جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا در دین سختی نیست؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  692
  حضور
  52 روز 19 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  81
  صلوات
  4020

  آیا در دین سختی نیست؟
  بسم الله الرحمن الرحیم
  با عرض سلام و وقت بخیر. بی مقدمه میرم سر اصل مطلب.
  یه سوال دارم. اونم این که مگه خدا خودش قرآن نگفته تو دین سختی نیست؟ پس چرا بعضی احکام مخصوصا برای ما خانوم ها انقدر سخته؟ مثلا نماز خوندن در حالت استحاضه برای ما خانوم ها واقعا سخته چیکار کنیم با این احکام سخت واقعا؟ اگر انجام ندیم که گناه کردیم. انجام هم بدیم برامون خیلی سخته. حتی من شنیدم حدیث داریم با این مضمون که زنی که مستحاضه است و نمازهاش رو میخونه ثواب مجاهد فی سبیل الله رو داره... خب چرا باید یه کار واجب انقدر سخت باشه که ثواب مجاهد فی سبیل الله رو داشته باشه؟ من نمیخوام این ثواب رو... به جای این ثواب اگه تکلیفی برامون خدا نمیذاشت خیلی راحت تر بودم. چیکار کنم؟
  خدایا من به تو اعتراضی ندارم. خیلی هم دوست دارم و میدونم که همه کارات با حکمته ولی باید این سوال رو میپرسیدم.
  ممنون از وقتی که در اختیارم میذارید. لطفا یه جواب قانع کننده و در عین حال تسکین دهنده بهم بدید. خیلی ناراحتم از این موضوع. ممنونم

  خون پاک شـهدا منتظر توست بیا
  سرِ مصباحِ هدی منتظر توست بیا
  وارث خون خدا و پســر خــون خدا
  به خدا خون خدا منتظر توست بیا


  قرار منتظران مهدی: هر شب راس ساعت 10، دعای الهی عظم البلاء (کلیک)

  دختران پرده رو

 2. صلوات


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  21,953
  حضور
  195 روز 9 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  40
  صلوات
  60629  با نام و یاد دوست  آیا در دین سختی نیست؟
  کارشناس بحث: استاد شعیب

 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  1,850
  حضور
  25 روز 13 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4428  با سلام خدمت شما کاربر گرامی
  آیات قرآن بیان کننده این مطلب است که خدا راحتی را در احکام مبنای دین اسلام قرار داده است:
  یرید الله بکم الیسر و لا یرید بکم العسر.(بقره 185)
  خداوند برای شما آسانی می خواهد و برای شما دشواری نمی خواهد.
  و ما جعل علیکم فی الدین من حرج.(78 حج)
  و در دین بر شما سختی قرار نداده است.

  آیات فوق در ضمن دو تا از احکام الهی یعنی روزه و جهاد نازل شده است و خدا می فرماید که دین اسلام دین سختی نیست و برای پیروانش دشواری و سختی را اراده نکرده است. همان گونه که می دانید هر دوی این احکام چه روزه و چه جهاد از سری احکام هایی هستند که در آن سعی و کوشش و مبارزه با خواست های درونی به روشنی یافت می شود. این آیات نشان از تخفیفاتی است که خدا در این احکام سخت قرار داده است یکی برای کسی که مریض است یا به سفر می رود برای کمک به احوال او روزه در آن زمان از او برداشته می شود و همچنین جهاد برای کسانی که مشکل جسمی دارند نیز تخفیف داده شده است.
  اما دانستن یک نکته خیلی مهم است و آن این که همان گونه که خدا راحتی جسم را در احکام در نظر می گیرد راحتی روح را هم در نظر می گیرد چه این که خدا رب و مربی انسان هاست و احکام او قوانین و راهکار رساندن این انسان دو بعدی(روح و جسم) به سعادت است. پس خدا همانطور که برای جسم انسان اراده راحتی را کرده است برای روح او نیز اراده راحتی را کرده و می خواهد این انسان را در این دو بعد به کمال برساند مضاف بر آن این انسان یک زندگی فردی دارد و یک زندگی اجتماعی که خدا برنامه ریز و رب انسان در تمامی ابعاد شخصی (روحی و جسمی) و اجتماعی اوست. گاهی راحتی یکی از این ابعاد با دیگری تزاحم می کند که خدا راحتی روح و جامعه را بر راحتی جسم برتری داده است.
  تکلیف همان گونه که از نام آن هم پیداست همراه کلفت و سختی است و این سختی که همراه تکلیف است برای دو منظور قرار داده شده است: 1- ساخته شدن انسان در مسیر عبودیت پروردگار 2- آزمایش انسان ها
  انسان به طور عادی راحت طلب است خدا برای این که انسان را در این مسیر آزمایش کند او را دچار سختی هایی می کند تا خوب از بد و سره از نا سره شناخته شوند و الا انسان ها در جایی که تمامی وسایل رفاهی و زندگی بی درد سر فراهم شده باشد و هیچ تلاشی نخواسته باشند بکنند آزمایش نمی شوند. به عنوان مثال تا آهن پاره ها در کوره گداخته نشوند خوب و بد خودشان را نشان نمی دهند. و فلز شمشیر و در و پنجره و .. از هم شناخته نمی شوند.
  از طرف دیگر خدا که انسان ها را ساخته و خلق کرده می داند این انسان با میزان خاصی از سختی ها و مرارت ها ساخته شده و آماده پذیرش مراتب بالا تر می شود به قول معروف چوب های درختان کویری سفت است. و درختی که بر کنار رود همیشه جاری بروید نرم است.
  این تکالیف همه برای ورزیده تر کردن انسان در مسیر عبودیت است انسان طبعا به راحتی و مسائل سفلی حیوانی گرایش دارد خدا برای این که بهره های عالم غیب را به او برساند باید او را از این تن پرستی ها جدا کند و هیچ راهی برای درک این لذات معنوی و رسیدن به رضوان خدا و بهشت جاویدان او به جز طی این مسیر پر تکلف به صورت ارادی و اختیاری نیست. (دقیقا مثل دانش آموز اول ابتدایی که برای رسیدن به دکترا باید خیلی تلاش کند از خواب و تفریح خود بگذرد و خود را محدود کند و ... تا به آن برسد)
  البته این نکته مهم را باید دریافت که: این راه و روش که با تکلیف همراه است از سوی خالق این انسان قرار داده شده است و بهترین راه کم خطر ترین راه و در عین حال پرثمر ترین راه را به بشر توسط دین معرفی می کند. (راهی که مصلحت جان و جسم و جامعه در آن لحاظ شده باشد از این رو احکام دارای مصلحت هستند گاهی ما این مصلحت را می دانیم گاهی نمی دانیم)
  و نکته دیگر این احکام با این که سخت هست اما هیچ گاه خارج از وسع و توان انسان نیست. و حتی اگر مانند جهاد خیلی هم سخت باشد و شاید در آن کشته شدن هم باشد اما شرایط مکلف شدن به آن توسط خدا در نظر گرفته شده است.
  اما درباره احکام زنان که خود خدا می فرماید: وَيَسْأَلُونَكَ عَنِ الْمَحِيضِ قُلْ هُوَ أَذًى فَاعْتَزِلُواْ النِّسَاء فِي الْمَحِيضِ حتی یطهرن (تو را از حيض زنان می پرسند بگو : حيض رنجی است پس در ايام حيض از، زنان دوری گزينيد و به آنها نزديک مشويد تا پاک گردند) و از اذی برای آن به کاربرده است باید چند نکته را توجه کرد:
  1- خدا در این احکام برای زنان بیشترین تخفیف را قائل شده است نماز و روزه زمان حیض برای آنها برداشته شده است و این تخفیف بزرگی است.
  2- استحاضه احکام مختلفی دارد که اکثر آنها آسان هستند اما در آن مواردی که سخت می شود به ندرت رخ می دهد و اکثری افراد گرفتار آن نیستند و این اقلی هم مورد آزمایش الهی هستند که خدا ببیند آنها به دستورات دین پایبندند یا نه؟
  3- البته در همین موارد هم حتما مصلحت های جسمی و روحی برای زن مستحاض است که با این غسل ها و نماز ها استیفا می شود.
  پس در مجموع باید بدانیم که: تمامی احکام دین طبق مصالح و مفاسد است و اگر برای ما سخت بود در آن راه به سوی سعادت نهفته است . 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۴
  علاقه
  علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
  نوشته
  1,309
  حضور
  40 روز 13 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  10
  صلوات
  3676  با سلام

  برخی از مردم ادعا می‌کنند که اسلام یک دین سخت و دشوار است. شما بفرمایید که چگونه این دین برای عمل کردن به دستوراتش ساده است؟ چنان‌که خداوند در آیه‌ای از سوره بقره آورده اسلام را با دیگر ادیان مقایسه کنید. آنجا که می‌فرماید: «خداوند برای شما آسانی را در نظر گرفته است نه سختی را آسانی و نرمش در ذات هر دین آسمانی قرار دارد؛ چرا که به تعبیر قرآن کریم، دین الهی، یک امر فطری است؛ یعنی گوهری است که آفرینش انسان‌ها آن‌را می‌طلبد: «با یکتاپرستى روى به دین آور، این آفرینشى است که خدا مردم را به آن شیوه آفرید، تغییرى در آفرینش خدا نیست، این است آیین استوار اما بیشتر مردم نمی‌دانند از این‌رو، احکام الهی و برنامه‌های عملی موافق فطرت انسان‌ها است؛ یعنی ممکن نیست در شرع مقدّس، دعوتی باشد که ریشه آن در اعماق فطرت آدمی نباشد و ممکن نیست چیزی در اعماق وجود انسان باشد و شرع، با آن مخالفت کند بنای دین اسلام -که کامل‌ترین دین الهی است نیز بر همین محور بوده و آسان‌گیری و نرمش، با احکام و قوانین آن همراه است. روشنی مبادی و سادگی مفاهیم آن که برای هر انسان عاقل و متمدنی قابل درک است، شریعتی ساده و فابل فهم، منطقی و معقول که هر فطرت پاک و سالمی ندای آن‌را اجابت می‌کند. این حقیقت در کلام پیامبر اکرم(ص) به زیبایی مطرح شده است. یکی از اصحاب پیامبر(ص) به نام عثمان بن مَظعون روزها به روزه و شب‌ها به عبادت می‌پرداخت و به زندگی خود توجه نمی‌کرد و این امر، شکایت همسر او را در پی داشت. حضرتشان خطاب به عثمان فرمود: «ای عثمان! خداوند
  متعال، مرا به رهبانیت (گوشه‌گیری از مردم و ترک دنیا) نفرستاده است؛ بلکه مرا به شریعت و دینی که مستقیم و آسان است، مبعوث کرده است» قرآن کریم نیز، این اصل را مبنای تشریع احکام خویش قرار داده است، و آسانی را ویژگی ممتاز شریعت اسلامی معرّفی می‌فرماید؛ زیرا مبادی و اصول آن این چنین است:خدا، آسانىِ شما را می‌خواهد، و دشوارىِ شما را نمی‌خواهد و در دین (اسلام) براى شما هیچ مشقّت و سختى طاقت‌فرسایى قرار نداده است خداوند هیچ‌کس را جز به اندازه توانش تکلیف نمی‌کند جز این نیست که (خداوند) بر شما، مردار و خون و گوشت خوک و حیوانى را که (وقت تذکیه) نام غیر خدا بر آن برده شده حرام کرده. اما کسى که ناچار (از خوردن آنها) شود در حالى‌که در اصل خواهان آن نبوده و از حد ضرورت هم تجاوز ننموده باشد بر او گناهى نیست، که خداوند بسیار آمرزنده و مهربان است این آیات و روایات دیگر ثابت می‌کند که مبادی دین اسلام نه تنها آسان هستند و اسلام انسان را به انجام چیزی فراتر از طاقت و توان خود مکلف نکرده و مسئولیت‌هایی فراتر از توانایی‌هایش بر او ننهاده است؛ بلکه این تکالیف و مسئولیت‌ها برای انسان ممکن و در حد توانایی‌هایش است
  تا برای انجام ندادن امور شرعی یا ارتکاب کارهای مخالف دستورات اسلامی، هیچ‌گونه عذر و دلیلی وجود نداشته باشد. بنابراین، روح احکام اسلامی با آسان‌گیری همراه است و همین، راز اقبال گسترده ملت‌های مختلف به دین اسلام بود. دین اسلام از آغاز ظهورش همواره با مبارزه‌های کوچک و بزرگ و بدعت گزاری‌ها و مکتب بافی‌های گوناگون مواجه بوده است. و هیچ بُرهه‌ای از زمان نبوده است که اسلام با دشمنی روبرو نشده باشد. با این حال، آسانی و فطری بودن اصول و عقایدش از یک طرف و آسانی و عقلانی بودن احکام و تکالیفش ضامن دفاع نیرومند و جدّی اسلام از خود بوده و عامل گسترش آن در گذرگاه تاریخ گشته است.
  فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  1,850
  حضور
  25 روز 13 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4428

  جمع بندی
  سوال:
  خدا در قرآن گفته در دین سختی نیست؟چرا بعضی احکام برای ما خانوم ها انقدر سخته؟مثلا نماز خوندن در حالت استحاضه برای ما خانوم ها واقعا سخته  پاسخ:
  با سلام خدمت شما کاربر گرامی
  آیات قرآن بیان کننده این مطلب است که خدا راحتی را در احکام مبنای دین اسلام قرار داده است:
  یرید الله بکم الیسر و لا یرید بکم العسر.(بقره 185)
  خداوند برای شما آسانی می خواهد و برای شما دشواری نمی خواهد.
  و ما جعل علیکم فی الدین من حرج.(78 حج)
  و در دین بر شما سختی قرار نداده است.

  آیات فوق در ضمن دو تا از احکام الهی یعنی روزه و جهاد نازل شده است و خدا می فرماید که دین اسلام دین سختی نیست و برای پیروانش دشواری و سختی را اراده نکرده است. همان گونه که می دانید هر دوی این احکام چه روزه و چه جهاد از سری احکام هایی هستند که در آن سعی و کوشش و مبارزه با خواست های درونی به روشنی یافت می شود. این آیات نشان از تخفیفاتی است که خدا در این احکام سخت قرار داده است یکی برای کسی که مریض است یا به سفر می رود برای کمک به احوال او روزه در آن زمان از او برداشته می شود و همچنین جهاد برای کسانی که مشکل جسمی دارند نیز تخفیف داده شده است.
  اما دانستن یک نکته خیلی مهم است و آن این که همان گونه که خدا راحتی جسم را در احکام در نظر می گیرد راحتی روح را هم در نظر می گیرد چه این که خدا رب و مربی انسان هاست و احکام او قوانین و راهکار رساندن این انسان دو بعدی(روح و جسم) به سعادت است. پس خدا همانطور که برای جسم انسان اراده راحتی را کرده است برای روح او نیز اراده راحتی را کرده و می خواهد این انسان را در این دو بعد به کمال برساند مضاف بر آن این انسان یک زندگی فردی دارد و یک زندگی اجتماعی که خدا برنامه ریز و رب انسان در تمامی ابعاد شخصی (روحی و جسمی) و اجتماعی اوست. گاهی راحتی یکی از این ابعاد با دیگری تزاحم می کند که خدا راحتی روح و جامعه را بر راحتی جسم برتری داده است.
  تکلیف همان گونه که از نام آن هم پیداست همراه کلفت و سختی است و این سختی که همراه تکلیف است برای دو منظور قرار داده شده است: 1- ساخته شدن انسان در مسیر عبودیت پروردگار 2- آزمایش انسان ها
  انسان به طور عادی راحت طلب است خدا برای این که انسان را در این مسیر آزمایش کند او را دچار سختی هایی می کند تا خوب از بد و سره از نا سره شناخته شوند و الا انسان ها در جایی که تمامی وسایل رفاهی و زندگی بی درد سر فراهم شده باشد و هیچ تلاشی نخواسته باشند بکنند آزمایش نمی شوند. به عنوان مثال تا آهن پاره ها در کوره گداخته نشوند خوب و بد خودشان را نشان نمی دهند. و فلز شمشیر و در و پنجره و .. از هم شناخته نمی شوند.
  از طرف دیگر خدا که انسان ها را ساخته و خلق کرده می داند این انسان با میزان خاصی از سختی ها و مرارت ها ساخته شده و آماده پذیرش مراتب بالا تر می شود به قول معروف چوب های درختان کویری سفت است. و درختی که بر کنار رود همیشه جاری بروید نرم است.
  این تکالیف همه برای ورزیده تر کردن انسان در مسیر عبودیت است انسان طبعا به راحتی و مسائل سفلی حیوانی گرایش دارد خدا برای این که بهره های عالم غیب را به او برساند باید او را از این تن پرستی ها جدا کند و هیچ راهی برای درک این لذات معنوی و رسیدن به رضوان خدا و بهشت جاویدان او به جز طی این مسیر پر تکلف به صورت ارادی و اختیاری نیست. (دقیقا مثل دانش آموز اول ابتدایی که برای رسیدن به دکترا باید خیلی تلاش کند از خواب و تفریح خود بگذرد و خود را محدود کند و ... تا به آن برسد)
  البته این نکته مهم را باید دریافت که: این راه و روش که با تکلیف همراه است از سوی خالق این انسان قرار داده شده است و بهترین راه کم خطر ترین راه و در عین حال پرثمر ترین راه را به بشر توسط دین معرفی می کند. (راهی که مصلحت جان و جسم و جامعه در آن لحاظ شده باشد از این رو احکام دارای مصلحت هستند گاهی ما این مصلحت را می دانیم گاهی نمی دانیم)
  و نکته دیگر این احکام با این که سخت هست اما هیچ گاه خارج از وسع و توان انسان نیست. و حتی اگر مانند جهاد خیلی هم سخت باشد و شاید در آن کشته شدن هم باشد اما شرایط مکلف شدن به آن توسط خدا در نظر گرفته شده است.
  اما درباره احکام زنان که خود خدا می فرماید: وَيَسْأَلُونَكَ عَنِ الْمَحِيضِ قُلْ هُوَ أَذًى فَاعْتَزِلُواْ النِّسَاء فِي الْمَحِيضِ حتی یطهرن (تو را از حيض زنان می پرسند بگو : حيض رنجی است پس در ايام حيض از، زنان دوری گزينيد و به آنها نزديک مشويد تا پاک گردند) و از اذی برای آن به کاربرده است باید چند نکته را توجه کرد:
  1- خدا در این احکام برای زنان بیشترین تخفیف را قائل شده است نماز و روزه زمان حیض برای آنها برداشته شده است و این تخفیف بزرگی است.
  2- استحاضه احکام مختلفی دارد که اکثر آنها آسان هستند اما در آن مواردی که سخت می شود به ندرت رخ می دهد و اکثری افراد گرفتار آن نیستند و این اقلی هم مورد آزمایش الهی هستند که خدا ببیند آنها به دستورات دین پایبندند یا نه؟
  3- البته در همین موارد هم حتما مصلحت های جسمی و روحی برای زن مستحاض است که با این غسل ها و نماز ها بدست می آید
  پس در مجموع باید بدانیم که: تمامی احکام دین طبق مصالح و مفاسد است و اگر برای ما سخت بود در آن راه به سوی سعادت نهفته است .

  ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۵/۱۰/۳۰ در ساعت ۱۴:۲۳

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۰۴/۳۰, ۱۲:۰۰ : 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود