فاتحه مردگان

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فاتحه مردگان

با سلام:hamdel:
آيا اگر يك فاتحه بخوانيم ميتوانيم آن يك فاتحه را براي چند مرده بگويم يعني كه اين فاتحه براي اين چند مرده
يا نه هرمرده را بايد يك فاتحه گفت

,و خواندن چه چيزهايي براي ببخش گناهان مردگان موثر است وخوندنش براي خودمون هم ثواب داشته باشه اگه ميشه نام ببريد يا سايت معرفي كنيد

saeed 67;26361 نوشت:
با سلام:hamdel:
آيا اگر يك فاتحه بخوانيم ميتوانيم آن يك فاتحه را براي چند مرده بگويم يعني كه اين فاتحه براي اين چند مرده
يا نه هرمرده را بايد يك فاتحه گفت

,و خواندن چه چيزهايي براي ببخش گناهان مردگان موثر است وخوندنش براي خودمون هم ثواب داشته باشه اگه ميشه نام ببريد يا سايت معرفي كنيد_

عليكم السلام
در پاسخ شما بايد عرض كنم كه :
1- بله مي توانيد يك عمل را براي چند نفر هديه كنيد احاديثي در اين زمينه وجود دارد كه چند نمونه مي آورم:
(1891)* 1- به ابو عبد اللَّه صادق (ع) گفتم: مى‏توانم پدر و مادرم را در حج خود شريك سازم؟ ابو عبد اللَّه گفت: آرى. من گفتم: مى‏توانم برادرانم را در حج خود شريك سازم؟ ابو عبد اللَّه گفت: آرى. خداوند- عزّ و جلّ- براى خودت ثواب يك حج منظور مى‏كند و براى آنان نيز، ثواب يك حج. و پاداش ديگرى هم به تو عنايت خواهد كرد كه صله رحم كرده‏اى. من گفتم: به نيابت از مردان و زنانى كه در كوفه باشند مى‏توانم طواف كنم؟ ابو عبد اللَّه گفت: آرى. موقع شروع به طواف، نام او را مى‏برى و مى‏گوئى: «بار خدايا اين طواف را از فلانى بپذير».

(1)* (1892)* 4- به ابو الحسن امام كاظم (ع) گفتم: اگر كسى به حج برود و حج و عمره خود را و يا قسمتى از طواف خود را براى خويشاوند خود منظور كند. آيا اجر و پاداش خودش ناقص مى‏شود؟ ابو الحسن گفت: نه، ثواب يك حج كامل براى خودش و ثواب يك حج كامل براى خويشاوند او منظور مى‏شود. پاداش ديگرى هم دارد كه به خويشان و دوستان خود صله و خدمت كرده است. من گفتم: اگر آن شخص، مرده باشد باز هم ثواب حج به او مى‏رسد و در موقعيت او تأثير مى‏گذارد؟ ابو الحسن گفت: آرى. حتى ممكن است مورد خشم و غضب خدا باشد و به وسيله ثواب حج مورد مغفرت قرار بگيرد و يا اگر در تنگنا باشد، وسعت و گشايش يابد. من گفتم: مرده‏اى كه در تنگنا بوده باشد، مى‏فهمد كه اين گشايش و وسعت از كجا به او رسيده است؟ ابو الحسن گفت: آرى. من گفتم: اگر كسى باشد كه با مذهب حق به دشمنى و ستيزه مى‏پرداخته، باز هم ثواب حج براى او مفيد واقع مى‏شود؟
ابو الحسن گفت: آرى. عذاب او تخفيف مى‏يابد. (2)* (1893)* 6- به ابو عبد اللَّه صادق (ع) گفتم: اگر انسان پدر و برادر و يا خويشاوند خود را در حج خود شريك سازد، چه صورت دارد؟ (1) ابو عبد اللَّه گفت: در آن صورت، يك حج در نامه عمل تو ثبت مى‏كنند و مانند آن را در نامه عمل آنان ثبت مى‏كنند. و تو اجر و پاداش زائدى دريافت مى‏كنى بدين جهت كه صله رحم كرده‏اى. (2)* (1894)* 9- از ابو الحسن الرضا (ع) پرسيدم: تا چند نفر را مى‏توانم در حج خود شريك سازم؟ ابو الحسن گفت: هر چند نفر كه مايل باشى. [

گزيده كافى، ج‏3، ص: 322]

2- ثواب هر عمل مستحبي را براي مردگان هديه نماييد هم براي خودتان و هم براي آنها مؤثر است (همانطور كه در احاديث بالا هم آمده بود) و هر چه عمل مزبور سخت تر و مهم تر باشد ثواب بيشتري دارد و تبعا در آمرزش گناهان اهل قبور بيشتر تأثير مي كند براي اطلاعات بيشتر مي توانيد اينجا را ببينيد
براي دو سئوال فوق ، در سايت حضرت آيت الله بهجت هم استفتائي وجود دارد كه اينجا نقل مي كنم:

بهترين اعمال جهت ميّت
1410. با فضيلت ترين عملى كه مى توان براى ميّت انجام داد چيست؟
ج. كارى در ترويج مذهب حق، از قبيل نشر كتب و... انجام دهد و ثواب آن را به او هديه كند.
اهداى ثواب براى اموات
1411. اگر كسى عمل مستحب خود را به تمام اموات هديه كند، آيا ثواب اين عمل خير به تمام آن ها مى رسد يا بين آن ها تقسيم مى شود؟ و آيا خود او نيز از اين عمل بهره اى مى برد؟
ج. همه از آن بهره مى برند.

با سلام:Gol:

به سهم ناچیز خودم از عاشق گرامی بخاطر مطالب خوب و مفیدشان که منطبق بر سؤال و درخواست سعید 67 است کمال تشکر را دارم.

توفیق رفیق راهتان ...:Gol:

موضوع قفل شده است