جمع بندی آيا بعد از مرگ هيچ عملی از هيچ كسی پذيرفته نخواهد شد؟

تب‌های اولیه

29 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آيا بعد از مرگ هيچ عملی از هيچ كسی پذيرفته نخواهد شد؟

با سلام و احترام
سوالي كه از خدمتتون داشتم اينه كه ايا خداوند تصريح دارند كه بعد از مرگ دست افراد به طور كامل كوتاه از دنياست به جز اعمالي مثل مسجد سازي و مدرسه سازي و ...؟ و اين موضوع براي همه صدق ميكنه؟
و دومين سوالم اينه كه ايا دعاي ما در حق ديگران براي ما هم ثواب داره يا خير؟ (با اثبات لطفا)
تشكر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هدی

فردا از آن ماست;798283 نوشت:
سوالي كه از خدمتتون داشتم اينه كه ايا خداوند تصريح دارند كه بعد از مرگ دست افراد به طور كامل كوتاه از دنياست به جز اعمالي مثل مسجد سازي و مدرسه سازي و ...؟ و اين موضوع براي همه صدق ميكنه؟

با سلام
بر طبق آیات 99 و 100 سوره مبارکه مومنون ، تصریح دارد بر اینکه پس از قبض روح انسان و مرگ او ، هیچ فرصت و مهلتی حتی برای انجام یک عمل به او داده نمی شود :
حَتَّى إِذَا جَاء أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قَالَ رَبِّ ارْجِعُونِ(مومنون/99) تا آنگاه كه مرگ يكى از ايشان فرا رسد مى‏گويد پروردگارا مرا بازگردانيد
لَعَلِّي أَعْمَلُ صَالِحًا فِيمَا تَرَكْتُ كَلَّا إِنَّهَا كَلِمَةٌ هُوَ قَائِلُهَا وَمِن وَرَائِهِم بَرْزَخٌ إِلَى يَوْمِ يُبْعَثُونَ(مومنون/100)شايد من در آنچه وانهاده ‏ام كار نيكى انجام دهم نه چنين است اين سخنى است كه او گوينده آن است و پشاپيش آنان برزخی است تا روزى كه برانگيخته خواهند شد.
لذا فرصتی برای انجام هیچ کاری پس از مرگ وجود ندارد . روایات هم براین مساله تصریح دارند .حضرت امیر علیه السلام می فرمایند :...فَکُونُوا مِنْ أَبْنَاءِ الْآخِرَةِ وَ لَا تَکُونُوا مِنْ أَبْنَاءِ الدُّنْیَا فَإِنَّ الْیَوْمَ عَمَلٌ وَ لَا حِسَابَ وَ الْآخِرَةَ حِسَابٌ وَ لَا عَمَلَ ...(1)
..پس از فرزندان آخرت باشید و از فرزندان دنیا نباشید پس همانا امروز روز عمل است و حسابی در کار نیست و آخرت روز حساب است و عملی در کار نیست....

(1)- بحار الانوار ، ج67، ص 77

البته همانطور که خودتان هم فرمودید اعمالی هست که اگر شخص در دنیا انجام دهد پس از مرگ ثواب آن عمل پیوسته برای او جاری خواهد بود ، حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند :فرمود:«وقتی فرزند آدم بمیرد عمل و کردارش منقطع می‌شود، مگر سه کار؛ ۱. فرزند صالحی داشته باشد که برایش دعا و استغفار نماید. ۲. کتاب و دانشی از خود بجا بگذارد که دیگران از آن استفاده ببرند. ۳. « صدقه جاریه (2)
بجز این کارهایی که فرد در دنیا انجام داده و پیوسته جاری است و ثوابش به او میرسد ، کار و فعل جدیدی پس از مرگ نمی تواند انجام دهد .

(2)- جامع الاخبار، ص ۱۰۵

و اين موضوع براي همه صدق ميكنه؟

این بخش سوال شما کمی تامل برانگیز است و اگر به بخش اول سوالتان منضم کنیم :
ايا خداوند تصريح دارند كه بعد از مرگ دست افراد به طور كامل كوتاه از دنياست

قبل از پاسخ به سوالتان یک سوال برای بنده بوجود می آید و آن اینکه منظور شما از کوتاه بودن دست افراد از دنیا چیست ؟ ایا منظورتان این است که فرد بعد از مرگ فعل و کاری برای خودش بتواند انجام دهد و بر ذخیره و توشه اش بیافزاید یا منظور دیگری دارید ؟لطفا برای پاسخ صحیح تر به سوالتان به پرسش بنده پاسخ دهید .

الدنیا مزرعة الآخره

آخرت، زمان برداشت محصول است.
دنیا زمان کاشت محصول.
در زمان برداشت، دیگر نمی توان محصولی کاشت و فقط همان چیزی که قبلاً کاشته شده برداشت می گردد و دیگر به آن اضافه نخواهد شد.

اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

عد از مرگ دست افراد به طور كامل كوتاه از دنياست به جز اعمالي مثل مسجد سازي و مدرسه سازي و ...؟

سلام
میت دیگر کاری از دستش بر نمی آید فلذا عمل دیگر معنا ندارد؛ اما تأثیر عمل (اعمال) گذشته، مانند مواردی که ذکر نمودید، در نامه کردار ثبت می شود.

ايا دعاي ما در حق ديگران براي ما هم ثواب داره يا خير؟

امام سجاد (علیه السلام): دعای مؤمن از سه حال خارج نیست؛ یا برایش ذخیره می گردد یا در دنیا برآورده می شود یا بلایی را که می خواهد به او برسد دفع می کند.

هدی;799360 نوشت:
آخرت روز حساب است

سلام.اگر آخرت روز حساب است.پس ماجرای شفاعت چیست؟؟مگر گفته نمی شود ا در آخرت تنها نتیجه اعمال خود را می بینیم و قرار نیست که خدا انتقام بگیرد یا نه و شما می فرمایید آخرت تنها روز حساب است.با این حساب شفاعت چگونه وارد عمل شده و گناهان را می بخشاید.شما حدیثی از پیامبر هم نقل کردید.که سه مورد هستند که پس از مرگ هم ثوابشن به مرده می رسد.ولی اشاره ای به شفاعت نداشتید.پس جایگاه و نحوه تاثیر گذاری شفاعت چگونه است و آیا شفاعت در این بحث جایی ندارد؟

پارسا مهر;799383 نوشت:
سلام.اگر آخرت روز حساب است.پس ماجرای شفاعت چیست؟؟مگر گفته نمی شود ا در آخرت تنها نتیجه اعمال خود را می بینیم

دقیقا صحیح می فرمایید...در قیامت، نتیجه ی اعمال خویش را خواهیم دید.
شفاعت هم اگر نصیب ما گردد نتیجه ی اعمال خوب ما خواهد بود.
وقتی کسی با تقوا و اطاعت از خدا شایستگی خود را نشان دهد، اگر گاهی هم لغزش و گناهی مرتکب شده باشد، مورد شفاعت قرار گرفته و آمرزیده می گردد.
آن شخص با عمل خود نشان داده که لیاقت این را دارد که مورد شفاعت واقع گردد...بنابراین این هم نتیجه ی عمل است.

روایت است که امام حسن علیه السلام می فرمایند حضرت زهرا سلام الله علیها تمام شب را برای دیگران دعا می کردند!

همچنین روایت است که اگر برای دیگران دعا کنیم، هفتادهزار برابرش نصیب خود ما می گردد.

قطعاً خیرخواهی برای دیگران دارای اجر است.
خیرخواهی برای دیگران گاهی به صورت کمک عملی است، گاهی به صورت راهنمایی دادن و توصیه کردن، گاهی هم دعا کردن!

اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

لبیک یا علی النقی;799395 نوشت:
مورد شفاعت قرار گرفته و آمرزیده می گردد

ببخشید می تونم بپرسم دقیقا در شفاعت چه رخ می دهد.چون من بارها شنیده ام که می گویند که خدا قرار نیست انتقام بگیرد و یا ببخشاید و یا نبخشاید.ما نتیجه اعمال خود را می بینیم.آتش جهنم عینیت اعمال ماست.پس اینجا شما حرف از آمرزیده شدن زدید.این به این معناست که خدا می بخشد؟مگر بخشیدن یا نبخشیدن خدا فرقی به حال ما می کند.ما مگر عینیت یافته اعمال خود را نمی بینیم؟خلاصه من نتوانسته ام هنوز بین نتیجه اعمال دیدن و شفاعت جمع بزنم.و منی دانم دقیق در شفاعت چه پیش می آید.

با عرض سلام آیا این چندهزار امامزاده ای که شفیع بین انسانهای زنده و خداوند هستند خودشان به خاطر این وساطت هیچ ثوابی نمی برند؟!

پارسا مهر;799398 نوشت:
من نتوانسته ام هنوز بین نتیجه اعمال دیدن و شفاعت جمع بزنم.و نمی دانم دقیق در شفاعت چه پیش می آید
سلام به شما دوست عزیز
شفاعت بخشی از نتیجه اعمال شماست

جناب "لبیک یا علی النقی" پاسخ کاملی به شما دادند:

لبیک یا علی النقی;799395 نوشت:
وقتی کسی با تقوا و اطاعت از خدا شایستگی خود را نشان دهد ، اگر گاهی هم لغزش و گناهی مرتکب شده باشد، مورد شفاعت قرار گرفته و آمرزیده می گردد. آن شخص با عمل خود نشان داده که لیاقت این را دارد که مورد شفاعت واقع گردد...بنابراین این هم نتیجه ی عمل است

بنده هم با مثالی توضیح ایشان را کامل می کنم

معلمی به شاگردانش میگوید اگر کسی در امتحان نمره

9 بگیرد ، بخاطر تلاشی که کرده من به او ارفاق میکنم و نمره اش را 10 میکنم تا قبول شود
حالا شاگردی که چندان قوی نبوده ، تلاش میکند و بیشتر درس میخواند و نمراتش را از 3 و 4 ، به نمره 9 می رساند و در نتیجه مشمول ارفاق معلم میشود
شفاعت هم به نوعی شبیه به همین مثال است

Reza-D;799551 نوشت:
سلام به شما دوست عزیز
شفاعت بخشی از نتیجه اعمال شماست

جناب "لبیک یا علی النقی" پاسخ کاملی به شما دادند:

بنده هم با مثالی توضیح ایشان را کامل می کنم

معلمی به شاگردانش میگوید اگر کسی در امتحان نمره

9 بگیرد ، بخاطر تلاشی که کرده من به او ارفاق میکنم و نمره اش را 10 میکنم تا قبول شود
حالا شاگردی که چندان قوی نبوده ، تلاش میکند و بیشتر درس میخواند و نمراتش را از 3 و 4 ، به نمره 9 می رساند و در نتیجه مشمول ارفاق معلم میشود
شفاعت هم به نوعی شبیه به همین مثال است

با سلام.وقتی علمایی، حتی خود کارشناسان این سایت میخواهند جهنم و وعده های عذاب خدا را توصیف کنند.می گویند خدا مثلا مثل سازمان دخانیات یا سازمان پزشکی اخطار می دهد که سیگار سرطان زا است.سیگار بکشید سرطان میگیرید.خدا نمی گویدکه هرکس سیگار کشید من او را مجازات می کنم و سرطانی اش می کنم.بلکه سرطان نتیجه عمل و عینیت یافته عمل سیگاراست و خدا نیست که مجازات کند یا انتقام بگیرد.خدا هم می گوید این کارها را بکنی، جهنم داری.خود کارشناسان می گویند، خدا تنها تذکر و اخطار می دهد.جهنم تجسم یافته اعمال ماست.مثل سیگار و سرطان.خدا قرار نیست مجازات کند ویا انتقام بگیرد.خدا فقط اخطار و تذکر می دهد.
حالا با این توضیح.فرض کنید که شخصی سیگار کشید که و در شرف سرطانی شدن بود.آیا اینجا منطقی است که بگوییم خدا اگر بخشید شخص دیگر سرطان نمی گیرد؟مگر سرطان گرفتن یا نگرفن شخص از سر انتقام ویا مجازات خدا بود که خدا حالا بخواهد ببخشد یا نه؟؟حالا اینجا یکی ثمره اعمالش این است که به جهنم بیافتد و خود کارشناسان می گویند اینجا شخص قرار است نتیجه و عینیت یافته اعمال خود را ببیند.نه اینکه خدا انتقام بگیرد و یا مجازات کند.خوب حالا اینجا هم بخشیده شدن یا نبخشیده شدن شخص توسط خدا چه نقشی در عینیت یافتن عمل شخص دارد؟مثل این است که سازمان دخانیات بگوید.باشد من توی سیگاری را بخشیدم،پس تو دیگر سرطان نمی گیری!!
حالا حرف من این است که شفاعت چطور وارد عمل می شود.دوستمان فرمودن.با شفاعت شخص آمرزیده می شود.من احساس کردم، آمرزیدن یعنی همان بخشیده شدن.که من احساس می کنم بخشیده شدن با نتیجه اعمال خود دیدن متناقض است.شما هم مثال ارفاق معلم زدید.ولی کمی گنگ بود.

پارسا مهر;799555 نوشت:
مثل این است که سازمان دخانیات بگوید.باشد من توی سیگاری را بخشیدم،پس تو دیگر سرطان نمی گیری!!
مشکل اینجاست که شما دارید بصورت 0 و 100 به موضوع نگاه می کنید
یعنی اینطور نگاه میکنید که یا شخص سیگار میکشد و سرطان میگیرد ، یا سیگار نمیکشد و سرطان نمیگیرد!
درحالی که اعمال نیک و بد ما چه از نظر کمی و چه کیفی ، بسیار بسیار حالات مختلفی می تواند داشته باشد
در واقع بهتر است بگوئیم فرد سیگاری احتمالش زیاد است که سرطان بگیرد ، اما آیا هر فردی که سیگار بکشد سرطان خواهد گرفت؟

من با مثال خودتان مطلب را توضیح میدهم ، اما برای ساده شدن موضوع ، فقط سه حالت را نام می برم
سه نفر را تصور بفرمائید:

1 - شب و روز سیگار میکشد و هرگز سبزیجات استفاده نمیکند
2 - گاهی سیگار میکشد و گاهی سبزیجات استفاده میکند
3 - اصلاً سیگار نمیکشد و همیشه از سبزیجات استفاده میکند

نفر اول کسی است که قطعاً سرطان می گیرد
نفر سوم هم کسی است که به هیچ عنوان سرطان نمیگیرد
اما نفر دوم ، همان موضوع بحث ما میشود. یعنی این فرد با اینکه سیگار هم میکشد ، اما چون گاهی سبزیجات هم خورده ، به پزشک این فرصت را می دهد که با مقداری دارو او را از ابتلا به سرطان دور کند. برخلاف نفر اول که آنقدر سیگار کشیده و آنقدر از غذای سالم دوری کرده که دیگر امکان برگشت او وجود ندارد

به این نکته دقت بفرمائید که درست است برای نفر اول ، این پزشک است که با یک سری دارو تلاش میکند او را درمان کند (مثل اجازه برای شفاعت)
اما این عمل خودش بوده که چنین موقعیتی را برای پزشک فراهم کرده
یعنی تفاوت نفر دوم با نفر اول در این بوده که نفر دوم ، کمتر سیگار میکشیده
(کمتر گناه میکرده)
و گاهی هم غذای سالم استفاده میکرده
(کار نیکو انجام میداده)

پارسا مهر;799555 نوشت:
من احساس می کنم بخشیده شدن با نتیجه اعمال خود دیدن متناقض است
شما بخشیده شدن را حالتی عارض بر نتیجه اعمال می دانید ، در حالی که بخشیده شدن خودش یکی از نتایج است. لذا اگر شما بخشیده شدن را نیز یکی از نتایج عمل در نظر بگیرید ، آن وقت دیگر تناقضی وجود ندارد

بله شفاعت هست ولی به شرطها و شروطها
امام صادق علیه السلام در بستر هنگام مرگ خطاب به بازماندگان گفتند و الله شفاعت ما بکسی که نماز رو سبک بشمارد نخواهد رسید.
پس یکی از شرطها سبک نشمردن نمازه.
مثلا" داری نماز میخونی وسطش بفهمی اشتباه خوندی یا موبایلت زنگ بخوره از حالت نماز بدون تشهد و سلام گفتن خارج بشی.
یا تا آخر وقت به تاخیرش بندازی.یا برات امر مهمی نباشه
اینا رو امام جعفر صادق علیه السلام فرموده والله شفاعت نمیکنیم.
پس در قیامت شفاعت هست ولی شامل حال همه نمیشه.باید یه سری امتیازها(اعمال صالح) داشته باشی تا مشمول شفاعت قرار بگیری.

من منتظر حضور بزرگوار پاسخگو و جمع بندي ايشون تا به اينجا هستم تا سوال رو ادامه بدم

Reza-D;799589 نوشت:
مشکل اینجاست که شما دارید بصورت 0 و 100 به موضوع نگاه می کنید
یعنی اینطور نگاه میکنید که یا شخص سیگار میکشد و سرطان میگیرد ، یا سیگار نمیکشد و سرطان نمیگیرد!
درحالی که اعمال نیک و بد ما چه از نظر کمی و چه کیفی ، بسیار بسیار حالات مختلفی می تواند داشته باشد
در واقع بهتر است بگوئیم فرد سیگاری احتمالش زیاد است که سرطان بگیرد ، اما آیا هر فردی که سیگار بکشد سرطان خواهد گرفت؟

سلام.خیر.مشکل من در این است که می گویم اینکه شخص که سیگار می کشد سرطان می گیرد یا نه ربطی به اینکه سازمان پزشکی او را ببخشد یا نبخشد ندارد.به عبارتی اینکه شخص به جهنم بیافتد ربطی به اینکه خدا او را ببخشد یا نبخشد ندارد.و این در حالیست که گفته می شود که در شفاعت ائمه واسطه شده و از خدا می خواهند که گناها را ببخشد.مثل این است که من واسطه بشوند به سازمان پزشکی و به پزشکان و یا سازمان دخانیات بگویم که این سیگاری را ببخشید!!خوب گیرم پزشکان سیگاری را بخشیدن.بخشیدن و نبخشیدن چه اثری بر حال سیگاری دارد؟؟

معمولا به ما گفته می شود که ائمه واسطه می شوند که خدا ما را ببخشد.
پس اگر به شفاعت و به اینکه ما نتیجه اعمال و عینیت یافته اعمال خود را می بینیم اعتقاد مندیم، باید بپذیریم که نوع نگاه خدا به ما و بخشیدن و نبخشیده شدنمان توسط خدا هیچ تاثیری بر ما ندارد و شفاعت به طرق دیگری وضعیت ما را دگرگون می کند.حالا چطور...برایم سوال است.
امیدوارم منظورم را درست رسانده باشم.

پارسا مهر;800321 نوشت:
امیدوارم منظورم را درست رسانده باشم
سلام
از ابتدا هم منظور شما را متوجه شدم برادر و پاسخش را دادم ، ولی فکر کنم مطالعه نفرمودید
بنده در پست شماره
16 پاسخ این فرمایش شما را دادم. مطالعه بفرمائید ، اگر واضح نبود بگوئید تا توضیح کاملتری بدهم

Reza-D;800325 نوشت:
سلام
از ابتدا هم منظور شما را متوجه شدم برادر و پاسخش را دادم ، ولی فکر کنم مطالعه نفرمودید
بنده در پست شماره 16 پاسخ این فرمایش شما را دادم. مطالعه بفرمائید ، اگر واضح نبود بگوئید تا توضیح کاملتری بدهم

بله من متوجه شدم منظورتان را.ولی فکر می کنم شما هنوز قضیه را نگرفته اید.البته شایدم اشتباه می کنم.حرف شما این است که آ بخشیده شدن هم ثمره عمل فرد است.ولی این تفاوتی در قضیه نمی کند.
مثلا حرف شما این است که فرد سیگاری، سیگار کشیدنش از سر اجبار بوده یا از سر بی اطلاعی بوده و از این جهت، پزشکان او را می بخشند.یعنی بخشیده شدن شخص سیگاری ثمره اعمالش بوده.او بی قصد و قرض و با بی اطلاعی سیگار می کشیده.ولی به هر حال این بخشیده شدن هرچند نتیجه اعمال شخص است، ولی باز تفاوتی و تاثیری در سرطانی شدن فرد سیگاری ندارد.حرف بنده این است که بخشیدن یا نبخشیدن توسط پزشکان هیچ اثری بر سرطانی بودن شخص ندارد.حالا چه این بخشیده شدن نتیجه اعمال شخص سیگاری باشد چه نباشد.
حالا اینجا هم خدا می بخشد یا نمی بخشد.نباید در جهنمی شدن شخص اثری بگذارد.حالا به فرض بخشیده شدن نتیجه اعمالش باشد.در قضیه تفاوتی ایجاد نمی شود.همانطور که در هر صورت، بخشیده شدن توسط پزشکان تفاوتی و اثری در سرطانی شدن یا نشدن فرد سیگاری ندارد.

پارسا مهر;800329 نوشت:
حرف شما این است که آن بخشیده شدن هم ثمره عمل فرد است
بله ، اما نه به آن شکلی که شما تصور میکنید
شما بخشیده شدن توسط خدا را همراه با صدور فعلی از خداوند در نظر گرفته اید ، در حالیکه اینطور نیست

در قرآن ، سوره بقره آیه 7 خداوند میفرماید:
خداوند بر دل‏ها و بر گوش‏هاى آنان مهر نهاده و بر ديدگانشان پرده‏ اى است و عذابى بزرگ خواهند داشت

ابتدا نظرتان را در مورد این آیه بفرمائید
آیا خداوند به عمد دارد این گروه را به سوی جهنم میبرد؟ به زور؟ بدون اینکه خودشان بخواهند؟

Reza-D;800357 نوشت:
بله ، اما نه به آن شکلی که شما تصور میکنید
شما بخشیده شدن توسط خدا را همراه با صدور فعلی از خداوند در نظر گرفته اید ، در حالیکه اینطور نیست

در قرآن ، سوره بقره آیه 7 خداوند میفرماید:
خداوند بر دل‏ها و بر گوش‏هاى آنان مهر نهاده و بر ديدگانشان پرده‏ اى است و عذابى بزرگ خواهند داشت

ابتدا نظرتان را در مورد این آیه بفرمائید
آیا خداوند به عمد دارد این گروه را به سوی جهنم میبرد؟ به زور؟ بدون اینکه خودشان بخواهند؟

خوب اینکه منظور آیه دقیق چه هست...شاید کار سختی باشد.گویا خدا با مهر زدن بر دل ها و گوشهای کسانی که با پشت کردن به خدا و انسانیت، خود را در مسیر ظلالت و گمراهی انداخته اند برای همیشه آنها را از رسیدن به حق و خدا و انسانیت محروم می کنند.گویا آنها خود خواسته اند که دیگر هیچگاه به سوی خدا راه نیابند و با رفتار و اعمالشان این را ثابت کرده اند از این رو خدا هم بر دلها و گوشهای آنها مهر زده.نمی دونم درست فهمیده ام یا نه.و نمی دانم ارتباط این آیه را به بحث.کمی شفاف تر صحبت کنید ممنون می شوم.

پارسا مهر;800369 نوشت:
کمی شفاف تر صحبت کنید ممنون می شوم
به روی چشم

پارسا مهر;800369 نوشت:
نمی دانم ارتباط این آیه را به بحث
شما فرمودید که بخشش خداوند ، چیزی جدای از نتیجهء اعمال است
بنده هم این مثال را زدم و منظورم این بود که آیا مهر زدن خداوند ، کاری خارج از نتیجهء عمل خود افراد نیست؟
آنها باید نتیجه عمل خود را ببینند ، نه اینکه خداوند به دلهای آنها مهر بزند

اما شما پاسخش را به خوبی فرمودید:

پارسا مهر;800369 نوشت:
آنها خود خواسته اند که دیگر هیچگاه به سوی خدا راه نیابند
تا اینجا درست فرمودید ، اما در ادامهء صحبت شما ، نکته ای هست که پاسخ سؤال تاپیک شما هم در آن وجود دارد
شما در ادامه فرمودید:
پارسا مهر;800369 نوشت:
و با رفتار و اعمالشان این را ثابت کرده اند از این رو خدا هم بر دلها و گوشهای آنها مهر زده
خیر!

در مثالی که درمورد سیگار زدید ، گفتید که اگر بنا باشد پاداش یا عذاب ما ، نتیجه عمل ما باشد ، دیگر بخشیدن یا نبخشیدن پزشکان تاثیری ندارد
اما موضوع این است که بخشیدن یا نبخشیدن پزشکان ، با بخشش خداوند تفاوت دارد
در پست بعد کامل عرض میکنم

پارسا مهر;800369 نوشت:
ز این رو خدا هم بر دلها و گوشهای آنها مهر زده
فعل خداوند با فعل ما متفاوت است. یعنی اینطور نیست که یک موضوعی پیش بیاید و بعد خداوند بخواهد درمورد آن تصمیم بگیرد که چه کند. بلکه همهء هستی عین ارادهء خداوند است

مثالی برای شما میزنم:

آتش را چه کسی خلق کرده؟ خدا
دست انسان را چه کسی خلق کرده؟ خدا
چه کسی دست انسان را جوری خلق کرده که در آتش بسوزد؟ خدا

در نتیجه موارد بالا ، اگر کسی دستش را در آتش کند و دستش بسوزد ، نتیجه عمل خودش است ، اما طبق قانونی که خداوند قرار داده
در نتیجه این جمله هم اشتباه نیست که بگوئیم:

خدا دست او را سوزانده

نکته اینکه خدا نیامده دست او را بگیرد و در آتش کند و بگوید: حالا که حرفم را گوش نکردی دستت را میسوزانم!
بلکه خداوند تمام قواعد را جوری خلق کرده که نتیجه رفتن دست در آتش ، سوختن باشد
و نتیجه زیادی گناه ، مهر خوردن به دل باشد
و نتیجه یک سری اعمال خوب ، شفاعت شدن باشد

برای هیچ کدام از اینها هم بعد از اتفاق فکر نمیکند که چه تصمیمی بگیرد
بلکه اینها عین فعل خداوند هستند

با سلام و عرض ادب
و تشکر از بزرگوارانی که در مباحث شرکت کردند
متاسفانه استارتر محترم مبحثی کاملا کلامی و اعتقادی را در اینجا مطرح کرده اند به گونه ای که زاویه سوال و اصل موضوع مورد سوالشان ، تفسیری نیست بلکه کلامی است .
بهر حال بنده ان شاء الله توضیحاتی عرض میکنم و مشروح و مبسوط بحث در باب توسل و شفاعت را باید در بخش کلام و عقاید پیگیر باشند .

پارسا مهر;799383 نوشت:
اگر آخرت روز حساب است.پس ماجرای شفاعت چیست؟؟مگر گفته نمی شود ا در آخرت تنها نتیجه اعمال خود را می بینیم و قرار نیست که خدا انتقام بگیرد یا نه و شما می فرمایید آخرت تنها روز حساب است.با این حساب شفاعت چگونه وارد عمل شده و گناهان را می بخشاید.

پارسا مهر;799398 نوشت:
در شفاعت چه رخ می دهد.چون من بارها شنیده ام که می گویند که خدا قرار نیست انتقام بگیرد و یا ببخشاید و یا نبخشاید.ما نتیجه اعمال خود را می بینیم.آتش جهنم عینیت اعمال ماست.پس اینجا شما حرف از آمرزیده شدن زدید.این به این معناست که خدا می بخشد؟مگر بخشیدن یا نبخشیدن خدا فرقی به حال ما می کند.ما مگر عینیت یافته اعمال خود را نمی بینیم؟خلاصه من نتوانسته ام هنوز بین نتیجه اعمال دیدن و شفاعت جمع بزنم.و منی دانم دقیق در شفاعت چه پیش می آید.

ايا دعاي ما در حق ديگران براي ما هم ثواب داره يا خير؟

این سه بخش نشان دهنده ی این است که پرسش مطرح شده از دو زاویه مورد بحث قرار گرفته است :
1- مکانیسم شفاعت در آخرت
2- نوع یا میزان یا چگونگی انتفاع شخص شفیع - نه شفاعت شده - از عمل شفاعت .

ادامه دارد ....

هدی;800518 نوشت:
1- مکانیسم شفاعت در آخرت

استاد انصاریان به نقل از منشور جاوید در پاسخ به این سوال میگویند:
"اعتقاد به تجسم اعمال با مسئله شفاعت كه از ضروریات شریعت اسلام است نیز منافات ندارد؛ زیرا همان‎ گونه كه در این جهان قوانین الهی از طریق اسباب و علل ویژه عمل می‎ كنند، در سرای آخرت نیز چنین است و هیچ اشكالی ندارد كه شفاعت به عنوان یك علت و سبب قوی‎ تر، در موارد خاص تجسم اعمال غلبه نماید، همان ‎گونه كه اسباب و علل طبیعی نیز گاهی یكدیگر را خنثی می‎ سازند.
به عبارت دیگر: همان‎گونه كه توبه قبل از فرا رسیدن مرگ، مانع از تجسم و تمثل گناه در سرای دیگر می‎شود، شفاعت نیز در جهان دیگر از موانع تجسم عمل به شمار می‎رود."(1)

در واقع باید دانست عواملی وجود دارند که مانع عینیت یافتن عمل می شوند مانند توبه شخص قبل از مرگ که حتی اگر بلافاصله بعد از توبه ، اجلش برسد ، توبه او مانع تجسم اعمالش خواهد شد . شفاعت نیز از دیگر عواملی است که مانع عینیت یافتن عمل می شود .

ادامه ....

(1)- دفتر اطلاع رسانی استاد انصاریان به نقل از :منشور جاوید ، ج 8،صص 435ـ434

هدی;800518 نوشت:
2- نوع یا میزان یا چگونگی انتفاع شخص شفیع - نه شفاعت شده - از عمل شفاعت .

فردی که به مقام شفاعت می رسد در واقع حوزه ی اختیارات و قدرت او گسترده تر از سایر بهشتیان است در حقیقت ، مقامی که او در آن قرار گرفته است - یعنی مقام شفاعت- چنین اقتضایی دارد .شفاعت کنندگان هر چند خود دارای مراتب یکسانی نیستند اما شفاعت آنها به اذن الهی است : ...مَن ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ ...(بقره/255) ...كيست آن كس كه جز به اذن او در پيشگاهش شفاعت كند...
حال این مساله که آیا شفاعت نمودن منجر به رسیدن خیر، ثواب یا پاداشی هم به خود شفیع می شود البته بنده در جایی ندیده ام ،بنظر می رسد افزایش مراتب ایمان و درجات فرد بهشتی ، او را اینه ای برای بروز صفات الهی قرار میدهد ( ایجاد ، فیض رسانی و...) این مساله یعنی شفیع ، شفاعت نمیکند تا سودی ببرد یا ثوابی به او بدهندبلکه در مقام فیض رسانی به سایر کسانی است که شرایط شفاعت نمودن را دارند همانگونه که خداوند جل و علی ، فیاض مطلق است .

لطفا اگر سوالات مطروحه کاملا در حوزه ی مسائل کلامی است در بخش ها و انجمن عقاید و کلام مطرح شوند . متشکرم

پرسش:
آيا خداوند تصريح دارند كه بعد از مرگ دست افراد به طور كامل كوتاه از دنيا است؟

پاسخ:
با سلام
بر طبق آیات سوره مبارکه مومنون ، تصریح دارد بر اینکه پس از قبض روح انسان و مرگ او ، هیچ فرصت و مهلتی حتی برای انجام یک عمل به او داده نمی شود :
حَتَّى إِذَا جَاء أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قَالَ رَبِّ ارْجِعُونِ(1) تا آنگاه كه مرگ يكى از ايشان فرا رسد مى‏گويد پروردگارا مرا بازگردانيد
لَعَلِّي أَعْمَلُ صَالِحًا فِيمَا تَرَكْتُ كَلَّا إِنَّهَا كَلِمَةٌ هُوَ قَائِلُهَا وَمِن وَرَائِهِم بَرْزَخٌ إِلَى يَوْمِ يُبْعَثُونَ(2)شايد من در آنچه وانهاده ‏ام كار نيكى انجام دهم نه چنين است اين سخنى است كه او گوينده آن است و پشاپيش آنان برزخی است تا روزى كه برانگيخته خواهند شد.

لذا فرصتی برای انجام هیچ کاری پس از مرگ وجود ندارد . روایات هم براین مساله تصریح دارند .حضرت علی (علیه السلام) می فرمایند :...فَکُونُوا مِنْ أَبْنَاءِ الْآخِرَةِ وَ لَا تَکُونُوا مِنْ أَبْنَاءِ الدُّنْیَا فَإِنَّ الْیَوْمَ عَمَلٌ وَ لَا حِسَابَ وَ الْآخِرَةَ حِسَابٌ وَ لَا عَمَلَ ...(3)
..پس از فرزندان آخرت باشید و از فرزندان دنیا نباشید پس همانا امروز روز عمل است و حسابی در کار نیست و آخرت روز حساب است و عملی در کار نیست....
البته اعمالی هست که اگر شخص در دنیا انجام دهد پس از مرگ ثواب آن عمل پیوسته برای او جاری خواهد بود ،

حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند:«وقتی فرزند آدم بمیرد عمل و کردارش منقطع می‌شود، مگر سه کار؛ ۱. فرزند صالحی داشته باشد که برایش دعا و استغفار نماید. ۲. کتاب و دانشی از خود بجا بگذارد که دیگران از آن استفاده ببرند. ۳. « صدقه جاریه (4)
بجز این کارهایی که فرد در دنیا انجام داده و پیوسته جاری است و ثوابش به او میرسد ، کار و فعل جدیدی پس از مرگ نمی تواند انجام دهد .

منابع:
1.(مومنون/99)
2.(مومنون/100)

(3)- بحار الانوار ، ج67، ص 77
(4)- جامع الاخبار، ص ۱۰۵

کلید واژه ها: عمل پس از مرگ، دنیا محل عمل، آخرت روز حساب

موضوع قفل شده است