جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: روزه مستحبی و اجابت دعوت به سفره

نوشته
    109
    حضور
    4 روز 12 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    302

روزه مستحبی و اجابت دعوت به سفره

سلام و خسته نباشید
    همونطور که می دونیم وقتی کسی روزه مستحب گرفته اگه به خوردن غذایی دعوت بشه مستحبه که قبول کنه و بره بخوره ثواب روزه اش را هم برده.
    حال آیا اگر کسی هر روز صبح که از خواب بلند میشه نیت روزه مستحبی بکنه و به کسی چیزی نگه و وقتی همسرش سفره را پهن میکنه و اونو دعوت به خوردن صبحانه یا ناهار می کنه اونو اجابت کنه و بره بخوره همین حالتو داره و ثواب روزه را برده یا نه؟

بسیار ممنون

2. صلوات ها 2

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58295

با نام و یاد دوست

روزه مستحبی و اجابت دعوت به سفره

کارشناس بحث: استاد سجاد
    ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۵/۰۱/۱۵ در ساعت ۱۷:۰۷ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

5. صلوات ها 2

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط hosain.nor نمایش پست ها
    سلام و خسته نباشید
    همونطور که می دونیم وقتی کسی روزه مستحب گرفته اگه به خوردن غذایی دعوت بشه مستحبه که قبول کنه و بره بخوره ثواب روزه اش را هم برده.
    حال آیا اگر کسی هر روز صبح که از خواب بلند میشه نیت روزه مستحبی بکنه و به کسی چیزی نگه و وقتی همسرش سفره را پهن میکنه و اونو دعوت به خوردن صبحانه یا ناهار می کنه اونو اجابت کنه و بره بخوره همین حالتو داره و ثواب روزه را برده یا نه؟

بسیار ممنون
    با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

در روایات داریم که اگر کسی روزه مستحبی گرفته باشد و مؤمنی او را دعوت به طعامی کند و او به جهت اجابت مؤمن ، روزه را باز کند ، ثواب روزه را خواهد داشت و طبق نظر غالب مراجع تقلید این کار مستحب است.

البته برخی از مراجع بیان داشته اند که تعارفات معمولی ملاک نیست و باید دعوت به طعام، تقاضایی جدی باشد!

به هر حال اگر فکر می کنید این کار مصداق حدیثی است که بیان شد ان شاء الله مشمول ثواب روزه خواهید بود.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
    استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

7. صلوات

علاقه
    علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
    نوشته
    1,310
    حضور
    40 روز 12 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    10
    صلوات
    3698

با سلام

بله اصل این مسئله درست است . فرموده اند که اگر کسی روزه ی مستحبی بجا می آورد اگر مومنی او را دعوت به غذا کرد پذیرفتن دعوت مومن مستحب است و فردی که که روزه ی مستحب گرفته ، اگر دعوت مومن را بپذیرد و او خوشحال می شود . خداوند فرموده است که من هم ثواب روزه را به تو می دهم و هم ثواب اجابت دعوت مومن را به تو می دهم . در بعضی از روایات قید خوشحال شدن را دارد که طرف خوشحال بشود نه اینکه با هم تبانی بکنند و بگوید که من روزه می گیرم و تو به من تعارف کن که ثواب ببریم . اما حالا طرف واقعا روزه گرفته و دوستش هم به او تعارف کرده است و این اشکال ندارد بشرطی که تبانی در کار نباشد . خدا می فرماید که موقع روزه تو میهمان من هستی اگر بنده ی من تو را به میهمانی دعوت کرد میهمانی او را بپذیر ، من هم ثواب میهمانی خودم را به تو می دهم و هم ثواب پذیرفتن دعوت مومن را به تو می دهم .
    فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری