صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: من فردی زود رنج ام، چه راهکاری پیشنهاد می کنید؟

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 16 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58288

اشاره من فردی زود رنج ام، چه راهکاری پیشنهاد می کنید؟

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

سلام
    استاد من زود رنجم.خیلیا بهم گفتن زود رنجم. البته همه رو قبول ندارم. گفتن از کارشناسا بخواه تاراهکار بدن تحملتو بالا ببری.
    البته کم و بیش هم تو خونه مشکل داریم (تعاملی مثبت بین اعضای خانواده نداریم)
    اینا باعث شده تحملم کمتر بشه. و خیلیا تو سایت میگن زود رنجم.
    راهکاری برای حل مشکل میخواستم.
    لطفا کمک کنید.

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

ویرایش توسط ساعت شنی : ۱۳۹۵/۰۲/۱۱ در ساعت ۱۶:۲۳

2. صلوات ها 7

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 16 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58288

با نام و یاد دوست

من فردی زود رنج ام، چه راهکاری پیشنهاد می کنید؟

کارشناس بحث: استاد نشاط

5. صلوات ها 7

نوشته
    1,154
    حضور
    28 روز 18 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6857

با سلام و احترام
    قضاوت کردن و برچسب زدن به دیگران رفتار پسندیده ای نیست، البته در مواردی هم وقتی یک متخصص مشاوره طبق تشخیص خود یک اختلال یا رفتاری را تبین و بیان می کند، مقصود و مطلوب یک چیز دیگری است، منتها در ادبیات دوستانه و بحث و جدل های نا مربوط برچسب زدن شاید ضد اخلاق باشد.
    و بنده هم در مقام قضاوت نیستم، منتها از باب توضیح بیشتر و به جهت اینکه اگر فردی هم در این زمینه مشکل داشته باشد، بتوانیم کمک کنیم، از این رو نکاتی در این باب خدمت دوستان بیان می کنیم:
    زود رنجی یا زود ناراحت شدن یا تحریک پذیر بودن و حساسیت شدید به رفتارهای دیگران ریشه های مختلفی می تواند داشته باشد.
    عوامل تربیتی، زیستی، محیطی و شناختی می تواند زمینه ساز بروز زود رنجی باشد.
    شناسایی هر یک از این عوامل بتنهایی سخت است، و نیاز است که در یک پروسه بالینی با کمک شخص متخصص انجام بگیرد، ولی به هر حال امری نیست که علاج نداشته باشد، و تمام ابعاد زندگی تحت تاثیر قرار بگیرد، می توان با تکنیک شناختی و تغییر رفتاری در مقابل این رفتار مقابله یا کنترل کرد.
    تکنیها و راهکارهایی که به عنوان روش مقابله ای با این رفتار می تواند مفید باشد، عبارتند:
    1. بهتراست که فرد به علل و ریشه مشکل به طوراساسی بپردازد، درحقیقت اگر شخص خود آگاهی بالایی داشته وبتواند با تمرکز بیشتربه تفسیرعلل رفتارهای فردی ( مثل زود رنجی) خود بپردازد می تواند، انگیزه لازم را برای تحول ایجاد کند، بعبارتی دیگر اگر فرد این مشکل را بپذیرد و آگاه باشد، امید اصلاح و تغییر بیشتر خواهد بود.
    عواملی مثل: نگاه سطحی به رفتارهای دیگران، یا طرز تفکرات خاص، ترس از قضاوت دیگران، تحقیر، تهدید، عدم اعتماد، تجربیات تلخ و یا دغدغه های بیجا و نگران کننده و خود شیفتگی و خود خواهی و پرخاشگری و ...می تواند منجر به ایجاد تنش و رفتار نامتعارف زود رنجی ختم شود، هر چند ریشه این رفتارها منشا زیستی یا تربیت خانوادگی باشد، ولی می توان با تمرین و کسب مهارت های لازم به مقابله و کنترل چنین مشکلی رسید.
    2. افزایش صبر و تحمل در تمام مسائل
    مطالعه و کسب آگاهی از آثار صبر در زندگی و تلاش و تمرین در این زمینه، می تواند به مرور زمان در رفتار فردی موثر واقع شود، بایستی در شرایط مختلف تمرین صبر داشته باشید، بپذیرید که نباید زود جواب بگویید، زود تسلیم شوید، زود ناراحت شوید، این پیش فرضها را باید در ذهن خود داشته باشید، ناراحتی های سریع و واکنش زود هنگام باعث تخریب روحی و به هم زدن سطح ارتباطات رفتاری فردی با دیگران می شود.
    زندگی و موفقیت افراد زمانی معنی دار می شود که فرد بتواند صبر و بردباری بیشتری با خود و دیگران داشته باشد.
    3. خود گویی و تلقین
    باید پیوسته مواظب رفتارهای خود باشید، و از تکرار رفتارهای نا پخته و تصمیم های عجولانه بپرهیزید و مدام با خود مرور کنید تا این تلقین در رفتار شما تاثیر مثبت بگذارد.
    4. کسب مهارت تصمیم و تفکر
    وقتی فرد در انتخاب تصمیمات خود دقیق باشد و حرفهایش بر اساس منطق و برهان بیان کند و از روی احساسات و کینه و کدورت و عجولانه و... نباشد، و بتواند مخاطب را بشناسد و بداند که مقصود او چیست، طبیعتا رفتار مناسبی را از خود نشان خواهد داد. گاهی ادامه صحبت و گفتگو با افرادی مثل: کج فهم، کینه ای و پرخاشگر و ... چه بسا فایده ای نداشته باشد، عقل سلیم در این است که شخص قبل از گفتگو تاملی در کلمات و رفتارهای خود داشته باشد، طبیعی است که رفتار مناسب و منطقی را از خود بروز خواهد داد و همین امر موجب می شود که فرد با مشکلی مواجه نشود. منتها تصمیمات سریع و احساسی رفتارهای نا پخته ای بدنبال دارد و همین امر موجب اختلال رفتاری و مشکلات دیگری را به بار خواهد آورد.
    5. همنشینی با افراد صبور و حلیم
    از ویژگی های انسانی است که در سایه همنشینی و افت و خیز با الگو برداری کند، از این رو دوستی و همنشینی با افراد دلسوز و صبور می تواند به مرور زمان از انجام رفتارهای تنشی و زود رنج گونه پرهیز شود.
    6. تحلیل رفتارها
    باید با دقت بیشتر رفتارهای خود را با منطق و دلیل کافی تحلیل کنیم و به جای دلیل تراشی و استفاده از سیستم دفاعی انکار از اصل ترمیم و اصلاح و تغییر نگاه و کشف علت رفتار باشیم، در این صورت رفتارها اصلاح می شود. منتها اگر در پی کشف مجرم باشیم و دیگران را خطاکار و بی ادب دانسته و یا تربیت خانواده را زیر سوال ببریم، و ذره ای به خود شک نکرده و اراده ای برای اصلاح نداشته، طبیعی و روشن است که مشکل حل نخواهد شد و تمامی راهکارها مفید نمی شود.
    7. تعیین مبانی فکری
    باید اصولی منطقی و صحیح را در رفتارهای خود تعیین کنیم و طبق آن ملاکها کارها را پیش ببریم، در این صورت احساس و رفتار زود رنج گونه کمتر و یا کم رنگیتر می شود. (اگرعلاقه مند بودید در یک تاپیک جداگانه این اصول را پیگیری کنید)

ویرایش توسط نشاط : ۱۳۹۵/۰۱/۲۳ در ساعت ۲۲:۲۷

7. صلوات ها 12

علاقه
    عاشق خدابشم
    نوشته
    711
    حضور
    113 روز 4 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3674

سلام وعرض ادب
    خداقوت
    استادمن خودم اصلا نمیتونم باناحقی کناربیام.
    وقتی ناحق میشنوم اینقدراصرارمیکنم تابفهمندکه ناحق گفتن.اماخیلی مواردقبول نمیکنند.منم اشکم درمیاد.بعضی وقتاخیلی گریه میکنم که حرفمونمیفهمن و....
    دراخرمجبورمیشم سکوت کنم.
    توجامعه ای که هستیم خیلی ناحق گفته میشه.
    تواوج ناراحتی چجوری بیخیال بشم؟
    چجوری بگم ولش کن وناراحت نباشم؟

9. صلوات ها 6

نوشته
    562
    حضور
    82 روز 1 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    2001

سلام
    من هم همین مشکلو (زودرنجی)دارم
    البته کسی بهم نگفته خودم کشف کردم:)
    چطوری باید تمرین صبر کنیم؟

11. صلوات ها 7

نوشته
    1,154
    حضور
    28 روز 18 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6857

نقل قول نوشته اصلی توسط kobram نمایش پست ها
    سلام
    من هم همین مشکلو (زودرنجی)دارم
    البته کسی بهم نگفته خودم کشف کردم:)
    چطوری باید تمرین صبر کنیم؟
    سلام
    فهرستی از کارها را بنویسید، بهتر است از کارهای کوچک شروع کنید مثلا:
    1. مطالعه را 30 دقیقه انجام می دادید و می گذاشتید کنار، از امروز 5 دقیه را بیشتر کنید و همین منوال بعد از یک هفته 10 بیشتر کنید.
    2. موقع صحبت سعی کنید آروم و با تانی صحبت کنید.
    3. اگر کسی ناراحتتون کرد، در همان ابتدا فورا جواب ندهید.( قبلا با خودتان عهد ببندید، و به عنوان کی پیش فرض بپذیرید)
    4. از آنجایی که صبر همراه با تحمل بیشتر است باید در تقویت اراده هم تلاش کنید، لذا سفارش می شود حتما حتما ورزش کنید تا روحیه قوی و اراده محکمی داشته باشید.
    کلا اگر برای عجله کردن ها یک توقف و درنگی و خط قرمزی را بگذارید، صبر تون زیادتر می شود.

13. صلوات ها 10

نوشته
    1,154
    حضور
    28 روز 18 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6857

نقل قول نوشته اصلی توسط زهرا73 نمایش پست ها
    سلام وعرض ادب
    خداقوت
    استادمن خودم اصلا نمیتونم باناحقی کناربیام.
    وقتی ناحق میشنوم اینقدراصرارمیکنم تابفهمندکه ناحق گفتن.اماخیلی مواردقبول نمیکنند.منم اشکم درمیاد.بعضی وقتاخیلی گریه میکنم که حرفمونمیفهمن و....
    دراخرمجبورمیشم سکوت کنم.
    توجامعه ای که هستیم خیلی ناحق گفته میشه.
    تواوج ناراحتی چجوری بیخیال بشم؟
    چجوری بگم ولش کن وناراحت نباشم؟

با سلام و احترام
    ممنون و متشکر
    بزرگوار؛
    ما در بیان این نیستیم که در مقابل دفاع از حق، بیخال شوید و خودتان را اذیت نکنید و... اتفاقا آدم عاقل باید دنبال حق باشد و تا جایی که امکان دارد از حق خود دفاع کند، منتها اگر روش را بلد نباشیم و با اصول و آگاهی لازم نباشد به جای اثبات حق شاید بدتر هم باشد، افرادی که زود ناراحت می شوند و در بحث سریع واکنش نشان می دهند، معمولا شاید نتوانند زود به اثبات حق خود برسند، در حالی که با حلم بیشتر و با منطق قوی و روشی زیرکانه و همراه با اطلاعات قوی باشد، می توان طرف را قانع کرد، بدون که آدم به خود آسیبی برساند، و ناراحت شود.

15. صلوات ها 9

علاقه
    عاشق خدابشم
    نوشته
    711
    حضور
    113 روز 4 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3674

استادبذاریدمثال بزنم.
    الان شما اول برای کاربرکبری صلوات زدیدوجوابشونودادید.من اومدم خوندم.دیدم برای من صلوات نزدید.خب به خودم گفتم حرف منکه بدنبوده.اینوگفتم تابدونیدچقدربرسرچیزهای کم ارزش من زودناراحت میشم.(البته به خودم گفتم شایدنخوندیدویابعداصلوات میزنید)
    بحثم ازاین مثال فقط اینه که بدونیدزودناراحت شدنم خیلی عمیق شده.
    وقبول دارم که نبایدبرسرهرچیزی ناراحت بشم.
    اماواقعادست خودم نیست.
    خیلیییییییی حساس شدم.

17. صلوات ها 7

نوشته
    1,154
    حضور
    28 روز 18 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6857

نقل قول نوشته اصلی توسط زهرا73 نمایش پست ها
    استادبذاریدمثال بزنم.
    الان شما اول برای کاربرکبری صلوات زدیدوجوابشونودادید.من اومدم خوندم.دیدم برای من صلوات نزدید.خب به خودم گفتم حرف منکه بدنبوده.اینوگفتم تابدونیدچقدربرسرچیزهای کم ارزش من زودناراحت میشم.(البته به خودم گفتم شایدنخوندیدویابعداصلوات میزنید)
    بحثم ازاین مثال فقط اینه که بدونیدزودناراحت شدنم خیلی عمیق شده.
    وقبول دارم که نبایدبرسرهرچیزی ناراحت بشم.
    اماواقعادست خودم نیست.
    خیلیییییییی حساس شدم.

با سلام
    احسنتم
    من اصلا مطلب شما را نخست ندیم به همین خاطر دیر پاسخ دادم، پس لزومی به نارحتی نداشت.
    پس بزرگوار سعی کنید موقع حدس زدن تفسیر مثبتی در ذهن خودتان ایجاد کنید، پس بهتر است تفسیر و نگاه مثبت را تمرین کنید.
    این بیان شما می تواند بیانگر نوع نگرش شما باشد، در حقیقت باید روی نگرش خودتان کار کنید و یا بعبارتی قضاوت زود را در زندگی تعطیل کنید همیشه با خود بگویید شاید بعد دیگری داشته باشد و من غافل هستم.

19. صلوات ها 11

نوشته
    2,802
    حضور
    132 روز 8 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10765

سلام استاد نشاط.
    میشه تعریفی از زودرنجی ارایه بدید؟
    به چه کسی زودرنج میگن؟ و چه ویژگیهایی داره؟
    و اگر یکی از افراد خانواده مون زودرنج باشه چطوری باهاش باید رفتار کنیم؟

21. صلوات ها 6

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری