جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: لزوم حجاب در جوامع غربی چیست؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  153
  حضور
  21 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  955

  اشاره لزوم حجاب در جوامع غربی چیست؟
  قطعا برای هر دستوری در دین یه فلسفه ای هست.
  دستور به حجاب در اسلام در جوامعی مثل ایران و کلا کشورهایی که اصلا از ابتدا قانون تفکیک جنسیتی رو در مسایل زیادی داشتن و قاعدتا رفتار و شیوه برخورد مردمانش با برهنگی زن فرق میکنه کاملا مشخصه: جلوگیری از زیرپا گذاشتن ارزش های زن در مقابل نگاه های آلوده ای که در نتیجه ی همین تاکید والتزام بر حجاب در اون جوامع ذکر شده.

  اما در کشورهای غربی واقع میبینیم که بی حجابی زنان در خیابان ها و محافل بصورت عادی(نه به شکلی که در کلاب ها و جشن های خاصشون هست) جلوه میکنه. جنس مخالف هیچ توجهی به پوشش زنانی که در خیابان و اینور و اونور میبینه نداره. حتی در همون کلاب های خاص هم زنان صرفا در پوشش های خاص و رفتارهای خاص میتونن برای مرد تحریک کننده باشن.

  اما میبینیم که اسلام مصرانه در هر محیطی تاکید بر حجاب داره. چه فلسفه ای برای رعایت حجاب در جامعه ای که اصلا پوشش زن هیچوقت براشون مطرح نبوده و کوچکترین تاثیری در دید مردانش نداره وجود داره؟ (کما اینکه به زنان محجب توجه بیشتری نشون میدن و بهش حریص تر هستن.)

  خیلی عذر میخوام من ناچار بودم سوالم رو صریح بپرسم تا بتونم منظورم رو درست برسونم.
  ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۵/۰۳/۳۱ در ساعت ۱۰:۳۸
  شروع یک راه سخت برای جستجوی حقیقت از 95/03/03...


 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,342
  حضور
  202 روز 7 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61335  با نام و یاد دوست  لزوم حجاب در جوامع غربی چیست؟
  کارشناس بحث: استاد مسلم

 4. صلوات ها 6


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۹
  علاقه
  مولا و مقتدای آزادمردان جهان، امیرالمومنین(ع)
  نوشته
  2,658
  حضور
  73 روز 9 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5289  بسم الله الرحمن الرحیم


  نقل قول نوشته اصلی توسط سرگشته نمایش پست ها
  اما میبینیم که اسلام مصرانه در هر محیطی تاکید بر حجاب داره. چه فلسفه ای برای رعایت حجاب در جامعه ای که اصلا پوشش زن هیچوقت براشون مطرح نبوده و کوچکترین تاثیری در دید مردانش نداره وجود داره؟ (کما اینکه به زنان محجب توجه بیشتری نشون میدن و بهش حریص تر هستن.)

  خیلی عذر میخوام من ناچار بودم سوالم رو صریح بپرسم تا بتونم منظورم رو درست برسونم.

  با سلام و احترام و تشکر از سوال شما

  من هم با شما کاملا موافق هستم که کشش و جاذبه زنان محجبه در جوامع غربی برای مردان بیشتر است، و اتفاقا این را از کسانی که چند سال در اروپا گذرانده اند هم پرسیده ام و ایشان تأیید کرده‌اند، و باز اتفاقا این علامت خیلی خوبی است، علامت بدی نیست، همان طور که مقاله پگاه حوزه می‌نویسد:
  «برهنگی در غرب، بی‌رغبتی جنسی را برای غربی به ارمغان آورد، چرا که برهنگی سبب تحریک اولیه انسان به طرف عمل جنسی در سنین اولیه بلوغ می‌شود، ولی در نهایت‌به سرد مزاجی جنسی تبدیل می‌شود، چرا که اسراف جنسی در دوران بلوغ، به بی‌رغبتی جنسی در سنین بالاتر منتهی می‌شود، مگر آنکه کالاهای رغبت افزای جنسی به میدان بیاید، مثل الکل و یا قرص‌های نشاط آور جنسی که باز در دراز مدت سبب بی‌رغبتی جنسی بیشتر خواهد بود و چون غریزه جنسی که نشاط آور زندگی است، به رکود کشانده شود، بنیاد خانواده رو به سستی می‌رود و فحشا جای آن را پر می‌کند و افسردگی فردی بر افراد حاکم می‌شود که به عنوان طاعون عصر غرب مطرح شده است; پس برهنگی بر افسردگی جنسی غرب، و رکود روحی و روانی افراد افزوده است .
  حجاب یک فرهنگ جنسی است که سبب گرم واقع شدن غریزه جنسی در سطح یک جامعه و هدایت ارضای آن در قالب خانواده می‌شود، حجاب علاوه بر حفظ کرامت انسانی، سبب رشد انگیزه جنسی در جامعه و نیز رشد نشاط جامعه اسلامی می‌شود، بدون آنکه به سستی و لهو و لعب دچار شود».(پگاه حوزه، شماره 117، بیستم دی 1382، مقاله نقش حجاب در حفظ نشاط جنسی، با اندکی دخل و تصرف)

  اما برای پاسخ تفصیلی باید به چند نکته توجه بفرمایید:

  نکته اول: کشش و جاذبه جنسی ضروریست

  هدف اسلام از حجاب اصلا این نیست که مردان هیچ حسی نسبت به خانم ها نداشته باشند!! اصلا این کشش به جنس مخالف در هر پوششی که باشد وجود دارد، کمتر و بیشتر می‌شود اما این کشش به خاطر خود جنس مخالف است، نه پوشش آن، این پوشش فقط این تمایل را پررنگ و کمرنگ کرده و البته نوع نگاه را تغییر می‌دهد.
  ببینید اسلام می‌گوید هر چیزی که نگاه مرد نامحرم را به بیولوژیک جنسی زن می اندازد باید از آن پرهیز شود، چه نوع پوشش باشد، چه نوع حرف زدن، مثل صدا را نازک کردن و یا نوع رفتار مثل آشکار ساختن صدای زیورآلات و...، اما این ها که به کنار رفت، شخصیت زن می ماند، همین وقاری که یک زن دارد برای مرد جذاب است، لذا گرایش مردها به زنان محجبه در جوامع غربی اگر بیمار دل نباشند گرایشی نیست که به زنان در محیط کلاب های شبانه دارند. هرگز این دو کشش یکسان نیست، حتی در خود ایران از هر مردی بپرسید خواهد گفت به جنس مخالف کشش و تمایل دارد، اما نوع جذابیت یک خانم چادری با یک خانم کاملا بی حجاب فرق می کند. خود ابهت و وقار یک خانم با پوشش کامل برای جذب مرد موضوعیت دارد، اما نه جذب بیولوژیکی، بلکه جذب شخصیتی.
  شخصیت جنسی زن، وقار و کرامت او مرد به اینها خیلی تمایل دارد، همان طور که مردان با وقار و با ابهت برای زنان جذاب تر هستند، زنان سنگین با وقار نیز برای مردان جذاب تر هستند.

  نکته دوم: حفظ شأن و کرامت زن

  اسلام علاوه بر موضوع گذشته به دنبال حفظ کرامت و شخصیت زن نیز هست، یعنی حتی اگر بپذیریم که (تاکید و تکرار می کنم با این فرض که) با حذف حجاب دیگر کشش جنسی به زن کاهش یافته و آمار تجاوز و خشونت و مانند آن کاهش می یابد باز هم برای اسلام پذیرفتنی نیست که برای تحقق چنین هدفی شخصیت زن و جنسیت او به قدری پیش پا افتاده و در دسترس قرار گیرد که دیگر مردان یک جامعه تمایلی به آن نداشته باشند! و فقط برای تبلیغات تجاری از آن بهره گیرد! باید دید چه چیزی را در برابر چه چیزی فدا می کنی؟ آیا قیمتی که در برابر آن می پردازیم ارزشش را دارد؟
  این که شخصیت زن را به حدی پایین بیاورند که دستاویزی برای فروش کالاهای تجاری، یا بالا رفتن فروش فیلم های سینمایی در ژانرهای مختلف شود، این را نمی پسندد.
  لذا قرآن کریم حجاب را به عنوان نمادی برای شناخته شدن به عنوان یک زن مومنه معرفی می‌کند:
  «يَأَيهُّا النَّبىِ‏ُّ قُل لّأِزْوَاجِكَ وَ بَنَاتِكَ وَ نِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيهْنَّ مِن جَلَبِيبِهِنَّ ذَالِكَ أَدْنىَ أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْن‏»؛ اى پيامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: «جلبابها خود را بر خويش فرو افكنند، اين كار براى اينكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند بهتر است‏.(احزاب:59)

  نکته سوم: بهره مند شدن مرد از زن در برابر پذیرش مسئولیت
  همان طور که اشاره کردم اسلام به دنبال این نیست که زن در جامعه هیچ جاذبه ای نداشته باشد، به دنبال این نیست که کشش مرد و زن به یکدیگر را نابود کند، بلکه می گوید این کشش باید تعدیل و کانالیزه شود، شخصیت زن چه از نظر بیولوژیکی و چه از نظر هویت جنسی آنقدر برای مرد جذاب است که مرد حاضر است برای رسیدن به آن بار مادی و معنوی یک زندگی را به دوش بکشد، اما اگر زن آنقدر در دسترس قرار گیرد که مرد مجبور به کشیدن چنین باری نباشد هرگز زیر بار پذیرش مسئولیت ها نخواهد رفت، و این مسئله آفات متعددی دارد، از جمله عدم تأمین زندگی زنان و نتیجه این خواهد شد که زنان علی رغم اینکه از نظر توانایی جسمی و امنیتی ضعیف تر از مردان هستند برای کار و تأمین مخارج زندگی باید وارد اجتماع شده و با مردان رقابت کنند، مسیری که غرب از ابتدا کج رفت و امروز خواسته جریان های فمنیستی در غرب برابری در اشتغال و دستمزد است!! خب این بلایی است که خود بر سر خودشان آورده اند.

  نکته چهارم: حجاب نماد اسلام
  از مجموع نکات پیشین روشن می‌شود که زنان محجبه در مقایسه با زنان بی حجاب برای مردان جذبه خاصی دارند، و این را خود زنان غربی به خوبی درک کرده اند، لذا اکثریت زنانی که در غرب مسلمان می‌شوند حجاب را عامل چنین تغییری در دین خویش دانسته اند، و نتیجه چنین رویکردی این شده که حجاب به عنوان بالاترین نماد و مهم ترین عامل تبلیغ برای دین اسلام تبدیل شده است، لذا کشورهایی مثل فرانسه که داعیه لیبرالیسم و آزادترین اجتماع ها را دارند در برابر حجاب خنجر را از رو بسته و دختران محجبه را از تحصیل منع می کنند!
  و بسیاری از کشورهای دیگر نیز از فرانسه تبعیت کردند، برای اطلاع در این خصوص می توانید به این لینک مراجعه بفرمایید:
  http://www.mashreghnews.ir/fa/news/126387

  «امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»
  نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره 89
  ((هر کس آخرتش را اصلاح کند، خداوند دنیایش را اصلاح خواهد کرد))

 6. صلوات ها 7


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۴
  علاقه
  علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
  نوشته
  1,309
  حضور
  40 روز 14 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  10
  صلوات
  3676  با سلام

  در پی وخیم شدن اوضاع زنان در جوامع غربی و بالا رفتن شدید آمار خشنوت و تجاوز علیه زنان، آن ها خود را شکست خورده یافتند. زنان با حضور در عرصه کار و فعالیت، نه تنها جایگاهی پیدا نکردند بلکه از مکانِ همسری و مادری تنزل یافته و خودشان را به عنوان کالا به مردان عرضه نمودند. شرایط به گونه ایی شد که آن ها به دنبال دست آویزی برای رهایی از باتلاقی بودند که خواسته یا ناخواسته در آن گرفتار شدند. آن ها باید کاری می کردند که توجه مردان را از اندام و ظاهرشان به توانمندی هایشان معطوف کنند. بنابراین به لباس های پوشیده رو آوردند و کم کم پوشش ظاهر را جایگزین برهنگی نمودند. به دنبال این تغییر در سبک پوشش، خود مردان غربی نیز اعتراف کردند که پوشش برای حفظ جایگاه زن لازم و ضروری است و نه تنها آزادی زن را صلب نمی کند بلکه می تواند توجه همه را به جای ظاهر به شخصیت او جلب کند. به عنوان مثال:
  در ایران به زنانی با حجاب بر می خوریم که به هنگام صحبت کردن از طرز تکلم آن ها می توان به مقام بلندشان پی برد. زنان ایرانی در خروج از منزل آزادی بسیاری دارند و علی رغم جدار مستور خود به همه امور، اعمال نفوذ دارند. حتی در کارهای سیاسی، در سقوط برخی حکام و وزرا سرنخ را باید از آن ها جست.


  فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  892
  حضور
  16 روز 10 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1555  نقل قول نوشته اصلی توسط yalda solimani نمایش پست ها
  با سلام

  در پی وخیم شدن اوضاع زنان در جوامع غربی و بالا رفتن شدید آمار خشنوت و تجاوز علیه زنان، آن ها خود را شکست خورده یافتند. زنان با حضور در عرصه کار و فعالیت، نه تنها جایگاهی پیدا نکردند بلکه از مکانِ همسری و مادری تنزل یافته و خودشان را به عنوان کالا به مردان عرضه نمودند. شرایط به گونه ایی شد که آن ها به دنبال دست آویزی برای رهایی از باتلاقی بودند که خواسته یا ناخواسته در آن گرفتار شدند. آن ها باید کاری می کردند که توجه مردان را از اندام و ظاهرشان به توانمندی هایشان معطوف کنند. بنابراین به لباس های پوشیده رو آوردند و کم کم پوشش ظاهر را جایگزین برهنگی نمودند. به دنبال این تغییر در سبک پوشش، خود مردان غربی نیز اعتراف کردند که پوشش برای حفظ جایگاه زن لازم و ضروری است و نه تنها آزادی زن را صلب نمی کند بلکه می تواند توجه همه را به جای ظاهر به شخصیت او جلب کند. به عنوان مثال:
  در ایران به زنانی با حجاب بر می خوریم که به هنگام صحبت کردن از طرز تکلم آن ها می توان به مقام بلندشان پی برد. زنان ایرانی در خروج از منزل آزادی بسیاری دارند و علی رغم جدار مستور خود به همه امور، اعمال نفوذ دارند. حتی در کارهای سیاسی، در سقوط برخی حکام و وزرا سرنخ را باید از آن ها جست.
  سلام
  تقریبا مشخصه این متن کپی پیست هست
  بگذریم
  من فقط موندم یه جوری از خارج حرف زدین و صحبت از پوشش مند شدن جامعه زنان خارجی حرف زدین که یحتمل پیش بینی میشه چند سال دیگه همه خارجی هو جادری بشند. انگار واقعا چندین مقاله با جامعه اماری بالا بررسی کردین.
  ما که چیزی دیگه داریم میبینیم حالا اگر این حرفاتون مستنده و سند درست و حسابی (تحقیق حساب شده نه حرفای خبرگذاری های ایرانی) داره بگین تا ما هم بدونیم

 10. #6

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۴
  علاقه
  علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
  نوشته
  1,309
  حضور
  40 روز 14 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  10
  صلوات
  3676  نقل قول نوشته اصلی توسط muiacir نمایش پست ها
  سلام
  تقریبا مشخصه این متن کپی پیست هست
  بگذریم
  من فقط موندم یه جوری از خارج حرف زدین و صحبت از پوشش مند شدن جامعه زنان خارجی حرف زدین که یحتمل پیش بینی میشه چند سال دیگه همه خارجی هو جادری بشند. انگار واقعا چندین مقاله با جامعه اماری بالا بررسی کردین.
  ما که چیزی دیگه داریم میبینیم حالا اگر این حرفاتون مستنده و سند درست و حسابی (تحقیق حساب شده نه حرفای خبرگذاری های ایرانی) داره بگین تا ما هم بدونیم
  با سلام

  ای متن کپی بیست نیست من از کتاب ادوارد یاکوب، جهانگرد و طبیب آلمانی، درباره حجاب می گوید:نوشتم البته با کپی بیست فرقی هم نمیکند.ضمنا لطف بفرمایید لینگ این متن را برایم بگذارید ممنون میشم موفق باشید.
  فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم

 11. #7

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  153
  حضور
  21 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  955  سلام.
  متشکر از پاسخگوییتون.
  خب این درست. در واقع اگر بخوایم بطور کلی در مورد لزوم حجاب توی کل کشوری مثل امریکا بحث کنیم درسته.
  اما من بیشتر منظورم برای مواقعیه که یه فرد نوعی مسلمان میخواد مثلا سفر بره امریکا یا مهاجرت کنه. رعایت کردن یا نکردن حجاب این یه نفر در جامعه ای که هیچکدوم محجب نیستن و دیگه بحث درستی یا غلطی بررسی حجاب در اون جامعه مطرح نیست. داربم در مورد یه خانوم مسلمان که به یه کشوری بدون پایبندی و اصلا توجه به حجاب و بدون توجه به جنس مخالف در حالتی که بی حجابه بحث میکنم.
  چرا باید اسلام حجاب رو برای این خانوم در اون کشور هم اجباری دونسته باشه؟ به نظر من در مرزهای کشوری که مردانش اونقدر چشم و دلشون از برهنگی های زن سیره که یه خانوم با یه لباس مناسب بدون پوشش سر و مثلا دست ها براشون هیچ جلب توجه و بنیان زندگی برانداختن و غیره رو نداره لزومی برای رعایت حجاب نیست.
  پس چرا در این شرایط هم اسلام میگه اجبارا باید حجاب رو رعایت کنی؟
  ح
  شروع یک راه سخت برای جستجوی حقیقت از 95/03/03...


 12. صلوات ها 3


 13. #8

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۹
  علاقه
  مولا و مقتدای آزادمردان جهان، امیرالمومنین(ع)
  نوشته
  2,658
  حضور
  73 روز 9 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5289  نقل قول نوشته اصلی توسط سرگشته نمایش پست ها
  خب این درست. در واقع اگر بخوایم بطور کلی در مورد لزوم حجاب توی کل کشوری مثل امریکا بحث کنیم درسته.
  اما من بیشتر منظورم برای مواقعیه که یه فرد نوعی مسلمان میخواد مثلا سفر بره امریکا یا مهاجرت کنه. رعایت کردن یا نکردن حجاب این یه نفر در جامعه ای که هیچکدوم محجب نیستن و دیگه بحث درستی یا غلطی بررسی حجاب در اون جامعه مطرح نیست. داربم در مورد یه خانوم مسلمان که به یه کشوری بدون پایبندی و اصلا توجه به حجاب و بدون توجه به جنس مخالف در حالتی که بی حجابه بحث میکنم.
  چرا باید اسلام حجاب رو برای این خانوم در اون کشور هم اجباری دونسته باشه؟ به نظر من در مرزهای کشوری که مردانش اونقدر چشم و دلشون از برهنگی های زن سیره که یه خانوم با یه لباس مناسب بدون پوشش سر و مثلا دست ها براشون هیچ جلب توجه و بنیان زندگی برانداختن و غیره رو نداره لزومی برای رعایت حجاب نیست.
  پس چرا در این شرایط هم اسلام میگه اجبارا باید حجاب رو رعایت کنی؟
  با سلام مجدد

  گزینه دوم و چهارمی که عرض کردم، سوال شما رو در بر می‌گیرد، یعنی همین حضور با چادر به عنوان یک زن مومن به شما شخصیت خواهد داد، شما را از سایرین متمایز خواهد کرد، نوع نگاه دیگران را به شما تغییر خواهد داد؛ یعنی یکی از اهداف اسلام که شناخته شدن زنان مسلمان به عنوان یک زن مومن و دیندار است محقق می‌گردد، همان‌طور که می‌فرماید:
  «يا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنينَ يُدْنينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلاَبِيبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى‏ أَنْ يُعْرَفْنَ»؛ اى پيامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: «جلبابها [روسرى‏هاى بلند] خود را بر خويش فروافكنند، اين كار براى اينكه شناخته شوند بهتر است.(احزاب:59)
  و دوم این که یک خانم محجبه، بدون اینکه لب باز کند دارد اسلام را فریاد می‌زند، چه تبلیغی از این بالاتر؟ امروزه جریان های فراماسونری و عرفان های کاذبی که در جوامع شکل گرفته یک نمادی برای خویش دارند که برای تبلیغ سعی می کنند آن نماد را ترویج کنند، لذا میلیاردها دلار خرج می‌کنند تا نمای ساختمان‌ها یا نوع پوشش و مدل مو، یا فیلم‌ها و انیمیشن هایی در راستای نمادهایشان ایجاد کنند، یکی از نمادهای اسلام هم همین نوع پوشش خانم های مسلمان است، این را دست کم نگیرید. فرقی نمی کند هر چه که انسان را به یاد یک دین، یک مکتب، یک باور بیندازد تبلیغ آن محسوب می‌شود، یادم نمی‌رود در کلاس هایی که برای آموزش روحانیون کاروان حج و عمره شرکت می‌کردم به ما می‌گفتند آیت الله سیستانی در یک جملاتی تاکید داشته‌اند که روحانیون کاروان‌ها با همین لباس روحانیت در محدوده حرم حرکت کنند، این خودش یک تبلیغ برای شیعه است.

  اما دو نکته دیگر:

  نکته اول:
  گاهی برخی رفتارها علی رغم آثار بیرونیشان، آثار درونی برای خود فرد دارند، بدون شک حجاب در آرامش درونی خود انسان نقش دارد، چون اولا همین که یک خانم محجبه پوشش خود را برداشت، خب دیگران متوجه او نیستند اما در درون خودش هیجان دارد که دیگران نسبت به او چه نوع نگاهی دارند، ثانیا حجاب یک امر مطابق با فطرت است ولو این که دیگران به انسان اصلا توجهی نداشته باشند اگر بدون حجاب باشد چون بر خلاف فطرتش گام بر میدارد احساس آرامش و آسایش نمی کند، برای اینکه فطری بودن اصل پوشش را درک کنید مثالی میزنم، ببینید ممکن است در برخی مناطق مردم غرب در شرایط خاص، عده ای اصلا کاملا برهنه هم بشوند، برایشان مهم نیست و کسی هم به دیگری نگاه نمی‌کند، اما حتی یک انسان خیلی بد حجاب هم حاضر به حضور بین آنها نیست، با اینکه می‌داند کسی به او نگاه نمی‌کند از این ابا دارد، با روحیات و ذاتیاتش جور در نمی آید، لذا حضور یک خانم محجبه در غرب بدون حجاب با روحیات او سازگار نیست، خودش دیگر آرمش نخواهد داشت.
  بله اگر این فطرت انسان دستخوش هجوم فرهنگ های شهوانی لجام گسیخته شده باشد، کشش به سمت حجاب کمرنگ تر و انسان بی تفاوت تر خواهد شد که از بحث ما خارج است چرا که ما از خانمی سخن می گوییم که در محیط دینی معتقد به حجاب است.

  نکته دوم: نکته دیگری که می‌خواهم عرض کنم این است که این طور نیست که در کشورهای غربی همه مردان در همه زمان ها نسبت به همه زنان بی احساس باشند، و همچنین همه زن ها هم از نظر زیبایی و جذابیت ها یکسان نیستند، بالاخره ممکن است حضور یک خانم بدون حجاب برای یک مرد غربی کشش و تمایل ایجاد کند، آیا شما چنین احتمالی را ناممکن می‌دانید؟ لذا قرآن کریم می‌فرماید: حجاب داشته باشید تا مورد (طمع و) آزار قرار نگیرید.(احزاب:59)
  اولا آمار تجاوز جنسی در اروپا و آمریکا بالاست، فکر نکنید که آزادی پوشش به طور کامل مردها را بی تمایل ساخته است، مثلا همین خبر اعتراض 17 زن که سابقا در فرانسه وزیر بوده اند و اخیرا منتظر شذه رو بخونید، گزینه "اعتراض 17 وزیر زن" را در اینترنت جستجو کنید!! تازه این تجاوزات به خانم هایی در سطح وزیر بوده، توریست که دیگر جای خود دارد.
  پس این طور نیست که اصلا کسی در غرب به دیگری نگاه کند، بلکه این امر نسبی است و بستگی به شرائط مرد و زن دارد، لذا خانمی که از کشور خارج می شود نباید گمان کند به منطقه امنی گام نهاده که نوع پوشش او هرگز به چشم نیامده و تاثیری در نگرش دیگران ندارد.

  «امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»
  نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره 89
  ((هر کس آخرتش را اصلاح کند، خداوند دنیایش را اصلاح خواهد کرد))

 14. صلوات ها 4


 15. #9

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۹
  علاقه
  مولا و مقتدای آزادمردان جهان، امیرالمومنین(ع)
  نوشته
  2,658
  حضور
  73 روز 9 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5289

  جمع بندی
  پرسش:
  دلیل اصرار اسلام به حجاب چیست؟ خصوصا با توجه به اینکه به زنان محجبه توجه بیشتری نشان میدهند و حریص‌تر هستند.
  یا چرا یک خانوم مسلمان که به یه کشوری سفر می‌کند که حجاب ندارند، چرا باید حجاب برای این خانوم در اون کشور واجب باشد؟ انجا که دیگر هیچ جلب توجه و بنیان زندگی برانداختن و غیره را ندارد؟


  پاسخ:
  در این که کشش و جاذبه زنان محجبه در جوامع غربی برای مردان بیشتر است حرفی نیست، و اتفاقا این را از کسانی که چند سال در اروپا گذرانده اند هم پرسیده ام و ایشان تأیید کرده‌اند، و باز اتفاقا این علامت خیلی خوبی است، علامت بدی نیست، همان طور که مقاله پگاه حوزه می‌نویسد:
  «برهنگی در غرب، بی‌رغبتی جنسی را برای غربی به ارمغان آورد، چرا که برهنگی سبب تحریک اولیه انسان به طرف عمل جنسی در سنین اولیه بلوغ می‌شود، ولی در نهایت‌به سرد مزاجی جنسی تبدیل می‌شود، چرا که اسراف جنسی در دوران بلوغ، به بی‌رغبتی جنسی در سنین بالاتر منتهی می‌شود، مگر آنکه کالاهای رغبت افزای جنسی به میدان بیاید، مثل الکل و یا قرص‌های نشاط آور جنسی که باز در دراز مدت سبب بی‌رغبتی جنسی بیشتر خواهد بود و چون غریزه جنسی که نشاط آور زندگی است، به رکود کشانده شود، بنیاد خانواده رو به سستی می‌رود و فحشا جای آن را پر می‌کند و افسردگی فردی بر افراد حاکم می‌شود که به عنوان طاعون عصر غرب مطرح شده است; پس برهنگی بر افسردگی جنسی غرب، و رکود روحی و روانی افراد افزوده است .
  حجاب یک فرهنگ جنسی است که سبب گرم واقع شدن غریزه جنسی در سطح یک جامعه و هدایت ارضای آن در قالب خانواده می‌شود، حجاب علاوه بر حفظ کرامت انسانی، سبب رشد انگیزه جنسی در جامعه و نیز رشد نشاط جامعه اسلامی می‌شود، بدون آنکه به سستی و لهو و لعب دچار شود».(1)

  اما برای پاسخ تفصیلی باید به چند نکته توجه بفرمایید:

  نکته اول: کشش و جاذبه جنسی ضروریست
  هدف اسلام از حجاب اصلا این نیست که مردان هیچ حسی نسبت به خانم ها نداشته باشند!! اصلا این کشش به جنس مخالف در هر پوششی که باشد وجود دارد، کمتر و بیشتر می‌شود اما این کشش به خاطر خود جنس مخالف است، نه پوشش آن، این پوشش فقط این تمایل را پررنگ و کمرنگ کرده و البته نوع نگاه را تغییر می‌دهد.
  ببینید اسلام می‌گوید هر چیزی که نگاه مرد نامحرم را به بیولوژیک جنسی زن می اندازد باید از آن پرهیز شود، چه نوع پوشش باشد، چه نوع حرف زدن، مثل صدا را نازک کردن و یا نوع رفتار مثل آشکار ساختن صدای زیورآلات و...، اما این ها که به کنار رفت، شخصیت زن می ماند، همین وقاری که یک زن دارد برای مرد جذاب است، لذا گرایش مردها به زنان محجبه در جوامع غربی اگر بیمار دل نباشند گرایشی نیست که به زنان در محیط کلاب های شبانه دارند. هرگز این دو کشش یکسان نیست، حتی در خود ایران از هر مردی بپرسید خواهد گفت به جنس مخالف کشش و تمایل دارد، اما نوع جذابیت یک خانم چادری با یک خانم کاملا بی حجاب فرق می کند. خود ابهت و وقار یک خانم با پوشش کامل برای جذب مرد موضوعیت دارد، اما نه جذب بیولوژیکی، بلکه جذب شخصیتی.
  شخصیت جنسی زن، وقار و کرامت او مرد به اینها خیلی تمایل دارد، همان طور که مردان با وقار و با ابهت برای زنان جذاب تر هستند، زنان سنگین با وقار نیز برای مردان جذاب تر هستند.

  نکته دوم: حفظ شأن و کرامت زن
  اسلام علاوه بر موضوع گذشته به دنبال حفظ کرامت و شخصیت زن نیز هست، یعنی حتی اگر بپذیریم که (تاکید و تکرار می کنم با این فرض که) با حذف حجاب دیگر کشش جنسی به زن کاهش یافته و آمار تجاوز و خشونت و مانند آن کاهش می یابد باز هم برای اسلام پذیرفتنی نیست که برای تحقق چنین هدفی شخصیت زن و جنسیت او به قدری پیش پا افتاده و در دسترس قرار گیرد که دیگر مردان یک جامعه تمایلی به آن نداشته باشند! و فقط برای تبلیغات تجاری از آن بهره گیرد! باید دید چه چیزی را در برابر چه چیزی فدا می کنی؟ آیا قیمتی که در برابر آن می پردازیم ارزشش را دارد؟
  این که شخصیت زن را به حدی پایین بیاورند که دستاویزی برای فروش کالاهای تجاری، یا بالا رفتن فروش فیلم های سینمایی در ژانرهای مختلف شود، این را نمی پسندد.
  لذا قرآن کریم حجاب را به عنوان نمادی برای شناخته شدن به عنوان یک زن مومنه معرفی می‌کند:
  «يَأَيهُّا النَّبىِ‏ُّ قُل لّأِزْوَاجِكَ وَ بَنَاتِكَ وَ نِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيهْنَّ مِن جَلَبِيبِهِنَّ ذَالِكَ أَدْنىَ أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْن‏»؛ اى پيامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: «جلبابها خود را بر خويش فرو افكنند، اين كار براى اينكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند بهتر است‏.(2)

  نکته سوم: بهره مند شدن مرد از زن در برابر پذیرش مسئولیت
  همان طور که اشاره کردم اسلام به دنبال این نیست که زن در جامعه هیچ جاذبه ای نداشته باشد، به دنبال این نیست که کشش مرد و زن به یکدیگر را نابود کند، بلکه می گوید این کشش باید تعدیل و کانالیزه شود، شخصیت زن چه از نظر بیولوژیکی و چه از نظر هویت جنسی آنقدر برای مرد جذاب است که مرد حاضر است برای رسیدن به آن بار مادی و معنوی یک زندگی را به دوش بکشد، اما اگر زن آنقدر در دسترس قرار گیرد که مرد مجبور به کشیدن چنین باری نباشد هرگز زیر بار پذیرش مسئولیت ها نخواهد رفت، و این مسئله آفات متعددی دارد، از جمله عدم تأمین زندگی زنان و نتیجه این خواهد شد که زنان علی رغم اینکه از نظر توانایی جسمی و امنیتی ضعیف تر از مردان هستند برای کار و تأمین مخارج زندگی باید وارد اجتماع شده و با مردان رقابت کنند، مسیری که غرب از ابتدا کج رفت و امروز خواسته جریان های فمنیستی در غرب برابری در اشتغال و دستمزد است!! خب این بلایی است که خود بر سر خودشان آورده اند.

  نکته چهارم: حجاب نماد اسلام
  از مجموع نکات پیشین روشن می‌شود که زنان محجبه در مقایسه با زنان بی حجاب برای مردان جذبه خاصی دارند، و این را خود زنان غربی به خوبی درک کرده اند، لذا اکثریت زنانی که در غرب مسلمان می‌شوند حجاب را عامل چنین تغییری در دین خویش دانسته اند، و نتیجه چنین رویکردی این شده که حجاب به عنوان بالاترین نماد و مهم ترین عامل تبلیغ برای دین اسلام تبدیل شده است، لذا کشورهایی مثل فرانسه که داعیه لیبرالیسم و آزادترین اجتماع ها را دارند در برابر حجاب خنجر را از رو بسته و دختران محجبه را از تحصیل منع می کنند!
  و بسیاری از کشورهای دیگر نیز از فرانسه تبعیت کردند، که در جای خود بیان شده است.(3)

  نکته پنجم: آثار درونی
  گاهی برخی رفتارها علی رغم آثار بیرونیشان، آثار درونی برای خود فرد دارند، بدون شک حجاب در آرامش درونی خود انسان نقش دارد، چون اولا همین که یک خانم محجبه پوشش خود را برداشت، خب دیگران متوجه او نیستند اما در درون خودش هیجان دارد که دیگران نسبت به او چه نوع نگاهی دارند، ثانیا حجاب یک امر مطابق با فطرت است ولو این که دیگران به انسان اصلا توجهی نداشته باشند اگر بدون حجاب باشد چون بر خلاف فطرتش گام بر میدارد احساس آرامش و آسایش نمی کند، برای اینکه فطری بودن اصل پوشش را درک کنید مثالی میزنم، ببینید ممکن است در برخی مناطق مردم غرب در شرایط خاص، عده ای اصلا کاملا برهنه هم بشوند، برایشان مهم نیست و کسی هم به دیگری نگاه نمی‌کند، اما حتی یک انسان خیلی بد حجاب هم حاضر به حضور بین آنها نیست، با اینکه می‌داند کسی به او نگاه نمی‌کند از این ابا دارد، با روحیات و ذاتیاتش جور در نمی آید، لذا حضور یک خانم محجبه در غرب بدون حجاب با روحیات او سازگار نیست، خودش دیگر آرمش نخواهد داشت.
  بله اگر این فطرت انسان دستخوش هجوم فرهنگ های شهوانی لجام گسیخته شده باشد، کشش به سمت حجاب کمرنگ تر و انسان بی تفاوت تر خواهد شد که از بحث ما خارج است چرا که ما از خانمی سخن می گوییم که در محیط دینی معتقد به حجاب است.

  نکته ششم: امنیت زن در غرب
  نکته دیگری که می‌خواهم عرض کنم این است که این طور نیست که در کشورهای غربی همه مردان در همه زمان ها نسبت به همه زنان بی احساس باشند، و همچنین همه زن ها هم از نظر زیبایی و جذابیت ها یکسان نیستند، بالاخره ممکن است حضور یک خانم بدون حجاب برای یک مرد غربی کشش و تمایل ایجاد کند، آیا شما چنین احتمالی را ناممکن می‌دانید؟ لذا قرآن کریم می‌فرماید: حجاب داشته باشید تا مورد (طمع و) آزار قرار نگیرید.(4)
  اولا آمار تجاوز جنسی در اروپا و آمریکا بالاست، فکر نکنید که آزادی پوشش به طور کامل مردها را بی تمایل ساخته است، میتوانید به کتاب "وای وای، اروپا آمریکا نوشته روث سیدل و ویلیام گاردنر مراجعه بفرمایید.
  پس این طور نیست که اصلا کسی در غرب به دیگری نگاه کند، بلکه این امر نسبی است و بستگی به شرائط مرد و زن دارد، لذا خانمی که از کشور خارج می شود نباید گمان کند به منطقه امنی گام نهاده که نوع پوشش او هرگز به چشم نیامده و تاثیری در نگرش دیگران ندارد.

  ____________________________
  1. پگاه حوزه، شماره 117، بیستم دی 1382، مقاله نقش حجاب در حفظ نشاط جنسی، با اندکی دخل و تصرف.
  2. احزاب:59.
  3. ر.ک: http://www.mashreghnews.ir/fa/news/126387 .
  4. احزاب:59.
  ویرایش توسط مسلم : ۱۳۹۶/۰۷/۱۹ در ساعت ۱۰:۲۹
  «امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»
  نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره 89
  ((هر کس آخرتش را اصلاح کند، خداوند دنیایش را اصلاح خواهد کرد))

 16. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود