نگران نسل های اینده ام ! . . . ( همه گیر شدن بی حیایی و بی غیرتی )

تب‌های اولیه

37 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نگران نسل های اینده ام ! . . . ( همه گیر شدن بی حیایی و بی غیرتی )

با نام خدا

مسلما اگر جامعه در منجلاب فساد و فحشا فرو رود کم کم بلایایی خانمان سوز خودشان را نشان خواهند داد
در این صورت راه نجات دیگر سخت و سخت تر خواهد شد

. . .

کاری باید کرد

چه کار باید کرد ؟

در پست های بعدی اگر چیزی به ذهنمان امد تذکر و یاداوری خواهیم کرد
از جمله عوامل تشدید و . . .

( مورد اول رو تربیت درست ذکر میکنم .

چون خانواده بعنوان مدرسه اول انسان ها هست .
اگر خانواده بتونه افراد رو بدرستی تربیت و به جامعه تحویل بده مسلما جامعه هم بهبود پیدا میکنه .

اگر فردی با ارزشهای اسلامی ، بزرگ و عجین بشه احتمالش خیلی کم هست به سمت فحشا و فساد برود.
فردی که اگر فساد دید اصلاح کنه نه اینکه خودش هم تحت تاثیر قرار بگیره و به منجلاب فرو بره

پرورش فرزند هم از قبل نطفه مطرح هست . )

مشکل جامعه ی ما این بود که :

یه عده ای به سمت فرهنگ غربی و امریکایی گرایش پیدا کردند و در راستای این فرزندانی هم مطابق میل خودشون پرورش و راهی جامعه کردند

مورد دیگر بی تفاوتی و و بی خیالی و سکوت در برابر فساد و فحشا هست

به نوعی خندیدن به روی گناه کننده.

به من چه !

_______

در واقع اگر جامعه رو به شکل دایره در نظر بگیریم یه قسمت از این دایره هم خودمان ایستاده ایم که دیر یا زود تحولات جامعه گریبان مارو هم خواهند گرفت . . .

فتامل . .

صداقت، قناعت و تربیت اصول مهم در خانواده است

در هر خانه ای که سه رکن، «صداقت»، «قناعت» و «تربیت» جزء اصول اساسی و حیاتی نباشد، تمام توازن و تعادل آن خانواده به هم خورده و خانواده ای که باید یک خانوادۀ متعالی باشد، خانواده ای متلاشی گشته و افراد آن خانواده، از سعادت و کمال لایق خویش محروم خواهند ماند. «صداقت»، برای اعتمادسازی و آرلمش روحی افراد خانواده، از ضروریّات است. افراد خانواده ای که با هم صادق نیستند، دائم در تلاطم روحی و سوءظنّ نسبت به یکدیگر هستند و از کنار هم، به آرامش و تعالی نخواهند رسید. «قناعت»، در دنیایی که منابع محدودی دارد و کسب آن منابع محدود نیز، نیازمند تلاش و تدبیر است، از ضروریّات است. کسانیکه از این اصل مهم غفلت نمایند، و در دام اسراف، تبذیر، تجملگرایی، اشرافی گری و دیگر بیماریها بیافتند، به دامهای پرآتش شیطان اسیر گشته و بی شک به دوزخ پردرد سقوط خواهند کرد. «تربیت»، در هر جامعه ای، ولو کوچک مانند خانواده اصلی غیر قابل اغماض است. وقتی اصل بر اصلاح نفوس و و تربیت افراد نباشد، همان افراد، مجموعه را به انحراف و تباهی می کشانند و کار به جایی می رسانند که دیگر از کسی کاری ساخته نیست. در آیات و روایات بسیاری این سه اصل، مورد تبیین و تأیید قرار گرفته است.

... لَا تَتْرُکُوا الْأَمْرَ بِالْمَعْرُوفِ وَ النَّهْیَ عَنِ الْمُنْکَرِ فَیُوَلَّى عَلَیْکُمْ شِرَارُکُمْ ثُمَّ تَدْعُونَ فَلَا یُسْتَجَابُ لَکُمْ ...
... امر به معروف و نهى از منکر را ترک نکنید که بدهاى شما بر شما مسلّط مى گردند، آنگاه هر چه خدا را بخوانید جواب ندهد ...(نهج البلاغه، نامه‌ی 47)

یه موردی هم باید روش کار بشه :

فرهنگ سازی غیرت و حیا شاخصه های مهم انسانی ( چون این دو خصوصیت نقش بارزی در فساد و فحشا دارند )

یعنی افراد باید طعم و لذت ذاتی این خصایص عالیه رو بچشند که مسلما شیرین تر از خود حرام و گناه هست

بسم الله
دوستان به درستی به نقش تربیتی خانواده ها اشاره کردند
اما از نقش معلم هم نباید غافل شد مخصوصا درمقاطع ابتدایی که بچه ارتباط مستمر با یک معلم دارد وابتدای شکل گیری بسیاری از رفتارها و باورهاست
بسیار تفاوت است بین معلمی که مروج رقص و آواز و بی بندوباری های جوامع غربی است با معلم مروج زندگی اسلامی...

با سلام
در آموزه های اسلامی برای فرزنددار شدن آدابی ذکر شده که مثلا چه زمانی و در چه شرایطی باشد و یا در چه زمان و شرایطی نباشد که اگر باشد بچه چه می شود و اگر نباشد چه. بماند که خیلی از ماها از آن غافلیم و بی خبر.
و بعد لقمه . قدیم ها پدر ها تلاش می کردند تا روزی حلال به منزل بیاورند و امروز وام های ربوی و بانک هایی که زیاد می شوند و لقمه ها را تا حدودی حرام و شبهه ناک کرده اند و بعضی پدرها هم وام ربوی می گیرند و به منزل می آورند و...
قدیم ها در گوش راست بچه اذان می گفتند و در گوش چپش اقامه ولی حالا چه؟؟ در گوش راست فارسی وان و در گوش چپ جم تی وی؟؟
به نظر بنده وقتی این مسائل درست نشود تربیت تاثیر زیادی روی بچه نخواهد گذاشت .
اگر به حرف مراجع عمل بکنیم از آسمان برایمان می بارد و از زمین می روید ولی حیف که بعضی از ماها از اسلام فاصله گرفتیم و ظاهرا مسلمانیم ولی در عمل..!! (جسارت به دوستان نشود یکی از مصادیقش می تواند بنده باشم)

[="Arial"][="Black"]بنام خدا.

اول باید تشکرکردازاین عنوان و موضوع بسیارمهم که شمادوست بزرگوار بدان پرداختید..

دوم وبرحسب اتفاق که میخواندم به مطالب زیادی برخوردنمودم که فعلا این مورد مرایاد موضوعی انداخت که شایدخالی ازلطف نباشد.

ابوالفضل;794896 نوشت:
مورد دیگر بی تفاوتی و و بی خیالی و سکوت در برابر فساد و فحشا هست

جدا ازمواردمهمی که دوستان اشاره نموده یامینمایند یک روزدریک اتوبوس یک هموطن حرفهایی زدکه بدنیست اشاره ای شود تا شاید یکی ازهزاران علت بی تفاوتی مردم شایدتاحدودی روشن گردد
این هموطن میگفت شما{رو به یک هموطن دیگه}غیرازترویج فساددروغگویی و دروغ گفتن چکاربرای ماملت انجام داده یامیدهید؟ومثال میزدکه مثلا شمادرتلویزیون میاییدمیگویید بنزین درفلان کشور {مثلاامریکایاافغانستان}اینقدرگرونه یا فلان وسیله دیگر وفقط به همان چیزی اشاره میکنیدکه به نفعتون هست اما دیگه نمیگید درامریکا وضع درامدها چقدرهست یا ازادی های مدنی یا حجاب زنان و دخترانشون یا ازادی درخوردن مشروبات{چه کم چه زیاد}و و و ..
یامثلا درافغانستان مگراینهمه ثروت نفت و گازو معادن وچی وچی وجود دارد؟
و خیلی صحبتهای دیگه که اگرجواب قانع کننده ای هست به این موارد هم بدهید که بعضی هموطنان چنین افکار بدی نکنند.

ممنون و متشکرمیشم جواب ها برتکیه برعلم و اگاهی و همچنین قانع کننده ومفید باشن که ااگر ازاین دست تفکرات انهاراخواندند قانع شوند یا که مثال ها اشتباه هست یا برداشت ها ازاین مثال ها.بهرحال یا اینطرفی ها خودشون اصلاح کنند و مثال های درست تر بزنند یا اونطرفی ها بفهمندچطورباید برداشت کنند{بهرحال فکرکردم اینهم یه جورعلت بی تفاوتی بعضی مردم باشه که چرا تو هیچ کار خوبی مثل حفظ محیط زیست دخالت نمیکنند و بلکه انرا یه جور دهن کجی به دولت ها میدانند}[/]

موردی دیگر که میخوام بهش اشاره کنم بهانه جویی هست :

من برای اینکه کار اشتباهم رو توجیه کنم و از مسئولیت فرار کنم دست به بهانه جویی میزنم .

نمونه :

اقا این همه اختلاس و حرام خوری برید اول اینارو جمع کنید !

فلانی چند میلیارد خورده ، چد قرون خوردن من که چیزی نیست !

چه لزومی داره من کاری کنم ؟ پس مسئولین و فلان چیکار می کنند ؟

اقا این همه دروغ میگن ! منم یه چندتا میگم برا زیبایی و خوش گذرونی چه میشه مگه !

و . . .

برداشت صحیح :

من تا میتوانم وظایف خودم رو در جامعه بشناسم و صحیح عمل کنم و زیرش نزنم با بهانه جویی

ابوالفضل;796737 نوشت:
موردی دیگر که میخوام بهش اشاره کنم بهانه جویی هست :
من برای اینکه کار اشتباهم رو توجیه کنم و از مسئولیت فرار کنم دست به بهانه جویی میزنم .
نمونه :
اقا این همه اختلاس و حرام خوری برید اول اینارو جمع کنید !
فلانی چند میلیارد خورده ، چد قرون خوردن من که چیزی نیست !
چه لزومی داره من کاری کنم ؟ پس مسئولین و فلان چیکار می کنند ؟
اقا این همه دروغ میگن ! منم یه چندتا میگم برا زیبایی و خوش گذرونی چه میشه مگه !
و . . .

برداشت صحیح :
من تا میتوانم وظایف خودم رو در جامعه بشناسم و صحیح عمل کنم و زیرش نزنم با بهانه جویی

سلام برادر عزیز
جناب "ابوالفضل" عزیز ، فرمایش شما از جهتی صحیح است ، اما از سوی دیگر جای نقد دارد

مثالی می زنم:

پسری میرود شراب میخورد و توجیهش این است که پسرعمویم شراب خورده است
پدرش در پاسخ میگوید تو به او چکار داری؟ زندگی و روش خانوادگی تو مال خود توست. تو باید طبق فرهنگ و منش خودت و خانواده ات رفتار کنی

اینجا صحبت پدر درست و بجاست

اما پسر دیگری شراب میخورد با این توجیه که پدرم هم شراب میخورد
در اینجا دیگر پدر نمی تواند به فرزندش بگوید تو کاری به شراب خوردن من نداشته باش

البته همانطور که عرض کردم کلیت فرمایش شما صحیح است و حتی درمورد دوم نیز ، باز هم فرزند باید خودش تحقیق کند و اگر فهمید شراب بد است از آن دوری کند ، ولو اینکه پدرش شراب خور باشد. اما تفاوت حالت اول و دوم بسیار زیاد است و در حالت دوم توقع از فرزند بسیار کمتر میشود. زیرا کسی که دارد او را از خطا نهی میکند ، خودش آن خطا را انجام می دهد. در نتیجه فرزند ممکن است به این نتیجه برسد که اصلاً شراب خوردن خطا نیست ، و اگر پدرم مرا از آن نهی می کند دلش برای من نسوخته ، بلکه صرفاً می خواهد شراب ها را برای خودش بر دارد

فکر می کنم مثالم واضح باشد

بسم الله الرحمن الرحیم
بنده هم بانظر شماموافقم.اگه مابتونیم لقمه حلال سرسفره بیاریم نه لقمه شبهه ناک.واز طرفی مجردادرانتخاب مادربرای فرزندانشون دقت کنند ومتاهل ها هم درزندگی نگرش دینی داشته باشند.ودعا برای فرزندانمون رافراموش نکنیم به نظرم واقعا این دوسه تامیتونه کارگشاباشه.البته قصد احصاءعوامل روندارم ولی من هم به لقمه حلال شدیدا اعتقاددارم ودعای خیر پدرومادررو. خداکه دستش بسته نیست میتونه یه معلمی،یه دوستی،روسرراه این بچه قراربده واونوتوی راه بیاره.

با سلام

گفتاری از استاد شهید مرتضی مطهری

درد «نسل جوان» چیست؟!

وقتی كه می‏گویيم نسل جوان، مقصود حتماً طبقه جوان‏ نيست، مقصود طبقه‏ای است كه در اثر تحصيلات و آشنایی با تمدن جديد دارای طرز تفكر مخصوصی است، خواه پير باشد يا جوان. اكثريت اين طبقه را البته جوانان تشكيل می‏دهند. لهذا می‏گویيم نسل جوان. وگرنه بسيار پير‌ها هستند كه طرز تفكر جديد دارند، بسيار جوان‌ها هستند كه طرز تفكرشان مثل پير‌ها و مردم قرون گذشته است. به هرحال مقصود طبقه‏ای است‏ كه حامل طرز تفكر مخصوصی است و رو به افزايش است و پير و جوان آينده‏ دارای اين طرز تفكر خواهند بود و اگر خدا نخواسته، فكری برای هدايت و رهبری اين نسل نشود، آينده بكلی از دست خواهد رفت. اين مسأله يك‏ مسأله با اهميتی است در كشور ما. البته در ساير كشورهای اسلامی هم بوده‏ و هست ولی آن‌ها قبل از ما به فكر افتادند و اين مسأله را به صورت جدی‏ طرح كردند. ما هنوز اين مسأله را جدی نگرفته‏ايم.
نسل جوان در نظر ما صرفاً يعنی يك نسل هواپرست و شهوت پرست، و خيال می‏كنيم با اينكه به‏ آن‌ها دهن كجی كنيم و چهار تا متلك در روی منبر به آن‌ها بگویيم و فحش‏ بدهيم، به خيال خودمان آن‌ها را هو كنيم و مستمعين ما بخندند، كار درست می‏شود، و همين كه داد بكشيم؛ آی پسر مدرسه‏‌ها چنين، و دختر مدرسه‏‌ها چنان، قضيه حل می‏شود. اين كار‌ها لالایی است، برای آنست كه شما در خواب بمانيد و در فكر چاره نيفتيد و يك وقت بيدار شويد كه كار از كار گذشته است.
مهم تر از اينكه طرحی برای رهبری اين نسل تهيه كنيم اين ست كه اين فكر در ما قوت بگيرد كه مسأله رهبری و هدايت، از لحاظ تاكتيك و كيفيت‏ عمل در زمان‌های متفاوت و در مورد اشخاص متفاوت، فرق می‏كند و ما بايد اين خيال را از كله خود بيرون كنيم كه نسل جديد را با همان متد قديم رهبری كنيم.
اولاً بايد نسل جوان را بشناسيم و بفهميم دارای چه مشخصات و مميزاتی‏ است؟
درباره اين نسل دو طرز تفكر شايع است و معمولاً دو نوع قضاوت می‏شود. از نظر يك طبقه اين‌ها يك عده مردمی هستند خام، مغرور، گرفتار هوی و هوس، شهوت‏پرست، دارای هزار عيب. اين طبقه هميشه به اين نسل دهن‏ كجی می‏كنند و ناسزا می‏گويند. اما از نظر خود نسل جوان درست به عكس است. آن‌ها در خودشان عيب‏ نمی‏بينند، خودشان را مجسمه هوش، مجسمه آرمان‌های عالی‏ می‏دانند. نسل كهن اين‌ها را تكفير و تفسيق می‏كند وآن ها، اين‌ها را تحميق و تجهيل. آن‌ها به اين‌ها می‏گويند شما كافريد، شما شهوت پرستيد، اين‌ها به‏ آن‌ها می‏گويند شما نادانيد، شما نمی‏فهميد. البته از نظر كلی يك نسل نسبت به نسل پيش ممكن است صالح باشد و ممكن است منحرف باشد.
نسل جوان ما مزايایی دارد و معایبی. زيرا اين نسل يك نوع ادراكات و احساساتی دارد كه درگذشته نبود و از اين جهت بايد به او حق داد. در عين‏ حال يك انحرافات فكری و اخلاقی دارد و بايد آن‌ها را چاره كرد. چاره‏ كردن اين انحرافات بدون در نظر گرفتن مزايا يعنی ادراكات و احساسات و آرمان‌های عالی كه دارد و بدون احترام گذاشتن به اين ادراكات‏ و احساسات ميسر نيست. بايد به اين جهات احترام گذاشت. رودربايستی‏ ندارد. در نسل گذشته فكر‌ها اين اندازه باز نبود، اين احساسات با اين‏ آرمان‌های عالی نبود. بايد به اين آرمان ‌ها احترام گذاشت. اسلام به اين‏ امور احترام گذاشته است. اگر ما بخواهيم به اين امور بی‏اعتنا باشيم‏ محال است كه بتوانيم جلوی انحراف‌های فكری و اخلاقی نسل آينده را بگيريم. روشی كه فعلاً ما در مقابل اين نسل پيش گرفته‏ايم كه روش دهان كجی و انتقاد صرف و مذمت است و دائماً فرياد ما بلند است كه سينما اين طور، تئاتر اين طور، مهمانخانه‏های بين شميران و تهران اينطور، رقص چنين، استخر چنان، و دائماً وای وای می‏كنيم درست نيست. بايد فكر اساسی برای‏ اين انحرافات كرد.
درد اين نسل را بايد درك كرد فكر اساسی به اين است كه اول ما درد اين نسل را بشناسيم، درد عقلی و فكری، دردی كه نشانه بيداری است يعنی آن چيزی را كه احساس می‏كند و نسل‏ گذشته احساس نمی‏كرد.
در گذشته در‌ها به روی مردم بسته بود. در‌ها كه بسته بود سهل است، پنجره‏‌ها هم بسته بود. كسی از بيرون خبر نداشت، در شهر خود كه بود از شهر ديگر خبر نداشت، در مملكت خود كه بود از مملكت ديگر خبر نداشت. امروز اين در‌ها و پنجره‏‌ها باز شده، دنيا را می‏بينند كه رو به پيشرفت است، علوم دنيا را می‏بينند، قدرت‌های اقتصادی دنيا را می‏بينند، قدرت‌های سياسی و نظامی دنيا را می‏بينند، دموكراسي‌های دنيا را می‏بيند، برابري ‌ها را می‏بيند، حركت ‌ها را می‏بيند، قيام ‌ها و انقلاب ‌ها را می‏بيند، جوان است، احساسش عالی است و حق هم دارد، می‏گويد ما چرا بايد عقب باشيم.
دنيا اين طور چهار اسبه به طرف استقلال سياسی و اقتصادی و اجتماعی و عزت و شوكت و حرمت و آزادی می‏رود و ما همين جور خواب باشيم، يا از دور تماشا كنيم و خميازه بكشيم؟!
نسل قديم اين چيز‌ها را نمی‏فهميد و درك نمی‏كرد. آيا نسل جديد حق دارد اين سؤال را بكند يا نه؟! نسل جديد حق دارد بگويد چرا ژاپن بت‏پرست و ايران مسلمان‏ در يك‌سال و يك‌وقت به فكر افتادند كه تمدن و صنعت جديد را اقتباس كنند و ژاپن رسيد به آنجا كه با خود غرب رقابت می‏كند و ايران در اين حد است‏ كه می‏بينيم؟!
نسل قديم سنگينی بار تسلط‌های خارجی را روی دوش خود احساس نمی‏كرد، و نسل جديد احساس می‏كند. آيا اين گناه است؟! خير گناه نيست بلكه خود اين احساس يك پيام الهی است. اگر اين احساس نبود معلوم می‏شد ما محكوم به عذاب و بدبختی هستيم. حالا كه اين احساس پيدا شده نشانه اين است كه خداوند تبارك و تعالی می‏خواهد ما را از اين‏ بدبختی نجات بدهد.
در قديم سطح فكر مردم پایين بود، كمتر در مردم شك و ترديد و سؤال‏ پيدا می‏شد، حالا بيشتر پيدا می‏شود. طبيعی است وقتی كه فكر، كمی بالا آمد سؤالاتی برايش طرح می‏شود كه قبلاً مطرح نبود. بايد شك و ترديدش را رفع كرد و به سؤالات و احتياجات فكريش پاسخ گفت. نمی‏شود به او گفت‏ برگرد به حالت عوام، بلكه اين خود زمينه مناسبی است برای آشنا شدن‏ مردم با حقايق و معارف اسلامی. با يك جاهل بی‏سواد كه نمی‏شود حقيقتی را به ميان گذاشت. بنابراين در هدايت و رهبری نسل قديم كه سطح فكرش‏ پایين‏تر بود ما احتياج داشتيم به يك طرز خاص بيان و تبليغ و يك‌جور كتاب ها، اما امروز آن طرز بيان و آن طرز كتاب ‌ها به درد نمی‏خورد، بايد و لازم است تغییر و اصلاح عميقی در اين قسمت ‌ها به عمل آيد، بايد با منطق‏ روز و زبان روز و افكار روز آشنا شد و از همان راه به هدايت و رهبری‏ مردم پرداخت.
به هر حال مقصودم بيان این اصل كلی است كه نسل جوان افكار و ادراكات و احساساتی دارد و انحراف‌هایی. تا به دردش يعنی به افكار و ادراكات و احساساتش رسيدگی نشود، نمی‏شود جلو انحرافاتش را گرفت.

تلخیصی از سرفصل "رهبری نسل جوان"؛ برگرفته از کتاب «ده گفتار» شهید مرتضی مطهری

بی حیایی که تبدیل به با کلاسی شده است !
و این یک تغییر فرهنگی منفی در جامعه هست

ابوالفضل;910393 نوشت:
بی حیایی که تبدیل به با کلاسی شده است !
و این یک تغییر فرهنگی منفی در جامعه هست

چکار می شود کرد
راهکاری وجود دارد

به نظر من فیلمهایی از صورت های ساده اکثر جوانان غربی بدون ارایش

آرمین...;910402 نوشت:
چکار می شود کرد
راهکاری وجود دارد

سلام
ممنونم به این موضوع تشریف اوردید

اولا اینکه پیشگیری بهتر از درمان هست و باید در این زمینه بیشتر کار میشد تا کار به اینجا نمیکشید
به هر حال چه میشود کرد

در حالت کلی باید ندبیری بیندیشیم که کم کم عکس قضیه اتفاق بیفتد و جوانان به فرهنگ اصیل ایرانی و ارزشهای اسلامی با دید خوبی نگاه کنند و برایشان باکلاسی باشد

در حالت های جزئی :

1 . پدرو مادرها فرزندانشون رو با فرهنگ اصیل ایرانی و ارزشهای اسلامی اشنا کرده و پرورش دهند تا بعنوان جزئی از وجودشان تبدیل بشود
2. استفاده از تبلیغات : بروشورها و تابلوها و ... که بنوعی فرهنگ ایرانی و اسلامی رو زیبا دهند
3. تولید لباسهای داخلی مطابق فرهنگ خودمون و فروش با قیمت ارزان نسبت به موارد خارجی
4.کار بیشتر و اصولی روی اعتقادات و بعد معنوی مردم
5. گسترش مراکز فرهنگی برای ترویج رایگان ارزشهای سلامی
6. ایجاد بخشی در مدرسه ها برای ترویج زیرساخت های فرهنگ ایرانی و ارزشهای اسلامی و برتری های زندگی اسلامی
7.اشنایی دخترخانم ها با حجاب و علل و . .
و . .
یاداوری:

یه مشکلی و تغییری که در جامعه بوجود میاد نمی توان فقط با تزریق یه آمپول و قرص انتی هیستامین مشکل رو برطرف کرد بلکه باید همانطور که بیماری به مرور بوجود اومده به مرور ممکنه از بین بره

Reza551;910403 نوشت:
به نظر من فیلمهایی از صورت های ساده اکثر جوانان غربی بدون ارایش

سلام

منظورتون اینه فیلم هایی از چهره بدون ارایش جوانن غربی رو برای اینکه انها ارایش نمی کنند منتشر کنیم ؟
خب ارایش( بیشتر در خانم ها) به بحث خودنمایی و اعتماد به نفس ربط داره.
کسی که خودش رو قبول داره و میپذیره دلیلی نداره ارایش کنه !
اینم نکته خوبی بود که اشاره کردید

ابوالفضل;910450 نوشت:
سلام
ممنونم به این موضوع تشریف اوردید

اولا اینکه پیشگیری بهتر از درمان هست و باید در این زمینه بیشتر کار میشد تا کار به اینجا نمیکشید
به هر حال چه میشود کرد

در حالت کلی باید ندبیری بیندیشیم که کم کم عکس قضیه اتفاق بیفتد و جوانان به فرهنگ اصیل ایرانی و ارزشهای اسلامی با دید خوبی نگاه کنند و برایشان باکلاسی باشد

در حالت های جزئی :

1 . پدرو مادرها فرزندانشون رو با فرهنگ اصیل ایرانی و ارزشهای اسلامی اشنا کرده و پرورش دهند تا بعنوان جزئی از وجودشان تبدیل بشود
2. استفاده از تبلیغات : بروشورها و تابلوها و ... که بنوعی فرهنگ ایرانی و اسلامی رو زیبا دهند
3. تولید لباسهای داخلی مطابق فرهنگ خودمون و فروش با قیمت ارزان نسبت به موارد خارجی
4.کار بیشتر و اصولی روی اعتقادات و بعد معنوی مردم
5. گسترش مراکز فرهنگی برای ترویج رایگان ارزشهای سلامی
6. ایجاد بخشی در مدرسه ها برای ترویج زیرساخت های فرهنگ ایرانی و ارزشهای اسلامی و برتری های زندگی اسلامی
7.اشنایی دخترخانم ها با حجاب و علل و . .
و . .
یاداوری:

یه مشکلی و تغییری که در جامعه بوجود میاد نمی توان فقط با تزریق یه آمپول و قرص انتی هیستامین مشکل رو برطرف کرد بلکه باید همانطور که بیماری به مرور بوجود اومده به مرور ممکنه از بین بره

سلام

منظورتون اینه فیلم هایی از چهره بدون ارایش جوانن غربی رو برای اینکه انها ارایش نمی کنند منتشر کنیم ؟
خب ارایش( بیشتر در خانم ها) به بحث خودنمایی و اعتماد به نفس ربط داره.
کسی که خودش رو قبول داره و میپذیره دلیلی نداره ارایش کنه !
اینم نکته خوبی بود که اشاره کردید

سلا م
ممنونم
مشکل در جامعه ما آینه بخشی زیادی از جوانان از دین و سنت و عرف و اخلاقیات فاصله گرفتن
و ب همین جهت نسبت ب آموزههای دینی و سنتی بی تفاوت شدند !
شما در هر شهری که باشید
ظاهر جوانان کشور چه دختر و چه پسر موید این نکته اس !
چرا
چون فرهنگ غربی برای آنها تازگی و تنوع و و بدون اینکه برای آنها محدودیت یا سختی را متحمل نمایند !
در دسترس است
مثلا چرا باید . قیمت مواد افیونی و مخدرات ارزنتر از گوشت ووووو و مابحتاجات روزمره
ب راحتی در دسترس مصرف برخی جوانان باشند !
ب نظر میرسد !
جاذبه فرهنگ غربی در طرز رفتار و پوشش و حتی نحوه زندگی افراد ب مراتب بیشتر از فرهنگ خودی است .
در واقع فاصله و تفاوت دیدگاهی جوانان امروزی حتی با والدین خود خیلی زیاد و باور نکردنی شده است !

و خیلی موارد دیگری وجود دارد !

[="Tahoma"][="Navy"]

ابوالفضل;794320 نوشت:
مسلما اگر جامعه در منجلاب فساد و فحشا فرو رود کم کم بلایایی خانمان سوز خودشان را نشان خواهند داد

. . .

کاری باید کرد

سلام
به نظر حقیر این آزمون نهایی و اسباب اضطرار همگانی است
بعدش ان شاالله ظهور...
یا علیم[/]

محی الدین;910476 نوشت:

سلام
به نظر حقیر این آزمون نهایی و اسباب اضطرار همگانی است
بعدش ان شاالله ظهور...
یا علیم

سلام
خوب بحث اینجاست
ظهور حضرت کی ؟
مشخص نیست !
کسی هم نمی تواند تاریخ دقیق بدهد !
تا قبل از ظهور چه باید کرد
اوضاع خیلی خراب است
بی حیایی و بی غیرتی و بدحجابی و فساد بشکل گسترده و خیانت رنان شوهردار با چند فرزند و نیز خیانت مردان ووو
خیلی ....
من فک کنم
بین بخشی از مردم چنین کارایی چشم هم چشمی شده !
مث یک مسابقه دو
البته با تاسف فراوان
من بعید میدانم این روند را بشود دیگر ب سمت و سوی فلاح و رستگاری و خدا تغییر مسیر
چون آلودگی چنین افراد بیش از این حرفاست
مزه کار حرام و گناه را چشیدن !!!

فقط باید خوبان و مومنین و پا کان را وا کسینه کرد !

بازم شروع شد
تا مشکل پیش میاد میگن داریم به ظهور نزدیک میشیم اخه این چه منطقیه که مطرحش میکنید . امام خمینی هم باید میگفت ولش کنید داریم به ظهور نزدیک میشیم ROFL ای خدا
سر زیر برف کردیم دارن سرمون کلاه میذارن به اسم اسلام به جای این حرفا باید بیدار شد و حق مردم رو از این دولت و مسوولین گرفت.
تا حالا کی شده مردم ما برن و بگن چرا اسلام به درستی در ایران اجرا نمیشه ؟؟
فقط تا دور هم جمع مشیم میگیم اره اسلام داره نابود میشه Lol خب چرا هیچ کاری نمیکینم؟؟ بشینیم تو خونه بگیم داریم به ظهور نزدیک میشیم ؟؟؟؟
نه اقا اینطوری نیست . این همه اموزه های عالی اسلام رو بیخیال شدید گیر دادید به قضیه نزدیک شدن به ظهور!!! شاید ساده ترین راه همین باشه Lol !!!!؟؟!!!؟

آرمین...;910596 نوشت:
سلام
خوب بحث اینجاست
ظهور حضرت کی ؟
مشخص نیست !
اوضاع خیلی خراب است
بی حیایی و بی غیرتی و بدحجابی و فساد بشکل گسترده و خیانت رنان شوهردار با چند فرزند و نیز خیانت مردان ووو
خیلی ....
من فک کنم
مث یک مسابقه دو
البته با تاسف فراوان
من بعید میدانم این روند را بشود دیگر ب سمت و سوی فلاح و رستگاری و خدا تغییر مسیر

ll M ll;910599 نوشت:
بازم شروع شد
تا مشکل پیش میاد میگن داریم به ظهور نزدیک میشیم اخه این چه منطقیه که مطرحش میکنید . امام خمینی هم باید میگفت ولش کنید داریم به ظهور نزدیک میشیم ROFL ای خدا
سر زیر برف کردیم دارن سرمون کلاه میذارن به اسم اسلام به جای این حرفا باید بیدار شد و حق مردم رو از این دولت و مسوولین گرفت.
تا حالا کی شده مردم ما برن و بگن چرا اسلام به درستی در ایران اجرا نمیشه ؟؟
فقط تا دور هم جمع مشیم میگیم اره اسلام داره نابود میشه Lol خب چرا هیچ کاری نمیکینم؟؟ بشینیم تو خونه بگیم داریم به ظهور نزدیک میشیم ؟؟؟؟
نه اقا اینطوری نیست . این همه اموزه های عالی اسلام رو بیخیال شدید گیر دادید به قضیه نزدیک شدن به ظهور!!! شاید ساده ترین راه همین باشه Lol !!!!؟؟!!!؟

باسلام
بحث ظهور امام زمان (عج) و ارتباطش با ظلم و فساد و ... یه بحث جداگانه ای هست و اگر اینجا ادامه بدیم از هدف تاپیک منحرف میشیم
بناباین در این مورد به بخش مرتبط رجوع کنید

در حالت کلی :

سکوت در برابر فساد و یا کمک به توسعه فساد چه از لحاظ کلّى و چه از نظر شخصى براى ظهور حضرت مهدى صحیح نیست.
مسلمان همیشه برای ریشه کردن ظلم و ستم و فساد تلاش میکنه و ازشون متنفر هست
گسترش فساد و آلودگى جامعه بشرى هدف اصلى نیست، بلکه زمینه را براى ظهور حضرت مهدى و اصلاح جامعه انسانى فراهم مى سازد و بشر دیگر نمی تواند کاری کند!
اگر مردم شاستگی و لیاقت پیدا کنند ظهور ممکن میشود

در مورد این مطلب به تاپیک های مرتبط رجوع کنید

[="Tahoma"][="Navy"]

آرمین...;910596 نوشت:
سلام
خوب بحث اینجاست
ظهور حضرت کی ؟
مشخص نیست !
اوضاع خیلی خراب است
خیلی ....
من فک کنم
مث یک مسابقه دو
البته با تاسف فراوان

سلام
خداوند متعال همه ملتها و همه نسلها و همه اقشار را امتحان می کند
الان آزمون سختی در حال انجام است
خداوند دارد ناخالصها را یکی یکی با آزمونها جدا می کند
تا هرکس بداند چه مایه دیندار است
و فرداروز که روز قیامت ظهور است حجت تمام باشد
دعا کنیم ، تلاش کنیم، به پناهگاهها یعنی جبال علم و معرفت و ایمان پناه ببریم
تا ان شاالله محفوظ بمانیم
یا موفق یا معین[/]

محی الدین;910613 نوشت:

سلام
خداوند متعال همه ملتها و همه نسلها و همه اقشار را امتحان می کند
الان آزمون سختی در حال انجام است
خداوند دارد ناخالصها را یکی یکی با آزمونها جدا می کند
تا هرکس بداند چه مایه دیندار است
و فرداروز که روز قیامت ظهور است حجت تمام باشد
دعا کنیم ، تلاش کنیم، به پناهگاهها یعنی جبال علم و معرفت و ایمان پناه ببریم
تا ان شاالله محفوظ بمانیم
یا موفق یا معین

و علیکم سلام
بنده هم موافق این حرف شما هستم
انسانها در همه حال مورد امتحان و ابتلائات حق تعالی واقع می شوند . تا سره از ناسره جدا گردد!
اما
آیا می شود
مقابل این همه زشتی و کجرویها هم بی تفاوت بود !!!!!
برخی گناهان بین افراد حالت اپیدمی پیدا کرد !
روابط نامشروع دختران و پسران و خیانت ها و انواع و اقسام فساد با و قا حت تمام !
از بین رفتن قبح گناه !
بی بنده باری و رشوه و ارتشا وووووو
ب نظرم کار امام عصر عج خیلی سخت است !
چون اول باید حضرت کارش رو از همین جامعه ما شروع کند !
ب رفع فتنه و فساد !

پ.ن
ای کاش آماری و جود داشت !
که مستند ن بر اساس اغراض و ن خوش بینان نشان میداد
وضعیت اخلاقی زنان و مردان ایران ب کدام سمت و سو است
این آمار شامل کلی افراد باشد
مذهبی و غیر مذهبی
بسوی تعالی اخلاقیات و صعود
یا
سقوط ارزش ها ی اخلاقی

حضرت آیت الله بهجت
با اینکه این مطلب خیلی روشن است که این انسان عادل می تواند عدل را اختیار کند و روی زمین گسترش دهد و این قضیه از قضایایی است که نیاز به استدلال ندارد با این حال،چراهمه میخواهنداو(حضرت مهدی عج) بیاید؟
چون همه فهمیده اند به ظلم گرفتارند و همه پی برده اند که علاج آنها اجرای عدل و رعایت حقوق است،لذا همه به زبان حال می گویند: عادل بیا.

[="Tahoma"][="Navy"]

آرمین...;910621 نوشت:
و علیکم سلام
بنده هم موافق این حرف شما هستم
انسانها در همه حال مورد امتحان و ابتلائات حق تعالی واقع می شوند . تا سره از ناسره جدا گردد!
اما
آیا می شود
مقابل این همه زشتی و کجرویها هم بی تفاوت بود !!!!!
برخی گناهان بین افراد حالت اپیدمی پیدا کرد !
روابط نامشروع دختران و پسران و خیانت ها و انواع و اقسام فساد با و قا حت تمام !
از بین رفتن قبح گناه !
بی بنده باری و رشوه و ارتشا وووووو
ب نظرم کار امام عصر عج خیلی سخت است !
چون اول باید حضرت کارش رو از همین جامعه ما شروع کند !
ب رفع فتنه و فساد !

پ.ن
ای کاش آماری و جود داشت !
که مستند ن بر اساس اغراض و ن خوش بینان نشان میداد
وضعیت اخلاقی زنان و مردان ایران ب کدام سمت و سو است
این آمار شامل کلی افراد باشد
مذهبی و غیر مذهبی
بسوی تعالی اخلاقیات و صعود
یا
سقوط ارزش ها ی اخلاقی

سلام
ما در حد توان تلاشمان را می کنیم نتیجه با اوست
یا علیم[/]

[="Navy"]سلام
این مثل یک سیل بزرگ و عریض می مونه که با سرعت زیاد داره توی کل کشور پخش میشه
محله ما یه بسیجی فوت کرد فقط چند نفر زیر تابوتش بودن
من گفتم
اگه یگ آدم بدی اگر می بود بیشتر براش می اومدن چقدر برای این کم اومدن که یکی اومد گفت جوونا اینقدر تو اینترنت و این سایت اون سایت میرن که روشون نمیشه بیان تشیع جنازه ی روحانیون و بسیجی ها و اینا !

یادمه یه جایی خونده بودم یکی یک عالمی رو اون دنیا خواب می بینه که اون بلند هوار میکشه (دید یک سیل خیلی بزرگ مثل سیل رود کارون که یک کیلومتر عرض داره و وقتی طغیان میکنه یک لشکر تانک پنجاه شست تنی رو رو می خواد مثل قوطی مچاله بکنه بریزه تو دریا) داره با سرع زیادی که نعره هم میکشه میاد و یه عده ی زیادی ادم هم توی دشت و و اطراف بیخبر نشستن و همینطور که اون عالم جیغ و داد میکرد جریان عظیم رود با گل و لای و دار و درخت و سنگ و اینا با سرعت اومد همه رو شست برد بجز یه عده ای معدودی که از سیم هایی شبیه سیم دکل برق اویزون بودن و در ارتفاع بالایی معلق بودن و اب بهشون نرسید!

بعد اون راوی میگفت اون عالمه گفت اگر مردم می دونستن چه بلایی بر سر دخترهاشون در اینده داره میاد همه بچه هاشون و میفرستادن حوزه!!
[/]

ابوالفضل;794320 نوشت:
با نام خدا

. . .

کاری باید کرد[/QUOTE
سلام
من نگران نسل آینده نیستم !!!!!!
نگرانی من برای نسل حاضر است !
که سو خته شده است !
نسلی که سن اعتیاد و فحشا در آن کاهش شدید داشته !
نسلی که الان عاشق و یک ساعت بعد فارغ
نسلی که عشق روزی مقدس ترین چیزی ممکن آن بود
الان آنرا در خیابان ها و کوچه ها و پارک ها و مغازهها و چت ها در بین دختران و پسران بی بند بار جستجو می کنند
نسلی که در آن خانمه با ساده ترین روش ممکن جسارتا مخش زده میشه
نسلی که برخی دخترانش برای یک شارژ2ویا5 هزار تومانی و دلائل واهی عفت و پا کدامنی خودشان را به تاراج میدهند !
بخاطر نسل حاضر ی که دخترانشان برای تحصیل در دانشگاهها سر از خانه های فساد و استخرها و پارتی شبانه های مختلط سر در می آورند
برای پسرانی که ب انواع اعتیاد ها روی آورند
برای نسلی که بی ارزش ترین امر ممکن در عصرشان جان و سلامت و روح و جان و عفت است !
اما پول ارزشی غیر قابل تصور رو دارد !
برای نسلی نگرانم
جیب های خالی و بی عفت و بی حیا که قبح گناهان درآن از بین رفته !
دروغ صد رنگی و خیانت و بی دینی و حق خوری و ظلم در آن موج میزند !
اگر نسل حاضر اصلاح شود . نسل های آینده نسلی پاک و مومن خواهد بود !
امروز بچسب !!!!

سلام.
من نگران بچه های آینده ی خودمم.
به خدا دلم نمیاد یکی دیگه رو بیارم تو این دنیا که مثل خودم یا بدتر از خودم بشه.
بچه دار شدن الکی نیست .لطفا سر خودمونو کلاه نذاریم. خیلی باید آدم از خودش مطمئن باشه و خودشو پاک کرده باشه که بتونه تاثیر منفی رفتار ها و کارهای گذشته ی خودش روی بچه اش رو از بین ببره.
رفتار های بچه آینه ی باطن پدر و مادره . اگر من کوچکترین گناه رو مرتکب میشم باید آماده ی این باشم که اون گناه با ضریب 1000 برابر توی بچه ام ظاهر بشه.
تازه اومدیم و من پاک پاک بودم. اگر اینجوری بچه دار بشم و بچه ام بخواد تو این مملکت بزرگ بشه نمیدونم چطور باید خوشبینی و راستگویی رو بهش یاد بدم. معیار زرنگی توی این جامعه دروغ گفتن و کلک بودنه.
به نظر من اگر آدم بخواد بچه دار بشه باید همون اندازه که برای کارش وقت میذاره برای تربیتش وقت بذاره و روی بچه سرمایه گذاری کنه در غیر این صورت نباید توقع زیادی از اون بچه داشت.
ماها که کلا زندگیمون هردمبیلی هست. اکثر ما برای دل خودمون و غریزه ی خودمون بچه دار میشیم و اون طفل معصوم باید جورشو بکشه. از طرفی یه سری نیاز های بیولوژیکی هم هست که آدم رو مجبور به بچه دار شدن میکنه که واقعا نمیشه سرکوبشون کرد (مخصوصا تو خانوما که این نیاز بعد از چند وقت میتونه از پا درشون بیاره).
با فکر و برنامه زندگی کردن واقعا سخته ....

سلام
نکته ای را فقط میدانم
ما مسئول هدایت کسانی که با زبلی و دغل بازی و انواع واقسام سفسطه خودشان را بخواب دروغین زدند !
نیستیم
راه بهشت و جهنم بر روی کسی بسته نیست!
وظیفه خودم
اول مراقب خودم باشم
همه جوره
اگر مردش بودم
آبمان و دیانت و اخلاق خودم را حفظ کنم
بعد

ابوالفضل;794320 نوشت:
با نام خدا

. . .

کاری باید کرد

هر نسلی این حرف ها رو درباره نسل بعدی زده.

وای چه کنم درشکه اختراع شد و بچه های ما میتونن برن روستای بغلی! تو نگران نیستی؟
وای چه کنم تلفن اختراع شد و محرم و نامحرم میتوانند صحبت کنند! تو نگران نیستی؟
وای چه کنم تلویزیون اخترع شد...
وای چه کنم موبایل اختراع شد...
وای چه کنم اینترنت...

نگران نباشید. نسل بعدی خودشون از نسل ما باهوش تر و عاقل تر خواهند بود و عقلشون میرسه چطور رفتار کنند.

ابوالفضل;794562 نوشت:

مشکل جامعه ی ما این بود که :

یه عده ای به سمت فرهنگ غربی و امریکایی گرایش پیدا کردند و در راستای این فرزندانی هم مطابق میل خودشون پرورش و راهی جامعه کردند[/SIZE]

سلام
خب علل آن را هم باید دید که چه بوده..
از نظر بنده دو دلیل عمده دارد
1-دلیل خارجی
2-دلیل داخلی

دلیل خارجی این است که غالب فرهنگ دنیا مطابق با دین ما نیست
لذا از زمانی که ارتباطات با دنیا گسترش یافت اون فرهنگ غالب تاثیر خودشو گذاشت
یک جریانی توی دنیا میخواد با ایجاد نیازهای کاذب و اشتغال به لذات زود گذر مردم را از تلاش و آینده نگری بیاندازد..

و دلیل داخلی که فکر میکنم بعد از انقلاب بیشتر هم شد...دفاع بد و روش تبلیغ غلط از اسلام و دینمان بود..
که مثل یک لبه قیچی در برابر تهاجم فرهنگی عمل کرد
و همچنین خیانت برخی از مسولین..

اینکه مشکل ما پوشش و حجاب و نوع ارتباطات زن و مرد در جامعه نیست..سخن اشتباهی است که دارند جا میدازند...یعنی جا انداختند..
در حالی که عنصر حیا یکی از کلیدی ترین عناصر یک جامعه اسلامی است که اگر از بین رفت خیلی چیزها باهش میرود

و اما راه حل:
1-تبلیغ صحیح و به روز از دین با استفاده از تمام ظرفیت ها
2-سپردن قدرت به دست کسانی که حقیقتا اولویتشان خدمت به دین و مردم باشد نه حفظ قدرت
و باور به اینکه انقلاب در سال پنجاه و هفت تمام نشد بلکه شروع شد و ادامه دارد..

انقلابی ها باید با ابتکار عمل و خود جوش و کاملا مردمی(نه حکومتی)
فعالیت هایی را در عرصه فرهنگ آغاز کنند
متاسفانه بواسطه اینکه نظام و حکومت داریم خیلی چیزها زمین گذاشته شد
در حالی که مسله فرهنگ باید از دل مردم بجوشد تا طرفدار پیدا کند
و دولت فقط بستر را فراهم کند..

سکوت و عدم تحرک مثبت در برابر این سیل = گسترش آن و ریزش بیشتر افراد جامعه

امروز نظرم این بود..

سلام
فرض کنیم نگران
خوب
که چی بشه !
چکار می شود کرد !
همش شعارررر ر

جالبه فرهنگ غربی و آمریکا
خوب پس فرهنگ غنی خودمان کجاست...

یه سوال چرا بعضی ها به همسرانشون اجازه می دن مثلا هر جور عکسیو از خودشون بزارن صحفه متلا تلگرامشون. یا هر نوع ارایشی بیرون بیان ؟

سلام
درد امروز جامعه ما
گسترش فساد اخلاقی در بین برخیلی از خانم ها است !
مثلا خاتمی را می بینی عکس شخصی خودش را حالا چه با چادر چه مانتو و آرایش و بی آرایش در تلگرام و واتساب قرار میدهد !
حالا سئوال من این است !
چرا باید خانم ها خصوصا خانم های مذهبی در چنین محیط ها که عموما هرکسی وارد ش می شود
فقط برای دوست یابی و رفیق بازی و پی ام دادن ب هم
و سپس وعده دیدار حضوری است .
ووو حضور پیدا کنند !

پ.ن
اگر می بینیم خانم بدحجاب است . از پوشش بد استفاده می کند !
محرم و نامحرم سرش نمی شود !
همه را پسر خاله جون خودش تصور می کند!
عکس خودش را آواتار و یا در پروفایل خودش قرار میدهد !
شماره همراه اش و اطلاعات شخصی اش را در اختیار کسانی قرار میدهد !
جز
بی بند باری اخلاقی و بی عفتی خانم
و بی غیرتی باصطلاح مرد
مورد دیگری و جود ندارد !