وظيفه حائض روز سوم اعتکاف؟

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
وظيفه حائض روز سوم اعتکاف؟

[TD="class: greenfont"]
[/TD]
[TD="align: right"]
[/TD]

فردي به واسطة نذر (معين يا غيرمعين) يا اعتكاف مستحبي، معتكف شده؛ اگر روز دوم يا سوم حائض شود، آيا قضاء اعتكاف بر او واجب است؟

آیت الله خامنه اي (دام ظله) :

width: 100%

[TD="width: 10"] [/TD]
width: 0

[TR]
[TD="colspan: 2"]
class: style1

[TR]
[/TD]
[TD="align: right"] سؤال: سال گذشته در ايام البيض در مسجدي معتكف بودم، پس از اتمام روز دوم حائض شدم. با توجه به اين كه اعتكاف بر من واجب شده است، آيا براي قضاء آن حتماً بايد در ايام البيض ماه رجب و در همان مسجد باشد؟ بسمه تعالي. با طروّ (شروع) حيض ولو در بعض روز سوم اعتكاف باطل مي شود و قضاء ندارد و اگر از قبل اعتكافي به سبب نذر بر او واجب شده قضاء آن را مي تواند در هر مسجدي و در هر زماني بجا آورد مگر آن كه در نذر، اعتكاف در مسجد خاص و زمان خاصي را ملحوظ داشته باشد كه در اين صورت بايد بر طبق همان نذر خود عمل كند. [/TD]

[/TD]
[/TR]

[/TD]
[/TR]

آیت الله مكارم شيرازي (دام ظله) :

[TR]

[TR]
[/TD]
[TD="align: right"] بسمه تعالي. قضاي آن واجب است اگر واجب معين باشد بعداً نيّت قضا مي كند و اگر غير معين باشد نيّت اداء مي كند. امّا در اعتكاف مستحبي اگر روز اوّل و دوم حائض شود چيزي بر او نيست و اگر روز سوّم حائض شود، قضاء آن لازم است [/TD]

[/TD]
[/TR]

[/TD]
[/TR]

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سؤالات العروةالوثقي مع تعليقات، 1386، ج2، ص96، م5 آیت الله صافي گلپايگاني (دام ظله) :

[TR]

[TR]
[/TD]
[TD="align: right"] بسم الله الرحمن الرحيم. در مورد سؤال اعتكاف در نذر معين و مستحبي قضا ندارد و در نذر غيرمعين بايد نذر خود را بعد از پاك شدن از حيض ادا كند. والله العالم. [/TD]
[TR]
width: 300

[TR]

[/TD]
[/TR]

[/TD]
[/TR]

[/TD]
[/TR]

[/TD]