نشستن کنار نامحرم در تاکسی از روی اجبار

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نشستن کنار نامحرم در تاکسی از روی اجبار

سلام...خدا قوت

من هفته ای 3 بار به دانشگاهی که تو یه شهر دیگه هست میرم...20_25 دقیقه مدت زمان رفت و برگشت هم همین مقدار هست

از طرف شهر خودمون که میرم میتونم صندلی کنار راننده بشینم...البته گاهی وقتا چون نامحرم داخل ماشین هست سوار ماشین بعدی میشم که ** *برخی راننده ها واسه اینکه حرکت کنند مسافرو جابه جا می کنند تا من کنار نامحرم نشینم*** و من نمی دونم ***این مسافر راضی هست جاشو به من بده یا نه!!! شاید مجبوره و به زوره که میده*** من هم همیشه عذرخواهی می کنم از اون بنده خدا

این مورد کمتر پیش اومده ولی پیش اومده

*****مورد بعدی که خیلی مهم تر هست*****

موقعی که از دانشگاه میخوام به سمت خونه برم باید زنگ بزنم تا از ترمینال برام ماشین بفرستند مشکلی که اینجا هست مسافران تو تاکسی هستند و خیلی اتفاق افتاده که مسافر مرد هست و من مجبورم کنارش بشینم...تمام سعی بر این هست که برخورد نکنم اما در هر صورت امکان برخورد هست

یک بار دو تا آقا پشت راننده نشسته بودند و یک آقایی کنار راننده من به آقا گفتم میشه عقب تشریف ببرید؟ اولش قبول نکرد و با ناراحتی و کلی حرف بارم کرد بعدش رفت عقب...معلوم هم نیست حلالم کرده باشه یا نه!!!! مدام میگفت کرایه ام را باید حساب کنی!!!

اگر ترمینال هم زنگ بزنم بگم جلو را خالی نگه دارید بازم حس می کنم حق الناسه چون الویت با اونی هست که حضوریه

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

تبسم عشق;804399 نوشت:
سلام...خدا قوت

من هفته ای 3 بار به دانشگاهی که تو یه شهر دیگه هست میرم...20_25 دقیقه مدت زمان رفت و برگشت هم همین مقدار هست

از طرف شهر خودمون که میرم میتونم صندلی کنار راننده بشینم...البته گاهی وقتا چون نامحرم داخل ماشین هست سوار ماشین بعدی میشم که ** *برخی راننده ها واسه اینکه حرکت کنند مسافرو جابه جا می کنند تا من کنار نامحرم نشینم*** و من نمی دونم ***این مسافر راضی هست جاشو به من بده یا نه!!! شاید مجبوره و به زوره که میده*** من هم همیشه عذرخواهی می کنم از اون بنده خدا

این مورد کمتر پیش اومده ولی پیش اومده

*****مورد بعدی که خیلی مهم تر هست*****

موقعی که از دانشگاه میخوام به سمت خونه برم باید زنگ بزنم تا از ترمینال برام ماشین بفرستند مشکلی که اینجا هست مسافران تو تاکسی هستند و خیلی اتفاق افتاده که مسافر مرد هست و من مجبورم کنارش بشینم...تمام سعی بر این هست که برخورد نکنم اما در هر صورت امکان برخورد هست

یک بار دو تا آقا پشت راننده نشسته بودند و یک آقایی کنار راننده من به آقا گفتم میشه عقب تشریف ببرید؟ اولش قبول نکرد و با ناراحتی و کلی حرف بارم کرد بعدش رفت عقب...معلوم هم نیست حلالم کرده باشه یا نه!!!! مدام میگفت کرایه ام را باید حساب کنی!!!

اگر ترمینال هم زنگ بزنم بگم جلو را خالی نگه دارید بازم حس می کنم حق الناسه چون الویت با اونی هست که حضوریه

با سلام و عرض ادب

برای دریافت پاسخ دقیق نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید.

موفق و موید باشید

سلام
مرجع تقلیدم حضرت آقا هستند(حضرت آیت الله خامنه ای)
متشکرم

سلام خدمت شما واستاد گرامی.
موافقم خیلی برای خودم هم پیش میاد ولی یک راهی دوستم پیشنهاد کرد اینکه ماخانم هاهمیشه همراهمون کیف هست.همیشه کیف خودتون روبین خودتون ونامحرم بگذارید.اینطوری راحت ترهست.
خودم خیلی عذاب میکشم وقتی کنارنامحرم میشینم.بیشترسعی میکنم تاکسی که اینطورسختم هست نشستن پربشه وسوار تاکسی بعدی بشم.
خیلی برام پیش میاد که اصلاآقایون رعایت نمی کنندکه یک خانم کنارشون نشسته وراحت دستشون روبازمیکنند وانگار روی صندلی راحتی خونه شون نشستن.:Ghamgin:

smart star;804616 نوشت:
سلام خدمت شما واستاد گرامی.
موافقم خیلی برای خودم هم پیش میاد ولی یک راهی دوستم پیشنهاد کرد اینکه ماخانم هاهمیشه همراهمون کیف هست.همیشه کیف خودتون روبین خودتون ونامحرم بگذارید.اینطوری راحت ترهست.
خودم خیلی عذاب میکشم وقتی کنارنامحرم میشینم.بیشترسعی میکنم تاکسی که اینطورسختم هست نشستن پربصه وسوار تاکسی بعدی بشم.
خیلی برام پیش میاد که اصلاآقایون رعایت نمی کنندکه یک خانم کنارشون نشسته وراحت دستشون روبازمیکنند وانگار روی صندلی راحتی خونه شون نشستن.:Ghamgin:

سلام.ممنونم
بله کیف را میدانم .اما برخی آقایون واقعا رعایت نمی کنند...برخی هم واقعا انسان هستند که خدا خیرشون بده...این 25 دقیقه برایم به سختی میگذره...از طرف شهر خودم مشکلم کمتر هست
هر وقت ماشین میخواد بیاد تو دلم کلی دعا که خدایا من کنار نامحرم نشینم...این موضوع رو با همسرم مطرح کردم و ایشون گفتند اگر با کنار شما نشستن اون آقا لذت ببرند گناهش بر گردن من هست...آشفته تر شدم

با سلام

از کیف های بزرگ استفاده کن خواهرم.البته خانم زینبیون هم میگفت میتونیم پول

دو نفر رو حساب کنیم که دیگه کسی کنارمون نشینه .خب اینم روش خوبیه

ولی نه واسه ی کسی که هر روز باید بره وبیاد!

اگه بودجت میرسه اینم یه روشه !

سلام ..

من کیفم رو همیشه میزارم کنارم البته چندبارم دعوام شده !!! واقعا بعضیا رعایت نمیکنن.. طرف خودش اونور نشسته ، دست و چشم و گوشش کش اومده تا اینور!! اینا نمیدونم قولنج نمیگیرن تا رسیدن به مقصد ؟!

تبسم عشق;804600 نوشت:
سلام
مرجع تقلیدم حضرت آقا هستند(حضرت آیت الله خامنه ای)
متشکرم

با سلام و عرض ادب مجدد

سوالتان جهت استفتا به دفتر مقام معظم رهبری ارسال شده است ان شالله به محض دریافت پاسخ خدمتتان فرستاده می شود.

موفق و موید باشید

من قبلا این مورد رو شنیدم. روحانی تلویزیون میگفت حلاله. حالا دیدم کارشناس مرجع پرسیدن تعجب کردم شاید بعضی از آیت الله ها حرام میدونند.
ولی یه بار تلویزیون میدیدم مراسم فارغ التحصیلی بود دست رهبری رو با فاصله پارچه میبوسیدن

البته تو دین اسلام با این همه سختگیری محرم نامحرم، خوبه که بانوان کنار آقا نشینند یا جایی که میدونن شلوغه و به کسی میخورن نرن. ولی در حد حلال و حرام نیست.
اگه لذت ببرن حرامه. ولی همه اینقدر بی جنبه نیستن جایی که شک داشته باشید هم از کارشناس بپرسید من شخصا فکر میکنم اگه شک داشته باشید حرام نیست ولی خب احکام فکری نیست. ببینید کارشناس چی میگه

صـادق خان;804778 نوشت:
من قبلا این مورد رو شنیدم. روحانی تلویزیون میگفت حلاله. حالا دیدم کارشناس مرجع پرسیدن تعجب کردم شاید بعضی از آیت الله ها حرام میدونند.
ولی یه بار تلویزیون میدیدم مراسم فارغ التحصیلی بود دست رهبری رو با فاصله پارچه میبوسیدن

البته تو دین اسلام با این همه سختگیری محرم نامحرم، خوبه که بانوان کنار آقا نشینند یا جایی که میدونن شلوغه و به کسی میخورن نرن. ولی در حد حلال و حرام نیست.
اگه لذت ببرن حرامه. ولی همه اینقدر بی جنبه نیستن جایی که شک داشته باشید هم از کارشناس بپرسید من شخصا فکر میکنم اگه شک داشته باشید حرام نیست ولی خب احکام فکری نیست. ببینید کارشناس چی میگه

با سلام و عرض ادب

بزرگوار در اینجا دو سوال مطرح است:
1. نشستن کنار نامحرم درصورتی که پوشش داشته باشیم و برخورد از روی لباس باشد چه حکمی دارد؟
2. درصورتی که کسی را از جایش بلند کرده و جابجا کنیم درحالی که رضایت هم ندارد چه حکمی دارد؟

درمورد سوال اول: به نظر مشهور مراجع عظام همانطور که اشاره کردید اگر برخورد با نامحرم از روی لباس باشد و مفسده نداشته و زمینه ساز گناه نشود و همچنین محرک شهوت نشود اشکال ندارد.
در مورد سوال دوم که ظاهرا سوال پرسشگر بیشتر به این جنبه اشاره دارد منتظر پاسخ استفتاء هستیم که آیا حق سبق(سبقت) در این موارد بیان می شود یا خیر؟

از همراهی شما سپاسگزاریم

نور;804775 نوشت:
با سلام و عرض ادب مجدد

سوالتان جهت استفتا به دفتر مقام معظم رهبری ارسال شده است ان شالله به محض دریافت پاسخ خدمتتان فرستاده می شود.

موفق و موید باشید

با سلام و عرض ادب

طبق استفتای کتبی از دفتر مقام معظم رهبری پاسخ زیر فرستاده شد:

اگر صاحب ماشین صندلی جلو را برای کسی نگه دارد یا قبل از حرکت از مسافر بخواهد جایش را عوض کند، چون مالک است مشکلی ندارد، اما اگر یکی از مسافران از مسافر دیگر بخواهد که جایش را به او بدهد، اجبار جایز نیست اما اگر خواهش کند و او با رضایت این کار را انجام دهد اشکال ندارد و اگر بدون اجبار این کار را انجام داد ظهور در رضایت دارد.

موفق و موید باشید

با سلام
در کنار حکم شرعی که بیان شده یک راهکاری که بنده خودم ازش استفاده میکردم میتونید انجام بدهید.
شما کیفتون را بین خودتون و نفر کنار بگذارید، ترجیحا یک کیف باریک تهیه کنید که برای این مواقع استفاده کنید.
بعد هم وقتی زنگ میزنید بگید من صندلی جلو میخاهم، حرف بدی هم نیست ، خیلی راحت.شما دارین پول پرداخت میکنید، کسی هم حرفی زد بگید اگر صندلی جلو گرون تره مبلغش را میدهم.

موضوع قفل شده است