صفحه 46 از 46 نخست ... 6162636444546
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: *** سوگواره فاطمه زهرا سلام الله علیها *****

نوشته
    8,269
    حضور
    198 روز 4 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    29488

تمام عظمت و بزرگى همه و همه يكجا در وجود‏اميرالمؤمنين على(ع) جمع شده است و على با اين همه عظمت همتا و كفو فاطمه(س) است كه اگر على(ع) نمى‏بود فاطمه(س) همتايى نمى‏داشت. بنابراين اصولاً زندگانى فاطمه(س) را بايد در كنار‏اميرالمؤمنان على(ع) مشاهده كرد، ‏چرا كه على و فاطمه را تنها وصلت ازدواج به هم پيوند نداده است بلكه آن دو در ايمان خويش به هم پيوسته‏اند؛ آنان دو تن نيستند بلكه دو بعد عنصرى يك ايمانند، ‏دو دست يك پيكره جهادند، ‏دو فرزند يك فضيلتند، ‏دو سوى يك كعبه‏اند، ‏دوروى يك خورشيدند، ‏همچون دو بخش كلمه «توحيد» بيانگر يك وحدتند؛ صلابت حق در رخسار على(ع) مى‏درخشد و عطوفت خدا در چهره فاطمه(س) لبخند مى‏زند...
    على(ع) جلال خداست و فاطمه(س) جمال او، ‏على(ع) سطوت الهى است و فاطمه(س) رحمت آن؛ على(ع) پدر مؤمنان است و فاطمه(س) مادر مهربان آنان، ‏على را با فاطمه بايد ديد و فاطمه را با على، ‏فاطمه(س) پيراهن على(ع) است و على رداى فاطمه است، ‏امامت شهسوارى است كه عصمت همسر اوست، ‏عصمت مليكه‏اى است كه‏امامت شوهر اوست... پيامبر عظيم(ص) در دو تنديس قدسى جلوه‏گر است: قاطعيّت او در على(ع) و رحمت او در فاطمه(س)؛ فاطمه را با على بايد شناخت، ‏عقاب آسمان معرفت كه همبال با شهبازى چون على(ع) در اوجهاى نور پرواز مى‏كند و كدام فضيلت برتر از اين مى‏توان تصوّر كرد كه انسانى همبال‏امير مؤمنان على(ع) در اوجهايى كه آن بزرگ زير بال دارد پرواز نمايد، ‏امام راستين علم و شرف كه سزاوار خويش، ‏فرموده است: «يَنهدرُ عَنّى السَّيْلُ و لا يَرْقَى‏ الىَّ الطَّيُر...»[

2. صلوات

نوشته
    8,269
    حضور
    198 روز 4 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    29488

من آن كوهسار بلندم كه سيل علم و معرفت از دامانم سرازير است و پرنده‏اى به سوى اوج‏هاى من توان پرواز ندارد، ‏و تنها فاطمه(س) است كه همبال على(ع) در عقابگاه قلّه‏ هاى زندگى او پرواز كرده است.
    سراسر زندگى پر نور فاطمه(س) همچون همسرش‏اميرمؤمنان(ع) به زهد و تقوى و عبادت و انجام وظايف الهى سپرى شده است؛ و اينك در متن روايات و تاريخ، ‏فرازهايى از زندگى پر نور او را به روايت همسر بزرگوارش بررسى مى‏كنيم.
    رفتار حضرت زهرا(س) با شوهر در عاليترين مرحله صفا و مهربانى بود، ‏نه تنها هرگز خاطر شوهر را نرنجانيد، ‏بلكه ياور مهربان و نوازشگر دلسوز براى شوهر بود، ‏و در همه صحنه‏ هاى زندگى، ‏همدم و همدرد و شريك زندگى على(ع) بود، ‏براى روشن شدن اين مطلب به نمونه‏ هايى‏اشاره مى‏كنيم

4. صلوات

نوشته
    8,269
    حضور
    198 روز 4 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    29488

1- پيامبر(ص) روزى نزد دخترش فاطمه(س) آمد و ضمن احوالپرسى، ‏پرسيد: «شوهرت را چگونه يافتى؟» فاطمه(س) در پاسخ گفت: «اور ا بهترين شوهر يافتم» پيامبر(ص) فرمودند: «دخترم! شوهرت، ‏نيكو همسرى است، ‏در هيچ كارى از دستور او سرپيچى نكن».[ 1 ]
    2-‏امير مؤمنان على(ع) در سخنى در شأن حضرت زهرا(س) فرمود:
    سوگند به خدا من زهرا(س) را تا آن هنگام كه خداوند او را به سوى خود برد، ‏خشمگين نكردم، ‏در هيچ كارى موجب ناخشنودى او نشدم، ‏او نيز مرا خشمگين نكرد و هيچگاه موجب ناخشنودى من نشد.2

1. كشف الغمّه، ‏ج 1، ‏ص 491.
    2. كشف الغمّه، ‏ج 1، ‏ص 492

6. صلوات

نوشته
    8,269
    حضور
    198 روز 4 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    29488

3- پيوند مقدّس همسرى زهرا(س) و على(ع) به قدرى با صفا و پر مهر بود، ‏و وجود زهرا(س) به قدرى براى حضرت على(ع) مايه آرامش و خشنودى بود كه على(ع) در سخنى مى‏فرمايد: «من به چهره زهرا نگاه مى‏كردم، ‏همين نگاه، ‏هرگونه غم و اندوه را از من برطرف مى‏نمود».[ 1 ]
    4- فاطمه(س) در يارى على(ع) و همكارى با او در رنج‏ها و دشوارى‏ها و غم‏ها به قدرى كوشا بود، ‏كه وقتى پيامبر(ص) از على(ع) پرسيد: «زهرا(س) را چگونه همسرى يافتى؟» على(ع) بى‏درنگ در پاسخ گفت: او را در راستاى اطاعات خداوند، ‏ياورى نيكو يافتم.
    حضرت على(ع) در مورد خانه دارى همسرش مى‏فرمايد:
    فاطمه(س) با اينكه از محبوبترين افراد نزد رسول خدا(ص) بود، ‏آنقدر با مشك آب كشيد و حمل كرد كه اثر بند مشك در سينه‏اش نمايان شد، ‏و آنقدر خانه را جارو كرد كه لباس‏هايش غبار آلود شد، ‏و آنقدر زير ديگ آتش افروخت كه رنگ لباسش تغيير كرد، ‏زحمات طاقت فرساى او به جايى رسيد كه به او گفتم: نزد پدرت برو و تقاضاى كنيز كن، ‏تا در كارها تو را كمك كند، ‏او نزد پدر رفت، ‏چند نفر از جوانان را در محضر پدر ديد، ‏چيزى نگفت و بازگشت، ‏روز بعد صبح شخص رسول خدا(ص) به خانه ما آمد و به فاطمه(س) فرمود: «ديروز نزد من آمدى، ‏چه حاجتى داشتى؟» فاطمه(س) از روى شرم چيزى نگفت، ‏ترسيدم پيامبر(ص) برخيزد و برود، ‏عرض كردم: «اى رسول خدا! فاطمه آنقدر آسيا را گردانده كه دست هايش آبله نموده، ‏و آنقدر خانه را جارو كرده كه لباسش غبار آلود شده، ‏و آنقدر آتش زير ديگ گذارده، ‏كه رنگ لباسش دگرگون شده، ‏به او گفتم: اگر نزد پدر بروى و كنيزى را براى كمك، ‏كنى بجا است.» پيامبر(ص) فرمود: چيزى را به شما بياموزم كه بهتر از خدمتكار است، ‏آنگاه گفتن ذكر 33 مرتبه «اَلْحَمْدُللَّهِ» و 33 بار «سُبحان اللَّه» و 34 بار «اللَّهُ اكَبر» هنگام خواب را به ما آموخت، ‏فاطمه(س) 3 بار فرمود: «از خدا و رسولش خشنود شدم.»3
    1. كشف الغمّه، ‏ج 1، ‏ص 492.
    2. بحار الانوار - ج 43، ‏ص 117.
    3. بيت الاحزان - ص 43

8. صلوات

نوشته
    8,269
    حضور
    198 روز 4 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    29488

حضرت فاطمه زهرا(س) از ديدگاه ائمه معصومين(عليهم السّلام
    1 -‏امير المؤمنين على(ع):
    روزى هنگامى كه وارد منزل شدم ديدم رسول خدا(ص) در حاليكه حسن در سمت راست و حسين در سمت چپ و فاطمه(س) پيش روى آن حضرت نشسته بودند، ‏مى‏فرمايد: اى حسن و اى حسين، ‏شما دو كفّه ترازو هستيد و فاطمه زبانه آن است، ‏دو كفّه جز به وسيله زبانه يكسان و هماهنگ نمى‏شود و زبانه نيز جز بر روى دو كفّه استوار نمى‏ماند، ‏شما دو نفر‏امام هستيد و مادرتان داراى مقام شفاعت است. 1
    1- كشف الغمه - ج 1 - ص 506.

10. صلوات

نوشته
    8,269
    حضور
    198 روز 4 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    29488

- حضرت حسن بن على(ع):
    ‏امام حسن مجتبى(ع) مى‏فرمايد: در شب جمعه‏اى مادرم فاطمه(س) در محراب ايستاد و به عبادت خداوند پرداخته و تا هنگام دميدن سپيده صبح پيوسته در حال ركوع و سجود بود، ‏شنيدم كه نام‏هاى يكايك مردان و زنان با ايمان را برده بر ايشان دعاى فراوان كه دو براى خود از خداوند چيزى نخواست به آن حضرت گفتم: اى مادر، ‏چرا به همان‏گونه كه براى ديگران دعا مى‏كنى براى خويشتن دعا نمى‏نمايى؟ فرمود: فرزندم بايد كه همسايه را به خود مقدم داشت.

12. صلوات

نوشته
    8,269
    حضور
    198 روز 4 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    29488

صلوات بر حضرت زهرا (سلام الله علیها) در نقل شیخ طوسی
    منبع: مصباح المتهجد شیخ طوسی، ج‏1، ص 401

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلَى الصِّدّيقَةِ فاطِمَةَ الزَّكِيَّةِ حَبيبَةِ حَبيبِكَ وَنَبِيِّكَ وَا ُمِّ اَحِبّآئِكَ وَاَصْفِيآئِكَ
    خدايا درود فرست بر صديقۀ فاطمه آن بانوى پاكيزه محبوب دوست و پيامبرت و مادر دوستان و برگزيدگانت
    الَّتِى انْتَجَبْتَها وَفَضَّلْتَها وَاخْتَرْتَها عَلى نِسآءِالْعالَمينَ
    آن بانويى كه او را برگزيدى و فضيلت و برتريش دادى بر زنان جهانيان
    اَللّهُمَّ كُنِ الطّالِبَ لَها مِمَّنْ ظَلَمَها وَاسْتَخَفَّ بِحَقِّها
    خدايا تو انتقامش را بگير از كسانى كه به او ستم كردند و حرمتش را سبك شمردند
    وَكُنِ الثّائِرَ اَللّهُمَّ بِدَمِ اَوْلادِها اَللّهُمَّ وَكَما جَعَلْتَها اُمَّ اَئِمَّةِ الْهُدى
    و تو اى خدا خونخواهى فرزندانش را بكن خدايا همچنانكه او را بدين مقام رساندى
    وَحَليلَةَ صاحِبِ اللِّوآءِ وَالْكَريمَةَ عِنْدَ الْمَلاَءِ الاَْعْلى
    كه مادر امامان راهنما و همسر پرچمدار ‏محشر و گرامى در عالم بالا قرارش دادى
    فَصَلِّ عَلَيْها وَعَلى اُمِّها صَلوةً تُكْرِمُ بِها وَجْهَ اَبيها مُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ
    پس درود فرست بر او و بر مادرش درودى كه گرامى دارى بدان آبروى پدرش محمد صلى الله عليه و آله را
    وَتُقِرُّ بِها اَعْيُنَ ذُرِّيَّتِها وَاَبْلِغْهُمْ عَنّى فى هذِهِ السّاعَةِ اَفْضَلَ التَّحِيَّةِ وَالسَّلامِ
    و روشن گردانى بدان ديده فرزندانش را و برسان بديشان از من در اين ساعت بهترين تحيت و سلام را

14. صلوات

نوشته
    8,269
    حضور
    198 روز 4 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    29488

منزل حضرت زهرا(س) دارای چه ویژگی‌هایی بود؟

با توجه به منابع حدیثی و تاریخی؛ ویژگی‌هاى معنوی و مادی منزل حضرت فاطمه(س) را می‌توان در امور زیر خلاصه کرد:
    1. اهدایى از سوی پیامبر خدا
    پیامبر خدا(ص) از همان ابتداى ورود به مدینه در فکر احداث حجره‌اى براى حضرت فاطمه(س) بود. بدین جهت زمانى که حجره‌هایى را در طرف شرق مسجد براى همسران خود احداث کرد، براى فاطمه (س) این حجره در نظر گرفته شده بود.
    ام سلمه در روایتى که درباره عروسى حضرت فاطمه(س) است می‌گوید: «...آن‌گاه پیامبر خدا دختر خود، فاطمه و همچنین حضرت على را پیش خود خواند و دست على را در دست راست و دست فاطمه را در دست چپ گرفت و به سینه خود گذارد و میان دو چشم آن دو را بوسه زد. آن‌گاه به على فرمود: على جان! خوب همسرى دارى و به فاطمه فرمود: اى فاطمه! تو هم خوب همسرى دارى. سپس از جاى برخاسته و پیشاپیش آن دو راه افتاد تا این‌که آن دو را به خانه‌اى که از پیش براى آنها در نظر گرفته بود، وارد کرد. سپس هنگام خروج از خانه، در حالى که دستگیره در را گرفته بود، فرمود: خداوند شما و نسلتان را پاک گرداند».
    [1]
    2. تنها منزلی که درش به مسجد بسته نشد
    از دیگر ویژگی‌هاى خانه حضرت فاطمه(س) این بود که خدا به پیامبرش فرمان داد تا همه درهایى که به مسجد باز می‌شد، جز درِ این‏ خانه را ببندند: «أَمَرَ بِسَدِّ الْابْوابِ إلّا باب علیّ»؛ این حدیث را بسیارى از مورّخان اهل سنت؛ مانند احمد بن حنبل،
    [2] طبرانى،[3] و حاکم نیشابورى[4] نقل کرده‌اند.
    بدون شک در این کار عنایتى بود. شاید راز این عمل براى مسلمانان آشکار نگردید.
    3. خانه رفیع و پر نور
    این خانه از نورانیت و جلال و شکوه خاصى برخوردار و از خانه‌هایى بود که قرآن مجید درباره آنها فرمود: «در خانه‌هایى که خدا رخصت داده که [قدر و منزلت‏] آنها رفعت یابد و نامش در آنها یاد شود. در آن [خانه‏]ها هر بامداد و شامگاه او را نیایش می‌کنند».
    [5]
    در روایتى که در ذیل آیه فوق آمده است، انس از بریده نقل می‌کند: هنگامى که پیامبر خدا(ص) این آیه را تلاوت می‌کرد، مردى از جاى برخاست و گفت: مقصود از این خانه‌ها کدام خانه‌ها است؟ پیامبر فرمود: «خانه‌هاى پیامبران». ابوبکر در حالى که با دست‏خود به خانه حضرت على(ع) و فاطمه(س) اشاره می‌کرد گفت: ای رسول خدا! آیا این خانه از جمله آن خانه‌ها است؟ پیامبر فرمود: آرى. بلکه افضل از همه آنها است».
    [6]
    4. محل نماز و عبادت پیامبر خدا
    خانه فاطمه(س) استراحت‌گاه موقّت پیامبر(ص) هنگام دیدار از یگانه گهرش بوده، جاى جاى این خانه قدمگاه، محل نشستن، محل نماز و عبادت و سجده‌گاه وجود مقدس نبى اکرم (ص) بود.
    [7]
    5. محل رفت و آمد فرشتگان
    امام باقر(ع) فرمود: «خانه حضرت على(ع) و فاطمه(س) بخشى از حُجره رسول خدا(ص) است و سقف خانه آنها، عرش پروردگار می‌باشد. محل فرود وحى و رفت و آمد فرشتگانى است که هر صبح و شام و هر ساعت و لحظه، با آوردن پیام در حال آمد و شد هستند. آن‌جا خانه‌اى است که هرگز رفت و آمد فرشتگان در آن، پایانى ندارد. گروهى فرود می‌آیند و گروه دیگر بالا می‌روند. خدای تبارک و تعالی پرده را از آسمان‌ها براى حضرت ابراهیم(ع) کنار زد و به نور دیده‌اش قوّت بخشید، تا نگاهش به عرش افتاد. خداوند به دید چشم محمد، على، فاطمه، حسن و حسین قدرت بیشترى داد؛ و آنها عرش پروردگار را از خانه‌هاى خود می‌دیدند و هرگز سقفى براى خانه‌هایشان جز عرش پروردگار نمی‌دیدند».
    [8]
    6. سادگی و دور از تجملات و زخارف دنیا
    در این خانه هرگز از زخارف دنیا و تجمل‌گرایى اثری یافت نمی‌شد، خانه‌اى بسیار ساده، نه فرش قابل ذکرى دارد و نه وسائل گران‌قیمت. این خانواده نمی‌خواستند غیر از زندگى زاهدانه راه دیگرى را در پیش گیرند، بدین جهت آنچه داشتند وقف فقرا و تهیدستان می‌کردند و خود در نهایت ‏ساده‌زیستى زندگى می‌کردند.
    [9]

[1]. محدث اربلی، کشف الغمة فی معرفة الأئمة، ج ‏1، ص 351، قم، منشورات الرضی، چاپ اول، 1421ق؛ مجلسی، محمدباقر، بحار الانوار، ج ‏43، ص 132، تهران، دار الکتب الاسلامیة، چاپ دوم، 1363ش.
    [2]. شیبانی، أبو عبد الله أحمد بن محمد، مسند احمد بن حنبل، ج 3، ص 99، بیروت، مؤسسة الرسالة، چاپ اول، 1421ق.
    [3]. طبرانی، سلیمان بن أحمد، المعجم الأوسط، ج 4، ص 186، قاهرة، دار الحرمین، بی‌تا.
    [4]. نیشابوری، محمد بن عبد الله، المستدرک على الصحیحین، تحقیق: عطا، مصطفى عبد القادر، ج 3، ص 135، بیروت، دار الکتب العلمیة، چاپ اول، 1411ق.
    [5]. نور، 36: «فی‏ بُیُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ وَ یُذْکَرَ فیهَا اسْمُهُ یُسَبِّحُ لَهُ فیها بِالْغُدُوِّ وَ الْآصالِ».
    [6]. ابن عقده کوفی، احمد بن محمد، فضائل أمیر المؤمنین(ع)، محقق و مصحح: حرز الدین، عبد الرزاق محمد حسین، ص 199، قم، دلیل ما، چاپ اول، 1424ق؛ ابن بطریق، یحیی بن حسن، عمدة عیون صحاح الأخبار فی مناقب إمام الأبرار، ص 291، قم، مؤسسة النشر الاسلامی، چاپ اول، 1407ق.
    [7]. ر.ک: ابن قولویه، جعفر بن محمد، کامل الزیارات، محقق و مصحح: امینی، عبد الحسین، ص 58، نجف اشرف، دار المرتضویة، چاپ اول، 1356ش.
    [8]. بحار الأنوار، ج ‏25، ص 97.

[9]. ر.ک: حمیری، عبد الله بن جعفر، قرب الإسناد، 112، قم، مؤسسه آل البیت(ع)، چاپ اول، 1413ق؛ ورام بن أبی فراس، مسعود بن عیسی، تنبیه الخواطر و نزهة النواظر المعروف بمجموعة ورّام، ج ‏2، ص 12، قم، مکتبة الفقیه، چاپ اول، 1410ق.

16. صلوات

نوشته
    8,269
    حضور
    198 روز 4 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    29488

برخی گمان می کنند در صدر اسلام، خانه‌ها درب نداشت. پس چگونه درب خانه حضرت زهرا(س) به آتش کشیده شده و ایشان بین در و دیوار قرار گرفتند؟

موضوع درب داشتن و یا نداشتن خانه‌ها در زمان پیامبر(ص) اگر چه به صورت مستقل، بحثی بی‌اهمیت و کم ارزش است، اما به جهت موضوعات دیگری که مترتّب بر آن است، دارای اهمیت خواهد شد؛ به همین دلیل در این مختصر بدان خواهیم ‌پرداخت.
    برخی از مخالفان شیعه، اشکالاتی بر مسئله تاریخی هجوم خلیفه دوم و یارانش به خانه حضرت زهرا(س) و آتش زدن آن مطرح کرده‌اند.
    یکی از اشکالات، آن‌ است که در آن زمان خانه‌ها درب نداشتند و از پرده به جای در استفاده می‌شد. بنابراین منزل علی(ع) دری نداشت تا آتش زده شده باشد و زهرا(س) بین در و دیوار قرار گیرد!
    این مخالفان عموماً از ادله استبعادی استفاده می‌کنند، با این حال، برخی مخالفان، روایتی را شاهد آورده‌اند که خانه حضرت علی(ع) در نداشت:
    «نَحْنُ أَهْلُ بَیْتِ مُحَمَّدٍ(ص) لَا سُقُوفَ‏ لِبُیُوتِنَا وَ لَا أَبْوَابَ‏ وَ لَا سُور»؛
    [1] ما خانواده پیامبر(ص) در خانه‌های بى‏سقف و بی در و دیوار زندگى می‌‌کردیم.
    در این زمینه باید گفت که در ادامه این روایت، وجود نوعی در اثبات ‌شده و بخش اول روایت ناظر به آن است که در و دیوار منزل‌های ما در حداقل میزان ممکن بود: «إِلَّا الْجَرَائِدُ وَ مَا أَشْبَهَهَا وَ لَا وِطَاءَ لَنَا وَ لَا دِثَارَ عَلَیْنَا»؛ مگر از شاخه‏ هاى خرما و مانند آن! نه فرشى در زیر پا داشتیم و نه رو اندازى بر سر.
    همچنین از آیات قرآن برمی‌آید که در زمان‌های بسیار قبل و در زمان حضرت یوسف(ع) نیز برای خانه‌ها، درب وجود داشت،
    [2] و از برخی نقل‌ها به دست می‌آید که در زمان تولد پیامبر(ص) نیز منازل دارای در وجود داشت:
    «فإذا أنا بآمنة قد غلقت الباب على نفسها لیس بها أثر النفاس و الولادة فدققت الباب فأجابت بصوت خفی. فقلت: عجّلی و افتحی الباب»؛ آمنه (مادر پیامبر) را دیدم که در حجره را به روى خود بسته و اثر وضع حمل و نفاس در وجود او پیدا نیست، وقتى که در را کوبیدم، آمنه با صداى آهسته‏اى جواب گفت، گفتم: با عجله درب را بازنماى.
    [3]
    گفتنی است بر اساس منابع شیعه، جدا از روایت آتش‌زدن در خانه، روایات دیگری نیز وجود دارد که وجود در‌های چوبی در آن زمان را ثابت می‌کند:
    «سلمان می‌‌گوید: به خانه فاطمه(س) رفتم، در را کوبیدم و اجازه ورود گرفتم، به من اجازه داد تا وارد شوم. هنگامی که وارد شدم دیدم نشسته است».
    [4]
    از طرف دیگر، پژوهشگران منصف اهل سنت نیز نمی‌توانند ادعا کنند که خانه‌های آن زمان در نداشت؛ زیرا این ادعا هم با قرآن و هم با منابع اولیه مورد تأیید آنان سازگار نیست:
    1. خداوند در قرآن می‌فرماید: « لَیْسَ عَلَى الْأَعْمى‏ حَرَجٌ وَ لا عَلَى الْأَعْرَجِ حَرَجٌ وَ لا عَلَى الْمَریضِ حَرَجٌ وَ لا عَلى‏ أَنْفُسِکُمْ أَنْ تَأْکُلُوا مِنْ بُیُوتِکُمْ أَوْ بُیُوتِ آبائِکُمْ ... ْ أَوْ بُیُوتِ خالاتِکُمْ أَوْ ما مَلَکْتُمْ مَفاتِحَهُ أَوْ صَدیقِکُمْ لَیْسَ عَلَیْکُمْ جُناحٌ أَنْ تَأْکُلُوا جَمیعاً ...».
    [5] تعبیر مورد نظر «ما مَلَکْتُمْ مَفاتِحَهُ» است. این تعبیر نشان از وجود درب در آن زمان دارد؛ زیرا حتی اگر این تعبیر را در قرآن به معنای مجازی بگیریم[6] باز هم باید گفت که این مجاز زمانی معنا می‌یابد که مردم آن زمان، درب کلیددار را به عنوان یک موجودیت حقیقی بشناسند تا بتوانند «وجه شبه» را در تشبیه مجازی دریابند. در غیر این صورت، حتی بیان مجازی «درب کلید دار» معنایی نداشت!
    2. روایات بسیاری از منابع اولیه اهل سنت وجود دارد که نشان از وجود درب در دوران پیامبر(ص) دارد:
    1-2. «... أَتَیْنَا النَّبِیَّ(ص)، فَسَأَلْنَاهُ الطَّعَامَ فَقَالَ: یَا عُمَرُ اذْهَبْ فَأَعْطِهِمْ. فَارْتَقَی بِنَا إِلَی عِلِّیَّةٍ فَأَخَذَ الْمِفْتَاحَ مِنْ حُجْزَتِهِ فَفَتَحَ»؛
    [7] خدمت پیامبر(ص) رفتیم و از ایشان تقاضاd غذا کردیم، حضرتشان به عمر فرمود: برو و به آنان غذا بده. عمر ما را به اتاق بالا برد، سپس کلید را از کمربندش بیرون آورد و درب را باز کرد.
    در این حدیث منقول در مسند احمد بن حنبل- از قدیمی‌ترین منابع روایی اهل سنت - با صراحت، سخن از کلیددار بودن درب اتاقی می‌رود که در درون منزل قرار دارد؛ پس بسیار طبیعی است که ورودی منازل هم درب محکمی – غیر از پرده - داشته باشد.
    2-2. «قَالَ أَبُو حُمَیْدٍ إِنَّمَا أُمِرَ بِالأَسْقِیَةِ أَنْ تُوکَأَ لَیْلاً وَ بِالأَبْوَابِ أَنْ تُغْلَقَ لَیْلاً»
    [8].
    ابو حمید می‌گوید: پیامبر به ما امر کرد که شب‌هنگام پوششی بر ظرف‌های آب گذاشته و نیز درب‌ها را قفل کنیم.
    3-2. «عَائِشَةَ تَقُولُ: لَمَّا جاء قَتْلُ زَیْدِ بن حَارِثَةَ وَ جَعْفَرٍ وَ عَبْدِ اللَّهِ بن رَوَاحَةَ جَلَسَ النبی(ص) یُعْرَفُ فیه الْحُزْنُ و أنا أَطَّلِعُ من شَقِّ الْبَابِ»
    [9].
    از عائشه نقل است: هنگامd که خبر شهادت زید بن حارثه، جعفر بن ابو‌طالب و عبدالله بن رواحه را آوردند؛ پیامبر(ص) بر زمین نشست و آثار حزن و اندوه در صورتش نمایان شد، و من از شکاف درب (شق الباب) او را می‌نگریستم.
    4-2. « ... فسألته عن بیت عائشة، فقال: کان بابه مواجه الشام، فقلت: مصراعا کان أو مصراعین؟ قال: کان بابا واحدا، قلت: من أی شی‏ء؟ قال عن عرعر او ساج»
    [10].
    ... وضعیت خانه عایشه را جویا شدم. گفت: درب خانه‌اش به سمت شام است. پرسیدم دربش یک لنگه بود یا دو لنگه؟ گفت: دربش یک لنگه بوده است.
    پرسیدم دربش از چه چیزی ساخته شده بود؟ گفت: از چوب درخت عرعر
    [11] یا چوب درخت ساج!».
    5-2. «...توضأت فی بیتی ثم خرجت فقلت: لأکوننّ الیوم مع رسول الله(ص) فجئت المسجد، فسألت عن النبی(ص) فقالوا: خرج و توجه هاهنا فخرجت فی أثره حتى جئت بئر أریس و بابها من جرید، فمکثت عند بابها».
    [12]
    ...در خانه‌ام وضو گرفتم و گفتم امروز را با پیامبر(ص) خواهم گذراند. برای همراهی با پیامبر(ص)به مسجد رفتم، اما گفتند که حضرتشان از مسجد،‌ خارج شده است. به دنبال ایشان راه افتادم تا اینکه به چاه أریس (بر اساس نقل‌ها این چاه در آن زمان پله داشته و به شکل آب انبار بوده است) رسیدم که درب آن از جرید
    [13]بود و در کنار آن صبر کردم ... ».[14] این روایت نشان می‌دهد که برای برخی بناهای عمومی نیز درب‌هایی از چوب وجود داشته است.
    از مجموعه این روایات که از منابع اولیه اهل سنت نقل شده، مشخص می‌شود که در مدینه آن زمان، هم منازل و هم بناهای عمومی دارای درب بوده‌اند و انکار آن سرپوشی بر واقعیت است.

[1]. شیخ صدوق، الخصال، محقق، مصحح، غفاری، علی اکبر، ج 2، ص 373، قم، دفتر انتشارات اسلامی، چاپ اول، 1362ش؛ شیخ مفید، الاختصاص، محقق، مصحح، غفاری، علی اکبر، محرمی زرندی، محمود، ص 172، قم، المؤتمر العالمی لالفیة الشیخ المفید، چاپ اول، 1413ق.
    [2]. یوسف، 23: «وَ رَاوَدَتْهُ الَّتىِ هُوَ فىِ بَیْتِهَا عَن نَّفْسِهِ وَ غَلَّقَتِ الْأَبْوَابَ ...»؛ « و آن [زنى‏] که یوسف در خانه‏اش بود، از یوسف با نرمى و مهربانى خواستار کام‏جویى شد، و [در فرصتى مناسب‏] همه درهاى کاخ را بست ...».
    [3]. مسعودی، علی بن حسین، إثبات الوصیة للإمام علی بن أبی طالب، ص 113، قم، انصاریان، چاپ سوم، 1384ش.
    [4]. «قَالَ سَلْمَانُ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ فَمَضَیْتُ إِلَیْهَا فَطَرَقْتُ الْبَابَ وَ اسْتَأْذَنْتُ فَأَذِنَتْ لِی بِالدُّخُولِ فَدَخَلْتُ فَإِذَا هِیَ جَالِسَة»؛
    طبری آملی صغیر، محمد بن جریر، دلائل الامامة، ص 107، قم، بعثت، چاپ اول، 1413ق؛ مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج 91، ص 226، بیروت، دار إحیاء التراث العربی، چاپ دوم، 1403ق.
    [5]. نور، 61: « بر نابینا و لنگ و بیمار و خود شما گناهى نیست که [بدون هیچ اجازه‏اى از خانه‏هایى که ذکر مى‏شود، غذا] بخورید: از خانه‏هاى خودتان، یا خانه‏هاى پدرانتان ... یا خانه‏هاى خاله‏هایتان، یا خانه‏هایى که کلیدهایشان در اختیار شماست، یا خانه‏هاى دوستانتان بر شما گناهى نیست که [با دیگر اعضاى خانواده خود] دسته‏جمعى یا جدا جدا غذا بخورید ...».
    [6]. شبر، سید عبد الله، تفسیر القرآن الکریم، ص 346، بیروت، دار البلاغة للطباعة و النشر، چاپ اول، 1412ق؛ مغنیه، محمد جواد، تفسیر الکاشف، ج 5، ص 441 – 442، تهران، دار الکتب الإسلامیة، چاپ اول، 1424ق.
    [7]. أحمد بن محمد بن حنبل بن هلال بن أسد الشیبانی، مسند الإمام أحمد بن حنبل، محقق، شعیب الأرنؤوط، عادل مرشد، و آخرون، إشراف، عبدالله بن عبد المحسن الترکی، ج 29، ص 117، مؤسسة الرسالة، الطبعة الأولى، 1421 هـ؛ ابن کثیر دمشقی‏، اسماعیل بن عمر، البدایة و النهایة، ج 6، ص 122، بیروت،‌ دار الفکر، 1407ق.
    [8]. مسلم بن الحجاج أبو الحسن القشیری النیسابوری، المسند الصحیح، المحقق، محمد فؤاد عبد الباقی، ج 3، ص 1593، بیروت، دار إحیاء التراث العربی، بی‌تا؛ شعب الإیمان، أحمد بن الحسین بن علی بن موسى الخُسْرَوْجِردی الخراسانی (أبو بکر البیهقی)، حققه، عبد العلی عبد الحمید حامد، أشرف، مختار أحمد الندوی، ج 8، ص 177، مکتبة الرشد، الطبعة الأولى، 1423ه.
    [9]. محمد بن إسماعیل أبو عبدالله البخاری الجعفی، الجامع المسند الصحیح المختصر من أمور رسول الله صلى الله علیه وسلم وسننه وأیامه (صحیح البخاری)، المحقق، محمد زهیر بن ناصر الناصر، ج 2، ص 84، دار طوق النجاة، الطبعة الأولى، 1422هـ؛ ذهبی، محمد بن احمد، تاریخ الاسلام، تحقیق، تدمری، عمر عبد السلام، ج 2، ص 487، بیروت، دار الکتاب العربی، چاپ دوم، 1409ق.

[10]. مقریزی، تقی الدین‏، امتاع الأسماع بما للنبی من الأحوال و الأموال و الحفدة و المتاع‏، تحقیق، نمیسی، محمد عبد الحمید، ج 10، ص 98، بیروت، دار الکتب العلمیة، چاپ اول، 1420ق؛ عبد الملک بن حسین بن عبد الملک العصامی المکی، سمط النجوم العوالی فی أنباء الأوائل والتوالی، محقق: عادل أحمد عبد الموجود، علی محمد معوض، ج 1، ص 367، بیروت، دار الکتب العلمیة، الطبعة الأولى، 1419 هـ.

[11]. عرعر نام درختی است؛ راغب اصفهانی، حسین بن محمد، المفردات فی غریب القرآن، تحقیق، داودی، صفوان عدنان، دارالقلم‏، ج 1، ص 556، بیروت، الدار الشامیة، دمشق، چاپ اول، 1412ق.
    [12]. بیهقی، ابو بکر احمد بن حسین، دلائل النبوة و معرفة أحوال صاحب الشریعة، تحقیق، قلعجی، عبد المعطی، ج 6، ص 388، بیروت، دار الکتب العلمیة، چاپ اول، 1405ق؛ صحیح بخاری، ج 8، ص 5.

[13]. جرید: نام تنه درخت خرما است؛ ‏طریحی، فخر الدین، مجمع البحرین، تحقیق، حسینی‏، سید احمد، ج 3، ص 24، تهران، کتابفروشی مرتضوی، چاپ سوم، 1375ش.

[14]. بیهقی، ابو بکر احمد بن حسین، دلائل النبوة و معرفة أحوال صاحب الشریعة، تحقیق، قلعجی، عبد المعطی، ج 6، ص 388، بیروت، دار الکتب العلمیة، چاپ اول، 1405ق؛ صحیح بخاری، ج 8، ص 5.
    ویرایش توسط صادق : ۱۳۹۶/۱۱/۲۸ در ساعت ۱۱:۳۱

نوشته
    8,269
    حضور
    198 روز 4 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    29488

ای ولایت پیشه و زهرا مدار
    « تشنه داند قدر آبی خوشگوار »
    خوش بخوان این نکته ی ناز آفرین
    عطر یاس است از دیار باغچار

19. صلوات

صفحه 46 از 46 نخست ... 6162636444546

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۱۰/۲۱, ۲۳:۱۰ : 4

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری