استخاره برای نماز قضا

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
استخاره برای نماز قضا

سلام.
خواستم بدونم اگه من یه حدودی رو درنظر داشته باشم برای نماز قضا، و بیشتر از اون مقدار برام شک باشه که بازم هست یا نه. و این شک خیلی من رو مردد کنه. آیا میتونم از استخاره استفاده کنم؟
مثلا من 30 نماز قضا رو یقین داشتم و خوندم، حالا یه تعدادی رو مدنظر میگیرم (که احتمال میدم بازم هست) بعد استخاره میکنم، اگه خوب بود میخونم،و اگر نه نمیخونم. 1.آیا این روش درسته؟
و اگر این روش درسته، 2. آیا برای روزه قضا هم درسته،و کفاره روزه؟
3. و آیا برای ادای نماز هذی قضای یومیه ترتیبش واجبه؟ یعنی اول صبح، بعد ظهروعصر، بعد مغرب و عشا

مرجع: آیت الله سیدعلی خامنه ای

پیشاپیش ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

mosobo;802086 نوشت:
سلام.
خواستم بدونم اگه من یه حدودی رو درنظر داشته باشم برای نماز قضا، و بیشتر از اون مقدار برام شک باشه که بازم هست یا نه. و این شک خیلی من رو مردد کنه. آیا میتونم از استخاره استفاده کنم؟
مثلا من 30 نماز قضا رو یقین داشتم و خوندم، حالا یه تعدادی رو مدنظر میگیرم (که احتمال میدم بازم هست) بعد استخاره میکنم، اگه خوب بود میخونم،و اگر نه نمیخونم. 1.آیا این روش درسته؟
و اگر این روش درسته، 2. آیا برای روزه قضا هم درسته،و کفاره روزه؟
3. و آیا برای ادای نماز هذی قضای یومیه ترتیبش واجبه؟ یعنی اول صبح، بعد ظهروعصر، بعد مغرب و عشا

مرجع: آیت الله سیدعلی خامنه ای

پیشاپیش ممنون

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

چنین روشی صحیح نیست .(استخاره)

در بجا آوردن نماز قضا ترتیب خاصی شرط نیست ، فقط ترتیب بین نماز مغرب و عشاء و همچنین ظهر و عصر باید رعایت شود.

شفا;803017 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

چنین روشی صحیح نیست .(استخاره)

در بجا آوردن نماز قضا ترتیب خاصی شرط نیست ، فقط ترتیب بین نماز مغرب و عشاء و همچنین ظهر و عصر باید رعایت شود.

خب پس چاره چیه؟ (غیرازاینکه تا حد یقین و حداقل اطمینان)

با سلام

طبق نظر تمامی علما ، استخاره از دلیل شرعی یک حکم نیست و اگر متقضای استخاره در تضاد با یکی از احکام شرع و وظایف مکلف باشد، مسلما هیچ گونه اعتباری ندارد مانند این که شخصی استخاره کند که شک در نماز قضا دارد بخواند یا نه و استخاره بد بیاید و یا استخاره کند که کار حرامی را انجام دهد و خوب بیاید. از این رو استخاره در صورت تضاد با احکام شرعی هیچ اعتباری ندارد.

mosobo;803138 نوشت:
خب پس چاره چیه؟ (غیرازاینکه تا حد یقین و حداقل اطمینان)

سلام علیکم

همان مقداری را که یقین دارید اگر انجام دهید کافی است ، و آن مقداری را که شک دارید لازم نیست انجام دهید .

موضوع قفل شده است