جمع بندی مذهب شیخ اسماعیل قصری

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مذهب شیخ اسماعیل قصری

با سلام آقای شیخ اسماعیل قصری مدفون در دزفول معروف به عارف قرن ششم بعضی از بزرگان در مورد شیعه بودن ایشان شک دارند آیا مدرکی دال بر اهل سنت بودن ایشان وجود دارد؟ البته اهل تصوف شهر در حال هزینه کردن بر مرقد ایشان میباشند

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عماد

سلام علیکم

آنچه مشخص است وی از مشایخ صوفیه بوده و شیخ 11سلسله کمیلیه بوده است.(1) سلسله کمیلیه یکی از سلسله های صوفیه است که پس از حضرت علی علیه السلام شیخ اول کمیل بن زیاد می باشد.(2) سلسله نور بخشیه نیز از منشعبات این سلسله هستند که نسبت به اسماعیل قصری ارادت دارند(3)
این نکته قابل ذکر است که هر چند کمیلیه، سلسله ی خود را در نهایت منسوب به کمیل و حضرت علی علیه السلام می دانند اما طبق اظهار متصوفه، انچه را که مستحسنات(از قبیل خرفه و خانقاه و...) می نامند در سنت پیامبرصلی الله علیه واله وسلم نبوده است. نبابراین می توان گفت که بین عارفانی هم چون کمیل که مورد تایید حضرت علی علیه السلام بوده اند و سلسله هایی که منتسب به شاگردان و اصحاب آن حضرتند تمایز وجود دارد.
1. قدرت الله خیاطیان، سلسله کمیلیه، دانشکده علوم انسانی دانشگاه سمنان، 1382، شماره6، ص109
2. همان، ص102
3. همان، ص115

شخص شیخ اسماعیل اهل سماع هم بوده زیرا در مورد شاگرد وی نجم الدین کبری آورده اند که او سماع را منکر بوده است و چون وی را در خانقاه در مقابل درویشان جای داده اند وی می گوید از بیماری آنقدر رنج نمی برم که سماع دارد.ولی هنگامی که شیخ اسماعیل دست وی را میگیرد و به سماع می برد نظرش عوض شده، به این طریق که می گوید: »شبی سماع می کردند.شیخ اسماعیل از گرمی سماع به بالین من آمد و گفت:می خواهی که برخیزی؟گفتم : بلیدست من بگرفت ومرا به کنار کشید و به میان سماع برد و زمانی نیک مرا بگردانید و بر روی دیوارم تکیه داد. من گفتم که در حال خواهم افتاد چون با خود آمدم خود را تندرست دیدم چنانچه هیچ بیماری در خود نمی دیدم و مرا ارادت حاصل شد . روز دیگر خدمت وی رفتم و دست ارادت گرفتم و به سلوک مشغول شدم و مدتی آنجا بودم.(1)
1. همان، عارفی از دزفول، ص 18

پرسش:
شیخ اسماعیل قصری مدفون در دزفول چه مذهبی داشته است شیعه یا سنی؟

پاسخ:
شیخ اسماعیل قصری از مشایخ صوفیه بوده و شیخ یازدهم سلسله کمیلیه بوده است.(1) سلسله کمیلیه یکی از سلسله های صوفیه است که پس از حضرت علی (علیه السلام) شیخ اول آنان کمیل بن زیاد می باشد.(2) سلسله نور بخشیه نیز از منشعبات این سلسله هستند که نسبت به اسماعیل قصری ارادت دارند(3)

این نکته قابل ذکر است که هر چند کمیلیه، سلسله ی خود را در نهایت منسوب به کمیل و حضرت علی (علیه السلام) می دانند اما طبق اظهار متصوفه، آنچه را که مستحسنات(از قبیل خرفه و خانقاه و...) می نامند در سنت پیامبر(صلی الله علیه واله وسلم) نبوده است. بنابراین می توان گفت که بین عارفانی هم چون کمیل که مورد تایید حضرت علی (علیه السلام) بوده اند و سلسله هایی که منتسب به شاگردان و اصحاب آن حضرتند تمایز وجود دارد.

شخص شیخ اسماعیل اهل سماع هم بوده زیرا در مورد شاگرد وی نجم الدین کبری آورده اند که او سماع را منکر بوده است و چون وی را در خانقاه در مقابل درویشان جای داده اند وی می گوید از بیماری آنقدر رنج نمی برم که سماع دارد.ولی هنگامی که شیخ اسماعیل دست وی را میگیرد و به سماع می برد نظرش عوض شده، به این طریق که می گوید: »شبی سماع می کردند.شیخ اسماعیل از گرمی سماع به بالین من آمد و گفت:می خواهی که برخیزی؟
گفتم : بلی دست من بگرفت ومرا به کنار کشید و به میان سماع برد و زمانی نیک مرا بگردانید و بر روی دیوارم تکیه داد. من گفتم که در حال خواهم افتاد چون با خود آمدم خود را تندرست دیدم چنانچه هیچ بیماری در خود نمی دیدم و مرا ارادت حاصل شد . روز دیگر خدمت وی رفتم و دست ارادت گرفتم و به سلوک مشغول شدم و مدتی آنجا بودم.(4)

منابع:
1. قدرت الله خیاطیان، سلسله کمیلیه، دانشکده علوم انسانی دانشگاه سمنان، 1382، شماره6، ص109
2. همان، ص102
3. همان، ص115
4. همان؛ حکمت فر، محمد حسین، عارفی از دزفول، ص 18

موضوع قفل شده است