جمع بندی تناقض در روایات (بخش اول: ملاک ازدواج)

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تناقض در روایات (بخش اول: ملاک ازدواج)

سلام و عرض ادب

1 - پیامبر(ص):
کسی که بخاطر مال و جمال ازدوج کند از هر دو محروم خواهد شد ، اما
اگر بخاطر دین ازدواج کند ، خداوند مال و جمال را روزی آن فرد خواهد کرد

2 - پیامبر(ص) و برخی سایر ائمه(ع):
زنی بگیرید که چشمش فلان شکل باشد ، چهره اش فلان شکل باشد و......
زن سفید روی بگیرید ، زن گندمی بگیرید و......

احتمالاً کارشناس محترم خواهند گفت:
منظور روایات این نیست که زیبایی کلاً نادیده گرفته شود ، بلکه منظور این است گه جمال اولویت اول نباشد

این پاسخ قابل قبول نیست زیرا:

الف) روایت گفته اگر از روی دین ازدواج کنیم ، جمال خودبخود روزی ما میشود
وقتی خدا جمال را خواهد داد ، خب خواهد داد
دیگر چه دلیلی دارد که در روایات چگونگی جمال زن بیان شود؟

ب) اگر مثل مورد "الف" تگاه نکنیم و فرض را بر این بگیریم که منظور این بوده که دینداری و ظاهر را با هم در نظر بگیرید (با اولویت دین داری)
آن وقت این سؤال پیش می آید که: وقتی من در کنار دینداری ، زیبایی را هم جستجو و پیدا کنم ، خب پیدا کرده ام تمام
دیگر چه نیازی است که مجدداً خداوند آن را روزی من کند؟!

نتیجه اینکه:
معنی روایات اول این است که اصلاً نیازی نیست زیبایی را برای انتخاب همسر در نظر بگیرید
، زیرا خداوند خودش زیبایی را خواهد داد
اما معنی روایات دوم این است که باید زیبایی را برای انتخاب همسر در نظر بگیرید و خودتان باید آن را پیدا کنید

لطفاً این تناقض را حل بفرمائید
با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد محسن

[=&quot]
[=&quot]بسم الله الرحمن الرحیم
[=&quot]پاسخ و جمع بندی:
[=&quot]پرسش:[=&quot]
[=&quot]1.پیامبرصلوات الله علیه:[=&quot]
[=&quot]کسی که به خاطر مال و جمال ازدوج کند از هر دو محروم خواهد شد ، اما اگر به خاطر دین ازدواج کند ، خداوند مال و جمال را روزی آن فرد خواهد کرد[=&quot]

[=&quot]2.[=&quot] [=&quot]پیامبرصلوات الله علیه و برخی از ائمه سلام الله علیهم اجمعین:[=&quot]
[=&quot]زنی بگیرید که چشمش فلان شکل باشد ، چهره اش فلان شکل باشد و[=&quot]......
[=&quot]زن سفید روی بگیرید ، زن گندمی بگیرید و[=&quot]......
[=&quot]احتمالاً کارشناس محترم خواهند گفت[=&quot]:
[=&quot]منظور روایات این نیست که زیبایی کلاً نادیده گرفته شود، بلکه منظور این است که جمال زن اولویت اول نباشد[=&quot].
[=&quot]این پاسخ قابل قبول نیست زیرا[=&quot]:
[=&quot]الف[=&quot] :[=&quot]روایت گفته اگر از روی دین ازدواج کنیم ، جمال خود به خود روزی ما می شود.[=&quot]
[=&quot]وقتی خدا جمال را خواهد داد،خب خواهد داد[=&quot]
[=&quot]دیگر چه دلیلی دارد که در روایات چگونگی جمال زن بیان شود؟[=&quot]
[=&quot]ب[=&quot] [=&quot]اگر مثل مورد "الف" تگاه نکنیم و فرض را بر این بگیریم که منظور این بوده که دین داری و ظاهر را با هم در نظر بگیرید (با اولویت دین داری)[=&quot]
[=&quot]آن وقت این سؤال پیش می آید که: وقتی من در کنار دین داری، زیبایی را هم جستجو و پیدا کنم ، خب پیدا کرده ام [=&quot]
[=&quot]دیگر چه نیازی است که مجدداً خداوند آن را روزی من کند؟[=&quot]!
[=&quot]نتیجه این که[=&quot]:
[=&quot]معنی روایات اول این است که اصلاً نیازی نیست زیبایی را برای انتخاب همسر در نظر بگیرید، زیرا خداوند خودش زیبایی را خواهد داد.[=&quot]
[=&quot]اما معنی روایات دوم این است که باید زیبایی را برای انتخاب همسر در نظر بگیرید و خودتان باید آن را پیدا کنید.[=&quot]
[=&quot]لطفاً این تناقض را حل بفرمائید[=&quot]
[=&quot]پاسخ:[=&quot]
[=&quot]با سلام خدمت شما و دیگر کاربران گرامی[=&quot].
[=&quot]اگر کمی توجه کنیم متوجه می شویم هیچ گونه تناقضی میان این دو روایت و نیز روایاتی مثل این وجود ندارد.[=&quot]
[=&quot]و اما این که گفته اید من در کنار دین داری زن، زیبایی را هم جستجو می کنم و البته خیلی ها این کار رو کرده و موفق هم شده اند و طبیعی است که دقت و تحمل را فدای سرعت نکردند.به طور حتم آن زن قسمت مرد بوده و تقدیرش را خودش رقم نزده، بلکه خدا تعیین کرده است. هر چند مرد به ظاهر خودش تلاش کرده است.اما اراده الهی باعث شده که مرد با اراده و اختیارش انتخابی منابس داشته باشد.
[=&quot] و اما در توضیح پرسشی که داشتید، بیان چند نکته مناسب است. [=&quot]
[=&quot]1.توجه کنیم معصومین سلام الله علیهم اجمعین همیشه با مخاطب خاص هم کلام یا در جلسه معین و با افراد مشخصی سخن نمی گفتند که اگر دیدیم یک سخن با سخن دیگری هم خوانی ندارد آن را حمل بر تناقض کنیم. بلکه مخاطب مختلف، مکان ها متفاوت، زمان ها جدای از هم، و به طور کل وضع و حال ارتباط با معصوم سلام الله علیه یک سان نبوده است. و همین مسئله موجب می شد اگر کلامی از معصوم سلام الله علیه صادر شده باشد، مطابق با مخاطب یا مخاطبین همان جلسه بوده است.مثلا اگر پیامبر صلوات الله علیه فرمود با زنان زیبا ازدواج کنید البته به معنای نا دیده گرفتن دیگر حالات زن نبوده است. حتما سوال کننده خواسته است که سایر ملاک های ازدواج را از پیامبر صلوات الله علیه بشنود و حضرت پاسخ کاملی داده است که به طور معمول هر زنی با فلان خصوصیت ظاهری می تواند فلان خصوصیت اخلاقی را داشته باشد[=&quot].
[=&quot]2.طبیعی است اگر نگوییم همه مردان ولی اکثر آن ها دوست دارند با زنان زیبا رو ازدواج کنند.
[=&quot] حال اگر آن زن مال و منال هم داشته باشد، بهتر! و اگر روایاتی در تشویق به ازداوج با چنین زنانی داریم با در نظر گرفتن سایر شرایط و حالات آنان یعنی اخلاق و ایمان چنین وصلتی بسیار خوب و سعادتی برای مرد است. همان طور که اگر مرد خوبی قسمت زن بشود، برای زن نیز سعادت است. زن هم مثل مرد حق دارد ملاک هایی در انتخاب شریک زندگی اش داشته باشد[=&quot].
[=&quot]اما روایاتی که هشدار می دهد اگر زن به دلیل زیبایی و مالش مورد توجه قرار گیرد، از هر دو آن محروم خواهد شد،این موضوع ارتباطی با اولویت ندارد. بلکه به این نکته هشدار می دهد که مبادا تمام توجه مرد به این دو صفت نباشد. در آن صورت از معایب زن غافل خواهد شد. معایبی که بلا فاصله و یا در طول زندگی خودش را نشان می دهد و آن تصورات زیبا و رویایی از بین خواهد رفت.
[=&quot]بسیار دیده شده است، مرد صرفا به دلیل زیبایی زنی زیبا رو با وی ازدواج کرده است اما در ادامه زندگی با مشکلات غیر قابل حلی روبرو شده است.در این صورت مرد به ستوه در می آید تا جایی که آن صورت زیبا برایش اصلا جلوه و جذبه ای ندارد و سر انجام چنین وصلتی جدایی خواهد بود. [=&quot]
[=&quot]بنابر این نباید زیبایی زن تمام ملاک ازدواج باشد. بلکه حتی مهم تر از زیبایی،ایمان و اخلاق و اصالت خانوادگی باید ملاک باشد و این مسئله نه فقط برای زن بلکه برای مرد نیز می بایست مورد توجه قرار گیرد.
[=&quot]البته اگر می بینیم توصیه شده است که اگر زن را به دلیل ایمان و اخلاقش انتخاب کردی خدا زیبایی هم به او می دهد، به این معنا نیست که خدا چهره زن را زیبا می کند، بلکه خوبی های آن زن را نزد شوهرش پر رنگ و مهرش را به دلش وارد می کند تا شوهر به دلیل داشتن چنین زنی به خود ببالد و به طور کلی چهره معمولی و یا حتی نا مناسب همسرش را فراموش کند.خوبی هایی که منشاش اخلاق و دین است.بنا بر این او چیزی جز زیبای و جمال نمی بیند[=&quot].
[=&quot]چه بسیار اتفاق افتاده شخص به دلیل فقط زیبایی با زنی ازدواج کرده است، اما بد رفتاری زن به اندازه ای آ زار دهنده بوده که آن چهره زیبا به چهره ای پلشت و زشت تبدیل شده است[=&quot].
[=&quot]در واقع چیزی از زیبایی زن کاسته نشده است،اما بدی اخلاقش او را به هیولایی بد سیرت و غیر قابل تحمل تبدیل کرده است[=&quot].
[=&quot]در باره مرد زیبا اما بد اخلاق نیز داستان چنین است و او را دیوی بد نهاد مجسم خواهد کرد[=&quot].
[=&quot]3. سخن بر سر اولویت نیست.بلکه تکرار می شود هشدار اولیای خدا به این است که انسان تمام توجهش را به زیبایی زن معطوف نکند. در این صورت معایبش را نخواهد دید و اگر تلا ش کند تا به مرادش برسد،این زندگی دوام نخواهد یافت[=&quot]. [=&quot]بلکه به سرعت زشتی ها جای خوبی ها را خواهد گرفت.در نتیجه هم مرد و هم زنی که در ازدواج فقط به ملاک ظاهری توجه کرده اند،بازنده خواهند بود[=&quot].
[=&quot]بنا بر این، ما می توانیم میان این دو روایت جمع و به پیام ها و هشدارهایی که در این روایات وجود دارد توجه کنیم.و با دقت و تامل و نیز صبر و حوصله فردی را انتخاب کنیم که هم دارای ایمان و اخلاق و هم دارای مال و جمال باشد.که تقدیر این تلاش از اراده الهی بیرون نیست. اما اگر در جایی نتوانستیم به فردی برسیم که دارای هر دو ملاک باشد، در این صورت سراغ زنی برویم که ایمان و اخلاق داشته و از حد اقل زیبایی بر خوردار باشد آن اخلاق و ایمان، جلوه زیبا و آرام بخشی در زندگی ایجاد خواهد کرد[=&quot].
[=&quot]در پایان خوب است به این جمله معروف که بر گرفته از روایات است توجه کنیم:"العبد یدبر و الرب یقدر" یعنی بنده تدبیر می کند(برای خودش نقشه می کشد) اما تقدیر در دست خدا است. پس بهتر است خود و امور زندگی مان را به او بسپاریم تا به آرامش واقعی برسیم. و السلام علیکم و رحمت الله و برکاته. اللهم صل علی محمد و آل محمد.

محسن;797508 نوشت:
نکته اول این که: معصومین سلام الله علیهم اجمعین همیشه با مخاطب خاص یا جلسه معینی سخن نمی گفتند که اگر دیدیم یک فرمایش با فرمایش دیگری به ظاهر هم خوانی ندارد آن را حمل بر تناقض کنیم. بلکه مخاطب مختلف، مکان ها متفاوت، زمان ها جدای از هم، و به طور کل اوضاع و احوال گوناگون بوده است و همین باعث می شد اگر سخنی از معصوم بیان شده باشد، مطابق با مخاطب یا مخاطبین همان جلسه بوده است.مثلا اگر پیامبر صلوات الله علیه فرمود با زنان زیبا ازدواج کنید به معنای فراموشی دیگر حالات زن نبوده است. حتما پرسشگر خواسته است سایر ملاک های ازدواج را از شخص پیامبر بشنود و حضرت نیز پاسخ کاملی داده است که به طور معمول هر زنی با فلان خصوصیت ظاهری می تواند فلان خصوصیت اخلاقی را داشته باشد.تفسیر این مسایل به دلیل توجه ما است
سلام استاد محسن گرامی
بزرگوار ، از شیوهء پاسخ دادن شما لذت بردم. از کلام شما کاملاً مشخص است که از روی ظاهرِ سؤال بنده قضاوت نکرده اید ، بلکه عمق منظور بنده را درک کرده اید که از این بابت از شما تشکر می کنم :Gol:

محسن;797508 نوشت:
این که گفته اید من در کنار دین داری زن، زیبایی را هم جستجو می کنم و البته خیلی ها این کار رو کرده و موفق هم شده اند، خب طبیعی است که عجله نکردند و دقت و تحمل را فدای سرعت ننمودند .به طور حتم آن زن روزی مرد بوده است و تقدیرش را خودش رقم نزده بلکه خدا رقم زده است. هر چند به ظاهر خودش تلاش کرده است.اما اراده الهی باعث شده که در ذهن مرد این تلاش صورت بگیرد تا نتیجه بدهد
تا حالا به این شکل پاسخم را نگرفته بودم. این بخش و بخش قبل ، هر کدام به تنهایی 50 درصد موضوع را حل می کنند و در کنار هم بطور کامل پاسخ بنده میشوند. درمورد اصل سؤالم دیگر حرفی نمی ماند :Gol:

فقط دو درخواست دارم:

1 - اگر اجازه بدهید سؤال دیگری دارم که در خصوصی از شما بپرسم

2 - برای تاپیک های بعدی و روایات دیگری که در آنها تناقض احساس می کنم ، شما کارشناس تاپیک باشید

(با احترام به سایر کارشناسان عزیز)
موضوع قفل شده است