صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: برده داری در ایران باستان

 1. #1

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعات تاریخی
  نوشته
  1,783
  حضور
  28 روز 11 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  4831

  برده داری در ایران باستان
  آیا برده داری ارمغان اسلام برای ایران بوده است؟؟!!

  برده داری در ایران باستان

  برخی می پندارند قبل از اسلام در ایران برده داری نبوده و برده داری ارمغان اسلام برای ایران است.در جای جای کتاب “مادیان هزار دادستان” احکام مربوط به برده بیان شده که به روشنی حکایت از آن دارد که قبل از اسلام در ایران برده داری رواج داشته است و نبود برده داری در ایران پیش از اسلام، دروغی بیش نیست. بنابراین، برده داری در ایران ارمغان اسلام برای این کشور نیست. در بخشی از کتاب «ماتیکان هزار داتستان» که در عصر ساسانیان به نگارش در آمده و در آن احکام شرعی زرتشتیان گرد آمده است، به احکام بردگی اختصاص دارد.
  این کتاب به همت موبد رستم شهزادی به فارسی برگردانده شده و با عنوان «قانون مدنی زرتشتیان در زمان ساسانیان» به چاپ رسیده است.

  احکام بردگان را از صفحه ی 65 تا 67 می خوانیم. به برخی از این احکام توجه کنیم:


  - «بندگان کسانی شمرده می شوند که توسط رعایای شاهنشاهی در جنگ به اسارت در آمده باشند.»


  - «همان گونه که در هر ده روز یک روز غلام آزادی دارد، دهمین فرزند کنیز نیز از قید بندگی آزاد است.»


  - «اشخاص آزاد و بنده هردو ممکن است خادم معبد گردند ولی بنده نمی تواند مانند آزاده قبول هدایا و تحف زوار کند.»


  - «هرگاه بنده اکدینی (کافری) به همراهی آقای خود به دین مزدیسنی در آیند بنده در خدمت آقای خود باقی خواهد ماند.»


  - «بنده ای که به عنوان کارگر به دیگری کرایه داده شود، کارفرما باید مزد او را به مالک بنده بدهد.»


  - «بندگان می توانند با اجازه ی آقای خود آزادی خود را با پول خریداری نموده یا دیگری را حاضر نمایند قیمت آنان را به مالک پرداخته آزاد نمایند.»(1)

  به گواهی شاهنامه، اسفندیار زرتشتی در جنگ دینی با ارجاسب، با شکست دادن او در حمله به ترکستان، علاوه بر غارت گنجینه های او، دو گروه دختر کمرباریک و خواهران و دختران و مادر ارجاسب را با خود به ایران آورد.
  حکیم فردوسی در شاهنامه می گوید:

  همه گنج ارجاسپ در باز کرد
  بکپّان درم سختن آغاز کرد

  هزار اشتر از گنج دینار شاه
  چو سیصد زِ دیبا و تخت و کلاه‏

  صد از مشک، وَ ز عنبر و گوهران
  صد از تاج، وَ ز نامدار افسران‏

  از افگندنی هاى دیبا هزار
  بفرمود تا برنهادند بار

  چو سیصد شتر جامه چینیان
  ز منسوج و زربفت و ز پرنیان‏

  عمارى بسیچید و دیبا جلیل
  کنیزک ببردند چینى دو خیل‏

  برخ چون بهار و ببالا چو سرو
  میان ها چو غرو و برفتن تذرو

  ابا خواهران یل اسفندیار
  برفتند بت روى صد نامدار

  زپوشیده رویان ارجاسپ پنج
  ببردند با مویه و درد و رنج‏

  دو خواهر دو دختر یکى مادرش
  پر از درد و با سوک و خسته برش(2)

  آرتورکریستن سن مستشرق دانمارکی در کتاب ایران در زمان ساسانیان می نویسد: ایرانیان اکثراً دست اسیران جنگی را بر پشت بسته و آنها را به عنوان غلامی می فروختند… خریداران خود را مالک جان بردگان می دانستند.(3)

  با استناد به منابع زرتشتی و غیر زرتشتی می توان وجود برده داری در ایران باستان را نشان داد:
  1. ماتیکان هزار داتستان (قانون مدنی زرتشتیان در زمان ساسانیان)، ترجمه: رستم شهزادی (رئیس سابق انجمن موبدان تهران)
  2. مادیان هزار دادستان (احکام حقوقی در عصر ساسانیان)، ترجمه: سعید عریان
  3. شاهنامه، ابوالقاسم فردوسی
  4. دانشنامه جهان اسلام، به کوشش بنیاد دایره المعارف اسلامی

  پی نوشتها:

  (1). قانون مدنی زرتشتیان در زمان ساسانیان، گردآورنده و برگردان: رستم شهزادی (درگذشت: 1378)، تهران، انتشارات فروهر، چاپ دوم، 1386.

  (2). شاهنامه فردوسی، بر اساس نسخه چاپ مسکو، تهران: مؤسسه نور، صفحه ۷۱۰ ، بخش “بازگشتن اسفندیار نزد گشتاسپ‏”

  (3). ایران در زمان ساسانیان، آرتور کریستن سن، ترجمه رشید یاسمی، ص۲۴۰ و۳۴۴.

  ویرایش توسط مقداد : ۱۳۹۵/۰۲/۱۱ در ساعت ۲۰:۴۲
  خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۵
  نوشته
  410
  حضور
  20 روز 9 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  442  بنام خدا.


  نقل قول نوشته اصلی توسط مقداد نمایش پست ها
  - «
  نقل قول نوشته اصلی توسط مقداد نمایش پست ها
  احکام بردگان را از صفحه ی 65 تا 67 می خوانیم. به برخی از این احکام توجه کنیم:

  بندگان کسانی شمرده می شوند که توسط رعایای شاهنشاهی در جنگ به اسارت در آمده باشند.»


  - «همان گونه که در هر ده روز یک روز غلام آزادی دارد، دهمین فرزند کنیز نیز از قید بندگی آزاد است.»


  - «اشخاص آزاد و بنده هردو ممکن است خادم معبد گردند ولی بنده نمی تواند مانند آزاده قبول هدایا و تحف زوار کند.»


  - «هرگاه بنده اکدینی (کافری) به همراهی آقای خود به دین مزدیسنی در آیند بنده در خدمت آقای خود باقی خواهد ماند.»


  - «بنده ای که به عنوان کارگر به دیگری کرایه داده شود، کارفرما باید مزد او را به مالک بنده بدهد.»


  - «بندگان می توانند با اجازه ی آقای خود آزادی خود را با پول خریداری نموده یا دیگری را حاضر نمایند قیمت آنان را به مالک پرداخته آزاد نمایند.»(1)


  باسلام.


  بااینکه برده داری کار خیلی زشت و بلکه بی تمدنی کامل یک انسان بعنوان اشرف عقل و دانش و معرفت بوده و هست اما منکه ازنوشتار شما استاد بزرگوار جز مرام و معرفت و مهربانی ایرانیان درحق بردگان ندیدم ونمیبینم و اتفاقا ازاینکه میشنوم ایرانیان در آن زمانها حداقل حقوقی را برای بردگان و اسرای خود قائل بودند بیشتر مرا به شگفت و تفکر واداشته و وامیدارد که خواه ناخواه به این مهم نیز بیندیشم که این ملت و نژاد و فرهنگ چگونه ملت و نژاد با عقل و شعور ومعرفت و مرامی بوده و هم اکنون نیز هستند و هستیم که با مقایسه ای بین بردگی درایران و سایر ملل و آن شیوه های احتمالا وحشیانه و خشن از سوی سایرملل هم عصر، میتوان چنین نتیجه گیری بدست آورد که باید به اجداد باستانی خود واقعا درود فرستاد و به آنان گفت آفرین به آن مرام و معرفت که با آن رفتار انسانی خود درحق بردگان و بندگان خود که برده داری کاری عادی و مرسوم هم بوده ، باعث شدند بمرور فرزندانی متولد گردند که اینک فرزندانی مثل ما پرورش یافته ایم که خدایی چنین مهربان و مرام و مسلک و دین و مذهب و انقلابی چنین معصوم و مظلوم نسیبمان گردیده.  {والبته چه بسا دادن حداقل حقوق منجمله آزادی یا مرخصی در دهمین روز یا آزادی بخاطر تولد دهمین فرزند توسط ایرانیان باستان به بردگان،باعث دادن امتیازهای دیگر در میان سایرملل و اقوام مترقی گردیده که بعنوان مثال درمورد مرخصی ، این مرخصی رفته رفته در ادیان بزرگ به 7 روز رسیده}


  {بهرحال اگر حرف و صحبتی بود >> بیغرض و منظوربود وبلکه باظلمهایی که شنیده ایم دیگران درحق بردگان خود میکردند ، خدا را شکر، جز رفتار مثبت و نیکو ازهموطنان باشرف خود ندیدیم.
  ازطرفی دیگر، من دید مثبت قضیه را دیدم و مورد بررسی خود قرار دادم و شاید ظلم هایی هم بوده که من فعلا درمتن بالا ازجناب استاد بزرگوار چیزی مشاهده ننمودم و ندیدم و اگربوده تقاضا دارم جهت کسب اطلاعات و مطالعات بیشتر آنها را نیز بیان نمایید >> که البته امیدوارم چیزی جز خوبی نباشد}

  باتشکر.

  ویرایش توسط خرد پارسی : ۱۳۹۵/۰۲/۱۳ در ساعت ۱۳:۲۴ دلیل: اصلاح

 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۴
  علاقه
  علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
  نوشته
  1,309
  حضور
  40 روز 14 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  10
  صلوات
  3676  با سلام

  در آغاز دوره هخامنشی، نهاد برده داری هنوز در ایران به طور کامل رشد نکرده بود. در میان مادها رسمی وجود داشت که به موجب آن، مردی تهیدست می‌توانست، در برابر دریافت غذای روزانه، خود را در اختیار مردی ثروتمند بگذارد. چنین شخصی وضع بردگان را داشت، اما چنانچه اربابش به او کم غذا می‌داد، او هر زمان می‌توانست وی را ترک کند. پارسیها، به هنگام تشکیل دولت شان، فقط چنین بردگی ساده‌ای را می‌شناختند و کار برده از لحاظ اقتصادی مهم نبود. اصطلاح متعارف برای مشخص کردن برده در ایران باستان، کلمة بَنْدَکَه، مشتق از بَندَه به معنای بند و زنجیر، بود، داریوش اول «ساتراپ»ها و امرای خود را بندکه‌های خود می‌خواند. همچنین داریوش اول، گاداتس، حاکم خود در دیونی، را برده «دولس / دُولوس» خویش می‌نامد. درست به سان بسیاری از کشورهای شرق باستان، تمام اتباع پادشاه، حتی عالی ترین صاحب منصبان، بندگان پادشاه شمرده می‌شدند، زین رو لقمان یونانی نوشته‌اند که جز پادشاه، تمامی مردم ایران جماعت بندگان اند. به همین ترتیب، اقتدار بزرگان خانواده‌های پدرشاهی بر افراد خانواده‌های خودشان مستبدانه بود و آنها می‌توانستند با فرزندان ایشان چون برده رفتار کنند.

  یکی از اصطلاحات فارسی باستان برای برده، «گرده»، به معنای برده برده‌های خانگی، بود. این اصطلاح در مکتوبات آرامیِ اَرشام، ساتراپ مصر در قرن پنجم پیش از میلاد، و در متون بابلی دورة هخامنشی، به صورت، «گرده / گردو»، و در اسناد عیلامی که از تخت جمشید به دست آمده به صورت، «کورتش» آمده‌است. این افراد کارگران اعضای خانواده سلطنتی و خانواد نجبای پارس در ایران و بابل و مصر بودند. در گذر زمان، معنای کلمه «کورتش» گسترش یافت و به مفهوم «کارگر» به کار رفت. در متن عیلامی کتیبه بیستون، «کورتش» معادل «مانیه» در فارسی باستان در متنِ بابلی، به معنای کارگران مزدور است. احتمالاً «مانیه» به معنای «برده خانگی» بوده‌است. بسیاری از بردگانی که برای نجبای هخامنشی و پارسی کار خانگی می‌کردند مانند نانوایان، آشپزها، ساقیان، و خواجه سرایان، نیز از بین نمایندگان ملتهای شکست خورده گرفته می‌شدند. پارسیها تعداد معینی از این بردگان را از بازار برده فروشان می‌خریدند. دانسته‌های ما درباره برده‌های تحت مالکیت خصوصی در ایران نادر و اتفاقی است. یک قرارداد بابلی خرید بردهه از تخت جمشید که سالم مانده، تاریخ دوره حکومت داریوش اول را دارد. اما طرفین قرارداد و خود برده بابلی بوده‌اند.

  در زمان هخامنشیان، در بابل و دیگر کشورهای فتح شده، نجبای پارسی به برده داران بزرگ تبدیل شدند. طبق برخی اسناد، ایرانیان برده‌های خود را در بابل می‌فروخته‌اند. در مجموع، حتی در پیشرفته ترین سرزمینهای قلمرو هخامنشی هم فقط تعداد کمی برده در قبال افراد آزاد وجود داشته‌اند و کار برده هیچگاه جایگزین کار کارگران آزاد نمی‌شده‌است. به هنگام پیدایش دولت پارس، در این نواحی برده داری تغییرات مهمی یافته بود؛ بردگی ناشی از بدهکاری دیگر مرسوم نبود. گذشته از کسانی که خودشان خود را می‌فروختند، به وثیقه گرفتن شخص در برابر وام، پیش از زمان پارسها به طور کامل از بین رفته بود. اگر بدهکاری وام خود را در مهلت مقرر نمی‌پرداخت، طلبکار حق داشت که فرزندان او را برده خود کند، یا بدهکار ورشکسته را دستگیر و در زندان بدهکاران محبوس کند، اما نمی‌توانست بدهکار را به بردگی به نفر سوم بفروشد. غالباً بدهکار وام خود را از راه کار آزاد به طلبکار می‌پرداخت و آزادیش را به دست می‌آورد. با قضاوت از روی اسناد بابلی و پاپیروسهای آرامیِ دوره هخامنشی، می‌توان گفت که بردگان اگر به خدمت ارباب ادامه می‌دادند یا غذا و لباس او را تا زمانی که زنده بود تأمین می‌کردند، گاهی آزاد می‌شدند
  فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم

 6. صلوات


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  نوشته
  1,146
  حضور
  39 روز 7 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3823  منابع اصلی را در سایت قرار بدین.دانلود کنیم بخونیم.یا خوده کتابو اسکن کنید اون قسمتشو.برده داری عربها که همه جا معروفه نیازی به تحقیق و اثبات نیست.ولی برده داری ایرانیا جای تحقیق داره.
  نقل قول نوشته اصلی توسط مقداد نمایش پست ها
  آرتورکریستن سن مستشرق دانمارکی
  چی شده اینجور مواقع حرف خارجیای کافرو قبول میکنین
  غم، مگر جز خاطر من، منزل و ماْوا نداری؟

  خوش بیا...خوش بیا...آسوده بنشین، بر دلم
  گر جا نداری…!

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۴
  نوشته
  698
  حضور
  12 روز 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1293  نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen1990 نمایش پست ها
  منابع اصلی را در سایت قرار بدین.دانلود کنیم بخونیم.یا خوده کتابو اسکن کنید اون قسمتشو.برده داری عربها که همه جا معروفه نیازی به تحقیق و اثبات نیست.ولی برده داری ایرانیا جای تحقیق داره.

  چی شده اینجور مواقع حرف خارجیای کافرو قبول میکنین

  تاریخ ایران اینقدر نقطه درخشان و پررنگ نسبت به اعراب داره که این موضوع اضلا به چشم نمیاد ....
  بله در این موارد غرب تاریخ نگار داره :))در موارد دیگه نداره دروغه الکیه :))
  مهم نیست چه سنی داری هنگام سلام کردن مادرت را در آغوش بگیر .

 10. صلوات ها 3


 11. #6

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعات تاریخی
  نوشته
  1,783
  حضور
  28 روز 11 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  4831  نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen1990 نمایش پست ها
  چی شده اینجور مواقع حرف خارجیای کافرو قبول میکنین
  با عرض سلام و ادب

  اگر با دقت و توجه مطلب را مطالعه می کردید،حتما متوجه می شدید که منابع اصلی این مطالب از کتابهای زرتشتی است و فقط یک نمونه از منابع غیر ایرانی و به اصطلاح شما کفار بیان کردیم،از باب اینکه قابل توجه افرادی باشد که فقط با استناد به منابع همین کفار بر علیه اسلام جوسازی می کنند.

  خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

 12. صلوات ها 5


 13. #7

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعات تاریخی
  نوشته
  1,783
  حضور
  28 روز 11 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  4831  نقل قول نوشته اصلی توسط سید محمد جواد نمایش پست ها
  تاریخ ایران اینقدر نقطه درخشان و پررنگ نسبت به اعراب داره که این موضوع اضلا به چشم نمیاد ....
  بله در این موارد غرب تاریخ نگار داره :))در موارد دیگه نداره دروغه الکیه :))
  با عرض سلام و ادب

  اولاً با عرض سلام و ادب

  اگر با دقت و توجه مطلب را مطالعه می کردید،حتما متوجه می شدید که منابع اصلی این مطالب از کتابهای زرتشتی است و فقط یک نمونه از منابع غیر ایرانی و به اصطلاح شما کفار بیان کردیم،از باب اینکه قابل توجه افرادی باشد که فقط با استناد به منابع همین کفار بر علیه اسلام جوسازی می کنند.

  ثانیاً کی بحث عربها را مطرح کرده که شما نمونه های درخشان تمدن ایران را به رخ می کشید،مگه اسلام یعنی عرب؟؟!! این توطئه دشمنان اسلام بوده است که بگونه ای در ذهن ها جا انداختند که اسلام یعنی عرب و عرب یعنی اسلام. حال آنکه اسلام دینی الهی و جهانی است و اختصاص به یک نژاد خاص ندارد. موضوع بحث این تاپیک این بود که با مراجعه به منابع زرتشتی ثابت شود که این ادعا که برده داری ارمغان اسلام برای ایران است،دروغی شاخدار و بی پایه و اساس است.

  خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

 14. صلوات ها 4


 15. #8

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۵
  نوشته
  410
  حضور
  20 روز 9 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  442  بنام خدا.


  نقل قول نوشته اصلی توسط مقداد نمایش پست ها
  اگر با دقت و توجه مطلب را مطالعه می کردید،حتما متوجه می شدید که منابع اصلی این مطالب از کتابهای زرتشتی است و فقط یک نمونه از منابع غیر ایرانی و به اصطلاح شما کفار بیان کردیم،از باب اینکه قابل توجه افرادی باشد که فقط با استناد به منابع همین کفار بر علیه اسلام جوسازی می کنند.


  متاسفانه یا خوشبختانه منم با این گفتار شما جناب کارشناس محترم موافقم {.البته با گفتاریا انتقاد دو بزرگوار هم همچنین}
  یا بیاییم همه با هم دست در دست هم دهیم به مهر ...
  و علم و دانش خودمونو پیشرفت بدیم که دیگه نیازی به منابع خارجی یا جهان به اصطلاح کفر نداشته باشیم {و هرچه آنها درکتب خود نوشته اند و احتمالا ربطش داده اند به فلان تاریخ نویس و تاریخ نگار قبول و باور نکنیم
  و بلکه به این گروه غربیان بگوییم شما این کتابها را بدهید بدست خود ما و خود ما میدانیم چگونه درستشان کنیم و یا ؟؟

  و یا اینکه فعلا و بناچار برای بیان تاریخ کشور خودمون {کشوروفرهنگ خودمون} به آنها و منابع آنها اکتفا کنیم و با همین روال زندگی و زبونی سر کنیم وبسوزیم و بسازیم که چرا ایرانیان درقدیم این شکستوخوارکننده مثل 300 را متحمل شدن یا اینجور کارهای زشت و ناانسانی مثلا کردند و ..
  و تا آنروز که بدست خودمان بدهند یا خواهدافتاد >> فعلا صبر و صبوری پیشه کنیم که انشاا... همه چیز در زیر سایه صبردرست خواهدشد.

  باتشکر.

  ویرایش توسط خرد پارسی : ۱۳۹۵/۰۲/۱۳ در ساعت ۱۳:۴۵ دلیل: اصلاح

 16. صلوات


 17. #9

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۴
  نوشته
  698
  حضور
  12 روز 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1293  نقل قول نوشته اصلی توسط مقداد نمایش پست ها


  با عرض سلام و ادب

  اولاً با عرض سلام و ادب

  اگر با دقت و توجه مطلب را مطالعه می کردید،حتما متوجه می شدید که منابع اصلی این مطالب از کتابهای زرتشتی است و فقط یک نمونه از منابع غیر ایرانی و به اصطلاح شما کفار بیان کردیم،از باب اینکه قابل توجه افرادی باشد که فقط با استناد به منابع همین کفار بر علیه اسلام جوسازی می کنند.

  ثانیاً کی بحث عربها را مطرح کرده که شما نمونه های درخشان تمدن ایران را به رخ می کشید،مگه اسلام یعنی عرب؟؟!! این توطئه دشمنان اسلام بوده است که بگونه ای در ذهن ها جا انداختند که اسلام یعنی عرب و عرب یعنی اسلام. حال آنکه اسلام دینی الهی و جهانی است و اختصاص به یک نژاد خاص ندارد. موضوع بحث این تاپیک این بود که با مراجعه به منابع زرتشتی ثابت شود که این ادعا که برده داری ارمغان اسلام برای ایران است،دروغی شاخدار و بی پایه و اساس است.
  سلام

  خب نقطه شروع و پیامبران و امامان ما عرب هستند .مسلمن قیاس انجام میپذیره
  خیر برده داری بوده ولی نوع و گونه فرق میکرده کلا هم باشه
  من به استاد خود حرف شما کارشناسان که فقط منابع اسلامی خودتان را قبول دارید و مابقی را رد میکنید میگویم منبع شما اعتبار ندارد ! حرف بنده این است هرجا بر وفق مراد باشد منبع اعتبار دارد
  فکر کنم حرف بنده را متوجه شدید
  مهم نیست چه سنی داری هنگام سلام کردن مادرت را در آغوش بگیر .

 18. صلوات


 19. #10

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 19 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40425  نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen1990 نمایش پست ها
  منابع اصلی را در سایت قرار بدین.دانلود کنیم بخونیم.یا خوده کتابو اسکن کنید اون قسمتشو.برده داری عربها که همه جا معروفه نیازی به تحقیق و اثبات نیست.ولی برده داری ایرانیا جای تحقیق داره.

  چی شده اینجور مواقع حرف خارجیای کافرو قبول میکنین

  با سلام
  اینجا سخن از برده دری در ایران باستان است پس اگر دفاعی دارید بیان کنید و موضوع برده داری در اسلام را در تاپیکهای خودش پی گیری کنید
  اینهم اسکن کتاب
  در ضمن چه کسی در مورد منابع تاریخی فرموده کفار و غیره ؟
  برده داری در ایران باستان


  برده داری در ایران باستان


  برده داری در ایران باستان

  برده داری در ایران باستان
  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 20. صلوات ها 2


صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۵/۰۲/۱۸, ۲۰:۲۳ : 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود