جمع بندی با این درد چه کنم؟(چه کسی برای حجاب کار می کند؟)

تب‌های اولیه

218 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
با این درد چه کنم؟(چه کسی برای حجاب کار می کند؟)

[="Blue"]

سلام

آنها که پرداختن به مسئله حجاب را کوچک می دانند
لطفا
به من بگویند:Narahat az:

چه کسی برای حجاب کار می کند؟
دقیقا چه کسی؟

آن ساپورت پوشیدن های دختران مانتویی و چادری!
آن بی جوراب شدن زنان مانتویی و چادری
آن آرایش کردن زنان مانتویی و چادری
آن کشف حجابهای پی در پی افراد مختلف
آن چادرهای با سرهای کوهان شتری!
آن دخترک های ناخن بلند لاک زده!
آن گوشهای نمایان زنان با گوشواره
آن..

به من بگویید
چه کسی برای حجاب کار می کند که تا کسی برای حجاب فعالیت می کند و سخنی می گوید خیلی ها یادشان می افتد که گناهان دیگری هم وجود دارد و به اندازه کافی به حجاب پرداخته شده است؟

اگر ما برای حجاب سرمایه گذاری کرده ایم، پس بگویید این چه وضع حجاب است؟
کی سرمایه گذاری کردیم؟
کجا؟؟

آیا بدحجابی مقدمه زنا نیست؟
آیا طبق روایت زنا کلید در گناهان نیست؟

برای این ارزش ذبح شده نمی خواهید مجلس ختمی بگیریم؟؟
برای کمرنگ شدن این ارزش نمی خواهید به هم تسلیت بگوییم؟؟

آیا نباید به هم تسلیت بگوییم؟

[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حنیف

زینبیون;803646 نوشت:
با این غم کمرشکن چه کنم؟

سلام و عرض ادب و احترام

مسئله حجاب در جامعه بحث پرچالشی ست که از جوانب مختلف قابل بررسی ست، و هر کسی از زاویه دید خودش به آن نگاه کرده و حرفهائی (بعضی درست، و بعضی هم نادرست) دارد.

اجازه بدهید تاپیک را باز کنیم تا دوستان نظراتشان را بیان بفرمایند.

[h=3]با سلام

نمونه هایی از اهمیت حجاب در تاریخ اسلام[/h] به عنوان نمونه ای تاریخی، به آیات ابتدایی سوره توبه نگاه کنید، این آیات چگونه نازل شد؟ پس از قوت یافتن اسلام و فتح مکه در سال هشتم هجری و با از بین بردن بتها، کمر بت پرست ها شکست. اما پس از آن هم بت پرست ها می آمدند و خانه خدا را زیارت می کردند. سال ده هجری گروهی از بت پرست ها که برای زیارت خانه خدا آمدند، خانمی از بین آنها هر چه داشت صدقه داد حتی لباس هایش را هم به نیابت از بتش صدقه داد و برهنه شد و در همان حال قصد طواف خانه خدا را کرد و برهنه به دور خانه خدا آمد، آیه نازل شد که همه قوانینی که شما یک طرفه نقض کردید ما هم نقض می کنیم. آیا در عرصه اجتماع مسلمین بی بندو باری می کنید؟ در صورتی که این خانم بت پرست طبق قوانین خودشان دینی عمل کرده و لباسش را صدقه داده بود ولی وقتی در جامعه مسلمین زندگی می کنی حق هتک قانون مسلمین را نداری. آیات اول تا 27 ام سوره توبه را ببینید شاید کمتر جایی در قرآن با این خشونت و لحن تند سخن گفته باشد. البته این برخورد قرآن عاقلانه است، چون وقتی آن خانم برهنه آمده در شهر مثل این است که کسی در شهر ویروس ابولا پخش کند باید سریع جلوی آن را گرفت و اجازه انتشار ندهند. پس آیه نازل شد، همانطور که شما حرمت مارا رعایت نکردید ما هم حرمت شما را رعایت نمی کنیم، و تمام عهدنامه هایی که نوشته بودند باطل شد.

حالا مدام می پرسند آیا زمان پیامبر حجاب واجب بود؟ اصلا قبل از اینکه حجاب واجب شود حجابشان از امروز جامعه ما کامل تر بود. روسری سرشان بود اما پشت گوششان می انداختند و گردنشان پیدا بود و اسلام آمد گفت روی گردنت را بپوشان. اصلا بد می دانستند و کسی که پوشش مناسبی نداشت را فاحشه حساب می کردند به همین خاطر برهنه بیرون نمی آمدند. با این حال اگر کوچک ترین موردی مثل این نمونه رخ می داد، پیامبر بلافاصله واکنش نشان می دادند. باید از این افراد که چنین شبهه ای مطرح می کنند پرسید آیا رد نکردن چراغ قرمز در زمان پیامبر واجب بود؟ آیا شکار در زمان پیامبر ممنوع بود؟ آیا حجاب حکم خدا هست یا نیست؟
نمونه هایی دیگر از تاریخ؛ شان نزول آیات حجاب چگونه است؟

جوانی در خیابان راه می رفت، از مقابل خانمی می آمد که حجابش کامل نبود و این جوان محو دیدن او بود همین طور که اینها از کنار هم رد شدند جوان سرش را گرداند و با نگاهش این خانم را بدرقه می کرد و متوجه اطرافش نبود و اشتباهی به سطح ناصاف دیواری برخورد کرد و شیی که در دیوار بود به گوشه صورتش اصابت کرد با همین صورت خوانی نزد پیامبر آمد، آیات 30 و 31 سوره نور نازل شد که ای پیامبر به مومنین بگو چشم های خود را فرو گیرند و میدان دیدشان را کمتر کنند و به همسرانت و دخترانت و زنان با ایمان بگو روسری را از پشت گوش رد نکنند و از رو رد کنند. یعنی چیزی شبیه جامعه ما رخ داده بود و زمینه برای چشم چرانی فراهم شده بود، آیه آمد که مراقبت کنید.
قوانین حجاب

از موارد دیگر این بود که روسری سر می کردند گاه ممکن بود لباسشان تنگ باشد، شب ها که برای نماز می رفتند مسجد بعضی جوان ها سخنان زشت می زدند و خانم ها را اذیت می کردند، اسلام هم برای ادب کردن این جوان ها کارهایی کرد و هم دستوراتی به خانم ها داد. چون بحث حجاب است به این دستورات می پردازیم که آیه 59 سوره احزاب نازل شد که از جلباب استفاده کنید. جلباب یعنی "ثوب واسع"، پارچه بلندی که از سر تا پا را بپوشاند، با هر اسمی که بر آن نهاده شود. قوانین حجاب تدریجی نازل شد یعنی یک بار نازل شد کافی نبود، یک مرحله افزایش یافت. و اتفاقا در وضعی شبیه وضع ما نازل شد. پس زمان پیامبر حکم وجوب حجاب نازل شد. باز می پرسند زمان پیامبر حجاب اجباری بود؟ وقتی حکمی واجب می شود یعنی لازم الاجرا است
حکم حجاب در جامعه برای مسلمان و غیر مسلمان
نمونه ای دیگر؛ در این زمان در کشور ما حکومت اسلامی وجود دارد، اما در زمان صاحب جواهر که حکومت اسلامی وجود نداشت، با این حال صاحب جواهر در جلد دو جواهر در قسمت کتاب الجهاد بخش خراج در پاسخ به این سوالات که آیا یهودیان و مسیحیانی در جامعه مسلمین زندگی می کنند، حق دارند سالی یک کلیسا اضافه کنند؟ پاسخ می دهد خیر. آیا اینها حق دارند به اعمال عبادی خویش بپردازند؟ پاسخ می دهد آن قسمت که مفسده انگیز نباشد در کلیسای خودشان ایراد ندارد. مثلا اگر شراب خواری را حرام نمی دانند آیا می توانند موکب بزنند و شراب توزیع کنند؟ پاسخ می دهد اجازه چنین کاری را ندارند. اصلا نیاز نیست صاحب جواهر اینها را پاسخ دهد، چون کاملا عقلانی است که نمی شود این کارها را بکنند. و فقط کارهایی را می توانند انجام دهند که به فضای جامعه اسلامی ضربه نزند. اگر قرار باشد اینها حجاب نداشته باشند در خانه هاشان نداشته باشند و به ما ربطی ندارد. اما نمی شود اینها جزیه بپردازند و برهنه به خیابان بیایند. اسلام حکم حجاب را واجب کرده که فساد از بین برود نه اینکه مسلمانها چادر بپوشند و یکسری هم برهنه در جامعه ظاهر شوند.
از این نمونه ها در تاریخ بسیار است و اصلا بحث تاریخی نیاز ندارد. چون حجاب یک حکم اجتماعی است و آن را یک حکیم علی الاطلاق صادر کرده پس باید رعایت شود.

سلام عرض ادب
حجاب یک مسئله فطری است.تمام انسانها میل به پوشیده بودن دارند.در سنین نوجوانی میل به خودنمایی بروز میکند. اما به نظر من چیزی که بروز میکند بیشتر میل به پذیرفته شدن و ابراز وجود در اجتماع است.حالا جامعه به نحوی است که اینجور افراد بیشتر در آن پذیرفته اند.چرا؟ دلایل بسیاری دارد .که همه ی ما کم و بیش میدانیم .
اما از نگاهی دیگر ،مسئله حجاب بسیااار واضح است:
اگر می پسندی که چشم همسرت در پی زنان دیگر باشد،توی چشم مردان دیگر باش.تمام.
وقتی با نوع پوششت،نوعی پوشش خاص را در جامعه ات باب میکنی،توقع نداشته باش از عکس العمل هایت در امان بمانی.
عمل و عکس العمل. به همین سادگی . به همین وضوح.
حالا چرا نمی پذیریم؟

کیست که نشنیده باشد امام حسین در روز عاشورا چه فرمودند؟

"واي بر شما! چه زياني مي‌بريد اگر سخن مرا بشنويد؟! من شما را به راه راست مي‌خوانم. اما شما از همه فرامين من سر باز مي‌زنيد و سخن مرا گوش نمي‌دهيد، چرا كه شكم‌هاي شما از مال حرام پرشده و بر دل‌هاي شما شقاوت نهاده شده است"

مال حرام،حرام،حرام!!ربا،ربا،ربا!کلاه شرعی،بانکداری اسلامی!شبهه ناک اجباری!
عمل و عکس العمل
و دیگر هیچ

زینبیون;803646 نوشت:
دقیقا چه کسی؟

زینبیون;803646 نوشت:
کی سرمایه گذاری کردیم؟
کجا؟؟

جناب آیت‌الله خاتمی در کشور قریب به 26 سازمان، بنیاد، نهاد، شورا، مؤسسه، دانشگاه و غیره داریم که شأن نزول تشکیلشان، اشاعه و گسترش فرهنگ اسلامی است. یقیناً جنابعالی مستحضر می‌باشید که شاید کمتر کشوری در دنیا به اندازه ایران بودجه برای تبلیغات فرهنگی و ایدئولوژیک هزینه می‌کند. اینکه آیا اولویت با آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، محیط زیست و امور عام‌المنفعه زیربنایی است یا تبلیغات اسلامی، محل بحث نیست. اما بودجه‌هایی که صرف این دستگاه‌ها و سازمان‌ها می‌شود، چندین و چند برابر بودجه وزارت ارشاد است. جهت استحضار حضرتعالی بنده صرفا برخی از این دستگاه‌ها و بودجه‌های آنها را ذکر می‌نمایم تا منصفانه‌تر بتوان قضاوت نمود که آیا از قوه مجریه می‌بایستی انتظار اصلاح فرهنگ جامعه را داشته باشیم یا از این 26 دستگاه و سازمان متولی فرهنگی. ارقام ارائه شده بودجه سال جاری این دستگاه‌ها و ارگان‌ها می‌باشد و در انتها برای مقایسه بودجه وزارت ارشاد هم آمده (رقم‌های آخر صفر شده‌اند).
1- مرکز خدمات حوزه‌های علمیه: 4200 میلیارد ریال
2- شورایعالی حوزه‌های علمیه: 4120 میلیارد ریال
3- سازمان تبلیغات اسلامی: 2350 میلیارد ریال
4- سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی: 1800 میلیارد ریال
5- جامعه مصطفی العالمیه: 1750 میلیارد ریال
6- نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور: 930 میلیارد ریال
7- سازمان اوقاف و خیریه: 800 میلیارد ریال
8- دفتر تبلیغات اسلامی: 750 میلیارد ریال
9- کانون فرهنگی و نوجوانان: 600 میلیارد ریال
10- حوزه هنری (تبلیغات اسلامی): 430 میلیارد ریال
11- شورایعالی انقلاب فرهنگی: 400 میلیارد ریال
12- شورای برنامه‌ریزی حوزه‌های علمیه خراسان: 370 میلیارد ریال
13- شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی: 250 میلیارد ریال
14- مؤسسه نشر آثار حضرت امام خمینی: 190 میلیارد ریال
15- مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی: 120 میلیارد ریال
بودجه این 15 سازمان و نهاد فرهنگی بیش از 19000 (نوزده هزار) میلیارد ریال در سال است. به این مقدار اگر 9700 میلیارد ریال بودجه صداوسیما را بیافزاییم بعلاوه بودجه سازمان‌ها و مراکز فرهنگی دیگری همچون "دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم"، "دانشگاه اصول‌الدین"، "بنیاد پانزده خرداد"، "بنیاد انقلاب اسلامی" و ... را هم در نظر بگیریم بودجه‌ای که سالیانه رسماً صرف امور فرهنگی می‌شود به سرعت از مرز 30000 (سی هزار) میلیارد ریال در سال بالاتر می‌رود. این 30000 (سی هزار) میلیارد ریال بصورت مستقیم برای امور فرهنگی در سال هزینه می‌شود. یک سری دستگاه‌های دیگر هم بصورت غیرمستقیم برای فرهنگ هزینه می‌کنند از جمله بسیج، سپاه پاسدارن، اداره‌جات سیاسی - عقیدتی، شهرداری‌ها و غیره. اگر همه این هزینه‌هایی که صرف امور فرهنگی می‌شود جمع‌آوری شود، رقم واقعی خیلی بیشتر از 30000 (سی هزار) میلیارد ریال در سال خواهد شد.

منبع : http://www.khabaronline.ir/detail/357880

----------------------------------------------
در حالی بیش از 3000 میلیارد تومان در سال برای امور فرهنگی سرمایه گذاری می شود که بودجه سازمان محیط زیست ما 174 میلیارد است .

اما راه کار من :
اصولا اعتقادی به اینکه نظام می تواند کاری در زمینه مسائل فرهنگی بکند را ندارم . مطمئنم بسیاری از هموطنان تا ببیننند نظام بر روی یک مساله ای تاکید می کنند تحریک می شوند و ضد آن را انجام می دهند . مثل همین قضیه زبان انگلیسی اخیر .
بنابراین اگر دلتان برای مسائل فرهنگی کشور می سوزد باید قوی شوید . قوی از هر لحاظ ، ساخت انیمیشن ، نویسندگی ، شاعری و غیره و به هیچ نهادی که از بیت المال حقوق میگیرد وصل نشوید و از دولت هم خواهش کنید که تبلیغتان نکند؛ تا مردم واقعا باور کنند که برای هدفتان و بی ریا کار میکنید آنموقع است که نفستان بین مردم تاثیر گذار است . البته این کار سختی است .
اما برای مردم عادی اگر بتوانند حتی روی یک نفر تاثیر بگذارند ؛ برد کردند و ان شاءالله ماجور خواهند بود .

وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا

همین الان این تاپیک را دیدم :

[h=1]درخواسته کمک جهت ساخت یک نرم افزار با محوریت قرآن[/h]
http://www.askdin.com/showthread.php?t=32654

باور کنید اگر توفیق این را داشتیم که بهش کمک کنیم از هفتاد تا سریال به اصطلاح ارزشی تلویزیونی اثر گذار تر بود .

سلام علیکم و رحمة الله. به نظر من استارتر از یک جهتی درست میگه و از چند جهت اشتباه می کنه.

حرف درست ایشون اینه که میگه: «اگر ما برای حجاب سرمایه گذاری کرده ایم، پس بگویید این چه وضع حجاب است؟» بله کاملاً درسته! فعالیت مثبت برای حجاب رو عملاً گشت ارشاد انجام میده. نهادها و گروهها و اقشاری که قصد امر به معروف تشویقی، و غیر گشت ارشادی رو دارن، اصلاً زبون غیرمذهبیها رو «نمی فهمن»(یعنی تا آخر عمرم باید اینو هی بنویسم و هی بنویسم، ولی کو چشم بینا!) این میشه که صفحاتی از تبلیغات «بی ارزش»، «ناکارآمد» و «بی منطق»، «توهین آمیز » و حتی گاهی «التماس آمیز» تمام اینترنت رو در تبلیغ حجاب پر می کنن، که ذره ای ارزش تبلیغی برای قشر غیرمذهبی ندارن که هیچ، در برخی موارد، به شدت زننده و آزاردهنده هستند. مثال موارد آزاردهنده، طرحهایی هست که بدون دمی تفکر روز و شب کپی پیست میشن، دخترهایی که حجاب ناقص دارن رو در حال گدایی نشون میدن، یا بین جارو و خاک انداز نشون میدن که یعنی شما آشغال هستید، یا چه میدونم، دخترا رو به شکل گیاه طراحی میکنن که چادریا ریشه دارن و بقیه ریشه ندارن، یا نشون میدن که مغز دختر چادریه ده برابر مغز بدحجابه است، و... چقدر بی سلیقگی آخه؟ پس از این حیث ایشون درست میگه، سرعت ما در نشر فرهنگی حجاب، نسبت به سرعت عملکرد ناتوی فرهنگی، صفره و بلکه مادون صفره با این تبلیغهای زننده و اعصاب خردکن.

بعد یه عده هم هستن، بدون یه ذره فکر، هر حرف بی حسابی رو هر جا شنیدن یا خوندن نشر میدن! خدا اسپمرها رو ...! آخ که من اعصابم خرد میشه از این داستان مسخرۀ این پسری که به شوهر زنه تیکه می پرونه که بهش بفهمونه زنت بدحجابه!! حالا یه بار مسافر تاکسیه، یه جا راننده تاکسیه، یه جا توی بازار وایساده و... اسپمرهای به اصطلاح مذهبی فکر می کنن، با این داستان و مانند این، دیگ غیرت شوهرهای غیرمذهبی رو به جوش میارن! البته به جوش میارن، ولی دیگش بر میگرده روی سر خودشون!! نفرت اونها از مدهبی ها و فاصله شون از اقشار مذهبی با خوندن چنین داستانکهای به واقع «...» ای، روز به روز بیشتر میشه. بعد هم چهارتا آدم مدهبیِ عاقلتر از بنده هم میان می بینن با خوندن داستان چقدر دلشون خنک شد! بر می دارن زیرش تعریف و تمجید می نویسن و بازنشرش می کنن. معلوم نیست که اینا میخوان تبلیغ حجاب بکنن، یا خودشونو خالی کنن تا دلشون خنک بشه.

اما ایشون از چند جهت هم اشتباه میکنه، اولی اینکه میگه: «چه کسی برای حجاب کار می کند که تا کسی برای حجاب فعالیت می کند و سخنی می گوید خیلی ها یادشان می افتد که گناهان دیگری هم وجود دارد و به اندازه کافی به حجاب پرداخته شده است؟» ایراد فرمایش ایشون هم اینه که، اگر ما کفایت فعالیت در زمینه حجاب رو نداریم، نباید اونقدر زور بزنیم تا یه اتفاقی بیفته، نباید از سایر جبهه ها غافل شد. باید در تمام زمینه ها، فعال بود. دشمن در حال ناتوی فرهنگیه، ما فقط به یک حیثش بپردازیم، تازه توی اون حیث هم عملکردمون در حدّ صفر و مادونِ صفر باشه، خب این تمرکز بر یک حیث، که تازه تا به حال ثمر چندانی هم نداشته، به اعتراف خود ایشون، درست نیست.

اشتباه دیگر ایشون هم اینه که می فرمایند: «آیا بدحجابی مقدمه زنا نیست؟» دقت می فرمایید؟ یعنی خیلی محترمانه، دارند می فرمایند: خانم بدحجابی که فرداروز به طور اتفاقی سر از این صفحه در میاری و مطلب بنده رو می خونی، شما یک عدد زناکار بالقوه هستی، و عفتی هم اگر داری، همین امروز و فرداست که به باد بره!! یعنی مصداق همون فرمایشات زننده که حالِ هر چی بدحجابه از باحجابها و تبلیغاتشون به هم می زنه. آدم حرف رو یه ذره توی دهنش مزه مزه میکنه، به مفهوم و نتیجه ش فکر میکنه، به تأثیرش رو خوانندگان مختلف فکر میکنه، بعد مطلب رو ارسال میکنه. حالا اگر ایشون بگه چنین منظوری نداشته، میشه عذر بدتر از گناه، چون شما اگر این مطلب رو به صد تا دختر غیرمذهبی نشون بدید و ازشون بپرسید که از این جمله چه برداشتی می کنی، تک تک اونها همین برداشتی که عرض کردم رو خواهند داشت. پس چه بهتر بود که ایشون هرگز چنین حرفی رو مطرح نمی کردن.

بعلاوه، گیریم که بدحجابی مقدمه زنا باشه، باور بفرمایید زنا، مقدمه زیاد داره. یکی از مقدماتش هم می تونه همین فرمایش منزجرکننده ای باشه که یک بی حجاب می شنوه یا می خونه، که غیر مستقیم ولی بدون هیچ رودربایستی، به بی عفتی و زنا محکوم میشه، چه در بیان ایشان به صورت بالقوه، و چه توی بیان برخی دیگه به صورت بالفعل! شاید فردای روز توی پرونده شما هم یک برگ زرینی(!) در بیارن که بیان آزاردهندۀ شما، یک نفر را به این سمت زنا، هُل داد.

البته پرسیده اند: «برای این ارزش ذبح شده نمی خواهید مجلس ختمی بگیریم؟» بنده عرض می کنم که ارزشی که باید در عزایش خون گریست، امر به معروف و نهی از منکر است، که با روشهای غلط تبلیغگران محترم، به دست دوستان، به مذبح رفته و با ضربه دیدنش تمام ارزشها آسیب دیده اند. غم کمرشکن به نظر من این است، نه نشر بی حجابی.

زینبیون;803646 نوشت:
سلام و عرض ادب
خواهر گرامی ، اینکه ما در زمینه حجاب موفق نبوده ایم ، دلیلش این نیست که در این زمینه
کار نکرده ایم ، بلکه دلیلش این است که بد کار کرده ایم

لذا اصل دغدغهء شما بجاست ، اما علت و ریشه را اشتباه برداشت کرده اید

زینبیون;803646 نوشت:
تا کسی برای حجاب فعالیت می کند و سخنی می گوید خیلی ها یادشان می افتد که گناهان دیگری هم وجود دارد
یکی از این خیلی ها بنده هستم و من هم فقط از نظر خودم پاسخ میدهم
من هرگز با دیدن یک تاپیک خاص یا شنیدن یک جمله در وصف حجاب ، یادم نیفتاده که گناهان دیگری هم وجود دارد. بلکه همیشه دغدغهء سایر گناهان را داشته ام
و اتفاقاً همیشه سؤال من این بوده که
چرا ما هر کاری میکنیم و هر چه میگوئیم ، بعضی از مذهبی ها یادشان نمی افتد که گناهان دیگری هم وجود دارد؟!

زینبیون;803646 نوشت:
تا کسی برای حجاب فعالیت می کند و سخنی می گوید خیلی ها یادشان می افتد که گناهان دیگری هم وجود دارد و به اندازه کافی به حجاب پرداخته شده است؟
به شخصه هرگز نگفته ام به اندازهء کافی به حجاب و مسائل مربوط به آن پرداخته شده است. حرف من همیشه این بوده و هست که اینقدر که به موضوع حجاب می پردازیم (و باید هم بپردازیم) همین مقدار باید به سایر گناهان نیز بپردازیم. نگاه تک بعدی باعث میشود هرگز به نتیجه مطلوب نرسیم. حتی برای اصلاح خود حجاب ، باید به سایر گناهان نیز پرداخت و پرداختن صرف به حجاب ، برای اصلاح آن کافی نیست

زینبیون;803646 نوشت:
میفرماید روایت؟ به روی چشم
با هم روایات را در پست بعدی مروری میکنیم
انشاالله که به موضوع این تاپیک کمکی کرده باشم

زینبیون;803646 نوشت:
آن..
دغدغهء شما بسیار ارزشمند است
اماشما را به نکته ای توجه میدهم. در فرمایشات شما ، بی حجابی علت گرفته شده است:

زینبیون;803646 نوشت:
پرداختن به مسئله حجاب

زینبیون;803646 نوشت:
چه کسی برای حجاب کار می کند

زینبیون;803646 نوشت:
اگر ما برای حجاب سرمایه گذاری کرده ایم

زینبیون;803646 نوشت:

در واقع شما حجاب را ارزشی میدانید که داشتنش میتواند علتی برای جلوگیری از فساد باشد و نداشتنش میتواند علتی برای ایجاد فساد باشد

اما حجاب و مسائل مربوط به آن (مثل بحث محرم و نامحرم) دو جنبه دارد
یک جنبه علت بودن است که شما فرمودید. اما جنبهء دیگر معلول بودن است. یعنی اینطور نیست که همیشه بی حجابی باعث یک اتفاق بشود. بلکه گاهی یک اتفاق دیگر است که باعث بدحجابی میشود. لذا برای حل مشکل بدحجابی ، شما باید موضوعات تاثیرگذار بر بی حجابی را نیز بررسی کنید. حالا روایاتی که عرض کرده بودم را برای شما قرار میدهم:

از پیامبر(ص) سؤال شد:
آیا مؤمن ترسو می شود؟
فرمود:
ممکن است
آیا مؤمن بخیل می شود؟
فرمود:
ممکن است
آیا مؤمن دروغ میگوید؟
فرمود:
نه!
سپس پیامبر(ص) ادامه دادند:
هر زذیله اخلاقی ممکن است در مؤمن پیدا شود ، مگر خیانت و دروغ
بحار الانوار - ج 72 - ص 172

در کربلا هر گاه که امام حسین(ع) میخواستند حرف بزنند و کوفیان را به راه راست دعوت کنند ، آنها ولوله می کردند و به حرف ایشان گوش نمی دادند
امام فرمود:

فَقَدْ مُلِئَتْ بُطُونُكُمْ مِنَ الْحَرَامِ وَ طُبِعَ عَلَى قُلُوبِكُمْ
شکمهایتان از حرام پر شده و بر قلبهایتان مُهر خورده است

امام کاظم(ع):
ان اخوف ما اخاف علی امتی من بعدی، ...، و الربا
از چیزهایی که من نگران آلودگی امت خود به آن ، بعد از مرگم می باشم ، رواج رباخواری در میان آنهاست

امام صادق(ع) در مورد وصیت حضرت محمد(ص) به امام علی(ع):
یا علی درهم ربا اعظم عندالله من سبعین زنیة کلها بذات محرم، فی بیت الله الحرام
یا علی ربا هفتاد شعبه دارد که ساده ترین آنها مثل تجاوز به مادر خود در خانه کعبه می باشد و
گناه یک درهم ربا از هفتاد بار زنا با محارم در خانه خدا بیشتر است
همان - ص 403

Reza-D;804088 نوشت:
جنبهء دیگر معلول بودن است
بنا بر این ، گاهی بی حجابی و بی حیایی خودش معلول یک سری عوامل است
یعنی بی حجابی و بی حیایی ، علاوه بر اینکه می توانند دلیلی برای ایجاد فساد باشند ، گاهی خودشان بخشی از فساد هستند که به دلیل بی توجهی به یک سری مسائل دیگر بوجود آمده اند
خوردن مال حرام ، بی توجهی به ازدواج زود هنگام ، از بین رفتن زشتی دروغ و....... از جمله عواملی هستند که میتوانند در ایجاد بی حیایی و بی حجابی نقش داشته باشند
لذا بحث انسان سازی یک زنجیره است و نمیشود به هر کار خوب یا هر کار بد ، صورت مجزا و تک بعدی نگاه کرد

tazkie;804049 نوشت:
سلام علیکم و رحمة الله. به نظر من استارتر از یک جهتی درست میگه و از چند جهت اشتباه می کنه.

حرف درست ایشون اینه که میگه: «اگر ما برای حجاب سرمایه گذاری کرده ایم، پس بگویید این چه وضع حجاب است؟» بله کاملاً درسته! فعالیت مثبت برای حجاب رو عملاً گشت ارشاد انجام میده. نهادها و گروهها و اقشاری که قصد امر به معروف تشویقی، و غیر گشت ارشادی رو دارن، اصلاً زبون غیرمذهبیها رو «نمی فهمن»(یعنی تا آخر عمرم باید اینو هی بنویسم و هی بنویسم، ولی کو چشم بینا!) این میشه که صفحاتی از تبلیغات «بی ارزش»، «ناکارآمد» و «بی منطق»، «توهین آمیز » و حتی گاهی «التماس آمیز» تمام اینترنت رو در تبلیغ حجاب پر می کنن، که ذره ای ارزش تبلیغی برای قشر غیرمذهبی ندارن که هیچ، در برخی موارد، به شدت زننده و آزاردهنده هستند. مثال موارد آزاردهنده، طرحهایی هست که بدون دمی تفکر روز و شب کپی پیست میشن، دخترهایی که حجاب ناقص دارن رو در حال گدایی نشون میدن، یا بین جارو و خاک انداز نشون میدن که یعنی شما آشغال هستید، یا چه میدونم، دخترا رو به شکل گیاه طراحی میکنن که چادریا ریشه دارن و بقیه ریشه ندارن، یا نشون میدن که مغز دختر چادریه ده برابر مغز بدحجابه است، و... چقدر بی سلیقگی آخه؟ پس از این حیث ایشون درست میگه، سرعت ما در نشر فرهنگی حجاب، نسبت به سرعت عملکرد ناتوی فرهنگی، صفره و بلکه مادون صفره با این تبلیغهای زننده و اعصاب خردکن.

بعد یه عده هم هستن، بدون یه ذره فکر، هر حرف بی حسابی رو هر جا شنیدن یا خوندن نشر میدن! خدا اسپمرها رو ...! آخ که من اعصابم خرد میشه از این داستان مسخرۀ این پسری که به شوهر زنه تیکه می پرونه که بهش بفهمونه زنت بدحجابه!! حالا یه بار مسافر تاکسیه، یه جا راننده تاکسیه، یه جا توی بازار وایساده و... اسپمرهای به اصطلاح مذهبی فکر می کنن، با این داستان و مانند این، دیگ غیرت شوهرهای غیرمذهبی رو به جوش میارن! البته به جوش میارن، ولی دیگش بر میگرده روی سر خودشون!! نفرت اونها از مدهبی ها و فاصله شون از اقشار مذهبی با خوندن چنین داستانکهای به واقع «...» ای، روز به روز بیشتر میشه. بعد هم چهارتا آدم مدهبیِ عاقلتر از بنده هم میان می بینن با خوندن داستان چقدر دلشون خنک شد! بر می دارن زیرش تعریف و تمجید می نویسن و بازنشرش می کنن. معلوم نیست که اینا میخوان تبلیغ حجاب بکنن، یا خودشونو خالی کنن تا دلشون خنک بشه.

اما ایشون از چند جهت هم اشتباه میکنه، اولی اینکه میگه: «چه کسی برای حجاب کار می کند که تا کسی برای حجاب فعالیت می کند و سخنی می گوید خیلی ها یادشان می افتد که گناهان دیگری هم وجود دارد و به اندازه کافی به حجاب پرداخته شده است؟» ایراد فرمایش ایشون هم اینه که، اگر ما کفایت فعالیت در زمینه حجاب رو نداریم، نباید اونقدر زور بزنیم تا یه اتفاقی بیفته، نباید از سایر جبهه ها غافل شد. باید در تمام زمینه ها، فعال بود. دشمن در حال ناتوی فرهنگیه، ما فقط به یک حیثش بپردازیم، تازه توی اون حیث هم عملکردمون در حدّ صفر و مادونِ صفر باشه، خب این تمرکز بر یک حیث، که تازه تا به حال ثمر چندانی هم نداشته، به اعتراف خود ایشون، درست نیست.

اشتباه دیگر ایشون هم اینه که می فرمایند: «آیا بدحجابی مقدمه زنا نیست؟» دقت می فرمایید؟ یعنی خیلی محترمانه، دارند می فرمایند: خانم بدحجابی که فرداروز به طور اتفاقی سر از این صفحه در میاری و مطلب بنده رو می خونی، شما یک عدد زناکار بالقوه هستی، و عفتی هم اگر داری، همین امروز و فرداست که به باد بره!! یعنی مصداق همون فرمایشات زننده که حالِ هر چی بدحجابه از باحجابها و تبلیغاتشون به هم می زنه. آدم حرف رو یه ذره توی دهنش مزه مزه میکنه، به مفهوم و نتیجه ش فکر میکنه، به تأثیرش رو خوانندگان مختلف فکر میکنه، بعد مطلب رو ارسال میکنه. حالا اگر ایشون بگه چنین منظوری نداشته، میشه عذر بدتر از گناه، چون شما اگر این مطلب رو به صد تا دختر غیرمذهبی نشون بدید و ازشون بپرسید که از این جمله چه برداشتی می کنی، تک تک اونها همین برداشتی که عرض کردم رو خواهند داشت. پس چه بهتر بود که ایشون هرگز چنین حرفی رو مطرح نمی کردن.

بعلاوه، گیریم که بدحجابی مقدمه زنا باشه، باور بفرمایید زنا، مقدمه زیاد داره. یکی از مقدماتش هم می تونه همین فرمایش منزجرکننده ای باشه که یک بی حجاب می شنوه یا می خونه، که غیر مستقیم ولی بدون هیچ رودربایستی، به بی عفتی و زنا محکوم میشه، چه در بیان ایشان به صورت بالقوه، و چه توی بیان برخی دیگه به صورت بالفعل! شاید فردای روز توی پرونده شما هم یک برگ زرینی(!) در بیارن که بیان آزاردهندۀ شما، یک نفر را به این سمت زنا، هُل داد.

البته پرسیده اند: «برای این ارزش ذبح شده نمی خواهید مجلس ختمی بگیریم؟» بنده عرض می کنم که ارزشی که باید در عزایش خون گریست، امر به معروف و نهی از منکر است، که با روشهای غلط تبلیغگران محترم، به دست دوستان، به مذبح رفته و با ضربه دیدنش تمام ارزشها آسیب دیده اند. غم کمرشکن به نظر من این است، نه نشر بی حجابی.

سلام علیکم و رحمت الله و برکاته .
یه نوشته چقدر میتونه خوب باشه ؟

هر نیکی که در جامعه نهادینه شود یک برد برای آن جامعه است ، چه حجاب باشد و چه حفظ محیط زیست .
حالا که تقلایمان در جهت حفظ حجاب جواب نمی دهد و بلکه اوضاع را بدتر نمیکند چرا بر روی مسائلی که همگان خواهانش هستند مثل حفظ محیط زیست ، ارتقا آموزش و پرورش و بهداشت ، نهی از دروغ ، خیانت و امر به راستی و امانتداری و قص علی هذا ، سرمایه گذاری نکنیم ؟

سلام مجدد و عرض ادب واحترام

نظراتی که دوستان ارائه فرمودند همانطور که قابل پیش بینی بود، از زوایای مختلف و از نگاه های متفاوت بیان شده بود.

اجازه بدهید ابتدا، کلمه حجاب را تعریف کنیم.

حجاب در اصل به معنای پرده است و به این خاطر برای پوشش به کار برده شده که پرده وسیله ای برای پوشش است.

وقتی برای پوشش اسلامی خانمها در جامعه، از کلمه ای مثل حجاب به معنای پرده استفاده می کنیم، این معنا به ذهن میرسد که اسلام خواسته زن همیشه پشت پرده و در خانه باشد و در اجتماع وارد نشود.

در حالیکه در اسلام هرگز چنین نگاهی نبوده و فقهای قدیم برای پوشش خانمها از کلمه "ستر" به معنای پوشش استفاده می کردند، نه حجاب؛ و به این معنا که زنان در معاشرت با مردانِ بیگانه، بدن خود را پوشانده وجلوه گری وخودنمائی نکنند؛ و اگر زن کلا در خانه مانده و حق ورود به اجتماع و معاشرت با نامحرم را نداشته باشد، که اصلا حجاب معنائی پیدا نمی کند!

آیات مربوط به حجاب و فتوای فقها هم ناظر به همین مسئله است.

آیه ای که در آن از کلمه "حجاب" استفاده شده، آیه 54 از سوره احزاب است که می فرماید:

"وَ إِذا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتاعاً فَسْئَلُوهُنَّ مِنْ وَراءِ حِجاب..."
اگر از آنها کالائی مطالبه می کنید از پشت پرده بخواهید..."

که در مورد همسران پیامبر گفته شده و می دانیم که قرآن دستورات خاصی راجع به همسران پیامبر دارد، چنانچه در چند آیه قبل از این گفته بود:

" يَا نِسَاء النَّبِيِّ لَسْتُنَّ كَأَحَدٍ مِّنَ النِّسَاء؛ اى همسران پيامبر شما مانند هيچ يك از زنان [ديگر] نيستيد." (سوره مبارکه احزاب، آیه 32)

به هر حال ما در اسلام حجاب به معنای پرده نشینی و دوری از اجتماع را برای زنان نداریم و حجاب از نظر اسلام به معنای پوشش بدن و خودداری از جلوه گری، در برخورد و معاشرت با مردانِ بیگانه است.

و البته اگر کسی ذره ای در این مسئله دقت کند، متوجه خواهد شد که این ستر و پوشش درحقیقت محدود کردن مردان است، نه زنان.

درست است که در ظاهر به بانوان دستوراتی داده شده، (در مورد مردان هم دستوراتی هست و پوشش مختص خانمها نیست) ولی در اصل با این دستورات، راه های بهره برداری مردان بسته می شود.

اسلام به مسئله پوشش از زاویه بالاتر و کلی تری نگاه کرده و انواع التذاذها را به محیط خانواده و در چارچوب ازدواج قانونی اختصاص داده است.
به مردان جز در قالب ازدواج و همراه با تعهدات سنگین، اجازه کامجوئی حتی در حد لذت بصری نمی دهد و می خواهد که محیط کار و فعالیت اجتماعی را کاملا پاک و جدای از جنسیت قرار دهد. این یعنی محدودیت مردان!

فلسفه پوشش در اسلام از چند جنبه روانی، خانوادگی، اجتماعی، بالا بردن ارزش و احترام بانوان و جلوگیری از ابتذال قابل بررسی ست.

از نظر اسلام پوشش و جلوگیری از بی بندوباری، به بهداشت روانی اجتماع کمک می کند، سبب تحکیم روابط افراد خانواده شده و از جنبه اجتماعی موجب حفظ نیروی کار و فعالیت اجتماعی می شود.

همچنین اسلام پوشش را موجب کرامت بانوان و حفظ ارزش آنان قرار داده است.

حساس بودن روی تمام گناهان و همه منکرات، خصوصا گناهان کبیره، بسیار عالی و به جاست و بی حجابی هم یکی از منکراتی ست که باید روی آن حساس باشیم.

بی حجابی نشانه ای از بی اعتقادی و بی اهمیتی نسبت به مسائل دینی ست.

اینکه صرفا نشانه های بی اعتقادی را از جامعه پاک کنیم، حل کردن مسئله نیست.

برای نهادینه شدن حجاب در جامعه، باید روی زیربناها کار شده و ریشه مشکل را حل کرد.

و در این زمینه تک تک ما و تمام افرادی که این دغدغه را دارند، مسئول بوده و فرافکنی ها چیزی از این مسئولیت و تکلیف نمی کاهد.

همانطوری که برخوردهای شعارگونه، احساساتی و سرزنش کننده نیز، نه تنها نتیجه بخش و کمک کننده نیست، بلکه گاهی اوقات اثر عکس دارد.

رواج گناه و منکر، ناراحت کننده و غم انگیز است؛ اما مومن واقعی فقط به غم خوردن و ابراز ناراحتی اکتفا نمی کند.
کار اصلی و مهم، فعالیت و سعی در عمیق کردن ریشه باورهای دینی و اخلاقیِ جامعه است.

علاوه بر این، نباید از مهمترین روش تربیتی یعنی الگوی عملی غافل شد.
امام صادق علیه السلام فرمودند:

" مَعَاشِرَ الشِّیعَةِ كونُوا لَنَا زَیْناً وَ لَا تَكونُوا عَلَیْنَا شَیْناً قولوا لِلنَّاسِ حسْناً وَ احْفَظوا أَلْسِنَتَكمْ وَ كُفُّوهَا عَنِ الْفضولِ وَ قَبِیحِ الْقَوْل " بحارالانوار، ج11، ص310
ای گروه شیعیان! همواره زینت ما باشید و مایه ننگ ما نگردید، با مردم نیک سخن گویید، مراقب زبان خود باشید و آن را از گفتار بیهوده و زشت باز دارید .

مومنین و متدینین باید توجه داشته باشند که اگر با رفتارهای نسنجیده، و به دور از اخلاق اسلامی، موجبات دلزدگی دیگران از دین شوند، حتما در گناه دیگران شریک خواهند بود و مهم نیست که چه میزان غم بخورند و چه اندازه ماتم بگیرند.

آیه الله مظاهری نقل می کنند که حضرت‌ امام‌ (رضوان‌ الله تعالی‌ علیه)، این‌ ده‌ چهارده‌ سال‌ كه‌ من‌ درس‌ ایشان‌ رفتم‌، همه‌ ساله‌، سالی‌ دو - سه‌ مرتبه‌ در وقتی‌ كه‌ ماها می‌خواستیم‌ متفرق‌ بلاد [شویم]، ایشان‌ می‌فرمودند كه‌ مواظب‌ باشید، هر كجا بروید مردم‌ شما را اسلام‌ می‌دانند، اگر خدای‌ نكرده‌ یك‌ كاری‌ بكنید كه‌ توهین‌ به‌ روحانیت‌ بشود، توهین‌ به‌ اسلام‌ بشود، ایشان‌ می‌فرمودند كه‌ این‌ "ذنب‌ لا یغفر" (گناهِ نابخشودنی) است‌...

در پناه حق باشید:Rose:

[="Indigo"]

حنیف;804536 نوشت:
به هر حال ما در اسلام حجاب به معنای پرده نشینی و دوری از اجتماع را برای زنان نداریم و حجاب از نظر اسلام به معنای پوشش بدن و خودداری از جلوه گری، در برخورد و معاشرت با مردانِ بیگانه است.

سوالی که از شما کارشناس محترم دارم این است که آیا حجاب به معنای پرده نشینی و دوری از اجتماع بد است؟
یعنی اگر زنی بواسطه اهتمام به نیازهای خانواده و همسر خویش پرده نشینی را اختیار کند و در اجتماع کمتر ظاهر شود آیا مقبول دین اسلام نیست؟!!
چرا مباحث را به گونه ای مطرح می فرمایید که عمدتا ناظر به یک زاویه خاص است.
به روشنی پیداست که شما در این روش پاسخگویی افرادی را در نظر دارید که از حجاب غول بزرگی ساخته و از آن فراری هستند؟ اما سوال اصلی این است که آیا حجابی که پرده نشینی زن و دوری وی از اجتماع را به دنبال داشته و وی را متمرکز نیازهای خانواده و همسر کند ایراد دارد؟!![/]

من به استارتر توصیه میکنم یک نگاهی به موضوعات و پستهای خودشان داشته باشند
ببینند تا چه اندازه به مسائلی همچون ربا و مفاسد اقتصادی و بیکاری پرداخته اند ؟

بدحجابی یا بی.حجابی؟
در واقع نمیدانیم چند درصد بدحجاب ها بی حجاب هستند.
اکنون به جامعه بنگرید که چند درصد جامعه بدحجاب ( بی حجاب) هستند؟
و همفکران انها که احتمالا یک خانواده هستند را در نظر بگیرید
آیا بیش از نیمی از جامعه همفکر و راضی نیستند؟ به بدحجابی
( نه آرایش یا آرایش غلیظ و مثل آن، مدنظرم بدحجابی است)

فهیمه.;804563 نوشت:
سوالی که از شما کارشناس محترم دارم این است که آیا حجاب به معنای پرده نشینی و دوری از اجتماع بد است؟
یعنی اگر زنی بواسطه اهتمام به نیازهای خانواده و همسر خویش پرده نشینی را اختیار کند و در اجتماع کمتر ظاهر شود آیا مقبول دین اسلام نیست؟!!
چرا مباحث را به گونه ای مطرح می فرمایید که عمدتا ناظر به یک زاویه خاص است.
به روشنی پیداست که شما در این روش پاسخگویی افرادی را در نظر دارید که از حجاب غول بزرگی ساخته و از آن فراری هستند؟ اما سوال اصلی این است که آیا حجابی که پرده نشینی زن و دوری وی از اجتماع را به دنبال داشته و وی را متمرکز نیازهای خانواده و همسر کند ایراد دارد؟!!

سلام علیکم

چیزی که بنده عرض کردم این بود که حجاب به معنای پرده نشینی و دوری از اجتماع نیست.

یعنی لازم نیست یک خانم محجبه فقط در خانه نشسته و از اجتماع دوری کند.

این به این معنی نیست که نمی تواند، یا اگر اینکار را انجام دهد بد است.

انسان مختار است و حق انتخاب دارد.

و مهمترین چیزی که در این انتخاب باید در نظر گرفته شود، رضایت پروردگار و تناسب این انتخاب با انجام وظیفه است.

گاهی یک خانم می تواند با انتخاب خودش مدتها پا از منزل بیرون نگذاشته و با احدی از نامحرمان صبحت نکند.

اما گاهی اوقات پای دفاع از ولایت به میان آمده و بهترین زنان عالم را در طول روز از این خانه به آن خانه و صحبت با مردم وادار می کند.
مجبور می شود از خانه بیرون رفته و در بین مردم خطبه بخواند.
برای دفاع از ولایت از نامحرم کتک بخورد و حتی به شهادت برسد.

گاهی انجام وظیفه یک خانم مسلمان را وادار می کند که در میدان جنگ در کنار رسول خدا حاضر شده و زخم های رزمندگانِ نامحرم را مرهم بگذارد.

ماندن در خانه و دوری از نامحرم، همیشه و در تمام شرایط هم مثبت و در راستای وظیفه نیست.

بله، در شرایط عادی و مناسب که لزومی به بودن خانمها در اجتماع نیست، مهمترین وظیفه آنها و تکلیفی که پروردگار بر عهده شان قرار داده، فراهم کردن محیط آرام در منزل و تربیت فرزندان سالم است.

و بهترین زن عالم فاطمه زهرا سلام الله علیها توصیه می فرمایند که:

«خَيْرُ لِلْنِّساءِ اَنْ لا يَرَيْنَ الرِّجالَ وَ لا يَراهُنَّ الرِّجالُ
چه نیکو است برای زنان که مردان [نامحرم ]را نبینند و مردان [نامحرم‏] هم آنان را نبینند.»

بزرگواران توصیه می کنم لینک زیر را مطالعه بفرمائید:

http://www.pasokhgoo.ir/node/94728

حنیف;804643 نوشت:
بزرگواران توصیه می کنم لینک زیر را مطالعه بفرمائید:

http://www.pasokhgoo.ir/node/94728

بسمه العلیم

استاد گرامی،رؤیت، طلب دیدن شیء مرئی است و یا صرف دیدن؟

در آیه ی شریفه،و در وصف بنی اسرائیل آمده است که آنها طلب دیدن

خداوند را از حضرت موسی علیه السلام داشتند که بر حضرت وحی شد:

"لن ترانی"

چون اگر صرف دیدن باشد حدیث دارای تناقض با سنت عملی صدیقه کبری

سلام الله علیها است،چرا که در روایات دیگر ملاقاتها و گفتگوهای ایشان را با جناب سلمان

داریم.

سلام.
از پیامبر روایت داریم که چنانچه فقر از یک در وارد شود، ایمان از در دیگر خارج می شود.

فقر که فقط بی پولی نیست. فقر ادبی، فقر فرهنگی، فقر مالی همه و همه باعث شده اند که ایمان از بین مردم رخت بربندد. امروز وقتی با یکی تو خیابون دست میدی بعدش باید انگشتاتو بشماری که همشو بهت برگردونده باشه! اونوقت در چنین شرایط بد دینی و فرهنگی شما توقع حجاب داری؟؟؟
اگر میخواهی وضع حجاب درست شود اول باید وضع خیلی چیزهای دیگر درست شود. در این صورت حجاب خودش درست میشود.
امروز مردم به راحتی دروغ میگویند حتی به عزیز ترین کسانشان. گاهی دروغ هایی میگویند که الکی هست و حتی هیچ نفعی هم نداره. امروز مردم به راحتی به هم تهمت میزنند و غیبت میکنند . امروز به راحتی حق هم را میخورند و کلاه سر هم میگذارند. قیمت مرغ هر روز در حال تغییر است!!! مگر میشود ؟؟؟. مردم به هم سلام نمیکنند. در خیابان تا چشمشان به هم می افتد از هم فاصله میگیرند تا با هم روبرو نشوند. به هم پول قرض نمیدهند. دست هم را نمیگیرند. شریک غم ها و بدبختی های هم نیستند. زیرآب هم را میزنند. حرف های رکیک به هم میزنند.

شما این همه فضاحت را می بینید و فقط از حجاب دم میزنید؟؟؟ فکر میکنید فقط و فقط باید بودجه به پوشاندن موهای زنان و درست کردن تیپ مردان اختصاص یابد؟ اگر بد اخلاقی های بالا درست نشود، نه تنها حجاب درست نمیشود بلکه چیزهای بیشتری هم از دست میرود.

چشم ها را باید شست ، جور دیگر باید دید.

وقتی عده ای در برابر اختلاس های میلیاردی خم به ابرو نمیارن ولی در برابر پس رفتن روسری خانمها رگ غیرتشون میزنه بیرون ، مردم از این حجاب بیزار میشن ، خیلی ساده .

حالا شما عمرت رو بگذار روی کار فرهنگی و در جهت اعتلای باورهای دینی ، چه اندازه بازده خواهد داشت ؟ اندک ... چون انگار به بچه غذا ندی همش براش بیسکوییت و آب نبات و کیک بخری ، رشد میکنه ولی کم .

چند دهه از عمر حکومت دینی در کشور ما میگذره ؟ چرا هر روز ربا خواری و موسسات مرتبط با اون بجای کاهش ،افزایش پیدا میکنن ؟ مگر در ابتدای انقلاب قول حذف ربا داده نشد ؟ اون حرف دروغ بود یا هنوز زمانش نشده ؟! بنظر بنده بیسواد شما با در اختیار داشتن 37 سال میتونی کشوری در حد ژاپن یا کره جنوبی بشی ، موارد ریز که بماند .

موارد زیاده ولی این عدم صداقتها به مرور زمان به اصول اعتقادی بسیاری از مردم ضربه وارد میکنه و هر روز پس میریم .

.

حبیبه;804732 نوشت:
بسمه العلیم

استاد گرامی،رؤیت، طلب دیدن شیء مرئی است و یا صرف دیدن؟

"لن ترانی"

سلام الله علیها است،چرا که در روایات دیگر ملاقاتها و گفتگوهای ایشان را با جناب سلمان

داریم.

سلام علیکم و رحمه الله
این سوال را بهتر است همکاران انجمن "علوم قرآن و حدیث" پاسخ دهند.

تکاپوگر;804032 نوشت:
جناب آیت‌الله خاتمی در کشور قریب به 26 سازمان، بنیاد، نهاد، شورا، مؤسسه، دانشگاه و غیره داریم که شأن نزول تشکیلشان، اشاعه و گسترش فرهنگ اسلامی است. یقیناً جنابعالی مستحضر می‌باشید که شاید کمتر کشوری در دنیا به اندازه ایران بودجه برای تبلیغات فرهنگی و ایدئولوژیک هزینه می‌کند. اینکه آیا اولویت با آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، محیط زیست و امور عام‌المنفعه زیربنایی است یا تبلیغات اسلامی، محل بحث نیست. اما بودجه‌هایی که صرف این دستگاه‌ها و سازمان‌ها می‌شود، چندین و چند برابر بودجه وزارت ارشاد است. جهت استحضار حضرتعالی بنده صرفا برخی از این دستگاه‌ها و بودجه‌های آنها را ذکر می‌نمایم تا منصفانه‌تر بتوان قضاوت نمود که آیا از قوه مجریه می‌بایستی انتظار اصلاح فرهنگ جامعه را داشته باشیم یا از این 26 دستگاه و سازمان متولی فرهنگی. ارقام ارائه شده بودجه سال جاری این دستگاه‌ها و ارگان‌ها می‌باشد و در انتها برای مقایسه بودجه وزارت ارشاد هم آمده (رقم‌های آخر صفر شده‌اند).
1- مرکز خدمات حوزه‌های علمیه: 4200 میلیارد ریال
2- شورایعالی حوزه‌های علمیه: 4120 میلیارد ریال
3- سازمان تبلیغات اسلامی: 2350 میلیارد ریال
4- سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی: 1800 میلیارد ریال
5- جامعه مصطفی العالمیه: 1750 میلیارد ریال
6- نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور: 930 میلیارد ریال
7- سازمان اوقاف و خیریه: 800 میلیارد ریال
8- دفتر تبلیغات اسلامی: 750 میلیارد ریال
9- کانون فرهنگی و نوجوانان: 600 میلیارد ریال
10- حوزه هنری (تبلیغات اسلامی): 430 میلیارد ریال
11- شورایعالی انقلاب فرهنگی: 400 میلیارد ریال
12- شورای برنامه‌ریزی حوزه‌های علمیه خراسان: 370 میلیارد ریال
13- شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی: 250 میلیارد ریال
14- مؤسسه نشر آثار حضرت امام خمینی: 190 میلیارد ریال
15- مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی: 120 میلیارد ریال
بودجه این 15 سازمان و نهاد فرهنگی بیش از 19000 (نوزده هزار) میلیارد ریال در سال است. به این مقدار اگر 9700 میلیارد ریال بودجه صداوسیما را بیافزاییم بعلاوه بودجه سازمان‌ها و مراکز فرهنگی دیگری همچون "دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم"، "دانشگاه اصول‌الدین"، "بنیاد پانزده خرداد"، "بنیاد انقلاب اسلامی" و ... را هم در نظر بگیریم بودجه‌ای که سالیانه رسماً صرف امور فرهنگی می‌شود به سرعت از مرز 30000 (سی هزار) میلیارد ریال در سال بالاتر می‌رود. این 30000 (سی هزار) میلیارد ریال بصورت مستقیم برای امور فرهنگی در سال هزینه می‌شود. یک سری دستگاه‌های دیگر هم بصورت غیرمستقیم برای فرهنگ هزینه می‌کنند از جمله بسیج، سپاه پاسدارن، اداره‌جات سیاسی - عقیدتی، شهرداری‌ها و غیره. اگر همه این هزینه‌هایی که صرف امور فرهنگی می‌شود جمع‌آوری شود، رقم واقعی خیلی بیشتر از 30000 (سی هزار) میلیارد ریال در سال خواهد شد.

منبع : http://www.khabaronline.ir/detail/357880

در حالی بیش از 3000 میلیارد تومان در سال برای امور فرهنگی سرمایه گذاری می شود که بودجه سازمان محیط زیست ما 174 میلیارد است .

اما راه کار من :
اصولا اعتقادی به اینکه نظام می تواند کاری در زمینه مسائل فرهنگی بکند را ندارم . مطمئنم بسیاری از هموطنان تا ببیننند نظام بر روی یک مساله ای تاکید می کنند تحریک می شوند و ضد آن را انجام می دهند . مثل همین قضیه زبان انگلیسی اخیر .
بنابراین اگر دلتان برای مسائل فرهنگی کشور می سوزد باید قوی شوید . قوی از هر لحاظ ، ساخت انیمیشن ، نویسندگی ، شاعری و غیره و به هیچ نهادی که از بیت المال حقوق میگیرد وصل نشوید و از دولت هم خواهش کنید که تبلیغتان نکند؛ تا مردم واقعا باور کنند که برای هدفتان و بی ریا کار میکنید آنموقع است که نفستان بین مردم تاثیر گذار است . البته این کار سختی است .
اما برای مردم عادی اگر بتوانند حتی روی یک نفر تاثیر بگذارند ؛ برد کردند و ان شاءالله ماجور خواهند بود .

وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا

هر کشوری برای ترویج فرهنگش بودجه های کلان اختصاص میده که بودجه ی کشور ما در مقابل اونها اصلا دیده نمیشه! چطور دولت های غرب و شرق میتونن روی مردم ما تاثیر بزارن اما دولت خودمون نمیتونه؟
درضمن نظام نمیتواند به کل بیخیال مسئله ی فرهنگ بشه! اصلا چرا هموطنان ما باید عکس سخن اسلام عمل کنند؟ (نظام حق نداره از اسلام خارج بشه (!))
برادر مشکل از جای دیگست!!!

پ.ن. و باز هم زیباکلام!!!

تکاپوگر;804156 نوشت:

حالا که تقلایمان در جهت حفظ حجاب جواب نمی دهد و بلکه اوضاع را بدتر نمیکند چرا بر روی مسائلی که همگان خواهانش هستند مثل حفظ محیط زیست ، ارتقا آموزش و پرورش و بهداشت ، نهی از دروغ ، خیانت و امر به راستی و امانتداری و قص علی هذا ، سرمایه گذاری نکنیم ؟

این مواردی که شما نام بردید همشون مسائل فرهنگی هستند!!! اگر قرار باشه نظام هرچی بگه مردم عکسش عمل کنن در این موارد هم صادق خواهد بود...!!!

تکاپوگر;804038 نوشت:
همین الان این تاپیک را دیدم :

درخواسته کمک جهت ساخت یک نرم افزار با محوریت قرآن

http://www.askdin.com/showthread.php?t=32654

باور کنید اگر توفیق این را داشتیم که بهش کمک کنیم از هفتاد تا سریال به اصطلاح ارزشی تلویزیونی اثر گذار تر بود .

سریال تلویزیونی اگر خوب کار بشود اثرش بیشتر از سریال های زرد ترکیه ای و... خواهد شد!!!

در سال های اخیر حرکت های خوبی زده شده ولی برای ادامه ی این حرکت ها "مردم" باید حمایت کنن! مثلا اگر قصد تماشای انیمیشن "شاهزاده روم" رو دارید به جای دانلود رایگان (!) میتونید تشریف ببرید سینما و به صورت قانونی این انیمیشن رو تماشا کنید تا حمایتی هم از سازندگانش کرده باشید! سازندگان برای ادامه ی کاره خودشون به حداقل درآمدی نیاز دارن شب که نمیتونن گرسنه بخوابن!!!

گروه های زیادی در این زمینه فعالیت میکنن ولی چون فروش ندارن (!) و ازشون حمایت نمیشه، نمیتونن کارشون رو به سرانجام برسونن؛ مثل گروه انیمیشن فاطمه الزهرا (س) یا انیمیشن خونی از بهشت که به دلیل مشکلات مالی تموم نشد!

[="Indigo"]

حنیف;804830 نوشت:
سلام علیکم و رحمه الله
این سوال را بهتر است همکاران انجمن "علوم قرآن و حدیث" پاسخ دهند.

با سلام و ادب و احترام
به نظر بنده سوالی که طرح شد به هیچ وجه ارتباطی با کارشناس علوم قران و حدیث ندارد بلکه سوالی مبنایی در مساله اخلاق است که وظیفه کارشناس اخلاق می باشد!
متاسفانه به نظر من گاهی اوقات کارشناسان محترم عنایت دقیقی به سوال نداشته و صرفا به دنبال درج مباحث ترویجی یک جانبه هستند در حالی که اساس سایتی از این دست پاسخ گویی به شبهات است.
به نظر بنده سوال سرکار حبیبه با توجه به لینک ارسالی کارشناس حنیف کاملا روشن است:
سوال این است با توجه به اینکه از حضرت فاطمه علیهاالسلام نقل شده است که ایشان فرموده اند:
«خَيْرُ لِلْنِّساءِ اَنْ لا يَرَيْنَ الرِّجالَ وَ لا يَراهُنَّ الرِّجالُ؛
چه نیکو است برای زنان که مردان [نامحرم ]را نبینند و مردان [نامحرم‏] هم آنان را نبینند.» حال چرا درسیره عملی و اخلاقی ایشان گفتگوی مکرر ایشان با سلمان را داریم! تصدیق می فرمایید که گفتگو با سلمان نیز همچون دفاع از ولایت از ضروریات یک جامعه دینی نیست که بخواهید ان را از این قاعده مستثنی نمایید![/]

فهیمه.;804948 نوشت:
با سلام و ادب و احترام
به نظر بنده سوالی که طرح شد به هیچ وجه ارتباطی با کارشناس علوم قران و حدیث ندارد بلکه سوالی مبنایی در مساله اخلاق است که وظیفه کارشناس اخلاق می باشد!

علیکم السلام و رحمه الله

جسارتا نظر حضرتعالی از دقت کافی برخوردار نیست.

چون اصل سوال ایشان در مورد حدیث و معنای کلمه ای در متن حدیث است.

حبیبه;804732 نوشت:
بسمه العلیم

استاد گرامی، رؤیت، طلب دیدن شیء مرئی است و یا صرف دیدن؟

"لن ترانی"

داریم.

قبل از هر چیز باید کارشناسان حدیث، معنای دقیق کلمه را در حدیث بیان کنند و بعد ببینیم که آیا اصولا قسمت دوم سوال ایشان مطرح هست یا خیر!

نگران نباشید، حتما به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد؛ منتها هر کسی در حیطه تخصصی خودش انجام وظیفه می کند!

موفق باشید

آقا ربا به صورت رسمی و قانونی تو کشورمون هست چه انتظاری داری؟

به نام خدا.

زینبیون;803646 نوشت:

سلام

لطفا
به من بگویند:Narahat az:

دقیقا چه کسی؟

آن..

به من بگویید
چه کسی برای حجاب کار می کند که تا کسی برای حجاب فعالیت می کند و سخنی می گوید خیلی ها یادشان می افتد که گناهان دیگری هم وجود دارد و به اندازه کافی به حجاب پرداخته شده است؟

کی سرمایه گذاری کردیم؟
کجا؟؟

برای این ارزش ذبح شده نمی خواهید مجلس ختمی بگیریم؟؟
برای کمرنگ شدن این ارزش نمی خواهید به هم تسلیت بگوییم؟؟

آیا نباید به هم تسلیت بگوییم؟

سلام بر شما.

متاسفانه امروز مبارزه با بدحجابی، مبارزه با معلول هست و نه علت؛ و این رویه در نهایت، محکوم به شکست!

اگر میخواید بدحجابی و بی حجابی از بین بره و یا حداقل کم بشه، با فساد اداری و مالی مبارزه کنید.

ستایشگر :Gol:

[=Century Gothic]

زینبیون;803646 نوشت:

سلام
لطفا
به من بگویند
دقیقا چه کسی؟

سلام. لطفاً مطالعه فرمایید: (پیام زن - مرداد 1385، شماره 173 - هرم عفاف از حیا تا حجاب)

به نام خدا
هر چند از نظر حجاب با ایده آل فاصله زیادی داریم و نیاز به کار کمی و کیفی بیشتری داریم
اما
اگر بدانید در خارج ایران چه خبر است و مردم دنیا در چه کثافتی در حال غرق شدن هستند خدا را شکر میکردید که در ایران وضعیت بسیار بهتری داریم. بدون شک این وضعیت بهتر ناشی از این همه هزینه برای دین خدا است
در زمینه های دیگر هم همینطور . مثلا در زمینه مفاسد اقتصادی . درست است که ما با مفاسد زیادی مواجه هستیم اما باز هم با خارج ایران قابل مقایسه نیست . مثال : عامل بحران اقتصادی 2008 آمریکا که به کل دنیا تسری پیدا کرد چه بود ؟ چنین بحرانی که باعث ورشکستگی بسیاری از نهاد ها شد چگونه در کشوری مثل آمریکا توجیه دارد ؟ چگونه این بحران با این همه دانشگاه پیش بینی نشد و چاره جویی نشد ؟ پاسخ این سوال فساد است که بسیار بسیار بیشتر و پیشرفته تر از ایران عمق دارد

ستايشگر;805045 نوشت:
به نام خدا.

سلام بر شما.

متاسفانه امروز مبارزه با بدحجابی، مبارزه با معلول هست و نه علت؛ و این رویه در نهایت، محکوم به شکست!

اگر میخواید بدحجابی و بی حجابی از بین بره و یا حداقل کم بشه، با فساد اداری و مالی مبارزه کنید.

بعضیا کلا دله پری از فساد و وضعیت اقتصادی دارن تا تگی به توگی میخوره میگن از وضعیت اقتصادیه! از فساد اقتصادیه!!!
اول اینکه برادر توی این کشور همه دزد و غارت گر نیستن که ماله حروم بخواد روی وضعیت فرهنگی تاثیر بزاره!
دوم اینکه لطف کنید ارتباط فساد اداری با حجاب رو بفرمایید!!!!

علت بعد حجابی مردم ما بیماری روشفکری، ضعف اعتقادی و البته ازدواج هست! والسلام!!!

به نام خدا.

shsina;805061 نوشت:
بعضیا کلا دله پری از فساد و وضعیت اقتصادی دارن تا تگی به توگی میخوره میگن از وضعیت اقتصادیه! از فساد اقتصادیه!!!
اول اینکه برادر توی این کشور همه دزد و غارت گر نیستن که ماله حروم بخواد روی وضعیت فرهنگی تاثیر بزاره!
دوم اینکه لطف کنید ارتباط فساد اداری با حجاب رو بفرمایید!!!!

علت بعد حجابی مردم ما بیماری روشفکری، ضعف اعتقادی و البته ازدواج هست! والسلام!!!

حالا شما خودت رو زیاد ناراحت نکن برادر من! :khandeh!:

ببین، لازم نیست همه دزد و غارتگر باشن، کافیه یه تعدادی دزد و غارتگر باشن و احساس امنیت هم بکنن تا کل جامعه رو به فضاحت و فساد بکشونن، که متاسفانه هستن و میکنن! این از قسمت اول.

اما بعد، بنده به دلایل مختلفی میگم اگر میخواید بدحجابی رو حذف و یا حداقل کم کنید، باید با فساد اداری و مالی مبارزه کنید.

اولین دلیل اینکه اینها حالت "حلقه" دارن و همدیگه رو تقویت میکنن. اینکه فساد اداری و مالی بد هست رو تقریبا همه قبول دارن اما بد بودن بدحجابی رو باید اول بشینید برای خیلی ها ( واقعا خیلی ها! ) اثبات کنید. اول باید بدحجابی رو به عنوان "منکر" بهشون حالی کنید تا بعد بتونید باهاش مبارزه کنید، اما "منکر" بودن فساد اداری و مالی برای همه واضح هست ( و بنده که صدام به جایی نمیرسه اما به سرعت فساد اداری و مالی هم داره قبحش شکسته میشه! هشدار! ). به همین دلیل زدن پایه ی فساد اداری و مالی برای از کار انداختن این حلقه به نظر عاقلانه تر میاد.

دومین دلیل اینکه همین ضعف اعتقادی که شما میفرمایید، از کجا میاد؟ اینکه حرف روحانیون و منبردار ها کم اثر هست از کجا میاد؟ یک بخشیش همون مال حرام و اینها هست، یک بخش بزرگتریش تناقضی هست که مردم در بعضی جاها مشاهده میکنن و میبینن "واعظان کین جلوه بر محراب و منبر میکنند/چون به خلوت میروند آن کار دیگر میکنند" ( حالا منظورم این نیست که همه ی منبردار ها اینطوری هستن و تا از پله میان پایین میپرن یه کار غلطی میکنن! نه! همین که یک شخص رو میبینن که منسبی داره، کاری دستشه، ولاالضالین رو خوب میکشه اما رفیق بازی و تیم تشکیل دادن و ... هم میکنه، کل حرف همه ی متدینین براش بی اهمیت میشه! اثر فساد اداری بر حجاب اینجوری و اینجاست. ).

سومین دلیل اینکه خوب فرمودید! ازدواج! اما با این وضعیت اقتصادی، ازدواج از کجا رواج بدیم؟ درسته. باید ازدواج آسان تبلیغ بشه، اما وقتی اینطور فساد مالی از همه جا بالا رفته و یقه ی همه رو گرفته، دیگه ازدواج کردن برای افراد میره اولویت چندینم! وقتی شما یه وام ازدواج میخوای بگیری، کلی دردسر و برو و بیا و ... داره، بعدش تازه 3 میلیون بهت میدن، خوب طرف چطور بره زن بگیره؟

چهارمین و مهمترین دلیل، برای اینکه به مردم بگیم حدود لباس پوشیدن رو مطابق با دین اسلام رعایت کنید، باید اول بهشون برادری حکومت اسلامی در باقی زمینه ها مثل اقتصاد و مبارزه با فساد رو ثابت کنیم.

به هر حال این چیزیه که به ذهن بنده میرسه. اگر میخوایم بدحجابی رو درمان کنیم، بهتره که با فساد اداری و اقتصادی مبارزه کنیم.

ستايشگر;805068 نوشت:
به نام خدا.

من صحبت های شما رو قبول دارم، اما:
1- اکثره افرادی که بی حجاب تشریف دارن مشکل اقتصادی ندارن!
2- بیماری روشنفکری رو دقیقا چطوری میخواین با اقتصاد خوب درمان کنید؟ بیماری ای که مبتلایانش مشکل اقتصادی ندارن!!!
3- 30 سال پیش توی اون وضعیت جنگی چرا نسلمون منقرض نشد؟! و مردم ازدواج میکردن؟! پس شاید اقتصاد خوب روی ازدواج تاثیر گذار باشه ولی عامل اصلی نیست!!!
با اقتصاد خوب شاید به یک بهبود نسبی برسیم ولی مثل کشورهای مرفح مشکل هنوز پابرجا خواهد بود!!!
به هر حال وقتی میگیم "اسلام" یعنی همه ی اسلام نه فقط "حجاب" نه فقط "اقتصاد اسلامی"!

shsina;805061 نوشت:
علت بعد حجابی مردم ما بیماری روشفکری، ضعف اعتقادی و البته ازدواج هست!

ستايشگر;805068 نوشت:
فساد مالی

سلام
ببخشید دوستان قصد ورود به گفتگوی شما را ندارم ، فقط یک جمله
همانطور که جناب "ستایشگر" هم فرمودند ، اینها مانند حلقه زنجیر هستند و باید تمام ابعاد را با هم دید

اما من هم نکته ای در دفاع از صحبت دوست عزیز جناب "shsina" عرض کنم
خود من هم در پست های قبلی تاکید کردم که نباید با نگاه تک بعدی ، موضوع حجاب و عفاف را بررسی کنیم ، ولی از طرفی اعتقاد دارم از سمت دیگر دیوار هم نباید بیفتیم. یعنی به شخصه این را هم اشتباه میدانم که بی حجابی را صرفاً معلول در نظر بگیریم و تمام علت بی حجابی و بی حیایی را به عواملی مثل مسائل مالی ربط بدهیم

اولاً عواملی که باعث ایجاد بی حجابی میشوند ، فقط مسائل مالی نیست بلکه ده ها عامل هستند که هر کدام در جای خود اهمیت دارند. ثانیاً گاهی هیچ عامل تاثیرگذاری وجود ندارد ، بلکه خود شخص به دلیل تمایل به دنیا طلبی دلش میخواهد که بی حجاب و بی حیا باشد!

در کل بررسی این موضوع بسیار بسیار گسترده است و واقعاً نمیشود در یک تاپیک به تمام زوایای آن پرداخت

سلام مجدد و عرض ادب

خیلی متشکرم از تمام دوستانی که در این تاپیک زحمت کشیده و اظهار نظر کردند.

ظاهرا همه ما در یک مسئله توافق داریم و آن هم اینکه "مسئله حجاب، تنها مسئله در کشور نیست و نیاز به کار در زمینه های مختلفی داریم"

زینبیون;803646 نوشت:
دقیقا چه کسی؟

یکی دیگه.;804012 نوشت:
مال حرام،حرام،حرام!!ربا،ربا،رب ا!کلاه شرعی،بانکداری اسلامی!شبهه ناک اجباری!
عمل و عکس العمل
و دیگر هیچ

tazkie;804049 نوشت:

Reza-D;804100 نوشت:
بنا بر این ، گاهی بی حجابی و بی حیایی خودش معلول یک سری عوامل است
یعنی بی حجابی و بی حیایی ، علاوه بر اینکه می توانند دلیلی برای ایجاد فساد باشند ، گاهی خودشان بخشی از فساد هستند که به دلیل بی توجهی به یک سری مسائل دیگر بوجود آمده اند
خوردن مال حرام ، بی توجهی به ازدواج زود هنگام ، از بین رفتن زشتی دروغ و....... از جمله عواملی هستند که میتوانند در ایجاد بی حیایی و بی حجابی نقش داشته باشند
لذا بحث انسان سازی یک زنجیره است و نمیشود به هر کار خوب یا هر کار بد ، صورت مجزا و تک بعدی نگاه کرد

تکاپوگر;804156 نوشت:
هر نیکی که در جامعه نهادینه شود یک برد برای آن جامعه است ، چه حجاب باشد و چه حفظ محیط زیست .

و طاها;804584 نوشت:
من به استارتر توصیه میکنم یک نگاهی به موضوعات و پستهای خودشان داشته باشند
ببینند تا چه اندازه به مسائلی همچون ربا و مفاسد اقتصادی و بیکاری پرداخته اند ؟

nobelist;804743 نوشت:
شما این همه فضاحت را می بینید و فقط از حجاب دم میزنید؟؟؟ فکر میکنید فقط و فقط باید بودجه به پوشاندن موهای زنان و درست کردن تیپ مردان اختصاص یابد؟ اگر بد اخلاقی های بالا درست نشود، نه تنها حجاب درست نمیشود بلکه چیزهای بیشتری هم از دست میرود.

Zaker;804747 نوشت:
وقتی عده ای در برابر اختلاس های میلیاردی خم به ابرو نمیارن ولی در برابر پس رفتن روسری خانمها رگ غیرتشون میزنه بیرون ، مردم از این حجاب بیزار میشن ، خیلی ساده .

موارد زیاده ولی این عدم صداقتها به مرور زمان به اصول اعتقادی بسیاری از مردم ضربه وارد میکنه و هر روز پس میریم .

ستايشگر;805045 نوشت:

بپاخیزیم;805059 نوشت:
هر چند از نظر حجاب با ایده آل فاصله زیادی داریم و نیاز به کار کمی و کیفی بیشتری داریم

shsina;805061 نوشت:
علت بعد حجابی مردم ما بیماری روشفکری، ضعف اعتقادی و البته ازدواج هست!

پس بزرگواران قبول دارید که مشکلات زیادی داریم.
فقط توجه بفرمائید که فعل متکلم جمع استفاده کردم!

"داریم"

همه ما در این مشکلات سهیم هستیم.
همه ما مشکل داریم
اشکال به همه ما برمی گردد

پس:
اگر از وضع موجود ناراضی هستیم و اگر می خواهیم تغییری صورت بگیرد و مشکلی حل شود، باید دست به کار شویم...
فریاد زدن دردی
غصه خوردن
پچ پچ کردن
سیاه نمائی
تعریف و تمجید از دیگران
و .....
دردی را دوا نخواهد کرد

فقط اقدام و عمل در جهت رفعِ ریشه مشکلات

إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَومٍ حَتّىٰ يُغَيِّروا ما بِأَنفُسِهِم
خداوند سرنوشت هیچ قوم (و ملّتی) را تغییر نمی‌دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند!

و البته از خودمان شروع کنیم.
هر کسی در حوزه خودش، هر کسی به اندازه خودش، هر کسی در محدوده قدرت و اختیارات خودش

لطفا نفرمائید که "کاری از من ساحته نیست" و "اینها اقدامات کلان ملی هستند" و "مسئولین باید به فکر باشد" و .... !!

در آیه ذکر شده "خودشان"
یعنی تک تک من و شما

بزرگوارانی که نگران هستید که به اندازه کافی کار فرهنگی در مورد حجاب صورت نمی گیرد، خودتان راهش را پیدا کنید و شروع به کار کنید...

عزیزانی که نگران امر به معروف هستید، خودتان چقدر نحوه امر به معروف و به شیوه صحیح اهل بیت را بلدید؟ چقدر انجام می دهید؟! از خودتان شروع کنید...
راه درستش را یاد بگیرید و به نحوی که خدا دستور داده انجام دهید و از دیدن نتایجش حیرت زده، لذت ببرید...

دوستان گرامی که از دزدی و اختلاس نگران هستید، مراقب اختلاس ها و دزدی های ریزی که به چشم هم نمی آیند باشید.
آماری که از ساعت کاری در ایران گاهی منتشر می شود، به هیچ عنوان قابل توجیه نیست!
کارمندی که در ساعت کاری جدول حل می کند و با موبایل ور می رود و از کارش کم می گذارد، دزدی می کند... شوخی نیست!!
راننده تاکسی که به راحتی کرایه را رند می کند و بقیه پول مسافر را نمی دهد... این دزدی ست، تعارف نداریم!!
مغازه داری که به بهانه "پول خرد ندارم" بقیه پول را آدامس و شکلات بی کیفیت می دهد، دزدی کرده... بی تعارف!!
کسی که خمس و زکات مالش را پرداخت نمی کند، دزد است، مال حرام شوخی بردار نیست!

وقتی مال دزدی و حرام وارد زندگی ما شد، برکت از پول و زندگی و عمر و همه چیز خواهد رفت!

قوانین الهی که خداوند در زندگی ما جاری کرده، حتمی ست... مشکل اینجاست که ما جدی نمیگیریم.

دوستان عزیزی که از وضعیت ازدواج جوانان ناراحتید، خودتان شروع کنید از ازدواج خودتان یا فرزندانتان.
ازدواج را در مورد خودتان آسان کنید تا دیگران هم از شما یاد بگیرند و بفهمند که بدون تجملات و هزینه های سنگین هم می شود ازدواج کرد.
بدون مهریه های سنگین و بدون منزل مستقل و مجالس پرهزینه هم میتوان ازدواج کرد.

اگر هر کسی به میزان توانائی خودش کار انجام داد و اقدام کرد، مطمئن باشید که اوضاع بهتر خواهد شد.

در پناه حق باشید:Rose:

حنیف;805273 نوشت:
بزرگوارانی که نگران هستید که به اندازه کافی کار فرهنگی در مورد حجاب صورت نمی گیرد، خودتان راهش را پیدا کنید و شروع به کار کنید
سلام استاد عزیز
اتفاقاً امروز داشتم به این فکر میکردم که در جواب صحبت های سرکار خانم
"زینبیون" اکثر ماها (از جمله خودم) بیشتر گفتیم که چه مشکلاتی وجود دارد ، اما نگفتیم راهکارش چیست. برای همین تصمیم داشتم یک تاپیک بزنم که دوستان در آنجا به بیان راهکار بپردازند. البته تاپیک مورد نظر فقط بخش کوچکی از تلاشی است که شما فرمودید باید در راستای حل این مشکل انجام بدهیم

حنیف;805273 نوشت:
کارمندی که در ساعت کاری جدول حل می کند و با موبایل ور می رود و از کارش کم می گذارد، دزدی می کند... شوخی نیست!!
راننده تاکسی که به راحتی کرایه را رند می کند و بقیه پول مسافر را نمی دهد... این دزدی ست، تعارف نداریم!!
مغازه داری که به بهانه "پول خرد ندارم" بقیه پول را آدامس و شکلات بی کیفیت می دهد، دزدی کرده... بی تعارف!!
کسی که خمس و زکات مالش را پرداخت نمی کند، دزد است، مال حرام شوخی بردار نیست!
عالی گفتید :Gol:
دقیقاً همینطور است. ماها خودمان گاهی مصداق همان چیزی هستیم که به آن انتقاد داریم. به قول استاد رائفی پور که میگفتند وقتی داری در زیارت عاشورا لعن میفرستی ، مراقب باش نکنه داری به خودت لعن میفرستی!!

فقط جسارتاً استاد در مورد این کارها که فرمودید و من هم در کل قبول دارم ، یک نکته را عرض کنم که از آن طرف هم به موضوع نگاه کنید
باید ببینیم در مقابل ساعاتی که من باید کار کنم ، چه حقوقی و چه مزایایی دریافت میکنم

راننده تاکسی باید بنزین لیتری چقدر بزند؟ لاستیک با چه قیمتی بخرد؟ سوپری چقدر باید پول اجازه محل بدهد؟ در حال حاضر کمتر کارمندی پیدا میشود که حقوقش تا بیستم هر ماه برسد! تازه اگر حادثه خاصی پیش نیاید. مثلاً من همسرم بیماری سرطان گرفته و از طرفی قسط بانک دارم. همین الان که دارم با شما صحبت میکنم 2 میلیون تومن به بانک بدهی دارم و 2 میلیون هم از هزینه شیمی درمانی همسرم هست که باید پرداخت کنم و 500 هزار تومن به سوپری محل بدهکارم ،

ولی هیچکدام را ندارم. و تازه اینها بدون خرج و مخارج معمول زندگی هستند. اداره ما ناهارمان را قطع کرده و سرویس رفت و برگشت به محل کار را برداشته که هزینه ماهانه انها حدود 400 هزار تومن میشود ولی شرکت فقط 100 هزار تومن آن را میپردازد. اگر بخواهیم ارزش ساعات کار را با دنیا مقایسه کنیم ، برای نمونه ، استرالیا برای هر ساعت کارِ یک انسان ، (مشاغل مشابه در ایران) برای هر ساعت 8 برابر ایران حقوق میدهد!!!

یعنی:
حقوق 1 ساعت کار در استرالیا برابر است با حقوق 8 ساعت کار در ایران!!!

خب یک کارمند با خودش میگوید وقتی حقوق 1 ساعت را میگیرم ، چرا باید 8 ساعت کار کنم؟! (نمیگویم لزوماً درست میگوید ، ولی به هر حال میگوید)

نکته دیگر اینکه بخشی از اتلاف زمان در ادارات به این دلیل است که واقعاً کار کم است به دلیل اینکه بازار کشور و داد و ستدها و...... رونق ندارد. مثلاً من خودم وقتی سر کار میروم شروع به انجام کارهای شرکت میکنم اما بعد از حدود 3 - 4 ساعت کارها تمام میشود. خب از خودم که نمی توانم کار بتراشم. مجبورم به شکلی زمان را بگذرانم. از طرفی شما حساب کنید در این مدتی که من و خیلی دیگر از همکارانم کار خاصی نداریم ، هزینه برق و اینترنت و لوازم اداری و کامپیوترها و..... به شرکت وارد میشود. اینجا باید یقه مدیریت را بگیریم که متاسفانه در کشور ما نزدیک به 0 است! خود من چندین راهکار عالی برای رفع این مشکل دارم که هم کارمندان از بیکاری در بیایند و هم شرکت بیخودی هزینه نکند. اما به دو دلیل حرفی نمیزنم:

1 - به همان دلیل که در ابتدا عرض کردم. وقتی حقوق کارمندان بسیار پایین است ، انگیزه ای برای جبران ساعات بیکاری ندارند

2 - مردم ایران بخصوص مدیران بسیار مغرور هستند و به انها برمیخورد زیردست راهکار ارائه کند! لذا ممکن است با من برخورد اداری هم بشود!!

عذرخواهی میکنم ، شاید ظاهراً صحبت من به تاپیک ارتباط نداشته باشد ، اما اتفاقاً در راستای همان دزدی است که شما فرمودید
وقتی حق منِ نوعی به من داده نشود ، من هم از حلقوم دیگران آن را بیرون میکشم. اکثراً همین فکر را میکنند مگر تعداد کمی از افراد که تقوای بالایی دارند

حنیف;805273 نوشت:
سلام مجدد و عرض ادب

دوستان عزیزی که از وضعیت ازدواج جوانان ناراحتید، خودتان شروع کنید از ازدواج خودتان یا فرزندانتان.
ازدواج را در مورد خودتان آسان کنید تا دیگران هم از شما یاد بگیرند و بفهمند که بدون تجملات و هزینه های سنگین هم می شود ازدواج کرد.
بدون مهریه های سنگین و بدون منزل مستقل و مجالس پرهزینه هم میتوان ازدواج کرد.

سلام
جناب حنیف با هوا که قرار نیست ازدواج کنیم، یه نفر باید بهمون دختر بده یا نه :khandeh!:
حالا خودمو نمیگم چون هنوز اقدامی نکردم ولی دوستان میگن که وضعیت خرابه، دختر خانوما افتخار نمیدن!!!

پ.ن. البته جالبه به همین دخترا بگی بیا با هم دوست بشیم با کله قبول میکنه ولی وقتی به ازدواج میرسه...!

حنیف;805273 نوشت:
اگر هر کسی به میزان توانائی خودش کار انجام داد و اقدام کرد، مطمئن باشید که اوضاع بهتر خواهد شد.

در پناه حق باشید

سلام و عرض ادب جناب استاد
البته به این تاپیک مربوط نیست ولی پیرو صحبت حضرتعالی میخواستم بدانم
چطور میشود برای حل مشکل بانکداری اسلامی از خودمان شروع کنیم؟ممنون میشوم از راهنماییتان

Reza-D;805281 نوشت:
حقوق 1 ساعت کار در استرالیا برابر است با حقوق 8 ساعت کار در ایران!!!

خب یک کارمند با خودش میگوید وقتی حقوق 1 ساعت را میگیرم ، چرا باید 8 ساعت کار کنم؟! (نمیگویم لزوماً درست میگوید ، ولی به هر حال میگوید)

سلام و عرض ادب

بسیار متاسف شدم برای مشکلات شما و خصوصا بیماری همسرتان.
امیدوارم خداوند هر چه زودتر به ایشان شفای عاجل عنایت کند.

و ممنون که در بحث شرکت می کنید و البته حرفهایتان تا حدودی هم درست است.

فقط یک نکته:
اولا اینکه فرمایش حضرتعالی در تمام کشورها و تمام مشاغل صادق نیست.

به شخصه با افرادی صحبت کردم که چنین وضعیتی نداشتند و به خاطر کم بودن حقوق و مزایا، با وجود سن بالا، مجبور بودند ساعتهای زیاد کار کنند تا بتوانند حداقل های زندگی را تامین کنند.
چیزی که حضرتعالی فرمودید احتمالا در مورد شغل های تخصصی و ... هست که در ایران هم چنین شغل هائی حقوق بالاتری دارند. ولی کارمند معمولی یا کارهای خدماتی اینطور نیست و درآمدشان به زور ضروریات زندگی را کفایت می کند.

و ثانیا بزرگوار! مگر اشتباه کردن دیگران، جوازی برای اشتباه ماست؟!
هر کسی در قبال اعمال خودش مسئول است و باید پاسخگو باشد.

به همین خاطر عرض کردم "همه ما" باید اقدام کنیم.

از جناب رئیس که حقوق کافی به کارمندش نمی دهد، تا کارمندی که به دلیل اینکه حس می کند به او ظلم شده، خودش هم به دیگران ظلم می کند!!

امام باقر علیه السلام می فرمایند:

مَا انْتَصَرَ اللَّهُ مِنْ ظَالِمٍ إِلَّا بِظَالِمٍ وَ ذَلِكَ قَوْلُهُ عَزَّ وَ جَلَّ- وَ كَذلِكَ نُوَلِّي بَعْضَ الظَّالِمِينَ بَعْضاً

خداوند هيچگاه از ظالم انتقام نگرفت مگر به وسيله ظالمى ديگر و اين سخن خداى عز ّوجل است كه: "و بدين سان ظالمان را به سزاى اعمالى كه مى ‏كنند بر يكديگر مسلّط مى ‏كنيم"

خوب اگر ما هم به خاطر ظلمی که در حقمان شده، به دیگری ظلم کنیم که این دومینوتا قیامت ادامه پیدا خواهد کرد!!

ضمن اینکه ما ادعای مسلمانی و ایمان به آخرت هم داریم.

امیرالمومنین علی علیه السلام فرمودند:

"مَنْ أَصْلَحَ مَا بَيْنَهُ وَ بَيْنَ اللَّهِ أَصْلَحَ اللَّهُ مَا بَيْنَهُ وَ بَيْنَ النَّاسِ وَ مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ .1

هر كس آنچه را ميان او و خداست اصلاح نمايد، خداوند آنچه را بين او و مردم است اصلاح كند. و هر كس كار آخرتش را به اصلاح آورد، خداوند كار دنيايش را اصلاح كند.

1- قصار، 89
2- کافی، ج 2 ، ص 334 ، ح 19[=times new roman,times]

shsina;805285 نوشت:
سلام
جناب حنیف با هوا که قرار نیست ازدواج کنیم، یه نفر باید بهمون دختر بده یا نه
حالا خودمو نمیگم چون هنوز اقدامی نکردم ولی دوستان میگن که وضعیت خرابه، دختر خانوما افتخار نمیدن!!!

پ.ن. البته جالبه به همین دخترا بگی بیا با هم دوست بشیم با کله قبول میکنه ولی وقتی به ازدواج میرسه...!

علیکم السلام و رحمه الله

دقیقا همین رو عرض کردم.

خود حضرتعالی وقتی موقع ازدواجتان شد، سختگیری نکنید، دنبال هور و پری و دختر بی عیب و نقص نباشید، جهیزیه آنچنانی طلب نکنید، ...

و همچنین در مراسم و مخارج و هزینه ها معقول و سنجیده و حتی الامکان به ضرورت اکتفا کنید.

سعی کنید نمونه و الگو باشید تا دیگران هم از شما یاد بگیرند.

اگر خانواده ها مراعات یکدیگر را بکنند و همه چیز ساده و بی تکلف انجام شود، امر ازدواج در جامعه که ساده شد و جوانان توانستند به راحتی ازدواج کنند، درصد بسیار زیادی از مشکلات حل می شود.

و صددرصد افرادی که در این فرهنگ سازی نقش داشته باشند، تا قیامت از مزایای این سنت حسنه به حساب اعمالشان واریز خواهد شد.

حنیف;805355 نوشت:
ثانیا بزرگوار! مگر اشتباه کردن دیگران، جوازی برای اشتباه ماست؟!
قربان روی ماهت استاد من هم که در همان پست و در ابتدا عرض کردم فرمایش شما درست است و نوشتم که چه بسا در زمان لعن فرستادن به ظالمین ، در واقع به خودمان لعن بفرستیم. در ادامه هم در پرانتز عرض کردم که نمیگویم الزاماً حرف درستی است

پس بنده قصد توجیه این اعمال را ندارم ، فقط از شما خواستم که جنبهء دیگر موضوع را هم ببینید
میفرمائید که
:
حنیف;805355 نوشت:
از جناب رئیس که حقوق کافی به کارمندش نمی دهد، تا کارمندی که به دلیل اینکه حس می کند به او ظلم شده، خودش هم به دیگران ظلم می کند!
نکته دقیقاً در همین بخش "جناب رئیس" است. چون ما با فرد طرف نیستیم که اگر اینطور بود نصف مشکل حل بود. چرا که آن یک رئیس را به مراجع معرفی میکردیم تا او را گوشمالی بدهد و در مقابل رئیس هم آن کارمندِ خاطی را معرفی میکرد. همچنین مردم می توانستند در صورت برخورد با چنین افرادی ، آنها را معرفی کنند. اما استاد عزیز من دارم درمورد ساختار حرف میزنم نه صرفاً یک فرد. کلاً ساختار به شکلی شده که در خیلی از موارد کفه ترازو به نفع سرمایه دار ، رئیس ، مدیرعامل و.... سنگینی کند

مثلاً فرمودید:

حنیف;805355 نوشت:
در ایران هم چنین شغل هائی حقوق بالاتری دارند. ولی کارمند معمولی یا کارهای خدماتی اینطور نیست و درآمدشان به زور ضروریات زندگی را کفایت می کند
خب حرف من هم همین است. بنده هم میدانم که باید بین یک متخصص با یک کارمند معمولی اختلاف حقوق باشد ، اما چقدر؟!
حقوق من و همکارانم الان 1.700.000 تومن است که با کم کردن پول رفت و آمد و تهیه ناهار ، میماند حدود 1.400.000 تومن
اما حقوق رئیس من چقدر است؟
12.000.000 تومن!!!!
جالب اینکه همین رئیس من هم نسبت به حقوق شغل مشابه در کشورهای دیگر خیلی دارد کمتر میگیرد

ببینید استاد عزیز نمیخواهم بحث تاپیک منحرف شود و از طرفی مباحث به میزان حقوق و این حرفها بکشد
پس یک نکته کلی عرض میکنم:

مردم به دو دلیل نمی توانند از خودشان شروع کنند:

1 - می پرسند: چرا فلانی آره ، ولی من نه؟! (منظور از فلانی برخی مسئولین کشوری است)

2 - با توجه به تمام شرایط کشور ، کاملاً ظرفیت زندگی بهتر از این وجود دارد. پس حقوق کم و شرایط نامناسب توجیهی ندارد بجز اینکه برخی میخواهند بیشتر بخورند

یکی دیگه.;805337 نوشت:
سلام و عرض ادب جناب استاد
البته به این تاپیک مربوط نیست ولی پیرو صحبت حضرتعالی میخواستم بدانم
چطور میشود برای حل مشکل بانکداری اسلامی از خودمان شروع کنیم؟ممنون میشوم از راهنماییتان

علیکم السلام و رحمه الله

در این مورد به خصوص، اولا کاملا تحقیق بفرمائید.

گاهی بعضی بحث ها در جامعه به دلائلی غیر از شرع و احکام عملی، بزرگ و بد جلوه داده می شوند.

یعنی به نحوی نیمی از ماجرا گفته می شود و نیم دیگر که حل مسئله است را پنهان می کنند!

خودتان با دقت و مطالعه کافی در این مسئله و مشورت با دفاتر مراجع تقلید و مرجع تقلیدِ خودتان، حکم مسئله را پیدا کنید.

در مرحله بعد اگر به این نتیجه رسیدید که بانکها مشکل دارند، اقلا خودتان در بانک سرمایه گذاری نکنید، وام نگیرید و ...

و اگر مسئله به این صورت که فکر می کنید نبود، مواظب باشید که در گناه تهمت زدن شریک نشوید.

یکی از بدترین گناهان بدبین کردن مردم از حکومت اسلامی ست.

موفق باشید.

یکی دیگه.;805337 نوشت:
چطور میشود برای حل مشکل بانکداری اسلامی از خودمان شروع کنیم؟
سلام
تنها راهش فقط یک چیز است. وام نگیریم ، والسلام
راه دیگری وجود ندارد

حنیف;805361 نوشت:
مواظب باشید که در گناه تهمت زدن شریک نشوید
استاد عزیز ، هیچ تهمتی نیست
آنقدر این موضوع مشهود است که میشود این جمله را به کار برد: "بانک ها مطلقاً ربوی هستند"

بنده فقط یک مصداق ، تنها یک مصداق ربوی بودن بانک ها را از اساتید گرامی جویا شدم که البته از ابتدا پاسخش را میدانستم. اما گفتم یک کارشناس پاسخ بدهد ، مستندتر است. از کارشناس محترم پرسیدم: آیا جریمه دیرکرد اقساط ربا است یا خیر؟ ایشان هم پاسخ دادند بنا بر نظر غالب مراجع ، جریمه دیرکرد ربا و حرام می باشد

لینک پرسش و پاسخ:
http://www.askdin.com/showthread.php?t=54822&p=800788&viewfull=1#post800788

دقت بفرمائید من فقط یک مصداق را مطرح کردم و از آنجا که تقریباً هیچ بانکی وجود ندارد که جریمه دیرکرد نگیرد ، اکثر بانک ها ربوی خواهند بود
حالا تصور کنید که بخواهیم مصادیق دیگری از ربا را مطرح کنیم ، آن وقت بعید میدانم روزنه ای برای بانک ها باقی بماند که بگویند ما ربوی نیستیم

حنیف;805361 نوشت:
خودتان با دقت و مطالعه کافی در این مسئله و مشورت با دفاتر مراجع تقلید و مرجع تقلیدِ خودتان، حکم مسئله را پیدا کنید.

انشاء الله که با دعای ارزشمند حضرتعالی به نتیجه ی صریحی برسم
Reza-D;805362 نوشت:
سلام
تنها راهش فقط یک چیز است. وام نگیریم ، والسلام
راه دیگری وجود ندارد

وام که نه.
ولی اگر بخواهیم یک کارت عابر بانک داشته باشیم چه؟ میشود نداشت؟
حنیف;805361 نوشت:
و اگر مسئله به این صورت که فکر می کنید نبود، مواظب باشید که در گناه تهمت زدن شریک نشوید.

یکی از بدترین گناهان بدبین کردن مردم از حکومت اسلامی ست.

جناب استاد
خوشبختانه از این جرئت ها ندارم. اما پاسخ هایی که در همین سایت از اساتید احکام گرفته ام،....

یکی دیگه.;805368 نوشت:
وام که نه.
والا نمی دانم!
چند وقت پیش میخواستم شعری که در وصف حضرت عباس(ع) نوشته بودم تبدیل به آهنگ کنم و خواننده ای نیز آن را بخواند. با اساتید همین سایت مطرح کردم که گفتند باید آهنگساز و خواننده دو خصوصیت داشته باشند:

1 - حدود دین را بدانند و موزیک را جوری که حرام نباشد تنظیم کنند

2 - در سابقهء کاری خود ساخت موزیک حرام نداشته باشند

بنده هم اطاعت امر کردم و هنوز هم به دنبال آهنگساز و خواننده ای هستم که دو شرط فوق را داشته باشند. دیگر نمیدانم وقتی برای ساخت موزیک ، نمیشود به کسی مراجعه کرد که سابقهء حرام داشته باشد ، آیا میشود از بانکی کارت عابر بانک بگیریم که میدانیم اساس آن ربوی است (پست 46 را مطالعه کنید)؟! :Gig:

Reza-D;805364 نوشت:
استاد عزیز ، هیچ تهمتی نیست
آنقدر این موضوع مشهود است که میشود این جمله را به کار برد: "بانک ها مطلقاً ربوی هستند"

جسارتا من که جرأت نمی کنم به همین راحتی چنین جمله ای را به کار ببرم.
در مسائل فقهی خیلی اوقات می توان از راه هائی استفاده کرد که به موجب آن، حکم تغییر می کند.

اجازه بدهید بحث بانک داری و ربا و ... را به متخصصین این امر واگذار کنیم و بحث تاپیک بیشتر منحرف نشود.

اصل حرف ما در این تاپیک این بود که مشکلات زیادی در جامعه هست و هیچ انسان منصفی هم نمی تواند انکار کند.
و برای حل این مشکلات به جای هر کاری بهتر است هر کدام از ما از خودش شروع کرده و هر اندازه ای که می تواند در جهت برطرف شدن ریشه های مشکل اقدام عملی داشته باشد.

یکی دیگه.;805368 نوشت:
وام که نه.

این مسئله را از همکاران بخش فقه و احکام شرعی سوال بفرمائید

[="Indigo"]

حنیف;804981 نوشت:
علیکم السلام و رحمه الله

جسارتا نظر حضرتعالی از دقت کافی برخوردار نیست.

چون اصل سوال ایشان در مورد حدیث و معنای کلمه ای در متن حدیث است.

نقل قول نوشته اصلی توسط حبیبه نمایش پست ها
بسمه العلیم

استاد گرامی، رؤیت، طلب دیدن شیء مرئی است و یا صرف دیدن؟

"لن ترانی"

داریم.
قبل از هر چیز باید کارشناسان حدیث، معنای دقیق کلمه را در حدیث بیان کنند و بعد ببینیم که آیا اصولا قسمت دوم سوال ایشان مطرح هست یا خیر!

نگران نباشید، حتما به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد؛ منتها هر کسی در حیطه تخصصی خودش انجام وظیفه می کند!

موفق باشید

نمی دانم شما چه اصراری دارید که به این سوال پاسخ ندهید.
بنده هیچ کاری به ایه قران و حدیث ندارم.
سوالم همان است که خدمتتان گفتم.
معاشرت و گفتگوی حضرت زهرا س با سلمان با احادیث و ایاتی که تاکید بر صحبت نکردن زن با نامحرم دارند چگونه قابل جمع است؟[/]

موضوع قفل شده است