تقلید از رهبری در برخی مسائل

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تقلید از رهبری در برخی مسائل

با سلام

با توجه به اینکه ما رهبر عزیزمان را بعنوان نائب امام زمان میدانیم، ایا این امکان هست که فردی مثلا یک مرجع دیگر را بعنوان مرجع تقلید خود انتخاب کند و در غالب مسائل از مرجع تقلید اصلی خود تقلید نماید و در برخی مسائل به رهبری رجوع نماید؟

با تشکر.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

مولکول 68;805818 نوشت:
با سلام

با توجه به اینکه ما رهبر عزیزمان را بعنوان نائب امام زمان میدانیم، ایا این امکان هست که فردی مثلا یک مرجع دیگر را بعنوان مرجع تقلید خود انتخاب کند و در غالب مسائل از مرجع تقلید اصلی خود تقلید نماید و در برخی مسائل به رهبری رجوع نماید؟

با تشکر.

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

لطفا سؤالتان را با مصداق و مورد بیان کرده و توضیح بیشتری عنایت کنید تا پاسخ دقیق تری دریافت نمایید.

در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;805995 نوشت:

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

لطفا سؤالتان را با مصداق و مورد بیان کرده و توضیح بیشتری عنایت کنید تا پاسخ دقیق تری دریافت نمایید.

در پناه حضرت حق باشید

با سلام و تشکر

فرض بفرمایید فردی در تحقیقات به این نتیجه رسیده مثلا اقای "سجاد" مرجع تقلید اعلم هستند

حالا ایشان در برخی مسائل سختگیری کرده اند
مثلا موسیقی را مطلقا گفتند حرام است
یا مثلا شطرنج را مطلقا گفتند حرام است...

اما وقتی به نظرات رهبری در این مسائل نگاه میکنیم
ایشان مثلا گفته اند موسیقی اگر غنا نباشد بلامانع است
یا شطرنج اگر الات قمار نباشد بلامانع است...

حال مثلا در این دو مورد ، با توجه به اینکه ایشان ولی فقیه هستند ، میتوان به رهبری رجوع کرد و از ایشان تقلید کرد؟
با تشکر

[="Tahoma"][="Black"]

مولکول 68;806044 نوشت:
با سلام و تشکر

فرض بفرمایید فردی در تحقیقات به این نتیجه رسیده مثلا اقای "سجاد" مرجع تقلید اعلم هستند

حالا ایشان در برخی مسائل سختگیری کرده اند
مثلا موسیقی را مطلقا گفتند حرام است
یا مثلا شطرنج را مطلقا گفتند حرام است...

اما وقتی به نظرات رهبری در این مسائل نگاه میکنیم
ایشان مثلا گفته اند موسیقی اگر غنا نباشد بلامانع است
یا شطرنج اگر الات قمار نباشد بلامانع است...

حال مثلا در این دو مورد ، با توجه به اینکه ایشان ولی فقیه هستند ، میتوان به رهبری رجوع کرد و از ایشان تقلید کرد؟
با تشکر

با عرض سلام و احترام و تشکر از توضیح بیشتر

اگر به صورت زیر عمل شود صحیح است:

ابتدا مرجع تقلید اعلم را با شیوه صحیح پیدا کنید و سپس در مسائلی که ایشان احتیاط واجب کرده اند به مرجع اعلم بعد از او مراجعه کنید و در آن مسئله به فتوای مرجع دوم عمل نمایید.

اگر مرجع دوم را بدون رعایت "اعلم بعدی بودن " مثلا بر اساس ولی فقیه بودن انتخاب نمایید، صحیح نیست.

بنابراین به صرف سخت گرفتن مرجع تقلید در یک موضوع نمی توان به مرجع دیگری مراجعه کرد.

در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;806099 نوشت:
ابتدا مرجع تقلید اعلم را با شیوه صحیح پیدا کنید و سپس در مسائلی که ایشان احتیاط واجب کرده اند به مرجع اعلم بعد از او مراجعه کنید و در آن مسئله به فتوای مرجع دوم عمل نمایید
سلام استاد "سجاد" عزيز

دو سوال:

1 - آيا فقط در مسائلي كه مرجع اول احتياط واجب كرده اند ميشود به مرجع دوم مراجعه كرد؟

2 - فرموديد مراجعه به مرجع دوم نبايد بر مبناي سخت گيري مرجع اول باشد. خب پس مراجعه به مرجع دوم در مسائلي كه مرجع اول احتياط واجب كرده ، چه دليل ديگري بجز آسان شدن ميتواند داشته باشد؟

يك پرسش مجزا:
فرموديد مرجع اعلم را بايد با روش صحيح تشخيص داد. خب اگر روش هاي مورد استفاده كارامد است چرا تمام مقلدين به يك يا نهايتاً دو مرجع مشخص نميرسند؟
چرا هر كسي يك نفر را اعلم ميداند؟

سجاد;806099 نوشت:
اگر مرجع دوم را بدون رعایت "اعلم بعدی بودن " مثلا بر اساس ولی فقیه بودن انتخاب نمایید، صحیح نیست.

با سلام و احترام

در حقیقت شکل دیگری از سوال من این است که ایا ، ولی فقیه بودن رهبری ، باعث وجه تمایز ایشان در بحث اجتهاد و تقلید نمیشه؟ یعنی یکی از ویژگیهای ولی فقیه این نباید باشد که در بحث اجتهاد ، سرامد و پرچمدار در زمینه اجتهاد نیز باشند؟

من از یکی از اساتید اخلاق حرفی با این مضمون شنیدم که حتی حرف رهبری در زمینه احکام نیز ، فصل الخطاب هست ...یعنی بعبارتی منظور ایشان این بود که در جایی که رهبری هستند رجوع به سایر مراجع تقلید دیگر چرا؟

مولکول 68;806189 نوشت:
من از یکی از اساتید اخلاق حرفی با این مضمون شنیدم که حتی حرف رهبری در زمینه احکام نیز ، فصل الخطاب هست
سلام مولكول عزيز
شايد منظور ايشان اين بوده كه در مواقعي كه در احكام به دوگانگي برسيم يا مصلحتي باشد ، در آنجا حرف رهبري فصل الخطاب است

[="Tahoma"][="Black"]

Reza-D;806154 نوشت:
سلام استاد "سجاد" عزيز

دو سوال:

1 - آيا فقط در مسائلي كه مرجع اول احتياط واجب كرده اند ميشود به مرجع دوم مراجعه كرد؟

2 - فرموديد مراجعه به مرجع دوم نبايد بر مبناي سخت گيري مرجع اول باشد. خب پس مراجعه به مرجع دوم در مسائلي كه مرجع اول احتياط واجب كرده ، چه دليل ديگري بجز آسان شدن ميتواند داشته باشد؟

يك پرسش مجزا:
فرموديد مرجع اعلم را بايد با روش صحيح تشخيص داد. خب اگر روش هاي مورد استفاده كارامد است چرا تمام مقلدين به يك يا نهايتاً دو مرجع مشخص نميرسند؟
چرا هر كسي يك نفر را اعلم ميداند؟

با عرض سلام و احترام
1.
علاوه بر این رجوع به مرجع مساوی در صورتی که مرجع اول جایز بداند راه دیگری است.
2.
منظور در غیر احتیاط واجب است
در احتیاط واجب که مرجع فتوا ندارد رجوع به اعلم بعدی حتی با انگیزه آسان شدن کار مانعی ندارد.

3.
انتخاب های متعدد لزوما به معنای ناکارآمدی روش ها نیست بلکه میتواند به معنای عدم برتری مطلق مراجع فعلی بر یکدیگر و تقریبا مساوی بودن آنان باشد.

موفق باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

مولکول 68;806189 نوشت:
با سلام و احترام

در حقیقت شکل دیگری از سوال من این است که ایا ، ولی فقیه بودن رهبری ، باعث وجه تمایز ایشان در بحث اجتهاد و تقلید نمیشه؟ یعنی یکی از ویژگیهای ولی فقیه این نباید باشد که در بحث اجتهاد ، سرامد و پرچمدار در زمینه اجتهاد نیز باشند؟

من از یکی از اساتید اخلاق حرفی با این مضمون شنیدم که حتی حرف رهبری در زمینه احکام نیز ، فصل الخطاب هست ...یعنی بعبارتی منظور ایشان این بود که در جایی که رهبری هستند رجوع به سایر مراجع تقلید دیگر چرا؟

با سلام مجدد
پاسخ همان است که بیان شد و ولایت فقیه جزء شرایط و ملاک های انتخاب مرجع اعلم نیست.

توضیح این سخن را بهتر است از خود ایشان بپرسید.

موفق باشید[/]

سجاد;806815 نوشت:
1.
علاوه بر این رجوع به مرجع مساوی در صورتی که مرجع اول جایز بداند راه دیگری است
سلام استاد عزيز و تشكر بابت پاسخ
متوجه شدم فقط بخشي كه نقل قول كردم گنگ بود ، درست متوجه نشدم

[="Tahoma"][="Black"]

Reza-D;806833 نوشت:
سلام استاد عزيز و تشكر بابت پاسخ
متوجه شدم فقط بخشي كه نقل قول كردم گنگ بود ، درست متوجه نشدم

عرض سلام مجدد

منظور این است که راه دیگر رجوع به مرجع دیگر ، رجوع به مرجع مساوی است البته تنها در صورتی می توان این کار را انجام داد که مرجع تقلید اول ، رجوع به مرجع مساوی را جایز بداند.[/]

سجاد;806835 نوشت:
منظور این است که
تشكر

لطفاً اين لينك را ببينيد :-h
http://www.askdin.com/showthread.php?p=806426#post806426

سجاد;806818 نوشت:
توضیح این سخن را بهتر است از خود ایشان بپرسید.

با سلام و احترام

این همون مطلبی بود که عرض کردم یکی از اساتید اخلاق (استاد شجاعی )اشاره کرده اند
در این فایل ایشون اشاره میکنند در مسائل سیاسی و اجتماعی در زمان حال نظر ولی فقیه مهمه. مثلا اگر مرجع فردی بگه رقص حرامه ولی ولی فقیه بگن حلاله ، نظر ولی فقیه ملاکه.
اگر امکان داره فایل یک دقیقه ای زیر رو گوش بفرمایید و نظر خودتون رو درج کنید.

فایل: 

[="Tahoma"][="Black"]

مولکول 68;808269 نوشت:
با سلام و احترام

این همون مطلبی بود که عرض کردم یکی از اساتید اخلاق (استاد شجاعی )اشاره کرده اند
در این فایل ایشون اشاره میکنند در مسائل سیاسی و اجتماعی در زمان حال نظر ولی فقیه مهمه. مثلا اگر مرجع فردی بگه رقص حرامه ولی ولی فقیه بگن حلاله ، نظر ولی فقیه ملاکه.
اگر امکان داره فایل یک دقیقه ای زیر رو گوش بفرمایید و نظر خودتون رو درج کنید.

با عرض سلام واحترام
از نظر فقه و احکام شرعی پاسخ همان است که عرض شد و مطلب بیان شده در این فایل صوتی صحیح نمی باشد
در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;808281 نوشت:

با عرض سلام واحترام
از نظر فقه و احکام شرعی پاسخ همان است که عرض شد و مطلب بیان شده در این فایل صوتی صحیح نمی باشد
در پناه حضرت حق باشید

با سلام و تشکر از بابت پاسخی که به سوالات از سر حوصله مرقوم میفرمایید.

اما در این نکته ای که اشاره کردید ، سوالی برای من ایجاد شد.

احتمالا صاحب صدای اون فایل صوتی رو میشناسید.استاد شجاعی یکی از افرادی هستند که هم در حوزه اخلاق و هم در حوزه هایی مثل مهدویت خیلی کار کردند و در شبکه های تلویزیونی به عنوان کارشناس حضور پیدا میکنند.

خوب وقتی شما به این وضوح میفرمایید حرف به این مهمی که ایشون زدن ، اشتباه و غیر معتبر هست ، بعد توی ذهن من اینطور تداعی میشه که من نوعی که اطلاعاتم از دین متوسط هست از کجا معلوم سایر حرفهایی که ایشون میزنن و من برای اولین بار از ایشان میشنوم ، درست و قابل اتکا باشه و وقتی حرفهای ایشان درست و نادرست مخلوط باشه ، از کجا معلوم که حرفهای سایر علما نیز تماما درست و صحیح باشه و کتابها و منابع دینی ما رو مگر افرادی غیر از همین علما و بزرگان تدوین و تهیه کرده اند؟ و ما مگر اطلاعات دینیمون رو از همین بزرگان و از همین کتابها اخذ نمیکنیم؟ و اینطور که کار خیلی دشوار میشه.

شاید اینطور پاسخ داده بشه که من نوعی مسئول نیستم و اون فردی مسئول هست که اطلاعات اشتباه در منبر و کتابها ذکر کرده..... خوب اگر پاسخ سوال فوق این باشه ، پس فرق بین من با اون وهابی که اون هم بخاطر پیروی از علما و بزرگانش به گمراهی افتاده در چی هست؟ که من میتونم راه اشتباهی که رفتم رو به گردن دیگری بندازم و اون نمیتونه.

[="Tahoma"][="Black"]

مولکول 68;808314 نوشت:
با سلام و تشکر از بابت پاسخی که به سوالات از سر حوصله مرقوم میفرمایید.

اما در این نکته ای که اشاره کردید ، سوالی برای من ایجاد شد.

احتمالا صاحب صدای اون فایل صوتی رو میشناسید.استاد شجاعی یکی از افرادی هستند که هم در حوزه اخلاق و هم در حوزه هایی مثل مهدویت خیلی کار کردند و در شبکه های تلویزیونی به عنوان کارشناس حضور پیدا میکنند.

خوب وقتی شما به این وضوح میفرمایید حرف به این مهمی که ایشون زدن ، اشتباه و غیر معتبر هست ، بعد توی ذهن من اینطور تداعی میشه که من نوعی که اطلاعاتم از دین متوسط هست از کجا معلوم سایر حرفهایی که ایشون میزنن و من برای اولین بار از ایشان میشنوم ، درست و قابل اتکا باشه و وقتی حرفهای ایشان درست و نادرست مخلوط باشه ، از کجا معلوم که حرفهای سایر علما نیز تماما درست و صحیح باشه و کتابها و منابع دینی ما رو مگر افرادی غیر از همین علما و بزرگان تدوین و تهیه کرده اند؟ و ما مگر اطلاعات دینیمون رو از همین بزرگان و از همین کتابها اخذ نمیکنیم؟ و اینطور که کار خیلی دشوار میشه.

شاید اینطور پاسخ داده بشه که من نوعی مسئول نیستم و اون فردی مسئول هست که اطلاعات اشتباه در منبر و کتابها ذکر کرده..... خوب اگر پاسخ سوال فوق این باشه ، پس فرق بین من با اون وهابی که اون هم بخاطر پیروی از علما و بزرگانش به گمراهی افتاده در چی هست؟ که من میتونم راه اشتباهی که رفتم رو به گردن دیگری بندازم و اون نمیتونه.

عرض سلام و احترام مجدد

1. اگر دقت نمایید متوجه می شوید که بنده نسبت اشتباه به کسی ندادم و تنها گفتم که این فایل تقطیع شده صحیح نیست چرا که چه بسا گوینده قبل و بعد این جملات ، مطالبی داشته باشد که نتیجه را تغییر دهد.

2. رجوع ما به علما بدین جهت نیست که آنان ، مصون از اشتباه هستند بلکه بدین جهت است که آنها کمتر از ما اشتباه می کنند!

3. سخن شما همان دلیلی است که ما را وا می دارد تا حتما در مسائل دینی و خصوصا احکام شرعی که از حساسیت بیشتری برخوردار است به متخصص اعلم مراجعه کنیم تا عمل دینی ما در قیامت از حجیت کافی برخوردار باشد.

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

سجاد;808329 نوشت:
1. اگر دقت نمایید متوجه می شوید که بنده نسبت اشتباه به کسی ندادم و تنها گفتم که این فایل تقطیع شده صحیح نیست چرا که چه بسا گوینده قبل و بعد این جملات ، مطالبی داشته باشد که نتیجه را تغییر دهد.

با سلام مجدد خدمت شما جناب سجاد

اون فایل صوتی رو به دلیل سادگی و سریعتر رسیدن به اصل موضوع ، خودم از یک فایل صوتی برش زده بودم که اون قسمت برش خورده ،مربوط به انتهای جلسه و قسمت پرسش و پاسخ بود و قبل و بعد فایل صوتی برش خورده بالا ، ربطی به این مبحث نداشت و باعث تغییر در محتوا نمیشود.

در عین حال بخاطر اینکه دینی در این موضوع به گردن من نباشه ، اصل و کامل فایل صوتی بالا رو در لینک زیر میتونید گوش بدید
و اون قسمت برش خورده ، از دقیقه 68 فایل اغاز میشه.

http://s1.picofile.com/file/7498888167/027_Sue_Zan3_shojaee_yasinmedia_com_.mp3.html

موفق باشید.

موضوع قفل شده است