معجزه ی سوره ی مبارکه ی طارق (ستاره ی کوبنده)

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
معجزه ی سوره ی مبارکه ی طارق (ستاره ی کوبنده)

با سلام

دانشمندان ستارگانی را در آسمان یافته اند که به نام «ستاره های آبی رنگ» نام گذاری شده اند. این ستارگان آبی رنگ در فاصله میلیون ها سال نوری از زمین قرار دارند ولی قدرت نور رسانی آن ها میلیون ها برابر بیشتر از نور خورشید است به طوری که اگر خورشید در این مسافت از ما قرار داشت، هرگز نورش به ما نمی رسید اما شدت نور این ستارگان آبی رنگ آن قدر زیاد است که توانسته اند این فواصل مکانی را در نوردیده و به زمین برسند و با وجود غبارهای فضایی که مانع رسیدن نور میلیون ها ستاره دیگر هستند، ستارگان آبی رنگ می توانند نور خود را به ما برسانند اما مطلب شگفت انگیزتر این است که این ستارگان، فرکانس هایی از نور به زمین می فرستند که گویا جوّ زمین را می کوبند به طوری که با استفاده از ابزارهای خاص فضایی می توان حتی صدای کوبیدن نور این ستارگان به جو را شنید. بنابراین دانشمندان علم ستاره شناسی، این ستارگان را «ستارگان کوبنده» نیز نام گذاری کرده اند ؛ زیرا پوشش جوّی کره زمین را به وضوح می کویند.قرآن کریم در آیات ابتدایی سوره طارق درباره ستارگان اینچنین می فرماید: «وَالسَّمَاء وَالطَّارِقِ وَمَا أَدْرَاكَ مَا الطَّارِقُ النَّجْمُ الثَّاقِبُ»
در اینجا خداوند به «طارق» یعنی کوبنده قسم یاد می کند و می پرسد آیا می دانی طارق چیست؟ و در ادامه، خود پاسخ می دهد که طارق همان ستاره فروزان است.
آری، خدای متعال در این گونه آیات به گوشه ای از عظمت آفرینش خود اشاره می کند تا به بزرگی و یگانگی او پی ببریم و حقانیّت کلام او را دریابیم و راه هدایت را در پیش گیریم.
ستارگان جادو کننده در این گیتی پهناور، ستارگانی با جرم و حجم بسیار زیاد وجود دارند که هر جرم و ستاره و غبار و سنگ متراکمی را به طرف خود می کشانند و می بلعند و گویا مأموریت آنها تمیز کردن فضا از اضافات است. خداوند متعال در آیات پانزدهم و شانزدهم سوره تکویر درباره گروهی از ستارگان چنین فرموده است: «فَلَا أُقْسِمُ بِالْخُنَّسِ الْجَوَارِ الْكُنَّسِ» منظور از ترکیب وصفی «الْجَوَارِ الْكُنَّسِ» همان ستارگانی است که فضا را مانند جادویی، تمیز می کنند.

به نام خدا.

براستی که خدا آسمان و زمین رو بی دلیل و از روی بازی و سرگرمی خلق نکرده اما دو تا پیشنهاد که حاصل تجربه هست رو میخوام خدمتتون عرض کنم :

1- وقتی میخواید یک مسئله ی علمی رو توضیح بدید، کاملا بهش مسلط بشید. صرف گنجاندن کلمات علمی، به معنای بیان مسایل علمی نیست.
2- سعی نکنید قرآن رو با علم توجیه کنید مخصوصا علم تجربی. یعنی نگید "اینکه تو این آیه گفته فلان یعنی بهمان قضیه ی علمی که امروزه کشف شده!" تا فردا که زیرآب اون قضیه ی علمی زده شد، راه حرف زدن داشته باشید.

ستایشگر :Gol:

در کلیپ هست که در آیه سوم اشاره شده که، ستاره کوبنده چاله ای درست می کند.که بعد کلیپ می گوید این چاله ها در واقع همان چاله هایی است که ستاره ی کوبنده درست می کند.اشتباه می کنم تصحیح کنید.ستاره ی کوبنده هم همون ستاره نوترونی در نظر گرفته شده.
خود کلیپ آیه سوم رو اینطور ترجمه کرده:
همان ستاره درخشان و شکافنده ی تاریکی...

حالا سوال اینکه از ترجمه بالا چطور نتیجه گرفته می شه که ستاره نوترونی چاله درست می کنه؟

من که ترجمه ی استاد آیتی رو نگاه می کردم، هیچی دستگیرم نشد.
ترجمه استاد آیتی:
سوره الطارق (86) آیه 1 وَ السَّماءِ وَ الطَّارِقِ سوگند به آسمان و به آنچه در شب آيد
سوره الطارق (86) آیه 2 وَ ما أَدْراكَ مَا الطَّارِقُ ، و تو چه داني که آنچه در شب آيد چيست ؟
سوره الطارق (86) آیه 3 النَّجْمُ الثَّاقِبُ ستاره اي است درخشنده

اگر می شه یکی لطف ترجمه دقیقی از اون آیات شان داده با نبع و اشاره کند که چطور نتیجه گرفته شده که آیه به ستاره نوترونی اشاره دارد؟مرسی

پارسا مهر;799021 نوشت:
در کلیپ هست که در آیه سوم اشاره شده که، ستاره کوبنده چاله ای درست می کند.که بعد کلیپ می گوید این چاله ها در واقع همان چاله هایی است که ستاره ی کوبنده درست می کند.اشتباه می کنم تصحیح کنید.ستاره ی کوبنده هم همون ستاره نوترونی در نظر گرفته شده.

حالا سوال اینکه از ترجمه بالا چطور نتیجه گرفته می شه که ستاره نوترونی چاله درست می کنه؟

ترجمه استاد آیتی:
سوره الطارق (86) آیه 1 وَ السَّماءِ وَ الطَّارِقِ سوگند به آسمان و به آنچه در شب آيد
سوره الطارق (86) آیه 2 وَ ما أَدْراكَ مَا الطَّارِقُ ، و تو چه داني که آنچه در شب آيد چيست ؟

اگر می شه یکی لطف ترجمه دقیقی از اون آیات شان داده با نبع و اشاره کند که چطور نتیجه گرفته شده که آیه به ستاره نوترونی اشاره دارد؟مرسی

سلام . شما به این آدرس مراجعه کنید . توی قسمت ترجمه ، ترجمه ی آیت الله مکارم شیرازی انتخاب شده . میتونید ترجمه ی انصاریان رو هم انتخاب کنید .

http://quran.anhar.ir/tarjome-7697.htm

در عربی ثقب یعنی سوراخ (چاله) و ثاقب که بر وزن فاعل است یعنی چیزی یا کسی که سوراخ یا چاله ایجاد میکند .

ترجمه ی گوگل https://translate.google.com/#auto/fa/%D8%AB%D9%82%D8%A8

قرآن مدیا;799028 نوشت:
سلام . شما به این آدرس مراجعه کنید . توی قسمت ترجمه ، ترجمه ی آیت الله مکارم شیرازی انتخاب شده . میتونید ترجمه ی انصاریان رو هم انتخاب کنید .

http://quran.anhar.ir/tarjome-7697.htm

در عربی ثقب یعنی سوراخ (چاله) و ثاقب که بر وزن فاعل است یعنی چیزی یا کسی که سوراخ یا چاله ایجاد میکند .

ترجمه ی گوگل https://translate.google.com/#auto/fa/%D8%AB%D9%82%D8%A8

ممنون.خوب در ترجمه های مکارم شیرازی هم شکافنده تاریکی آمده.حالا از شکافنده تاریکی چطور نتیجه گرفته می شود که آیه اشاره به ستاره نوترونی دارد و ستاره چاله درست می کند؟من توجیه نشدم هنوز.

پارسا مهر;799021 نوشت:

ترجمه استاد آیتی:

پارسا مهر;799029 نوشت:
ممنون.خوب در ترجمه های مکارم شیرازی هم شکافنده تاریکی آمده.حالا از شکافنده تاریکی چطور نتیجه گرفته می شود که آیه اشاره به ستاره نوترونی دارد و ستاره چاله درست می کند؟من توجیه نشدم هنوز.

سوگند به آسمان و كوبنده شب! (۱)
و تو نمى‏دانى كوبنده شب چیست! (۲) همان ستاره درخشان و شكافنده تاریكیهاست! (۳)

خوب توی کلیپ من با تصاویر و صدا ها نشون دادم که کوبنده ی شب همون ستاره ی نوترونی هست . توی آیه ی سوم هم اشاره شده که کوبنده ی شب (ستاره ی نوترونی) چاله ایجاد میکنه .

قرآن مدیا;799030 نوشت:
خوب توی کلیپ من با تصاویر و صدا ها نشون دادم که کوبنده ی شب همون ستاره ی نوترونی هست . توی آیه ی سوم هم اشاره شده که کوبنده ی شب (ستاره ی نوترونی) چاله ایجاد میکنه .
ممنونم.واقعیت من قصد ندارم بی خود گیر بدم:Nishkhand: وی من هنوز توجیه نشدم.من با آیه اول کاری ندارم.مشکل من با آیه سوم هست.چطور از آیه سوم نتیجه گرفته می شود که ستاره چاله درست می کند که بعد این چاله را به سیاه چاله ها نسبت می دهید.آیه می گوید شکافنده تاریکی.من خودم اینطور استنباط می کنم که منظور ایه این است که آن ستاره تاریکی را می شکافد و همه جا را نورانی می کند.از این قضیه چطور نتیجه گرفته می شود که ستاره چاله درست می کند که آن هم چاله ای که بخواهیم از آن سیاه چاله را بیرون بکشیم.آقای مکارم شیرازی هم در تفسیر خود نوشته اند.:

و كلمه (ثقب ) در اصل به معناى دريدن بود، و بعدها به معناى هر چيز نورانى و روشنگر شد، به اين مناسبت كه چنين چيزى پرده ظلمت را با نور خود مى درد.

نوشته اند که این ستاره گویا با نور خود پرده ظلمت را می درد.حالا ما باید نتیجه بگیریم که ستاره سیاه چاله درست می کند یا چاله درست می کند.چه جور چاله ای؟:Gig:

پارسا مهر;799039 نوشت:
ممنونم.واقعیت من قصد ندارم بی خود گیر بدم:Nishkhand: وی من هنوز توجیه نشدم.من با آیه اول کاری ندارم.مشکل من با آیه سوم هست.چطور از آیه سوم نتیجه گرفته می شود که ستاره چاله درست می کند که بعد این چاله را به سیاه چاله ها نسبت می دهید.آیه می گوید شکافنده تاریکی.من خودم اینطور استنباط می کنم که منظور ایه این است که آن ستاره تاریکی را می شکافد و همه جا را نورانی می کند.از این قضیه چطور نتیجه گرفته می شود که ستاره چاله درست می کند که آن هم چاله ای که بخواهیم از آن سیاه چاله را بیرون بکشیم.آقای مکارم شیرازی هم در تفسیر خود نوشته اند.:

و كلمه (ثقب ) در اصل به معناى دريدن بود، و بعدها به معناى هر چيز نورانى و روشنگر شد، به اين مناسبت كه چنين چيزى پرده ظلمت را با نور خود مى درد.

نوشته اند که این ستاره گویا با نور خود پرده ظلمت را می درد.حالا ما باید نتیجه بگیریم که ستاره سیاه چاله درست می کند یا چاله درست می کند.چه جور چاله ای؟:Gig:

من با تفسیر کار ندارم . شما ترجمه ی کلمه ی ثقب رو پیدا کنید . حتماً به کلمات حفره و چاله و ... برخورد میکنید . همونطور که خودتون میدونید قرآن کریم یه کتاب علمی محض نیست و فقط برای نشان دادن حقانیت پیامبر به برخی مسائل علمی اشاره کرده پس نمیشه توقع داشت که در قرآن از کلمه ی سیاه چاله استفاده بشه . ولی با یکم دقت و با توجه به اینکه علم کشف کرده سیاه چاله ها از ستاره ی نوترونی (کوبنده) به وجود میان میشه فهمید که منظور خداوند این بوده که ستاره ی کوبنده سیاه چاله ها رو به وجود میاره .

قرآن مدیا;799070 نوشت:
من با تفسیر کار ندارم . شما ترجمه ی کلمه ی ثقب رو پیدا کنید . حتماً به کلمات حفره و چاله و ... برخورد میکنید

خوب ترجمه کلمه ثقب رو از کجا پیدا کنیم؟در ترجمه هایی که خود شما گذاشتید، این کمه به شکافنده تاریکی ترجمه شده.یعنی تاریکی رو میشکافه و روشنایی ایجاد می کنه.این قضیه ربطی به حفره و چاله نداره.کجا ترجمه داریم که ثاقب همون چاله و حفره هست.شکافنده تاریکی همون حفره و چاله هست.والله من متوجه نمی شم.در هر صورت ممنون.

پارسا مهر;799073 نوشت:
خوب ترجمه کلمه ثقب رو از کجا پیدا کنیم؟در ترجمه هایی که خود شما گذاشتید، این کمه به شکافنده تاریکی ترجمه شده.یعنی تاریکی رو میشکافه و روشنایی ایجاد می کنه.این قضیه ربطی به حفره و چاله نداره.کجا ترجمه داریم که ثاقب همون چاله و حفره هست.شکافنده تاریکی همون حفره و چاله هست.والله من متوجه نمی شم.در هر صورت ممنون.

ترجمه ی گوگل https://translate.google.com/#auto/f...AB%D9%82%D8%A8

با سلام
اگر بنده طارق را در اینجا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف:hamdel:تفسیر کنم شما ایرادی می گیرید؟؟؟(این نظر کاملا شخصی است و دلیل خاصی برای آن ندارم)

مکیال;799077 نوشت:
با سلام
اگر بنده طارق را در اینجا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف:hamdel:تفسیر کنم شما ایرادی می گیرید؟؟؟(این نظر کاملا شخصی است و دلیل خاصی برای آن ندارم)

من کوچیکتر از اونی هستم که بخوام ایراد بگیرم :Nishkhand:
به نظرم قرآن نیاز به تفسیر نداره . چون کتابی ـه که برای همه ی انسان ها فرستاده شده . هر کس به میزان درک و فهم خودش از این کتاب بهره میبره . اگه شما طارق رو امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف:hamdel: تفسیر میکنی من به نظر شما احترام میزارم هر چند که دلیل خاصی هم نداشته باشی .