نوع برخورد با فرزند دختر 15 ساله (گرايش به بدحجابي)

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نوع برخورد با فرزند دختر 15 ساله (گرايش به بدحجابي)

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام
دختر من 15 سال سن داره و به موقعیت خانوادگی ما علاقه ای نشون نمیده و دوست داره با افراد بد حجاب درارتباط باشه .
کلا از چادر فراریه و میگه دست وپا گیره .
چطور میشه نسبت به نماز و جادر علاقمندش کرد؟
با تشکر

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

[="Tahoma"][="DarkGreen"]سلام بر شما مادر بزرگوار!
از اين كه به دليل مشكلات سايت سؤال شما با تأخير ثبت شده عذرخواهي مي كنيم
راستش سؤال دو سطر است ولي خيلي پيچيده و حساس و ظريف است.
دختر شما در شرايط ذهني و سني حساسي قرار دارد از سويي ميل غريزي به جلوه نمايي و تأييد اجتماعي دارد از سويي هم مي بينيد كه فرهنگ ديني و خانواده و عزيزي چون مادرش بدحجابي را مذموم مي شمارد. اين كشمش دروني در ايشان به از راحتي خاموش نمي شود. يعني اين طور نيست كه وقتي حجابش كامل نيست مانند افرادي كه تقيد ديني ندارند از اين جهت لذت زيادي ببرد.

تعارض : ميل به جلوه نمايي و تبرج ---------------------- ميل به راضي كردن وجدان فطري و اخلاقي و ارزش هاي والديني

شما را خانواده هاي مذهبي مي بينيد كه خانمي مثلا در سن 40 سالگي يك طرفه حجاب كامل را كنار مي گذارد و مانتويي مي شود يا بر عكس مي بينيد كه يك خانمي كه از كودكي با مانتو بوده در سن 40 سالگي يا بعد از ازدواج چادري مي شود و خيلي مقيدتر.

سؤال چرا اين طور مي شود؟
علل مختلف در حل تعارض بالا مؤثر است
تبليغات، همسالان، باورهاي مذهبي تقليدي يا تحقيقي، تنبيه ها و تشويق ها، رسانه ها، الگوهاي زنده ( خاله و مربي و...) الگوهاي نمادين( هنرپيشه محبوب و...) و محل زندگي و نگرش آنجا به حجاب يا بدحجابي و بحران هويت و سؤالات اساسي زندگي و....

ادامه دارد[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]وقتي كودك سير رشد خودش را ادامه مي دهد به تدريج از مادر جدا مي شود و بعد با پدر ومادر بزرگ و پدر بزرگ و خاله ها و عمه ها و همسالان و...ارتباطش بيشتر مي شود بعد وارد اجتماع بزرگتر يعني مهد مي شود بعد به مدرسه و دبيراستان وارد مي شود. يعني با بزرگ شدن فرزند گرايش او به بيرون بيشتر مي شود. در سن نوجواني با بحران هويت رو به رو مي شود. سؤالات اساسي ذهن او را درگير مي كند؟
من كيستم؟
اين جا چه مي كنم؟
چرا اين جا هستم؟ با چه كساني هستم؟ تا كي هستم؟
كي مي روم؟ كجا مي روم؟ چرا امده ام؟
با حضور اين سؤالات در ذهن نوجوان ارزش ها و باروهايي را كه از والدينش بدون تحقيق گرفته بود را شخم مي زند و مي خواهد با تفكر و نگرش خودش نظام باورها و ارزش هايش را بسازد.
بنابراين اين جا ديكته كردن و تنبيه و رگبار بايد و نبايدها و اجبار كارساز نيست.

حل تعارض ها
در جامعه فعلي بيشتر زمينه حل تعارض با جركت به سمت بدحجابي است تا حجاب خوب.
اين امر همان طور كه گفتيم علل مختلفي دارد. اگر والدين هم ناشي باشد خودشان زودتر فرزندشان را متقاعد مي كنند كه راهش درست است و بايد بدحجابي را برگزيند.
والديني كه دين را كوركورانه ياد گرفته اند و به فرزندشان هم مي گويند حرف اضافي نزن بايد اين روش و منش را در پيش بگيريد در نام تربيتشان مستبدانه است نه تربيت ديني.

نعمت شبهه و اعتراض
بسياري از والدين مذهبي وقتي فرزندشان شبهه اي را مطرح مي كنند به او بد نگاه مي كنند و توبيخش مي كنند كه كفرنگو. در حالي كه شبهه نداشتن نشانه خوبي نيست يا فرزند بيمار است يا تظاهر مي كند و يا تقليدكوركورانه.
شبهه يعني شخم زمين ذهن. همان طور كه شخم زدن زمين هموار براي كشاورزي لازم است و مذموم نيست. شخم ذهن با سؤالات و شبهات نعمت و سبب رشد فكر و باورهاي ديني مي شود. به شرطي كه والدين خود اهل مطالعه باشند و زمينه تفكر و يافتن سؤالات نه تزريق جواب و القاي آن را ايجاد كنند.

ضعف ديگر والدين
ديدم كه در تعارض بالا عوامل كه به سمت بدحجاب سوق مي دهد خيلي زياد است. بنابراين والدين بايد خيلي فعال باشند و برنامه و تربيت ديني داشته باشند كه بتوانند فرزندشان را حفظ كنند. والديني كه مهم ترين تدبيرشان مقايسه است تذكر و بكن و نكن و.... اگر موفق شوند جاي سؤال دارد.
بسياري از والدين تصور مي كنند تذكر دادن به پوشش و يا خريد چادر گران قيمت و توبيخ و ترساندن از عذاب نهايت كاري است كه مي كنند.

زمين بي بذر
تصور كنيد در زميني بذري نكاشته باشيم و به ان آب دهيم و منتظر شد جوانه اي باشيم يا تصور كنيد بذر مرغوبي نكاشته باشيم و منتظر رشد گياه بانشاط و سالمي باشيم. باورهاي ديني عميق، بذر رفتارهاي ديني مانند نماز و حجاب و...است. وقتي باورهاي ديني عميق فرزندان شكل نگرفته باشد و يا باورهاي ديني كرمو باشد و سطحي معلوم است كه از دل اين باروها، رفتارهاي مطلوب ديني رشد نمي كند. بنابراين بايد باورهاي ديني را محور تربيت قرار دهيم.[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]باورهاي ديني عميق
باورهاي ديني عميق مانند بذر كشاورزي نياز به شرايط مساعد دارد. غذاهاي حلال، دعا، صدقه، رفتارهاي ديني صحيح، هماهنگ والدين، محيط سالم، و....شرايط و زمينه هاي رشد باروهاي ديني عميق است.
باورهاي ديني از كودكي شروع مي شود و متناسب با سن او رشد مي كند. وقتي كودكي ياد نگيرد درست بنشيند انحراف زانو و انحناي ساق پيدا مي كند و درمان اين مشكل زمان بر و هزينه بر و همراه با رنج است. اگر باورهاي ديني با تربيت خوب همراه نشود ترميم اين باروها در بزرگ سالي با مشكل همراه مي شود.
والديني كه از خداوند غول درست مي كنند و كودك را پيوسته از او مي ترسانند.
والديني كه در پاسخ به سؤالات بسيار ظريف كودكان به دروغ و مغالطه و پاسخ نادرست متوسل مي شوند
طبيعي است كه باور ديني عميق و سالمي در كودكشان شكل نگيرد.
چه كارهايي بايد كرد؟
اهميت دادن به سؤالات و شبهات و امتياز دانستن آنها
جهت دادن فرزند براي رسيدن به پاسخ منطقي و مستدل با در دسترس قراردادن كتاب، نرم افزار، سايت، كارشناس پاسخ گو
توبيخ نكردن و سرزنش نكردن
مقايسه نكردن
نقد كردن رفتار خاص نه كل شخصيت.
برجسته كردن صفات مثبت واقعي
جهت دادن او به سمت مربيان و استادن هنرمند و متخصص و متدين (در ورزش، تحصيل، هنر و..)
جهت دادن براي ارتباط با اقوام معنوي‌ و تقويت دوستي با دوستان مثبت
هزينه كردن براي تحريك فطرت مانند ديدن از موزه ها، آكواريم هاي بزرگ، تلسكوپ، ميكروسكوپ، و...
سفرهاي سياحتي و زيارتي
اصل قرار دادن واجبات و ترك محرمات و تحميل نكردن مستحبات. ( دعاي كميل و ندبه و... طولاني خسته كننده از نظر تربيت ديني براي كودك سم است)
تشويق به جلوه نمايي هاي حلال ( اصل جايگزيني)
توجه به تدريجي بودن تربيت ديني ( انتظار نداشته باشيم نظام باورها يك دفعه متحول شود ( دير باشد و عمقي بهتر از زود باشد سطحي و ظاهري و رياكارانه)
.
.

تا اينجا اگر سؤالي بود بفرماييد باز در خدمت شما خواهم بود[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

حامی;795822 نوشت:
تعارض : ميل به جلوه نمايي و تبرج ---------------------- ميل به راضي كردن وجدان فطري و اخلاقي و ارزش هاي والديني

گاهي تعارض دخترمان از نوع گرايش گرايش است
يعني مادر كه عزيز است مي گويد حجاب خوب است-------------------------- خاله كه دوست داشتني است بدحجاب است
دختر ما كه به رشد شناختي بالايي نرسيده است واقعا مردد مي شود كه كدام درست است بنابراين اگر گاهي تند مي شوند يا زود رنج مي شوند و يا قهر مي كنند و...در اين شرايط طبيعي است.

بسياري از خانم هاي بدحجاب ما محترم هستند و بدحجابي با اقسامي از اين تعارضات كه گفته ام به آنها تحميل شده است برخورد بد و تند دينداران كه نمي توانند شرايط را تحليل كنند و زود مي خواهند به نتيجه برسند شرايط را بدتر مي كنند.[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]يك نمونه امر به معروف بد

تو پارك بودم ديدم خانمي محجبه اي دوان دوان به سمت يك دختر رفت. بنده فاصله زيادي نداشتم مي شنيدم چي مي گفت.
مي گفت اگر جوانان به گناه بيفتند تقصير تو است و تو بايد ان دنيا جواب دهي و........
به نظر بنده اين شيوه امر به معروف هراز يك منكر توش نهفته و بيدار است.
البته ان دختر خيلي محجوب بود كه جوابي نداد و موهايش را پوشاند ولي اگر در چنين شرايط مثلا دختر جواني كه با دوستانش است و ديگران او را مي بينند برگردد به اين خانم بگويد به تو چه؟ امري طبيعي است ( در روايت داريم نصحك بين الملاء تقريع؛ نصيحت تو در بين مردم سبب كوبيدن شخصيت مي شود)
چهار تا خل و ديوانه راه افتاده بودند به عنوان گشت ارشاد (‌البته انسان هاي شريف بين اين نيروها زياد است ولي چه كنيم كه يك فضله يك تانكير شير را هم خراب مي كند)
با يك بنده خدايي كه سال ها جبهه داشت و تند برخورد كردند كه اين جا لب آب چي مي خواهي؟ راهت را بگير برو؟
او گفته بود چرا بروم؟ اين جا براي تفريح است
او را با زور مي خواستند سوار ماشين كنند سوار نمي شده او را چند نفري زمين مي زنند يك نفر پا هم روي سرش مي گذارد
تمام شد ديگه اين بنده خدا به دين هم بد بين شده است
البته انسان عاقل تحليل گر است نبايد عمل كرد بد عده اي اسگل را به پاي دين بگذارد و بگويد اين افراد بد عمل مي كنند ( به پير به پيغمبر عملكرد بد آمران به معروف مورد تأييد مراجع نيست)

يكي از اقوام سرباز گشت ارشاد بود مي گفت: بين اين نيروها داريم فردي را كه با وضو در محل خدمت وارد مي شود و نيت الهي مي كند
هستند افرادي كه خودشان سرتا پا منكر هستند نه به دين اعتقادي دارند و نه به نظام.
بنابراين
خودمان دلسوز باشيم براي خودمان براي فرزندان و اقوام و اهل مان ( اين دستور قران است)

از آيه قرآن استفاده مي كنند كه گشت ارشاد بايد افراد حساب شده و متخصص و متعهد و متدين باشند
«وَلْتَكُن مِّنكُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَیَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَأُوْلَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ» آل عمران/104

و باید از میان شما گروهى [مردم را] به نیكى دعوت كنند و به كار شایسته وادارند و از زشتى بازدارند و آنان همان رستگارانند.[/]

ممنون ازتوضيحات كاملتون اكه خانومه بالغ وكاملي كه باحجاب بوده ودر روابط با نامحرم بسيار
[h=3]سخت گیر"الان تمايل شديدي به بد حجابي داشته باشه جي؟جه برخوردي بايد باهش كرد؟[/h][h=3][/h]

معرفی کتاب در زمینه نوجوانان و جوانان

کتــاب در مــانی

[=arial] چادرم تاج بهشتیــــست که بر ســـردارم

یادگاریســـت که از حضـــرت مــادر دارم

تیــــرها بر دل دشمــــن زده با هــــر تارش

مــــن محــال اســت که آن را ز ســــرم بـــردارم[=arial]

آنان چفیه می بستند تا بسیجی وار بجنگند...

من چادر می پوشم تا زهرایی زندگی کنم

آنان موقع نماز شب با چفیه صورت خود را می پوشاندند تا شناسایی نشوند...

من چادر می پوشم تا از نگاه های حرام پوشیده باشم...

آنان چفیه را سجاده می کردند وبه خدا می رسیدند ...

من با چادرم نماز می خوانم تا به خدا برسم...

آنان سرخی خونشان را به سیاهی چادرم امانت داده اند...

من چادرسیاهم را محکم می پوشم تا امانتدار خوبی برای آنان باشم...

موضوع قفل شده است