صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: جن به شکل انسان

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۲
  نوشته
  11
  حضور
  1 روز 8 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  24

  اشاره جن و شکل انسان
  با توجه به اینکه در روایات و احادیث آمده که جن می تواند به شکل انسان در آید منظور این است که بعضی از انسانهایی که ما باهاشون در ارتباط هستیم ممکنه جن باشند؟؟؟ با ادله درست جواب بدید
  ویرایش توسط ذره بین : ۱۳۹۵/۰۴/۱۲ در ساعت ۰۱:۲۵

 2. صلوات


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,373
  حضور
  203 روز 6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61422  با نام و یاد دوست  جن به شکل انسان
  کارشناس بحث: استاد پیام

 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,484
  حضور
  14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8471  سلام بنده برای روشن شدن پاسخ شما، آنچه که حضرت ایة الله مکارم(زید عزه) پیرامون جمع بندی جن از دیدگاه قرآن و روایات آورده اند را ذکر می کنم تا حقیقت بعضی از باورهای ما پیرامون این موجود و یا خیالی بودن آن معلوم گردد:
  تحقيقى پيرامون آفرينش" جن"
  " جن" چنان كه از مفهوم لغوى اين كلمه به دست مى‏آيد موجودى است ناپيدا كه مشخصات زيادى در قرآن براى او ذكر شده، از جمله اينكه:
  1- موجودى است كه از شعله آتش آفريده شده، بر خلاف انسان كه از خاك آفريده شده است، (وَ خَلَقَ الْجَانَّ مِنْ مارِجٍ مِنْ نارٍ الرحمن- 15) 2- داراى علم و ادراك و تشخيص حق از باطل و قدرت منطق و استدلال است (آيات مختلف سوره جن).
  3- داراى تكليف و مسئوليت است (آيات سوره جن و سوره الرحمن).
  4- گروهى از آنها مؤمن صالح و گروهى كافرند (وَ أَنَّا مِنَّا الصَّالِحُونَ وَ مِنَّا دُونَ ذلِكَ) (جن 11).
  5- آنها داراى حشر و نشر و معادند (أَمَّا الْقاسِطُونَ فَكانُوا لِجَهَنَّمَ حَطَباً
  ) (جن 15).
  6- آنها قدرت نفوذ در آسمانها و خبرگيرى و استراق سمع داشتند، و بعدا ممنوع شدند (وَ أَنَّا كُنَّا نَقْعُدُ مِنْها مَقاعِدَ لِلسَّمْعِ فَمَنْ يَسْتَمِعِ الْآنَ يَجِدْ لَهُ شِهاباً رَصَداً) (جن 9).
  7- آنها با بعضى انسانها ارتباط برقرار مى‏كردند و با آگاهى محدودى كه نسبت به بعضى از اسرار نهانى داشتند به اغواى انسانها مى‏پرداختند (وَ أَنَّهُ كانَ رِجالٌ مِنَ الْإِنْسِ يَعُوذُونَ بِرِجالٍ مِنَ الْجِنِّ فَزادُوهُمْ رَهَقاً) (جن 6).
  8- در ميان آنها افرادى يافت مى‏شوند كه از قدرت زيادى برخوردارند، همانگونه كه در ميان انسانها نيز چنين است (قالَ عِفْرِيتٌ مِنَ الْجِنِّ أَنَا آتِيكَ بِهِ قَبْلَ أَنْ تَقُومَ مِنْ مَقامِكَ)" يكى از گردنكشان جن به سليمان گفت من تخت ملكه سبا را پيش از آنكه از جاى برخيزى از سرزمين او به اينجا مى‏آورم"!
  (نمل 39).
  9- آنها قدرت بر انجام بعضى كارهاى مورد نياز انسان دارند (وَ مِنَ الْجِنِّ مَنْ يَعْمَلُ بَيْنَ يَدَيْهِ بِإِذْنِ رَبِّهِ ... يَعْمَلُونَ لَهُ ما يَشاءُ مِنْ مَحارِيبَ وَ تَماثِيلَ وَ جِفانٍ كَالْجَوابِ):" گروهى از جن پيش روى سليمان به اذن پروردگار كار مى‏كردند، و براى او معبدها، تمثالها، و ظروف بزرگ غذا تهيه مى‏كردند" (سبا 12- 13).
  10- خلقت آنها در روى زمين قبل از خلقت انسانها بوده است (وَ الْجَانَّ خَلَقْناهُ مِنْ قَبْلُ) (حجر 27) و ويژگيهاى ديگر.
  بعلاوه از آيات قرآن به خوبى استفاده مى‏شود كه بر خلاف آنچه در افواه مردم عوام مشهور است و آنها را" از ما بهتران" مى‏دانند، انسان نوعى است برتر از آنها، به دليل اينكه تمام پيامبران الهى از انسانها برگزيده شدند، و آنها به پيامبر اسلام كه از نوع بشر بود ايمان آوردند، و از او تبعيت كردند، و اصولا واجب شدن سجده در برابر آدم بر شيطان كه بنا به تصريح قرآن آن روز از (بزرگان) طايفه جن بود (كهف- 50) دليل بر فضيلت نوع انسان بر جن مى‏باشد.
  تا اينجا سخن از مطالبى بود كه از قرآن مجيد در باره اين موجود ناپيدا استفاده مى‏شود كه خالى از هر گونه خرافه و مسائل غير علمى است، ولى مى‏دانيم مردم عوام و ناآگاه خرافات زيادى در باره اين موجود ساخته‏اند كه با عقل و منطق جور نمى‏آيد، و به همين جهت يك چهره خرافى و غير منطقى به اين موجود داده كه وقتى كلمه جن گفته مى‏شود مشتى خرافات نيز با آن تداعى مى‏شود از جمله اينكه آنها را با اشكال غريب و عجيب و وحشتناك، و موجوداتى دم دار و سم دار!، موذى و پر آزار، كينه‏توز و بد رفتار كه ممكن است از ريختن يك ظرف آب داغ در يك نقطه خالى، خانه‏هايى را به آتش كشند! و موهومات ديگرى از اين قبيل.
  در حالى كه اگر موضوع وجود جن از اين خرافات پيراسته شود، اصل مطلب كاملا قابل قبول است، چرا كه هيچ دليلى بر انحصار موجودات زنده به آنچه ما مى‏بينيم، نداريم، بلكه علماء و دانشمندان علوم طبيعى مى‏گويند: موجوداتى را كه انسان با حواس خود مى‏تواند درك كند، در برابر موجوداتى كه با حواس قابل درك نيستند ناچيز است.
  تا اين اواخر كه موجودات زنده ذره بينى كشف نشده بود، كسى باور نمى‏كرد كه در يك قطره آب، يا يك قطره خون، هزاران هزار موجود زنده باشد كه انسان قدرت ديد آنها را نداشته باشد.
  و نيز دانشمندان مى‏گويند: چشم ما رنگهاى محدودى را مى‏بيند، و گوش ما امواج صوتى محدودى را مى‏شنود، رنگها و صداهايى كه با چشم و گوش ما قابل درك نيست بسيار بيش از آن است كه قابل درك است.
  وقتى وضع جهان، چنين باشد چه جاى تعجب كه انواع موجودات زنده‏اى در اين عالم وجود داشته باشند كه ما نتوانيم با حواس خود آنها را درك كنيم، و وقتى فجر صادقى مانند پيامبر اسلام ص از آن خبر دهد چرا نپذيريم؟
  به هر حال از يك سو قرآن كلام ناطق صادق، خبر از وجود جن با ويژگيهايى كه در بالا ذكر شد داده است، و از سوى ديگر هيچ دليل عقلى بر نفى آن وجود ندارد، بنا بر اين بايد آن را پذيرفت، و از توجيهات غلط و ناروا بايد بر حذر بود همانگونه كه از خرافات عوام در اين قسمت بايد اجتناب كرد.
  اين نكته نيز قابل توجه است كه جن گاهى بر يك مفهوم وسيعتر اطلاق مى‏شود كه انواع موجودات ناپيدا را شامل مى‏گردد، اعم از آنها كه داراى عقل و دركند و آنها كه عقل و درك ندارند، و حتى گروهى از حيواناتى كه با چشم ديده مى‏شوند و معمولا در لانه‏ها پنهانند، نيز در اين معنى وسيع وارد است.
  شاهد اين سخن روايتى است كه از پيامبر ص نقل شده است كه فرمود:
  خلق اللَّه الجن خمسة اصناف: صنف كالريح فى الهواء، و صنف حيات و صنف عقارب، و صنف حشرات الارض، و صنف كبنى آدم عليهم الحساب و العقاب:
  " خداوند جن را پنج صنف آفريده است: صنفى مانند باد در هوا (ناپيدا هستند) و صنفى به صورت مارها، و صنفى به صورت عقربها، و صنفى حشرات زمين‏اند، و صنفى از آنها مانند انسانند كه بر آنها حساب و عقاب است" «1».
  با توجه به اين روايت و مفهوم گسترده آن، بسيارى از مشكلاتى كه در روايات و داستانها در مورد جن گفته مى‏شود، حل خواهد شد.
  مثلا در بعضى از روايات از امير مؤمنان على ع مى‏خوانيم كه فرمود:
  لا تشرب الماء من ثلمة الاناء و لا من عروته فان الشيطان يقعد على العروة و الثلمة:
  " از قسمت شكسته ظرف و طرف دستگيره آن آب نخوريد زيرا شيطان، روى دستگيره، و قسمت شكسته مى‏نشيند" «2».
  با توجه به اينكه" شيطان" از" جن" است، و با توجه به اينكه جاى شكسته ظرف، و همچنين دسته آن محل اجتماع انواع ميكربها است، بعيد به نظر نمى‏رسد كه" جن و شيطان" به" مفهوم عام" اينگونه موجودات را نيز شامل شود هر چند معنى خاصى دارد كه به موجودى است كه داراى فهم و شعور و مسئوليت و تكليف است.
  و روايات در اين زمينه فراوان است «3».
  __________________________________________________
  (1)" سفينة البحار" جلد اول صفحه 186 (ماده جن).
  (2) كتاب" كافى" جلد 6 صفحه 385 كتاب الاشربة باب الاوانى حديث 5.
  (3) در جلد اول كتاب" اولين دانشگاه و آخرين پيامبر" حدود بيست و سه روايت در اين زمينه جمع ‏آورى شده است.
  تفسير نمونه، ج‏25، ص: 158

  جن به شکل انسان

 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,484
  حضور
  14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8471  جن موجودي است که براي همه کس قابل ديدن نيست. از اين رو گفته شده: جن از موجودات غير محسوس است.(1)
  جن پديده بسيار لطيفي است و توان انبساط و انقباض خود را دارد، در حالت عادي در حال انبساط است و قابل ديدن نيست، ولي اگر منقبض گردد، مي توان او را ديد و لمس کرد. (2) در واقع ديدن جن به اراده او است، نه به اراده ما.
  پرسیده اید : چرا جنيان بر برخي افراد ظاهر مي شوند و نه براي همه، چرا بعضي جنيان رو مي بيند و خيلي نه؟
  اين حقيقت در قالب تسخير جن مطرح است. علما مي گويند كه تسخير جن امري ممكن و شدني است. عده‌ای‌ توانسته‌اند جن‌ را مسخر کنند و به‌ خدمت‌ خویش‌ درآورند. اگر چه‌ نمی‌توان‌ برای‌ تسخیر جن‌ یک‌ قاعده‌ و اسلوب‌ مشخص‌ و کلی‌ داد. اما گروهی‌ که‌ در این‌ باره‌ تلاش‌ کرده‌ و به‌ نتائجی‌ دست‌ یافتند، مرتاضان‌ و ساحران‌ بودند که‌ با ریاضت‌های‌ مخصوص‌ و غالبا غیر شرعی‌ قادر بر اموری‌ شدند، حتی‌ افرادی‌ بعضی‌ جنیان‌ را برای‌ امور دنیوی‌ و دست‌ یابی‌ به‌ برخی‌ امور پنهانی‌ از قبیل‌ پیدا کردن‌ اموال‌ مسروقه‌ به‌ خدمت‌ می‌گرفتند.

  چرا جن‌ها وحشتناك هستند؟
  چيزهاي عجيب و غريبي که در اين باره بين مردم شايع است، صحيح نيست.
  چطور مي شه از دست جنيان راحت شد؟
  در خصوص جن زدگي يا آزار و اذيت انسان توسط جن به شكل هاي گوناگون داستان ها و حكايات بسياري بر سر زبان ها است حتي در كشورهاي غربي اين امر به صورت جدي مطرح بوده، نمونه هايي از اين امر نقل شده حتي فيلم هايي از آن ساخته شده است.
  هرچند اظهار نظر در خصوص صحت و سقم اين موارد كار آساني نيست اما گرچه ساختار وجودي انسان و جن به گونه اي نيست كه چنين ارتباطات و اصطكاكاتي بين ما و آن ها باشد اما در هر صورت امكان آزار و اذيت شدن انساني توسط اشرار جن عقلا محال نيست، همان طور كه ممكن است هر انساني توسط يك انسان شرور ديگر و يا هر حيوان شروري مورد اذيت و آزار قرار بگيرد.
  در مجموع ناممكن نيست كه اشرار جن در شخصي اثر بگذارند، مثلا تعادل رواني او را بر هم زنند؛ چه بسا بتوان نمونه هايي از اين موضوع در برخي از روايات نيز ديد، گرچه بررسي دقيق روايات از نظر درستي و اعتماد هم كار ساده اي نيست.
  بر این اساس اگر مرادتان این است که چگونه می توان از آزار آن ها راحت شد،کارهایی که در ذیل آورده می شود، موجب می شود که از آزار آن ها در امان باشید:
  1.دوری از تنهایی.
  2. تغییر مکان و محل زندگی اگر چه به طور موقت.
  3. صدقه دادن.
  4. استمداد از خداوند و توسل به ائمه معصوم(ع)
  5. خواندن سوره هایی از قرآن مانند «چهار قل» و آیه «و ان یکاد...» و نصب آن ها در خانه.
  6. تکرار ذکر « لاحول و لاقوة الا بالله» در طول زندگی روزانه، یا هر وقت که خیال و فکر جن زدگی به سراغ تان می آید.
  براي مطالعات بيش تر مي توانيد به کتاب های:
  جن و شيطان از عليرضا رجالي تهراني ؛
  معارف قرآن از آقاي مصباح مراجعه نمایید.


  پي نوشت ها:
  1. محمد تقي مصباح، معارف قرآن، ص 215.
  2. همان، ص 316.  جن به شکل انسان

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  898
  حضور
  38 روز 13 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2921  با سلام و عرض ادب


  اگر میخواهین تشخیص بدید که یک شخص یا یک حیوان انسان هست یا جن ...یک راه داره : نگاه کنید اگه سایه داشت انسان یا حیوان هست اگه سایه نداشته باشه جن هست

  چون سایه ی هر موجود n بعدی از فرمول n-1 تبعیت میکنه یعنی سایه ی انسان سه بعدی منهای یک میشه دو بعدی

  و جن که موجودی چهار بعدی هست سایه اش سه بعدی خواهد بود و ان موجود سه بعدی دیگر سایه نخواهد داشت چون خودش سایه هست.  در پناه خدا موفق باشید
  الهی :
  مرا از غیر خودت , سخت ناامید گردان

 10. صلوات ها 2


 11. #6

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۲
  نوشته
  11
  حضور
  1 روز 8 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  24  با تشکر
  ولی من سوالم اینه که ممکنه دوستم جن باشه با این تفاسیری که فرمودید چون میگید می تونه به شکل انسان باشه. من منظورم این نبود که چطور ازشون در امان باشم

 12. صلوات


 13. #7

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۲
  نوشته
  11
  حضور
  1 روز 8 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  24  اینکه می فرمایید 4 بعدی هست دلیل خاصی دارید؟؟ میشه استناد کرد؟؟

 14. صلوات


 15. #8

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۵
  علاقه
  گردشگری
  نوشته
  6
  حضور
  19 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10  چطوری باید بفهمیم طرف مقابلمون جن هست؟

 16. صلوات


 17. #9

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۱
  نوشته
  91
  حضور
  1 روز 20 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  5
  گالری
  0
  صلوات
  224  دوستان سلام از اون روز دارم به همه شک میکنم ها!!!چه سوالاییه میپرسید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟
  I LOVE MOHAMMAD
  زنده نگهداشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست

  (مقام معظم رهبری)

  www.masaf.ir
  به اينجا سري بزنيد.... 18. صلوات


 19. #10

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۲
  نوشته
  11
  حضور
  1 روز 8 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  24  در روايتي که در بسياري از کتب نقل شده، مي‌خوانيم قريش هنگامي که تصميم براي حرکت به سوي ميدان بدر گرفتند، از حمله طايفة بني کنانه ترس داشتند، زيرا قبلاً با هم دشمني داشتند. در اين هنگام ابليس در چهرة «سراقه بن مالک» که از سرشناسان قبيله بني کنانه بود، به سراغ آن ها آمد و اطمينان داد که با شما موافق و هماهنگم . کسي بر شما غالب نخواهد شد، اما به هنگامي که نزول ملائکه را ديد، عقب‌نشيني نمود و فرار کرد.(4)
  از اين بيان معلوم مي‌شود که شيطان مي‌تواند به شکل برخي در آمده و براي مردم ظاهر گردد و مردم او را ببينند. با این روایت می توان نتیجه گرفت که انسانهایی که ما باهشون در ارتباطیم ممکنه جن باشند یا شیطان باشند. درسته؟؟؟؟

 20. صلوات ها 2


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود