق کودک می تپد

http://alavifard.blogfa.com/

گفتی :" بد است گریه

باید همیشه شد شاد"
گفتم :" اگر که بد بود
آن را خدا نمی داد

باید بریزد این اشک
تا غصه ای نماند
انگار گریه دل را
چون حوله می چلاند

همواره اشک و گریه
آب و گل من و توست
در شادمانی و غم
حرف دل من و توست "

گفتی :"بد است گریه "
گفتم : "همیشه بد نیست
چون اشک و گریه گاهی
اوج غرور و شادیست "

از بس که شادی و غم
خورده به اشک پیوند
پایان خنده گریه است
پایان گریه لبخند

بالن دعاي ما چه نرم
مي‌رود به سوي آسمان
باز توي آن نشسته‌اند
كارواني از مسافران

در هواي رفتن سفر
سينه مي‌شود پر از اميد
با دعا هميشه مي‌شود
تا به بيكرانه پر كشيد

باورت نمي‌شود، دلم
سالها سفر نرفته است
قبل از اين مسافرت، دلم
با دعا سفر نرفته است

مي‌روم كه از ته دلم
لحظه‌اي خدا خدا كنم
هم براي مادر و پدر
هم براي خود دعا كنم
یحیی علوی فرد

تشکر از شما جناب حامی
بسیار زیبا و دلنشین بودند. :Kaf:
باز هم مشتاق شنیدنیم.

لا لا لا لا گل پونه
بیا که بودن تو دل خونه

لا لا لا لا گل پونه
آقا خیلی مهربونه

اگه نیستش میون ما :Sham:
ز ما غافل نمی مونه
ز ما غافل نمی مونه

لا لا لا لا گل سوسن
می سوزه قلب مرد و زن :Sham:

الهی شام غیبت را
تمومش کن ؛ رسون آخر:Sham:

فرج را رو به راهش کن
ظهورش را رقم برزن:Sham:

لا لا لا لا گل میخک
ببین خوابیده گنجشکک

اونم مثل تو می دونه
میاد به باغ بهار بی شک:Gol:

لالایی بیداری

اشبه اباک یا حسن
و اخلع عن الحق الرسن
و اعبد الها ذاالمننن
و لا توال ذالاحن

آنچه در پیش رو دارید، تحلیل و تفسیر دو بیت از اشعار ادیبانه ای است که حضرت زهرا(س) آنگاه که با فرزند ارشدش حضرت حسن مجتبی(ع) نجوای مادرانه داشت و به تربیت روحی و پرورش فکری و اخلاقی او می پرداخت; سروده است. این دو بیت که هر مصراع و بند بند آن حاوی چند نکته آموزنده و پیام سازنده در باب تربیت و پرورش کودکان و نونهالان است، با ترجمه ای گویا و تفسیری نه چندان عمیق و پردامنه، به خوانندگان عزیز تقدیم می گردد بدان امید که مورد توجه همه اولیاء و مربیان - به ویژه پدران و مادران - که در راه تربیت و پرورش کودکان و نونهالان انقلاب اسلامی ایران گام برمی دارند، قرار گرفته و از آن بهره جویند.
در آغاز نظر خوانندگان گرامی را به دو نکته شایان توجه جلب می کنیم:
1- بی تردید نخستین آموزه هایی که اولیا و پدران و مادران به کودکان خود می آموزند، در شکل گیری شخصیت و ساختار فکری و فرهنگی آنان نقش تعیین کننده دارد; از این رو آنان باید با دقت و وسواسی بسیار به محتوای آموزه ها توجه کنند و در این مساله حضرت زهرا(س) درسی بزرگ، به تمامی اولیا و مربیان کودکان آموخت ونیز تعلیم داد که ذهن خالی فرزندان را با چه آموزه ها و دانستنیهایی می توان پر کرد.
2- شعر دو گونه است:
1- شعرهایی که دارای مضامین بلند و محتوای آموزنده و نیز هدفمند و حکیمانه است.
2- اشعاری که تنها از نظر ادبی شایان توجه است و از محتوا و مضامین مفید و سازنده تهی است و بیشتر برای سرگرمی و گذران وقت، سروده می شود. اما اشعاری که حضرت زهرا(س) آنها را سروده است، از نوع نخست است و بدین ترتیب آن حضرت به همه ما آموخت که برای کودکان خود چه شعری باید سرود و چه ترانه ای گفت.
اشبه اباک یا حسن
حسن جان مانند پدرت علی(ع) باش
در این مصرع حضرت زهرا(س) به اساسی ترین و اولویت دارترین نکته در باب تربیت و پرورش کودکان پرداخته است زیرا از سویی تربیت و پرورش، بدون داشتن الگو و سرمشق میسر نیست و از دیگر سوی کودکان و نونهالان هم به طور طبیعی به دنبال یافتن الگو و سرمشق مناسب و شایسته برای خویشند. حضرت زهرا(س) در آغاز سخن تربیتی خود با فرزندش به همین نکته مهم تربیتی و پرورشی و نیز به نیاز طبیعی کودکان پرداخته و همسر عزیزش حضرت علی(ع) را که بهترین و کاملترین الگو و سرمشق زندگی برای بشریت است، به فرزندش حضرت مجتبی(ع) شناسانده و چنین فرمودند: فرزندم مانند پدرت علی(ع) باش و از او الگو و سرمشق فرا گیر. چرا که علی(ع) مظهر همه کمالات و فضایل انسانی و مصداق کامل ارزشها و اوصاف آدمی است. عدالت خواهی، حق طلبی، آزادی خواهی، جهاد علیه زر، زور و تزویر، تنها بخشی از بعد اجتماعی شخصیت علی(ع) را می نمایاند و شجاعت، ایثار، علم، عرفان، تقوا، عقل و دوراندیشی، بخش دیگری از ابعاد وجودی آن حضرت را تشکیل می دهد.
اکنون بر یکایک شیعیان و پیروان آن بانوی نمونه فرض است که چونان علی(ع) و فرزندان و تربیت شدگان مکتب او را الگو برای تربیت فرزندان خود قرار می دهند و همینان را به عزیزان خویش بشناسانند و در این مساله به شرق و غرب عالم ننگرند چرا که امیرالمؤمنین علی(ع) - به تعبیر نویسنده روشنفکر عرب - شخصیت بی همتایی است که شرق و غرب جهان مانند او را ندیده و نخواهد دید.
و اخلع عن الحق الرسن
و ریسمان را از گردن حق بردار
در این مصرع حضرت زهرا(س) به مهمترین مسؤولیت اجتماعی انسان اشاره کرده و یادآور می شود: ای فرزندم تو باید ریسمانی را که حق ستیزان بر گردن حق نهاده اند برداری و حق را از خفه شدن و جان سپردن برهانی و به آن حیات ببخشی; مطلب شایان توجه در این کلام این است که حضرت زهرا(س) اصل حق مداری و حق پذیری را به فرزندش توصیه نمی کند زیرا این دو از اصل مسلم و انکارناپذیر دین اسلام است بلکه عزیزش را به حق طلبی و احیای حقوق دیگران فرا خوانده به مبارزه با حق ستیزان تشویق کرده است.
و اعبد الها ذا المنن
و خدای صاحب نعمت و احسان کننده را پرستش کن
آنچه حضرت زهرا(س) در این مصرع بدان اشاره فرمودند; اساسی ترین اصل دینی یعنی توحید و خدامحوری است زیرا عبادت به معنای پذیرش بندگی خدا و حرکت هدفمند به سوی حقیقت مطلق است و قرآن کریم آن را هدف و فلسفه آفرینش انسان معرفی کرده و فرموده است: «و ما خلقت الجن ولانس الا لیعبدون.» و جن و آدمیان را نیافریدیم مگر تا مرا [به یگانگی] بپرستند. (1)
آنگاه آن حضرت یکی از اوصاف خدا را یادآور شده و فرمودند: عبادت کن خدایی را که صاحب نعمت و احسان کننده است. بنابراین توحید و خدامحوری در تمامی عرصه های زندگی و همچنین توجه به نعمتهای الهی و شکرگزاری در برابر آنها، از نکات مهم تربیتی و پرورشی است که بانوی نمونه اسلام به وقت ایفای نقش مادری به آنها عنایت کرده و در تربیت فرزندش به کار برده است.
و لا توال ذالاحن
و با افراد بدخواه و کینه توز دوستی مکن (2)
در مصرع فوق، حضرت زهرا(س) به نکته مهم دیگری در تربیت و پرورش پرداخته است که همه کودکان و نوجوانان شدیدا به شناخت آن نیازمندند و آن عبارت از معیار و ملاک گزینش رفیق و دوست است. تردیدی نیست که داشتن دوست و رفیق، از نیازهای اولیه و حیاتی هر کودک و نوجوانی است و این نیاز هم در علوم تربیتی به اثبات رسیده است ولی مشکل اینجاست که هم خود کودکان و هم مربیان و والدین آنان، معیار و ملاک گزینش دوست و رفیق را به درستی نمی شناسند و باید حل این مشکل را در همین مصرع و گفتار بانوی جهان جستجو کرد که فرمود: فرزندم با افراد بدخو و کینه توز دوستی مکن. این سخن حاکی است که بدخواهی و کینه توزی، از اوصاف بسیار زشت و از امراض واگیر و سرایت کننده روحی است و باید کودکان و نونهالان را از ابتلای به آن برحذر داشت.
پی نوشتها:
1- سوره ذاریات (51)، آیه 56.
2- مناقب ابن شهرآشوب، ج 3، ص 389; بحارالانوار، ج 43، ص 286.

پدیدآورنده: حسین غفاری

http://www.hawzah.net/Hawzah/Magazines/MagArt.aspx?MagazineNumberID=4188&id=26480

دنیای ما محتاج پروانه ست
با بودن پروانه ها زیباست
من مطمئنم حرفهای او
زیباترین آواز این دنیاست

هرچند آنها ساکت و آرام
در باغ می گردند و می بویند
حس می کنم حرف دل خود را
روزی به مردم نیز می گویند

حس می کنم پروانه ها روزی
مثل قناری شعر می خوانند
پروانه ها هم درد دل دارند
پس تا ابد ساکت نمی مانندنویسنده : یحیی علوی فرد