جمع بندی تولد حضرت مهدی (عج) در آخر الزمان از دید اهل سنت

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تولد حضرت مهدی (عج) در آخر الزمان از دید اهل سنت

می خواستم بدونم چرا برخی از اهل سنت اعتقاد دارند حضرت مهدی در آخر الزمان متولد خواهند شد؟
دلیل و منطقشون بر این ادعا چه هستش ؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صدرا

به من بیاموز;805853 نوشت:

می خواستم بدونم چرا برخی از اهل سنت اعتقاد دارند حضرت مهدی در آخر الزمان متولد خواهند شد؟
دلیل و منطقشون بر این ادعا چه هستش ؟

با سلام و عرض ادب

الف) در روایات وارده از طریق اهل سنت پیرامون حضرت مهدی(علیه السلام)، ویژگی ها و خصوصیاتی بیان شده که همگی معرف آنحضرت بوده؛ اما در هیچ یک از این روایات، به میلاد آنحضرت در آینده اشاره ای نشده؛ بلکه تنها سخن از ظهور آنحضرت در آینده است که ظهور نیز غیر از تولد است.

ب‌) هنگامی که وقت ظهور آنحضرت فرا رسد، با توجه به اینکه سیمای آنحضرت به هنگام ظهور در سن رجل کاملی بیان شده؛ لازمه ی چنین امری تولد آنحضرت قبل از قیامشان خواهد بود و با این لحاظ سؤال از اهل سنت آن خواهد بود که چگونه به شکل قاطع مدعی عدم تولد آنحضرت می باشند؛‌ در حالی که بر اساس روایات آنها در هر زمانی احتمال ظهور آن حضرت خواهد بود؟ لذا ظاهرا دلیل اهل سنت چیزی جز مخالفت با اعتقاد شیعه نخواهد بود؛‌ هر چند که در این میان افرادی از علمای اهل سنت همچون شیعه قائل به میلاد آنحضرت شده و بیان نموده اند که آنحضرت فرزند امام حسن عسکری(علیه السلام) بوده اند.[1]

ج‌) برخی از این عناوین و موضوعات در مورد امام مهدی(علیه السلام) به نقل اهل سنت بدین شرح می باشند:

1) انکار ظهور مهدی(علیه السلام)موجب کفر است.[2]

2) مهدی(علیه السلام) خلیفة الله است.[3]

3) مهدی (علیه السلام) خلیفه ی خدا و یکی از دوازده خلیفه ی پیامبر اسلام(صلی الله علیه وآله)است.[4]

4) ظهور مردی از خاندان پیامبر(صلی الله علیه وآله)قطعی است.[5]

5) مهدی(علیه السلام)همنام پیامبر(صلی الله علیه وآله)است.[6]

6) مهدی(علیه السلام)از نسل پیامبر(صلی الله علیه وآله)و چهره اش همچون ستاره ی درخشان است.[7]

7) مهدی دادگستر جهان، از تبار علی بن ابی طالب(علیهما السلام) است.[8]

Dirol مهدی(علیه السلام)از تبار فاطمه(علیها السلام) است.[9]

9) مهدی(علیه السلام) از فرزندان عبدالمطلب و از سروران بهشت است.[10]

10)مقام والای مهدی(علیه السلام).[11]

11)سیمای مهدی(علیه السلام).[12]

12)حاکم دادگستر جهانی از خاندان پیامبر(صلی الله علیه وآله)است.[13]

13)ظهور مهدی(علیه السلام)برای اقامه ی عدل جهانی، قطعی است.[14]

14)مهدی(علیه السلام)از خاندان پیامبر(صلی الله علیه وآله)است که خداوند کار قیام او را در یک شب اصلاح می کند.[15]

15)اگر از عمر دنیا تنها یک روز باقی مانده باشد خداوند آنقدر آنروز را طولانی می کند تا مهدی(علیه السلام) ظهور کند.[16]

16)نزول حضرت عیسی(علیه السلام)واقامه ی نماز به امامت حضرت مهدی(علیه السلام).[17]

17)شمار اصحابی که با او میان رکن و مقام بیعت می کنند به شمار اصحاب بدر است.[18]

18)از نشانه های ظهور ندای آسمانی در لزوم پیروی مهدی(علیه السلام)است.[19]

این عناوین در روایات وارده از طریق اهل سنت در کتب روایی آنها موجود و مورد پذیرش علمای اهل سنت است. هر چند که اهل سنت اختلاف دارند دراینکه امام مهدی(علیه السلام) از فرزندان امام حسن(علیه السلام) است یا از فرزندان امام حسین (علیه السلام) .

موفق باشید.

[/HR] [1] . ابن صباغ المالکی المکی، الفصول المهمة، ج2، ص1094؛ القندوزی، ینابیع المودة، ج3، ص348.

[2] . السهیلی، الروض الانف، ج1، ص414: «وَمَنْ كَذّبَ بِالْمَهْدِيّ فَقَدْ كَفَرَ».

[3] . احمد بن حنبل،‌ مسند، ج37، ص70،‌ح22387: «‌إِذَا رَأَيْتُمْ الرَّايَاتِ السُّودَ قَدْ جَاءَتْ مِنْ خُرَاسَانَ فَأْتُوهَا فَإِنَّ فِيهَا خَلِيفَةَ اللَّهِ الْمَهْدِيَّ»؛‌ السیوطی، الحاوی للفتاوی، ج2، ص57: «ثم يجيء خليفة الله المهدي فإذا سمعتم به فأتوه فبايعوه ولو حبواً على الثلج فإنه خليفة الله المهدي».

[4] . بذل المجهور فی حل ابی داود،‌العلامة المحدث خلیل احمد السهارنفوری، ج17، ص95، دارالکتب العلمیة: «...و آخرهم الامام المهدی علیه السلام و عندی هذا هوالحق».

[5] . ابن حبان، صحیح ابن حبان، ح5359: «لو لم يبقى من الدنيا إلا ليلة لملك فيها رجل من أهل بيت النبي صلى الله عليه و سلم».

[6] . نعیم بن حماد،‌الفتن،‌ح1080: «اسم المهدي اسمي».

[7] . السیوطی، جامع الصغیر،‌ح9245: «المهدي رجل من ولدي : وجهه كالكوكب الدري».

[8] . الطبرانی،‌ المعجم الاوسط، ج4، ص256، ح4130:«سيخرج من صلب هذا فتى يملأ الأرض جورا وظلما».

[9] . السیوطی، جامع الصغیر،‌ح9241: «المهدي من عترتي، من ولد فاطمة».

[10] . السیوطی، الحاوی للفتاوی، ج2، ص55: «نحن سبعة ولد عبد المطلب سادة أهل الجنة أنا ، وحمزة ، وعلي ، وجعفر ، والحسن ، والحسين ، والمهدي».

[11] . الذهبی، میزان الاعتدال، ج6، ص572: «يكون في آخر الزمان خليفة عليه لا يفضل عليه أبو بكر ولا عمر».

[12] . السیوطی، جامع الصغیر،‌ح9241: «المهدي من عترتي، من ولد فاطمة».

[13] . احمد بن حنبل،‌ مسند احمد،‌ج17، ص321،‌ح11223: «تُمْلَأُ الْأَرْضُ ظُلْمًا وَجَوْرًا ثُمَّ يَخْرُجُ رَجُلٌ مِنْ عِتْرَتِي يَمْلِكُ سَبْعًا أَوْ تِسْعًا فَيَمْلَأُ الْأَرْضَ قِسْطًا وَعَدْلًا».

[14] . احمد بن حنبل،‌مسند احمد، ج2، ص163، ح773: «لَوْ لَمْ يَبْقَ مِنْ الدُّنْيَا إِلَّا يَوْمٌ لَبَعَثَ اللَّهُ عَزَّ وَجَلَّ رَجُلًا مِنَّا يَمْلَؤُهَا عَدْلًا كَمَا مُلِئَتْ جَوْرًا».

[15] . السیوطی، جامع الصغیر، ح9243: «المهدي منا أهل البيت، يصلحه الله في ليلة».

[16] . السیوطی،‌المنار المنیف،‌ح7490: «لو لم يبق من الدنيا إلا يوم، لطول الله ذلك اليوم حتى يبعث فيه رجل من أهل بيتي، يواطئ اسمه اسمي واسم أبيه اسم أبي، يملأ الأرض قسطا وعدلا كما ملئت ظلما وجورا».

[17] . البخاری، صحیح البخاری، باب نزول عيسى بن مريم عليهما السلام، ح3265: ««كيف أنتم إذا نزل ابن مريم فيكم وإمامكم منكم».

[18] . السیوطی، الحاوی للفتاوی، ج2، ص63: «فيبايع بين الركن والمقام وهو كاره يبايعه مثل عدة أهل بدر يرضى عنه ساكن السماء وساكن الأرض».

[19] . السیوطی، جامع الصغیر، ج2،‌ص58: «يخرج المهدي وعلى رأسه ملك ينادي إن هذا المهدي فاتبعوه».

صدرا;806094 نوشت:
در روایات وارده از طریق اهل سنت پیرامون حضرت مهدی(علیه السلام)، ویژگی ها و خصوصیاتی بیان شده که همگی معرف آنحضرت بوده؛ اما در هیچ یک از این روایات، به میلاد آنحضرت در آینده اشاره ای نشده؛ بلکه تنها سخن از ظهور آنحضرت در آینده است که ظهور نیز غیر از تولد است
بسم الله الرحمن الرحيم
الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ

ضمن احترام به اهل سنت ، عقايد اين عزيزان به راحتي قابل به چالش كشيدن است
در يك گروه شاهد بودم كه يك جوان شيعه فقط با يك سوال بيش از 20 نفر سني را ساكت كرد
جالب اينكه پرسش اين جوان شيعه سه گزينه داشت و گفته بود اهل سنت هر گزينه اي را كه انتخاب كنند من مي پذيرم!

با سلام

تبعات عدم قبول وجود ایشان به طور قطع کسی که معتقد است امام زمانی وجود ندارد و بعداً به دنیا می‌آید، اساساً اسلام ناب محمدی صلوات الله علیه و آله را به حکم «عقل و نقل» نشناخته است و بیشتر رو به سوی تخیلات یا شنیده‌های محیطی خود دارد و بالتبع در صراط مستقیم رشد و کمال قرار نمی‌گیرد. لذا ایشان فرمودند:«مَنْ ماتَ وَ لَمْ يَعْرِفْ إمامَ زَمانِهِ ماتَ مَيْتَةً جاهِلِيَّةً» - کسی که بميرد و امام زمان خويش را نشناخته باشد، در واقع به مرگ جاهليّت مرده است. (وسائل الشيعه، ج 16، ص 246) در این عالم هستی و نظام آفرینش الهی که بر حول محور «حبل الله» می‌باشد، همان‌طور که کسی بدون پرستش خدا وجود ندارد و اگر خدای حقیقی را نیافت، خدایان کاذب را بندگی می‌کند، هیچ کس نیز بدون «امام» و اسوه‌ وجود ندارد؛ لذا اگر امام حق را نیافت (نشناخت و معتقد نشد)، قطعاً در شئون مختلف خود از امامان (پیشوایان و الگوهای) باطل پیروی خواهد کرد و تبعات سوء این پیروی به عقل اثبات شده و به عینه نیز دیده می‌شود. برای مسلمانان اهل سنّت نیز بنا به اقوال و مستندات معتبر نزد خودشان، دلایل به حد کافی وجود دارد. از یک سو حدیث غدیر خم را به تواتر نقل کرده‌اند از سوی دیگر احادیثی در حسب و نسب حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف نقل کرده‌اند و از سوی دیگر به ولادت ایشان به عنوان نهمین فرزند از نسل امام حسین علیه‌السلام که امام زمان (ع) است اذعان نموده‌اند: محمد بن یوسف شافعی در کتاب «البیان فی اخبار صاحب الزمان»، در باره شخصیت ایشان می‎نویسد: «‌مهدی در آخر الزمان خروج می‏کند ـ مهدی از نسل فاطمه زهراست ـ حضرت عیسی در آخر الزمان به او اقتدا می‏کند ـ نامش و کنیه‏اش همانند پیامبر اکرم است ـ صفات و رنگ و چهره حضرت مهدی ـ مهدی امام صالحی است که خلیفة الله است.‌»

Reza-D;806150 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحيم
الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ

ضمن احترام به اهل سنت ، عقايد اين عزيزان به راحتي قابل به چالش كشيدن است
در يك گروه شاهد بودم كه يك جوان شيعه فقط با يك سوال بيش از 20 نفر سني را ساكت كرد
جالب اينكه پرسش اين جوان شيعه سه گزينه داشت و گفته بود اهل سنت هر گزينه اي را كه انتخاب كنند من مي پذيرم!

سلام علیکم برادر رضا .
اگر اشکالی ندارد آن پرسش و گزینه هایش را اینجا مطرح کنید تا ما هم به آن مطلع شویم و چیزی به علممان افزوده شود.
باتشکر

yalda solimani;806157 نوشت:
تبعات عدم قبول وجود ایشان به طور قطع کسی که معتقد است امام زمانی وجود ندارد و بعداً به دنیا می‌آید، اساساً اسلام ناب محمدی صلوات الله علیه و آله را به حکم «عقل و نقل» نشناخته است

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم .
باتشکر از مطالب مفید شما . بنده یک جا کلیپی از استاد رائفی پور دیدم که ایشان در یک نکته ی واقعا نغز بیان فرمودند که رسول خدا (ص) میفرماید (( من بین دوجاهلیت مبعوث میشوم.)) و نیز حضرت فرمودند (( کسی که بمیرد و امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهلی مرده است ))
در گذشته اعراب جاهلی امام زمان خودشان را نمیشناختند
(و اکنون هم اهل سنت که اکثریت هفتاد هشتاد درصدی مسلمانان را تشکیل میدهند و نیز زیدیها و واقفیه و ... امام زمانشان را نمیشناسند) اکنون هم اکثر مردم امام زمانشان را نمیشناسند . پس معیار و ملاک جاهلیت عدم شناخت امام زمان (عج) است.

navid;806825 نوشت:

سلام علیکم برادر رضا .
اگر اشکالی ندارد آن پرسش و گزینه هایش را اینجا مطرح کنید تا ما هم به آن مطلع شویم و چیزی به علممان افزوده شود.
باتشکر

سلام برادر عزيز
فكر كنم قبلاً هم آن را گفته ام ، ولي به روي چشم

پرسش اين بود:
الان زمان بعد از رسول الله(ص) است و شما هم جزء مردم آن دوران هستيد. بين خليفه شما علي(ع) و ام المومنين عايشه جنگ ميشود. شما چه مي كنيد؟

1 - وارد سپاه علي(ع) ميشوم
2 - وارد سپاه عايشه ميشوم
3 - هيچكدام را ياري نميكنم

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
سلام علیکم

شمس الدين ذهبي، يكي از بزرگان تاريخ اهل سنت در علم رجال، درايه، حديث ، تاريخ و انساب در چندين كتاب خود؛ از جمله : العبر في خبر من غبر، تاريخ الإسلام، سير أعلام النبلاء تصريح كرده است كه امام عسكري عليه السلام فرزندي به نام (م ح م د) داشته كه د ر سال 256 هجري به دنيا آمده است.

وي در كتاب العبر مي نويسد:
وفيها [سنة 256 ه ] محمد بن الحسن العسكري بن علي الهادي محمد الجواد بن علي الرضا بن موسي الكاظم بن جعفر الصادق العلوي الحسيني أبو القاسم الذي تلقبه الرافضة الخلف الحجة و تلقبه بالمهدي وبالمنتظر وتلقبه بصاحب الزمان وهو خاتمة الاثني عشر... .

در سال 256 محمد بن الحسن العسكري كه رافضي ها او را با القابي همچون : خلف الحجه ، مهدي ، منتظر و صحاب الزمان ياد مي كنند، به دنيا آمد . او آخرين امام از ائمه دوازده گانه است.

العبر في خبر من غبر ، ج1 ، ص381

ابن حجر عسقلاني، يكي ديگر از بزرگان علم رجال و حديث اهل سنت است كه تولد حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف را مفروغ عنه گرفته و امام عسكري عليه السلام را پدر آن حضرت خوانده است .

وي در كتاب لسان الميزان در شرح حال جعفر بن علي برادر امام عسكري عليه السلام مي نويسد:

493 جعفر بن علي بن محمد بن علي بن محمد بن علي بن موسي بن جعفر بن محمد بن علي بن الحسين بن علي بن أبي طالب الحسيني أخو الحسن الذي يقال له العسكري وهو الحادي عشر من الأئمة الإمامية ووالد محمد صاحب السرداب
جعفر بن علي بن محمد ... برادر حسن است كه به او عسكري گفته مي شود . حسن عسكري (عليه السلام) امام يازدهم از ائمه دوازده گانه مذهب اماميه است كه پدر محمد صاحب سرداب بوده است.

لسان الميزان ج 2 ص 460

ابن حجر مكي، در كتاب الصواعق المحرقه، تصريح مي كند كه امام عسكري عليه السلام فرزندي داشته كه در زمان وفات آن حضرت 5 ساله بوده است:

ولم يخلف غير ولده أبي القاسم محمد الحجة ، وعمره عند وفاة أبيه خمس سنين ، لكن أتاه الله فيها الحكمة ، ويسمي القائم المنتظر... .

امام عسكري فرزندي غير از ابو القاسم محمد الحجه نداشت كه در هنگام وفات پدرش پنج ساله بود؛ اما خداوند به او در آن سن كم حكمت عطا كرد و قائم، منتظر و ... ناميده شده است.

الصواعق المحرقة علي أهل الرفض والضلال والزندقة، ص207

برای دیدن منبع این مطلب و عکس های کتب این بزرگان اهل سنت و آدرس نشر و... به اینجا مراجعه کنید:http://www.valiasr-aj.com/persian/sh...hp?idnews=4978

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
سلام علیکم

تصاویری از کتب اهل سنت درباره تولد امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف از سایت ولی عصر قرار میدهم:

ادامه...

سلام وعرض ادب ...

علمای اهل سنت حتی چگونه بودن عمامه حضرت مهدی عج را شرح داده اند ::

در کتاب الطبقات کبری شعرانی امده است که:استاد من به من گفت که من با خدا عهد کرده بودم در هر سجده ای که به جا می اورم زیارت امام زمان عج را بخواهم(سجده قران نماز سجده همه چی) می گفت اللم الرزقنی زیارت المهدی یک روز داشتم عبادت می کردم یک بار گفتم اللهم ارزقنی زیاره المهدی یک بار دیدم رفعت راسی وقتی سر بلند کردم دیدم اقایی نورانی دستش را گذاشت رو سرم گفت ولدنی انا المهدی کم تقول مهدی می گوید هفت روز در خدمتش بودم
متن عربی:
ومنهم الشيخ العارف بالله تعالى سيدي حسن العراقي
رحمه الله تعالى
المدفون بالكوم خارج باب الشعرية رضي الله عنه بالقرب من بركة الرطلي، وجامع البشيري ترددت إليه مع سيدي أبي العباس الحريثي، وقال أريد أن أحكي لك حكايتي من مبتدأ أمري إلى وقتي هذا كأنك كنت رفيقي من الصغر، فقلت له: نعم فقال كنت شاباً من دمشق، وكنت صانعاً، وكنا نجتمع يوماً في الجمعة على اللهو واللعب، والخمر، فجاءني التنبيه من الله تعالى يوماً ألهذا خلقت؟ فتركت ما فيهم فيه، وهربت منهم فتبعوا ورائي فلم يدركوني، فدخلت جامع بني أمية، فوجدت شخصاً يتكلم على الكرسي في شأن المهدي عليه السلام، فاشتقت إلى لقائه فصرت لا أسجد سجدة إلا وسألت الله تعالى أن يجمعني عليه فبينما أنا ليلة بعد صلاة المغرب أصلي صلاة السنة، وإذا بشخص جلس خلفي، وحسس على كتفي، وقال لي: قد استجاب الله تعالى دعاءك يا ولدي مالك أنا المهدي فقلت تذهب معي إلى الدار، فقال نعم، فذهب معي، فقال: أخل لي مكاناً أنفرد فيه فأخليت له مكاناً فأقام عندي سبعة أيام بلياليها، ولقنني الذكر، وقال أعلمك ورعي تدوم عليه إن شاء الله تعالى تصوم يوماً، وتفطر يوماً، وتصلي كل ليلة خمسمائة ركعة، فقلت: نعم فكنت أصلي خلفه كل ليلة خمسمائة ركعة وكنت شاباً أمرد حسن الصورة فكان يقول: لا تجلس قط إلا ورائي فكنت أفعل، وكانت عمامته كعمامة العجم، وعليه جبة من وبر الجمال فلما انقضت السبعة أيام خرج، فودعته، وقال لي: يا حسن ما وقع لي قط مع أحد ما وقع معك فدم علي، ورعك حتى تعجز، فإنك ستعمر عمراً طويلا انتهى كلام المهدي.

کتاب الطبقات الکبری شعرانی ج2 ص 121

قسمت مورد نظر ما::

وكانت عمامته كعمامة العجم،

عمامه حضرت عمامه عجمی بود

عمامه غیر عجمی به صورت یک کلاهی است که بعد پارچه را دورش می بندندعمامه عجمی مدل عمامه ایرانی ها بودند

Reza-D;806850 نوشت:
سلام برادر عزيز

پرسش اين بود:
الان زمان بعد از رسول الله(ص) است و شما هم جزء مردم آن دوران هستيد. بين خليفه شما علي(ع) و ام المومنين عايشه جنگ ميشود. شما چه مي كنيد؟

با تشکر از شما

Reza-D;806850 نوشت:
سلام برادر عزيز

پرسش اين بود:

سلام
مگه اهل سنت خلیفه چهارم رو قبول ندارن؟ پس چرا نتونستن تصمیم بگیرن؟ این که معادله ی ساده ایه

shsina;807653 نوشت:
سلام
مگه اهل سنت خلیفه چهارم رو قبول ندارن؟ پس چرا نتونستن تصمیم بگیرن؟ این که معادله ی ساده ایه
سلام
موضوع این است که اهل سنت ، عایشه همسر پیامبر(ص) را ام المومنین میدانند
ام المومنین به معنای اینکه از تمام زنان برتر است. یعنی آنها مقام عایشه را از حضرت خدیجه(س) ، و در مواردی از حضرت زهرا(س) نیز بالاتر میدانند

پس اگر گزینه 1 را انتخاب کنند یعنی باید در برابر ام المومنین و برترین زن قرار بگیرند
اگر گزینه
2 را انتخاب کنند یعنی باید در برابر خلیفه چهارم قرار بگیرند
اگر هم گزینه
3 را انتخاب کنند یعنی هم خلیفه چهارم را یاری نکرده اند ، هم ام المومنین را

Reza-D;807657 نوشت:
سلام
موضوع این است که اهل سنت ، عایشه همسر پیامبر(ص) را ام المومنین میدانند
ام المومنین به معنای اینکه از تمام زنان برتر است. یعنی آنها مقام عایشه را از حضرت خدیجه(س) ، و در مواردی از حضرت زهرا(س) نیز بالاتر میدانند

پس اگر گزینه 1 را انتخاب کنند یعنی باید در برابر ام المومنین و برترین زن قرار بگیرند
اگر گزینه
2 را انتخاب کنند یعنی باید در برابر خلیفه چهارم قرار بگیرند
اگر هم گزینه
3 را انتخاب کنند یعنی هم خلیفه چهارم را یاری نکرده اند ، هم ام المومنین را

در عقاید اونا همسران پیامبر معصوم هستن؟! تا اونجایی که من میدونم خیر، پس باید در اون لحظه طرف حق رو میگرفتن
اگر هم بله معصوم هستن، باید باز دنبال حق میگشتن اگر حق با عایشه بود طرف عایشه، اگر حق با عایشه نبود پس عایشه معصوم نیست و باید طرف علی رو میگرفتن

خب این کجاش مشکل داره؟

shsina;807674 نوشت:
باید باز دنبال حق میگشتن

shsina;807674 نوشت:
خب این کجاش مشکل داره؟

داداش خب مشکل در همین است که آنها نمی خواهند دنبال حق بگردند
آنها اعتقاد دارند که صحابه همه خوب بودند!!
در نتیجه طرف هر کدام از دو نفر (امام علی ع یا عایشه) را بخواهند در جنگ بگیرند معنایش این است که به گناهکار بودن طرف دیگر اعتراف کرده اند

shsina;807674 نوشت:
در عقاید اونا همسران پیامبر معصوم هستن؟!
در عقاید آنها امام علی(ع) هم معصوم نیست
حتی پیامبر(ص) را هم در تمام جوانب معصوم نمی دانند و فقط درمورد انتقال وحی ایشان را معصوم میدانند

سؤال اول:

آیا اهل سنت دلیلی بر عدم تولد امام مهدی(علیه السلام) دارند؟

جواب: در روایاتی که با موضوع مهدی موعود(علیه السلام) از طریق اهل سنت نقل شده، ویژگی ها و خصوصیاتی ذکر شده که همگی معرف و بیانگر خصوصیات شخصی و حوادث قبل و مقارن و بعد از زمان ظهور آن حضرت است. با این حال در هیچ یک از این روایات، به میلاد آن حضرت در آینده اشاره ای نشده؛ بلکه تنها سخن از ظهور آن حضرت در آینده است که ظهور نیز غیر از تولد است.
لازمه ی چنین امری آن است که آن حضرت سالیانی قبل از ظهور متولد شده و با این لحاظ سوال از اهل سنت آن خواهد بود که چگونه مدعی عدم تولد آن حضرت به شکل قطع بوده؛‌در حالی که بر اساس روایات نقل شده از سوی آنها در هر زمانی احتمال ظهور آن حضرت متوقع است؟ لذا ظاهرا دلیل اهل سنت چیزی جز مخالفت با شیعه نخواهد بود؛‌ هر چند که در این میان افرادی از علمای اهل سنت همچون شیعه قائل به میلاد آنحضرت بوده و بیان داشته اند که آنحضرت فرزند امام حسن عسکری(علیه السلام) است.[1]

سؤال دوم:
آیا فرزند داشتن امام عسکری(علیه السلام) و اینکه نام او مهدی بوده در منابع معتبر عامه آمده است؟

جواب: برخی از بزرگان و محدثین اهل سنت در کتابهای رجالی و یا تاریخی خود بدین امر اعتراف نموده اند. این گروه با اینکه با عقیده ی شیعه در اعتقاد به اینکه فرزند امام عسکری(علیهما السلام) مهدی موعود است موافقت ننموده؛ ولی با این حال اذعان به فرزند داشتن امام عسکری(علیه السلام) نموده اند که چنین امری خود حائز اهمیّت است که به برخی از این اقوال اشاره می گردد:

1) شمس الدین ذهبی(م848)
وی در دو کتاب «تاریخ الاسلام» و «العبر فی اخبار من غبر» بدین امر پرداخته است. ذهبی در کتاب تاریخ اسلام در شرح حال امام عسکری(علیه السلام) می نویسد: «حسن بن علي بن محمد ... (عليه السلام) يكي از ائمه ی شيعه است كه شیعه معتقد به عصمت آنان است... او پدر همان شخصی است كه رافضی ها منتظر او می باشند... اما فرزندش محمد بن الحسن كه رافضی ها او را قائم و خلف الحجه مي نامند در سال258 يا 256 به دنيا آمد و دو سال بعد از پدرش زندگی كرد و سپس معدوم شد و مشخص نشد كه چگونه از دنیا رفته است».[2]

وی همچنین در شرح حال امام مهدی(علیه السلام) می نویسد: «محمد بن حسن عسکری ...ابوالقاسم علوی حسینی آخرین امام دوازده گانه ی شیعه است و او کسی است که شیعه در انتظار او است وگمان دارد که وی مهدی و صاحب زمان و خلف حجت می باشد».[3]
ذهبی همچنین در کتاب: «العبر فی خبر من غبر» می نویسد: «در سال 256 محمد بن الحسن العسكری كه رافضی ها او را با القابی همچون: خلف الحجة، مهدی، منتظر و صاحب الزمان ياد می كنند به دنيا آمد . او آخرين امام از ائمه ی دوازده گانه است». [4]

2) ابن حجر عسقلانی(م852هـ)
وی در كتاب لسان الميزان در شرح حال جعفر کذاب برادر امام عسكری(عليه السلام) می نويسد:
«جعفر بن علي بن محمد ... برادر حسن است كه به او عسكری گفته می شود. حسن عسكری(عليه السلام) امام يازدهم از ائمه ی دوازده گانه مذهب اماميه است كه پدر محمد صاحب سرداب بوده است».[5]

3) ابن اثیر جزری(م630هـ)
ابن اثیر در کتاب«الکامل فی التاریخ» در حوادث سال 260 می نویسد: «در سال 260هجری حسن بن علی ...(عليهم السلام)وفات نمود. او ابو محمد عسكری يكی از ائمه ی دوازده گانه مذهب اماميه است . او پدر محمد است كه شيعيان منتظر او از سرداب سامرا هستند».[6]

4) ابن حجر هیتمی مکی (م974هـ)
ابن حجر هیتمی در کتاب «الصواعق المحرقة» در بیان فرازی از زندگی نامه ی امام عسکری(علیه السلام) می نویسد: «ابو محمد عسکری(علیه السلام) فرزندی غير از ابو القاسم محمد الحجة(علیه السلام) نداشت. و عمر او به هنگام وفات پدرش پنج سال بود. اما خداوند به او در همان سن كم حكمت عطا نمود و او قائم منتظر ناميده شده است».[7]

[/HR] [1] . الهیتمی، الصواعق المحرقة، ص208؛ ابن صباغ المالکی المکی، الفصول المهمة، ج2، ص1094؛ القندوزی، ینابیع المودة، ج3، ص348.

[2] . تاریخ الاسلام، ج19،‌ص113: «الْحَسَن بْن عليّ بْن مُحَمَّد بْن عَلِيّ الرِّضا بْن مُوسَى بْن جعْفَر الصّادق أَبُو محمد بن الهاشميّ الْحُسَيْنيّ أحد أئمّة الشَيعة الذين تدَّعى الشِّيعة عِصْمَتهم. ويقال لَهُ الْحَسَن العسكريّ لكونه سكن سامرّاء، فإنها يقال لها العسكر. وهو والد منتظَر الرّافضة. تُوُفّي إلى رضوان اللَّه بسامرّاء فِي ثامن ربيع الأول سنة ستّين، وله تسعٌ وعشرون سنة. ودُفِن إلى جانب والده. وأُمُّهُ أَمَةٌ. وأمّا ابنه محمد بْن الْحَسَن الَّذِي يدعوه الرّافضة القائم الخَلَف الحُجّة، فولد سنة ثمانٍ وخمسين، وقيل: سنة ستٍّ وخمسين. عاشَ بعد أَبِيهِ سنتين ثمّ عُدِم، ولم يُعلَم كيف مات...».

[3] . تاریخ الاسلام، الذهبی، ج20، ص160، دار الكتاب العربي، بيروت: «محمد بْن الْحَسَن العسكريّ بن عليّ الهادي بن محمد الجواد بْن عليّ الرضا بْن مُوسَى الكاظم. أبو القاسم العلويّ الحُسينيّ، خاتم الاثني عشر إمامًا للشيعة. وهو مُنْتَظَر الرّافضة الَّذِي يزعمون أنّه المَهْديّ. وأنّه صاحب الزّمان، وأنّه الخَلَف الحجّة...».

[4] . العبر فی خبر من غبر، الذهبی، ج1، ص381، دار الكتب العلمية - بيروت : «وفيها [سنة 256 هـ ] محمد بن الحسن العسكري بن علي الهادي محمد الجواد بن علي الرضا بن موسي الكاظم بن جعفر الصادق العلوي الحسيني أبو القاسم. الذي تلقبه الرافضة: الخلف الحجة و تلقبه بالمهدي وبالمنتظر وتلقبه بصاحب الزمان وهو خاتمة الاثني عشر...».

[5] . لسان المیزان، ج2، ص119: «جعفر بن علي بن محمد بن علي بن محمد بن علي بن موسي بن جعفر بن محمد بن علي بن الحسين بن علي بن أبي طالب الحسيني أخو الحسن الذي يقال له العسكري وهو الحادي عشر من الأئمة الإمامية ووالد محمد صاحب السرداب».

[6] . الکامل، ج2، ص320: «وَفِيهَا تُوُفِّيَ الْحَسَنُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ مُوسَى بْنِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ، عَلَيْهِ السَّلَامُ، أَبُو مُحَمَّدٍ الْعَلَوِيُّ الْعَسْكَرِيُّ، وَهُوَ أَحَدُ الْأَئِمَّةِ الِاثْنَى عَشَرَ، عَلَى مَذْهَبِ الْإِمَامِيَّةِ، وَهُوَ وَالِدُ مُحَمَّدٍ الَّذِي يَعْتَقِدُونَهُ الْمُنْتَظَرَ بِسِرْدَابِ سَامَرَّا».

[7] . الصواعق المحرقة، الهیتمی،‌ ص208:‌ «ولم يخلف غير ولده (أبي القاسم محمد الحجة) وعمره عند وفاة أبيه خمس سنين ، لكن أتاه الله فيها الحكمة ، ويسمي القائم المنتظر...».

سؤال سوم:
عناوین و موضوعات مهدویت در کتب روایی اهل سنت چگونه است؟

پاسخ:

برخی از این عناوین و موضوعات
در مورد امام مهدی(علیه السلام) به نقل اهل سنت بدین شرح می باشد.

1) انکار ظهور مهدی(علیه السلام)موجب کفر است.[1]
2) مهدی(علیه السلام) خلیفة الله است.[2]
3) مهدی (علیه السلام) خلیفه ی خدا و یکی از دوازده خلیفه ی پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله)است.[3]
4) ظهور مردی از خاندان پیامبر(صلی الله علیه وآله)قطعی است.[4]
5) مهدی(علیه السلام)همنام پیامبر(صلی الله علیه وآله)است.[5]
6) مهدی(علیه السلام)از نسل پیامبر(صلی الله علیه وآله)و چهره اش همچون ستاره ی درخشان است.[6]
7) مهدی دادگستر جهان، از تبار علی بن ابی طالب(علیهما السلام) است.[7]
Dirol مهدی(علیه السلام)از تبار فاطمه(علیها السلام) است.[8]
9) مهدی(علیه السلام) از فرزندان عبدالمطلب و از سروران بهشت است.[9]
10)مقام والای مهدی(علیه السلام).[10]
11)سیمای مهدی(علیه السلام).[11]
12)حاکم دادگستر جهانی از خاندان پیامبر(صلی الله علیه وآله)است.[12]
13)ظهور مهدی(علیه السلام)برای اقامه ی عدل جهانی، قطعی است.[13]
14)مهدی(علیه السلام)که همنام پیامبر(صلی الله علیه وآله)است قطعا حکومت می کند و زمین را سرشار از عدل و داد می سازد همان گونه که سرشار از ظلم وستم باشد.
15)مهدی(علیه السلام)از خاندان پیامبر(صلی الله علیه وآله)است که خداوند کار قیام او را در یک شب اصلاح می کند.[14]
16)اگر از عمر دنیا تنها یک روز باقی مانده باشد خداوند آنقدر آنروز را طولانی می کند تا مهدی(علیه السلام) ظهور کند.[15]
17)نزول حضرت عیسی(علیه السلام)واقامه ی نماز به امامت حضرت مهدی(علیه السلام).[16]
18)شمار اصحابی که با او میان رکن و مقام بیعت می کنند به شمار اصحاب بدر است.[17]
19)از نشانه های ظهور ندای آسمانی در لزوم پیروی مهدی(علیه السلام)است.[18]
20)روزگار حکومت مهدی(علیه السلام)روزگار صلح و صفا و سامان یافتن نا بسامانی ها است.[19]
و...
این عناوین در روایات وارده از طریق اهل سنت در کتب روایی آنها موجود است که مورد اعتقاد آنان است؛ هر چند اهل سنت در اینکه امام مهدی(علیه السلام) از فرزندان امام حسن مجتبی(علیه السلام) است، یا از فرزندان امام حسین(علیه السلام) اختلاف نظر دارند.

[/HR] [1] . السهیلی، الروض الانف، ج1، ص414: «وَمَنْ كَذّبَ بِالْمَهْدِيّ فَقَدْ كَفَرَ».

[2] . احمد بن حنبل،‌ مسند، ج37، ص70،‌ح22387: «‌إِذَا رَأَيْتُمْ الرَّايَاتِ السُّودَ قَدْ جَاءَتْ مِنْ خُرَاسَانَ فَأْتُوهَا فَإِنَّ فِيهَا خَلِيفَةَ اللَّهِ الْمَهْدِيَّ»؛‌ السیوطی، الحاوی للفتاوی، ج2، ص57: «ثم يجيء خليفة الله المهدي فإذا سمعتم به فأتوه فبايعوه ولو حبواً على الثلج فإنه خليفة الله المهدي».

[3] . خلیل احمد السهارنفوری، بذل المجهور فی حل ابی داود،‌ ج17، ص95، دارالکتب العلمیة: «...و آخرهم الامام المهدی علیه السلام و عندی هذا هوالحق».

[4] . ابن حبان، صحیح ابن حبان، ح5359: «لو لم يبقى من الدنيا إلا ليلة لملك فيها رجل من أهل بيت النبي صلى الله عليه و سلم».

[5] . نعیم بن حماد،‌ الفتن،‌ح1080: «اسم المهدي اسمي».

[6] . السیوطی، جامع الصغیر،‌ح9245: «المهدي رجل من ولدي : وجهه كالكوكب الدري».

[7] . الطبرانی،‌ المعجم الاوسط، ج4، ص256، ح4130:«سيخرج من صلب هذا فتى يملأ الأرض جورا وظلما».

[8] . السیوطی، جامع الصغیر،‌ح9241: «المهدي من عترتي، من ولد فاطمة».

[9] . السیوطی، الحاوی للفتاوی، ج2، ص55: «نحن سبعة ولد عبد المطلب سادة أهل الجنة أنا ، وحمزة ، وعلي ، وجعفر ، والحسن ، والحسين ، والمهدي».

[10] . الذهبی، میزان الاعتدال، ج6، ص572: «يكون في آخر الزمان خليفة عليه لا يفضل عليه أبو بكر ولا عمر».

[11] . السیوطی، جامع الصغیر،‌ح9241: «المهدي من عترتي، من ولد فاطمة».

[12] . احمد بن حنبل،‌ مسند احمد،‌ج17، ص321،‌ح11223: «تُمْلَأُ الْأَرْضُ ظُلْمًا وَجَوْرًا ثُمَّ يَخْرُجُ رَجُلٌ مِنْ عِتْرَتِي يَمْلِكُ سَبْعًا أَوْ تِسْعًا فَيَمْلَأُ الْأَرْضَ قِسْطًا وَعَدْلًا».

[13] . احمد بن حنبل،‌ مسند احمد، ج2، ص163، ح773: «لَوْ لَمْ يَبْقَ مِنْ الدُّنْيَا إِلَّا يَوْمٌ لَبَعَثَ اللَّهُ عَزَّ وَجَلَّ رَجُلًا مِنَّا يَمْلَؤُهَا عَدْلًا كَمَا مُلِئَتْ جَوْرًا».

[14] . السیوطی، جامع الصغیر، ح9243: «المهدي منا أهل البيت، يصلحه الله في ليلة».

[15] . السیوطی،‌المنار المنیف،‌ح7490: «لو لم يبق من الدنيا إلا يوم، لطول الله ذلك اليوم حتى يبعث فيه رجل من أهل بيتي، يواطئ اسمه اسمي واسم أبيه اسم أبي، يملأ الأرض قسطا وعدلا كما ملئت ظلما وجورا».

[16] . البخاری، صحیح البخاری، باب نزول عيسى بن مريم عليهما السلام، ح3265: ««كيف أنتم إذا نزل ابن مريم فيكم وإمامكم منكم».

[17] . السیوطی، الحاوی للفتاوی، ج2، ص63: «فيبايع بين الركن والمقام وهو كاره يبايعه مثل عدة أهل بدر يرضى عنه ساكن السماء وساكن الأرض».

[18] . السیوطی، جامع الصغیر، ج2،‌ص58: «يخرج المهدي وعلى رأسه ملك ينادي إن هذا المهدي فاتبعوه».

[19] . ر.ک: طبقات راویان احادیث مهدویت از طریق اهل سنت،عبدالکریم عبداللهی.
موضوع قفل شده است