چرا باید به خاطر عمل زشت دیگری ، فرزندان و یا نسل های بعدی او تنبیه شوند؟

تب‌های اولیه

24 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا باید به خاطر عمل زشت دیگری ، فرزندان و یا نسل های بعدی او تنبیه شوند؟

[B]

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا رسول الله(ص)

[/B]

[B]السلام علیک یا امیرالمومنین (ع)

السلام علیکم یا اهل بیت نبوه (ع)

السلام علیک یا صاحب الزمان (عج)

================================

سلام علیکم

این حدیث در کتاب وسائل الشیعه به امام صادق علیه السلام منتسب شده است:

[ 20952 ] 13 - وعن أبيه ، عن سعد ، عن أحمد بن محمد ، عن علي بن

الحكم ، عن أبي القاسم ، عن عثمان بن عبد الله ، عن محمد بن عبد الله

الأرقط ، عن جعفر بن محمد عليهما السلام قال : من ارتكب أحدا بظلم

بعث الله من ظلمه مثله أو على ولده أو على عقبه من بعده .

امام صادق(ع) فرمود:کسی که بر احدی ظلم ستمی کند خداوند کسی را برمی انگیزد که همانند ستم را بر او یا فرزندان او یا نسل بعد از او روا دارد.

الحر العاملی؛وسائل الشیعه،مؤسسة آل البيت (ع) لإحياء التراث بقم المشرفة،1414،ج16،ص50.

سوال ها :

1)

لطفا از نظر سندی این حدیث را بررسی کنید.

(اگر اشتباه نکنم این حدیث باید ضعیف باشد و به معصوم منتسب نیست)

2) در صورت صحت سند این حدیث:

الف) آیا می توان عقلا چنین حدیثی را پذیرفت،یعنی آیا عقلا مورد قبول است که به خاطر ظلم یک نفر فرزندان و یا نسل های بعدی او مجازت شوند؟

یا باید عقلا این حدیث را رد کرد؟

ب) اصولا عقل در سنجش میزان اعتبار روایت چقدر معتبر و قابل استناد است؟

عقل چه جایگاهی در علم رجال دارد؟

3)آیا می توان با اصل شخصی بودن مجازات ها یا قاعده وزر که در آیه 164 سوره انعام نیز آمده است (
و لا تزر وازرة وزر اخر)

انتساب این حدیث به معصوم را رد کرد و آن را ضعیف دانست؟

آیه 164 سوره انعام :

بسم الله الرحمن الرحیم

قُلْ أَغَيْرَ اللّهِ أَبْغِي رَبًّا وَهُوَ رَبُّ كُلِّ شَيْءٍ وَلاَ تَكْسِبُ كُلُّ نَفْسٍ إِلاَّ عَلَيْهَا وَلاَ تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَى ثُمَّ إِلَى رَبِّكُم مَّرْجِعُكُمْ فَيُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ فِيهِ تَخْتَلِفُونَ ﴿۱۶۴﴾

بگو آيا جز خدا پروردگارى بجويم با اينكه او پروردگار هر چيزى است و هيچ كس جز بر زيان خود [گناهى] انجام نمى‏دهد و هيچ باربردارى بار [گناه] ديگرى را برنمى‏دارد آنگاه ازگشت‏ شما به سوى پروردگارتان خواهد بود پس ما را به آنچه در آن اختلاف مى‏كرديد آگاه خواهد كرد (۱۶۴)

موفق باشید

width: 100%

[/B]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد محسن

sayedali;794394 نوشت:
[=arial]

[B]

بسم الله الرحمن الرحیم

[/B][=arial]

[=arial][B]السلام علیک یا امیرالمومنین (ع)

[=arial]===============================

[=arial]سلام علیکم

این حدیث در کتاب وسائل الشیعه به امام صادق علیه السلام منتسب شده است:

[=arial]

[=arial black][ 20952 ] 13 - وعن أبيه ، عن سعد ، عن أحمد بن محمد ، عن علي بن

[=arial black]الحكم ، عن أبي القاسم ، عن عثمان بن عبد الله ، عن محمد بن عبد الله

[=arial black]
الأرقط ، عن جعفر بن محمد عليهما السلام قال : من ارتكب أحدا بظلم

[=arial black]

[=arial]

بعث الله من ظلمه مثله أو على ولده أو على عقبه من بعده .

[=arial black]

[=arial black]

[=arial]

[=arial]
امام صادق(ع) فرمود:کسی که بر احدی ظلم ستمی کند خداوند کسی را برمی انگیزد که همانند ستم را بر او یا فرزندان او یا نسل بعد از او روا دارد.

[=arial]الحر العاملی؛وسائل الشیعه،مؤسسة آل البيت (ع) لإحياء التراث بقم المشرفة،1414،ج16،ص50.

[=arial]

[=arial]سوال ها :

1)

[=arial]لطفا از نظر سندی این حدیث را بررسی کنید.

[=arial](اگر اشتباه نکنم این حدیث باید ضعیف باشد و به معصوم منتسب نیست)

[=arial]
2) در صورت صحت سند این حدیث:

الف) آیا می توان عقلا چنین حدیثی را پذیرفت،یعنی آیا عقلا مورد قبول است که به خاطر ظلم یک نفر فرزندان و یا نسل های بعدی او مجازت شوند؟

یا باید عقلا این حدیث را رد کرد؟

[=arial]ب) اصولا عقل در سنجش میزان اعتبار روایت چقدر معتبر و قابل استناد است؟

عقل چه جایگاهی در علم رجال دارد؟

[=arial]
3)آیا می توان با اصل شخصی بودن مجازات ها یا قاعده وزر که در آیه 164 سوره انعام نیز آمده است (
[=arial]و لا تزر وازرة وزر اخر)

[=arial]

انتساب این حدیث به معصوم را رد کرد و آن را ضعیف دانست؟

آیه 164 سوره انعام :

بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial black]

قُلْ أَغَيْرَ اللّهِ أَبْغِي رَبًّا وَهُوَ رَبُّ كُلِّ شَيْءٍ وَلاَ تَكْسِبُ كُلُّ نَفْسٍ إِلاَّ عَلَيْهَا وَلاَ تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَى ثُمَّ إِلَى رَبِّكُم مَّرْجِعُكُمْ فَيُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ فِيهِ تَخْتَلِفُونَ ﴿۱۶۴﴾

[=arial black]

[=arial black]

[=arial black]

بگو آيا جز خدا پروردگارى بجويم با اينكه او پروردگار هر چيزى است و هيچ كس جز بر زيان خود [گناهى] انجام نمى‏دهد و هيچ باربردارى بار [گناه] ديگرى را برنمى‏دارد آنگاه ازگشت‏ شما به سوى پروردگارتان خواهد بود پس ما را به آنچه در آن اختلاف مى‏كرديد آگاه خواهد كرد (۱۶۴)
[=arial black]

[=arial black]موفق باشید

[/B]

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و طلب توفیق الهی برای شما کار بر گرامی

همان که اشاره کردید این روایت از نظر اعتبار سندی ضعیف به شمار می رود و نمی توان به آن اعتنایی کرد.

با این حال جا دارد این توضحی کوتاه بیان شود که :

معصومین سلام الله علیهم اجمعین در این باره قاعده ای را بیان کردند که معیارسنجش حديث درست از نادرست را در عرضه کردن ان روایت به قرآن به شمار می رود به این معنا که روایتی را می شنویم مهم ترین کار این است که آن را به قران عرضه کنیم که اگر جملات روایت با قران معارضت یا مخالفتی نداشت روایت را می پذیریم و گرنه آن را کنار می گذاریم:

این بیان امام سلام الله علیه است که فرمود:"مَا وَافَقَ الْكِتَابَ فَخُذُوهُ وَ مَا خَالَفَهُ فَاطْرَحُوه‏"(1)یعنی موافق قرآن را انتخاب کنید و مخالفش را کنار بگذارید.بنا بر این، عقل به تنهایی نه می تواند معیاری برای پذیرش یا رد روایت باشد.

البته باید دانست بیشتر روایات ما خبر واحد است و خبر متواتر اندک می باشد.اما همين كه روایت مخالف قرآن نباشد و راويانش موثق باشند،پس می توان از آن در مسیر استنباط حکم شرعی بهره گرفت.عقل یکی از منابع چهار گانه استناط شیعه است یعنی این که در کنار کتاب و سنت و اجماع، عقل نیز به کمک مجتهد می آید تا در میان منابع روایی استنباط صحیح از غلط را تشخیص دهد.
و اما در باره مجازات باید بیان کرد که مجازات هر کسی همان طور که گفته شد، امری کاملا شخصی است و مطابق با مفاد چندین آیه از جمله ایه مورد اشاره، نمی توان وزر و وبال هر کسی را بر عهده دیگری قرار داد.

با این حال اگر انسان کار بدی انجام دهد، ممکن است مکافاتش را در دنیا ببیند و حتی آثار وضعی آن گناه به نوعی منسوبین او را در گیر کند که این البته به معنای مجازات نیست. این اثر طبیعی مکافات گناهی است که شخصی انجام می دهد و بیان کردیم ممکن است آثار آن به منسوبینش برسد. مثلا شخصی که کار حرامی انجام می دهد و روح و روانش با گناه عجین شد،چنین شخصی در وضع روحی و روانی فرزندانش اثر خواهد گذاشت. اما نه به این معنا که آن ها دارند مجازات می شوند که مجازات منحصر به جهان دیگر است. این مکافات است که گاهی فقط به خودش و گاهی به اطرافش نیز سرایت می کند و این از مسیر مجرای طبیعی قاعده علت و معلول قابل توجیه است ولی این مکافات امری است که صرفا از ناحیه وابستگی عاطفی افراد نسبت به فرد مجرم تحمیل می شود. با همه این تفاصیل هیچ فردی از افراد منسوب به مجرم چه در دنیا و چه در آخرت به دلیل جرم وابسته اشان، مجازات نخواهند شد. در قیامت گناه کاران به طوری به خود مشغول می شوند که حواس شان به دیگری نخواهد بود.
"يَوْمَ يَفِرُّ الْمَرْءُ مِنْ أَخيهِ" "وَ أُمِّهِ وَ أَبيهِ" "وَ صاحِبَتِهِ وَ بَنيهِ"(2) سوره عبس آیات 34 تا 36
در آن روز كه انسان از برادر خود مى‏گريزد، و از مادر و پدرش،و زن و فرزندانش
بله و البته آن جا سرای مجازات است. مجازات شخص مجرم نه دیگرانی که وابسته و نسل او هستند.و السلام علیکم و رحمت الله و برکاته .

پی نوشت ها:

1.شیخ مفید،الفصول المختارة، قم،انتشارات کنگره شیخ مفید،سال 1413 قمری،چاپ اول، ص 177

2. سوره عبس،آیات 34 تا 36

[="Arial"][="Black"]بنام خدا.

sayedali;794394 نوشت:

sayedali;794394 نوشت:
آیا می توان عقلا چنین حدیثی را پذیرفت،یعنی آیا عقلا مورد قبول است که به خاطر ظلم یک نفر فرزندان و یا نسل های بعدی او مجازت شوند؟

باعرض سلام من که میگم دنیا اینقدرپیچیده ترازاین حرفا هست که بشه پاسخ داد بله>>هرعمل خیروشر امروزما ممکنه گریبان نسل های بعدی ما را بگیرد.
{البته همانگونه که کارشناس محترم گفتند بسته به وسعت و سبک و سنگینی آن گناه یا عمل خواهدبود}

بهرحال همانگونه که نسل های بعدی میتونن از ثروت و دسترنج گذشتگان خود سود ببرند یا بهره ببرند>چرا درمورد مجازات و مکافاتشون چنین نباشه؟؟

{البته کارخدا هم دروضع چنین قانونی خیلی درست بوده که اگر همگان به آن پی ببرند ازارتکاب خیلی گناهان در دوره های مختلف مخصوصا دوران پرمتلاطم جوانی خودداری میکنند}

[=arial]

[B]

بسم الله الرحمن الرحیم

[/B][=arial]

محسن;796017 نوشت:
و حتی آثار وضعی آن گناه به نوعی منسوبین او را در گیر کند که این البته به معنای مجازات نیست. این اثر طبیعی مکافات گناهی است که شخصی انجام می دهد و بیان کردیم ممکن است آثار آن به منسوبینش برسد. مثلا شخصی که کار حرامی انجام می دهد و روح و روانش با گناه عجین شد،چنین شخصی در وضع روحی و روانی فرزندانش اثر خواهد گذاشت. اما نه به این معنا که آن ها دارند مجازات می شوند که مجازات منحصر به جهان دیگر است. این مکافات است که گاهی فقط به خودش و گاهی به اطرافش نیز سرایت می کند و این از مسیر مجرای طبیعی قاعده علت و معلول قابل توجیه است ولی این مکافات امری است که صرفا از ناحیه وابستگی عاطفی افراد نسبت به فرد مجرم تحمیل می شود.

[=arial]سلام
منظورتون این است که اگر کسی جرمی انجام می دهد به خاطر جرم او،فرزندانش مواخذه نمی شوند اما چون وابستگی عاطفی میان او و فرزندانش هست امکان دارد به خاطر گناه پدر و مادر فرزند نیز آسیب ببینید.مثل پدر و مادری که اعتیاد دارند ،اما به خاطر اعتیاد این پدر و مادر فرزند رو دستگیر نمی کنند تا ترک بدهند،بلکه فقط خود پدر و مادر ترک داده می شوند اما فرزندشان به واسطه اعتیاد پدر و مادرآسیب روحی و جسمی می بیند.

اما حدیث ضعیف است و این با عدالت خدا سازگار نیست که خدا کسی را مامور کند تا به خاطر ظلم یک شخص،نسل بعد او را آزار بدهند

سوال:علت ضعف این روایت علاوه بر مغایرت با قرآن ،از نظر سندی نامشخص بودم وضعیت تعدادی از راویان است؟[/B]

[=arial]

[B]

بسم الله الرحمن الرحیم

[/B][=arial]

[/B]
سونامی;796035 نوشت:
باعرض سلام من که میگم دنیا اینقدرپیچیده ترازاین حرفا هست که بشه پاسخ داد بله>>هرعمل خیروشر امروزما ممکنه گریبان نسل های بعدی ما را بگیرد.
{البته همانگونه که کارشناس محترم گفتند بسته به وسعت و سبک و سنگینی آن گناه یا عمل خواهدبود}

بهرحال همانگونه که نسل های بعدی میتونن از ثروت و دسترنج گذشتگان خود سود ببرند یا بهره ببرند>چرا درمورد مجازات و مکافاتشون چنین نباشه؟؟

{البته کارخدا هم دروضع چنین قانونی خیلی درست بوده که اگر همگان به آن پی ببرند ازارتکاب خیلی گناهان در دوره های مختلف مخصوصا دوران پرمتلاطم جوانی خودداری میکنند}

[=arial]سلام
دوست عزیز ،حدیث ضعیف هست و در مغایرت با قرآن
اون وقت شما می فرمایید که چنین حدیثی درست است و خدا این قاعده رو وضع کرده؟
اون چیزی که کارشناس گفت ربطی به این ندارد که خدا بخواهد کسی را مامور کند تا نسل بعدی ظالم رو آزار بده! این با عدالت خدا در تعارض است.
پست بالا من رو بخونید،اون جا با مثال مطلبی که متوجه شدم رو نوشتم

با سلام

تاوان گناه هيچ كس را فرد ديگري نمي دهد و اين يك اصل مسلم در اعتقادات اسلامي است. هيچ انساني به خاطر عمل بد انساني ديگر و گناه يك فرد ديگر مجازات نشده و تحمل رنج نمي كند.دنيا طبق طبيعت ذاتي كه دارد ، محل تزاحم و درگيري علت ها و اسباب و گرايشات و اميال و خواسته ها و محل اثرگذاري ها و اثر پذيري هاي متعدد موجودات ، از اعمال انسان ها و تاثيرات موجودات ديگر است.ما انسان ها چون در دنيا در ارتباط با يكديگر زندگي مي كنيم و زندگي هر يك از ما از زندگي و حيات پيرامون خود جدا نيست ، از كارها و نيات و عملكردهاي يكديگر اثر مي پذيريم، همان گونه كه بر ديگران با كارها و نيات و عملكرد خود تاثير مي گذاريم.وقتي فردي به خاطر عدم رعايت قانون با فردي ديگر كه قانون را رعايت كرده است ،تصادف مي كند، در حقيقت با كار خود بر آن فرد ديگر تاثير مي گذارد . اين به معناي گناهكار بودن يا نبودن مراعات كننده قانون نيست . ضربه اي كه او از تصادف مي بيند، نه به خاطر گناه راننده خاطي است، بلكه به خاطر طبيعت موجود در اين عالم است كه ما از ديگران و كارهاي ديگران تاثير مي پذيريم ، همان گونه كه تاثير هم مي گذاريم.بنا بر اين نمي توان گفت كسي كه مظلوم شده است ، حتما تاوان گناهي را پس مي دهد ، حال گناه خود يا گناه ظالم. چرا كه ظلم كاري است كه شخص ظالم ، خلاف خواست و دستور خدا كه از ظلم كردن نهي كرده است ، در مورد مظلوم انجام مي دهد . آن فرد هم از كار او متاثر مي شود و اثر مي گيرد ،يعني متحمل رنج و سختي مي شود.با اين سخن نمي خواهيم بگوئيم كه كار ظالم يك كار طبيعي است و مظلوميت مظلوم هم يك امر طبيعي در دنيا است و نبايد نسبت به آن ناراحت شد و واكنش از خود نشان داد.منظور اين است كه نمي توان مظلوميت مظلوم را به پاي تاوان گناهي نوشت كه بايد پس بدهد تا در مورد كودك خردسالي كه معصوم است و مرتكب هيچ گناهي نشده و مورد ظلم مادر يا پدر خود قرار گرفته است ، دچار تناقض و سردرگمي شويم.مادر يا پدر كار اشتباهي مي كنند . بايد تاوان ظلم خود را در دنيا يا آخرت بپردازند و اين به خاطر ظلمي است كه به كودك بي گناه روا داشته اند.

پي نوشت ها :
1. آل عمران (3) ‌ آيه 178.
2. اعراف (7) ‌ آيه 182 .
3. لقمان (31) ‌ آيه 24.

سلام

اين حديث موافق أيه قرانست ؟!

وَلْيَخْشَ الَّذِينَ لَوْ تَرَكُواْ مِنْ خَلْفِهِمْ ذُرِّيَّةً ضِعَافًا خَافُواْ عَلَيْهِمْ فَلْيَتَّقُوا اللّهَ وَلْيَقُولُواْ قَوْلاً سَدِيدًا {النساء/9}

ومويد به اخبار ديگر ....

وفي (عقاب الاعمال) عن أبيه، عن عبدالله بن جعفر الحميري، عن أحمد بن محمد بن عيسى، عن الحسن بن محبوب، عن علي بن رئاب، عن الحلبي، عن أبي عبدالله (عليه السلام) قال: إن في كتاب علي (عليه السلام) إن أكل مال اليتيم سيدركه ذلك في عقبه من بعده في الدنيا ويلحقه وبال ذلك في الآخرة، أما في الدنيا فإنّ الله يقول: (وليخش الذين لو تركوا من خلفهم ذرية ضعافا خافوا عليهم فليتقوا الله وليقولوا قولا سديدا) وأما في الآخرة فإن الله عزّوجلّ يقول: (إن الذين يأكلون أموال اليتامى ظلما إنما يأكلون في بطونهم نارا وسيصلون سعيرا)

لِیَحْمِلُواْ أَوْزَارَهُمْ كَامِلَةً یَوْمَ الْقِیَامَةِ وَمِنْ أَوْزَارِ الَّذِینَ یُضِلُّونَهُم بِغَیْرِ عِلْمٍ أَلاَ سَاء مَا یَزِرُونَ {النحل/25}

گناه کسانیکه را که گمراه کردند نیز بدوش خواهند کشید .

وروی الکلینی و الصدوق فی كتاب التوحید، وفی عیون الاخبار عن جعفر بن محمد بن مسرور عن الحسین بن محمد ببقیة السند مثله. وعن علی بن ابراهیم الهاشمی عن جده محمد بن الحسن ابن محمد بن عبد الله عن سلیمان الجعفری عن الرضا علیه السلام قال: اوحى الله الى نبی من الأنبیاء إذا أطعت رضیت وإذا رضیت باركت ولیس لبركتی نهایة، وإذا عصیت غضبت وإذا غضبت لعنت ولعنتی تبلغ السابع من الوراء . الوراء: ولد الولد.

امام رضا علیه السلام فرمود: خداوند عزوجل به سوى یكى از پیامبرانش وحى فرستاد كه : هرگاه اطاعت شوم خوشنود مى گردم و هرگاه خوشنود باشم بركت مى بخشم و براى خیر و بركت من نهایت و پایانى نیست و هرگاه نافرمانیم شود خشمگین مى گردم و هرگاه خشمگین شوم لعنت مى فرستم و از رحمت خود دور مى كنم و لعنت من تا هفت نسل را فرا مى گیرد و به آنان مى رسد.

امام صادق علیه السلام فرمود:
إذا خَرَجَ القائم علیه السلام قَتَلَ ذراری قَتَلَةِ الحُسینِ علیه السلام بِفِعالِ آبائِهِمْ.
وقتی قائم علیه السلام ظهور کند، فرزندان کشندگان حسین علیه السلام را (به سبب اعمال پدرانشان) به قتل می رساند.
حضرت امام رضا علیه السلام فرمود: همین طور است (مطلب همان گونه است که امام صادق علیه السلام فرموده اند.)
هروی می پرسد: پس منظور آیه قرآن چیست که می فرماید: (وَلا تَزِرُ وازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرى)؟
مصیبت عاشورا، بیش از آن که معلول ظلم وستم بنی امیّه در حق اهل بیت علیهم السلام باشد، برخاسته از اساس منحرف وباطلی است که پایه گذاران سقیفه وقاتلین محسن فاطمه علیها السلام پی ریزی کردند، واز این بالاتر هرکسی در هر زمان وهر مکان، به کشته شدن سیّد الشهداء علیه السلام ویاران وفادار حضرتش، قلباً راضی وخشنود باشد، خود جزء قاتلین آن حضرت محسوب می گردد

حضرت امام رضا علیه السلام فرمودند:

خداوند در همه گفتارهایش راست فرموده است، ولی فرزندان کشندگان حسین علیه السلام به اعمال پدران خود راضی هستند، وبه آن افتخار می کنند. وهرکس به انجام چیزی راضی وخشنود باشد، مانند کسی است که آن را انجام داده است تا آنجا که اگر کسی در مشرق کشته شود وفرد دیگری در مغرب به کشتن او راضی باشد، رضایت دهنده نزد خدای عزَّ وجلَّ، شریک قاتل محسوب می شود، وحضرت قائم علیه السلام وقتی ظهور می فرماید، صرفاً بدلیل رضایت آنها به عمل پدرانشان، آنها را به قتل می رساند.عیون اخبار رضا ع

وشارب خمر ملعون حضرت حق است و اولاد ونسلش هم ناقص الخلقه میشوند و...

عدة من أصحابنا، عن أحمد بن أبی عبدالله، عن أبیه، عن أبی الجهم، عن أبی خدیجة قال: سمعت أبا عبدالله (ع) یقول: لایطیب ولدالزنا ولا یطیب ثمنه أبدا والممراز لایطیب إلى سبعة آباء وقیل له: وأی شئ الممراز؟ فقال الرجل یكتسب مالا من غیر حله فیتزوج به أو یتسرى به فیولد له فذاك الولد هو الممراز.کافی

و قال علیه السلام: إن الله لیصلح بصلاح الرجل المؤمن ولده و ولد ولده و أهل دویرته و دویرات حوله، فلا یزالون فی حفظ الله لكرامته على الله.

[="Arial"][="Black"]بنام خدا.

sayedali;796044 نوشت:

ببینید دوست بزرگوار من کاری به خود حدیث ندارم و درمورد ان اظهارنظرنکرده و نمیکنم که اگرچنین بوده همینجاعذرخواهی میکنم اما میگم هرکس انرابیان نموده واقعا بنظرمن باید بهشون درود فرستاد.
حالا شما فرمودید ایا میشود یه نفرامروز ظلمی بکند اما فردا فرزندان او مکافات یا مجازاتشو ببینن؟؟

اگربرداشت بنده ازاین سوال شما درست بوده باشه جواب من بله بود..

چرا و چراهاشم کاملا واضع هستند اصلا مگرمیشود امروز من یک ظلم بزرگ بکنم بعد بیفتم و بمیرم بعد عده زیادی ازاین ظلم من ضرر و زیان ببینن بعد تقاصی درکار نباشه ؟؟؟
اتفاقا بنظر من این با عدل خدا جور در نخواهدامد. موضوع درک یا عدم درک ما هم برمیگرده به مخلوق زمان.فقط همین.

پس ازهمین الان مراقب انجام هرعملی باشیم که اگر بوی گناه توش باشه مکافات و مجازات هم توش خواهدبود حالا یاخود مرتکبش هست و نتیجشومیبینه یا خودش نیست و ازچشمای بچه هاش درخواهدامد.
{اگرمثال خاستید بگم}
بهرحال انسان بایدبفهمدکه مثل حلقه های یک زنجیر و بصورت یک دایره بهم متصل هستندو هرچه کنند بخود کرده اند حال این خود > خودشخص ارتکاب کننده باشه یا شخصی دیگر مثل همسریافرزند و فرزندان یاعزیزان او.

{البته این نوشته خط بنفش نظرمن بوده و هست>اگردرست اگرنادرست فعلا این اعتقادم هسته}

[="Arial"][="Blue"]بنام خدا.

خیر البریه;796051 نوشت:
امام رضا علیه السلام فرمود: خداوند عزوجل به سوى یكى از پیامبرانش وحى فرستاد كه : هرگاه اطاعت شوم خوشنود مى گردم و هرگاه خوشنود باشم بركت مى بخشم و براى خیر و بركت من نهایت و پایانى نیست و هرگاه نافرمانیم شود خشمگین مى گردم و هرگاه خشمگین شوم لعنت مى فرستم و از رحمت خود دور مى كنم و لعنت من تا هفت نسل را فرا مى گیرد و به آنان مى رسد.

خداییش من این مطلب را بعداز ارسال خودم خواندم بهرحال ملاحظه میفرمایید که خداوند هم فرموده تا هفت نسل ..

بنظر منم که نه قران خواندم و نه حدیث و نه ازاین مسائل سر در میارم واضح و روشنه که انسانها خلقه های یک زنجیر هستند چه در بعد فردی یا خانوادگی یا گروهی و قومی و نژادی و دینی و مذهبی همه و همه چه تک به تک و چه همگانی همه زنجیروار بهم متصلیم.

البته همه مخلوقات خداوند چنین اند و هیچیک جدا و مستثنا ازاین قائده و قانون نبوده و نخواهندبود مثلا شما نگاه کنید اگر درختان و گیاهان یک سرزمین قطع گردند و بارندگی قطع گردد ایا جایی برای زندگی گونه هایی مثل انسان باقی خواهدماند؟؟
بهرحال همه بهم متصلیم فقط کی انسانها همه پی بدان خواهیم برد و ازگناه فراری خواهیم شد جای سوال خواهدبود.باتشکر.[/]

سونامی;796035 نوشت:
همانگونه که نسل های بعدی میتونن از ثروت و دسترنج گذشتگان خود سود ببرند یا بهره ببرند>چرا درمورد مجازات و مکافاتشون چنین نباشه؟

سلام دوست عزیز
با این استدلال ، اگر پدری (یا مادری) مرتکب قتل شد ، باید فرزندانش را اعدام کنند!!
یا اگر دزدی کرد باید مچ فرزندانش را قطع کنند!!

دوست گرامی ، ارث چه ارتباطی به گناه کردن دارد؟
اگر بخواهیم اینطور قیاس کنیم ، باید به موارد زیر هم برسیم:

1 - کسی که ارث بیشتری برای فرزندانش بگذارد ، تعداد بیشتری از گناهانش به گردن فرزندان خواهد افتاد (شانس ثروتمندان در این زمینه بیشتر است!!)

2 - از دسترنج ما ممکن است پدر ، مادر اقوام یا حتی غریبه ها نیز استفاده کنند (نه فقط فرزندان) ، پس بخشی از مجازات ما را هم باید فامیل یا حتی غریبه ها به دوش بکشند!

نکات دیگری هم هست که ادامه نمی دهم. همین مقدار کافی است تا متوجه بشوید استدلال شما استدلال درستی نیست

sayedali;796043 نوشت:
[=arial]

[B]

بسم الله الرحمن الرحیم

[/B][=arial]

[=arial]سلام
منظورتون این است که اگر کسی جرمی انجام می دهد به خاطر جرم او،فرزندانش مواخذه نمی شوند اما چون وابستگی عاطفی میان او و فرزندانش هست امکان دارد به خاطر گناه پدر و مادر فرزند نیز آسیب ببینید.مثل پدر و مادری که اعتیاد دارند ،اما به خاطر اعتیاد این پدر و مادر فرزند رو دستگیر نمی کنند تا ترک بدهند،بلکه فقط خود پدر و مادر ترک داده می شوند اما فرزندشان به واسطه اعتیاد پدر و مادرآسیب روحی و جسمی می بیند.

اما حدیث ضعیف است و این با عدالت خدا سازگار نیست که خدا کسی را مامور کند تا به خاطر ظلم یک شخص،نسل بعد او را آزار بدهند

سوال:علت ضعف این روایت علاوه بر مغایرت با قرآن ،از نظر سندی نامشخص بودم وضعیت تعدادی از راویان است؟[/B]

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام مجدد خدمت شما
آن طور که این روایت نشان می دهد بله این روایت از نظر سلسله اسناد به امام متصل اما ضعیف است و برخی از راویانش وضعیت معلومی ندارند.علاوه بر این مسئله، بیان شد که به طور طبیعی اعمال گذشتگان بر آیندگان تاثیر سویی خواهد گذاشت. زیرا هر علتی بدون معلول نخواهد بود و خواه نا خواه تاثیر خودش را خواهد گذاشت.اما این به معنای تحمیل بار مجازات گناه دیگری نیست. بلکه می تواند به نوعی مکافات عمل افراد باشد که هم خود و هم منسوبینش را گرفتار کند.با این حال اگر اسم این حوادث را تنبیه هم بگذاریم، این تنبیه برای شخص خطا کار مجازات است که در دنیا به شکل مکافات خودش را نشان می دهد که باید در سرای دیگر خودش را آماده مجازات کند. ولی برای دیگران امتحان صبر و یا تقدیر و یا قضا و قدر است و به هیچ وجهی به معنای تحمیل وزر و وبال دیگران نیست. دقت شود!
البته اشخاصی که به دلیل رفتار دیگران صدمه می خورند، باید در برابر چنین حوادثی صبر پیشه کنند و آن را امتحان یا قضا و قدری برای خود بدانند.مثل حوادثی که ظاهرا و بدون هیچ دلیلی متوجه انسان می شود.اما در واقع تقدیر الهی و برای امتحان اوست.

خدای متعال در قرآن به این موضوع تصریح می کند:"وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوفْ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ"(سوره بقره آیه 155)و حتما شما را به اندکی از ترس و گرسنگی و کاهش از مال ها و جان ها(مرگ ها) و محصولات ( درختان ، یا ثمرات زندگی از زن و فرزند آزمایش خواهیم نمود و شکیبایان را مژده ده)
بنا بر این، انسان به هر چیزی که شاید در خیالش هم نگنجد،امتحان خواهد شد.این امتحان ممکن است به طور مستقیم تقدیر خودش یا به دلیل رفتار و اعمال دیگران باشد.مرز امتحان،تقدیر و صبر بشر بسیار ظریف و پیچیده است که فقط انسانی که توحیدش را قوی کرده می تواند آن را بشناسد و به سلامت عبور کند.

[="Arial"][="Blue"]بنام خدا.

Reza-D;796197 نوشت:
سلام دوست عزیز
با این استدلال ، اگر پدری (یا مادری) مرتکب قتل شد ، باید فرزندانش را اعدام کنند!!

محسن;797013 نوشت:
اعمال گذشتگان بر آیندگان تاثیر سویی خواهد گذاشت. زیرا هر علتی بدون معلول نخواهد بود و خواه نا خواه تاثیر خودش را خواهد گذاشت

پس ازعرض سلام متقابل خدمت شما دوست گرامی....

قوانین دنیایی ما نمیتونن مثل قوانینی که خالق و افریدگار وضع نموده درست و دقیق باشند و باید گفت که بله اگر پدری دزدی کرد مچ دست فرزندش را نمیزنند و نباید بزنن ولی باید قبول نمود که ازاین دزدی که پدر مرتکب آن شده و لقمه ای حرام بر سر سفره فراهم اورده و فرزند نیز خورده تاثیرات مخرب این لقمه حرام اگرچه فرزند هیچ نقش و گناهی در آن نداشته اما خواهددید که فعلا ما اسم این مکافات یا مجازاتهای غیبی را گذاشته یا میگذاریم قضا و قدر که درواقع بی تاثیر از همان دزدی پدر یا گناه او نبوده و ...

و همانگونه که قبلا هم گفتم دنیای بسیار درهم و پیچیده ای داریم که فقط باید سعی کنیم هرچه زودتر پی به اسرار آن برده و رمز و رازهایش را حل و رفع نماییم تا شاید از تعداد گناهانمان کاسته و بر تعداد اعمال نیکمان افزوده گردد..انشاا...[/]

سلام
اون وقت شما می فرمایید که چنین حدیثی درست است و خدا این قاعده رو وضع کرده؟
اون چیزی که کارشناس گفت ربطی به این ندارد که خدا بخواهد کسی را مامور کند تا نسل بعدی ظالم رو آزار بده! این با عدالت خدا در تعارض است.
پست بالا من رو بخونید،اون جا با مثال مطلبی که متوجه شدم رو نوشتم

پاسخ:
سلام علیکم

1. همان طور که کارشناس محترم فرموده اند سند این روایت ضعیف است اما ضعف سند به این معنا نیست که ما مطمئن هستیم که این روایت جعلی است بلکه به صدور آن از امام ع اطمینان پیدا نکرده ایم.
  2. این که جایگاه عقل در سنجش اعتبار روایت به چه میزان است ، جواب کوتاه این است که اگر مضمون روایتی یا حتی آیه ای با حکم قطعی عقل منافات داشت روایت ، رد یا تاویل و آیه تاویل می شود. حکم قطعی عقل یعنی این که با برهان عقلی که به محال بودن اجتماع نقیضین برسد، ظاهر آیه یا روایت ، قابل قبول نباشد ، به عنوان مثال در آیه شریفه «ید ا... فوق ایدیهم» ، ظاهر آیه این است که خدا دست دارد ، اما برهان عقلی قطعی می گوید که خدا جسم نیست و دست ندارد ، بنابراین ظاهر آیه تأویل می شود که منظور ، قدرت خدا یا عطای خدا است.

از آن چه گذشت مشخص می شود که منظور از حکم عقل ، برهان عقلی قطعی است نه هر آن چیزی که با استحسانات (خوشایند های)شخصی انسان سازگار نباشد.
به نظر من درروایت فوق مخالفتی با حکم قطعی عقل وجود ندارد.که توضیح آن در پست بعدی با عنوان «حل مساله» خواهد آمد.

همان طور که در جواب کارشناس محترم نیز آمده است یکی از ملاک های ارزیابی روایات، موافقت یا مخالفت روایت با قرآن است اما به نظر من این روایت با آیات قرآن نیز مخالفتی ندارد و اتفاقا همان طور که در پست کاربر محترم با نام کاربری «خیرالبریه» آمده است با آیه 9 سوره نساء هم سازگار است.

ادامه از پست قبل:
حل مساله:

1. روایت با آیه «ولا تزر وازرة وزر اخری» (فاطر / 18) منافاتی ندارد چرا که طبق این آیه شریفه ، منظور این است که در رستاخیز کسی بار گناهان دیگری را به دوش نخواهد کشید.(1) بنابراین نمی توان آیه را به عنوان مخالفت با قرآن رد کرد.
  2. آن چه که عقل قطعی می گوید نیز در این حد است که اگر خداوند کسی را به دلیل گناه یا اشتباه دیگری مجازات کند خلاف عدالت خداوند است پس محال است و اگر روایتی چنین مطلبی را داشت به خاطر مخالفت با حکم عقل کنار گذاشته می شود اما این روایت در باره مجازات خداوند نیست ، بلکه درباره آثار افعال انسان در همین دنیا است.
  3. حتی اگر این روایت و روایات مشابه که بعضی از آن در مطالب کاربر محترم با نام کاربری «خیرالبریه» بود و نیز آیه قرآن که ایشان اشاره کرده بودند (نساء 9) هم نبود ما خودمان به راحتی می دیدیم که در اثر خطاهای پدر و مادرها ، مشکلات زیادی برای فرزندان و نسل های آینده به وجود می آید. این مشکلات و مسائل را می توان در عرصه های فردی و اجتماعی به وضوح مشاهده کرد ، به عنوان مثال پدر و مادری که در رعایت بهداشت و ... دقت کافی نمی کنند ممکن است مشکل جسمی یا روانی برای فرزندشان به وجود آید (مثلا مادری که در زمان بارداری مشرویات الکلی مصرف کند و ...) و یا اگر ملتی در برابر دشمنی کوتاهی کند ومقاومت نکند ممکن است تا سال ها فرزندان و نسل های بعدی آن ها اثرات عدم مقاومت و شکست در برابر دشمن را ببینند و سال ها در زیر یوغ اجانب باشند.
  4. بنابراین برخی مسائل، اثرات وضعی کارهای ما است که ممکن است گریبانگیر خود ما یا فرزندان ما یا نسل ما بشود و در این روایت و مشابه آن در مورد آن هشدارداده شده است.
  5. نکته مهم این است که تمام این ها با عدالت خدا ناسازگاری ندارد چرا که طبق آیه 39 سوره نجم که «وَ أَنْ لَيْسَ لِلْإِنْسانِ إِلاَّ ما سَعى» (براى انسان بهره‏اى جز سعى و كوشش او نيست‏) . نیز آیه «يَوْمَ يَتَذَكَّرُ الْإِنْسانُ ما سَعى‏» (نازعات 35) (در آن روز[قیامت] انسان به ياد كوشش هايش مى‏افتد) و نیز آیه «وَ أَنَّ سَعْيَهُ سَوْفَ يُرى‏» (نجم 40 ) (و اين كه تلاش او به زودى ديده مى‏شود) آن چه برای انسان و جزای او مهم است سعی و تلاش او است نه میزان استعدادها و نه میزان کارهای او در این دنیاو نه شرایط دنیایی او. به عنوان مثال ممکن است کسی کارهای نیک بسیار زیادی در این دنیا انجام داده باشد اما پاداشش با کسی که کارهای نیک کمی انجام داده است مساوی باشد چرا که نفر اول پدر و مادر خوب و شرایط کاملا فراهمی داشته است اما نفر دوم پدر و مادر بد و تربیت غلط و محیط بدی داشته است و حتی مثلا به خاطر ظلم های پدر و مادرش ، مبتلا به ظلم دیگران هم شده باشد اما با این شرایط بد به اندازه فرد اول سعی و تلاش کرده هرچند نتیجه این سعی و تلاشش ، کارهای نیک کمتری بوده است.
  6. بنابر آن چه گذشت ، همان طور که در پاسخ کارشناس محترم نیز آمده بود این گرفتاری برای نسل بعدی در اثر ظلم های والدین می تواند به دلیل قاعده علت و معلول (اثرات وضعی) و وابستگی های عاطفی باشد ، در صورتی که خداوند عادل در روز قیامت و هنگامه محاسبه اعمال ایشان تمام ظلم هایی که بر آن ها رفته را نیز محاسبه و با توجه به جمیع شرایط ، به سعی و پاداش ایشان جزا می دهد.
البته جا دارد که در این باره توضیح و تفصیل بیشتری داده شود اما برای جلوگیری از خسته شدن خوانندگان محترم به همین مقدار بسنده می شود. در این مورد می توانید به کتب و مقالاتی که درباره عدالت خداوند است از جمله کتاب عدل الهی شهید مطهری نیز رجوع کنید.

(1)رجوع کنید به تفسیر نمونه ج 18 ص 225

[="Arial"][="Navy"]بنام خدا.

Reza-D;796197 نوشت:
نوشته اصلی توسط سونامی
همانگونه که نسل های بعدی میتونن از ثروت و دسترنج گذشتگان خود سود ببرند یا بهره ببرند>چرا درمورد مجازات و مکافاتشون چنین نباشه؟
سلام دوست عزیز

دوست گرامی ، ارث چه ارتباطی به گناه کردن دارد؟
اگر بخواهیم اینطور قیاس کنیم ، باید به موارد زیر هم برسیم:

1 - کسی که ارث بیشتری برای فرزندانش بگذارد ، تعداد بیشتری از گناهانش به گردن فرزندان خواهد افتاد (شانس ثروتمندان در این زمینه بیشتر است!!)

2 - از دسترنج ما ممکن است پدر ، مادر اقوام یا حتی غریبه ها نیز استفاده کنند (نه فقط فرزندان) ، پس بخشی از مجازات ما را هم باید فامیل یا حتی غریبه ها به دوش بکشند!

بهادری;801344 نوشت:
ادامه از پست قبل:
حل مساله:

روایت با آیه «ولا تزر وازرة وزر اخری» (فاطر / 18) منافاتی ندارد چرا که طبق این آیه شریفه ، منظور این است که در رستاخیز کسی بار گناهان دیگری را به دوش نخواهد کشید.(1) بنابراین نمی توان آیه را به عنوان مخالفت با قرآن رد کرد.
آن چه که عقل قطعی می گوید نیز در این حد است که اگر خداوند کسی را به دلیل گناه یا اشتباه دیگری مجازات کند خلاف عدالت خداوند است پس محال است و اگر روایتی چنین مطلبی را داشت به خاطر مخالفت با حکم عقل کنار گذاشته می شود اما این روایت در باره مجازات خداوند نیست ، بلکه درباره آثار افعال انسان در همین دنیا است.
حتی اگر این روایت و روایات مشابه که بعضی از آن در مطالب کاربر محترم با نام کاربری «خیرالبریه» بود و نیز آیه قرآن که ایشان اشاره کرده بودند (نساء 9) هم نبود ما خودمان به راحتی می دیدیم که در اثر خطاهای پدر و مادرها ، مشکلات زیادی برای فرزندان و نسل های آینده به وجود می آید. این مشکلات و مسائل را می توان در عرصه های فردی و اجتماعی به وضوح مشاهده کرد ، به عنوان مثال پدر و مادری که در رعایت بهداشت و ... دقت کافی نمی کنند ممکن است مشکل جسمی یا روانی برای فرزندشان به وجود آید (مثلا مادری که در زمان بارداری مشرویات الکلی مصرف کند و ...) و یا اگر ملتی در برابر دشمنی کوتاهی کند ومقاومت نکند ممکن است تا سال ها فرزندان و نسل های بعدی آن ها اثرات عدم مقاومت و شکست در برابر دشمن را ببینند و سال ها در زیر یوغ اجانب باشند.
بنابراین برخی مسائل، اثرات وضعی کارهای ما است که ممکن است گریبانگیر خود ما یا فرزندان ما یا نسل ما بشود و در این روایت و مشابه آن در مورد آن هشدارداده شده است.
نکته مهم این است که تمام این ها با عدالت خدا ناسازگاری ندارد چرا که طبق آیه 39 سوره نجم که «وَ أَنْ لَيْسَ لِلْإِنْسانِ إِلاَّ ما سَعى» (براى انسان بهره‏اى جز سعى و كوشش او نيست‏) . نیز آیه «يَوْمَ يَتَذَكَّرُ الْإِنْسانُ ما سَعى‏» (نازعات 35) (در آن روز[قیامت] انسان به ياد كوشش هايش مى‏افتد) و نیز آیه «وَ أَنَّ سَعْيَهُ سَوْفَ يُرى‏» (نجم 40 ) (و اين كه تلاش او به زودى ديده مى‏شود) آن چه برای انسان و جزای او مهم است سعی و تلاش او است نه میزان استعدادها و نه میزان کارهای او در این دنیاو نه شرایط دنیایی او. به عنوان مثال ممکن است کسی کارهای نیک بسیار زیادی در این دنیا انجام داده باشد اما پاداشش با کسی که کارهای نیک کمی انجام داده است مساوی باشد چرا که نفر اول پدر و مادر خوب و شرایط کاملا فراهمی داشته است اما نفر دوم پدر و مادر بد و تربیت غلط و محیط بدی داشته است و حتی مثلا به خاطر ظلم های پدر و مادرش ، مبتلا به ظلم دیگران هم شده باشد اما با این شرایط بد به اندازه فرد اول سعی و تلاش کرده هرچند نتیجه این سعی و تلاشش ، کارهای نیک کمتری بوده است.
بنابر آن چه گذشت ، همان طور که در پاسخ کارشناس محترم نیز آمده بود این گرفتاری برای نسل بعدی در اثر ظلم های والدین می تواند به دلیل قاعده علت و معلول (اثرات وضعی) و وابستگی های عاطفی باشد ، در صورتی که خداوند عادل در روز قیامت و هنگامه محاسبه اعمال ایشان تمام ظلم هایی که بر آن ها رفته را نیز محاسبه و با توجه به جمیع شرایط ، به سعی و پاداش ایشان جزا می دهد.

پس ازعرض سلام مجدد.

تقریبا یا دقیقا همان هدفی را که قصد بیان آنرا بنوعی داشتم که متاسفانه نتوانستم بدرستی بیانش نمایم جناب بهادری بدرستی و روشنی بیان نمودند{با تشکر ویژه ازایشان}

{جمعبندی موضوع از نظر خودم}

باری منظور این نبود که قوانین زمینی یا الهی میایند دست یک فرزند را میگیرند و میگویند چون پدر شما دزدی کرده شما نیز باید مجازات شوید یا مثلا دست شما نیز باید قطع گردد بلکه منظور درست و واقعی این بود که جناب بهادری بدان اشاره نمودند یعنی گناهان پدر و مادر اگرچه مجازاتی بطور مستقیم برای فرزندان آنان در بر نخواهدداشت اما بطور غیرمستقیم ممکن است باعث گرفتاری ها و حتی گناهان بعدی برای آنان گردد و بهمین طریق اگر جلوی سیر صعودی انها گرفته نشود ممکن است تا روز قیامت و نسل به نسل گریبان آنان را یکی بعد از دیگری گرفته و .. و مگر آنکه ؟؟

مگرآنکه دراین بین فرزند یا یکی از فرزندان متوجه این قضیه یا روند اشتباه و ناسالم شده و حتما در صدد رفع گناهان والدین و خود برامده یا بنوعی سعی کند انها را جبران نماید.
مثلا اگر دینی بجا مانده آنرا ادا کند اگر شخص یا اشخاصی از والدین و خود او ناراحتی و کینه ای دارند و هنوز بدنیا هستند نزد آنان رفته و این مشکل را بهرطریق ممکن برطرف نموده و درنهایت هم طلب بخشش قلبی و واقعی از آنان نماید و ..
و از این دست اقدامات و درنهایت هم >> قبل یا بعد از همه اینها خودش را تزکیه نموده و باسعی و تلاش سعی کند از عوارض کارهای گناه و حرام والدین خود که احتمال دارد بصورت ژنتیکی یا عادت به او منتقل شده باشند خلاصی یافته و خود را به آرامش درونی برساند که امیدوار باشد و حتی حتم داشته باشد که خداوند نیز یاری رسان است.

{امید که منظور و هدف واقعی و اصلی ، توسط حقیر و همفکران بدرستی بیان و توسط خواننده گرامی مخالف بدرستی حاصل و دریافت گردیده باشد...یا حق}

باتشکر.[/]

عشق امامم;805970 نوشت:
منظور این نبود که قوانین زمینی یا الهی میایند دست یک فرزند را میگیرند و میگویند چون پدر شما دزدی کرده شما نیز باید مجازات شوید یا مثلا دست شما نیز باید قطع گردد بلکه منظور درست و واقعی این بود که جناب بهادری بدان اشاره نمودند
سلام دوست عزیز
آنچه جناب "بهادری" اشاره کردند هیچ ارتباطی به آنچه مد نظر شما بود ندارد

جناب بهادری اثر وضعی اعمال را بیان کردند و این اثر وضعی را بنده هم به خوبی می دانم و کاملاً واضح و عقلانی است. اما آنچه شما بیان و مطرح کردید ابداً ارتباطی به اثر وضعی نداشت. دوباره کلام شما را نقل قول می کنم:

عشق امامم;796035 نوشت:
اولاً ارث بردن و استفاده از ثروت و دست رنج دیگران اثر وضعی نیست که آن را با مجازات و مکافات قیاس کردید. اثر وضعی اتفاقاتی است که در اثر انجام یک عمل و تقریباً بدون اینکه ما بر آن کنترلی داشته باشیم زندگی ما را تحت تاثیر قرار میدهند و ارث یا ثروت چنین خصوصیتی ندارد

ثانیاً مگر مکافات و مجازاتی که مد نظر شماست ، متناسب با ارثی که به افراد میرسد ، اعمال میشود؟! برخی هستند که ارث و ثروت زیادی از اجداد خود برده اند ولی اجداد آنها انسان های خوبی بودند و مکافاتی برای آنها نگذاشته اند. از طرفی برخی هستند که هیچ ثروتی از اجدادشان به ارث نبرده اند اما اجداد آنها اعمالی انجام داده اند که گریبان فرزندان را گرفته. با این حساب باز هم قیاس شما قیاس اشتباهی است

ثالثاً شما از کلمه "مجازات" استفاده کردید. یعنی دقیقاً معنای صحبت شما این بود که خداوند بخشی از مجازات گناه پدر و مادر را روی فرزند اجرا میکند. در حالیکه کارشناس محترم فرمودند که:

محسن;797013 نوشت:
این به معنای تحمیل بار مجازات گناه دیگری نیست. بلکه می تواند به نوعی مکافات عمل افراد باشد که هم خود و هم منسوبینش را گرفتار کند.با این حال اگر اسم این حوادث را تنبیه هم بگذاریم، این تنبیه برای شخص خطا کار مجازات است که در دنیا به شکل مکافات خودش را نشان می دهد که باید در سرای دیگر خودش را آماده مجازات کند. ولی برای دیگران امتحان صبر و یا تقدیر و یا قضا و قدر است و به هیچ وجهی به معنای تحمیل وزر و وبال دیگران نیست

رابعاً در نقل قول اولی هم که از شما کردم فقط مورد شماره 1 را پاسخ دادید ولی مورد شماره 2 را حرفی نزدید. بنده این نکته را عرض کردم که:

Reza-D;796197 نوشت:
در حالیکه مبنای مورد نظر شما این است که گناهان بر نسل بعدی تاثیر میگذارد و آن هم نسل خود شخص:
عشق امامم;805970 نوشت:
مگرآنکه دراین بین فرزند یا یکی از فرزندان متوجه این قضیه یا روند اشتباه و ناسالم شده و حتما در صدد رفع گناهان والدین و خود برامده یا بنوعی سعی کند انها را جبران نماید

خامساً ما افراد زیادی داریم که حتی فرزندشان را در برابر پول میفروشند یا فرزند را بخاطر منافع خود به بدترین راه ها میکشانند. وقتی که این کارها در حق فرزند برای این افراد مهم نیست ، آن وقت نگران این هستند که گناهِ آنها بر فرزندشان تاثیر بگذارد؟! حتی به فرض قبول این تاثیر از طرف این نوع والدین ، میگویند خب گور پدرش! به جهنم که اعمال ما بر او و نسل ما تاثیر میگذارد! بگذار ما حالمان را بکنیم گور پدر نسل بعد!! خب آیا در چنین شرایطی خداوند اثر وضعی را از فرزندان برمیدارد؟ به هیچ وجه! پس آنچه که برای نسل بعدی یا سایر انسان ها ، به وایطه گناهان افراد دیگر روی میدهد ، مجازات نیست

sayedali;794394 نوشت:
امام صادق(ع) فرمود: کسی که بر احدی ظلم و ستمی کند خداوند کسی را برمی انگیزد که همانند آن ستم را بر او یا فرزندان او یا نسل بعد از او روا دارد.

بهادری;801344 نوشت:
روایت با آیه «ولا تزر وازرة وزر اخری» (فاطر / 18) منافاتی ندارد
سلام و عرض ادب جناب "بهادری"
فرمودید روایت با قرآن منافاتی ندارد اما دلایلی که آوردید ارتباطی با موضوع مطرح شده در روایت نداشت:
بهادری;801344 نوشت:
حتی اگر این روایت و روایات مشابه که بعضی از آن در مطالب کاربر محترم با نام کاربری «خیرالبریه» بود و نیز آیه قرآن که ایشان اشاره کرده بودند (نساء 9) هم نبود ما خودمان به راحتی می دیدیم که در اثر خطاهای پدر و مادرها ، مشکلات زیادی برای فرزندان و نسل های آینده به وجود می آید. این مشکلات و مسائل را می توان در عرصه های فردی و اجتماعی به وضوح مشاهده کرد ، به عنوان مثال پدر و مادری که در رعایت بهداشت و... دقت کافی نمی کنند ممکن است مشکل جسمی یا روانی برای فرزندشان به وجود آید (مثلا مادری که در زمان بارداری مشرویات الکلی مصرف کند و ...) و یا اگر ملتی در برابر دشمنی کوتاهی کند و مقاومت نکند ممکن است تا سال ها فرزندان و نسل های بعدی آن ها اثرات عدم مقاومت و شکست در برابر دشمن را ببینند و سال ها در زیر یوغ اجانب باشند

توضیحاتی که شما دادید مربوط به اثر وضعی اعمال میشود در حالیکه آنچه که در روایت دیده میشود ارتباطی به اثر وضعی ندارد. آنچه در روایت فوق دیده میشود دقیقاً معنای مجازات فرزندان را دارد و ایرادهایی به آن وارد است. ادامه صحبت بنده را بخوانید لطفاً

محسن;797013 نوشت:
به طور طبیعی اعمال گذشتگان بر آیندگان تاثیر سویی خواهد گذاشت. زیرا هر علتی بدون معلول نخواهد بود و خواه نا خواه تاثیر خودش را خواهد گذاشت.اما این به معنای تحمیل بار مجازات گناه دیگری نیست. بلکه می تواند به نوعی مکافات عمل افراد باشد که هم خود و هم منسوبینش را گرفتار کند

محسن;797013 نوشت:
ولی برای دیگران امتحان صبر و یا تقدیر و یا قضا و قدر است و به هیچ وجهی به معنای تحمیل وزر و وبال دیگران نیست
سلام جناب "محسن" ، عرض ادب
در تاثیر اعمال و رفتار انسان ها بر نسل آینده (چه مثبت و چه منفی) تردیدی نیست ، اما آنچه که به این روایت مربوط میشود دارای اشکالاتی است:

اشکال اول:
این تاثیرات فقط متوجه زمان آینده و یا متوجه نسل و فرزندان نیست. بلکه میتواند به انسان های اطراف ما در همین زمان نیز برسد. همچنین می تواند در آینده به خیلی دیگر از افراد برسد. مثلاً توضیحاتی که جناب "بهادری" دادند ، لزوماً اینطور نیست که به نسل خود شخص برسد. مثلاً ممکن است من رعایت بهداشت را نکنم و غذایی بپذم که اثر منفی آن به مشتریان رستوران من برسد که نه فرزند من هستند و نه هیچ ارتباط دیگری با من دارند!

اجازه بدهید مثال دقیق تری بزنم
ما دو نفر سرباز هستیم در میدان جنگ که یکی از ما در برابر دشمن مقاومت میکند و دیگری میدان را خالی میکند (یکی کار درست و دیگری کار غلط انجام میدهد)
اگر دشمن پیروز بشود ، بر فرزندان هر دوی ما مسلط خواهد شد
خب در اینجا آن فرزندی که پدرش مقاومت کرده تکلیفش چه میشود؟ چرا در حالیکه پدرش کار درستی انجام داده باید مکافات عمل پدر شخص دیگری را بکشد؟
و اگر دشمن شکست بخورد فرزندان هر دوی ما آزاد خواهند بود
در اینجا تکلیف آن فرزندی که پدرش کوتاهی کرده چه خواهد بود؟ چرا بر درحالیکه پدرش خطا کرده ، باید بخاطر عمل نیک پدر شخص دیگری آزاد باشد؟

اشکال دوم:
با این استدلال که هرگاه والدینی ظلم کنند ، مشابه همان ظلم بر فرزندان آنها روا خواهد شد ، ما می توانیم اینطور برداشت کنیم که اگر امروز فلسطینی ها در زیر ظلم و جنایت اسرائیل قرار دارند ، حاصل جنایات مشابهی است که روزی اجداد همین فلسطینی ها در حق مردم دیگری انجام داده بودند و در واقع این خواست خداوند است که مانند ظلم اجداد آنها ، بر سر آنها بیاید

اشکال سوم:
گر چه وقوع اثر وضعی تقریباً از کنترل شخص خارج است ، اما پیامد آن قابل رفع است. مثلاً اگر پدر و مادری در بچه دار شدن رعایت مسائل صحیح را نکردند و صاحب بچه ای شدند که مشکلات ژنتیکی داشت ، اگر به موقع تشخیص داده شود ، پزشکان میتوانند در مواردی این اثر را خنثی کنند و با علم پزشکی شرایط آن فرزند را به حالت سالم تغییر بدهند. لذا اثر وضعی مطابق با قوانین این جهان طراحی شده ، مثل آتشی که دست را میسوزاند. اما اگر شما دستکش ضد آتش بپوشید دیگر دستتان نمیسوزد. اما آنچه در این روایت بیان شده حکایت از مجازات فرزندان دارد و امری قطعی را تعریف میکند. یعنی این موضوع از کنترل فرزندان به کلی خارج است

اشکال چهارم:
هدف روایت این است که مجازاتی را برای گناهکار تعریف کند (نه اثری وضعی را). یعنی شمایی که دارید این روایت را میشنوید ، بدانید که اگر گناهی مرتکب بشوید و به کسی ظلم کنید ، عین همان ظلم بر فرزندان شما روا خواهد شد. حال توضیحی عرض میکنم. پدرها و مادرهای زیادی را دیده ایم یا داستانشان را شنیده ایم که روابط نامشروع داشته اند ، صاحب فرزند شده اند ، اما بعد آن فرزند را رها کرده اند. برخی افراد حتی دغدغه فرزند خود را هم ندارند ، چه برسد به نسل های بعدی که اصلاً آنها را خواهند دید! لذا با توجه به اینکه قوانین خدا بر اساس حکمت قرار میگیرد و وقتی که
برای چنین اشخاصی اهمیتی ندارد که بر سر نسل آنها چه خواهد آمد دیگر چرا باید خدا بخواهد از طریق این قانون آنها را از گناه دور کند؟! قوانین وضعی که خدا قرار داده ، دلایل دیگری دارد. از جمله امتحان افراد که شما کارشناس محترم هم اشاره فرمودید

Reza-D;806018 نوشت:
نوشته اصلی توسط عشق امامم
منظور این نبود که قوانین زمینی یا الهی میایند دست یک فرزند را میگیرند و میگویند چون پدر شما دزدی کرده شما نیز باید مجازات شوید یا مثلا دست شما نیز باید قطع گردد بلکه منظور درست و واقعی این بود که جناب بهادری بدان اشاره نمودند
سلام دوست عزیز
آنچه جناب "بهادری" اشاره کردند هیچ ارتباطی به آنچه مد نظر شما بود ندارد

جناب بهادری اثر وضعی اعمال را بیان کردند و این اثر وضعی را بنده هم به خوبی می دانم و کاملاً واضح و عقلانی است. اما آنچه شما بیان و مطرح کردید ابداً ارتباطی به اثر وضعی نداشت. دوباره کلام شما را نقل قول می کنم:
اولاً ارث بردن و استفاده از ثروت و دست رنج دیگران اثر وضعی نیست که آن را با مجازات و مکافات قیاس کردید. اثر وضعی اتفاقاتی است که در اثر انجام یک عمل و تقریباً بدون اینکه ما بر آن کنترلی داشته باشیم زندگی ما را تحت تاثیر قرار میدهند و ارث یا ثروت چنین خصوصیتی ندارد

ثانیاً مگر مکافات و مجازاتی که مد نظر شماست ، متناسب با ارثی که به افراد میرسد ، اعمال میشود؟! برخی هستند که ارث و ثروت زیادی از اجداد خود برده اند ولی اجداد آنها انسان های خوبی بودند و مکافاتی برای آنها نگذاشته اند. از طرفی برخی هستند که هیچ ثروتی از اجدادشان به ارث نبرده اند اما اجداد آنها اعمالی انجام داده اند که گریبان فرزندان را گرفته. با این حساب باز هم قیاس شما قیاس اشتباهی است

ثالثاً شما از کلمه "مجازات" استفاده کردید. یعنی دقیقاً معنای صحبت شما این بود که خداوند بخشی از مجازات گناه پدر و مادر را روی فرزند اجرا میکند. در حالیکه کارشناس محترم فرمودند که:

و متقابلا بعد از عرض سلام...

ابتدا باید معترف گردم که شما برادر محترم هم مثل اینکه بدجور گیر دادین؟

الان این نقل قول شما چه ربطی دارد به ارسال شماره 17 بنده؟

واقعا میشه بگویید متوجه بشوم؟

شما فقط در مورد این موضوع که پدر و مادری عاطل و باطل فرزند خود را میفروشند و میروند پی عشق و حالشان تا حدودی درست فرمودید که این بحث هم الان پیش کشیدید و اگر همان ابتدا بدان اشاره میکردید حتما جوابی بود که بدان داده شود.

مثلا خود من فکر میکنم این نوع پدر و مادرها که احتمالا هنوز جوان هم هستند{چون انسان که پیر بشه نمیتونه دارای فرزند بشه و اگربشه یک در هزاره که آنهم در سن پیری ، یا فرزندان زیادی دارند و این یکی هم روش و یا اصلا ندارند که هدفشون عشق فرزند بوده و نه فروختن و رفتن پی عشق و حال ..
بنابراین بهمین دلیل نتیجه میگیریم که این نوع پدر و مادرها احتمالا هنوز جوان هستند و اصل پاسخ شما در خود سوال یا ایراد نهفته هست که باید گفت خوب اینگونه پدر و مادرها احتمالا خودشان هنوز هستند و زمانی که پا به پیری یا میانسالی گذاشتند مثل سگ پشیمان خواهندشد که چرا جوانی رفتند پی عشق و حال و اون فرزند هم که اگر بقصد جابجایی اعضا بدن خریداری نشده باشه که باید وقتی بزرگ شد خدا را شاکرباشد که درچنین خانواده بی رحمی بزرگ نشده و بلکه در خانواده ای بهتر رشد یافته که این نوع فرزندان که الان تعدادشان هم کم نیستند باید وقتی به سن عقل و شعور و جوانی و توانمندی رسیدند تا عمر دارند پشت دست اون پدر و مادرهایی که آنها را بفرزندی قبول کردند ببوسد و تا آخر عمر خدمتگذار انها باشند که این نوع پدر و مادرها عمرخود را صرف پرورش یک انسانی نمودند که از رگ و ریشه و خون خودشان هم نبوده اما جز عشق و محبت چیز دیگری نثارش نکردند.

حالا دیگه مشکلی نیست؟

ما میتونیم باخیال راحت امشب را بخوابیم؟؟؟{البته ببخشید شوخی بود}

این پست و ارسال شما تا حدود بسیاری خطا و اشتباه بود چرا چون ملاحظه بفرمایید که من در ارسال 17 بنوعی معترف شدم که سخنان قبلی ام را بدلیل عجله یا عدم حضور ذهن یا ملاحظاتی نتوانستم بدرستی و روشنی بیان نمایم و بلکه ضمن تایید سخنان جناب بهادری همه اشکالات قبلی را بنوعی برطرف نمودم{بنابراین ایراد شما برای بعد از آن ارسال خودش ایراد دارد}

البته شما هرچه مایل هستید بگویید من همیشه یک جواب تو آستین دارم که فقط شاید درآن لحظه بنا بدلایل یا ملاحظاتی بیان ننمایم مثل تاپیک حکم مخالفت با ادامه شعارمرگ با امریکا یا نژادپرستی علمی و خلقت انسان.

در مورد سوال بعدیتان که معلوم نیست سوال است یا همراهی با بنده >> ملاحظه بفرمایید:

Reza-D;806018 نوشت:
نوشته اصلی توسط Reza-D

این متن که علامتسوال ندارد پس نمیتواند سوال باشد اما چون علامت تعجب دارد میگذاریم پای نوعی سوال همراه با تعجب.

حالا جواب.

آیا شما مخالف این هستید که ممکن است بخشی از مجازات ما را اطرافیان و نزدیکان ما بدوش بکشند؟

شما فقط یک نگاهی به تاریخ و انقلابها بیاندازید ببینید وقتیکه یک حکومت جدید بر سر کار آمده آیا همه قبلی ها را از دم تیغ نگذرانده؟
به چه دلیل؟
فقط به این دلیل که چون شما مثلا با فلان مسئول حکومت قبلی فامیل بودید یا رفت و آمد داشتید{حتی اگر همفکر او نیز نبودید}

البته الان خدا راشکر کمترشده اما هنوز هم دربرخی کشورهای عقب افتاده این شیوه وجود دارد،چرا؟
مثلا اون بچه کودک شیعه که توسط داعش سربریده شد گناهش چی بود؟
گناهش فقط این بوده که پدر و مادرش یا اقوامش شیعه بوده اند.
بنابراین ملاحظه میفرمایید که هرچه فکرکنید بازهم گیج میشوید که مثلا علت این گونه اقدامات وحشیانه چه بوده یا چه هست؟

بهرحال سخنان شما هم بعد از ارسال 17 من ، هیچکدام درست نبوده و نیستند بغیر از همان پدر و مادرهایی که فرمودید بخاطر فقر یا گمراهی فرزندان خود را میفروشند یا حتی اگر جلوی چشمانشان هم دستش برود توی آتیش و بسوزد بازهم انگار نه انگار که این یک بچه معصوم و بی گناه هست و مگرچه گناهی کرده که باید پدر و مادری بدجنس مثل شما نصیبش شود...که البته آن نیز تا حدودی پاسخ داده شد.

انشاا...که دیگه موردی نمانده باشد و اگر سوالی هست در همان تاپیک حکم مخالفت بیان بفرمایید چون از نظرات شما در انجا نیز خیلی بهره بردم.

باتشکر.[/]

البته اینرا هم در اینجا اضافه کنم که من سخنان شما را هم پسندیدم و اگر از سخنان بنده قانع نشدید ، منتظر دفاعیات بزرگوارانی میمانم که الان نقل قولهای شما درمورد آنان را دیدم.
انشاا... که تکلیف این موضوع روشن شود که حاسته اصلی شما که بحق هم هست چیست؟

من خودم یک جمع بندی نمودم که هیچ چیز دراین دنیا بی دلیل و بی حکمت نیست مثلا شما مثال پدرهای دو جوان را زدید که چرا فلان و چرا فلان و منهم که در ارسالهای قبلی همین را گفتم که دنیا دنیای پیچیده ای هست که باید فقط مراقبت نمود گناه نکرد و شاید اون یکی که پدرش فرار نموده میبایست میرفت که یا مجازاتی در آینده نصیب خودش گردد یا مجازاتی بود که برای اونکه مانده بود بوقوع پیوست یا لیاقتی بود که نصیبش شده بود.

بهرحال دهها تعبیر و برداشت میتوان نمود که من چون الان دارم شبکه افق و عملیاتهای زمان دفاع مقدس را نگاه میکنم ازاینرو نمیتوانم همه آنها را بیان نمایم اما امیدوارم دیگران بتوانند شما را قانع نمایند یا شما ما و دیگران را قانع نمایید که بدرستی قانع شویم که حق باشماست.

باتشکر.[/]

عشق امامم;806045 نوشت:
شما برادر محترم هم مثل اینکه بدجور گیر دادین؟
سلام برادر عزيز
سوء برداشت نشود گرامي ، بحث گير دادن نيست. شما تاج سر هستيد رفيق :Gol:
دنبال اين هم نيستم كه حرفي را به كرسي بنشانم
سعي ميكنم اين بار بهتر و خلاصه تر عرض كنم

مشكل در دو موضوع است:

1 - شما بين "مجازات" و "مكافات (نتيجه)" تفكيك قائل نمي شويد. حتي در ادامهء همين پستِ شماره 20 دوباره فرموديد:
عشق امامم;806045 نوشت:
آیا شما مخالف این هستید که ممکن است بخشی از مجازات ما را اطرافیان و نزدیکان ما بدوش بکشند؟
بله مخالف هستم. نه فقط بنده كه كارشناس تاپيك نيز مخالف هستند
آنچه اطرافيان يا فرزندان از اعمال ديگران روي ميدهد ، نتايج و مكافات عمل است ، نه مجازات عمل
توضيح كارشناس را هم برايتان نقل كردم ولي دقت نفرموديد. دوباره ببينيد:
محسن;797013 نوشت:
به طور طبیعی اعمال گذشتگان بر آیندگان تاثیر سویی خواهد گذاشت. زیرا هر علتی بدون معلول نخواهد بود و خواه نا خواه تاثیر خودش را خواهد گذاشت. اما این به معنای تحمیل بار مجازات گناه دیگری نیست. بلکه می تواند به نوعی مکافات عمل افراد باشد

2 - بحث تفكيك قائل نشدن بين "مجازات" و "مكافات" را كه ناديده بگيريم ، دلايل شما درمورد تاثير اعمال درست است. تا اينجا مشكلي نيست
ولي مشكل اينجاست كه شما از دلايل صحيح داريد به نتايج اشتباه مي رسيد
ما در اين تاپيك داريم يك روايت را بررسي ميكنيم ودلايل شما بايد در راستاي تاييد روايت باشد

روايت ميگويد: "كسي كه به ديگران ظلمي كرده باشد ، خداوند بعدها ظالمي را ميگمارد تا مثل همان ظلم را به او يا به فرزندش كند"
حال ببينيد شما به عنوان نمونه چه مويدي آورده ايد:

عشق امامم;806045 نوشت:
اون بچه کودک شیعه که توسط داعش سربریده شد گناهش چی بود؟
گناهش فقط این بوده که پدر و مادرش یا اقوامش شیعه بوده اند
خير برادر گرامي ، اشكال در همين جاست. زيرا اگر بخواهيم فرمايش شما را دليلي بر صحت روايت بگيريم ، بر طبق روايت بايد گناه اين بچه شيعه را اينطور تعريف كنيم كه حتماً والدين يا جد او روزي سر كسي را بريده و نتيجه اش اين شده كه امروز سر فرزندشان بريده شود. پس مي بينيد كه موضوع فقط اثبات "تاثير اعمال" نيست ، بلكه موضوع بر سر "چگونگي تاثير اعمال" است

Reza-D;806109 نوشت:
سلام برادر عزيز
سوء برداشت نشود گرامي ، بحث گير دادن نيست. شما تاج سر هستيد رفيق
دنبال اين هم نيستم كه حرفي را به كرسي بنشانم
سعي ميكنم اين بار بهتر و خلاصه تر عرض كنم

مشكل در دو موضوع است:

1 - شما بين "مجازات" و "مكافات

و عرض سلام متقابل.

بزرگوار دروغ چرا؟

من خودم واقعیتش بین مجازات و مکافات و چی و چی الان گیر کردم و اصلا ماندم که این چیه و آن چیه؟ و حتی الان بخودم میگم بابا تو بیکاری وقتی از یه موضوع سررشته و تخصصی نداری اظهارنظر میکنی؟

باورکنید من الان با این شیوه نگارش محترمانه شما کیش و مات شدم و حرف و سخنان شما را بروی دیده گذاشته و {وهمچنین کارشناس و مخالفین محترم را} و منتظر میمانم تا آنان که خیلی تخصصی تر این مسئله را میفهمند نظرات خود را بدهند بلکه امثال منهم کمی به سواد ناقصمان افزوده گردد.

فقط تا یادم نرفته بگم که شما درجایی مثل اینکه فرمودید من مثالها و دلایلم خوب هستند اما یا نتیجه گیری اشتباه بوده یا فرق بین همین مجازات و مکافات را درست نمیتوانم تفکیک قائل شوم که بازهم خوبه یه تعریف خوب نمودید منم خیلی خوشحال شدم.

Reza-D;806109 نوشت:
2 - بحث تفكيك قائل نشدن بين "مجازات" و "مكافات" را كه ناديده بگيريم ، دلايل شما درمورد تاثير اعمال درست است. تا اينجا مشكلي نيست
ولي مشكل اينجاست كه شما از دلايل صحيح داريد به نتايج اشتباه مي رسيد

و اما اینجای مطلبتان کمی جای تردید و فکر برای من گذاشته.

Reza-D;806109 نوشت:
روايت ميگويد: "كسي كه به ديگران ظلمي كرده باشد ، خداوند بعدها ظالمي را ميگمارد تا مثل همان ظلم را به او يا به فرزندش كند"
حال ببينيد شما به عنوان نمونه چه مويدي آورده ايد:
اون بچه کودک شیعه که توسط داعش سربریده شد گناهش چی بود؟
گناهش فقط این بوده که پدر و مادرش یا اقوامش شیعه بوده اند

خير برادر گرامي ، اشكال در همين جاست. زيرا اگر بخواهيم فرمايش شما را دليلي بر صحت روايت بگيريم ، بر طبق روايت بايد گناه اين بچه شيعه را اينطور تعريف كنيم كه حتماً والدين يا جد او روزي سر كسي را بريده و نتيجه اش اين شده كه امروز سر فرزندشان بريده شود. پس مي بينيد كه موضوع فقط اثبات "تاثير اعمال" نيست ، بلكه موضوع بر سر "چگونگي تاثير اعمال" است

الان من دارم فکر میکنم {البته واقع بینانه و البته گذشته ازتعصبات دینی و مذهبی و گذشته از آنچه شما مد نظر داشته یا دارید} الان من دارم به این موضوع فکر میکنم که نکند واقعا اجدادی از این بچه یا پدر و مادرش حتی ، در یه زمانی سر یه غیر شیعی را بدلیل غیر شیعی بودنش بریده اند که امروز بعد از مثلا گذشت چند سال یا حتی چند قرن این بچه و یا پدر و مادرش دارند تقاصش را پس میدهند؟{پس الانهم دیگران یا داعشیان باید بترسند که چندسال دیگر فرزندان آنان ممکن است مجبور شوند تقاص اعمال یا گناه امروز آنان را پس بدهند که البته نمیشه گفت خوب به درک من که نیستم بلکه شاید در آن روز در هرجای این جهان که باشید اثرات سوء این عمل را ببینید یا لمس خواهید نمود یا حتی چه بسا خواهید دیدو خواهیدچشید}

باور کنید الان خیلی بیشتر ترسیدم و شما ناخاسته به موردی اشاره کردید که لاجرم انسان باید خیلی بترسد که نکند هر کار اشتباه امروز مرا سالها بعد ، نسل من باید تقاصش را پس بدهند؟

خوب اگر این برداشت من یکدرصد هم درست باشد باید گفت که گناه از روز ازل یا اول که بدنیا آمده ایم تا روز قیامت که از دنیا خواهیم رفت نیز خواهد بود و خواهدماند فقط بستگی دارد چه کسی در چه زمانی به این فیض نائل شود که بتواند با توسل و توکل بخدا ، جلوی آنرا بگیرد و آنرا از خانه و خانواده خود و برای همیشه یا مدتها دور نماید}

بهرحال اینهم یک برداشت بود که فلبداعه بذهنم رسید و گفتم بیانش نمایم خوبه{البته این کلمه فلبداعه هم اگر درست نوشته باشمش خوبه یعنی در همین لحظه که داشتم جواب پست شما را میدادم خودش یکدفعه بذهنم آمد..بهرحال ببخشید}

روی هم رفته حرف آخرم این است که کارشناسان و متخصصین محترم خیلی کوتاه و مختصر فرق بین مجازات و مکافات و تقاص و اثرات یا تاثیرات و چگونگی و ابعاد و وسعت و غیره را هم توضیح دهند تا کمی بیشتر بیاموزیم.

باتشکر.[/]

با عرض سلام،

بنده مي​خواستم يک مطلبي در راستاي موضوع تاپيک عرض کنم ولي ديدم دوست عزيز و ارجمندمان که هميشه از مطالبشان استفاده کرده​ايم،

حلّ اين مسأله را قبل از من بيان فرموده​اند:

[=courier new]

خیر البریه;796051 نوشت:
اين حديث موافق آيه قرآنست ؟!

وَلْيَخْشَ الَّذِينَ لَوْ تَرَكُواْ مِنْ خَلْفِهِمْ ذُرِّيَّةً ضِعَافًا خَافُواْ عَلَيْهِمْ فَلْيَتَّقُوا اللّهَ وَلْيَقُولُواْ قَوْلاً سَدِيدًا {النساء/9}

ومؤيَّد به اخبار ديگر ....

استاد فقيد، حضرت علاّمه طباطبايي رضوان الله عليه هم در ذيل اين آيه بيانات بسيار ارزشمندي در همين رابطه دارند، طالبين به آنجا مراجعه کنند.

و من الله التوفيق.

موضوع قفل شده است