ازدواج و ولایت فقیه

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ازدواج و ولایت فقیه

باسلام
دختری مجرد هستم 34 ساله که به تازگی خواستگاری 35 ساله دارم ، از نظر اعتقادی ( نماز و روزه و پایبندی به سایر اعتقادات ) همسو هستیم ، اما از نظر پایبندی و قبول ولایت فقیه اختلاف نظر داریم
ایشان نظرشان این است که همه مراجع ولی فقیه هستند و بسیار اصرار و تاکید دارند بنده مسائل سیاسی و ولایت فقیه را نباید در زندگی وارد کنم و از طرفی از آنجا که ولایت اصل دین وجزء اعتقادات هست بنده نسبت به این موضوع نمیتوانم بی تفاوت باشم. به نظر شما ازدواج با چنین فردی صحیح است؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

سلام

همانطور که خودتان هم گفتید، مسئله ولایت و به تبع آن ولایت فقیه جزو ضروریات دین است و نمی توان نسبت به آن بی تفاوت بود؛ اما از طرفی با توجه به اینکه در این زمانه شبهات زیادی علیه ولایت فقیه مطرح می شود و معمولا دسترسی به شبهه راحت تر از دسترسی به پاسخ آن است، باید به برخی که اطلاعات کمی در این زمینه دارند مقداری حق داد و با آنها خصمانه رفتار نکرد؛ منتها در ازدواج با چنین افرادی باید دقت کرد. در حالت عادی، پذیرش چنین فردی به همسری، از جانب کسی که از اعتقادات قوی برخوردار است و مسئله ولایت برایش اهمیت زیادی دارد همراه با ریسک است؛ چون علت هر چه باشد، این خواستگار در حال حاضر کسی است که در این مسئله ضعف دارد. لذا اگر شما از لحاظ اعتقادی قوی هستید و از طرفی امکان ازدواج با کسی که چنین ضعفی ندارد برایتان فراهم است، بهتر است ریسک نکنید و به فکر ازدواج با فرد دیگری باشید.

اما اگر چنین شرایطی برا شما فراهم نیست، می توانید به ازدواج با ایشان فکر کنید. البته به شرط اینکه خواستگار شما نسبت به مسئله ولایت عناد نداشته باشد و اصل آن را انکار نکند؛ چون اگر با اصل این مسئله مشکل داشته باشد نشان دهنده اختلاف زیاد عقیدتی بین شما و ایشان است که مشکل ساز است. اینکه او منطقی با این مسئله برخورد می کند یا نه هم خیلی مهم است؛ چون اگر اهل منطق باشد امید است که او به حقیقت پی ببرد و یا اینکه حداقل شما و فرزندان شما را از این مسئله نهی نمی کند. برای فهم این مسئله باید دید اینکه ایشان می گوید "از نظر من همه مراجع ولی فقیه هستند" بر اساس چه منطقی چنین حرفی می زند و اصلا منظورش چیست و لوازم حرفش چیست؟! آیا اگر ولی فقیه حکمی صادر کنند او آن را قبول ندارد و خلافش را عمل می کند؟ یا ...؟ پاسخ به این سوال، هم لوازم این فکرشان را مشخص می کند و بعد شما می توانید میزان تاثیر آن در زندگیتان را بررسی کنید و هم اینکه خود روشنگر بخش عظیمی از سیستم فکری و اعتقادی ایشان خواهد بود؛ چون اگر دلیلی مبتنی بر منطق بیاورد (هر چند گرفتار مغلطه شده باشد)، معلوم می شود که تابع منطق است و می توان با دادن اطلاعات درست، او را قانع کرد؛ اما اگر دلیل منطقی نداشت و صرفا از روی تعصب چنین حرفی می زند و بعد هم می گوید نباید حرفی از ولایت فقیه زده شود، در این صورت باید از دیگر افکار و عقاید او هم ترسید؛ چون معلوم نیست بقیه افکارش چه باشد. قبل از ازدواج ما نمی توانیم به همه جنبه های شخصیتی و فکری طرف مقابل پی ببریم و به ناچار همان شناخت کم را حجت قرار می دهیم و به جنبه های ناشناخته او تسری می دهیم. لذا اگر در این مقدار شناخت هم به نتیجه مثبتی نرسیم، ریسک بزرگی برای جنبه های ناشناخته طرف ایجاد خواهد کرد.

به طور کلی می توان گفت ازدواج با فردی که در مسئله ولایت فقیه ضعف دارد تنها در صورتی می تواند کمترین ریسک را داشته باشد که اولا از جانب فرد منکر، عنادی وجود نداشته باشد و عقیده او مخل عمل به احکام حکومتی نباشد و ثانیا حساسیت طرفین روی این مسئله به حدی نباشد که در آینده بخواهند در مورد آن دائم بحث کنند؛ چون اگر این حساسیت وجود داشته باشد، احتمال اینکه روابط عاطفی آنها هم تحت تاثیر این مسئله قرار بگیرد و بهم بریزد زیاد است. اینکه ایشان گفته از بحث های سیاسی خوشش نمی آید و از شما هم می خواهد که پای آن را به زندگی باز نکنید احتمالا به این خاطر بوده که او بحث های سیاسی را بی نتیجه و مخل زندگی می داند. در آینده هم اگر شما توانایی بحث منطقی با ایشان را داشتید و احساس کردید می توانید موثر واقع شوید، می توانید با او بحث کنید؛ اما اگر نداشتید، بهترین کار این است که از بحث مستقیم خوددرای کرده و با شیوه های مختلف و بعضا نامحسوس ایشان را به منابع پاسخگو مثل کتاب و سخنرانی و ... متصل کنید.

تاپیک های مرتبط:
ولایت فقیه و ارتباط آن با ازدواج

ازدواج با فردی که ولایت فقیه را قبول ندارد!!

پیروز و سربلند

امین;802441 نوشت:
مسئله ولایت و به تبع آن ولایت فقیه جزو اصول دین است

بسمه الحسیب

عرض سلام و احترام

استاد گرامی،اصل ولایت فقیه جزء اصول دین است؟!

خود اصل امامت جزء اصول مذهب است نه دین،و ولایت فقیه جزء فروع نبوت و امامت است.

چگونه آن را جزء اصول دین محسوب می کنید؟ حضرتعالی بهتر از بنده می دانید که انکار اصول دین موجب کفر می گردد.

مسعود رو بوسيدم و در حالي كه بغض گلومو گرفته بود گفتم: « بزرگترم ازت ولي كوچيكتم به مولي، قم و جمكران برا جوونا و داداشت خيلي دعا كن. مي خواي بري قم. يه هديه بهت بدم تو مسير كارت خيلي كمك مي كنه. مسعود، يك اتفاق مي تونه دلائل مختلفي داشته باشه اينو بتوني تو كله عجولت فرو كني خيلي عالي ميشه. همين طور كه درباره من زود قضاوت كردي درباره مردم هم ممكن زود قضاوت كني؟ بدحجابي و عشوه گري و طنازي، گرايش به موسيقي مطرب، رقص و عياشي هر كدومشون يه چيز هستند ولي هر فردي ممكنه با يه نگرشي سمت اونا بره؟ »
مسعود گفت: «گناه گناهه!»
....
...

ادامه داره

[="Times New Roman"]سلام علیکم و رحمه الله
خواهر گرامی، امام خمینی ره که قطعا از نظر شما اصل ولایت فقیه بودند، فقط از همسرشان ترک محرمات و انجام واجبات را می خواستند....
سلمان و ابوذر علیهمالرحمه هم اختلاف عقاید زیادی داشتند....در حالیکه هر دو از صحابه نبی اکرم ص بودند....

مقام ولایت فقیه اختصاصی نیست بلکه ممکن است در زمان های مختلف افراد متفاوتی مقاوم ولایت داشته باشند.اما امروزه یک نفر اعلم داریم.حرف خاستگار شما درسته البته تا حدی

حامی;802452 نوشت:
مسعود رو بوسيدم و در حالي كه بغض گلومو گرفته بود گفتم: « بزرگترم ازت ولي كوچيكتم به مولي، قم و جمكران برا جوونا و داداشت خيلي دعا كن. مي خواي بري قم. يه هديه بهت بدم تو مسير كارت خيلي كمك مي كنه. مسعود، يك اتفاق مي تونه دلائل مختلفي داشته باشه اينو بتوني تو كله عجولت فرو كني خيلي عالي ميشه. همين طور كه درباره من زود قضاوت كردي درباره مردم هم ممكن زود قضاوت كني؟ بدحجابي و عشوه گري و طنازي، گرايش به موسيقي مطرب، رقص و عياشي هر كدومشون يه چيز هستند ولي هر فردي ممكنه با يه نگرشي سمت اونا بره؟ »
مسعود گفت: «گناه گناهه!»
....

ولايت فقيه مهم است و استمرار ولايت ائمه است ولي افرادي ادعاي ولايت پذيري دارند و افرادي هم منكر ولايت هستند، ممكن است نگرش هاي مختلفي داشته باشند
بنده خدايي ولايت پذير بود ولي وقتي با او صحبت مي كردم متوجه شدم و اعتقاد دارد براي نظام يك رهبر لازم است الان رهبر ديني داريم بايد مطيع ايشان باشم اگر شاه لائيك هم بود لازم بود از او تبعيت كنيم.( اين يك نگاه است)
فردي هم ولايت را قبول ندارد چون بلوغ ديني ندارد و در تحليل مشكل دارد/ يا اصل ولايت فقيه را قبول دارد در مصداق ايراد دارد/ يا مشكلات را نمي تواند تحليل كند مثلا ترافيك شهر را از رهبري مي دانند / يا انتقاداتي دارد و...

در كل بايد بررسي شود و سريع جواب رد يا قبول نداد.
جداي از مباحث اعتقادي و فقهي از نگاه مشاوره ازدواج بايد گفت كه سنخيت سبب پيوند مي شود و عدم سنخيت مشكل ساز مي شود همان طور كه بستن يك قطعه متور سمند روي روآ مشكل ايجاد مي كند براي موتور چون جنسيت ندارند. (سنخيت 75 درصدي كافي است)
نياز بايد بررسي كرد شخصيت فرد را اهل مشاجره و بحث و گفتگو است و ترويج تفكر خود است يا يك اعتقاد قلبي دارد
آيا اين دختر خواستگار ديگري با توجه به شرايطش دارد يا نه.
....
دقت كنيم مقام معظم رهبري ازدواج مقلدانشان با اهل تسنن را بدون اشكال مي دونند بنابراين در بحث ولايت فقيه انعطاف مي توان داشت

zahra1548;801241 نوشت:
باسلام
دختری مجرد هستم 34 ساله که به تازگی خواستگاری 35 ساله دارم ، از نظر اعتقادی ( نماز و روزه و پایبندی به سایر اعتقادات ) همسو هستیم ، اما از نظر پایبندی و قبول ولایت فقیه اختلاف نظر داریم
ایشان نظرشان این است که همه مراجع ولی فقیه هستند و بسیار اصرار و تاکید دارند بنده مسائل سیاسی و ولایت فقیه را نباید در زندگی وارد کنم و از طرفی از آنجا که ولایت اصل دین وجزء اعتقادات هست بنده نسبت به این موضوع نمیتوانم بی تفاوت باشم. به نظر شما ازدواج با چنین فردی صحیح است؟

سلام علیکم
باعرض ادب و احترام به محضر شما خواهر خوب وبزرگوارم
از اینکه دغدغه ولایتمدار بودن زندگی آینده اتان را دارید خوشحالم:Gol:
بنده نیز هم سن و سال شما هستم،و شاید باور نفرمایید اگر بگویم تا کنون در این خصوص اینقدر در فضای مجازی و حقیقی و از محضر اساتید مختلف تحقیق کرده ام و راهنمایی گرفته ام که اگر اگر مجموع آنها را یک جا میکردم میشد از آن یک کتاب نوشت!!
فکر کنم در این خصوص چندین تاپیک در همین سایت فقط زده باشم،هردو تاپیک هایی که استاد به شما معرفی نمودند هم برای بنده حقیر بوده است!
این راگفتم که بگویم آنچه اکنون دارم بیان میکنم نتیجه ای است که از مجموع راهنمایی های وسیعی که در این ده سال اخیر گرفته ام است

اصل کفویت هرچقدر درزندگی بیشتر باشد قطعا هم سعادت آن زندگی بهتر است و هم آن زندگی راحت تر خواهد بود
اما این موضوع نیز مانند سایر ملاک های ازدواج است،یعنی باید ببینید واقعا چه اندازه این ملاک برایتان اهمیت دارد،از طرفی ،طرف مقابل چگونه است،
این یک موضوع،موضوع دیگر تجرد شماست! اینکه بین ازدواج با فردی که ولایتمدار نیست با مجرد ماندن تا یافتن فردی که ولایتمدار است ولو اینکه هرگز پیدا شود کدام یک برای شما قابل قبول است!

بنده اصلا نمیخواهم به این موضوع(ولایتمدار بودن خواستگار) به عنوان مهم بودن آن در سعادت زندگی و فرزندان و غیره نگاه کنم! میخواهم به عنوان یک ملاک به آن نگاه کنم
شمافرض کنید ولایتمداری نه! یک چیز دیگر ،مثلا خیلی برایتان مهم است که همسرتان خوش اخلاق باشد،و این ملاک جزو یکی از ملاک های خیلی اصلی شما باشد،حال فرض کنید خواستگاری آمد همه چیزش خوب بود اما بد اخلاق بود! شما اگر از همه کارشناسان عالم هم سوال کنید نهایت به اینجا میرید که بستگی به خود شما دارد!! آیا میتوانید با بد اخلاقی ایشان کنار بیایید یانه!! آیا این موضوع در آینده باعث اختلاف شما نمیشود؟! آیا میتوانید بعد اخلاق ایشان را تغییر دهید؟ اصلا شاید اخلاقشان اینگونه که میگویند بد نیست و در زندگی متوجه شوید خوب است!!! پس بستگی به خود شما و ظرفیت شما و اهمیت این موضوع در زندگی شما دارد!!!

پس ابتدا به ولایتمداری به عنوان یکی از ملاک هایتان نگاه کنید، این ملاک چند درصداز ملاک های ازدواج شمارا تشکیل میدهد؟!
ایشان دقیقا چه مشکلی باولایت دارند؟ آیا دیدگاهشان قابل تغیر است؟ آیا قرار است بعدا در زندگی این موضوع برای شما ایجاد مشکل کند؟ شما چقدر این موضوع برایتان مهم است؟ اگر هردو به تفاهم برسید که در این خصوص بحث نشود میتوانید با ایشان زندگی کنید؟مثلا ایشان قول دهند جایی از رهبری روحی فداه بدگوی نکنند و شما هم قول دهید بحث سیاسی نکنید وغیره....
یااینکه نه! اینقدر این ملاک و موضوع برایتان مهم است که ممکن است در آینده بقیه جوانب زندگی شمارا هم تحت الشعاع قرار دهید؟! و غیره

و اما ازجنبه خود ولایتمدار بودن ،بنده با برسی های زیادی که داشتم به این نتیجه رسیدم کسی که ولایتمداری جزو اصول مبانی زندگیش است با کسی که ضد ولایت است یا مشکل اساسی با ولایت دارد نباید ازدواج کند!(به مشکلات جدی برخواهید خورد)
اما با کسی که ضد ولایت نیست ولی ولایتمدار هم نیست! مثلا ممکن است شناختی نداشته باشد،تحت تاثیر جو باشد،بی تفاوت باشد و غیره نباید به این موارد سریع جواب رد داد و باید برروی اینگونه خواستگاران اصولی تر فکر کرد و بررسی کرد که باز هم اینها بستگی به خود شما و اهمیت میزان این قضیه در زندگی آینده شما دارد

ان شاءالله خداوند بهترین آینده را برای شما رقم بزند و فرزندانی صالح و ولایتمدار قسمت و روزیتان بگرداندو به کمال و قرب الهی نائل گردید ان شاءالله

التماس دعای فرج
اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا
یازهراسلام الله علیها

با سلام .

zahra1548;801241 نوشت:
ایشان نظرشان این است که همه مراجع ولی فقیه هستند

ایشان چیز عجیب و غریبی نگفتند . بنده از یکی از طرفداران به شدت باسواد آقای وحید خراسانی درباره لزوم اطاعت از دستورات ولی فقیه همین جمله را شنیدم که هر مرجعی حاکم شرع _ ولی فقیه _ است .
قبل از پیدایش نظریه ولایت فقیه نیز به گمانم همینگونه بوده است .
البته می بینید که داماد آیت الله وحید هم آقای صادق لاریجانی _ ریاست قوه قضائیه _ است و دارند با همسرشان زندگی میکنند.

به نظر من روی موضوعات دیگر مانند اخلاق خوب ، نون حلال خوردن ، پی گیر کار بودن ، خوش قول بودن ، امانتداری ، مهربان بودن و غیره تمرکز کنید و اگر این صفات را دارا بودند شما و خواستگارتان با کمی سعه صدر و دوری از تعصب میتوانید زندگی خوب و زیبائی را با همدیگر داشته باشید .
پیشنهاد میکنم که با خانوم " تبسم عشق " که چندی پیش تاپیک " نفرت من از کسانی که ولایت فقیه را قبول ندارند " را زده بودند و حالا با بازخورد گرفتن و دیدن واکنش های دیگر افراد دارای تجربه گرانبهایی شدند نیز مشورت کنید .

با آرزوی موفقیت برای شما .

zahra1548;801241 نوشت:
باسلام
ایشان نظرشان این است که همه مراجع ولی فقیه هستند و بسیار اصرار و تاکید دارند بنده م
مسائل سیاسی و ولایت فقیه را نباید در زندگی وارد کنم و از طرفی از آنجا که ولایت اصل دین وجزء اعتقادات هست بنده نسبت به این موضوع نمیتوانم بی تفاوت باشم. به نظر شما ازدواج با چنین فردی صحیح است؟

سلام. منم همسن شما و مجردم و لازمه چند نکته رو گوشزد کنم:
1) همتایی اعتقادی لازمه اما کافی نیست. از نظر اخلاقی چطورن؟ خوش اخلاقن یا عصا قورت داده؟ عصبی یا صبور؟ امانتدار و صادق؟ زن دوست ؟ زن را کلفت و نوکر نمیدانند؟ احترام به والدین؟ احترام به زن؟ پایبندی به صله ارحام؟ مهارت حل مسئله و اختلافات در زندگی ؟ آیا این ویژگی ها رو هم دارن؟؟؟؟ بسیار دیده ام که دخترها به صرف همتایی اعتقادی به پسری جواب + داده اند و بعد از آن به دلیل تفاوت های فرهنگی و اجتماعی و تحصیلی و طبقاتی و ... آه از نهادشان برآمده است. به نظرم بهتر ایت شما این مسائل را نیز به دقت بررسی کنید . درست است که کارشناسان می گویند سن شما طوری است که باید از شرایط کمالتان دست بردارید اما این به معنی توجه صرف به نماز و روزه و ... نیست.
2) حالا خوبه این آقا اصل ولایت فقیه رو قبول دارن. البته ایشون خیلی اهل مطالعه نیستن تا تفاوت مرجع تقلید و ولی فقیه رو متوجه شده باشن ولی همین که ایشون به مراجع احترام میگذارن و معتقد هستند یک پوئن بسیار بسیار + است. خوب بنده خدا درست هم میگه، مسائل سیاسی رو خیلی نباید در زندگی وارد کرد. بنده الی ماشاء الله آقایان فعال سیاسی دو آتیشه دیده ام که وقتی میخواهند دختر به ایشان معرفی کنیم می گویند اهل سیاست نباشد چون ما میخواهیم در زندگی آرامش داشه باشیم ( این رو خودم چندین و چند بار به چشم دیده ام).
3) به نظر اینجانب ، خوش اخلاقی و اعتقادات درست و پایبندی به اصول اخلاقی و عرفی به همراه قبول داشتن ولی فقیه و مراجع تقلید و سیاسی نبودن ویژگی های بسیار ایده آلی هستند. بعد از 50 سال زندگی این اخلاق خوب مرد و خانواده داریش هست که شما رو به اون وابسته میکنه نه سیاسی دوآتشه بودن و متعصب بودنش!

با سلام و احترام

خواهر گلم.اگر شما واقعا روی این موضوع حساس هستید بستگی به شما داره که میتونید تحمل کنید یا نه.مگر اینکه کاملا راهشو بلد باشید.عصبی نشید و زود از کوره در نرید.در مورد ولایت فقیه مطالعات تون رو بالا ببرید.معمولا افرادی که ولایت فقیه رو قبول ندارند هی دلیل و مدرک (هرچند اشتباه) میارند و واقعا بحث کردن یا همچنین افرادی صبر جمیل میخواد
شما چند سال با عشق به ولایت فقیه بزرگ شدین اما اون آقا نه!!!
و این سخته که یکی رو که شما واقعا از دل و جان دوست دارید کس دیگری دوستش نداشته باشه و حتی خدایی ناکرده باعث بی احترامی هم بشه
ولی اگر نه دلتون میخواد یه بنده ی خدای دیگری را علاقمند به ولایت فقیه کنید باید بدون شکستن اقتدارش و از راهش (نه به زور)
ایشونو علاقمند کنید

اگر تواناییشو ندارید فکر نمیکنم گزینه ی مناسبی باشه.چون خود من که ناتوانم تحمل ندارم حتی از کسانی که یک بار دیدمشون به حضرت آقا بی احترامی کنند و حتی قبولش نداشته باشند.این که یک عمر زندگی هست

من و همسرم هر دو در این زمینه کاملا تفاهم دارید.همسرم که عاشقتر از من هستند Smile واقعا لذت می برم و خدا رو هزاران مرتبه شاکرم که همسری دارم که پیرو خط ولایت هست.

یک مورد دیگه فردی که پیرو واقعی ولایت فقیه هست اخلاق و رفتارش هم ولایتی هست.البته نمیگم بقیه خدایی ناکرده مشکل دارنا!!!
این نظر شخصی من بود.چون دارم با یک مرد ولایتی زندگی می کنم

یک عمر می خواهید زندگی کنید اگر به فکر بالا رفتن سنتان هستید بهتر هست توانایی رو در خودتون تقویت کنید و این گزینه(ولایت فقیه) اگر از ملاکهای اصلی شما هست ایشان را با صبوری و سعه صدر و مهربانی به رهبری علاقمند کنید
شاید ایشون هم نمی دونند!!! نوع تربیت و خانواده ای که توش بزرگ شدند هم مهمه

چون من یک دوستی دارم خانواده ش رهبر رو قبول ندارند اما این دوست من عاشق ولایت فقیه هستند

خواهر عزیزم.من کارشناس نیستم.شاید پاسخم اشتباه باشه.من فقط تجربمو گفتم.
ان شاءالله ازدواج موفق و شایسته ای داشته باشید.

امین;802441 نوشت:
سلام

همانطور که خودتان هم گفتید، مسئله ولایت و به تبع آن ولایت فقیه جزو اصول دین است و نمی توان نسبت به آن بی تفاوت بود؛

با سلام و احترام. جناب امین، چه کسی گفته ولایت و به تبع آن، ولایت فقیه، از اصول دین است؟ ولایت ستون دین است و نه از اصول دین.

سؤال: آيا كسى كه اعتقاد به ولايت مطلقه فقيه ندارد، مسلمان حقيقى محسوب مى‏شود؟

مقام معظم رهبری: عدم اعتقاد به ولايت مطلقه فقيه، اعم از اينكه بر اثر اجتهاد باشد يا تقليد، در عصر غيبت حضرت حجت (ارواحنا فداه) موجب ارتداد و خروج از دين اسلام نمى شود.

منبع: رساله اجوبة الاستفتائات مقام معظم رهبري - باب تقليد*

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9002077022

مگر می شود چیزی اصول دین باشد، و ولی فقیه بفرمایند که عدم اعتقاد به آن، باعث ارتداد نمی شود؟

حبیبه;802451 نوشت:
بسمه الحسیب

عرض سلام و احترام

استاد گرامی،اصل ولایت فقیه جزء اصول دین است؟!

خود اصل امامت جزء اصول مذهب است نه دین،و ولایت فقیه جزء فروع نبوت و امامت است.

چگونه آن را جزء اصول دین محسوب می کنید؟ حضرتعالی بهتر از بنده می دانید که انکار اصول دین موجب کفر می گردد.

tazkie;802575 نوشت:
با سلام و احترام. جناب امین، چه کسی گفته ولایت و به تبع آن، ولایت فقیه، از اصول دین است؟ ولایت ستون دین است و نه از اصول دین.

سؤال: آيا كسى كه اعتقاد به ولايت مطلقه فقيه ندارد، مسلمان حقيقى محسوب مى‏شود؟

مقام معظم رهبری: عدم اعتقاد به ولايت مطلقه فقيه، اعم از اينكه بر اثر اجتهاد باشد يا تقليد، در عصر غيبت حضرت حجت (ارواحنا فداه) موجب ارتداد و خروج از دين اسلام نمى شود.

منبع: رساله اجوبة الاستفتائات مقام معظم رهبري - باب تقليد*

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9002077022

مگر می شود چیزی اصول دین باشد، و ولی فقیه بفرمایند که عدم اعتقاد به آن، باعث ارتداد نمی شود؟

سلام

از دقت و تذکر شما سپاسگذارم. منظورم من اصول دین به معنای کلامی نبود؛ ولی جمله بنده اینطور نشون می داد که من اصلاحش کردم. باز هم تشکر

البته در مورد اینکه انکار ولایت فقیه موجب انکار اصول دین و مذهب می شود یا نه بحث هست که بهتر است در بخش اعتقادی پیگیری کنید. بین اینکه کسی از روی اجتهاد یا تقلید قبول نداشته باشد با کسی که قبول کرده و بعد انکار کرده هم فرق هست. به طور کلی باید گفت اگر برای کسی اصل ولایت فقیه ثابت شود و بعد منکر آن شود، حکم انکار ضروری دین را دارد. اما اگر از اصل برای او ثابت نشده باشد حکم همانی است که در استفتاء از حضرت آقا آمده است.

موضوع قفل شده است