در صورت تضاد بین فتواهای یک مرجع، تکلیف چیست؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
در صورت تضاد بین فتواهای یک مرجع، تکلیف چیست؟

با سلام و احترام

وقتی بین دو حکم یک مرجع تضاد وجود داشته باشد
باید چه کار کنیم؟
مثلا یک جا گفتند رضایت گرفتن از مالک لازم است حتی اگر کار شما مصداق تصرف در ملک نباشد.
یک جا گفتند رضایت گرفتن از مالک لازم است به شرطی که تصرف صدق کند. و اگر تصرف صدق نکند رضایت گرفتن لازم نیست.

حالا تکلیف من چیست؟ باید به کدام یک عمل کنم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

و طاها;806282 نوشت:
با سلام و احترام

وقتی بین دو حکم یک مرجع تضاد وجود داشته باشد
باید چه کار کنیم؟
مثلا یک جا گفتند رضایت گرفتن از مالک لازم است حتی اگر کار شما مصداق تصرف در ملک نباشد.
یک جا گفتند رضایت گرفتن از مالک لازم است به شرطی که تصرف صدق کند. و اگر تصرف صدق نکند رضایت گرفتن لازم نیست.

حالا تکلیف من چیست؟ باید به کدام یک عمل کنم؟

با سلام و احترام

به عنوان مقدمه باید عرض شود که نباید پاسخ احکام را با یکدیگر مقایسه نماییم و چه بسا در مواردی که صورت مسأله تغییر می کند، حکم هم متفاوت می شود و این هم دلیل بر تضاد نیست.
نکته دیگر این است که درصورت شک در پاسخی می توانید آن را استفتای کتبی نموده و همان برای شما مستند و معتبر می باشد درفروض سؤالاتی که قبلا مطرح فرمودید اگر طبق استفتاء عمل نمایید تکلیفی ندارید و برایتان حجت خواهد بود.

همواره به سلامت باشید

نور;806539 نوشت:
با سلام و احترام

به عنوان مقدمه باید عرض شود که نباید پاسخ احکام را با یکدیگر مقایسه نماییم و چه بسا در مواردی که صورت مسأله تغییر می کند، حکم هم متفاوت می شود و این هم دلیل بر تضاد نیست.
نکته دیگر این است که درصورت شک در پاسخی می توانید آن را استفتای کتبی نموده و همان برای شما مستند و معتبر می باشد درفروض سؤالاتی که قبلا مطرح فرمودید اگر طبق استفتاء عمل نمایید تکلیفی ندارید و برایتان حجت خواهد بود.

همواره به سلامت باشید

با سلام و احترام
متوجه اشتباهم شدم.
انشاء الله که درست متوجه شده باشم. ( صورت مسئله ها متفاوت بود )
با تشکر

موضوع قفل شده است