صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اضطراب از ارتباط ،دوستی و راهكار شرع ؟

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,517
    حضور
    175 روز 2 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58316

اضطراب از ارتباط ،دوستی و راهكار شرع ؟

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

سلام
    با آقايي براي ازدواج دوست شدم و 3 سال با هم بوديم.
    متأسفانه خانواده او موافقت نكردند خواستگاري بيايد و يا دروغ مي گويد ولي نتيجه چيزي جز اضطراب برايم نيست.
    در طول این مدت و در ارتباط با او بكارتم زائل شده است. الان مانده ام كه به خواستگارم چه بگويم؟
    در خطبه عقد بنابر را باکره بودن دختر مي گذارند و مي خوانند دوشيزه محترمه و...؛ اگر من باكره نباشم لازم است بگويم؟
    اگر از ترس آبرو نگویم، آیا گناه كرده ام؟ در اینصورت عقد هم باطل مي شود؟
    اگر نگويم و عقد كنم، مهريه كامل به امثال ما كه قبلا رابطه داشته ايم، نمي رسد؟
    آيا شرع راهكاري براي حفظ آبرويم من دارد من كه توبه كرده ام و سخت از گذشته ام چندين سال است پشيمانم؟

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

2. صلوات ها 6

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,517
    حضور
    175 روز 2 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58316

با نام و یاد دوست

اضطراب از ارتباط ،دوستی و راهكار شرع ؟

کارشناس بحث: استاد سجاد

5. صلوات ها 8

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

سلام
    با آقايي براي ازدواج دوست شدم و 3 سال با هم بوديم.
    متأسفانه خانواده او موافقت نكردند خواستگاري بيايد و يا دروغ مي گويد ولي نتيجه چيزي جز اضطراب برايم نيست.
    در طول این مدت و در ارتباط با او بكارتم زائل شده است. الان مانده ام كه به خواستگارم چه بگويم؟
    در خطبه عقد بنابر را باکره بودن دختر مي گذارند و مي خوانند دوشيزه محترمه و...؛ اگر من باكره نباشم لازم است بگويم؟
    اگر از ترس آبرو نگویم، آیا گناه كرده ام؟ در اینصورت عقد هم باطل مي شود؟
    اگر نگويم و عقد كنم، مهريه كامل به امثال ما كه قبلا رابطه داشته ايم، نمي رسد؟
    آيا شرع راهكاري براي حفظ آبرويم من دارد من كه توبه كرده ام و سخت از گذشته ام چندين سال است پشيمانم؟
    با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

در فرض سؤال ازدواج صحیح است گر چه توبه هم لازم می باشد .

بعد ازدواج هم نیازی نیست از چنین مسئله ای صحبت شود اما اگر مرد متوجه شود و عقد با شرط بکارت یا مبنی بر بکارت باشد ، حق فسخ ازدواج را دارد.

بعد نزدیکی ، مهریه این زن ، مهریه زن غیر باکره است و بسته به منطقه ازدواج متفاوت است ممکن است در منطقه ای مهریه زن غیر باکره ، نصف مهریه زن باکره باشد و ممکن است در منطقه دیگر یک دهم باشد به هر حال هر مقدار که در منطقه ازدواج، حق چنین زنی است به او مهریه می رسد و می تواند به جهت حفظ آبرو ، بقیه مهریه را با توریه نگیرد مثلا بگوید همین مقدار را بدهی ، کافی است یا بگوید من مهریه نمی خواهم و .... .

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
    استفتاء از دفاتر مراجع تقلید در قم

ویرایش توسط سجاد : ۱۳۹۵/۰۲/۳۰ در ساعت ۱۱:۲۳

7. صلوات ها 8

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست ها
    مهریه این زن ، مهریه زن غیر باکره است و بسته به منطقه ازدواج متفاوت است ممکن است در منطقه ای مهریه زن غیر باکره ، نصف مهریه زن باکره باشد و ممکن است در منطقه دیگر یک دهم باشد به هر حال هر مقدار که در منطقه ازدواج، حق چنین زنی است به او مهریه می رسد و می تواند به جهت حفظ آبرو ، بقیه مهریه را با توریه نگیرد مثلا بگوید همین مقدار را بدهی ، کافی است یا بگوید من مهریه نمی خواهم و .... .
    سلام بر شما استاد عزيز
    1- به دست آوردن مهريه المثل در يك شهر حتي در يك منطقه سخت است آيا مي تواند متناسب با مهريه خواهر يا دختر دايي يا دختر خاله و دختر عمو كه از نظر شأن اجتماعي و مالي تقريبا در يك حد هستند حساب كند؟

2- اگر دختري مهريه را كامل بگيرد و با آن پول غذا بگيرد حرام خورده است و اگر با آن لباس بگيرد و در آن لباس نماز بخواند نمازش باطل است درسته؟

3- وقتي عاقد مي خواهد دوشيزه محترمه و.......اين يعني عقد مبني بر باكره بودن است اين طور نيست، و در حالي كه اين دختر باكره نبوده گويي باكره بودن در اين خطبه هايي كه در عرف خوانده مي شود شرط ضمن عقد است و داماد دختر باكره مي خواهد اين طور نيست؟ (يعني حتما بايد داماد با صراحت شرط باكره بودن را به زبان بياورد؟ مگر اصل در دختر بودن باكره بودنش نيست؟)

ممنون مي شوم موارد بالا را كه بسيار كاربردي است پاسخ فرماييد

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۵/۰۲/۳۰ در ساعت ۱۰:۴۴
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

9. صلوات ها 11

علاقه
    خـــــــــــــــــــــــــــــــــدا
    نوشته
    1,401
    حضور
    77 روز 5 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6570

یعنی حق اون آقا نیست قبل ازدواج بدونه؟؟؟
    حتی حق فسخ ازدواجم کمه .... چه حسی پیدا میکنه بفهمه ...
    بهتر نیست قبلش حل کنین؟ چه سودی داره ازدواجی که احتمال طلاق توش بالاست و از الان به فکر مهریه باشین و....

Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ و اُفــوِّضُ أمری إلَی الله إنّ ✿الله✿ بصیــــــــرٌ بالعباد Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
    {。^◕‿◕^。}

11. صلوات ها 5

علاقه
    تصفیه آنچه به عنوان دین و مذهب به ما معرفی شده است.
    نوشته
    309
    حضور
    14 روز 6 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    664

سلام،
    سؤالاتی هم من داشتم:

۱) منظور از باکره بودن چیست؟ آیا تعریف زیست‌شناختی و فیزیولوژیک دارد یا به منظور نداشتن رابطهٔ جنسی با کسی است؟ اگر کسی به نوعی رابطه داشته باشد ولی به لحاظ فیزیولوژیک تغییری در وی ایجاد نشود (مثلاً رابطه از دبر) آیا باکره محسوب می‌شود یا نه؟
    ۲) تفاوت فسخ ازدواج با طلاق را هم ممنون می‌شوم توضیح دهید.
    ۳) اگر فهمیدن شوهر پیش از برقراری جنسی رابطه باشد، آیا باز هم چیزی به طرف مقابل تعلق می‌گیرد؟

نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست ها
    بعد نزدیکی ، مهریه این زن ، مهریه زن غیر باکره است

۴) اگر خانم تدلیس کرده باشد (یعنی با آنکه می‌دانسته که غیرباکره است خود را باکره معرفی کرده باشد) آیا باز چیزی به وی تعلق می‌گیرد؟

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۵/۰۲/۳۱ در ساعت ۱۹:۲۳

مُنِيبِينَ إِلَيْهِ وَاتَّقُوهُ وَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَلَا تَكُونُوا مِنَ الْمُشْرِكِينَ؛ مِنَ الَّذِينَ فَرَّقُوا دِينَهُمْ وَكَانُوا شِيَعًا كُلُّ حِزْبٍ بِمَا لَدَيْهِمْ فَرِحُونَ.
    الروم: ۳۱ و ۳۲

به سويش توبه بريد و از او پروا بداريد و نماز را برپا كنيد و از مشركان مباشيد: از كسانى كه دين خود را قطعه قطعه كردند و فرقه فرقه شدند؛ هر حزبى بدانچه پيش آن‌هاست دلخوش شدند.

13. صلوات ها 4

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    سلام بر شما استاد عزيز
    1- به دست آوردن مهريه المثل در يك شهر حتي در يك منطقه سخت است آيا مي تواند متناسب با مهريه خواهر يا دختر دايي يا دختر خاله و دختر عمو كه از نظر شأن اجتماعي و مالي تقريبا در يك حد هستند حساب كند؟

2- اگر دختري مهريه را كامل بگيرد و با آن پول غذا بگيرد حرام خورده است و اگر با آن لباس بگيرد و در آن لباس نماز بخواند نمازش باطل است درسته؟

3- وقتي عاقد مي خواهد دوشيزه محترمه و.......اين يعني عقد مبني بر باكره بودن است اين طور نيست، و در حالي كه اين دختر باكره نبوده گويي باكره بودن در اين خطبه هايي كه در عرف خوانده مي شود شرط ضمن عقد است و داماد دختر باكره مي خواهد اين طور نيست؟ (يعني حتما بايد داماد با صراحت شرط باكره بودن را به زبان بياورد؟ مگر اصل در دختر بودن باكره بودنش نيست؟)

ممنون مي شوم موارد بالا را كه بسيار كاربردي است پاسخ فرماييد
    با عرض سلام و احترام خدمت شما استاد گرامی و تشکر از سؤالات خوب شما

1. بله می تواند بر اساس مهریه بستگان و سایر هم محلی ها و ... ، مهر المثل را حدس بزند و اگر با کمی احتیاط عمل کند، برائت ذمه ان شاء الله حاصل خواهد شد.

2. چنین زنی، حق گرفتن مهریه کامل را ندارد (توضیح اینکه از نظر غالب مراجع ، اگر فسخ قبل نزدیکی باشد، حق گرفتن هیچ مهریه ای را ندارد و بعد نزدیکی تنها ، مهر المثل را می تواند بگیرد نه مهریه کامل را ) بنابراین اگر هم بگیرد مالک آن نیست و باید بازگرداند یا رضایت بگیرد.
    البته اگر بدون گرفتن رضایت ، با این پول خرید کند به شرط خرید به ذمه (که معمول است) استفاده از اموال خریداری شده ،مانعی ندارد.

3. بله عقد به این صورت ، مبنی بر بکارت خواهد بود البته حتی اگر مشروط به بکارت هم باشد و داماد، شرط بکارت را ضمن عقد به زبان بیاورد ، طبق نظر مشهور فقهاء، عقد باطل نیست و تنها مرد حق فسخ خواهد داشت که توضیح دادم .

در پناه حضرت حق باشید

15. صلوات ها 5

نوشته
    1,334
    حضور
    33 روز 6 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6239

هر کسیو تو قبر خودش میزارن

واسه همین نظر یا قضاوتی نمیکنم

فقط یه چیزی

چرا با کسی که هم کف خودتونه ازدواج نمیکنید؟

مثلا آقایی که ازدواج دومشه

البته اینجوری بازم هم کف نمیشه

یه آقایی که مثل خودتون رابطه داشته و پشیمونه و توبه کرده مثلا

.
    یا رفیق من لا رفیق له

17. صلوات ها 5

نوشته
    2
    حضور
    4 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8

اینجور معلومه اینقدری مهریه مهمه، اصل رندگی مهم نیست......

19. صلوات ها 7

نوشته
    158
    حضور
    1 روز 14 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    7
    صلوات
    380

نقل قول نوشته اصلی توسط Miss Chadoriii نمایش پست ها
    یه آقایی که مثل خودتون رابطه داشته و پشیمونه و توبه کرده مثلا
    خانم محترم
    شما که در مشاور سر رشته نداری چرا یه جوان را با توصیه های من دراوردی گیج میکنی
    ازدواج مگه خریده که ایشون برن از قفسه یه شوهر با مشخصاتی که فرمودید بردارن
    خدا میبخشه بنده نمیبخشه شما چرا کاسه داغ تر از آش شدی
    تکلیف ایشون رو خدا وخودش میدونه به من وشما ربطی نداره بزارید ایشون زندگی شون بکنند والکی مردم را سرگردان نکنید

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۵/۰۶/۱۹, ۱۳:۰۵ : 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری