عواقب و نتایج استجابت دعاها

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
عواقب و نتایج استجابت دعاها

با عرض سلام و خسته نباشید
من به این نتیجه رسیدم که همه دعا ها برآورده میشند،در واقع پاسخ داده میشند.

میخوام بدونم اگه دعای فردی خیلی برآورده بشه(عین خواسته)چه دلایلی می تونه داشته باشه (اگه اون فرد چندان هم فرد خاص و مهمی از لحاظ دینی نباشه)؟
و در مقابل استجابت دعاهامون چه وظایفی داریم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد کریم

.me and God;806288 نوشت:
با عرض سلام و خسته نباشید
من به این نتیجه رسیدم که همه دعا ها برآورده میشند،در واقع پاسخ داده میشند.

میخوام بدونم اگه دعای فردی خیلی برآورده بشه(عین خواسته)چه دلایلی می تونه داشته باشه (اگه اون فرد چندان هم فرد خاص و مهمی از لحاظ دینی نباشه)؟

سلام وعرض ادب
نتیجه ای که رسیده اید. نتیجه درستی است. چون خدا هیچ دعایی را بدون جواب نمی گذارد. اما با این تفاوت که برخی دعاها چون صلاح نیست در این دنیا محقق شوند. خداوند در قبال آنها عوضی به شخص دعا کننده می دهد.
استجابت دعا نیاز به شخصیت خاصی ندارد. هر کس به درگاه احدی رفته وحاجت خود را مطالبه کند. ویه صلاحش باشد. خداوند اگر صلاح دانست. اجابت می کند.
اما در منابع دینی ما برای دعا شرایطی گفته اند که اگر کسی رعایت کند. احتمال اجابت بیشتر است. مثل اینکه: در اوقات خاصی مثل بعد نماز عا کنند.، با قلب شکسته، ایمان به اجابت وغیره که بیش از 20 مورد است.
اما اینها به این معنی نیست که اگر کسی این شرایط را نداشته باشد. دعایش مستجاب نمی شود.
دعایی که اجابت شده است. یعنی در واقع خواسته شما تحقق یافته که این موجب سرور وشادی دعا کننده خواهد. شد ودر مقابل باید از درگاه الهی بخاطر لطفی که داشته اند. تشکر کرد. وحمد الهی را بجا آورد.

برای مطالعه بیشتر دز این زمینه توصیه می کنم. بحث شهید مطهری در کتاب بیست گفتار در مورد دعا را حتما مطالعه کنید.

این هم نوعی پاسخ است دیگر:

کریم;807852 نوشت:
خداوند در قبال آنها عوضی به شخص دعا کننده می دهد.

کریم;807852 نوشت:
استجابت دعا نیاز به شخصیت خاصی ندارد. هر کس به درگاه احدی رفته وحاجت خود را مطالبه کند. ویه صلاحش باشد. خداوند اگر صلاح دانست. اجابت می کند.

منظورم از سئوال اولم این بود که آیا ممکنه برآورده شدن دعا هایی که از نظر فرد دعا کننده ، چندان فایده ای برای آخرتش ندارد، نشانه این باشد که خدا بخواهد تا بنده اش را با مسائل دنیوی سرگرم کند یا همونطور که جایی خوندم،خدا بخواهد صدای بنده اش را نشنود و یا آن بنده فاسق باشد؟یا همچین عواملی!؟!؟
در کل از پاسختون متشکرم.

.me and God;807912 نوشت:
منظورم از سئوال اولم این بود که آیا ممکنه برآورده شدن دعا هایی که از نظر فرد دعا کننده ، چندان فایده ای برای آخرتش ندارد، نشانه این باشد که خدا بخواهد تا بنده اش را با مسائل دنیوی سرگرم کند یا همونطور که جایی خوندم،خدا بخواهد صدای بنده اش را نشنود و یا آن بنده فاسق باشد؟یا همچین عواملی!؟!؟

سلام
ما در قران کریم فقط نسبت به کفار معاند وکسانی که آنقدر غرق در دنیا شده اند که دیگر خدایی نمی شوند داریم که بر اساس قانون استدراج خداوند پشت سرهم نعمتهای خود را بر سر آنها می ریزد. تا با سرگرمی به دنیا وداشتن دنیای خود در آخرت هم خود عذاب شوند. واینهم بخاطر دنیا طلبی خود اینهاست.
اما نسبت به دعا به طور مطلق نمی توان چنین سخنی گفت که خداوند دعای کسی را استجابت کند برای سرگرمی به دنیا. هر چند که امر غیر ممکنی هم نیست. اگر با توجه به مساله استدراج ودر ضمن آنها معنی کنیم.

ببخشید ، سوالاتم ممکنه ساده باشند ولی برای من مهم اند

کریم;807918 نوشت:
بر اساس قانون استدراج

استدراج به معنی: ظاهر شدن کرامات از غیر مومن
درسته؟
خب این قانون
دقیقا چی میگه؟
و ...
من تنها منظورم به سرگرم شدن به دنیا نبود منظورم به نوع دیگه ای از بی توجهی از طرف خداوند هم بود که بنده شاید
کافر نباشه اما بنا به دلایلی تو این حالت(رسیدن عینی به خواسته ها=بی توجهی خداوند)قرار بگیره

منظورم از بی توجهی اینه که

یجورایی(نه دقیقا به این معنا) بنده را به حال خود رها کند

.me and God;807939 نوشت:
استدراج به معنی: ظاهر شدن کرامات از غیر مومن
درسته؟

سلام
استدراج به معنی گرفتن یک چیز بصورت آرام آرام است(أخذ الشئ قلیلا قلیلا)، .به معنی مهلت دادن است. ودر قرآن هم که آمده است. نستدرجهم من حیث لایعلمون، یعنی خداوند متعال به کافران مهلت می دهد. ودر عقاب آنها عجله نمی کتد. تا در این دوره یا توبه کنند. ویا اینکه آنقدر گناهان خودر ا زیاد کنند که عذاب کاملی نصیب آنها بشود.

.me and God;807939 نوشت:
من تنها منظورم به سرگرم شدن به دنیا نبود منظورم به نوع دیگه ای از بی توجهی از طرف خداوند هم بود که بنده شاید کافر نباشه اما بنا به دلایلی تو این حالت(رسیدن عینی به خواسته ها=بی توجهی خداوند)قرار بگیره

منظورم از بی توجهی اینه که یجورایی(نه دقیقا به این معنا) بنده را به حال خود رها کند

خداوند بنده خودر ا رها نمی کند مگر اینکه بنده خود آنقدر از مسیر الهی فاصله بگیرد که زمینه لطف الهی را از دست بدهد. والا خداوند بنده خودر ا رها نمی کند.

کریم;807852 نوشت:
نتیجه ای که رسیده اید. نتیجه درستی است. چون خدا هیچ دعایی را بدون جواب نمی گذارد. اما با این تفاوت که برخی دعاها چون صلاح نیست در این دنیا محقق شوند. خداوند در قبال آنها عوضی به شخص دعا کننده می دهد.

با سلام
فرمودید که خداوند دعای هیچ شخصی رو بی جواب نمیگذارد. و اگرم دعا مستجاب نشد عوض ان رو به شخصی دعا کننده میدهد..
در اینجا منظور شما این است که دعای فرد گناه کار هم مستجاب میشه و اگر مستجاب نشد عوضشو خدا بهش میده؟
چون من زیاد شنیدم که یکی از بزرگترین عواملی که دعا رو حبس میکنه گناه هست.چطوری چنینی چیزی ممکنه؟

سوال دیگه هم اینکه اگر انسان هر دعایی میکنه یا باید مستجاب بشه یا عوضشو خدا بهش بدهدر اینصورت اگه دعای شخص خواستن چیز حرام باشه چی؟

کریم;808245 نوشت:

سلام
استدراج به معنی گرفتن یک چیز بصورت آرام آرام است(أخذ الشئ قلیلا قلیلا)، .به معنی مهلت دادن است. ودر قرآن هم که آمده است. نستدرجهم من حیث لایعلمون، یعنی خداوند متعال به کافران مهلت می دهد. ودر عقاب آنها عجله نمی کتد. تا در این دوره یا توبه کنند. ویا اینکه آنقدر گناهان خودر ا زیاد کنند که عذاب کاملی نصیب آنها بشود.

خداوند بنده خودر ا رها نمی کند مگر اینکه بنده خود آنقدر از مسیر الهی فاصله بگیرد که زمینه لطف الهی را از دست بدهد. والا خداوند بنده خودر ا رها نمی کند.

دیگه سئوالی ندارم
از پاسخ هاتون خیلی ممنونم

Miss.Narges;808248 نوشت:
با سلام
فرمودید که خداوند دعای هیچ شخصی رو بی جواب نمیگذارد. و اگرم دعا مستجاب نشد عوض ان رو به شخصی دعا کننده میدهد..
در اینجا منظور شما این است که دعای فرد گناه کار هم مستجاب میشه و اگر مستجاب نشد عوضشو خدا بهش میده؟
چون من زیاد شنیدم که یکی از بزرگترین عواملی که دعا رو حبس میکنه گناه هست.چطوری چنینی چیزی ممکنه؟

سوال دیگه هم اینکه اگر انسان هر دعایی میکنه یا باید مستجاب بشه یا عوضشو خدا بهش بدهدر اینصورت اگه دعای شخص خواستن چیز حرام باشه چی؟

سلام
وقتی دعا گفته می شود. یعنی دعا برای کارهای خیر وحلال، لذا خواستن حرام نمی تواند در دعا وجود داشته باشد. لذا اگر بنده ای حاجات مشروع خودر ا از خدا بخواهد. خود این دعا عبادت است. وثواب دارد. در کنار این اگر متعلق دعا هم به مصلحت شخص باشد. وخداوند مصلحت بداند. اجابت می شود. والا در قیامت خداوندی عوضی در مقابل آن می دهد.

کریم;808577 نوشت:
وقتی دعا گفته می شود. یعنی دعا برای کارهای خیر وحلال، لذا خواستن حرام نمی تواند در دعا وجود داشته باشد. لذا اگر بنده ای حاجات مشروع خودر ا از خدا بخواهد. خود این دعا عبادت است. وثواب دارد. در کنار این اگر متعلق دعا هم به مصلحت شخص باشد. وخداوند مصلحت بداند. اجابت می شود. والا در قیامت خداوندی عوضی در مقابل آن می دهد.

ولی سوال اصلی من این بود که اگه فرد گناهکار باشه که گناهانش دعاشو حبس کنه چطور؟

Miss.Narges;808626 نوشت:
ولی سوال اصلی من این بود که اگه فرد گناهکار باشه که گناهانش دعاشو حبس کنه چطور؟

سلام
فرد گنهکار یک موقع در مقام توبه بوده وبا دل شکسته بدنبال رفع حوائج خود است. یا مشکلی برایش پیش آمده مثل مریضی فرزند، در این حالت دلیلی بر اینکه کلا دعایش مستجاب نشود. نداریم.
اما اگر مقصودتان این است. که شخص گناهکار برای موفقیت در مسیر گناهان خود مثل سهولت دزدی وغیره دعا کند. مسلما این مساله از اول بی خود بوده ونشانگر عدم عقلانیت آن شخص هم است.چون خداوند کسی را برای موفقیت در گناه کمک نمی کند.

کریم;808659 نوشت:
سلام
فرد گنهکار یک موقع در مقام توبه بوده وبا دل شکسته بدنبال رفع حوائج خود است. یا مشکلی برایش پیش آمده مثل مریضی فرزند، در این حالت دلیلی بر اینکه کلا دعایش مستجاب نشود. نداریم.
اما اگر مقصودتان این است. که شخص گناهکار برای موفقیت در مسیر گناهان خود مثل سهولت دزدی وغیره دعا کند. مسلما این مساله از اول بی خود بوده ونشانگر عدم عقلانیت آن شخص هم است.چون خداوند کسی را برای موفقیت در گناه کمک نمی کند.

ببینید وقتی که قبول دارین خدا هیچ دعایی رو بی جواب نمیگذارد در این صورت دعای فرد گناه کار چه حکمی پیدا میکنه؟ یعنی هر چقدر هم فرد گناه کار باشه باز خدا دعایش رو مستجاب میکنه؟

Miss.Narges;808677 نوشت:
ببینید وقتی که قبول دارین خدا هیچ دعایی رو بی جواب نمیگذارد در این صورت دعای فرد گناه کار چه حکمی پیدا میکنه؟ یعنی هر چقدر هم فرد گناه کار باشه باز خدا دعایش رو مستجاب میکنه؟

نظر من از بحث های شده(فکر کنم یکجورایی خلاصه حرف پاسخگو هم میشه که):
خدا به دعای همه جواب میده(امکان مستجاب شدن (برآورده شدن عینی)بعد توبه بیشتر وجود داره)
افراد گناه کار هم مستثنا نیستند
در صورتی که برای رسیدن به آرزویی که منجر به گناه میشود و انجام گناه دعا نکنند

Miss.Narges;808677 نوشت:

اگر فرد گنهکار برای امر مشروعی دعا کنند. وآداب دعا هم که عرض کردم بیشتر از 20 مورد است. رعایت شود. خداوند چنین دعایی را چه در این دنیا ویا در سرای آخرت بدون جواب نمی گزارد.
به این آیه شریفه دقت کنید:

وَإِذا سَأَلَكَ عِبادي عَنِّي فَإِنِّي قَريبٌ‏ أُجيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذادَعانِ فَلْيَسْتَجيبُوا لي‏ وَ لْيُؤْمِنُوا بي‏ لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ (بقره/186)، وهرگاه بندگان من، از تو در باره من بپرسند، [بگو] من نزديكم، و دعاى دعاكننده را-به هنگامى كه مرا بخواند- اجابت مى‏كنم، پس [آنان‏] بايد فرمان مرا گردن نهند وبه من ايمان آورند، باشد كه راه يابند.
خداوند متعال در استجابت دعا هنگام دعا کردن از تعبیر عبادی استفاده می کنند. یعنی بندگانم، ومی دانیم که گنهکار هم بنده خداست. پس دلیلی بر عدم استجابت دعا شخص گنهکار با توجه به اوصاف ذکر شده در این آیه شریفه که مهمترین آن ایمان وباور به خداست. وجود ندارد.
در حدیثی هم آمده است. که شخصی که قصد تعدی به یک دختر تنها ونجات یافته از دریا داشت. با تذکر آن دختر از عمل خود پشیمان شده ومرتکب گناه نمی شود. در مسیر برگشت هود با یک فرد مومنی همراه می شوذ. وآنشخص بخاطر گرمای هوا پیشنهاد می دهد. که دعا کنند تا خداوند ابری را برا ی آنها سایه قرار دهد. جوان می گوید: من در خود چنین لیاقتی نمی بینم. لذا مومن دعا می کند. واو هم آمین می گوید.
هنگامی که این دو از هم جدا می شوند. ابر با جوان گنهکار همراه می شود. وآنجاست که مومن متوجه می شود. آمین این جوان موجب استجابت دعا شده است.
لذا مهم ایمان وباور به استجابت دعا است.

کریم;809129 نوشت:
گر فرد گنهکار برای امر مشروعی دعا کنند. وآداب دعا هم که عرض کردم بیشتر از 20 مورد است. رعایت شود. خداوند چنین دعایی را چه در این دنیا ویا در سرای آخرت بدون جواب نمی گزارد.

سلام ممنون
اگه میشه این 20 مورد از آداب دعا کردن رو هم بفرمایید

[="Tahoma"][="Black"]

.me and God;806288 نوشت:

سلام
پیشنهاد میکنم در باب دعا حتما این فایلها رو گوش دهید و پس از گوش دادن به این فایلها نظر و دیدگاه خود را برای ما شرح دهید:
[SPOILER] جلسه 1 : معنای دعا و اقسام آن 1394/5/11

جلسه 2 : اهمیت دعا از دیدگاه قرآن کریم (1) 1394/5/11

جلسه 3 : اهمیت دعا از دیدگاه قرآن کریم (2) 1394/5/11

جلسه 4 : اهمیت دعا از دیدگاه قرآن کریم (3) 1394/5/11

جلسه 5 : اهمیت دعا از دیدگاه قرآن کریم (4) 1394/5/11

جلسه 6 : اهمیت دعا از دیدگاه قرآن کریم (5) 1394/5/11

جلسه 7 : اهمیت دعا از دیدگاه قرآن کریم (6) 1394/5/11

جلسه 8 : اهمیت دعا از دیدگاه قرآن کریم (7) 1394/5/11

جلسه 9 : اهمیت دعا از دیدگاه قرآن کریم (8) 1394/5/11

جلسه 10 : اهمیت دعا از دیدگاه قرآن کریم (9) 1394/5/11

جلسه 11 : اهمیت دعا از دیدگاه احادیث و روایات 1394/5/11

جلسه 12 : تأثیر زمان و مکان در استجابت دعا (1) 1394/5/11

جلسه 13 : تأثیر زمان و مکان در استجابت دعا (2) 1394/5/11

جلسه 14 : تأثیر زمان و مکان در استجابت دعا (3) 1394/5/11

جلسه 15 : آداب و شرایط دعا (1) 1394/5/11

جلسه 16 : آداب و شرایط دعا (2) 1394/5/11

جلسه 17 : آداب و شرایط دعا (3) 1394/5/11

جلسه 18 : آداب و شرایط دعا (4) 1394/5/11

جلسه 19 : آداب و شرایط دعا (5) 1394/5/11

جلسه 20 : آداب و شرایط دعا(6) صدقه و تآثیر آن در استجابت دعا 1394/5/11

جلسه 21 : آداب و شرایط دعا (7) - (مضرات پرخوری) 1394/5/11

جلسه 22 : آداب و شرایط دعا (8) (عدم دل بستگی، انگشتر عقیق...) 1394/5/11

جلسه 23 : آداب و شرایط دعا (9) (توجه به الله تعالی) 1394/5/11

جلسه 24 : آداب و شرایط دعا (10) - طهارت، بوی خوش، به زبان آوردن، رو به قبله بودن و ... 1394/5/11

جلسه 25 : درآمد حلال و تأثیر آن در استجابت دعا (1) 1394/5/11

جلسه 26 : درآمد حلال و تأثیر آن در استجابت دعا (2) 1394/5/11

جلسه 27 : پاسخ به سوالات پیرامون بحث صدقه 1394/5/11

جلسه 28 : چه کسانی مستجاب الدعوه هستند؟ (1) 1394/5/11

جلسه 29 : چه کسانی مستجاب الدعوه هستند؟ (2) 1394/5/11

جلسه 30 : کسانی که دعایشان به اجابت نمی رسد 1394/5/11

جلسه 31 : علل تأخیر و موانع استجابت دعا 1394/5/11

جلسه 32 : چگونه با دعا کردن بلاها و بیماری ها را برطرف نماییم؟ (1) 1394/5/11

جلسه 33 : چگونه با دعا کردن بلاها و بیماری ها را برطرف نماییم؟ (2) 1394/5/17 [/SPOILER]

[/]

Miss.Narges;809144 نوشت:
سلام ممنون
اگه میشه این 20 مورد از آداب دعا کردن رو هم بفرمایید

سلام
اگر به بیست گفتار شهید مطهری و تفسیر آیه 186 سوره مبارکه بقره از تفسیر المیزان مراجعه کنید. بخوبی شرح داده اند. اما از باب نمونه مواردی را بنده عرض می کنم.
1- با دل شکسته دعا کردن.
2- با حالت حزن وگریه
3- بعد از نمازهای واجب واوقات اجابت دعا مثل غروب جمعه، بین الطلوعین.
4- بلند کردن دستها،
5- ده بار گفتن یا الله قبل از دعا.
6- یقین به اجابت دعا.
7 - امید نداشتن به غیر خدا، یعنی با یقین به اینکه فقط خدا می تواند دعایت را مستجاب کند، دعا کنی.
9- دعا نیمه شب. وقبل از اذان صبح.
10- دعا کردن برای دیگران وبجای گفتن من، ما گفته شود. مثلا خدایا مریض ها را ضفا بده بجای اینکه گفته شود. خدای مرا شفا بده.
و....

ماه دعا:
در آغاز ماه مبارک رمضان که ماه دعا واستجابت آن است. چه خوب است که قدر لحظات را بدانیم. واز دعاهای ماثور این ماه شریف مثل دعای ابوحمزه ثمالی، دعای افتتاخ، دعای سحر وغیره غافل نباشیم. ودر عین حال راز ونیاز خود با خدا را داشته باشیم.
در این ماه نزدیک شدن به خدا راحت تر است. چون درهای رحمت الهی بروی همه باز است. گناهان زود بخشیده می شود. وانسانها راحت از آتش گناه وجهنم آزاد می شوند.
از بهترین کارها در این ماه مبارک دعا برای دیگران است. پس چه زیبا است که در آغاز این ماه دلهای خود را از کدورتها وکینه ها که مانع استجابت هستند خالی کنیم. ودل خودر ا با همه صاف کنیم. وهمه کسانی را که در حق ما کوتاهی کرده اند بخاطر خدا ببخشیم. تا خدا هم ما را ببخشد.
از همه عزیزان در این ماه شریف التماس دعا داریم.

موضوع قفل شده است