جمع بندی ریشه یابی مشکل بی حجابی و چگونگی اصلاح آن

تب‌های اولیه

96 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ریشه یابی مشکل بی حجابی و چگونگی اصلاح آن

سلام و عرض ادب خدمت اسک دینی های عزیز

موضوع بدحجابی و بی حیایی در سطح جامعه مشکلی است که نمی شود به آسانی از کنار آن گذشت. در این مورد دو نگاه وجود دارد که گر چه شاید در مواردی کارساز باشند ، اما هرگز نمی توانند باعث حل مشکل بشوند. اول اینکه بی حجابی را صرفاً به پست بودن افراد نسبت بدهیم و ریشه یابی را فاکتور بگیریم. دوم اینکه چشم ها را ببندیم و هی به خود تلقین کنیم که همه چیز خوب است!

در این تاپیک به کمک کارشناس محترم و کاربران ، انشاالله سعی خواهیم کرد ابتدا دلایل بدحجابی را بررسی کنیم ، سپس به راهکارهایی عملی و کاربردی بپردازیم
ابتدا من نظرم را عرض میکنم تا انشاالله کارشناس محترم گفته های بده را اصلاح بفرمایند و نظر خود را نیز بگویند تا همگی استفاده کنیم

فقط در ابتدا عرض کنم که در این تاپیک بی حجابی را در کنار سایر مسائل مربوط به آن در نظر می گیریم
یعنی روابط دختر و پسر ، افراد دارای همسر ، ازدواج های سفید و..... همهء اینها را زیر مجموعه ای از بی حجابی در نظر خواهیم گرفت

الف) علل بی حجابی
آنقدر عامل برای این موضوع متصور است که خود چندین تاپیک مجزا می طلبد. اما بطور خلاصه و تیتر وار:

عدم آگاهی نسبت به حجاب و ابعاد آن
عدم شناخت صحیح از دین و مذهب
تربیت غلط از سوی خانواده
هجوم تبلیغات غربی و فرهنگسازی آنها
میل به تبرج و خودنمایی برای خانمها
میل به ارضای چشمی از سوی آقایان
انتقاد به برخی احکام اسلامی
(مثلاً نابرابری زن و مرد)
اعتراض به برخی مشکلات دولت (پول مرا میخورند من هم حجاب نمیکنم)
خوردن مال حرام که دل را سخت میکند و انسان را از حق دور میسازد
تکنولوژی زدگی و مدرنیزه شدن
ازدواج های دیرهنگام
عدم ارضای کامل جنسی در خانه از سوی همسر
میل به شهوات دنیوی و تمایل به ارضای بیشترِ غرایض

از جمله عواملی هستند که می توانند در شکل گیری بی حجابی و بی حیایی دخیل باشند. بیشتر این عوامل یا دیده نمی شوند یا برایمان دشوار است آنها را در موضوع بی حجابی دخیل بدانیم. اما چه بخواهیم و چه نخواهیم ، هر کدام از این عوامل نقش مؤثری در ایجاد شرایط کنونی جامعه ایفا کرده است و نتیجه بی توجهی ما شرایط نامطلوبی شده که امروز می بینیم

ب) دلایل عدم موفقیت در اصلاح حجاب
متاسفانه ما درمورد اصلاح فرهنگ جامعه ، چه در روش مستقیم و چه در روش غیرمستقیم ، راه درستی را در پیش نگرفتیم. در روش مستقیم ، مدت ها که با آزمون و خطا پیش رفتیم. ابتدا از روش زور استفاده کردیم. درست پس از انقلاب خودروهای گشت را راه اندازی کردیم تا هر کسی بدحجاب بود پوستش را بکنند! اما کم کم این روش ناکارامدی خود را اثبات کرد. بعد از آن خواستیم تغییر اساس بدهیم و آمدیم این خودروها را تبدیل کردیم به خودروهای تذکر دهنده! یعنی این بار بجای آنکه مأمور بگیرد و ببرد ، می ایستاد و با فرد خاطی صحبت میکرد. خب این روش به نسبت بهتر بود ، اما باز هم موفقیت چندانی نداشت. از طرفی در روش غیرمستقیم هم بسیار بد عمل کردیم. بیشترین هنر ما در این زمینه ، زدن پوستر و بنر بود. در کنارش از نقاشی و کاریکاتور هم استفاده کردیم! گویی میخواستیم یک مشت کودک را گول بزنیم. کارهایی فرهنگی که ما کردیم ، عمدتاً نه با مخاطب ارتباط برقرار میکرد و نه تاثیر خاصی بر جامعه داشت

البته من نمیخواهم زمات کشیده شده را کلاً بر باد بدهم. تاثیرات خوبی هم وجود داشته و گاهی کارهای با ارزش و مهمی هم در این زمینه صورت گرفته که گر چه نمی شود نام برد اما به شخصه از این موارد دیده ام. برای نمونه در دانشگاه نزدیک محل زندگی من ، جوانی بسیجی را میشناسم که برای کارهای بسیج دانشجویی ، خانمها و آقایانی که چندان مقید نبودند اما قلب پاکی داشتند را انتخاب میکرد و با انها دوستی و رفاقت میکرد (درمورد خانمها از طریق خواهرش اقدام میکرد) و تعداد زیادی از این افراد را با نماز ، حجاب ، قرآن ، مسجد و اهل بیت(ع) ارتباط داد. اما باید پذیرفت که کارهای مثبت در مقابل کارهای بی اثر ، قطره در برابر دریاست

ج) روش اصلاح حجاب
اما نکتهء مهم اینکه ، اگر قرار باشد امثال من هم فقط اعتراض کنیم ، تاثیرمان دقیقاً مثل همان هایی خواهد بود که به عملکردشان اعتراض داریم! به قول استاد "حنیف" همه اعتراض میکنیم اما هیچکسی هم حاضر نیست از خودش شروع کند یا قدمی برای اصلاح بردارد

در پست بعدی نظر خود را بصورت فهرست می نویسم و صحبتم را تمام می کنم

1 - باید میدان مبارزه را تغییر بدهیم
مدت ها با روش های قدیمی کار کردیم و نتیجه نگرفتیم. اما جبههء مقابل با رسانه شروع کرد و در همان رسانه هم به فرهنگ سازی خود ادامه داد و در بخش هایی نتیجه هم گرفت
رسانه از نظر ما یعنی: عکس ، پوستر و بنر
اما از دید طرف مقابل یعنی: بازی ، سینما ، انیمیشن ، روزنامه و مجله ، موزیک ، اینترنت و شبکه های اجتماعی

خودتان قضاوت کنید کدام جبهه موفق تر بوده است؟ درست است که ما جوانان آگاه هم زیاد داریم که اسیر غرب نشده اند ، اما همان مقدار جوانی هم که از دین دور شده اند برایمان زیاد است و میشد با اجرای روش های بهتر از این اتفاق تا حد زیادی جلوگیری کنیم. اگر میخواهیم تغییری ایجاد کنیم ، باید بر روی افکار و قلب ها کار کنیم ، نه صرفاً اعمال زور بر جسم ها

2 - باید از حداقل ها شروع کنیم
داستانی نقل میکنم جالب است. پسری در خانه نشسته بود و در فکر فرو رفته بود. خواهرش پیش او آمد و گفت: داداش ببین نقاشی من قشنگ شده؟ پسر گفت: من دارم به چیز مهمتری فکر میکنم وقت ندارم! چند لحظه بعد پدرش او را صدا زد و گفت: پسرم دارم لوله ها را تعمیر میکنم ، آچار را برای من میاوری؟ پسر باز گفت: دارم به کار مهمتری فکر میکنم ، وقت ندارم! بعد مادرش او را صدا زد و گفت: پسرم نان تمام کرده ایم ، میروی نان بخری؟ پسر باز هم همان پاسخ را داد. مادرش آمد و کنارش نشست و پرسید: پسرم این چه کار مهمی است که داری به آن فکر میکنی؟ پسر گفت: داشتم فکر میکردم که خانه آتش گرفته و شما ، بابا و خواهرم در آتش گرفتار شده اید. بعد من میایم و شماها را نجات میدهم. آن وقت قهرمان میشوم. مادرش لبخندی زد و گفت: پسرم برای قهرمان بودن نیازی نیست حتماً کسی را از آتش نجات بدهی. اگر تو نقاشی خواهرت را نگاه میکردی و از او تعریف میکردی ، به پدرت در تعمیرات خانه کمک میکردی و میرفتی برای خانه نان میخریدی ، قهرمان ما میشدی

داستان ما هم مثل همان پسر است. متاسفانه ماها عادت کردیم به بزرگ کردن مسائل بصورت شعاری. مثلاً نمازمان را سر ساعت می خوانیم (چون می خواهیم بگوئیم خیلی تک هستیم) ولی مادر ما از ما رضایت ندارد! به مسجد میرویم و به جوانان قرآن میاموزیم ، اما فرزند ما آرزو دارد یک بار او را مسافرت ببریم! جلسه روضه میگذاریم و زنان محل را دعوت میکنیم اما شوهر ما آرزو دارد بوی خوب بدهیم! نمیگویم آن کارها مهم نیست. اما ما هدف را گم کرده ایم. مهمترین بخش یک اتومبیل موتور آن است ، اما هرچقدر هم موتور یک اتوموبیل قوی باشد ، تا چرخ نداشته باشد حرکت نخواهد کرد

3 - اعتدال را بطور صحیح بشناسیم و آن را به کار بگیریم
اعدال نه به معنای زیاد است ، نه به معنای کم ، نه به معنای حد وسط. اعتدال یعنی هر چیزی به مقدار صحیح و در جای صحیح قرار بگیرد. متاسفانه تعریف غلط از اعتدال یکی از عواملی است که به تبیین دین ضربه زده است. گروهی اعتدال را در کم روی معنا می کنند. یعنی همش باید مدارا کنی و هر کسی هر کاری کرد تو حرفی نزنی! گروهی دیگر اعتدال را در سخت گیری معنا می کنند. یعنی رفتاری دارند که آدم با دیدنشان یاد هیتلر میفتد! گروهی دیگر هم هستند که اعتدال را در میانه روی معنا میکنند که این هم غلط است. اینها همیشه حد وسط را میگیرند و برایشان هم تفاوتی نمیکند طرف مقابل چه کسی است و چه کاری انجام داده

نتیجه هر سه روش بالا این است که نمی توان حجاب و عفاف را بصورت صحیح تعریف کرد و وقتی نتوانیم عملی را به درستی تعریف کنیم ، بطور اولی در اجزای آن هم ناتوان خواهیم بود. نگاه صحیح این است که هر سه مورد بالا صحیح هستند اما در زمان و مکان مناسب. گاهی باید چشم پوشی کنیم و نادیده بگیریم ، گاهی باید سخت باشیم مثل کوه ، و گاهی باید حالتی بینابین را اجرا کنیم. اگر میریت این سه حالت را یادبگیریم ، نه فقط در حجاب که در خیلی از مسائل دینی میتوانیم بر روی افراد دوروبر خود تاثیرگذار باشیم

4 - اجرای امر به معروف و نهی از منکر (بعد از اصلاح خود)
امر به معروف و نهی از منکر یا اجزا نمیشود یا غلط اجرا میشود. برخی از ماها یاد گرفته ایم بگوئیم: به من چه؟ - به تو چه؟
بطور کلی هیچکدام از این حملات در آموزه های اسلامی جایی ندارند. البته بحث حریم خصوصی افراد فرق میکند ، صحبت ما بر روی جامعه است. حتی در جوامع غربی هم کسی نمی تواند مطلقاً بگوید به من چه یا به تو چه. شما در هر کشوری زندگی کنید موظف هستید که یک سری باید و نباید را اجرا کنید و اگر انجام ندهید با شما برخورد خواهد شد. جالب اینکه برخی از ماها این بخش را می پذیریم ، اما به دین که می رسیم بازی در میاوریم. از طرفی آنهایی هم که امر به معروف و نهی از منکر انجام می دهند ، در اکثر موارد اشتباه عمل می کنند. اولاً بیشتر افراد هنوز خودشان را اصلاح نکرده ، به دنبال اصلاح دیگران هستند. ثانیاً نوع بیان امر به معروف و نهی از منکر هم اشکالات زیادی دارد. جملاتی همراه با توهین و سرزنش ، در حضور جمع دوستان ، با محروم کردن شخص از یک سری امکانات و..... از جمله روش های ما در امر به معروف و نهی از منکر است. ثالثاً کلاً کفهء نهی از منکر ما شدیداً به بخش امر به معروف سنگینی میکند!! یکی از سؤال های بیشتر جوانان این است که:
شماهایی که در جایگاه دین و مذهب نشسته اید (روحانی ، بسیجی ، مذهبی عادی و....) مدام به من میگوئید چه کارهایی نکن ، اما نمیگوئید که بجایش چکار کن

مردی را نزد حضرت علی(ع) آوردند که خودارضایی کرده بود. حضرت(ع) بر روی دستش کوبیدند! بعد یکی از کنیزان را به همسریش درآوردند و پولی هم به او دادند که زندگیش را شروع کند. اما اگر ما باشیم فقط همان بخش اول را انجام میدهیم ، یعنی کوبیدن را!!

5 - پرداختن به تک تک ریشه هایی که در بخش "الف" عرض شد
این بخش را واقعاً نمی شود در یک تاپیک توضیح داد ، اما شما بزرگواران خودتان افراد آگاهی هستید و میدانم همهء شما دغدغه مند هستید. باید فکری به حال روزی حرام که وارد خانه ها میشود بکنیم ، باید برای ازدواج جوانان در سن کمتر فکر اساسی کنیم ، باید دین و مذهب را به شکل صحیح یاد بگیریم و یاد بدهیم و......... دوستان دیگر هم هر راهکاری به ذهنشان میرسد در پست های بعدی بفرمایند

6 - صبر
بله صبر! انتظار نداشته باشید در عرض یکی دو ماه ، کشور تبدیل به بهشت شود. باید کار کرد و صبوری پیشه کرد. در فیلم های آمریکایی ابتدا نشان دادند که شیطان میخواهد وارد دنیا بشود اما خدا (یا یک کشیش که نماینده خداست) شیطان را شکست میدهد. بعد فیلم هایی ساختند که شیطان شکست میخورد اما به سختی! سپس در برخی فیلم ها نشان دادند که قدرت خدا با ان کشیش و بعد هم با خدا برابر است. در سری بعدی نشان دادند که قدرت شیطان از خدا بیشتر است و در آخرین فیلم های خود اینطور نشان میدهند که خدا موجودی ناکارامد و بسیار ضعیف است و یا اصلاً خدایی نیست!! نکته اینکه این پروسه بیش از 50 سال طول کشیده است!!!! نمیخواهم الگوسازی کنم ، اما میگویم همانطور که انها در راه غلط خود صبوری میکنند ، ما هم باید در اجرای اهداف درست خود صبور باشیم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حنیف

سلام و عرض ادب و احترام

خیلی متشکرم از جناب Reza-D هم به خاطر تاپیک و موضوع خوبی که عتوان کردند و هم تحلیل بسیار زیبایی که ارایه نمودند.

اجازه بدهید تاپیک را باز کنیم تا نظرات بقیه دوستات را هم ببینیم.

Reza-D;805569 نوشت:
سلام و عرض ادب خدمت اسک دینی های عزیز
رسانه از نظر ما یعنی: عکس ، پوستر و بنر
اما از دید طرف مقابل یعنی: بازی ، سینما ، انیمیشن ، روزنامه و مجله ، موزیک ، اینترنت و شبکه های اجتماعی

سلام

بازی سازی: به دلیل عدم رعایت کپی رایت و فروش بهترین بازی های روز دنیا در بازار ایران به قیمت 4 هزار تمن که ارزشی معادل 200 هزار تمن دارند رقابت در این بخش فعلا برای ما مقدور نیست! بازی های موبایل هم قابلیت انتقال مفاهیم رو به اون صورت که موثر باشه ندارند! (البته یه سر به همین بازی های ساخته شده موبایل هم بزنید بد نیست! تو بعضی هاشون باز هم بی حجابی موج میزنه!)
سینما: شما از بازیگری که خودش به این مسائل اعتقادی نداره، انتظار دارید چقدر روی مردم تاثیر گذار باشه؟ درضمن برخی از جوونا کلا تصمیم گرفتن فیلم ایرانی نبینن، مگه یه فیلم متفاوت باشه، مثل فیلم حضرت محمد (ص) بنده فیلم رو ندیدم ولی امیدوارم امثال این فیلم ها توسط مردم حمایت بشن تا توانی برای ادامه ی این راه وجود داشته باشه
انیمیشن: در صورت حمایت مردم و خرید قانونی این محصولات میتوان امیدوار بود.
روزنامه و مجله: فکر نمیکنم زیاد تاثیر داشته باشه، با وجود اینترنت این ابزار ها کاربر زیادی در بین قشر جوون ندارن
موزیک: اینم زیاد تاثیر نداره، چون افراد مذهبی تنها به موسیقی های مذهبی علاقه دارن
اینترنت و شبکه های اجتماعی: بهترین ابزار و کم هزینه ترین ابزار موجود! البته با حجم زیاد شبهات در شبکه های اجتماعی (که کسی هم نیست بهشون جواب بده!) مسائل فرهنگ اسلامی آنچنان دیده نمیشن یا اگر هم دیده بشن به خاطر شبهات بی پاسخ، کاملا بی تاثیر هستن!!! ای کاش روحانیون ما یه همتی میکردن و در شبکه هایی که فعال هستن یه سر به شبهات هم میزدن و پاسخ میدادن، برادرانی هم که به انگلیسی تسلط دارند هم ای کاش این خارجیای جویای حقیقت رو از گمراهی در می آوردن ولی متاسفانه من حرکتی نمیبینم.

با سلام

عدم آگاهی نسبت به حجاب و ابعاد آن

زنان به عنوان نیمی از جامعه و عهده­دار تربیت نیمه ای دیگر، از مهم­ترین نیرو­های اجتماعی تأثیرگذار در ساخت تاریخ و حدوث تحولات مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جامعه به شمار می­روند. در جامعه برخوردار از فرهنگ دینی، ضمن قائل شدن جایگاه ویژه­ برای زنان، انتظارات گوناگونی از آنان نیز مطرح است که از جمله آن می­توان به مراعات پوشش در عرصه­ اجتماع اشاره کرد. البته داشتن پوشش نه امری تازه، بلکه امری دیرپا است که بشر در ادوار مختلف تاریخ و در جوامع گوناگون به آن التزام داشته است.به گواهی تاریخ، در جامعه و فرهنگ ایرانی، زنان فارغ از نوع پوشش،‌همواره در محیط­های عمومی بدن و سر خویش را می­پوشیدند و مناقشه جدی بر سر پوشیدگی زن در ایران، امری متأخر و همزاد جریان­­های تجددطلبی در سده­های اخیر است. با پیروزی انقلاب اسلامی و ظهور مطالبات اجتماعی برای اجرای احکام اسلام، موضوع حجاب به عنوان یک فریضه دینی در دستورکار کارگزاران فرهنگی جامعه قرار گرفت و از همان ابتدا مجموعه­ای از اقدامات سلبی و ایجابی در زمینه ترویج و نهادینه­سازی فرهنگ حجاب اجرا شد. به رغم گذشت بیش از سه دهه از پیروزی انقلاب و دغدغه مسؤولان فرهنگی در این زمینه، همچنان موضوع حجاب و سازوکارهای مقابله با مظاهر بدحجابی، به عنوان یک آسیب و مسأله اجتماعی، مبتلابه محسوب می­شود. این مسأله اجتماعی به نوبه خود ریشه در مسائل اجتماعی بنیادی­تری دارد که اصلاح آن نیازمند اتخاذ سیاست­های فرهنگی و اجتماعی داهیانه و واقع­نگرانه است. زیرا حجاب به مثابه رسانه­ای نمادین و کنشی اجتماعی، از یک سو تحت تاثیر ساختارهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و از سوی دیگر، متاثر از کنشگران اجتماعی اعم از زن و مرد است. گرچه موضوع بدحجابی از سوی متولیان فرهنگی و رسانه­های جمعی با عناوینی چون وازدگی در برابر فرهنگ بیگانه،‌گسترش فساد،‌تضعیف اعتقادات و تقیدات دینی در جامعه مطرح و از پیامدهای فرهنگی و اجتماعی آن با تعابیری مانند بروز ناامنی،‌اختلال در نظم روابط جنسی، افزایش آزار جنسی، عوارض جسمانی،‌آسیب­های روانی،‌تزلزل بنیان خانواده و.... یاد شده است؛ اما این سؤال مطرح می‌شود ­که چرا به­رغم تأکیدات فوق، برخی با نادیده گرفتن حساسیت­های فرهنگی و اجتماعی از مراعات حجاب در محیط­های بیرونی استنکاف می­ورزند؟

با سلام

حجاب کامل داشتن مسئولیت سختیه که خداوند به عهده ی خانمها گذاشته مثل بقیه ی صفات خوب میمونه مثلا صفت راستگویی

که اگه به ضررت هم تموم بشه باز نباید دروغ بگی !

با سلام

عدم شناخت صحیح از دین و مذهب

هر فردی با مراجعه به زندگی جوانان و مطالعه رفتارهای اجتماعی آنها، این مسئله را به صورت ملموس درخواهد یافت که در سال های اخیر و بخصوص پس از پایان هشت سال دفاع مقدّس، گرایش به فرهنگ بیگانه و فرهنگ غربی در بین جوانان ما رشد صعودی یافته است و گروه هایی از جوانان به علل گوناگون از دین و فرهنگ حالت گریز پیدا کرده اند، به گونه ای که وقتی در بین برخی از آنها از دین و فرهنگ خودی سخن به میان می آید به صورت علنی بی میلی و بی علاقگی خود را به دین اظهار می کنند. البته باید اذعان کرد که این انکار و زدگی از دین به خاطر خود دین نیست، بلکه علل این مسئله بیشتر به رفتارهای دین داران و مدعیان دین برمی گردد. بخش عمده این رفتارهای انکارگونه جوانان و گرایش های آنان به فرهنگ بیگانه به خاطر تبلیغات کاذب و دروغین درباره دین و القای شبهه در بین جوانان می باشد و چون جوانان برای این سؤالات و شبهات خود پاسخ قانع کننده ای نمی یابند، از دین گریزان شده، به فرهنگ بیگانه و غربی گرایش پیدا می کنند. البته با وجود همه این شبهات و تبلیغات همواره و در همه حال بارقه ای از دین و غیرت و حمیّت دینی در روح و روان جوانان موج می زند؛ بارقه امیدی که سرانجام بسیاری از جوانان را از غوطهور شدن در فرهنگ مبتذل غربی و بیگانه باز می دارد و آنان را به آغوش پرمحبت دین باز می گرداند.

با سلام

تربیت غلط از سوی خانواده

نیازهای مرحله نوجوانی دوران حساس است. بطوری که در کنار سایر تحولات و تغییراتی که از جنبه‌های جسمانی و روانی در فرد اتفاق می‌افتد، ویژگی مشترک و مهم دیگر آن دوران ، استقلال طلبی نوجوان در خانواده است. نوجوان می‌خواهد به طریقی رشد استقلال خود را به خانواده ثابت کند و بر این اساس شروع به ایجاد فاصله بین خود و خانواده می‌کند و به گروه همسالان نزدیک می‌شود.
در صورتی که خانواده در این دوران به کارکردهای اساسی خود آشنایی نداشته باشد و همچنین با ویژگیهای دوران نوجوانی آشنا نباشد، نخواهد توانست عملکرد تربیتی خود را به نحو احسن ایفا نماید. و چه بسا که اقدامات نادرست از سوی خانواده ، فضای نامناسب موجود در خانواده و غیره ، بیشتر و بیشتر نوجوان را از محیط خانواده دور ساخته و در صورتی که خانواده در گذشته نیز کارکرد تربیتی خود را به شیوه درست اعمال نکرده باشد و فرد از پختگی فکری کاملی برخوردار نباشد با گرایش به زمینه‌های ناسازگارانه مثل عضویت در گروههای افراطی و سایر زمینه‌ها مشکلات فردی و اجتماعی زیادی را به بار خواهد آورد.سخت گیری زیاد والدین و خانواده در این دوران و همچنین سهل‌ گیری و آزاد گذاری آنها فرزند را موجودی سرکش ، طغیانگر و متزلزل بار خواهند آورد. از این گذشته این دوران ، دوران الگو گیری و همانند سازی و لازم است خانواده الگوهای مناسبی را برای نوجوان خود فراهم سازند. میزان حضور خانواده در اجتماع نیز در این اهمیت بسزایی دارد. هابز معتقد است که بسیاری از نوجوانان پریشان حال و آشفته به خانواده‌هایی تعلق دارند که از زندگی اجتماعی مجزا و بیگانه‌اند. خانواده در عین حال که کوچکترین واحد اجتماعی است، مبنا و پایه هر اجتماع بزرگ است. افراد سالم جامعه ، افراد موفق و افراد فعال اجتماعی از داخل خانواده‌های سالم بیرون آمده‌اند و افراد ناسالم پرورش یافته خانواده‌های ناسالم هستند.

با سلام

هجوم تبلیغات غربی و فرهنگسازی آنها

تبلیغات از جهات مختلف دارای انواع گوناگون است، از جمله تبلیغات بازرگانی، دینی، سیاسی، فرهنگی، نظامی، اجتماعی و... از لحاظ کیفی هم به مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می‌شوند.در تبلیغات مستقیم پیام‌دهندگان به طور مستقیم در مقابل پیام گیرندگان قرار دارند و شناخته شده هستند. مهم ترین فایده تبلیغات مستقیم برای گیرندگان پیام آن است که آنها لااقل از تبلیغی بودن پیام باخبرند و از این جهت در معرض غافلگیری قرار نمی‌گیرند و در پذیرش ذهنی یا رد آن مختارند.اما تبلیغات غیرمستقیم ظهور علنی و صریح ندارند و اهداف تبلیغ پنهان و نامحسوس است اما بدان معنی نیست که اهداف تبلیغی کاملا دور از فهم و ذهن مخاطب است چرا که تشخیص آن برای عوام و خواص کار چندان مشکلی نیست.تبلیغات با حامل‌ها و ابزارهای مختلف ارائه می‌شوند مانند تبلیغات رادیویی، تلویزیونی، مطبوعاتی، سینمایی، خیابانی، بدنه‌نویسی وسایل نقلیه، دیوارنویسی، تراکت، بیلبورد، سازه‌های نمایشگاهی، طراحی وب‌سایت و سی‌دی‌های چند رسانه‌ای و...تبلیغات با کمک این ابزارها می‌تواند در گشودن باب گفت‌وگو میان فرهنگ‌ها یا بالعکس در دامن زدن به کینه و نفرت قومی، نژادی و فرهنگی سهم اساسی ایفا نماید.

با سلام

میل به تبرج و خودنمایی برای خانمها

یكی از ویژگی‏های مهم زنان، خصیصه تبرّج و خودنمایی است كه به صورت غریزی و طبیعی در آنان وجود دارد. قرآن در دو آیه از آیات حجاب، از تبرّج و خودنمایی زنان صحبت كرده و آن را محدود به محیط خانواده كرده است. در یك جا می‏فرماید: (وَلاَ تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِیَّةِ الْأُولَی) (احزاب: 33) ای زنان (در برابر نامحرم) ظاهر نشوید و خودنمایی نكنید؛ مانند خودنمایی دوران جاهلیت نخستین؛ در آیه دیگر می‏فرماید: (غَیْرَ مُتَبَرِجاتٍ بِزینَهٍ) (نور:60) زنان، (در برابر نامحرمان) با زینت‏ها و آرایش‏هایشان‏ خودنمایی ‏نكنند.قرآن در این آیات فقط زنان را از تبرّج و خودنمایی و به نمایش گذاشتن جاذبه‏های جنسی خود در برابر نامحرم نهی كرده و از تبرّج مردان سخنی نگفته است. از ظاهر این مطلب فهمیده می‏شود كه غریزه خودنمایی و تبرّج از ویژگی‏های زنانه است و در مردان کمتر است. به همین دلیل پوشش و حجاب برای زنان واجب شده است.البته این موضوع به این مفهوم نیست که مردان هیچ محدودیتی در پوشش ندارند .

shsina;807169 نوشت:
سلام
سلام برادر
تشکر بابت نکات مهمی که فرمودید

shsina;807169 نوشت:
بازی سازی: به دلیل عدم رعایت کپی رایت و فروش بهترین بازی های روز دنیا در بازار ایران به قیمت 4 هزار تمن که ارزشی معادل 200 هزار تمن دارند رقابت در این بخش فعلا برای ما مقدور نیست!
چون خیلی دیر اقدام کردیم. گذاشتیم سطح انیمیشن بکار رفته در بازی ها ، داستان پردازی ها و مهمتر از همه ، ارتباط گرفتن عمیقِ این بازی ها با مخاطبین ایرانی به حدی بالا برود که رقابت با آنها بسیار سخت بشود. ولی به قول شما رقابت فعلاً مقدور نیست ، پس باید شروع کرد تا کم کم این رقابت ممکن شود. طبق اطلاعاتی که دارم یک سری کارها دارد انجام میشود که جای امیدواری است

shsina;807169 نوشت:
سینما: شما از بازیگری که خودش به این مسائل اعتقادی نداره، انتظار دارید چقدر روی مردم تاثیر گذار باشه؟ درضمن برخی از جوونا کلا تصمیم گرفتن فیلم ایرانی نبینن، مگه یه فیلم متفاوت باشه، مثل فیلم حضرت محمد (ص) بنده فیلم رو ندیدم ولی امیدوارم امثال این فیلم ها توسط مردم حمایت بشن تا توانی برای ادامه ی این راه وجود داشته باشه
نکتهء دقیقی را اشاره کردید. اما من میخواهم سؤال را جور دیگری بپرسم
چرا ما نباید بازیگر ، فیلمنامه نویس ، فیلمساز و تهیه کنندهء ارزشی به حد کافی داشته باشیم؟

این نظر شخصی من است که در شرایط امروز ، فیلمساز شدن با هدف اصلاح جامعه ، چیزی کمتر از مداح شدن یا حتی روحانی شدن ندارد. نگاه غلط برخی از ما به تلویزیون و سینما که ذات آن را منفی میدانیم و به همین بهانه از ورود به آن دوری میکنیم ، راه را برای میدان داری مخالفان باز گذاشته است. من اگر پول مناسب داشتم ، بجای ساختن مسجد جدیدی که معمولاً خالی هم باشد! فیلم و انیمیشن میساختم تا با تاثیر آن مساجد قبلی را پر کنم

احتمالاً آقای رائفی پور را میشناسید که در مباحث دشمن شناسی سخن رانی میکنند. یادم هست زمانی در یکی از حوزه های اهواز که یکی از اقوام ما هم آنجا درس میخواند ، بحثی شده بود درمورد اینکه سخنرانی های ایشان ایراد دارد (کاری به درست و غلط این حرف ندارم). فامیل ما نکتهء خوبی را به آن حوزوی های عزیز گفت. ایشان گفت: قبول ، سخن های رائفی پور ایراد دارد. اما بالاخره دو تا مفهوم خوب انتقال داده یا نه؟! شما چه کرده اید؟ من هر وقت شما را دیدم یا توی حوزه بودید یا توی خانه! یا اینکه سخنرانی هایی دارید که فقط به درد مذهبی ها میخورد. خب بسم الله.... گر تو بهتر میزنی بستان بزن

در مورد سینما هم همینطور است. فقط انتقاد میکنیم اما کمتر پیش میاید که بچه های مذهبی خودشان آستین بالا بزنند

shsina;807169 نوشت:
موزیک: اینم زیاد تاثیر نداره، چون افراد مذهبی تنها به موسیقی های مذهبی علاقه دارن
شخصی به حضور امام صادق(ع) آمد و گفت من سحر میدانم و قبلاً در راه های نادرست استفاده میکردم. اما چون به حقیقت رسیدم امده ام تا توبه کنم. امام صادق(ع) فرمودند: حالا از علمت برای باطل کردن سحرِ افراد نادرست استفاده کن

آنهایی که از ابتدا مذهبی بودند واقعاً خوشا به حالشان. اما امثال بنده که آنچنان مذهبی نبودیم میتوانیم کمک زیادی به این موضوع بکنیم :ok:

اتفاقاً گاهی جوان از یک آدم که خودش شراب خورده بفهمد شراب بد است خیلی بیشتر تاثیر میپذیرد. چون احساس میکند چنین شخصی حرفش را میفهمد. البته قرار نیست حتماً وارد بخش موزیک سازی به سبک نادرست آن بشویم ، بلکه کافی است ماهرانه با آن برخورد کنیم. مثلاً افراد مذهبی می توانند درمورد موزیک تحقیق کنند ، این که دیگر گناه نیست. همچنین میشود از یک سری جوان ها که اطلاعات خوبی دارند ولی حالا به دین روی آورده اند استفاده کرد. مثلاً خود من کم و بیش با موزیک های آن طرف آبی آشنا هستم و مضامین آن را میشناسم

چند سال پیش با جوانی آشنا شدم که مدل موی بدی داشت و عاشق فیلم و موزیک غربی بود. وقتی شروع به صحبت با او کردم اولین جمله اش این بود که:

شما که همش توی مسجد هستید چه چیزی از مفاهیم این فیلم ها و موزیک ها میدانید؟!
اما وقتی زیر و بم مفاهیم مورد نظرش را گفتم ، نظرش عوض شد و به حرفهایم گوش داد. 5 ، 6 ماه بعد ، تغییرات اساسی کرده بود. موزیک گوش میکرد اما نه هر موزیکی. فیلم میدید اما با تحلیل کامل و خیلی بهتر از من نقاط منفی آن را بیرون میکشید و تازه برای دوستانش هم توضیح میداد!

با سلام

میل به ارضای چشمی از سوی آقایان

بیش از ۶۰ درصد افراد در اکثر موارد به طور ناقص ارضاء می شوند، اما این کامیابی های ناقص در جامعه و فرهنگ جنسی جهان چه تاثیری خواهد داشت؟

مردان که نتوانند از طریق رابطه زناشویی خود به ارضاء کامل برسند، به مانند گرسنگانی هستند که همه چیز را غذا می بینند، آنان همواره در جستجوی لذت جنسی اند و هیچ گاه سیر نمی شوند، طبعا اشخاصی که در روابط زناشویی به ارضاء کامل جنسی دست می یابند به رابطه زناشویی با همسر خود قانع اند، اما اگر کسی کاملا ارضاء نشود به آمیزش با همسر خود قانع نبوده و همواره در پی کشف فردی زیباتر و جذابتر و یا روشی جدید برای ارضای جنسی خویش است، به بیان ساده تر ریشه ی اصلی تنوع طلبی جنسی، انحرافات جنسی و…، نرسیدن به ارضای کامل جنسی و گرسنه ماندن است، تنوع طلبی جنسی ذاتی و برخواسته از طبیعت انسان نیست، بلکه پدیده ای است که هرگاه عشق در روابط زناشویی جامعه کمرنگ می شود، این نارضایتی ها متولد می گردد، بنابراین میزان تنوع طلبی جنسی با میزان عشق در جامعه رابطه ی عکس دارد، در جامعه ای که عشق معنای خود را از دست بدهد، مردان و زنان در طمع کسب لذت بیشتر و ارضای تنوع طلبی خویش، به دنبال چشم چرانی و تماشای فیلم ها و تصاویر غیر اخلاقی , انحرافات جنسی و… خواهند رفت…

Reza-D;807221 نوشت:
سلام برادر
تشکر بابت نکات مهمی که فرمودید

چون خیلی دیر اقدام کردیم. گذاشتیم سطح انیمیشن بکار رفته در بازی ها ، داستان پردازی ها و مهمتر از همه ، ارتباط گرفتن عمیقِ این بازی ها با مخاطبین ایرانی به حدی بالا برود که رقابت با آنها بسیار سخت بشود. ولی به قول شما رقابت فعلاً مقدور نیست ، پس باید شروع کرد تا کم کم این رقابت ممکن شود. طبق اطلاعاتی که دارم یک سری کارها دارد انجام میشود که جای امیدواری است

درسته باید شروع کرد
ولی شما نمیگید بنده خدا برنامه نویسا و گرافیستایی که این بازی رو میسازن قراره شب چی بخورن؟
متاسفانه با وضعیت موجود بازار در زمینه بازی فعلا نمیتونیم حرکتی بزنیم
حمایت دولت هم نتیجه ی خوبی معمولا نداره
حمایت افراد هم به دلیل سود دهی بسیار پایین این بخش و امکان پذیر نبودن رقابت با غول های 4 هزار تمنی فعلا مقدور نیست...

با بقیه صحبت هاتون موافقم

با سلام

انتقاد به برخی احکام اسلامی (مثلاً نابرابری زن و مرد)

متفکران اسلامی این نابرابری در احکام شریعت را به سبب تفاوت‌های غریزی و طبیعی (اعم از جسمی و روانی) زن و مرد دانسته‌اند.به عقیده آنان، ویژگی‌های طبیعی در هر یک از دو جنس موجب شده که هریک از زن و مرد در برخی وظایف نقشی بیش‌تر یا انحصاری داشته باشند.آنان با یادآوری نقش اسلام در ایجاد برابری در حقوق بنیادین زن و مرد، مجموعه حقوق و تکالیف هریک از آن دو را برابر و متعادل دانسته و بر آن‌اند که آنچه در مرحله وضع قوانین اهمیت دارد، تحقق عدالت حقوقی و ایجاد تعادل میان حقوق و تکالیف هر یک از دو جنس یا هر فرد انسان است، نه یکسان بودن همه قوانین برای تمامی افراد. عدالت به معنای مساوات مطلق نیست و عمل کردن طبق اقتضائات تفاوت‌های واقعی تبعیض محسوب نمی‌شود.احکام مشترک زنان و مردان در اسلام، بر پایه جنبه‌های مشترک انسانی است و احکام اختصاصی آنان ناشی از ویژگی‌های متمایزشان است. همچنین اهمیت و کارکردهای متنوع و متعدد خانواده بر پایه متون دینی و فقه اسلامی، اقتضا دارد که نقش و جایگاه زن در خانواده، هم در مقام همسر و هم در مقام مادر، از لحاظ حقوقی تضمین و تثبیت شود.

shsina;807229 نوشت:
درسته باید شروع کرد
ولی شما نمیگید بنده خدا برنامه نویسا و گرافیستایی که این بازی رو میسازن قراره شب چی بخورن؟
متاسفانه با وضعیت موجود بازار در زمینه بازی فعلا نمیتونیم حرکتی بزنیم
حمایت دولت هم نتیجه ی خوبی معمولا نداره
بله این را کاملاً قبول دارم. اصلاً اساس و ریشه بیشتر مشکلات دولت است
البته منظور من از دولت ، صرفاً رئیس جمهور و وزرا و مجلس نیست (هرچند شامل اینها هم میشود)

منظورم هر کسی است که جایگاه تاثیرگذار دارد ، ولو یک استاد دانشگاه باشد

در این زمینه بنده انتظار چندانی از خود سازنده بازی ندارم. در اینجا انتظارم از همان مذهبی های پولدار است
توضیحم برای ساخت فیلم ، برای ساخت بازی هم صادق است
کاش میشد به نوعی این حرفها را از این سایت بیرون برد و گسترش داد و به گوش تمام مذهبی ها رساند

یک نکتهء مهم:
من تقریباً ندیدم یک روحانی بیاید و روی منبر به بچه مذهبی ها بگوید بروید فیلم بسازید. بروید بازی بسازید
شما تصور کن مذهبی ها مثلاً از آقایان پناهیان ، نقویان ، تهرانی ، هاشمی نژاد ، رفیعی و...... این پیشنهاد را بشنوند
به مراتب تاثیرش بیشتر از شنیدن از زبان امثال من است

ما مذهبی ها حصاری به دور خودمان کشیده ایم و حاضر نیستیم از آن بیرون بیاییم
بعد انتظار داریم غیرمذهبی ها وارد محیط ما بشوند

reza-d;807236 نوشت:

من تقریباً ندیدم یک روحانی بیاید و روی منبر به بچه مذهبی ها بگوید بروید فیلم بسازید. بروید بازی بسازید
شما تصور کن مذهبی ها مثلاً از آقایان پناهیان ، نقویان ، تهرانی ، هاشمی نژاد ، رفیعی و...... این پیشنهاد را بشنوند
به مراتب تاثیرش بیشتر از شنیدن از زبان امثال من است

ما مذهبی ها حصاری به دور خودمان کشیده ایم و حاضر نیستیم از آن بیرون بیاییم
بعد انتظار داریم غیرمذهبی ها وارد محیط ما بشوند

خب بر فرض این افراد گفتن وقتی پول نیست شما میگی ما چی کار کنیم
درضمن برنامه نویسی و کارهای گرافیکی متخصص میخواد هر بچه مذهبی که نمیتونه انجامش بده
کمبود نیروی انسانی هم به شدت وجود داره، اکثر کسایی که تو زمینه it فعالیت میکنن متاسفانه وضعیت مذهبی خوبی ندارن

shsina;807239 نوشت:
خب بر فرض این افراد گفتن وقتی پول نیست شما میگی ما چی کار کنیم
هست برادر ، هست
هم افرادی داریم که وضعیت مالی خوبی دارند و هم راه هایی برای تهیه سرمایه اولیه وجود دارد
فراخوان ، آگهی ، مسجد و.....

shsina;807239 نوشت:
اکثر کسایی که تو زمینه it فعالیت میکنن متاسفانه وضعیت مذهبی خوبی ندارن
خب حرف من هم همین است
چرا بچه مذهبی ها کمتر به این موارد گرایش دارند؟ چرا فکر میکنند تنها راه رفتن به بهشت مداح شدن یا روحانی شدن یا امثال اینهاست؟

من هِی میخواهم زبانم باز نشود و نکاتی را نگویم اما گاهی مجبور میشوم

من مدتی در یک فروشگاه موبایل کار میکردم. بدون تعارف عرض میکنم ، وقتی جوان های غیرمذهبی میامدند و مخواستند گوشی بخرند یا مشکلی داشتند ، اکثر آنها اطلاعات مناسبی داشتند و بخوبی مشکل را توضیح میدادند. سخت افزار را میشناختند ، نرم افزار را میشناختند و از کامپیوتر ، گوشی و it سر در میاوردند. اما مذهبی ها در این زمینه بسیار بسیار ضعیف تر بودند. اطلاعات کم ، آشنایی ضعیف ، حتی در برخی موارد ساده ترین مفاهیم را هم نمیدانستند (البته نه همه)

اگر یادتان باشد در یکی دو پست قبل گفتم که ما پیش زمینه ای فکری داریم بر این مبنا که کلاً هر چیزی غیرمذهبی ها دوست دارند بد است!!

تکنولوژی بد است
اینترنت بد است
موبایل بد است
سینما بد است
بازی بد است
فیلم بد است
انیمیشن بد است
شبکه اجتماعی بد است
و.......

خب وقتی اینطور فکر میکنیم انتظار دارید به دنبالش برویم؟
در پست بعد تصویری برای شما قرار میدهم شاید قبلاً دیده باشید ، ولی به نظرم حرف من در این تصویر نهفته است

با سلام

خوردن مال حرام که دل را سخت میکند و انسان را از حق دور میسازد

چنان که گفته شد، دلبستگی به مال دنیا به عنوان تأمین کننده مهم نیازهای مادی انسان و نیز زینت زندگی دنیا، امری طبیعی و غریزی و گرایش طبیعی است و تلاش برای تحصیل مال و ثروت امری مذموم و ناپسند بشمار نمی رود، بلکه از مصادیق تلاش و جهاد در راه خدا شمرده می شود، چراکه انسان مأموریت دارد تا با تلاش خویش، جهان مادی را آباد کند (هود، آیه۶۰) پس گردآوری مال حلال و پاک، به عنوان یک مأموریت الهی مطرح است و اگر کسی از تلاش در این حوزه بازایستد می بایست او را متهم به کوتاهی در انجام وظیفه الهی کرد.اما مشکل آن است که این دلبستگی به شکل افراطی برخی را از حق دور می سازد و آنان را به آزمندی گرفتار می کند و اجازه نمی دهد تا در مسیر آفرینش گام بردارند و به حق و عدالت زندگی خود را سامان دهند، بلکه روحیه تجاوزگری پیدا می کنند و لذا به جای کسب مال مشروع به راه های کسب مال از راه حرام کشیده می شوند.
از مهمترین مصادیق مال حرام می توان به رشوه اشاره کرد. کسانی که در مراکز قدرت و تصمیم گیری هستند، در معرض این نوع کسب حرام می باشند. قاضیان و مسئولان و کارگزاران حکومت با گرفتن رشوه ممکن است حق کسی را ضایع کرده و یا از حقوق بیت المال به جیب کسانی بریزند که اقدام به سوءاستفاده کرده اند. خداوند کسب مال از راه رشوه را حرام و ننگ آور دانسته و در آیه۴۲ از سوره مائده با نام بردن این مال به سحت، از ننگ و پلیدی آن یاد کرده است. (مفردات الفاظ قرآن کریم، ص۴۰۰، ذیل واژه سحت) خداوند به صراحت بیان می کند کسانی که گرفتار کسب حرام و رشوه هستند با این کار نه تنها حرام خواری را بر خود هموار می کنند بلکه عار و ننگ را بر خود بار می کنند. (مائده، آیات۴۲و ۶۲)

Reza-D;807242 نوشت:
هست برادر ، هست
هم افرادی داریم که وضعیت مالی خوبی دارند و هم راه هایی برای تهیه سرمایه اولیه وجود دارد
فراخوان ، آگهی ، مسجد و.....

انشاءالله به این سادگی که شما می فرمایید باشه.
ما که تا حالا اقدامی نکردیم.

به نام خداوند بخشایشگر و مهربان

سلام به شما و همگی

به نظرم چنین مشکلی، تا زمانیکه حجاب یک قانون اجباری هست، حل نشدنی باقی می مونه.

پوشش یک فرهنگه، چیزیه که از درون شخص تراوش میکنه و شخص رو دربر میگیره. تا زمانیکه درون شخص سوی نامناسبی رو گرفته، تراوشاتش نامناسب خواهد بود.
خداوند انسان رو برهنه آفرید و آزادانه در طبیعت دنیا رها ساخت و انسان در هیچ حدودی، انتخاب به پوشیده بودن کرد و طی تکامل فرهنگی و فکری، پوشش کامل تری برای خودش برگزید. پوشش متناسب با طرز فکر و فرهنگ جامعه شکل میگیره.

حالا جامعه ای، رو دست خدا بلند میشه و در نیمه ی تحول فرهنگی که سال هاست که اون جامعه رو مختل کرده، حجاب رو تبدیل به قانون و اجباری میکنه و اینطوری راه رو بر انتخاب آگاهانه پوشش کامل، می بنده و اینطوری فرهنگی رو که باید با تربیت اذهان جا بیوفته، تحمیل میکنه (شاید برای آسودگی کار!) ...

و گند این قضیه الان معلوم میشه. "بیش از حد مهم شدن موضوعی به نام حجاب و بدحجابی" در جامعه ای که نامش "جمهوری اسلامی ایران" هست.

قضیه اینه:

جامعه رو باید در این زمینه آزاد گذاشت و نسلی که تازه به دنیا میاد رو با رسانه ها و امکانات تربیت کرد به سوی فرهنگ مدنظر تا اشخاص با انتخاب آگاهانه به این پوشش روی بیارن؛

به نظرم تمامی راه حل هایی که آقا رضا در پست اول گفتن خوب و جالب هستن، اما تا زمانیکه حجاب یک قانون اجباری هست، این راه حل ها نتیجه مناسبی نمیدن.

Kamran;807369 نوشت:
به نام خداوند بخشایشگر و مهربان

سلام به شما و همگی

به نظرم چنین مشکلی، تا زمانیکه حجاب یک قانون اجباری هست، حل نشدنی باقی می مونه.

پوشش یک فرهنگه، چیزیه که از درون شخص تراوش میکنه و شخص رو دربر میگیره. تا زمانیکه درون شخص سوی نامناسبی رو گرفته، تراوشاتش نامناسب خواهد بود.
خداوند انسان رو برهنه آفرید و آزادانه در طبیعت دنیا رها ساخت و انسان در هیچ حدودی، انتخاب به پوشیده بودن کرد و طی تکامل فرهنگی و فکری، پوشش کامل تری برای خودش برگزید. پوشش متناسب با طرز فکر و فرهنگ جامعه شکل میگیره.

حالا جامعه ای، رو دست خدا بلند میشه و در نیمه ی تحول فرهنگی که سال هاست که اون جامعه رو مختل کرده، حجاب رو تبدیل به قانون و اجباری میکنه و اینطوری راه رو بر انتخاب آگاهانه پوشش کامل، می بنده و اینطوری فرهنگی رو که باید با تربیت اذهان جا بیوفته، تحمیل میکنه (شاید برای آسودگی کار!) ...

و گند این قضیه الان معلوم میشه. "بیش از حد مهم شدن موضوعی به نام حجاب و بدحجابی" در جامعه ای که نامش "جمهوری اسلامی ایران" هست.

قضیه اینه:

جامعه رو باید در این زمینه آزاد گذاشت و نسلی که تازه به دنیا میاد رو با رسانه ها و امکانات تربیت کرد به سوی فرهنگ مدنظر تا اشخاص با انتخاب آگاهانه به این پوشش روی بیارن؛

به نظرم تمامی راه حل هایی که آقا رضا در پست اول گفتن خوب و جالب هستن، اما تا زمانیکه حجاب یک قانون اجباری هست، این راه حل ها نتیجه مناسبی نمیدن.

پس شما قرآن رو هم قبول ندارید و اون رو از خدا نمیدونید!!!
حجاب مانند نماز و روزه فعلی واجب و اجباریه و همه باید آن را در جامعه ی مسلمین رعایت کنن!!!

با سلام

ازدواج های دیرهنگام

بعضي از والدين به راحتي نمي توانند با جذابيت و قدرت جسماني فرزندان خود کنار بيايند. اين وضعيت در پدر و مادران ميانسال بيشتر به چشم مي خورد. اغلب ما دوست نداريم با شکوفا شدن دختران و پسران مان احساس پيري کنيم. البته بسياري از والدين اصولاً اين امر را انکار مي کنند؛ ولي هستند کساني که صادقانه با اين احساسات هراسناک خود در تماسند و در نتيجه متوجه مي شوند که مي توانند خود را از اين احساسات رهايي بخشند.
مادري مي گويد:« دخترم زيباست و خواهان فراواني دارد. دنيا از آن اوست. من وقتي به سن او بودم تا اين حد امتياز و امکانات نداشتم. گاه از اينکه حسادت مي کنم، شرمنده مي شوم؛ با اين حال حاضرم هر کاري از دستم برمي آيد، برايش انجام دهم. بايد يک مادر غير طبيعي باشم. چگونه مي توانم با اين احساسات متضاد کنار بيايم؟». واقعيت آن است که اين مسأله بيش از حدي که گمان مي کنيم عموميت دارد. غير طبيعي نيست که انسان به گذشته خود تأسف و به امکاناتي که اکنون در اختيار دخترش قرار دارد، غبطه بخورد. اين حسادت را در پدران نيز به راحتي مي توان ديد. بحران زماني به اوج مي رسد که مادر علاقه خود را بيشتر به فرزند ذکور نشان مي دهد و استعداد و توانمندي هاي تحصيلاتي و محبوبيت فردي، اجتماعي پسرش را به رخ شوهر مي کشد. اين مقايسه بين خود و فرزند و حس خود کم بيني و از دست دادن فرصت ها در ميان والدين پير به تنش بيشتر با فرزندان و ايجاد حس کدورت و گاه خشم و دلشکستگي هاي عميق دامن مي زند.در سال هاي اخير نظرات مختلفي براي جلوگيري از بالا رفتن سن ازدواج از سوي صاحب نظران پيشنهاد شده که در عمل جوابگوي اين بحران ملي نبوده و نيست؛ نظراتي مانند « ازدواج در حين تحصيل و کمک والدين براي حل و فصل مشکلات اقتصادي جوانان، کاهش تجملات و چشم و هم چشمي ها و ساده برگزار کردن مراحل ازدواج از قبيل، مهر، جهيزيه، مراسم عروسي، پشتيباني دولتي مانند دادن وام، خانه هاي اجاري و فروشي ارزان قيمت و راهکارهايي از اين دست، بيشتر در حد تئوري باقي مانده و در زمان اجرا به دليل موانع مختلف مثل عدم ارائه راه حل هاي عملي، عدم پشتيباني ارگان هاي مسؤول، عدم پيروي الگوهاي جامعه از راه هاي پيشنهادي مثل ساده زيستن و ... عملاً به بن بست رسيده است. با اين همه، با رعايت اعتدال و تفکر بالغانه در دراز مدت مي توان به راه حل عاقلانه و منسجمي رسيد که هم از مواهب زندگي در عصر حاضر استفاده و لذت برد و هم روند طبيعي زندگي را رعايت کرد و از آن محروم نشد. در اين راه نمونه هاي بسيار موفقي نيز در جامعه وجود دارد که به نوبه خود به عنوان مدل هاي عملي قابل برداشت خواهند بود.

با سلام

عدم ارضای کامل جنسی در خانه از سوی همسر

اصولا داشتن فعالیت جنسی چه در زنان و چه در مردان امری چند بعدی است و عوامل مختلفی مانند همسر، شرایطی که رابطه در آن اتفاق می‌افتد و عوامل فردی در شکل‌گیری آن بستگی دارد، بنابراین این مساله باید از جنبه‌های مختلف که در ارتباط با آن است مانند میل جنسی، برانگیختگی، ارگاسم و... و از دیدگاه عوامل فردی، بین‌فردی، روان‌شناختی، پزشکی، محیطی و... بررسی شود.اینکه برخی مردان تمایلی به داشتن روابط زناشویی با همسرشان ندارند، امری است که ممکن است عوامل متعددی در آن نقش داشته باشند. مهم‌ترین نکته در تبیین چگونگی این مساله، دانستن این موضوع است که این اتفاق در چه شرایطی رخ داده است؟ آیا از همان سال‌های اولیه زندگی مشترک بی‌میلی وجود داشته است یا تحت شرایط زمانی و مکانی خاصی این مساله شکل می‌گیرد؟ آیا ممکن است بی‌میلی تحت‌تاثیر مسایل دیگر (مشاجره با همسر، استرس، مشکلات اقتصادی و...) باشد؟ و سوال‌های متعدد دیگری که لازم است پاسخ آنها به دقت بررسی شود.یک فرد معمولی از کجا می‌تواند متوجه شود که احتمالا با کاهش میل جنسی مواجه شده است؟
اغلب افراد میل جنسی را شهوت و هوای نفسانی می دانند، اگرچه این اصطلاحات می‌تواند تاحدی احساسات مربوط به میل جنسی را توصیف کند، اما اصطلاح میل جنسی پیچیده‌تر از این مسایل است. میل جنسی، یک مرحله روان‌شناختی است که طی آن فرد تمایل به خیال‌پردازی و داشتن فعالیت جنسی دارد.مشکلات مرتبط با میل جنسی، زمانی مطرح می‌شود که افراد نداشتن میل‌جنسی یا میل‌جنسی پایین را تجربه کنند، درحالی که سایر افراد میل جنسی بالا یا دائمی دارند. میل جنسی بسیار بالا یا بسیار پایین می‌تواند برای افرادی که این مشکلات را تجربه می‌کنند، ناراحت‌کننده و آزاردهنده باشد و طبیعی است که طرف مقابل را هم ناراحت کند. میل جنسی پایین یک اختلال (بدکارکردی) محسوب می‌شود، درحالی که میل جنسی بسیار بالا، اغلب به عنوان اعتیاد جنسی تلقی می‌شود.مشکلات مرتبط با میل جنسی چه در مردان و چه در زنان، با توجه به مسایلی مانند نبود رغبت، اشتیاق و میل (در ارتباط با شرایطی از قبیل خیال‌پردازی‌های جنسی، خودارضایی یا داشتن رابطه جنسی) تعریف می‌شود. بی‌میلی جنسی به 2 نوع بی‌میلی جنسی موقعیتی و بی‌میلی جنسی فراگیر تقسیم می‌شود. زمانی که فرد نسبت به همسرش در شرایط خاصی مثلا در محیط خانه بی‌میل است، ولی در مسافرت و خارج از خانه به برقراری رابطه زناشویی تمایل دارد میل جنسی از نوع موقعیتی است اما زمانی که در هر شرایط میلی به برقراری رابطه وجود نداشته باشد، از نوع فراگیر است.

shsina;807385 نوشت:
پس شما قرآن رو هم قبول ندارید و اون رو از خدا نمیدونید!!!
حجاب مانند نماز و روزه فعلی واجب و اجباریه و همه باید آن را در جامعه ی مسلمین رعایت کنن!!!

شما قبل از اینکه به قرآن ایمان بیارین مجبور نیستین که حجاب داشته باشین، حداقل در بین افرادی که من بوده ام، اکثرا زناکار، شراب خوار، توهین کننده به پیغمبر و خدا، بی تفاوت به دین، خداناباور، معتقد به خدا اما نه قرآن بلکه شیوه شخصی، تا دلتون بخواد وجود داشته.... این یعنی:

شما اگر کسی رو که به قرآن ایمان نداره، در این جهان مجبور به رعایت حجاب اسلامی کنین، رو دست خدا بلند شدین.

اما بله، وقتی به قرآن ایمان میارین و معتقد به الله و ... میشین، باید طی مراحلی کاملا فکری و کاملا انتخابی و بدون اجبار، از روی عقل و اختیار پوشش کامل رو انتخاب کنین. اصلا اصولا شخص مومن تمایل به پوشش کاملتر پیدا میکنه.

این یعنی، جامعه نباید برای حفظ موقعیت و نظم سیستم و خودنمایی و خداوندگاری بر زمین، پیشفرض این رو داشته باشه که 100درصد مردمش به قرآن و خدا ایمان کامل دارن که حجاب کاملتر به تن کنن.
بلکه به نظرم بهتره تلاش در این کنه که "واقعا" تا حد ممکن اکثریت مردمش رو در حالتی آزادانه مومن به دین و خدا بکنه تا مردم در حالت آزادی، خدا و پوشش کاملتر رو انتخاب کنن.

قابل توجه شما: منظور من از آزادی در پوشش این نیست که اگر کسی برهنه بشه، چیزی نگیم بهش، بلکه پوشش باید وجود داشته باشه، اما نه اینکه بگیم همه ملزم به رعایت پوشش قرآنی هستن.

Kamran;807414 نوشت:
شما قبل از اینکه به قرآن ایمان بیارین مجبور نیستین که حجاب داشته باشین، حداقل در بین افرادی که من بوده ام، اکثرا زناکار، شراب خوار، توهین کننده به پیغمبر و خدا، بی تفاوت به دین، خداناباور، معتقد به خدا اما نه قرآن بلکه شیوه شخصی، تا دلتون بخواد وجود داشته.... این یعنی:

شما اگر کسی رو که به قرآن ایمان نداره، در این جهان مجبور به رعایت حجاب اسلامی کنین، رو دست خدا بلند شدین.

اما بله، وقتی به قرآن ایمان میارین و معتقد به الله و ... میشین، باید طی مراحلی کاملا فکری و کاملا انتخابی و بدون اجبار، از روی عقل و اختیار پوشش کامل رو انتخاب کنین. اصلا اصولا شخص مومن تمایل به پوشش کاملتر پیدا میکنه.

این یعنی، جامعه نباید برای حفظ موقعیت و نظم سیستم و خودنمایی و خداوندگاری بر زمین، پیشفرض این رو داشته باشه که 100درصد مردمش به قرآن و خدا ایمان کامل دارن که حجاب کاملتر به تن کنن.
بلکه به نظرم بهتره تلاش در این کنه که "واقعا" تا حد ممکن اکثریت مردمش رو در حالتی آزادانه مومن به دین و خدا بکنه تا مردم در حالت آزادی، خدا و پوشش کاملتر رو انتخاب کنن.

قابل توجه شما: منظور من از آزادی در پوشش این نیست که اگر کسی برهنه بشه، چیزی نگیم بهش، بلکه پوشش باید وجود داشته باشه، اما نه اینکه بگیم همه ملزم به رعایت پوشش قرآنی هستن.

ببینید اکثریت مردم ما مسلمان و شیعه هستن
اگر حجاب ضرر عمومی نداشت حرف شما درست بود ولی بی حجابی کلیدی برای افزایش مفاسد و تجاوزات در جامعست (نمونه کشورهای آمریکایی و اروپایی) پس وقتی این بی حجابی به اکثریت مسلمان کشور آسیب میزنه پس باید در جامعه ی اسلامی «اجباری» باشه.
به خاطر آزاد بودن حمل اسلحه در آمریکا روزانه ده ها نفر بی گناه کشته میشن! اگه این خوبه پس آزاد کردن حجاب هم خوبه!!!

shsina;807416 نوشت:
ببینید اکثریت مردم ما مسلمان و شیعه هستن
اگر حجاب ضرر عمومی نداشت حرف شما درست بود ولی بی حجابی کلیدی برای افزایش مفاسد و تجاوزات در جامعست (نمونه کشورهای آمریکایی و اروپایی) پس وقتی این بی حجابی به اکثریت مسلمان کشور که آسیب میزنه پس باید در جامعه ی اسلامی «اجباری» باشه.
به خاطر آزاد بودن حمل اسلحه در آمریکا روزانه ده ها نفر بی گناه کشته میشن! اگه این خوبه پس آزاد کردن حجاب هم خوبه!!!

اکثریت مردم ما، شناسنامه ای مسلمان و شیعه هستن. من حاج آقایی متصل به سپاه پاسداران ایران میشناسم که یک نزول خوار حرفه ای هست که مال و املاک زیادی را از این طریق بالا کشیده و همیشه هم صحبت از ایمان و پیامبر و خدا میکنه.
پس نمیشه گفت چون جامعه اسلامی هست، شناسنامه ها مسلمان هست، پس اشخاص هم مومن هستن.

«وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُیُوبِهِنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبائِهِنَّ أَوْ آباءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنائِهِنَّ أَوْ أَبْناءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنی‏ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنی‏ أَخَواتِهِنَّ أَوْ نِسائِهِنَّ أَوْ ما مَلَكَتْ أَیْمانُهُنَّ أَوِ التَّابِعینَ غَیْرِ أُولِی الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذینَ لَمْ یَظْهَرُوا عَلى‏ عَوْراتِ النِّساءِ وَ لا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ ما یُخْفینَ مِنْ زینَتِهِنَّ وَ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمیعاً أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ؛[نور/۳۱] و به زنان مؤمن بگو كه چشمان خویش فروگیرند و شرمگاه خود نگه دارند و زینتهاى خود را جز آن مقدار كه پیداست آشكار نكنند و مقنعه ‏هاى خود را تا گریبان فروگذارند و زینتهاى خود را آشكار نكنند، جز براى شوهر خود یا پدر خود یا پدر شوهر خود یا پسر خود یا پسر شوهر خود یا برادر خود یا پسر برادر خود، یا پسر خواهر خود یا زنان همكیش خود، یا بندگان خود، یا مردان خدمتگزار خود كه رغبت به آن ندارند، یا كودكانى كه از شرمگاه زنان بى‏ خبرند. و نیز چنان پاى بر زمین نزنند تا آن زینت كه پنهان كرده‏اند دانسته شود. اى مؤمنان، همگان به درگاه خدا توبه كنید، باشد كه رستگار گردید.»

«یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لازْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنینَ یُدْنینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلاَبِیبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى‏ أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیماً؛[احزاب/۵۹]اى پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: جلبابها [روسرى ‏هاى بلند] خود را بر خویش فروافكنند، این كار براى اینكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است (و اگر تا كنون خطا و كوتاهى از آنها سر زده توبه كنند) خداوند همواره آمرزنده رحیم است.»

این هم آیاتی در زمینه ی حجاب، در تمامی این ها، خداوند با "زنان مومن" سخن میگه. زنان مومن ملزم به اجرای این قوانین و حدود الهی هستن. زنان مومن یعنی شخصی که ایمان به خدا و معاد و پیغمبر و ... داشته باشه.

اجباری بودن حجاب در "هر" جامعه ای:

استبداد

فرهنگ فارسی معین
1 - خود رأی بودن . 2 - فرمانروایی مطلق یک حزب

حتی به سخن خود خدا که گفته زنان مومن، گوش داده نمیشه و همه میگن اجبار برای همه ست!

در جامعه ای که تمامی آموزش ها و رسانه ها و امکانات و اعمال حاکمان به سمت و سوی اسلام باشه، مطمئن باشین که اگر اجباری در کار نباشه، مردم خودشون انتخاب به اسلام میکنن.

قابل توجه:
من گفتم آزادی پوشش، اما نه بدون حدود؛ حد همیشه باید وجود داشته باشه اما نه تا حالتی که اعتراض آمیز و موجب فساد شه؛ نمونه ی آمریکایی و اروپایی برای ما نباید الگو باشن، جامعه ی ایران نقطه ضعف عظیم و به شدت بدی که داره اینه که سعی نکرده از صد سال گذشته تا به اینسو، فرهنگ پوشاک مدرن برای خودش بسازه و همچنان از الگو های اروپایی و آمریکایی استفاده میکنه.
درصورتی که ایران با اقوام زیاد و پوشاک متنوع مختلف محلی ای که داره میتونه دارای فرهنگ مُد جدیدی در جهان باشه که نمونه ی خارجی نداشته باشه(حرکتی انقلابی)، همونطور هم که میدونین اکثریت پوشش های محلی ایران، پوششی کامل دارن و این نشون از فرهنگ بالای اشخاص در گذشته میده.
درعجبم، شاهان اواخر قاجار و بعد از قاجار و جمهوری پس از انقلاب، چرا به این موضوع فکر نکردن؟
البته منظورم این نیست که پوشاک محلی تن مردم بکنیم، نه؛ منظورم اینه این پوشش ها، الگو باشن برای طراحی لباس و آفرینش مُدی جدید.

نتیجه:

به نظر شما بهتر نیست برای داشتن یک جامعه ی اسلامی، اذهان عموم رو به سوی اسلام تربیت کرد در محیطی آزاد، تا اکثریت از روی آگاهی نسبت به اسلام، به خدا ایمان آورده و آگاهانه پوشش کامل تر رو انتخاب کنن؟

Kamran;807419 نوشت:
اکثریت مردم ما، شناسنامه ای مسلمان و شیعه هستن. من حاج آقایی متصل به سپاه پاسداران ایران میشناسم که یک نزول خوار حرفه ای هست که مال و املاک زیادی را از این طریق بالا کشیده و همیشه هم صحبت از ایمان و پیامبر و خدا میکنه.
پس نمیشه گفت چون جامعه اسلامی هست، شناسنامه ها مسلمان هست، پس اشخاص هم مومن هستن.

دوست عزیز شناسنامه ای یا غیر شناسنامه ای مسلمان هستند!
ما نمیتونیم ذهن افراد رو تک به تک بخونیم تا ببینیم قلبا هم مسلمان هستند یا خبر
درضمن در شناسنامه های جدید قسمت دین حذف شده
در ثانی نماینده های که شما انتخاب میکنید میتونن این قانون رو لغو کن!!! در صورتی که این کار رو نمیکنن - چرا؟ چون مردم با ایمان به افراد با ایمان رای میدهند!!!

Kamran;807419 نوشت:

«وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُیُوبِهِنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبائِهِنَّ أَوْ آباءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنائِهِنَّ أَوْ أَبْناءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنی‏ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنی‏ أَخَواتِهِنَّ أَوْ نِسائِهِنَّ أَوْ ما مَلَكَتْ أَیْمانُهُنَّ أَوِ التَّابِعینَ غَیْرِ أُولِی الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذینَ لَمْ یَظْهَرُوا عَلى‏ عَوْراتِ النِّساءِ وَ لا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ ما یُخْفینَ مِنْ زینَتِهِنَّ وَ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمیعاً أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ؛[نور/۳۱] و به زنان مؤمن بگو كه چشمان خویش فروگیرند و شرمگاه خود نگه دارند و زینتهاى خود را جز آن مقدار كه پیداست آشكار نكنند و مقنعه ‏هاى خود را تا گریبان فروگذارند و زینتهاى خود را آشكار نكنند، جز براى شوهر خود یا پدر خود یا پدر شوهر خود یا پسر خود یا پسر شوهر خود یا برادر خود یا پسر برادر خود، یا پسر خواهر خود یا زنان همكیش خود، یا بندگان خود، یا مردان خدمتگزار خود كه رغبت به آن ندارند، یا كودكانى كه از شرمگاه زنان بى‏ خبرند. و نیز چنان پاى بر زمین نزنند تا آن زینت كه پنهان كرده‏اند دانسته شود. اى مؤمنان، همگان به درگاه خدا توبه كنید، باشد كه رستگار گردید.»

«یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لازْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنینَ یُدْنینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلاَبِیبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى‏ أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیماً؛[احزاب/۵۹]اى پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: جلبابها [روسرى ‏هاى بلند] خود را بر خویش فروافكنند، این كار براى اینكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است (و اگر تا كنون خطا و كوتاهى از آنها سر زده توبه كنند) خداوند همواره آمرزنده رحیم است.»

این هم آیاتی در زمینه ی حجاب، در تمامی این ها، خداوند با "زنان مومن" سخن میگه. زنان مومن ملزم به اجرای این قوانین و حدود الهی هستن. زنان مومن یعنی شخصی که ایمان به خدا و معاد و پیغمبر و ... داشته باشه.

همونطور که گفتم، هدف از اجباری بودن حجاب در "هر" جامعه ای:

استبداد

فرهنگ فارسی معین

1 - خود رأی بودن . 2 - فرمانروایی مطلق یک حزب

حتی به سخن خود خدا که گفته زنان مومن، گوش داده نمیشه و همه میگن اجبار برای همه ست!
در جامعه ای که تمامی آموزش ها و رسانه ها و امکانات و اعمال حاکمان به سمت و سوی اسلام باشه، مطمئن باشین که اگر اجباری در کار نباشه، مردم خودشون انتخاب به اسلام میکنن.

قرآن همه جا مردان و زنان مومن رو خطاب قرار داده
پیش تر هم عرض کردم تا وقتی که بی حجابی شما به اکثریت مسلمان و مومن آسیب میزنه این قانون کاملا منطقی و درسته
اگر هم اکثریت به قول شما مسلمان نیستند میتونن نمایندگانی انتخاب کنن تا این قانون لغو بشه!!!
یاعلی

Kamran;807419 نوشت:

با سلام

خب ببینید ما ماهواره واینترنت و...هم داریم واسه ی فرد بزرگسال شما درست میفرمایید منتها ما بچه ونوجوون هم داریم اونوقت ما با اینا چطور برخورد

کنیم اگه دخترهایی با حجاب باشن ویه عده بی حجاب؟

الان مردم ترکیه چطوری دارن زندگی میکنند؟

آیا اسلام نرفته تو حاشیه ؟

همای رحمت;807421 نوشت:
با سلام

خب ببینید ما ماهواره واینترنت و...هم داریم واسه ی فرد بزرگسال شما درست میفرمایید منتها ما بچه ونوجوون هم داریم اونوقت ما با اینا چطور برخورد
کنیم اگه دخترهایی با حجاب باشن ویه عده بی حجاب؟

همای رحمت;807424 نوشت:
الان مردم ترکیه چطوری دارن زندگی میکنند؟

آیا اسلام نرفته تو حاشیه ؟

سلام به شما

خب فرزندان و کوچک تر ها کنجکاون. خداوند همیشه آمرزنده و رحیم هست، ما اگر آموزشمون و تلاشمون اسلامی و همراه با خیر و محبت باشه، فرزندان در زمان بلوغ فکری راه سعادت رو انتخاب میکنن.
من از وضعیت ترکیه خبر اونچنان ندارم، به رسانه ها نباید توجه کرد، اصولا اگر شخص خارجی بخواد درباره ی ایران از رسانه های ملیش، قضاوت کنه، فکر میکنه ایران از نظر حجاب گل و بلبل هست. در صورتی که اینطوری نیست

البته باید قبول کرد که فرهنگ غربی بسیار غالب شده و روندی که طی کردن شکست عظیمی داده مارو و خب ما در طرف شکست خورده ی قضیه هستیم. برای رشد نباید ترسید و فکر اصلی (حجاب کامل) رو به جامعه غالب و تحمیل کرد که در نظر بقیه برنده به نظر برسیم، باید، انقلابی رفتار کرد.
چرا اصلا با مُد پوشاک مخالفن؟ چرا تلاشی در این زمینه نمیشه؟

یکی از دلایل اصلی: چون تنها یک پوشش مد نظر جمهوری اسلامی ایران هست " چادر ". (توجه کنین که گفتم مد نظر نگفتم که حتما، یعنی این پوشش رو به عنوان یک چیز کامل و خوب قبول دارن)
خب وقتی در جامعه فقط "یک" پوشش خاص مورد قبول تفکر حاکم باشه، جا برای تنوع و ایجاد فرهنگ مد پوشاک باز میشه که بشه با فرهنگ برنده و فاتح مد غربی مبارزه کرد؟

دختران بدحجاب رو میشه تحمل کرد، دوست داشت و با دوستی و محبت حتی بیشتر، و با توجه بیشتر و حتی با مدارای بیشتر اونهارو به اسلام دعوت کرد.
شخصی که حجاب کامل گرفته که نیازی به این کارا نداره. اون خودش محبت خدای مهربان رو داره. اونی که نیازمند این مسئله ست، بدحجاب ها هستن.

shsina;807420 نوشت:
دوست عزیز شناسنامه ای یا غیر شناسنامه ای مسلمان هستند!
ما نمیتونیم ذهن افراد رو تک به تک بخونیم تا ببینیم قلبا هم مسلمان هستند یا خبر
درضمن در شناسنامه های جدید قسمت دین حذف شده
در ثانی نماینده های که شما انتخاب میکنید میتونن این قانون رو لغو کن!!! در صورتی که این کار رو نمیکنن - چرا؟ چون مردم با ایمان به افراد با ایمان رای میدهند!!!

shsina;807420 نوشت:
قرآن همه جا مردان و زنان مومن رو خطاب قرار داده
پیش تر هم عرض کردم تا وقتی که بی حجابی شما به اکثریت مسلمان و مومن آسیب میزنه این قانون کاملا منطقی و درسته
اگر هم اکثریت به قول شما مسلمان نیستند میتونن نمایندگانی انتخاب کنن تا این قانون لغو بشه!!!
یاعلی

خیر، در همه جا مومنین رو خطاب نکرده. خطابش به طور کلی کل انسان ها هست.
اینجا هم داره زنان مومن، کسانیکه به خدا ایمان اوردن، رو مورد خطاب قرار میده.
اگر مخالف معنی کلمه "مومن" هستین که دیگه مشکل از قرآن نیست.

در ضمن، در کشور جمهوری اسلامی ایران، نماینده هایی با چنین تفکری، رد صلاحیت میشن و برای انتخاب در بین عموم معرفی نمیشن.

Kamran;807429 نوشت:
سلام به شما

خیر، در همه جا مومنین رو خطاب نکرده. خطابش به طور کلی کل انسان ها هست.
اینجا هم داره زنان مومن، کسانیکه به خدا ایمان اوردن، رو مورد خطاب قرار میده.
اگر مخالف معنی کلمه "مومن و مومنه" هستین که دیگه مشکل از قرآن نیست.

در ضمن، در کشور جمهوری اسلامی ایران، نماینده هایی با چنین تفکری، رد صلاحیت میشن و برای انتخاب در بین عموم معرفی نمیشن.

عجب!!!
میشه بفرمایید چرا قرآن باید به کسانی که بهش اعتقاد ندارن دستور بده؟
شما ۱ مثال بیارید که قرآن در آن صحبت از حلال و حرام کرده و خطابش که کل انسان ها بوده!!!
لطف کنید به جای من هم فکر و جواب ندهید!!!

خیر نماینده های بودند که همچین تفکراتی داشتن رد صلاحیت هم نشدن الان هم در مجلس هستند
یکی از همین بانوان نماینده اصلاح طلب تهران درباره حجاب موقع سخنرانی افکار شمارو منعکس کردند!!!

Kamran;807429 نوشت:

خب فرزندان و کوچک تر ها کنجکاون. خداوند همیشه آمرزنده و رحیم هست، ما اگر آموزشمون و تلاشمون اسلامی و همراه با خیر و محبت باشه، فرزندان در زمان بلوغ فکری راه سعادت رو انتخاب میکنن.

همین کنجکاوی ها میدونید چند نفر رو بدبخت کرده؟ همین کنجکاوی ها میدونی زندگی چند تا جوون پاک رو به تباهی کشونده؟ بعضی از کنجکاوی ها رفت دارن ولی برگشت ندارن!!!
بهتره چشم و گوشمونو کامل باز کنیم تا بتونیم حقیقت رو کامل تر ببینیم!!!
یه سر به سایتای غیر اخلاقی بزن ببین جوونا اونجا دارن چی کار میکنن‌ Fool
البته اگر مساپلی مثل زنا با محارم - بی غیرتی - همجنس بازی - انحرافات جنسی و... از نظر شما کنجکاوی محسوب نمیشه‌‌ Fool

shsina;807433 نوشت:
عجب!!!
میشه بفرمایید چرا قرآن باید به کسانی که بهش اعتقاد ندارن دستور بده؟
شما ۱ مثال بیارید که قرآن در آن صحبت از حلال و حرام کرده و خطابش که کل انسان ها بوده!!!
لطف کنید به جای من هم فکر و جواب ندهید!!!

خیر نماینده های بودند که همچین تفکراتی داشتن رد صلاحیت هم نشدن الان هم در مجلس هستند
یکی از همین بانوان نماینده اصلاح طلب تهران درباره حجاب موقع سخنرانی افکار شمارو منعکس کردند!!!

عزیز احساس میکنم ناراحت یا عصبانی شدین یا جبهه گرفتین به سمت من. من که دعوایی با شما ندارم.

فکر کردم منظور شما به طور کلی، کل آیات قرآن هست و نه فقط بخش احکام اون. وگرنه خب معلومه که قرآن کتابی برای همه ی انسان ها و تمام جهان هست و نه فقط یک قشر خاص اما از اون نظر احکامش برای افرادی هست که ایمان آوردن نه برای همه.

پس به نوعی، رعایت حکم و حدود الهی که از سمت خدا صادر شده، لازم به اجرا از سمت ایمان آورده ها به قرآن و خدا هست. همونطور که گفتین خدا چرا باید به کسانیکه بهش ایمان ندارن دستور بده؟
پس کسی که بهش ایمان داره، مثل "زنان مومن" دستور دارن که حجاب رو رعایت کنن.

فکر نمیکنم چنین نماینده هایی بتونن کاری بکنن. موقع سخنرانی هم فریب اذهان عمومی خیلی ساده هست و میشه در حرف خیلی چیزا گفت که قشر خاصی خوششون بیاد.

shsina;807435 نوشت:
همین کنجکاوی ها میدونید چند نفر رو بدبخت کرده؟ همین کنجکاوی ها میدونی زندگی چند تا جوون پاک رو به تباهی کشونده؟ بعضی از کنجکاوی ها رفت دارن ولی برگشت ندارن!!!
بهتره چشم و گوشمونو کامل باز کنیم تا بتونیم حقیقت رو کامل تر ببینیم!!!
یه سر به سایتای غیر اخلاقی بزن ببین جوونا اونجا دارن چی کار میکنن‌
البته اگر مساپلی مثل زنا با محارم - بی غیرتی - همجنس بازی - انحرافات جنسی و... از نظر شما کنجکاوی محسوب نمیشه‌‌

زنا با محارم، همجنس بازی، انحرافات جنسی، کنجکاوی نیستن بلکه گناه هستن. کنجکاوی اون نقطه شروع ورود یا به نوعی سرک کشیدن به مسائل جدید هست. این مسائل جدید میتونن بد باشن، میتونن خوب (هرچند که به طور کلی تمامی چیزها، هم روی خوب و هم روی بد رو داره و کاملا دو وجه ای هست). مثل ماهواره؛ مثل اینترنت و شبکه های اجتماعی، مسائل جنسی و ....

ما باید آموزش درست بدیم به فرزندان و نسل جدید که وقتی کنجکاوی کردن، بدونن که مسائلی هست که بده و مسائلی هست که خوبه. طوری بار بیاریمشون که کمتر سراغ بد برن. درباره ی مسائل جنسی هم که خب نیاز جسمانیشون هست، یک پسر در سن 17 سالگی نیاز به جنس مخالف داره ... اگر از کودکی تربیت درستی شده باشه، در این سن سراغ راه بد نمیره.
و اگر شرایط جامعه برای ازدواج این شخص مهیا باشه، دیگه شخص به راه بد نمیره.

و به نظرم شخصی که نیاز جنسیش در سنین پرشور بلوغ برآورده بشه، در دوره ی دانشجویی و کار سالم تر خواهد بود و مسئولیت پذیری بیشتری خواهد داشت. البته اگر از کودکی مسئولیت پذیری رو بهش یاد بدن و هرچیزی که بخواد رو براش به سادگی فراهم نکنن.
فرزندان رو باید طوری بار اورد که در سن 16 به بلوغ فکری برسن که متاسفانه، طوری بار اورده میشن در این جامعه که حتی تا سن 20 سالگی هم خبری ازش نیست.

خداوند همیشه آمرزنده و رحیم هست، هیچ وقت هم دیر نیست، همیشه تا قبل از مرگ، وقت و راه برای تغییر وجود داره.
پس اگر فرزندان و کم سن و سال ها در سنین نوجوانی خطاهای زشت کردن، سعی در طرد اونها و عذاب و مجازات و سرکوفت نکنیم، اونها بیش از اونکه یک شخص با ایمان به محبت و توجه احتیاج داره، به محبت و توجه و راهنمایی و مدارا و دوست داشتن نیازمندن.

Kamran;807437 نوشت:
عزیز احساس میکنم ناراحت یا عصبانی شدین یا جبهه گرفتین به سمت من. من که دعوایی با شما ندارم.

فکر کردم منظور شما به طور کلی، کل آیات قرآن هست و نه فقط بخش احکام اون. وگرنه خب معلومه که قرآن کتابی برای همه ی انسان ها و تمام جهان هست و نه فقط یک قشر خاص اما از اون نظر احکامش برای افرادی هست که ایمان آوردن نه برای همه.

پس به نوعی، رعایت حکم و حدود الهی که از سمت خدا صادر شده، لازم به اجرا از سمت ایمان آورده ها به قرآن و خدا هست. همونطور که گفتین خدا چرا باید به کسانیکه بهش ایمان ندارن دستور بده؟
پس کسی که بهش ایمان داره، مثل "زنان مومن" دستور دارن که حجاب رو رعایت کنن.

فکر نمیکنم چنین نماینده هایی بتونن کاری بکنن. موقع سخنرانی هم فریب اذهان عمومی خیلی ساده هست و میشه در حرف خیلی چیزا گفت که قشر خاصی خوششون بیاد.

واقعیت من خودم هر چی دارم میکشم سره همین مسائله و وقتی میبینم کسی از بی حجابی و فحشا دفاع میکنه ناراحت میشم!!! انشاءالله هیچ کس جای من نباشه!!!

بله رعایت احکام خدا فقط برای کسانی هست که ایمان آوردن - الان اکثریت مردم ایران ایمان آوردن و مومن هستن - پس حکومت اسلامی نباید اجازه بده مردم مسلمان به خاطر اقلیتی که تمایلی به اسلام ندارن به گناه بیفتن! اگر هم اکثریت بی ایمان شدن قانون تغییر خواهد کرد به همین سادگی.

من کاری ندارم که میخوان فریب بدن یا نه - مهم اینه که همچین طرز فکر هایی هم بر خلاف نظر شما در مجلس حضور دارن و شما هم آزادید به این افراد رای بدید

Kamran;807440 نوشت:
زنا با محارم، همجنس بازی، انحرافات جنسی، کنجکاوی نیستن بلکه گناه هستن. کنجکاوی اون نقطه شروع ورود یا به نوعی سرک کشیدن به مسائل جدید هست. این مسائل جدید میتونن بد باشن، میتونن خوب (هرچند که به طور کلی تمامی چیزها، هم روی خوب و هم روی بد رو داره و کاملا دو وجه ای هست). مثل ماهواره؛ مثل اینترنت و شبکه های اجتماعی، مسائل جنسی و ....

ما باید آموزش درست بدیم به فرزندان و نسل جدید که وقتی کنجکاوی کردن، بدونن که مسائلی هست که بده و مسائلی هست که خوبه. طوری بار بیاریمشون که کمتر سراغ بد برن. درباره ی مسائل جنسی هم که خب نیاز جسمانیشون هست، یک پسر در سن 17 سالگی نیاز به جنس مخالف داره ... اگر از کودکی تربیت درستی شده باشه، در این سن سراغ راه بد نمیره.
و اگر شرایط جامعه برای ازدواج این شخص مهیا باشه، دیگه شخص به راه بد نمیره.

و به نظرم شخصی که نیاز جنسیش در سنین پرشور بلوغ برآورده بشه، در دوره ی دانشجویی و کار سالم تر خواهد بود و مسئولیت پذیری بیشتری خواهد داشت. البته اگر از کودکی مسئولیت پذیری رو بهش یاد بدن و هرچیزی که بخواد رو براش به سادگی فراهم نکنن.
فرزندان رو باید طوری بار اورد که در سن 16 به بلوغ فکری برسن که متاسفانه، طوری بار اورده میشن در این جامعه که حتی تا سن 20 سالگی هم خبری ازش نیست.

خداوند همیشه آمرزنده و رحیم هست، هیچ وقت هم دیر نیست، همیشه تا قبل از مرگ، وقت و راه برای تغییر وجود داره.
پس اگر فرزندان و کم سن و سال ها در سنین نوجوانی خطاهای زشت کردن، سعی در طرد اونها و عذاب و مجازات و سرکوفت نکنیم، اونها بیش از اونکه یک شخص با ایمان به محبت و توجه احتیاج داره، به محبت و توجه و راهنمایی و مدارا و دوست داشتن نیازمندن.

اینترنت آزاد و بدون محدودیت عامل این مفاسده!!!
حجاب آزاد و بدون محدودیت باز عاملی برای این مفاسده!!!

پیشگیری بهتر از درمان است!!!

شما به بنده یاد بدید چگونه فرزندم رو تربیت کنم که تا سن ازدواج جلوی غریزه ی طبیعیش ایستادگی کنه و در اینترنت آزاد دنبال گناه نباش
شما به بنده یاد بدید چگونه فرزندم رو تربیت کنم که با دیدن دختران بی حجاب تا سن ازدواج جلوی غریزه ی طبیعیش ایستادگی کنه و به دنیال تجاوز کردن به دختر مردم نباشه

شما بفرمایید چرا در اروپا و آمریکا درصد فساد و تجاوز اینقدر بالاست؟ چرا به مردم و دختران بی گناه تجاوز میشه؟ شاید به نظر اونها تجاوز به مردم بی گناه خوبه! شاید خیانت خوبه!!!
برای انسان اگر محدودیتی نباشه هر آنچه نفسش بخواهد آن خوب و کامل است!!!
احمتالا دوست دارید در این عرصه با بی ایمانان کافر رقابت کنید!!!

به هر حال دوست من صحبت ها زده شد و این بحث همیشه بی فایده بوده، پس بهتره بیشتر از این ادامش ندیم

یاعلی

shsina;807444 نوشت:
واقعیت من خودم هر چی دارم میکشم سره همین مسائله و وقتی میبینم کسی از بی حجابی و فحشا دفاع میکنه ناراحت میشم!!! انشاءالله هیچ کس جای من نباشه!!!

من از بی حجابی و فحشا دفاع نمیکنم. بی حجابی یعنی خانوم محترم، شلوارک بپوشه با زیرپیرهن و یک دمپایی بیاد بیرون تو خیابون راه بره. و فحشا یعنی در جامعه محل های خاصی برای اعمال جنسی فراهم باشه و در مکان های عمومی چنین اعمالی خلاف قوانین اجتماعی نباشه.
(اگر تعریف شما فرق میکنه بگین که روشن شم)

چنین چیزی رو من مخالفم باهاش. شما گارد چشمان و ذهنت رو که به روی حرف و کلام من بستی بردار و بعد بخون:

گفتم پوشش آزادانه با فرهنگ مُد جدید که الگو گرفته از پوشاک محلی و اقوام ایران باشه، فرهنگی که در جهان تک باشه و صادر شه. پوشاکی که الگو گرفته از فرهنگ غنی این کشور باشه هرگز به سمت اون توصیف غربی نمیره.

من با اینکه حجاب اسلامی، یک امر اجباری در ایران باشه مخالفم. وگرنه میشه در محیطی آزاد در نوع پوشش، فرهنگ رو به سمت و سوی حجاب اسلامی گرایش داد، با تبلیغات درست، با تربیت درست، با اعمال و رفتار درست حاکمان و دولتی ها و مجریان قانون، با اعتماد سازی در جامعه، با ...

shsina;807444 نوشت:
بله رعایت احکام خدا فقط برای کسانی هست که ایمان آوردن - الان اکثریت مردم ایران ایمان آوردن و مومن هستن - پس حکومت اسلامی نباید اجازه بده مردم مسلمان به خاطر اقلیتی که تمایلی به اسلام ندارن به گناه بیفتن! اگر هم اکثریت بی ایمان شدن قانون تغییر خواهد کرد به همین سادگی.

اگر اکثریت مردم ایران ایمان آوردن و مومن هستن، موضوع حجاب و بدحجابی نباید اینقدر مهم میشد.

اصلا اگر اکثریت مردم ایران ایمان آورده بودن و مومن بودن شما اینقدر حرص نمیخوردی در بحث با افرادی که به قول شما از فحشا دفاع میکنن. یا اصلا آقا رضا چنین تاپیکی نمیزد. یا اینقدر تاکید بر این مسئله نمیشد.

shsina;807444 نوشت:
من کاری ندارم که میخوان فریب بدن یا نه - مهم اینه که همچین طرز فکر هایی هم بر خلاف نظر شما در مجلس حضور دارن و شما هم آزادید به این افراد رای بدید

مهم اینه که در این جامعه، ولی مطلق فقیه قادر هست در جایی که اگر عملی بر خلاف دستور خدا باشه یا مصلحت بر انجامش نباشه، عمل رو حذف کنه؛
شما در چنین جامعه ای حرف از رای دادن به افرادی با تفکر مخالف و تغییر قانون توسط اون ها نزنین.

shsina;807447 نوشت:
اینترنت آزاد و بدون محدودیت عامل این مفاسده!!!
حجاب آزاد و بدون محدودیت باز عاملی برای این مفاسده!!!

میبینیم که اینترنت آزاد و بدون محدودیت نیست و فیلترینگ وجود داره و مفاسد هنوز هستن.

میبینیم که حجاب اجباری و با محدودیت هست و باز این مفاسد هستن.

shsina;807447 نوشت:
پیشگیری بهتر از درمان است!!!

درسته.

shsina;807447 نوشت:
شما به بنده یاد بدید چگونه فرزندم رو تربیت کنم که تا سن ازدواج جلوی غریزه ی طبیعیش ایستادگی کنه و در اینترنت آزاد دنبال گناه نباش

شما از کودکی قرآن به او بیاموز، خانواده ت رو مکانی امن، گرم و با محبت قرار بده. با اعضای خانواده و فرزندت با محبت رفتارکن. مسئولیت پذیری رو بهش یاد بده. از کودکی اخلاق مداری رو بهش یاد بده. سعی کن طوری مسئولیت پذیری و اخلاق رو بهش یاد بدی که تقریبا همزمان با بلوغ جنسی، به بلوغ فکری برسه.
مهم تر از همه: برای فرزندت در اون سن همسر بگیر.

shsina;807447 نوشت:
شما به بنده یاد بدید چگونه فرزندم رو تربیت کنم که با دیدن دختران بی حجاب تا سن ازدواج جلوی غریزه ی طبیعیش ایستادگی کنه و به دنیال تجاوز کردن به دختر مردم نباشه

همونطور که گفتم اخلاق و قرآن و محبت و خوبی رو بهش از زمان کودکی یاد بده. مطمئن باش اونقدر شعور خواهد داشت که به دنبال تجاوز به دختران مردم نباشه.

shsina;807447 نوشت:
شما بفرمایید چرا در اروپا و آمریکا درصد فساد و تجاوز اینقدر بالاست؟ چرا به مردم و دختران بی گناه تجاوز میشه؟ شاید به نظر اونها تجاوز به مردم بی گناه خوبه! شاید خیانت خوبه!!!

فرهنگشون به این سمت و سو رفته. دلایلش هم واضح و روشن هست. منم از جمله مخالفان اون فرهنگ هستم. ایران داره به سمت اون فرهنگ به سرعت هرچه تمام تر پیش میره.
برای همین اعصابم خورد هست و تلاشم بر اینه راهی به غیر از راهی که طی سالیان سال پیش گرفته شده و نتیجه ش منفی بوده پیش بگیرم تا بلکه نتیجه ای مثبت به دست بیارم.

shsina;807447 نوشت:
برای انسان اگر محدودیتی نباشه هر آنچه نفسش بخواهد آن خوب و کامل است!!!
احمتالا دوست دارید در این عرصه با بی ایمانان کافر رقابت کنید!!!

همونطور که گفتم برداشت شما از حرف های من کاملا اشتباه هست. من موافق حد و حدود هستم و اتفاقا مهم تر از حجاب، حد و حدود در اموال و ثروت، جلوگیری از سرمایه داری که تمام وجود این کشور رو فرا گرفته.

Kamran;807451 نوشت:
گفتم پوشش آزادانه
سلام "کامران" عزیز
پوشش آزادانه یعنی دقیقاً چقدر آزاد؟

Kamran;807451 نوشت:
اصلا اگر اکثریت مردم ایران ایمان آورده بودن و مومن بودن شما اینقدر حرص نمیخوردی در بحث با افرادی که به قول شما از فحشا دفاع میکنن. یا اصلا آقا رضا چنین تاپیکی نمیزد. یا اینقدر تاکید بر این مسئله نمیشد
فعلاً میخواهم روی سؤال بالا صحبت کنیم و پاسخ آن برایم اولویت دارد. ولی بطور خلاصه ، اینکه بی حجابی زیاد شده را نمیتوانید لزوماً به بی ایمانی مردم ارتباط بدهید. خیلی از همین افراد بی حجاب ، نماز هم میخوانند ، روزه هم میگیرند ، به مشهد میروند و زیارت هم میکنند ، آرزوی کربلا دارند و......

البته بعضی از آنها هم به قول شما از اساس دین را قبول ندارند. اما از بین همین ها هم اگر استدلال های صحیح را بشنوند و با حقیقت دین آشنا بشوند ، معلوم نیست چه تعداد از آنها تغییر عقیده داده و با حجاب بشوند

"کامران" عزیز ؛ اصلاً کارِ احکام این است که خطاهای مسلمانان را کنترل کند. قرار نیست اگر کسی ایمان آورد دیگر خطا نکند! البته هدف همین است که به جایی برسیم که مسلمان خطا نکند ، اما باید با واقعیات پیش رفت. بحث بر سر این است که وقتی اکثریت مردم دین اسلام را پذیرفتند ، باید به قوانین اسلامی هم گردن بگذارند. یعنی کسی که مسلمان شد ممکن است مثلاً مرتکب سرقت شود. حالا این شخص چون مسلمان است باید طبق حکم اسلامی هم محاکمه بشود. اگر سرقت در جامعه زیاد شد ، باید ریشه یابی کرد و مشکل را حل کرد ، نه اینکه نتیجه بگیریم مردم کافر شده اند

Reza-D;807579 نوشت:
سلام "کامران" عزیز
پوشش آزادانه یعنی دقیقاً چقدر آزاد؟

سلام آقا رضا عزیز و شب شما به خیر باشه.

به نظرم با ساده سازی فرم پوشاک اقوام محلی ایران و الگو گیری از پوشاک ایران قبل از ورود پوشش فرنگی، میشه فرهنگی نو و بومی از پوشاک خلق کرد و با استفاده از رسانه ها و کارهای فرهنگی و تبلیغاتی بسیار گسترده (در زمینه های سینما، بازی، اینترنت، تلویزیون، مجلات و ...) این نوع فرهنگ پوشش جدید رو عادیسازی کرد و آنقدر متنوع باشه که جا برای جولان دهی شیوه ی غربی و خارجی نمونه.

حال مردم رو در حدود پوشیدن این لباس ها آزاد بذاریم، یک سری میخوان روسری بذارن، یک سری روسری نمیخوان، یه سری باهاش چادر میپوشن و یه سری فقط به همون لباس تک بسنده میکنن. مرز حدود هم نرسیدن به شیوه ی غربی باشه.

من خودمم قبول نمیکنم که کسی با زیر شلواری و زیرپیرهن که فرقی با برهنگی نداره، بیاد داخل خیابون راه بره. این فرهنگ ما نیست. این مال همون غرب ها باشه بهتره.

Reza-D;807579 نوشت:
فعلاً میخواهم روی سؤال بالا صحبت کنیم و پاسخ آن برایم اولویت دارد. ولی بطور خلاصه ، اینکه بی حجابی زیاد شده را نمیتوانید لزوماً به بی ایمانی مردم ارتباط بدهید. خیلی از همین افراد بی حجاب ، نماز هم میخوانند ، روزه هم میگیرند ، به مشهد میروند و زیارت هم میکنند ، آرزوی کربلا دارند و......

البته بعضی از آنها هم به قول شما از اساس دین را قبول ندارند. اما از بین همین ها هم اگر استدلال های صحیح را بشنوند و با حقیقت دین آشنا بشوند ، معلوم نیست چه تعداد از آنها تغییر عقیده داده و با حجاب بشوند

"کامران" عزیز ؛ اصلاً کارِ احکام این است که خطاهای مسلمانان را کنترل کند. قرار نیست اگر کسی ایمان آورد دیگر خطا نکند! البته هدف همین است که به جایی برسیم که مسلمان خطا نکند ، اما باید با واقعیات پیش رفت. بحث بر سر این است که وقتی اکثریت مردم دین اسلام را پذیرفتند ، باید به قوانین اسلامی هم گردن بگذارند. یعنی کسی که مسلمان شد ممکن است مثلاً مرتکب سرقت شود. حالا این شخص چون مسلمان است باید طبق حکم اسلامی هم محاکمه بشود. اگر سرقت در جامعه زیاد شد ، باید ریشه یابی کرد و مشکل را حل کرد ، نه اینکه نتیجه بگیریم مردم کافر شده اند

درسته.

مسئله اینه که چنین دستور الهی ای برای زنان مومن هست نه همه. هر شخصی که واقعا مومن باشه خودش به اختیار خودش، حدودی که خدا ارزشگزاری کرده رو رعایت میکنه.
جامعه ای که چنین دستوری رو برای همه (چه مومن، چه اسما مومن و ...) اجباری کنه، آیا طبق دستور خدا عمل کرده؟

خدا همه رو آزاد گذاشته و گفته این "قرآن" هست، اگر بهش ایمان میارین، این هم حدود پوشش شماست، رعایت کنین اگر مسلمانین و مومن.

جامعه افراد رو آزاد نذاشته و گفته این "قرآن" هست، همه ی شما بهش ایمان دارین، این هم حدود پوشش شماست، رعایت کنین چون مسلمانین و مومن. (توجیه این حرکت اینه: جامعه اسلامی هست، قانونش اسلامیه و همه ملزم به اجراش هستن تا مسلمانان واقعی در اجتماع از بی حجابی دیگران اذیت نشن.)

درصورتی که به نظرم درستش اینه:
جامعه افراد رو آزاد بذاره و بگه این "قرآن" هست، بهتره بهش ایمان بیارین و ما بهتون یاد میدیم چطور اینکارو کنین، این هم حدود پوشش شماست، رعایت کنین اگر مسلمانین و مومن.

Kamran;807588 نوشت:
به نظرم با ساده سازی فرم پوشاک اقوام محلی ایران و الگو گیری از پوشاک ایران قبل از ورود پوشش فرنگی، میشه فرهنگی نو و بومی از پوشاک خلق کرد و با استفاده از رسانه ها و کارهای فرهنگی و تبلیغاتی بسیار گسترده (در زمینه های سینما، بازی، اینترنت، تلویزیون، مجلات و ...) این نوع فرهنگ پوشش جدید رو عادیسازی کرد و آنقدر متنوع باشه که جا برای جولان دهی شیوه ی غربی و خارجی نمونه.

با سلام

بزرگوار لباسهای محلی جواب گو نیستند.

هم قیمتشون خیلی گرون در میاد هم به نظر من باز اون حجاب کامل رو ندارند.

خب این چندین ساله مسئولین دارن روی همین مسئله مانور میدن اما شدنی نیست .

واسه ی این که زنان لباسهای متنوع رو دوست دارند .اصلا فکر نکنم مردا هم تنوع لباس رو دوست نداشته باشن .

لباسهای غربی با برنامه ریزی طرح شدن مثلا لباس کارشون جدا،لباس راحتیشون جدا،لباس مجلسی جدا اونوقت

علاوه بر این بسیار متنوع وزیبا وهم قیمتشون ارزونتره .نمیشه این رو انکار کرد. هر چند تو فرهنگ ما هم لباس راحتی ومجلسیمون

جدا بوده منتها متنوع نیستند.

بعد هیچکس نمیگه حتما پوشش ما باید چادر باشه منتها افراد مانتویی نمیتونند فقط از یه نوع مانتو با مد ل خاص استفاده کنند

ودوست دارن مانتو های جدید وبه روز بپوشن که الان وضع مانتویی های ما شده این .

روز به روز آستین کوتاهتر میشه و....

پس این راه حل شما جواب نمیده به نظر من حجاب هم مثل بقیه ی وسایل باید فرهنگ پوشیدنش رو

یاد بگیریم نه اینکه زنها رو از این نوع پوششها منع کنیم .

سلام علیکم و رحمه الله
چرا سالهای 58 و 59 مردم خودشون حجاب را رعایت می کردند ؟
اونا یک هزارم مردم امروزی برنامه های فرهنگی و عقیدتی از صدا و سیما دیده بودند و هزار برابر مردم امروزی برنامه های مبتذل دیده بودند!!
شاید این سوال کمک کنه به رسیدن به هدف تاپیک.

سلام.
بنده هم دوست دارم لباس ها ومانتوهایی که مدمیشه روبپوشم وهنوز هم مانتوهایی که توبازار هست خریداری میکنم...
نمیشه یکطرفه قضاوت کرد...
فرد روبترسونیم ویاافرادی روناظربرحجاب خیابون بگذاریم تاحجابشون رودرست کنند؟؟چرا؟؟
دوقدم جلوتر بازهم همون هست چه فایده؟
باید ریشه ی مشکل پیدابشه،نه اینکه فقط مقطعه ای کاری کرد...
مشکل چه چیز هست که فرد باید خودش به معرض نمایش بگذاره؟؟
حجاب هم فقط مختص خانم ها نیست...
با سرکارخانم همای رحمت موافقم...
بنظرم این فرهنگی که مثال زدن توی خانواده باید حل بشه...
یااینکه ازخانواده این فرهنگ رویاد نگرفت خودش باید فکر کنه که آیا این کاری که میکنم درست هست یاخیر

Kamran;807588 نوشت:
من خودمم قبول نمیکنم که کسی با زیر شلواری و زیرپیرهن که فرقی با برهنگی نداره
خب شما آدم دیکتاتوری هستید!
شاید کسی بخواهد با دامن کوتاه بیرون بیاید. چرا باید به این نظر شما عمل کند؟

Kamran;807588 نوشت:
خدا همه رو آزاد گذاشته و گفته این "قرآن" هست، اگر بهش ایمان میارین، این هم حدود پوشش شماست، رعایت کنین اگر مسلمانین و مومن. جامعه افراد رو آزاد نذاشته و گفته این "قرآن" هست، همه ی شما بهش ایمان دارین، این هم حدود پوشش شماست، رعایت کنین چون مسلمانین و مومن. (توجیه این حرکت اینه: جامعه اسلامی هست، قانونش اسلامیه و همه ملزم به اجراش هستن تا مسلمانان واقعی در اجتماع از بی حجابی دیگران اذیت نشن.)
دلیل شما برای رد این توجیه چیست؟
ایرادش چیست که در جامعهء اسلامی ، قوانین بر مبنای اسلام باشد؟

Kamran;807588 نوشت:
جامعه افراد رو آزاد بذاره و بگه این "قرآن" هست......
هر شخصی که واقعا مومن باشه خودش به اختیار خودش ، حدودی که خدا ارزشگزاری کرده رو رعایت میکنه
با این حساب اصلاً چرا حکومت را اسلامی کنیم؟ چرا باید قوانین دینی داشته باشیم؟
کلاً مردم را آزاد بگذاریم هر کسی خواست مسائل دینی را رعایت کند هر کسی هم نخواست رعایت نکند
یعنی بشویم مثل اروپا ، نظر شما چیست؟

تاپیک بسیار ارزنده ایه و پیشنهاد های خیلی خوبی دادین اما واقعا اکثر این پیشنهاد ها انجامش تقریبا غیر ممکنه(حداقل از طرف ما)

منتظرنما;807661 نوشت:
تاپیک بسیار ارزنده ایه و پیشنهاد های خیلی خوبی دادین اما واقعا اکثر این پیشنهاد ها انجامش تقریبا غیر ممکنه(حداقل از طرف ما)

با سلام

چرا شدنی نیست ؟

والا میشه هم مذهبی موند هم به روز لباس پوشید!

همای رحمت;807662 نوشت:
با سلام

چرا شدنی نیست ؟

والا میشه هم مذهبی موند هم به روز لباس پوشید!

فک میکنم منظور بنده رو اشتباه متوجه شدید.
بنده میگم بعضی راه هایی که ایشون برای جلوگیری از بی حجابی نوشتن مثل داستان امیرالمومنین(ع) و اون مرد گناهکار انجامش برای ما تقریبا غیر ممکنه

همای رحمت;807590 نوشت:
با سلام

بزرگوار لباسهای محلی جواب گو نیستند.

هم قیمتشون خیلی گرون در میاد هم به نظر من باز اون حجاب کامل رو ندارند.

خب این چندین ساله مسئولین دارن روی همین مسئله مانور میدن اما شدنی نیست .

واسه ی این که زنان لباسهای متنوع رو دوست دارند .اصلا فکر نکنم مردا هم تنوع لباس رو دوست نداشته باشن .

لباسهای غربی با برنامه ریزی طرح شدن مثلا لباس کارشون جدا،لباس راحتیشون جدا،لباس مجلسی جدا اونوقت

علاوه بر این بسیار متنوع وزیبا وهم قیمتشون ارزونتره .نمیشه این رو انکار کرد. هر چند تو فرهنگ ما هم لباس راحتی ومجلسیمون

جدا بوده منتها متنوع نیستند.

بعد هیچکس نمیگه حتما پوشش ما باید چادر باشه منتها افراد مانتویی نمیتونند فقط از یه نوع مانتو با مد ل خاص استفاده کنند

ودوست دارن مانتو های جدید وبه روز بپوشن که الان وضع مانتویی های ما شده این .

روز به روز آستین کوتاهتر میشه و....

پس این راه حل شما جواب نمیده به نظر من حجاب هم مثل بقیه ی وسایل باید فرهنگ پوشیدنش رو

یاد بگیریم نه اینکه زنها رو از این نوع پوششها منع کنیم .

مرسی از توجه شما

ببینین، من نگفتم لباس محلی بپوشن.

شما به روند لباس و پوشاک غرب از چهار قرن پیش که در اروپا شروع میشه و تا به امروز که آمریکاهم جزئی از این فرهنگه (و تقریبا خیلی از کشور های جهان حتی کشور های شرق دور) یک روند پیشروی و تغییر یافتگی در لباس هاشون می بینین.
همین کت و شلواری که از اواخر قرن نوزده تا اواسط قرن بیستم جز لباس مردمی بود، ریشه در لباس های قدیمی تر در اروپا داره و نسخه ی ساده شده تر و تکامل یافته تر اونهاست.
یعنی پوشاک اونها، یک سیر خاص و روند پیشرویی داشته که تا امروز و اونچه که میبینین رسیده.

اما کشور بدبختی مثل ایران، این پیشرفت رو نکرد چون زمانی که مردم مشغول استفاده از پوشاک بومی ایران بودن و کلاه های مخصوص ایرانی، ناگهان کت و شلوار و کروات و ... وارد میشه و به عنوان لباس فاخر و مردمی تبلیغ میشه و اینطوری شکاف افتضاحی در روند و سیر پوشاک ایرانی بوجود میاد و کامل مختل میشه.
و سالیان سال این قضیه می مونه و بعد از انقلاب تا اونجا که من میبینم هیچ عملی در اصلاح این قضیه صورت نمیگیره، چه کار؟ این کار:

برگشتن به سال های قبل از ورود کت و شلوار و پوشاک فرنگی، برگشتن به لباس های محلی و بومی که همین حال هم در دسترس هستن، و از این ها "الگو" بگیرن برای طراحی فرهنگ جدید پوشاک که کاملا بومی باشه. یعنی بنابر دانش طراحی لباس، با الگو برداری از لباس های بومی ایرانی، شیوه ی کاملا جدید و تکامل یافته ای از پوشاک بومی ایرانی ساخته و توزیع و تبلیغ بشه تا اینطوری ما دوباره رجعتی داشته باشیم به بومی بودن.

در واقع بیشتر تلاشم از طرح این مسئله، مبارزه با فرهنگ مد پوشاک غربی و فرنگی هست و ساختن فرهنگ مد بومی ایرانی بر اساس لباس های بومی ایران زمین که ماشالله کم هم نیستن.

و این بدین منظور نیست که مثلا زنان ما بیان الان دامن های رنگارنگ پولک دار و لچک و جلیقه ی رنگی مثل گیلک ها در شهر رشت بپوشن ! خیر... بلکه طراحان لباس و هنرمندان مربوط به این حوزه و تاریخدان ها با استفاده از دانش خودشون دست به تحول فرهنگی در شیوه ی پوشاک و بومی سازی بر اساس این لباس های محلی(مثل همین لباس گیلکی) بزنن.
کاملا بر پایه ی دانش و اصول.

شاید برای اولین بار در نگاه همگان در دنیا و حتی خود ایرانی ها عجیب به نظر برسه این پوشاک اما حکومت و دولت به راحتی میتونن طی یک پروسه ی چند ساله با تبلیغات گسترده در تلویزیون، رسانه های مجازی و غیر مجازی، کار های فرهنگی مردمی، بازی ها، سینما و انیمیشن ها، حتی برای تبلیغ خود دیپلمات ها از این لباس ها استفاده کنن، این شیوه و فرهنگ جدید رو عادی سازی کنن.
تا رقیبی سرسخت برای پوشاک رو به انحطاط رفته ی غربی بوجود بیاد که رو به کمال باشه.

حالا خدا وکیلی، ایده و هدف بدیه؟ سخت هست، اما شدنیه به نظرم.

Kamran;807682 نوشت:
مرسی از توجه شما

ببینین، من نگفتم لباس محلی بپوشن.

شما به روند لباس و پوشاک غرب از چهار قرن پیش که در اروپا شروع میشه و تا به امروز که آمریکاهم جزئی از این فرهنگه (و تقریبا خیلی از کشور های جهان حتی کشور های شرق دور) یک روند پیشروی و تغییر یافتگی در لباس هاشون می بینین.
همین کت و شلواری که از اواخر قرن نوزده تا اواسط قرن بیستم جز لباس مردمی بود، ریشه در لباس های قدیمی تر در اروپا داره و نسخه ی ساده شده تر و تکامل یافته تر اونهاست.
یعنی پوشاک اونها، یک سیر خاص و روند پیشرویی داشته که تا امروز و اونچه که میبینین رسیده.

اما کشور بدبختی مثل ایران، این پیشرفت رو نکرد چون زمانی که مردم مشغول استفاده از پوشاک بومی ایران بودن و کلاه های مخصوص ایرانی، ناگهان کت و شلوار و کروات و ... وارد میشه و به عنوان لباس فاخر و مردمی تبلیغ میشه و اینطوری شکاف افتضاحی در روند و سیر پوشاک ایرانی بوجود میاد و کامل مختل میشه.
و سالیان سال این قضیه می مونه و بعد از انقلاب تا اونجا که من میبینم هیچ عملی در اصلاح این قضیه صورت نمیگیره، چه کار؟ این کار:

برگردن به سال های قبل از ورود کت و شلوار و پوشاک فرنگی، برگردن به لباس های محلی و بومی که همین حال هم در دسترس هستن، و از این ها "الگو" بگیرن برای طراحی فرهنگ جدید پوشاک که کاملا بومی باشه. یعنی بنابر دانش طراحی لباس، با الگو برداری از لباس های بومی ایرانی، شیوه ی کاملا جدید و تکامل یافته ای از پوشاک بومی ایرانی ساخته و توزیع و تبلیغ بشه تا اینطوری ما دوباره رجعتی داشته باشیم به بومی بودن.

در واقع بیشتر تلاشم از طرح این مسئله، مبارزه با فرهنگ مد پوشاک غربی و فرنگی هست و ساختن فرهنگ مد بومی ایرانی بر اساس لباس های بومی ایران زمین که ماشالله کم هم نیستن.

و این بدین منظور نیست که مثلا زنان ما بیان الان دامن های رنگارنگ پولک دار و لچک و جلیقه ی رنگی مثل گیلک ها در شهر رشت بپوشن ! خیر... بلکه طراحان لباس و هنرمندان مربوط به این حوزه و تاریخدان ها با استفاده از دانش خودشون دست به تحول فرهنگی در شیوه ی پوشاک و بومی سازی بر اساس این لباس های محلی(مثل همین لباس گیلکی) بزنن.
کاملا بر پایه ی دانش و اصول.

شاید برای اولین بار در نگاه همگان در دنیا و حتی خود ایرانی ها عجیب به نظر برسه این پوشاک اما حکومت و دولت به راحتی میتونن طی یک پروسه ی چند ساله با تبلیغات گسترده در تلویزیون، رسانه های مجازی و غیر مجازی، کار های فرهنگی مردمی، بازی ها، سینما و انیمیشن ها، حتی برای تبلیغ خود دیپلمات ها از این لباس ها استفاده کنن، این شیوه و فرهنگ جدید رو عادی سازی کنن.
تا رقیبی سرسخت برای پوشاک رو به انحطاط رفته ی غربی بوجود بیاد که رو به کمال باشه.

حالا خدا وکیلی، ایده و هدف بدیه؟ سخت هست، اما شدنیه به نظرم.

سلام ...
اولا که ایدتون به نظرم خیلی خوب و قشنگ اومد ...

ولی امکاناتی میخواد که در درون ایران نمیشه چنین کارهایی کرد ...

مثلا باید برند سازی کرد . مثلا باید خانه های مد بوجود بیان . مثلا باید یک سری مدل بشن و اون کالاها رو بپوشن و ...

ایده که به نظرم ایده خوبی هست

ولی مشگل از جایی دیگر هست ... مشگل از اینجا بوجود میاد که این نوع طرز دیدها از رویه ارق ملی بوچود میاد ... مثلا هنوز کردها لباس های خاص خودشون رو دارند ... و ما در درون مذهبمون ارق ملی معنایی نداره ...

فرض کن من بخوام به ایرانم ببالم ... خوب به چیش ببالم ...

الان در درون کشورهای خارجی مثلا اسم شهرها رو رویه لباسهاشون درج میکنند ... فرض کن فردا من یه لباس بپوشم که روش نوشته اصفهان یا بوشهر و بخوام بیام تو خیابون ....

ولی در همین کشورمون پسرهایی هستند که رویه لباسشون مارکهای استقلال و پرسپولیس هست .

بنابراین باید موضوعی برای افتخار و ارق ملی باشه ... اگر نباشه آدمها به سمته افتخارات کشورهای دیگه میرن ... مثلا طرف رو لباسش آرم بایرمونیخ یا جایی دیگه رو میزنه ....

بنابراین دو تا کار باید انجام بشه ... افتخار آفرینی ... و ساخت خانه های مد ...

Reza-D;807659 نوشت:
خب شما آدم دیکتاتوری هستید!
شاید کسی بخواهد با دامن کوتاه بیرون بیاید. چرا باید به این نظر شما عمل کند؟

این سخن شما زیرکانه بود. جالبه.

من نظر شخصیم رو گفتم برای اینکه بدونین من طرفدار پوشش برهنه نیستم.

اما این هم هست، که مگر ما جامعه ای نمیخوایم که همگی به اگاهی به سمت اسلام و پوشش خوب برن؟

پس باید بهشون انتخاب داد.چرا؟ به این دلیل:

هدف، رسیدن به جامعه ی آرمانی اسلامی هست (که شاید هرگز موفق نشه توسط انسان ها، ولی همین که هدفه و براش تلاش بشه ارزش داره).
خب برای رسیدن به چنین جامعه ای، باید نوعی از آزادی رو به مردم داد که پس از مدت ها خود به خود جهت دهی داده شن به سمت اسلام و پوشش کامل. یک آزادی برنامه ریزی شده و جهت دار.

آزادی بی حد و مرز چنین سو و جهتی نمیده، رو به ویرانی میره. اصلا گسسته ست.

پس اینطور میشه:
آزادی مخصوص میدی، انتخاب مخصوص، فرهنگ رو طوری تبلیغ میکنی که به هدف (جامعه ی اسلامی) نزدیک شه و اشخاص با دیدن روحیه ی سالم جامعه و تبلیغات و آزادی ها و الگو گرفتن از اشخاص مناسب مطرح شده(از همه ی اقشار جامعه)، در نهایت به سوی فرهنگ اسلامی قدم برمیدارن.

اما خلاف جهت:
وقتی فقط یک پوشش، "حجاب اسلامی" جلوی اونا میذاریم، تبلیغات بدی داریم و جامعه روحیه ی جالبی نداره (به هزاران دلیل) و الگوی مناسبی نداریم. آیا انتظار داریم که به سوی فرهنگ اسلامی قدم بردارن؟

حرفم دقیقا همین مسئله ست،

Reza-D;807659 نوشت:
دلیل شما برای رد این توجیه چیست؟
ایرادش چیست که در جامعهء اسلامی ، قوانین بر مبنای اسلام باشد؟

حساب کنین، اینجا "جمهوری" اسلامی ایران هست. پس نباید انتظار داشت قوانین اسلام در چنین سیستمی به مانند شیوه ی خلیفه ای یا "حکومت تمامیت خواه اسلامی" تصویب و به اجرا برسه.
جمهوری خیلی متفاوت میشه. بله اگر اسمش "حکومت اسلامی ایران" بود، خب قضیه فرق میکرد و شیوه ی بحث ما متفاوت.

Reza-D;807659 نوشت:
با این حساب اصلاً چرا حکومت را اسلامی کنیم؟ چرا باید قوانین دینی داشته باشیم؟
کلاً مردم را آزاد بگذاریم هر کسی خواست مسائل دینی را رعایت کند هر کسی هم نخواست رعایت نکند
یعنی بشویم مثل اروپا ، نظر شما چیست؟

همونطور که گفتم، هدف برپایی جامعه ی اسلامیه. پس این مشخص میکنه که دین باید دخیل باشه چون هدف ما، یک مسئله دینی هست؛

شیوه ی اروپایی جواب نمیده چون آزادی با حدودی که اون ها تعریف کردن، گسسته ست و رو به انحطاط.

حرف من و ایده ی من اینه، آزادی ای رو برنامه ریزی کنیم که نهایتا به فرهنگ و تمدن ایرانی(بومی)اسلامی ختم بشه. به کار گیری مسائل فرهنگی و هنری نقش به شدت مهمتر و بزرگتری از دیگر چیز ها داره.

موضوع قفل شده است