اهل خمس نبودن خانوادۀ خواستگار

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اهل خمس نبودن خانوادۀ خواستگار

با عرض سلام و احترام
دختری هستم که مذهبی بودن همسر برایم مهم است. یکی از شرایطم مقید بودن به وجوهات شرعی و خمس است. از خواستگارم در مورد تعهد به این امر مطمئنم. اما برایم مهم است که کسانی که با آنها رفت و آمد می کنم و احیانا در مهمانی ها از غذای آنها استفاده می کنم (مثل خانوادۀ همسر) نیز این گونه باشند. آیا به نظر شما اخلاقا درست است که در مورد تعهد خانوادۀ او در این مورد بپرسم یا صراحتا مطرح کنم که چنین چیزی را می خواهم؟
ممنون از راهنمایی شما.

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

سلام

اینکه سوال کنید میزان تقید خانواده ایشان نسبت به این مسئله چقدر است مانعی ندارد و غیر اخلاقی هم نیست. اما مسئله مهم تر این است که ببینید این مسئله تا چه اندازه مهم است و آیا می تواند به عنوان یک ملاک اصلی مطرح شود یا خیر؟

به نظر می رسد آنچه در ازدواج خیلی مهم است میزان تقید همسرتان به این مسئله است و تقید اطرافیان هر چند اگر باشد خیلی خوب است؛ اما اگر نباشد هم اینطور نیست که مانع خوشبختی شما شود. البته قاعده کلی این است که هر چه سنخیت چه از لحاظ شخصی و چه خانوادگی بیشتر باشد بهتر است؛ اما چون پیدا کردن فردی که صد در صد هم سنخ ما باشد تقریبا محال است، لذا اگر کسی پیدا شد که تا حدود زیادی با ما هم سنخ بود هم کافی است. مثلا در مورد خواستگار شما اگر فردی است که با شما تا حدودی زیادی تناسب دارد و خانواده اش هم تا حدودی به خانواده شما می خورند، حتی بر فرض اینکه اهل وجوهات هم نباشند، باز هم ازدواج با این شخص منعی ندارد. نهایتش این است که اگر بعدا دیدید آنها اهل وجوهات نیستند (هر چند تتبع در این مسئله نیاز نیست)، یا آنها را در این مسیر هدایت می کنید و مشکل را حل می کنید و یا اینکه رفت و آمد را طوری که منجر به کدورت نشود به حداقل می رسانید(که البته اگر این کار منجر به کدورتی شود به نظر می رسد نباید چنین کاری کرد). حتی زمانی که مجبور به استفاده از غذای آنها شدید باز هم راه برای از بین بردن اثرات وضعی آن وجود دارد. مثلا یکی از توصیه های عالمان این است که در چنین مواردی شما خودتان خمس غذای مصرفی را کنار بگذارید و بدهید. البته احکام دقیق این مسئله و راه های مقابله با چنین شرایطی را می توانید از کارشناسان احکام و اخلاق سوال کنید.

تاپیک های مرتبط:

مهمانی رفتن به خانه کسی که خمس نمی دهد اشکال دارد؟

وظیفه من در قبال برادرم که خمس نمی دهد چیست؟

خواندن نماز در مهمانی کسی که خمس نمی‌دهد

گرفتن هدیه یا پول از کسی که خمس نمی دهد

زندگي كنار آدمايي كه خمس نميدن.

سوالاتی در زمینه خمس

پدرم خمس نمیدهد!

اثر مال خمس نداده

پیروز و سربلند

سلام علیکم و رحمةالله
آیا خانواده ی محترم خودتان، همگی کاملاً مقید به پرداخت وجوهات شرعی هستند؟!
اگرچنین است شاید بتوانید تقید خانواده ی خواستگار به وجوهات شرعی را ملاک قرار دهید
هرچند یافتن چنین خانواده ای بسیار دشوار است و معلوم نیست چنین خانواده ای در آینده به خواستگاری شما بیایند یا خیر.
اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

موضوع قفل شده است