صفحه 46 از 46 نخست ... 6162636444546
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ***** فاطمه ، فاطمه است *****

نوشته
    8,206
    حضور
    195 روز 22 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    29281

تمام عظمت و بزرگى همه و همه يكجا در وجود‏اميرالمؤمنين على(ع) جمع شده است و على با اين همه عظمت همتا و كفو فاطمه(س) است كه اگر على(ع) نمى‏بود فاطمه(س) همتايى نمى‏داشت. بنابراين اصولاً زندگانى فاطمه(س) را بايد در كنار‏اميرالمؤمنان على(ع) مشاهده كرد، ‏چرا كه على و فاطمه را تنها وصلت ازدواج به هم پيوند نداده است بلكه آن دو در ايمان خويش به هم پيوسته‏اند؛ آنان دو تن نيستند بلكه دو بعد عنصرى يك ايمانند، ‏دو دست يك پيكره جهادند، ‏دو فرزند يك فضيلتند، ‏دو سوى يك كعبه‏اند، ‏دوروى يك خورشيدند، ‏همچون دو بخش كلمه «توحيد» بيانگر يك وحدتند؛ صلابت حق در رخسار على(ع) مى‏درخشد و عطوفت خدا در چهره فاطمه(س) لبخند مى‏زند...
    على(ع) جلال خداست و فاطمه(س) جمال او، ‏على(ع) سطوت الهى است و فاطمه(س) رحمت آن؛ على(ع) پدر مؤمنان است و فاطمه(س) مادر مهربان آنان، ‏على را با فاطمه بايد ديد و فاطمه را با على، ‏فاطمه(س) پيراهن على(ع) است و على رداى فاطمه است، ‏امامت شهسوارى است كه عصمت همسر اوست، ‏عصمت مليكه‏اى است كه‏امامت شوهر اوست... پيامبر عظيم(ص) در دو تنديس قدسى جلوه‏گر است: قاطعيّت او در على(ع) و رحمت او در فاطمه(س)؛ فاطمه را با على بايد شناخت، ‏عقاب آسمان معرفت كه همبال با شهبازى چون على(ع) در اوجهاى نور پرواز مى‏كند و كدام فضيلت برتر از اين مى‏توان تصوّر كرد كه انسانى همبال‏امير مؤمنان على(ع) در اوجهايى كه آن بزرگ زير بال دارد پرواز نمايد، ‏امام راستين علم و شرف كه سزاوار خويش، ‏فرموده است: «يَنهدرُ عَنّى السَّيْلُ و لا يَرْقَى‏ الىَّ الطَّيُر...»[

*****  فاطمه ، فاطمه است   *****

نوشته
    8,206
    حضور
    195 روز 22 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    29281

من آن كوهسار بلندم كه سيل علم و معرفت از دامانم سرازير است و پرنده‏اى به سوى اوج‏هاى من توان پرواز ندارد، ‏و تنها فاطمه(س) است كه همبال على(ع) در عقابگاه قلّه‏ هاى زندگى او پرواز كرده است.
    سراسر زندگى پر نور فاطمه(س) همچون همسرش‏اميرمؤمنان(ع) به زهد و تقوى و عبادت و انجام وظايف الهى سپرى شده است؛ و اينك در متن روايات و تاريخ، ‏فرازهايى از زندگى پر نور او را به روايت همسر بزرگوارش بررسى مى‏كنيم.
    رفتار حضرت زهرا(س) با شوهر در عاليترين مرحله صفا و مهربانى بود، ‏نه تنها هرگز خاطر شوهر را نرنجانيد، ‏بلكه ياور مهربان و نوازشگر دلسوز براى شوهر بود، ‏و در همه صحنه‏ هاى زندگى، ‏همدم و همدرد و شريك زندگى على(ع) بود، ‏براى روشن شدن اين مطلب به نمونه‏ هايى‏اشاره مى‏كنيم

نوشته
    8,206
    حضور
    195 روز 22 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    29281

1- پيامبر(ص) روزى نزد دخترش فاطمه(س) آمد و ضمن احوالپرسى، ‏پرسيد: «شوهرت را چگونه يافتى؟» فاطمه(س) در پاسخ گفت: «اور ا بهترين شوهر يافتم» پيامبر(ص) فرمودند: «دخترم! شوهرت، ‏نيكو همسرى است، ‏در هيچ كارى از دستور او سرپيچى نكن».[ 1 ]
    2-‏امير مؤمنان على(ع) در سخنى در شأن حضرت زهرا(س) فرمود:
    سوگند به خدا من زهرا(س) را تا آن هنگام كه خداوند او را به سوى خود برد، ‏خشمگين نكردم، ‏در هيچ كارى موجب ناخشنودى او نشدم، ‏او نيز مرا خشمگين نكرد و هيچگاه موجب ناخشنودى من نشد.2

1. كشف الغمّه، ‏ج 1، ‏ص 491.
    2. كشف الغمّه، ‏ج 1، ‏ص 492

نوشته
    8,206
    حضور
    195 روز 22 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    29281

3- پيوند مقدّس همسرى زهرا(س) و على(ع) به قدرى با صفا و پر مهر بود، ‏و وجود زهرا(س) به قدرى براى حضرت على(ع) مايه آرامش و خشنودى بود كه على(ع) در سخنى مى‏فرمايد: «من به چهره زهرا نگاه مى‏كردم، ‏همين نگاه، ‏هرگونه غم و اندوه را از من برطرف مى‏نمود».[ 1 ]
    4- فاطمه(س) در يارى على(ع) و همكارى با او در رنج‏ها و دشوارى‏ها و غم‏ها به قدرى كوشا بود، ‏كه وقتى پيامبر(ص) از على(ع) پرسيد: «زهرا(س) را چگونه همسرى يافتى؟» على(ع) بى‏درنگ در پاسخ گفت: او را در راستاى اطاعات خداوند، ‏ياورى نيكو يافتم.
    حضرت على(ع) در مورد خانه دارى همسرش مى‏فرمايد:
    فاطمه(س) با اينكه از محبوبترين افراد نزد رسول خدا(ص) بود، ‏آنقدر با مشك آب كشيد و حمل كرد كه اثر بند مشك در سينه‏اش نمايان شد، ‏و آنقدر خانه را جارو كرد كه لباس‏هايش غبار آلود شد، ‏و آنقدر زير ديگ آتش افروخت كه رنگ لباسش تغيير كرد، ‏زحمات طاقت فرساى او به جايى رسيد كه به او گفتم: نزد پدرت برو و تقاضاى كنيز كن، ‏تا در كارها تو را كمك كند، ‏او نزد پدر رفت، ‏چند نفر از جوانان را در محضر پدر ديد، ‏چيزى نگفت و بازگشت، ‏روز بعد صبح شخص رسول خدا(ص) به خانه ما آمد و به فاطمه(س) فرمود: «ديروز نزد من آمدى، ‏چه حاجتى داشتى؟» فاطمه(س) از روى شرم چيزى نگفت، ‏ترسيدم پيامبر(ص) برخيزد و برود، ‏عرض كردم: «اى رسول خدا! فاطمه آنقدر آسيا را گردانده كه دست هايش آبله نموده، ‏و آنقدر خانه را جارو كرده كه لباسش غبار آلود شده، ‏و آنقدر آتش زير ديگ گذارده، ‏كه رنگ لباسش دگرگون شده، ‏به او گفتم: اگر نزد پدر بروى و كنيزى را براى كمك، ‏كنى بجا است.» پيامبر(ص) فرمود: چيزى را به شما بياموزم كه بهتر از خدمتكار است، ‏آنگاه گفتن ذكر 33 مرتبه «اَلْحَمْدُللَّهِ» و 33 بار «سُبحان اللَّه» و 34 بار «اللَّهُ اكَبر» هنگام خواب را به ما آموخت، ‏فاطمه(س) 3 بار فرمود: «از خدا و رسولش خشنود شدم.»3
    1. كشف الغمّه، ‏ج 1، ‏ص 492.
    2. بحار الانوار - ج 43، ‏ص 117.
    3. بيت الاحزان - ص 43

نوشته
    8,206
    حضور
    195 روز 22 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    29281

حضرت فاطمه زهرا(س) از ديدگاه ائمه معصومين(عليهم السّلام
    1 -‏امير المؤمنين على(ع):
    روزى هنگامى كه وارد منزل شدم ديدم رسول خدا(ص) در حاليكه حسن در سمت راست و حسين در سمت چپ و فاطمه(س) پيش روى آن حضرت نشسته بودند، ‏مى‏فرمايد: اى حسن و اى حسين، ‏شما دو كفّه ترازو هستيد و فاطمه زبانه آن است، ‏دو كفّه جز به وسيله زبانه يكسان و هماهنگ نمى‏شود و زبانه نيز جز بر روى دو كفّه استوار نمى‏ماند، ‏شما دو نفر‏امام هستيد و مادرتان داراى مقام شفاعت است. 1
    1- كشف الغمه - ج 1 - ص 506.

نوشته
    8,206
    حضور
    195 روز 22 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    29281

- حضرت حسن بن على(ع):
    ‏امام حسن مجتبى(ع) مى‏فرمايد: در شب جمعه‏اى مادرم فاطمه(س) در محراب ايستاد و به عبادت خداوند پرداخته و تا هنگام دميدن سپيده صبح پيوسته در حال ركوع و سجود بود، ‏شنيدم كه نام‏هاى يكايك مردان و زنان با ايمان را برده بر ايشان دعاى فراوان كه دو براى خود از خداوند چيزى نخواست به آن حضرت گفتم: اى مادر، ‏چرا به همان‏گونه كه براى ديگران دعا مى‏كنى براى خويشتن دعا نمى‏نمايى؟ فرمود: فرزندم بايد كه همسايه را به خود مقدم داشت.

صفحه 46 از 46 نخست ... 6162636444546

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۱۰/۲۱, ۲۳:۱۰ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری