اگر نماز نخوانیم به جهنم میرویم ؟

تب‌های اولیه

20 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

سلام
سوالی برایم پیش آمده بود

سلام به شما دوست عزیز

شما مسلمان هستید؟

bale

sshr;26556 نوشت:
سلام
سوالی برایم پیش آمده بود

عليكم السلام
در پاسخ شما بايد گفت احتمال بهشتي شدن كسي كه مسلمان است ولي نماز نمي خواند بسيار اندك است چون در روايات و آيات بسياري ، وعده جدي به جهنمي شدن چنين افرادي داده شده ( اينجا را ببينيد ) و آثار بسيار بدي براي ترك نماز بيان شده است (اينجا را ببينيد) و اما اين احتمال اندك بهشتي شدن ، به چند دليل است :
1- رحمت واسعه الهي كه حد و حدود آن و اينكه شامل حال چنين افرادي نشود ، معلوم نيست.
2- مسئله خلود يا عدم خلود در جهنم (دائم يا موقت بودن جهنم) براي چنين افرادي (شايد پس از مقداري از عذاب مورد عفو الهي قرار بگيرند به ويژه با توجه به منابعي كه حاكي از عدم خلود مسلمان در جهنم است - اينجا را ببينيد )
3- قضاي نماز آنان توسط فرزندان يا ديگران و جبران ما فات
....

با تشکر از همه
بهتر بود sshr دلیل نماز نخوندن و دلیل خوندن و دلیل نماز نخوندن ولی اعتقاد به بهشت و جهنم رو همچنین مدت زمان نخوندن و دلیل مطرح کردن این بحث رو در انجمن روان شناسی رو مطرح می کردن تا بنده و همکاران دیگه بهتر حالیمون :Cheshmak:میشد که مشکل کار کجاست

با سلام

فکر کنم این آیات مبارک جواب خوبی به سوال شما داده اند.

ماسلککم فی سقر (41 مدثر)

شما را چه عمل به عذاب دوزخ افکند؟

قالوا لم نک من المصلین ( 42 مدثر)

آنان جواب دهند که ما از نمازگزاران نبودیم.

به نام خداوند بخشایشگر

به نظر من آدم هارو برای نماز نخوندن به جهنم نمی برند وگرنه اگر به این شکل بود سه و نیم چهارم مردم جهان به جهنم می رفتن و عذاب می کشن .... بعدش هم شما می گویید مسلمان و غیر مسلمان

اصلا نماز خوندن چه ربطی به مسلمون بودن و ... داره .... مگر نماز خوندن همون عبادت خدا و تشکر کردن از خدا برای تمامی نعمت هایی که داده نیست ...؟‌ خوب پس یعنی اگر کسی دیگری که مثلا مسیحی باشه هم نماز خودشونو باید بخونن ..... اونا به یه مدل دیگه هستن .....

خب بعدش هم اگر یه نفر که آدم خوبی باشه .... به فقیر ها کمک کنه و خدا رو قبول داشته باشه و گناه (مثل نزول خوردن ، سر مردم کلاه گذاشتن و بد دهن و بی ادب بودن در دنیا ) نکنه و کاملا فردی اجتماعی و انسان دوست و درس خوانده و تحصیل کرده باشه ..... حتی مثلا چند چیز خوب اختراع کرده برای راحتی نسل بشر .... خب در بین این همه کار خوب نماز نخونه ...... ببینم این آقا یا خانوم میره جهنم ؟

یکم منطقی فکر کنید ...

Kamran;145286 نوشت:
به نظر من آدم هارو برای نماز نخوندن به جهنم نمی برند وگرنه اگر به این شکل بود سه و نیم چهارم مردم جهان به جهنم می رفتن و عذاب می کشن .... بعدش هم شما می گویید مسلمان و غیر مسلمان

با سلام

خدمت جناب Kamran بزرگوار

عارض ام به خدمتتان که در مورد مسایل دینی نظر بنده و شما شاخص نیست و کسی نمی تواند درمورد دین اظهار نظر کند که اشنایی با دین و مباین و معارف ان نداشته باشد

این که ادمها به بهشت یا جهنم می روند دست خداست و خدا هم موازین وقوانینی برای بهشتی یا جهنمی شدن انسانها معین کرده است

نماز یکی از اساسی ترین موضوعات دین اسلام است و در روایات معصومین هم تاکیدی فراوانی بر روی ان شده است
این که انسانها در قیامت چطور خواهند بود وچه می شوند به خودشان و خداوند ربطی دارد و باید که پاسخگوی اعمال کرده و نکرده خود باشند
و البته ما هم پاسخ هایی داریم که اگر بخواهید در تایپک دیگری در خدمتتان هستیم

ادامه دارد........

kamran;145286 نوشت:
اصلا نماز خوندن چه ربطی به مسلمون بودن و ... داره .... مگر نماز خوندن همون عبادت خدا و تشکر کردن از خدا برای تمامی نعمت هایی که داده نیست ...؟‌ خوب پس یعنی اگر کسی دیگری که مثلا مسیحی باشه هم نماز خودشونو باید بخونن ..... اونا به یه مدل دیگه هستن .....

با سلام

بله نماز خواندن تشکر از خداست و خداوند هم این نوع نماز خواندن را که توسط پیامبر خود به ما فرستاده است
از ما می خواهد و عبدات های دیگر را خودمان می دانیم که انجام بدهیم یا نه

ولی این عبادت که روزانه 17 رکعت وبا این الفاظ و این اعمال است را خداوند بر ما واجب کرده است و باید انجام دهیم و این از واجبات دین است

برای مسلمانی که تسلیم فرامین الهی است نماز خواندن اطاعت از دستور خداست

و فرق او با دیگر انسانها این است که او دستور خداوند در چنین عبادتی که خواست خداوند است انجام داده است و دیگران ان دستور خداوند را به هر دلیلی نادیده میگیرند و باید در محضر الهی جواب گو باشند

ادامه دارد....

kamran;145286 نوشت:
خب بعدش هم اگر یه نفر که آدم خوبی باشه .... به فقیر ها کمک کنه و خدا رو قبول داشته باشه و گناه (مثل نزول خوردن ، سر مردم کلاه گذاشتن و بد دهن و بی ادب بودن در دنیا ) نکنه و کاملا فردی اجتماعی و انسان دوست و درس خوانده و تحصیل کرده باشه ..... حتی مثلا چند چیز خوب اختراع کرده برای راحتی نسل بشر .... خب در بین این همه کار خوب نماز نخونه ...... ببینم این آقا یا خانوم میره جهنم ؟ یکم منطقی فکر کنید ...

با سلام

در دین مبین اسلام هم بر خوب بودن و انجام چنین اعمالی که فرمودید تاکید شده است و برای این که راه مفری برای انسان نباشد
انجام و ترک خیلی از انها هم بر مسلمین واجب شده است مثل نماز که ترک ان مستوجب عذاب و انجام ان موجب ثواب است

اختراع و کشف و .....هم اعمال خوبی هستند که اگر با نیت خدمت به خلق الله انجام گرفته باشد عندالله ماجور است

باز هم تاکید می کنم کارهای خوب و عالی و ....را نمی توان با دستورات واجب الهی یکسان قلمداد کرد
در مورد جمله اخر که فرمودید منطقی باشد تجدید نظر فرمایید
منطقی تر از قوانین و مبانی و معارف دین اسلام معارفی در جهان وجود ندارد زیرا این قوانین و موازین منبع الهی دارد

سلام علیکم جمیعا

این سوال را به این شکل مطرح کنیم.

آیا نماز خواندن برای نرفتن به جهنم لازم است ؟

پاسخ مثبت است.

نماز را در قرآن با نام ذکر اکبر توصیف میکند و کاربرد ذکر این است که انسان را از بیماریهائی که شریعت معرفی نموده و آنها را کشنده دانسته برای انسان حفظ میکند.

درست مانند واکسینه کردن کسی که در معرض انواع بیماریهای مهلک است.

و این واکسینه کردن امری عقلی و واجب است.

و تا آنجائیکه بنده دیده ام هیچ بیماری ای در عالم خلقت خطرناکتر از بیمارهای معنوی نیست و کشنده تر از آنها وجود ندارد.

یاحق

بسم الله الرحمان الرحیم
با سلام و تشکر

جواب سوال مطرح شده را بهتر است از قرآن کریم پاسخ گوییم. در قیامت مجموعه اهل بهشت از مجموعه مجرمين مى ‏پرسند" ما سَلَكَكُمْ فِي سَقَرَ" يعنى چه چيز شما را داخل دوزخ كرد؟
" قالُوا لَمْ نَكُ مِنَ الْمُصَلِّينَ"مى‏ گويند: ما از نمازگزاران نبوديم.(اگر نماز مى ‏خوانديم نماز ما را به ياد خدا مى ‏انداخت، و نهى از فحشاء و منكر مى ‏كرد، و ما را به صراط مستقيم الهى دعوت مى ‏نمود)
همچنین خدای متعال در توصیف منافقین که جایگاه آنها جهنم است (بَشِّرِ الْمُنافِقِينَ بِأَنَّ لَهُمْ عَذاباً أَلِيماً) می فرماید: فَوَيْلٌ لِلْمُصَلِّينَ الَّذِينَ هُمْ عَنْ صَلاتِهِمْ ساهُون(واى بر نمازگزاران همان نمازگزارانى كه نماز خود را به دست فراموشى مى ‏سپرند) نه ارزشى براى آن قائلند، و نه به اوقاتش اهميتى مى ‏دهند، و نه اركان و شرائط و آدابش را رعايت مى ‏كنند. بايد توجه داشت كه خدا نمى ‏فرمايد" در نمازشان سهو مى ‏كنند" چون سهو در نماز به هر حال براى هر كس واقع مى ‏شود، بلكه مى ‏فرمايد" از اصل نماز سهو مى ‏كنند" و كل آن را به دست فراموشى مى ‏سپرند.
روشن است اين مطلب اگر يك يا چند بار اتفاق بيفتد ممكن است از قصور باشد، اما كسى كه پيوسته نماز را فراموش مى ‏كند و آن را به دست فراموشى مى ‏سپارد، پيدا است كه براى آن اهميتى قائل نيست، و يا اصلا به آن ايمان ندارد، و اگر گهگاه نماز مى ‏خواند از ترس زبان مردم و مانند آن است.
و نیز با توجه به روایاتی که از نماز به ستون دین یاد کرده و می فرماید اگر نماز قبول شود بقیه اعمال نیز قبول می شود و اگر نماز قبول نشود بقیه اعمال نیز قبول نمی شود، به خوبی فهمیده می شود کسانی که نماز نمی خوانند و یا نسبت به اصل نماز سهل انگارند اهل دوزخ خواهند بود تا چه رسد به کسی که اعتقاد به نماز ندارد که اگر چنین شخصی متوجه باشد که ضروری دین را انکار کرده از دین خارج است.
موفق باشید:Gol:

از مسعدة بن صدقه، گويد: شنيدم امام صادق (ع) در پاسخ اين پرسش كه: شما را چه شده است كه زنا كار را كافر ننامى و تارك نماز را كافر مى‏خوانى، دليل فرق ميان اين دو چيست؟
فرمود: براى آنكه زناكار و هر كه به او مانند باشد همانا اين كار را به خاطر شهوت كند، زيرا شهوت بر او چيره گردد و تارك نماز تنها از راه خوار شمردن و بى‏ارزش دانستن آن است كه نماز نخواند و اين براى آن است كه زناكار از نزديك شدن با زن، كامياب شود و به واسطه طلب لذّت، قصد آن زن كند، و هر كه ترك نماز كند و به قصد ترك نماز برآيد، قصد ترك نماز براى او لذّتى ندارد و چون لذّت و كامجوئى در ميان نباشد، استخفاف و خوار شمردن و بى‏ارزش دانستن در ميان مى‏آيد و هر گاه استخفاف به ميان آمد، كفر واقع شود.(اصول كافى-ترجمه كمره‏اى، ج‏5، ص: 401)

از عبيدة بن زراره، گويد: از امام صادق (ع) از كبائر پرسيدم، در پاسخ فرمود: آنها در كتاب على (ع) هفتند:
1- كفر به خدا 2- قتل نفس 3- عقوق و ناسپاسى حقّ پدر 4- خوردن ربا پس از علم به حرمتش 5- خوردن مال يتيم به ناحق 6- گريز از جبهه جهاد 7- تعرّب پس از هجرت.
گويد: من گفتم: اينها بزرگترين معاصى هستند؟ فرمود:
آرى، من گفتم: خوردنِ يك درهم مال يتيم به ناحق يا ترك نماز؟
فرمود: ترك نماز، گفتم: شما ترك نماز را از كبائر نشمردى؟
در پاسخ فرمود: آنكه نخست برايت گفتم: چه بود؟ گويد: گفتم:

كفر بود، فرمود: به راستى تارك الصلاة (بى‏نماز) كافر است، يعنى بدون سبب و عذرى.) اصول كافى-ترجمه كمره‏اى، ج‏5، ص: 139(

َ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص لَيْسَ مِنِّي مَنِاسْتَخَفَّ بِصَلَاتِهِ لَا يَرِدُ عَلَيَّ الْحَوْضَ لَا وَ اللَّهِ لَيْسَ مِنِّيمَنْ شَرِبَ مُسْكِراً لَا يَرِدُ عَلَيَّ الْحَوْضَ لَا وَ اللَّهِ
قَالَ الصَّادِقُ ع إِنَّ شَفَاعَتَنَا لَا تَنَالُ مُسْتَخِفّاً بِالصَّلَاةِ) من‏لايحضره‏الفقيه ج : 1ص : 20(

رسا;165002 نوشت:
از مسعدة بن صدقه، گويد: شنيدم امام صادق (ع) در پاسخ اين پرسش كه: شما را چه شده است كه زنا كار را كافر ننامى و تارك نماز را كافر مى‏خوانى، دليل فرق ميان اين دو چيست؟
فرمود: براى آنكه زناكار و هر كه به او مانند باشد همانا اين كار را به خاطر شهوت كند، زيرا شهوت بر او چيره گردد و تارك نماز تنها از راه خوار شمردن و بى‏ارزش دانستن آن است كه نماز نخواند و اين براى آن است كه زناكار از نزديك شدن با زن، كامياب شود و به واسطه طلب لذّت، قصد آن زن كند، و هر كه ترك نماز كند و به قصد ترك نماز برآيد، قصد ترك نماز براى او لذّتى ندارد و چون لذّت و كامجوئى در ميان نباشد، استخفاف و خوار شمردن و بى‏ارزش دانستن در ميان مى‏آيد و هر گاه استخفاف به ميان آمد، كفر واقع شود.(اصول كافى-ترجمه كمره‏اى، ج‏5، ص: 401)

از عبيدة بن زراره، گويد: از امام صادق (ع) از كبائر پرسيدم، در پاسخ فرمود: آنها در كتاب على (ع) هفتند:
1- كفر به خدا 2- قتل نفس 3- عقوق و ناسپاسى حقّ پدر 4- خوردن ربا پس از علم به حرمتش 5- خوردن مال يتيم به ناحق 6- گريز از جبهه جهاد 7- تعرّب پس از هجرت.
گويد: من گفتم: اينها بزرگترين معاصى هستند؟ فرمود:
آرى، من گفتم: خوردنِ يك درهم مال يتيم به ناحق يا ترك نماز؟
فرمود: ترك نماز، گفتم: شما ترك نماز را از كبائر نشمردى؟
در پاسخ فرمود: آنكه نخست برايت گفتم: چه بود؟ گويد: گفتم:

كفر بود، فرمود: به راستى تارك الصلاة (بى‏نماز) كافر است، يعنى بدون سبب و عذرى.) اصول كافى-ترجمه كمره‏اى، ج‏5، ص: 139(

َ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص لَيْسَ مِنِّي مَنِاسْتَخَفَّ بِصَلَاتِهِ لَا يَرِدُ عَلَيَّ الْحَوْضَ لَا وَ اللَّهِ لَيْسَ مِنِّيمَنْ شَرِبَ مُسْكِراً لَا يَرِدُ عَلَيَّ الْحَوْضَ لَا وَ اللَّهِ
قَالَ الصَّادِقُ ع إِنَّ شَفَاعَتَنَا لَا تَنَالُ مُسْتَخِفّاً بِالصَّلَاةِ) من‏لايحضره‏الفقيه ج : 1ص : 20(

خوب اگه قرار باشه کسی شهواتش رو دنبال بکنه و گناه بکنه که اصلا نمیتونه نماز بخونه کسی که زناکار هستش مطمعنا غسل هم براش مهم نیست و نماز هم نمیخونه و یا شاید استمنا هم زیاد میکنه پس نمیتونه نماز بخونه اصلا من که تا به حال زنا نکردم اما به خاطر این که استمنا میکنم نمیتونم نماز بخونم پس لاید من از دوزخیان خواهم بود در ضمن من نمیدونم این احادیث جعلی هست یا واقعی هست اما اصلا با عقل جور درنمیاد چون افراد را گستاخ میکند به انجام دادن گناهو بعدش ماست مالی کردن گناه با نماز در ضمن نماز حق الله است و خدا میتونه ازش بگذره اما حق الناس را مگه میشه ازش گذشت؟

hadihama1360;165004 نوشت:
خوب اگه قرار باشه کسی شهواتش رو دنبال بکنه و گناه بکنه که اصلا نمیتونه نماز بخونه کسی که زناکار هستش مطمعنا غسل هم براش مهم نیست و نماز هم نمیخونه و یا شاید استمنا هم زیاد میکنه پس نمیتونه نماز بخونه اصلا من که تا به حال زنا نکردم اما به خاطر این که استمنا میکنم نمیتونم نماز بخونم پس لاید من از دوزخیان خواهم بود در ضمن من نمیدونم این احادیث جعلی هست یا واقعی هست اما اصلا با عقل جور درنمیاد چون افراد را گستاخ میکند به انجام دادن گناهو بعدش ماست مالی کردن گناه با نماز در ضمن نماز حق الله است و خدا میتونه ازش بگذره اما حق الناس را مگه میشه ازش گذشت؟

[="blue"]سلام

با اجازه از جناب رسا
در حدیث از حضرت علی (ع) است که اگر کسی دو رکعت نماز بخواند و بفهمد چه میگوید بین او و خدایش گناهی نیست .

مطلب همینجاست کسی که بفهمد چه میگوید میفهمد که خدا بزرگترین است خدا مالک روز قیامت است و پاداش خیر و جزای شر را بطور کامل میدهد حال چگونه ممکن است جرئت کند به گناه .
[/]

دوستان عزيز يكي به من توضيح بده اين كه خدا حق الله رو ميبخشه يعني چي؟
مگه اين نيست كه اولين سوال نمازه و اگه قبول نشه بقيه اعمالت رو هم بايد بريزي دور
خدا مگه بيكاره كه يه كاري رو واجب كنه اين همه هم روش پافشاري كنه آخرش بگه حقه خودمه ميبخشم؟
چقدر من سر اين جمله مجادله كردم آخرين بار هم ديروز با يكي از همكارانم بود
مگه ميشه شما يه عمر نماز بخوني و من يه عمر الكي بچرخم بعد دوتامون بريم بهشت؟
اصلاً عدالت خدا زير سوال ميره
حداقل يه كوچولو مثلاً چند ميليارد سال بايد عذاب بكشم يا نه؟
چرا ما فقط مهربوني خدا رو ميبينيم (البته خدا هميشه مهربونه) چرا از عذاب خدا كه وعده داده جهنم رو از آدم هاي بد پر ميكنه نميترسيم
چرا فقط رجا داريم و خوف نداريم؟
ببخشيد ديگه هيچ جوره تو كتم نميره

ramin8848;165105 نوشت:
حداقل يه كوچولو مثلاً چند ميليارد سال بايد عذاب بكشم يا نه؟

سوره مریم آیه 71: هیچیک از شما نیست مگر آنکه وارد جهنم شود و این حکم حتمی پروردگار توست
فکر کنم منظور اینه که همه اول وارد جهنم میشن و بعد به تناسب گناهاشون اونجا میمونن تا پاک بشن و بعد وارد بهشت بشن. این طوری عدالت خدا هم زیر سوال نمیره :ok:
Kamran;145286 نوشت:
به نام خداوند بخشایشگر به نظر من آدم هارو برای نماز نخوندن به جهنم نمی برند وگرنه اگر به این شکل بود سه و نیم چهارم مردم جهان به جهنم می رفتن و عذاب می کشن .... بعدش هم شما می گویید مسلمان و غیر مسلمان اصلا نماز خوندن چه ربطی به مسلمون بودن و ... داره .... مگر نماز خوندن همون عبادت خدا و تشکر کردن از خدا برای تمامی نعمت هایی که داده نیست ...؟‌ خوب پس یعنی اگر کسی دیگری که مثلا مسیحی باشه هم نماز خودشونو باید بخونن ..... اونا به یه مدل دیگه هستن ..... خب بعدش هم اگر یه نفر که آدم خوبی باشه .... به فقیر ها کمک کنه و خدا رو قبول داشته باشه و گناه (مثل نزول خوردن ، سر مردم کلاه گذاشتن و بد دهن و بی ادب بودن در دنیا ) نکنه و کاملا فردی اجتماعی و انسان دوست و درس خوانده و تحصیل کرده باشه ..... حتی مثلا چند چیز خوب اختراع کرده برای راحتی نسل بشر .... خب در بین این همه کار خوب نماز نخونه ...... ببینم این آقا یا خانوم میره جهنم ؟ یکم منطقی فکر کنید ...

پس مسلمونی به چیه :Gig:
اگه اینطوره، پس فرق شما که مسلمونی با کسی که مسلمون نیست و فقط انسان با اخلاقیه چیه؟؟
اگه این دو فرقی ندارن، چرا باید مسلمون باشیم؟ همینکه اخلاق رو رعایت کنیم کافیه دیگه نه؟ و اون وقت میریم بهشت؟ اااا ببخشید ، بهشت که مال مسلمونا بود
چی شد، منم گیج کردید:Nishkhand:
شوخی کردم، فقط به اینا فکر کنید:Gol:

در ضمن من نمیدونم این احادیث جعلی هست یا واقعی هست اما اصلا با عقل جور درنمیاد چون افراد را گستاخ میکند به انجام دادن گناهو بعدش ماست مالی کردن گناه با نماز

با سلام
اين احاديث و احاديث دیگری به همین مضامین جعلی نیستند و با قرآن نیز هماهنگی و توافق کامل دارند
مگر طبق صریح آیه قران ،تارک حج کافر نیست(البته نه کفر به اصول بلکه کفر به فروع دین):

وَ لِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطاعَ إِلَيْهِ سَبِيلاً وَ مَنْ كَفَرَ فَإِنَّ اللَّهَ غَنِيٌّ عَنِ الْعالَمِينَ (ال عمران/97)
مرحوم صدوق در كتاب" من لا يحضره الفقیه" از پيامبر اكرم ص نقل مى‏كند كه: به- على (ع) فرمود:
يا على تارك الحج و هو مستطيع كافر يقول اللَّه تبارك و تعالى وَ لِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطاعَ إِلَيْهِ سَبِيلًا وَ مَنْ كَفَرَ فَإِنَّ اللَّهَ غَنِيٌّ عَنِ الْعالَمِينَ‏

، يا على! من سوف الحج حتى يموت بعثه اللَّه يوم القيمة يهوديا او نصرانيا: اى على كسى كه حج را ترك كند با اين كه توانايى دارد كافر محسوب مى‏شود، زيرا خداوند مى‏فرمايد: بر مردمى كه استطاعت دارند بسوى خانه خدا بروند لازم است حج بجا بياورند و كسى كه كفر بورزد (آن را ترك كند) بخود زيان رسانيده است، و خداوند از آنان بى نياز است، اى على كسى كه حج را به تاخير بياندازد تا اين كه از دنيا برود خداوند او را در قيامت يهودى يا نصرانى محشور مى‏كند.

درباره تارک زکات نیز همین طور است که در وقت مرگ به او گفته می شود که یهودی بمیر یا نصرانی

ضمنا درباره گناه زنا نیز روایات متعددی داریم که مانع گستاخ شدن انسان برای ارتکاب آن می گردد.روایت اولی که در پست قبلی به نقل از امام صادق(ع) نقل شد مقایسه ای بود میان تارک صلاه با زناکار که زناکار از آنجا که تحت فشار شهوت درونیست اصولا باید به سختی خود را مراقبت کند تا به دام گناه نیفتد برخلاف تارک صلاه. یک بار دیگر اصل روایت را مطالعه بفرمایید

باسلام خدمت شما دوست عزیز که این سوال را طرح کردید. به نظر حقیر این نگاه زیبای نیست که فکر کنیم قرار است کسی مارا به جهنم ببرد. یا اصلا قراره جهنم برویم !
جهنم چیزی نیست که خدای مهربان آن را ساخته باشد و برای من وتو آماده کرده باشه ،جهنم را من وشما می سازیم آنهم با اعمالمان من وشما هر آتشی که بر پا میکنیم برخواسته از اعمال ورفتار ی است که تبدیل شده به جهنم لذا روایتی زیبا دیدم که خوب است درآن دقت شود.
این روایت را صدوق درامالی خود بیان می کند که پیامبر(ص) فرمودنند.بروید خاموش کنید آن آتشی را که بر پشت خود افروخته اید این ندای فرشته ای است که هر روز موقع نماز ندا می دهد سوال چگونه خاموش کنیم ؟ فرمو به وسیله نماز(1)،نماز کارش پا کردن وشستشوی ماست.پس ما خودمان با اعمالمان جهنم میسازیم .لذا درقرآن داریم که درقیامت شما واعمالتانید، هرکسی درگرو اعمال خویشتن است.(2) قرارنیست برایمان بهشت یا جهنم بسازند نه ما خود می سازیم ،جالب بدانیم الان کسی که نماز نمی خواند(منظور رابطه با خداوند ندارد) آرامش واقعی ندارد ودرهمین دنیا درجهنمی از نا آرامی ها و اضطراب هاست و برای این درد بزرگ دنبال درمان درحالی که درمانش رابطه وپیوند با همه کاره عالم است وبهترین نوع رابطه وعمیقترین آن نماز است آنهم درحالت سجده که فرمود اگر بندهام می دانست چه عظمتی او را فرامی گیرد حاضر نبود اصلا سر ازسجده بردارد.
پی نوشت ها:

1- أمالي الصدوق، ص: 496
2-كُلُّ نَفْسٍ بِما كَسَبَتْ رَهينَةٌ (38) مدثر-جاثیه 22-غافر 17-

سلام دوست عزیز پردیسان،نوشته هاتون به قدری شیرین ودلنشین بود که اشکهامو سرازیرکرد.ممنون:Kaf:

موضوع قفل شده است