دوستم نماز نمی خونه! چگونه او را به نماز علاقمند نمایم؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دوستم نماز نمی خونه! چگونه او را به نماز علاقمند نمایم؟

سلام ..
یکی از بچه های کلاسمون هست .. اهل دیدن فیلم های سه نقطه و استمناء و ... کلا تو این فضا هاست... البته بعد از استمناء غسل میکنه!!! ولی نماز نمیخونه!!!:Moteajeb!:
میگه حسش نیس .. حالشو نداره ..
بهش گفتم فکر کن روی یه صندلی آهنی نشستی .. و میدونی چند دقیقه ی دیگه برق به این صندلی وصل میشه و میمیری!
بازم میگی حالشو ندارم از روی صندلی بلند شم؟؟
گفت: نه!
گفتم پس مشکل حال نداشتن نیست .. مشکل اینه که برق رو برق نمیدونی .. به برق بودن برق، اطمینان نداری ..

گفت : عه ... راسسسسس مییییگییییییییی ........:Kaf:
حالا سوال من اینه که :
در حال حاضر من چیکار کنم؟؟؟ چی بگم؟؟ چجوری برق بودن برق رو براش ثابت کنم ..
ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

گلپسر;799325 نوشت:
سلام ..
یکی از بچه های کلاسمون هست .. اهل دیدن فیلم های سه نقطه و استمناء و ... کلا تو این فضا هاست... البته بعد از استمناء غسل میکنه!!! ولی نماز نمیخونه!!!
میگه حسش نیس .. حالشو نداره ..
بهش گفتم فکر کن روی یه صندلی آهنی نشستی .. و میدونی چند دقیقه ی دیگه برق به این صندلی وصل میشه و میمیری!
بازم میگی حالشو ندارم از روی صندلی بلند شم؟؟
گفت: نه!
گفتم پس مشکل حال نداشتن نیست .. مشکل اینه که برق رو برق نمیدونی .. به برق بودن برق، اطمینان نداری ..

گفت : عه ... راسسسسس مییییگییییییییی ........
حالا سوال من اینه که :
در حال حاضر من چیکار کنم؟؟؟ چی بگم؟؟ چجوری برق بودن برق رو براش ثابت کنم ..
ممنون

با عرض سلام و ادب خدمت شما برادر گرامی
آفرین بر شما که دنبال اصلاح دوستان و امر به معروف و نهی از منکر آنها هستی امیدوارم این روحیه بیش از پیش ادامه یابد و البته در مسیرهای درست و صحیح و البته با توجه و مراقبت از خود.
مثال زیبایی زدید سعی کنید این مثالها را بیشتر پیدا کنید و براش بزنید.
رفتارهای انسانها بیشتر از آنکه تابع عقل و تفکرشان باشد تابع احساس می باشد لذا سعی کن ضمن تقویت قدرت تفکر احساس ایشان را برانگیزانی به این صورت که:
او را با شهدا آشنا کن از طریق مطالعه کتابها و یا شرکت در مجالس و یا حتی سفر به اردوهای راهیان نور
رفت و آمد خودتون رو به مجالس اهل بیت و مناجات ها نظیر دعای کمیل بیشتر نمایید.
مطالعه زندگی نامه علما و شهدا
سعی نمایید با دوستان مذهبی و جذاب و تاثیر گذار ارتباط گیری نمایید و دوست شوید
سفرهای زیارتی و...
این عوامل مخصوصا در صورتی که غیر مستقیم باشد تاثیرات بیشتری دارد. و خود به خود سبب افزایش ایمان و انجام واجبات و ترک محرمات می شود.
در پنه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

با سلام

پرسشگر محترم؛ احساس مسئوليت شما در قبال دوستتان، بسيار قابل تقدير است. اميدواريم كه در تغيير رفتار او موفق باشيد. همانطور كه خود شما هم مي‌دانيد، دوستتان داراي ويژگي هاي مثبت زيادي است كه شما بايد ضمن اينكه براي تغيير رفتار او تلاش مي كنيد، هيچ گاه از ويژگي هاي مثبت او غافل نشويد و بيش از آنكه بر نقاط منفي او تمركز كنيد بر نقاط مثبت او تكيه نمایید. با توجه به اينكه خوشبختانه نسبت به تغيير رفتار دوستتان تمايل زيادي داريد، مي توان به تغيير رفتار او اميدوار بود، به شرطي كه شما نكات زير را با دقت اجرا كنيد :
1. رفتار شما با وى بايد به گون ه‏اى باشد كه تحت تأثير اخلاق، عواطف و نحوه برخوردتان قرار گيرد و به افكار و انديشه‏ هاى شما - به عنوان يك فرد نمازخوان مذهبى - علاقه‏مند شود و با نفوذ در قلب و دل او، بتوانيد تغييرى در ايشان ايجاد كنيد.
2. شما ابتدا با عمل خود او را تشويق به نماز كنيد، يعني خودتان نمازتان را سر وقت بخوانيد و ساير احكام واجب را به همين صورت انجام دهيد و با عمل به دستورات الهي او را دعوت به كارهاي خوب و انجام وظايف شرعي كنيد.
3. با مهرباني او را به نماز خواندن دعوت كنيد و با او به گونه اي رفتار كنيد كه احساس اجبار و يا فشار نكند. به عنوان مثال شب، هنگام خواب از او بپرسيد كه آيا مي توانيد او را براي نماز صبح بیدار كنيد يا نه؟ با اين كار براي او احترام قائل شده ايد و تصميم گيري را بر عهده خود او گذاشته ايد. انسان ها زماني كه در انجام كاري اختيار داشته باشند بيشتر از زماني كه احساس اجبار مي كنند، رغبت نشان مي دهند.
4. در صورت همكاري با شما ولو يك گام، ايشان را مورد تشويق قرار دهيد. اگر حتي يك بار هم دو ركعت نماز خواند سعي كنيد او را تشويق كنيد.
5. سعي كنيد به گونه اي رفتار كنيد كه اعتماد او را به خود جلب كنيد، زيرا يكي از راه هاي تأثيرگذاري روي ديگران اين است كه طرف مقابل به انسان اعتماد داشته باشد. براي جلب اعتماد دوستتان سعي كنيد نسبت به او صميمت، دوستي و محبت بیشتری داشته باشيد و بدون قيد و شرط او را بپذيريد و به او محبت كنيد. اگر رشته محبت و صميميت بين شما محكم شود امكان تأثيرگذاري بيشتر مي شود.
6. او را سرزنش و توبيخ نكنيد (به خصوص در برابر افراد دیگر) و از جر و بحث و مجادله با وى بر سر نماز خواندن پرهيز كنيد.
7. كتابهايي كه مي‌تواند او را به خواندن نماز تشويق كند براي او تهيه كنيد. كتابهاي زير در اين زمينه توصيه مي‌شود.
- راز نماز، محسن قرائتى
- راز نماز، بى‏آزار شيرازى
- از ژرفاى نماز ، آيت‏الله خامنه‏اى
- اين است نقش عبادات، محمد باقر صدر.
ضمناً خودتان هم با مطالعه اين كتابها بر دانش و معرفت تان بيفزاييد و دوستتان را هم به خواندن آنها تشويق كنيد. علاوه بر كتاب هايي كه معرفي شد هر چيزي كه احتمال مي دهيد در تشويق او براي خواندن نماز مفيد است فراهم كنيد. مثلاً از نرم افزارهای مربوط به نماز يا فيلم های مربوط به نماز يا داستان هايي از انسان هاي موفقي كه به نماز اهتمام داشته اند.
8. از اموري كه مي‌تواند تأثير بسياري در نماز خواندن دوستتان داشته باشد اين است كه هنگام نماز به او بگوييد كه او هم وضو بگيرد و با هم نماز بخوانيد. يا اگر به مسجد مي‌رويد او را هم با خود به مسجد ببريد. باز هم تأكيد مي‌كنيم در اين باره زورگويي به خرج ندهيد و دعوا راه نيندازيد.
9. صفات پسنديده و نقاط مثبتي كه در ايشان هست را مد نظر قرار دهيد و همواره ايشان را به خاطر آن ويژگي هاي مثبت مورد احترام و تكريم قرار دهيد.
10. از بحث و جدل و گفتگوهاي تند با او پرهيز كنيد. دعوا و جر و بحث و گفتگوهاي آمرانه (تحکم آمیز) تأثيري در جذب ايشان به سوي نماز ندارد.
11. ايجاد تغيير و اصلاح رفتار امری کند و تدریجی است و به صورت ناگهاني صورت نمی گیرد؛ بنابراين بايد صبر و تحمل خود را افزايش دهيد تا به تدريج و آهسته آهسته رفتار او را نسبت به نماز و عبادات اصلاح كنيد.
12. دعوت به نماز را با كارهايي كه براي او مي تواند جذاب باشد، همراه كنيد. به عنوان مثال ممكن است زماني كه او را براي نماز صبح بيدار مي كنيد،‌ كسل باشد و اصلاً حوصله بيدار شدن نداشته باشد، شما مي توانيد با درست كردن يك شربت خنك و تعارف همراه با رفتارهاي مهربانانه، كسالت را تن او خارج كنيد، بدون شك او با ميل كردن شربت، انگيزه بيشتري براي نماز خواندن پيدا مي كند.
13. وضعيت و شرايط دوست خود را درك كنيد. به عنوان مثال زماني كه او با تني خسته از دانشگاه به خوابگاه پناه مي آورد و يا هنگامي كه او حوصله چنداني ندارد با او درباره نماز صحبت نكنيد، بلكه اينگونه صحبت ها را به زماني موكول كنيد كه او براي شنيدن سخنان شما حوصله دارد و تأثير پذيري او از شما بيشتر است.
14. برنامه زندگي خود را به گونه اي تنظيم كنید تا او با لذت ياد خدا آشنا شود. زماني كه انسان با لذت ياد خدا آشنا شد و از ياد خدا لذت برد، بدون شك عشق و علاقه او دروني مي شود و خود به خود و از درون به سمت عبادت خدا سوق پيدا مي كند.
15. به ياد داشته باشيد مردان موجوداتي قدرت طلب هستند،پس براي اينكه بتوانيد در او نفوذ كنيد، بايد به اين نياز طبيعي دوستتان توجه كنيد و سعي كنيد به اقتدار او احترام بگذاريد و در تمام رفتارهاي خود به گونه‌اي عمل كنيد تا حس اقتدار در او تقويت شود.
16. مانند آئينه رفتار كنيد. در اين تكنيك شما مانند آئينه، رفتارهاي نادرست دوستتان را به او منتقل مي كنيد اما بدون اينكه با او كلامي سخن بگوئيد.
17. هر شخصى يك نقطه پذيرش و به قول معروف «رگ خوابى» دارد، سعى كنيد اين رگ خواب و نقطه پذيرش را به دست آوريد و از اين كانال وارد شويد و هدف خود را تعقيب كنيد و لذا به صرف اين كه بايد شخصى را هدايت كرد بسنده نكنيد، بلكه با مطالعه بر روى خصوصيات وى، راه نفوذ در او و جلب نظر او را به دست آوريد؛ سپس زير بناهاى فكرى وي را مورد بررسى قرار داده و در اصلاح آن بكوشيد.
18. معاشرت با دوستان مذهبی، شرکت در مراسم دینی، سفرهاى زيارتى و درك فضاهاي معنوي نیز مى‏تواند در تغيير رفتار ايشان نقش مؤثرى داشته باشد. بنابراين سعى كنيد زمينه موارد یاد شده را در زندگي او ايجاد كنيد.

راهنما;801266 نوشت:
آفرین بر شما که دنبال اصلاح دوستان و امر به معروف و نهی از منکر آنها هستی امیدوارم این روحیه بیش از پیش ادامه یابد و البته در مسیرهای درست و صحیح و البته با توجه و مراقبت از خود.

ممنون بابت پاسخ ..
این رفیق ما اهل گفتگو هست ..
مثلا خودش تقریبا هر هفته میگه بیا بریم حرم (قم هستیم).. دو بار تا حالا رفتیم حرم و دو سه ساعت صحبت کردیم .. خودش زیاد میره حرم حضرت معصومه(س)
صحبتی .. چیزی که بشه براش گفت نیست که بگم؟؟

yalda solimani;801271 نوشت:
پرسشگر محترم؛ احساس مسئوليت شما در قبال دوستتان، بسيار قابل تقدير است. اميدواريم كه در تغيير رفتار او موفق باشيد. همانطور كه خود شما هم مي‌دانيد، دوستتان داراي ويژگي هاي مثبت زيادي است كه شما بايد ضمن اينكه براي تغيير رفتار او تلاش مي كنيد، هيچ گاه از ويژگي هاي مثبت او غافل نشويد و بيش از آنكه بر نقاط منفي او تمركز كنيد بر نقاط مثبت او تكيه نمایید. با توجه به اينكه خوشبختانه نسبت به تغيير رفتار دوستتان تمايل زيادي داريد، مي توان به تغيير رفتار او اميدوار بود، به شرطي كه شما نكات زير را با دقت اجرا كنيد :

خیلی هم عالی ..
ممنون بابت نکات مفیدتون ..

موضوع قفل شده است