جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مهاجرت به قم برای تربيت فرزند

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  علاقه
  دعا برای امام غائب و رهبر عزیزتر از جانم
  نوشته
  35
  صلوات
  91
  حضور
  10 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  مهاجرت به قم برای تربيت فرزند
  با سلام و خسته نباشید
  یکی از دوستان نزدیکم، تصمیم داره برای تربیت بهتر فرزندش، شهر محل زندگیش رو تغییر بده و یکی از گزینه هاش شهر قم هست.
  در مورد تربیت فرزند هم خوب طبیعتا هرچقدر هم توی خونه سعی بشه درست تربیت بشه، اما نمیشه زیاد توی مدرسه یا کوچه و خیابون اطمینان حاصل کرد که از دوستان یا معلمان و ... چه مسائلی یاد میگیرن.
  این دوستم میخواد با تغییر محل زندگیش، این مشکل رو به حداقل برسونه و کمش کنه.

  اما در اینکه این بچه رو میخواد از پدر بزرگ و مادر بزرگش دور کنه، دچار شک شده، که آیا گناهی متوجهش هست از این باب یا خیر؟
  ممنونم اگه توضیح بدین
  یا حق
  سرباز ولی فقیه، حضرت امام خامنه ای (مد ظله العالی)


 2.  

 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن 1391
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  18,616
  صلوات
  49936
  حضور
  130 روز 14 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  34  با نام و یاد دوست  مهاجرت به قم برای تربيت فرزند
  کارشناس بحث: استاد حامی


 4. #3

  عضویت
  جنسیت شهریور 1388
  علاقه
  نویسندگی، شنیدن تلاوت قرآن،طبیعت، شنا،دیدن غروب و طلوع، شنیدن نغمه پرندگان
  نوشته
  19,553
  صلوات
  143862
  حضور
  189 روز 16 ساعت 13 دقیقه
  وبلاگ
  2
  دریافت
  240
  آپلود
  8
  گالری
  562  سلام بر شما پرسشگر محترم
  افرادي كه قم زندگي كرده اند مي دانند كه يكي از مشكلات شهرداري ايجاد فضاي هاي سرسبز در شهر است. پرورش گل و كشت چمن در آب و هواي قم خيلي دشوار است. گاهي مدت ها از نهال ها و گل ها را در گلخانه مراقبت مي كنند تا قوي شوند و بعد انها را در فضاي آزاد مي آورند. آب قم املاح و نمك زيادي دارد و هواي آن در بهار و تابستان بسيار گرم است و پاييز و زمستان قم خشك و بي رحم است.
  همين طور كه آب و هواي قم زحمت زيادي براي شهرداري ايجاد مي كند تا گل و چمن خوبي براي شهروندان ايجاد كند. پرورش فرزند در شهرها و روستاهايي كه از نظر معنوي سالم نيستند زحمت زيادي براي والدين دارد. هر چه محيط ناسالم تر باشد مراقبت ها با رعايت اصول روان شناختي و تربيتي حساس تر و دقيق تر مي شود.
  در تربيت فرزندان بايد به چند نكته دقت كنيم:
  1- هر شهري انسان هاي خوب و شريف دارد انسان هاي ناسالم هم دارد. نبايد تصور كنيم كه مثلا يك شهر مدينه فاضله است و همه مردمانش از فرشتگان هستند.
  2- براساس گزارش هاي دادگاه ها، پليس، معلمان، روحانيون كه با مردم در ارتباط هستند مي توان متوجه شد چه شهري يا چه منطقه اي از يك شهر مشكلاتش زيادتر است.
  3- درست است كه شهري مثل قم به بركت حضور حضرت معصومه و جمكران و فيضه متبرك است ولي فراموش نكنيم كه شهرهاي چون قم به دليل اين كه مهاجران زيادي دارد مشكلات زيادي هم از نظر جرم و فساد و مشكلات تربيتي و فرهنگي به خصوص در برخي مناطقش وجود دارد. البته منكر هم نمي شويم كه از برخي از مهد كودك ها تا دبيرستان هاي غيرانتفاعي با مديريت افراد مذهبي اداره مي شوند كه دغدغه ديني دارند. از اين جهت براي خانواده هايي كه مشكل مالي ندارند اين امر مثبت است.
  يكي از اساتيد روان شناس كه در تهران مطب داشت و عضو هيئت علمي دانشگاه بود زندگي خود را به قم منتقل كرد مي گفت مي دانم قم هم صد درصد مذهبي نيست و فساد در قم هم زياد است ولي برخي از فضاهاي آموزشي ديني در قم وجود دارد كه در شهرهاي ديگر به خصوص تهران نيست. مي خواهم فرزندانم دوران بلوغشان را كه حساس است در اين شهر بگذرانند بعد خودشان مي توانند گليم خودشان را از آب بكشند.
  4- تربيت ديني فرزندان در شهرهايي غير از قم دشوار است ولي اگر والدين زحمت بكشند و شرايط تربيتي خوبي را فراهم آورند فرزندانشان واكسينه مي شود. از نظر جامعه شناختي بلوغ بيشتري نسبت به كل جامعه كشور خواهند داشت اين افراد در دوران سربازي، دانشگاه يا مأموريت هاي شغلي بهتر مي توانند زندگي معنوي خود را ادامه دهند و كمتر گرفتار مكرهاي اجتماعي يا هوسهاي نفساني مي شوند.
  5- براي مهاجرت بايد همه جانبه فكر كرد. نبايد مشكلات شهر بعد از مهاجرت را ناديده گرفت. آيا خانواده مي توانند از نظر آسايشي مانند قبل باشند آيا پدر خانواد شغلش را از دست نمي دهد و سفرشان پر زحمت نخواهد شد؟ و به دليل مشكلات مالي از همان مراكز آموزشي محروم نمي شوند؟
  6- بسياري از مراكز آموزشي ديني در شهرهاي مذهبي در تربيت دانش اموزان موفق هستند ولي به ياد داشته باشيد كه اين مراكز هم كاملا بي عيب نيستند ممكن است فرزنداني به اجبار والدين به اين مراكز بيايند ولي خود از نظر اخلاقي سالم نباشند كه والدين بايد در دوست يابي فرزندان غيرمستقيم انها را جهت دهند و مراقب باشند.
  7- گاهي مي توان با مشورت افراد آگاه مانند پليس و معلمان و روحانيون در شهر نقاط خوب را براي زندگي برگزيد. يا مي تواند ان همه هزينه را كه صرف هجرت مي كنيم و فرزندان را از ارتباط با خويشاوندان محروم مي كنيم خرج رشد معنوي و آموزش ديني انها كرد البته آموزش هايي كه متكي بر اصول تربيتي باشد و زير نظر افراد صاحب نظر باشد. چون برخي از مدارس مذهبي ذوقي اداره مي شوند و از روش هاي تربيت اسلامي صحيح محروم هستند.

  اگر سؤالي هست بفرمايد


  این عباس علی است. خسته، گرسنه، تشنه، داغدیده و مصیبت زده. داغ هایی که هر کدام به تنهایی برای از پا درآوردن مردی کافی است؛ داغ سه برادر، داغ یک فرزند، داغ چندین برادرزاده و خواهرزاده و داغ چند ده عزیز و همدل و همراه.
  نه خستگی، نه تشنگی، نه گرسنگی، نه این همه داغ، هیچکدام تاب از کف عباس نربوده و توان عباس را نفرسوده، اما دیدن تشنگی حسین(ع) و بچه‌های حسین، طاقتش را سوزانده و او را راهی شریعه کرده است. اينجا


 5. #4

  عضویت
  جنسیت آبان 1394
  علاقه
  علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
  نوشته
  1,103
  صلوات
  3126
  حضور
  33 روز 13 ساعت 56 دقیقه
  وبلاگ
  50
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  10  با سلام

  یک مثال: پدری دید و شنید که فرزندش با دوستان بیتربیت رفت آمد میکند پدر یک روز در این فکر بود که از این شهر به شهری مذهبی مثلا شهر قم به گفته دوستتون سکونت کند فرزند سنگ بزرگی را آورد و در کیف خود گذاشت پدر گفت این سنگ چبست فرزند گفت این سنگ را در آن شهر احتیاج دارم پدرش گفت ای فرزند نادان مگر در آن شهر سنگ نیست فرزند در جواب پدر گفت مگر در آن شهر که می خواهیم برویم دوستان بیتربیت نیست
  اگر تنها یک راه برای دور شدن از افراد بیتربیت و زندگی کردن در یک شهر مذهبی از آن‌ها برای ما وجود داشت دیگر مجبور نبودیم با آن‌ها ملاقات کنیم
  ادب، یک ارزش اخلاقی و اجتماعی است، هم برای فرزندان و هم برای اولیا و مربیان آنان ارزش آفرین است. ادب در هر کس و هر شهری باشد، هاله ای از محبت و مجذوبیت را بر گرد خود پدید می آورد و انسان با ادب را عزیز و دوست داشتنی می کند. آراستگی هر چیزی به چیزی است و شرافت نسب و اعتبار خانوادگی نیز به ادب است. امام علی(ع) فرمود: "با بی ادبی، هیچ شرافتی نیست کسی که بی اصل و تبار و نسب و حسب باشد، اگر ادب داشته باشد، شرافت می یابد. ادب، حتی نسب و تبار نامناسب را هم می پوشاند"

  یکی از بزرگ ترین لذات نوه ها این است که به منزل پدر بزرگ و مادر بزرگ بروند تا هر آنچه میخواهند انجام دهند. در برخی شرایط پدر بزرگ و مادر بزرگ حتی بی احترامی نوه ها به خود را نیز از روی مهربانی نادیده می‌گیرند. اما از آنجا که کلید موفقیت در هر کار میانه روی است، بهتر است در محبت نیز میانه رو باشند، زیرا گاهی اوقات آسیب لوس شدن از خود نوه ه فراتر رفته و به عدم حرف شنوی و اطاعت و در مواردی به تقابل با والدین میانجامد.پدر بزرگ و مادر بزرگ به قدری با صداقت، محبت و حوصله با نوه ها رفتار میکنند که خود باعث ایجاد نوعی احترام متقابل شده و در بسیاری از موارد نیاز به مداخله رفتاری ما را از بین میبرند. پس بهتر است قدرشان را بدانیم.
  فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود