صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: گناه نکردن؛ اما نه برای خدا؟!

نوشته
    597
    حضور
    9 روز 17 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    9
    صلوات
    1754

گناه نکردن؛ اما نه برای خدا؟!

سلام

گاهی اوقات فرد گناه نمی کند اما نیت وی برای خدا نیست.

مثلا در محیط معصیت آمیز گناه نمی کند چون می داند در حال امتحان (الهی) است تا از این طریق چیزی (ثواب) عایدش شود!

یا گناه نمی کند تا دیگران بفهمند در محیط معصیت آمیز می توان گناه نکرد.

و یا در فضای مجازی گناه نمی کند (اگرچه تنهاست و کسی اطراف او نیست) چون نگران است دیگران در حال کنترل کردن رایانه و تبلت او باشند.

به هر حال گناه نکردن با چه نیتی ارزشمند است؟

(اللَّهُمَّ وَ أَنْطِقْنِي بِالْهُدَى، وَ أَلْهِمْنِي التَّقْوَى، وَ وَفِّقْنِي لِلَّتِي هِيَ أَزْكَى، وَ اسْتَعْمِلْنِي بِمَا هُوَ أَرْضَى)‏ صحیفه سجادیه-دعای بیستم

امام خامنه ای (حفظه الله): ​[پروردگارا!] برای این حقیر و هرکسی که علاقه­‌مند است، شهادت را به‌عنوان آخرین پلّه­‌ی زندگی ما قرار بده (۱۳۹۶/۰۱/۰۱)

شهادت محسن حججی؛ "کل یوم عاشورا و کل أرض کربلا"

2. صلوات ها 7

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 7 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58331

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۵/۰۲/۱۳ در ساعت ۲۳:۳۴ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

5. صلوات ها 6

نوشته
    1,729
    حضور
    48 روز 20 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

نقل قول نوشته اصلی توسط مترصد نمایش پست ها
    گاهی اوقات فرد گناه نمی کند اما نیت وی برای خدا نیست.

مثلا در محیط معصیت آمیز گناه نمی کند چون می داند در حال امتحان (الهی) است تا از این طریق چیزی (ثواب) عایدش شود!

یا گناه نمی کند تا دیگران بفهمند در محیط معصیت آمیز می توان گناه نکرد.

و یا در فضای مجازی گناه نمی کند (اگرچه تنهاست و کسی اطراف او نیست) چون نگران است دیگران در حال کنترل کردن رایانه و تبلت او باشند.

به هر حال گناه نکردن با چه نیتی ارزشمند است؟

چنین فردی به جهت ترک گناه عقوبت نخواهد شد اما ارزش هر عمل به نیت فرد است. اگر رنگ و بوی خدایی نداشته باشد، ارزش معنوی ندارد.

آن چه فرموده اید نظیر روایت منقول از امام علی علیه السلام است که فرمود:
    إنَّقَوْماًعَبَدُوا اللهَ رَغْبَةً فَتِلْكَ عِبادَةُ التُّجارِ، همانا عدّه اى خداوند متعال را به جهت طمع و آرزوى بهشت عبادت مى كنند كه آن یك معامله و تجارت خواهد بود
    وَ إنَّقَوْماًعَبَدُوا اللهَ رَهْبَةً فَتِلْكَ عِبادَةُ الْعَبْیدِ، عدّه اى دیگر از روى ترس، خداوند را عبادت و ستایش مى كنند كه همانند عبادت و اطاعت نوكر از ارباب باشد؛
    وَ إنَّقَوْماًعَبَدُوا اللهَ شُكْراً فَتِلْكَ عِبادَةٌ الْأحْرارِ، وَ هِیَ أفْضَلُ الْعِبادَةِ،
    طائفه اى هم به عنوان شكر و سپاس، از روى معرفت، خداوند متعال را عبادت و ستایش مى نمایند؛ و این ، عبادت آزادگان است كه بهترین عبادات مى باشد......

در حوزه ترک گناه هم نظیر روایات بالا است. طبعا هر چه رنگ و بوی عمل خدایی و اخلاص در عمل بیشتر باشد، ارزش بیشتری خواهدداشت. گناه نکردن اگر به خاطر خداوند باشد و از روی معرفت باشد، ارزش بیشتری خواهد داشت.

....إِلَهِي‏ كَفَى‏ بِي‏ عِزّاً أَنْ أَكُونَ لَكَ عَبْداً وَ كَفَى بِي فَخْراً أَنْ تَكُونَ لِي رَبّاً أَنْتَ كَمَا أُحِبُّ فَاجْعَلْنِي كَمَا تُحِب‏ ....

7. صلوات ها 6

نوشته
    597
    حضور
    9 روز 17 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    9
    صلوات
    1754

بنظر می رسد چنین دیدگاهی ریشه نفاق را در فرد نهادینه می کند چون هدف از عدم انجام گناه، غیر خداست و احتمالا ادامه چنین رویه ای عاقبت سوئی را برای فرد رقم می زند.
    (اللَّهُمَّ وَ أَنْطِقْنِي بِالْهُدَى، وَ أَلْهِمْنِي التَّقْوَى، وَ وَفِّقْنِي لِلَّتِي هِيَ أَزْكَى، وَ اسْتَعْمِلْنِي بِمَا هُوَ أَرْضَى)‏ صحیفه سجادیه-دعای بیستم

امام خامنه ای (حفظه الله): ​[پروردگارا!] برای این حقیر و هرکسی که علاقه­‌مند است، شهادت را به‌عنوان آخرین پلّه­‌ی زندگی ما قرار بده (۱۳۹۶/۰۱/۰۱)

شهادت محسن حججی؛ "کل یوم عاشورا و کل أرض کربلا"

نوشته
    3,077
    حضور
    81 روز 15 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3767

فرض کنید من به پیرزنی کمک میکنم اما نه به خاطر جلب رضایت خدا و اصلا چنین نیتی به ذهنم خطور نکرده است
    تنها به این خاطر این کار را میکنم که احساس خوبی دارد و انسان حسن و قبح عمل را عقلا تشخیص می دهد و دوست ندارد کارهای حسن و نیک را از دست بدهد

خدا به این بنده پاداش می دهد یا نه ؟

10. صلوات

علاقه
    تفکر
    نوشته
    1,131
    حضور
    58 روز 23 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    2211

من این جور برداشت رو درست نمیدونم ... اینکه اگر انسانی برای انجام یک عمل خوب نیت خدایی نداشته باشه ... اون عمل ارزشش رو از دست میده به نظرم صحبت اشتباهی هست ...

توضیحا و اگر اینجوری بود ... من میتونم ادعا کنم که دیروز با بقال سره کوچمون دعوام شد و میخواستم بکشمش ولی برای خدا این کار رو نکردم ...

به نظره من برخی از آدمها کلا اینقدر ذاتشون خوب هستش که خیلی کارها رو اصلا در شانشون نمیدونن انجام بدن ... و این آدمها ارزش و قرب بیشتری دارند نسبت به آدمهایی که میگن ما این کار رو انجام نمیدیم چون خدا ازمون خواسته انجام ندیم .

به عنوان مثال یک شخص متمدن و بافرهنگ ... اگر ببینه کسی نیاز به کمک داره بهش کمک میکنه ... چون تنها میبینه که شخص نیاز داره و میدونه که کمکی از دستش برمیاد ...
    ولی یک شخص مومن ممکن هست ... اصلا بهش کمک نکنه ... یا اینکه اگر داره کمک میکنه دنبال جمع کردن حسنه باشه ...

در نهایت و به نظره من منطقی اینجوری هستش که خوبی و بدی رو به صورت دیفرانسیلی محاسبه بشه ... کما اینکه در بسیای از کشورها همکنون عدالت رو اینجوری محاسبه میکنند ...

به عنوان مثال ...
    فرض کنین کسی 3 سال هست که داره نماز میخونه ( قبلش نماز نمیخونده ) خوب این یک تغییرات مثبت نسبت به قبل از این زمان هست .
    بعدش این شخص سعی میکنه که صدقه هم بده ممکن هست این عمل رو یک ماه ... یک سال ... یا صد سال انجام بده ... این هم یک تغییرات مثبت هست .
    بعدش این شخص سعی میکنه ... با دیگران مهربانتر باشه ... ( مثلا 5 سال این کار رو میکنه ) این هم یک تغییرات مثبت هست ...

در نهایت این شخص 3 تا کار خوب کرده ... نه اینکه بیایم و هر بار نماز خوندن و صدقه دادن و مهربانی اون رو کار خوب حساب کنیم ... چون بعد از مدتی انجام دادن کار خوب یا بدی اون کار در ذهن شخص ملکه میشه ...

و برعکس ...
    اگر شخصی قاتل شد و آدم کش شد ... تنها یک کار بد کرده ... حالا یک نفر رو کشته باشه یا صد نفر ... یا کل بشریت رو ...

بنابراین ... به نظر من تنها زمانی که انسان از حالتی داره خارج میشه و وارد فاز دیگه ای میشه ... نیت در اون مرحله ارزشمند میشه ... و گرنه آدمی که خوب هست ... دیگه خوب هست ... نیازی به نیت نداره ...

مثال خوبش ... ماشین هست ... زمانیکه شخص داره به ماشین نیرو وارد میکنه ... و ماشین بنزین میسوزونه ... شخص میتونه ادعا کنه که کاری انجام داده و بابته اون کار نیت کنه ... وگرنه اینی که به ماشین نیرویی وارد نشه ... بنزینی سوخته نشه ... و با این حال ماشین حرکت کنه ... ( علت و معلول دنیاست که این کار رو انجام داده و راننده کاری نکرده ) پس چه کاری انجام شده که شخص بخواد بابتش نیت کنه ....

بنابراین میتونم نتیجه گیری کنم ... انسانی نیک تر و بهتر هست که به اینجا رسیده باشه که کارهای خیلی خیلی خوبی انجام داده ... اونها براش ملکه شده ... انسان متمدن و با شخصیتی شده ... و اگر بخوایم بررسیش کنهیم ... نه اینکه برای خدا اینجوری باشه ... بلکه دیگه ذاتش اینجوری شده ... مثله بی ام وه ای که داره با سرعت 300 کیلومتر بر ساعت حرکت میکنه ... مینیمم بنزین رو میسوزونه ... و قدرتمند و قوی جلو میره ...

و این حالت رو بخوایم با پیکانی مقایسه کنیم که داره با سرعت 40 کیلومتر در ساعت جرکت میکنه ... هی به ماشینش گاز میده ... و هی پشت سره هم نیت میکنه ... و به هیچ جایی هم نمیرسه .
    ویرایش توسط لی لی ت : ۱۳۹۵/۰۲/۳۱ در ساعت ۱۵:۵۴
    هر کسی بخواهد کاری را انجام دهد راهش را پیدا میکند ؛ وگرنه بهانه اش را ...

12. صلوات

علاقه
    پژوهش در راه دین
    نوشته
    218
    حضور
    11 روز 21 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    1351

بسم الله الرحمن الرحیم.
    سلام.
    إنما الأعمال بالنیّات
    نیت مهم ترین مقدمه در اعمال یک فرده.
    اللهم عجل لولیک الفرج
    دانلود مجموعه پادکست های مذهبی ظهور
    آقایم مرا ببخش که هربار عهد بستم نتوانستم به آن پایبند باشم.به خودت سوگند اگر این بیت:
    گر صد بار توبه شکستی باز آی
    نبود،تابحال مرده بودم.
    «الهم عجل لولیک الفرج»

14. صلوات

علاقه
    تفکر
    نوشته
    1,131
    حضور
    58 روز 23 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    2211

نقل قول نوشته اصلی توسط MOHAMAD(ANTI666) نمایش پست ها
    بسم الله الرحمن الرحیم.
    سلام.
    إنما الأعمال بالنیّات
    اللهم عجل لولیک الفرج
    خیر تفکری که قبل از اون نیت انجام میشه ... و بعد از اون ... شخص تصمیم میگیره اون کار رو انجام بده ... یا نده مهمتره ...
    هر کسی بخواهد کاری را انجام دهد راهش را پیدا میکند ؛ وگرنه بهانه اش را ...

علاقه
    پژوهش در راه دین
    نوشته
    218
    حضور
    11 روز 21 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    1351

نقل قول نوشته اصلی توسط مارینر نمایش پست ها
    خیر تفکری که قبل از اون نیت انجام میشه ... و بعد از اون ... شخص تصمیم میگیره اون کار رو انجام بده ... یا نده مهمتره ...
    عرض کردم:

پس تفکر هم یکی از مقدماته.همچنین تفکر پیش از تصمیمه و تصمیم نیت قلبی فرد برای انجام یک کاره.
    شما با تفکر تنها به عمل نمیرسید بلکه تفکر یک مقدمه برای نیت هاست.
    همونطوری که خودتون هم اشاره کردید.
    و اما نیت از مهم ترین عاملهاست که با اون شما بهشتی خواهید شد:

رسول خدا صلی الله علیه و آله:
    اَلنِّيَّةُ الحَسَنَةُ تُدخِلُ صاحِبَهَا الجَنَّةَ؛
    نيت خوب صاحب خويش را به بهشت مى برد. (كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472)
    دانلود مجموعه پادکست های مذهبی ظهور
    آقایم مرا ببخش که هربار عهد بستم نتوانستم به آن پایبند باشم.به خودت سوگند اگر این بیت:
    گر صد بار توبه شکستی باز آی
    نبود،تابحال مرده بودم.
    «الهم عجل لولیک الفرج»

17. صلوات

علاقه
    برنامه نویسی-انیمیشن-سینما-فیزیک-فلسفه...
    نوشته
    1,048
    حضور
    194 روز 3 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1236

سلام...من یک پستی چند وقت پیش ارسال کردم.گفتم اینجا نقلش کنم.بی ربط نیست.
    دیگه ببخشید کم و کاستی داره

به نظر در کل اگر بخواهیم که موارد خیلی خاص و استثنائی رو ندید بگیریم، ما هر کار خوب و نیکی انجام می دیم فقط برای دل خودمونه.یک جور خودخواهی و خودپرستی در همه کارامون موج می زنه.
    یک سرباز می بینه جنگ شده کشورش:

این سرباز می بینه که جهاد واجبه، اگر نره جهنم پاشه، خوب احساس می کنه که یک اصلحه بالاسرشه، پس باید بره جنگ.یعنی به خاطر خودش می ره جنگ.برای اینکه در آتش نسوزه.یک جور عمل از سر خود پرستی و خودخواهی.

این سرباز از کودکی با عشق به وطنش بزرگ شده.اگر جنگ نره، عذاب وجدان می آد سراغش و ناراحت می شه و عذاب می بینه.پس می ره جنگ که عذاب وجدان نبینه.و ناراحت نباشه.یک جور عمل از سر خود پرستی و خودخواهی.

این سرباز تنها خدا رو در نظر می گیره.از کودکی با عشق به خدا بزرگ شده.خدا راضیست وقتی اون بره جنگ.پس سرباز برای خشنودی خدا که خشنودی و شادی دل برای خودش به همراه داره می ره جنگ.یک جور عمل از سر خود خواهی و خود پرستی.

...
    می بینید در همه حالات یک جور خود پرستی و خود خواهی هست.در ظاهر به نظر می رسه که طرف از خودش گذشته و مثلا برای رضای خدا کار می کنه.ولی ریشه ای نگاه کنیم، سرباز فقط برای رضای خودش به جنگ می ره.برای دل خودش.حالا اینجا می تونیم اینو بررسی کنیم که اون شخص چطور بار اومده.آیا با عشق به خدا بار اومده؟؟آیا با عشق به وطن بار اومده؟آیا با ترس از عذاب جهنم بار اومده؟؟یا... خیلی وقت ها طرف انتخابی در اینکه چطور بار بیاد نداره.شرایط و محیط اونو به طوری بار می آرن که عاشق وطنش باشه.یا عاشق خداش باشه...و به نظرم هیچکدام بر دیگری ارجعیت و برتری اخلاقی خاصی ندارن
    ویرایش توسط پارسا مهر : ۱۳۹۵/۰۲/۳۱ در ساعت ۱۶:۵۹
    پست های بعد از تو، سوء تفاهم بود!

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری