✿.¸.• مادر گل‌های بهشتی •.¸.✿ویژه نامه ولادت حضرت فاطمه زهراسلام الله علیها و امام خمینی (ره)

تب‌های اولیه

63 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
✿.¸.• مادر گل‌های بهشتی •.¸.✿ویژه نامه ولادت حضرت فاطمه زهراسلام الله علیها و امام خمینی (ره)

class: grid width: 500 align: center

اَلسَلامُ عَلَیک یا فاطِمَة الزَّهراءِ یابِنتَ مُحَمَّدٍ یا قُرَّةَ عَینِ الرَّسوُلِ
[TD="align: right"] پرسمان و موضوعات :[/TD]
[TD="align: right"] زندگينامه حضرت زهرا سلام الله علیها[/TD]
[TD="align: right"] فاطمه سلام الله عليها از ديدگاه قرآن[/TD]
[TD="align: right"] احادیث درباره فضائل حضرت زهرا سلام الله علیها[/TD]
[TD="align: right"] اسرار نامهای حضرت فاطمه سلام الله علیها[/TD]
[TD="align: right"] حضرت زهرا سلام الله علیها دقيقا كي به دنيا آمد قبل بعثت يا بعد بعثت؟[/TD]
[TD="align: right"] حجاب فاطمه زهرا سلام الله علیها[/TD]
[TD="align: right"] از فاطمه زهرا سلام الله علیها آموخته ام[/TD]
[TD="align: right"] یک هدیه از حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها برای شما[/TD]
[TD="align: right"] نماز و دعای مخصوص حضرت زهرا سلام الله علیها جهت گشایش در همّ و غمّ[/TD]
[TD="align: right"] نخستین کلام حضرت زهرا سلام الله علیها در بهشت[/TD]
[TD="align: right"] پیله ی دختران دیروز - پروانه ی مادران فردا[/TD]
[TD="align: right"] جایگاه پدر در دستان مادر[/TD]
[TD="align: right"] 7 درس زندگي از سيره فاطمي[/TD]
[TD="align: right"] رفع شبهه در مورد سادات[/TD]
[TD="align: right"] سيادت از كجا آغاز شد؟[/TD]
[TD="align: right"][=utf-8]فاطمه (سلام الله علیها)و نقل حدیث از پیامبر(ص)[/][/TD]
[TD="align: right"][=utf-8]چگونه حضرت زهرا(س) الگوى امام‌زمان(عج) است؟[/][/TD]
[TD="align: right"][=utf-8]مقام علمی حضرت فاطمه زهرا(س) چگونه است?[/][/TD]
[TD="align: right"][=utf-8]نگاهی کوتاه به برخی از القاب دختر پیامبر (سلام الله علیها)[/][/TD]
[TD="align: right"][=utf-8]علت نام‏گذاری دختر پیغمبر(ص) به فاطمه(س)[/][/TD]
[TD="align: right"] [=utf-8]نامهای پرمعنای فاطمه(سلام الله علیها)[/][/TD]
[TD="align: right"][=utf-8]نام و لقب‏ های دختر پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)[/][/TD]
[TD="align: right"][=utf-8]تفسیر نام حضرت فاطمه(سلام الله علیها)[/][/TD]
[TD="align: right"][=utf-8]معنای زهرا(سلام الله علیها)[/][/TD]
[TD="align: right"][=utf-8]فرهنگ القاب حضرت فاطمه(سلام الله علیها)[/][/TD]
[TD="align: right"] فرهنگی و رسانه مذهبی:[/TD]
[TD="align: right"]فاطمه مسلکان عصر خمینی(ره) - عاشق ترین زنان دنیا[/TD]
[TD="align: right"] یک شاخه گل هدیه به مادر شهید[/TD]
[TD="align: right"] دانلود کتاب - حضرت فاطمه سلام الله علیها[/TD]
[TD="align: right"] سرای احمد امشب رشک طور است[/TD]
[TD="align: right"] اشعار و متون ادبی در مدح ولادت یاس نبی[/TD]
[TD="align: right"] پیامک ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها و روز مادر[/TD]
[TD="align: right"] به بهانه روز مادر و زن[/TD]
[TD="align: right"]ساخت فوتوکلیپ زندگانی بانوی دو عالم(سلام الله علیها)[/TD]
[TD="align: right"] تصاویری زیبا ویژه ولادت بانوی دو عالم فاطمه زهرا سلام الله علیها[/TD]
[TD="align: right"] تصاویری متحرک و زیبا ویژه تبریک روز زن و روز مادر[/TD]
[TD="align: right"] تصاویری از صلوات خاصه حضرت زهرا(س)[/TD]
[TD="align: right"] مولودی و سرود ویژه ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها[/TD]
[TD="align: right"] داستان صوتی زندگی حضرت زهـــرا (سلام الله علیها)[/TD]
[TD="align: right"] دانلود 55کلیپ صوتی فاطمی+ پلیر اختصاصی[/TD]
[TD="align: right"]عنایت عجیب حضرت زهرا (سلام الله علیها) به جوان گناهکار - فایل صوتی زیبا[/TD]
[TD="align: right"]مصحف فاطمه(سلام الله علیها) چگونه نوشته شد؟ - صــوتــی[/TD]
[TD="align: right"]ازدواج در سیره فاطمی- ازخواستگاری تاآغاز زندگی مشترک حضرت زهرا- صـوتی[/TD]
[TD="align: right"]دانلود صوتی زیارت حضرت زهرا (سلام الله علیها) [/TD]
[TD="align: right"]دانلود صوتی صلوات حضرت زهرا (سلام الله علیها) [/TD]
[TD="align: right"]دانلود صوتی تسبیحات حضرت زهرا (سلام الله علیها) [/TD]
[TD="align: right"]داستان صوتی تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها [/TD]
[TD="align: right"] نرم افزار:[/TD]
[TD="align: right"] کتاب اجرایی قصیده سیب بر دیوان جبرئیل -تولید انجمن گفتگوی دینی[/TD]
[TD="align: right"] آلبوم صوتی ویژه میلاد حضرت زهرا سلام الله علیها[/TD]
[TD="align: right"]نرم افزار هاي رايانه و موبايل مرتبط با حضرت زهرا سلام الله علیها[/TD]
[TD="align: right"] نرم افزار در حریم کوثر[/TD]
[TD="align: right"] نرم افزار جامع حضرت زهرا صدیقه طاهره (سلام الله علیها) * ویژه اندروید*[/TD]
[TD="align: right"] طرح هدیه صلوات به حضرت زهرا سلام الله علیها[/TD]
[TD="align: right"] سرویس ارسال کارت پستال صوتی[/TD]

[TD="align: right"] موضوعات :[/TD]
[TD="align: right"] امام خمینی رحمة الله علیه در کلام ایه الله بهجت رحمة الله علیه[/TD]
[TD="align: right"] نامه عاشقانه حضرت امام رحمة الله علیه به همسرشان[/TD]
[TD="align: right"] كرامت زن در اسلام و غرب مورد ‌پژوهي تطبيقي امام خميني رحمة الله علیه و فمينيسم[/TD]
[TD="align: right"] در محضر امام خمینی رحمة الله علیه[/TD]
[TD="align: right"]پنج نما از زن آرمانی در مکتب خمینی(ره)[/TD]
[TD="align: right"]خاطرات شيرين حضرت امام خميني رحمة الله علیه [/TD]
[TD="align: right"]خاطرات امام خامنه ای از حضرت امام خمینی(ره)[/TD]
[TD="align: right"] امام خمینی (ره) از دیدگاه شخصیت های جهان[/TD]
[TD="align: right"] چه کسي نخستین بار لقب 'امام' را براي امام خمینی به کار برد؟[/TD]
[TD="align: right"] اخلاق انقلابی امام خمینی (ره)[/TD]
[TD="align: right"] امام راحل از منظر مقام معظم رهبری[/TD]
[TD="align: right"] فرهنگی و نرم افزار :[/TD]
[TD="align: right"] آرامگاه بی نام و نشان مادر امام خمینی رحمة الله علیه[/TD]
[TD="align: right"] خاطراتی شیرین از زندگی حضرت امام خمینی رحمة الله علیه[/TD]
[TD="align: right"] خاطره ای از روز تولد امام خمینی رحمة الله علیه و نامگذاری ایشان[/TD]
[TD="align: right"] اشعار امام خمینی رحمة الله علیه [/TD]
[TD="align: right"] تصاوير زيبا و والپييرهاي بياد ماندني از پير جماران[/TD]
[TD="align: right"] عکسی که جان صدها عراقی را نجات داد[/TD]
[TD="align: right"] کرامت نا گفته ای از امام خمینی رحمة الله علیه[/TD]
[TD="align: right"] دانلود سخنرانی های امام خمینی رحمة الله علیه بنیان گذار انقلاب اسلامی[/TD]
[TD="align: right"] سخنرانی مرحوم شیخ احمد کافی در مورد امام خمینی رحمة الله علیه[/TD]
[TD="align: right"] دانلود کتاب با موضوع امام خمینی رحمة الله علیه[/TD]
[TD="align: right"] مكتب امام(ره) در بیانات رهبر انقلاب + دانلود فایل پاورپوینت[/TD]
[TD="align: right"] کتاب چهل حدیث امام خمینی رحمة الله علیه[/TD]
[TD="align: right"] نرم افزار موبايل دانستنيهاي امام خميني رحمة الله علیه[/TD]
[TD="align: right"] ویژه نامه سال 1389[/TD]
[TD="align: right"] ویژه نامه سال 1390[/TD]
[TD="align: right"] ویژه نامه سال 1391[/TD]
[TD="align: right"]ویژه نامه سال 1392[/TD]
[TD="align: right"] ویژه نامه سال 1393[/TD]
[TD="align: right"] ویژه نامه سال 1394[/TD]

[b]content[/b]

دانلود صوت

دعای نیمه شب عرشیان به کار آمد
جواب حسرت ِ شب های انتظار آمد
برای دیدن خورشید در مدینه شبی
زمین دو مرتبه با آسمان کنار آمد
شبی که قابله در حیرت از نظاره ی ماه
به سوی شخص پیمیر به افتخار آمد
شبی که آینه ها رنگ آفتاب گرفت
شبی که گمشده ای از دل غبار آمد
کویر خشک و زمستانی بیابان هم
به یمن مقدم او سبز شد ... بهار آمد
رسیده جلوه ی جذاب سوره ی کوثر
که روشن است به نورش نگاه پیغمبر
بدون دیدن او آسمان نشانه نداشت
کسی که هیچ نیازی به عطر و شانه نداشت
کسی که باغ ِ دل آرای قلب پیغمیر
بدون لطف خداوندی اش جوانه نداشت
به غیر گوشه ی قلب پیامبر این زن
در آسمان و زمین هیچ گوشه خانه نداشت
کسی که موقع بخشش شبیه باران بود
که غیر مظلومان با کسی میانه نداشت
علی به غیر از او در تمام زندگی اش
به هیچ آینه ای لطف عاشقانه نداشت
همیشه در همه ی لحظه ها موافق اوست
علی که عشق جهانی ست پاک عاشق اوست

[="Navy"]

امام سجاد علیه السلام فرمودند؛
واما حق مادرت برتو، این است که بدانی اووتورا در جایی حمل کرده است که هیچ کس ، دیگری را حمل نمی کند و از میوه ی دلش به تو داد که احدی به دیگری نمی دهد ...
ܓ✿ܓ✿ܓ✿ܓ✿ܓ✿ܓ✿ ܓ✿ܓ✿ܓ✿ܓ✿ܓ✿ܓ✿ܓ✿ܓ✿ܓ✿ܓ✿
میزان الحکمة، ج14، ص7095

[/]

[="Navy"]

دعای خیر مادر قرص زیر زبانیست
وقتی که
روزگار قلبت را به درد آورده است ....

[/]

[="Navy"]

از دامن زن مرد به معراج می رود....

[/]

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم و رحمه الله
میلاد بانوی عرشی صفت
صدیقه طاهره فاطمه زهراء سلام الله علیها
بر همگان مبارک

تقدیم به آن بانوی کرامت و کوثر رحمت

««من کی ام؟»»

من کی ام؟ شمع شبستان علی
من کی ام؟ نور دو چشمان ولی

من کی ام؟ آلاله رب جلیل
من کی ام؟ دردانه پور خلیل

من کی ام؟ انسیه حورای او
من کی ام؟ سیمینه عذرای او

من کی ام؟مفهوم ختم المرسلین
من کی ام؟ دست خدا در آستین

من کی ام؟ مام دو نور عالَمِین
من کی ام؟ اُم دو شمس مشرقین

من کی ام؟ آیاتی از انوار او
من کی ام؟ قربانی ظلم عدو

من کی ام؟ آن بانوی عرشی صفت
من کی ام؟ آن بضعه حوری صفت

من کی ام؟ آن بضعه خیر و شرف
من کی ام؟ هم گوهری اندر صدف

من کی ام؟ نوری ز بام سرمدم
من کی ام؟ بابی به گنج رحمتم

من کی ام؟ هم شیعه گیرم در برم
من کی ام؟ بر هر جهانی سرورم

من کی ام؟ آن لؤلؤِ لالایِ حق
من كی ام؟ نور خدا اندر شفق

ز.الحسینی

[=IRANSans]چه گویم در مقام تو , تو ای روح اهورایی , تو نور چشم خورشیدی تو زهرایی , تو زهرایی . . .به یاد می آورم لحظه های فراز را که : صدای او اعتبارم می بخشید و لحظه های نشیب را که اعتمادم به یاد می آورم افرای افراشته ای را ، به یاد می آورم مادرم را . . .

http://www.aparat.com/v/h987F

استاد نزار القطری

[h=1]از خانواده فاطمی تا خانواده امروزی[/h]
[h=2]این هنرنمایی بانوی طهارت است که می تواند گرسنگی را برای خود و فرزندانش تحمل کند اما لب به شکایت و نیاز نگشاید؛ در عین اینکه می دانیم شوهر او علی مرتضی علیه السلام نیز اندکی در وظایف خود سستی نکرده است.[/h]

زندگی فاطمه زهراء و علی مرتضی علیهما السلام پر از نکات کاربردی در زندگی ماست که اگر در دوستی خود صادق باشیم، روز به روز به آنان شبیه می شویم. هیچکس مدعی نیست که در تقوا و علم و فضایل به گرد پای اهل بیت علیهم السلام برسد اما می تواند اندکی از صفات آنان را در وجود خود زنده نگه دارد. در اینجا می خواهیم با تمرکز بر شیوه سخن گفتن زوجین با یکدیگر، به سراغ سخنان فاطمه زهراء و علی مرتضی علیهما السلام برویم. (1)
[h=2]به زیبایی صدا زدن یکدیگر[/h] آنگونه که فاطمه زهراء علیهما السلام همسر خود را خطاب می کند و سخن می گوید، پر است از زیبایی و بزرگ منشی و احترام: «یا اباالحسن انی لاستحیی من الهی ان اکلف نفسک ما لا تقدر علیه»؛ ای ابا الحسن از خدایم حیا می کنم که تو را به کاری که در توان نداری مکلف کنم.
نمونه دیگر مربوط به وداع آن بانو با همسر خویش در روزهای آخر عمر است که سخنان نغز و زیبا در قالب شعر بیان شده است:
ابكنی ان بكیت یا خیر هاد و اسبل الدمع فهو یوم الفراق
یا قرین البتول اوصیك بالنسل فقد اصبحا حلیفا اشتیاق ...
...
بر منت گریه نما گر خواهی
رهنما اشکها ریز بدین روز جدایی
ای تو همراه بتول، سفارش هر دم
بهر نسلم که صفایند و گرامی همدم
حضرت فاطمه علیهاالسلام شوهر خویش را گاه با کنیه "ابا الحسن" و گاه "پسر عمو" صدا می زدند. ما نیز همسر خود را با نامهای دلپسند و در عین حال با معنا و کریمانه صدا بزنیم.
[h=2]توجه به معنای واقعی کلمات[/h] ارتباط زن و شوهر با سخن گفتن و مشورت کردن انجام می شود اما لازم نیست که برای هر کاری از قبل مشورت کرد. در یک خانواده متعالی زن و شوهر همیشه برای یکدیگر یک فضای همراهی ذخیره دارند که در مواقع غیرمنتظره باعث هماهنگی آنها می شود

ما در زندگی عادی کلمات را بدون توجه معنای اصلی و با قدری مسامحه و گاه اشتباه به کار می بریم اما منظور یکدیگر را می فهمیم. اما خاندان وحی علیهم السلام اینگونه نبودند و به جملات و تک تک کلمات خود توجه کافی می نمودند و آن را با نیت و قصد به کار می بردند.
مثلا به کاربرد کلمه "بانوی آزاد" در مکالمه زیر دقت کنید. این مکالمه بعد از حادثه سقیفه اتفاق افتاده است. روزی امام علی علیه السلام وارد منزل شد و فرمود: «أَیَّتُهَا الْحُرَّةُ فُلَانٌ وَ فُلَانٌ بِالْبَابِ یُرِیدَانِ أَنْ یُسَلِّمَا عَلَیْكِ فَمَا تَرَیْن»؛ ای بانوی آزاد، خلیفه و عمر در پشت درب خانه، منتظر اجازه ی ورود می باشند، تا نظر شما چه باشد؟
حضرت زهرا علیهاالسلام در برابر شوهر فرمود: "خانه، خانه ی توست. این بانوی آزاد همسرت. هر آنچه خواهی کن."
[h=2]تلفیقی از حکمت و زیبایی و گرمی[/h] بنابراین یکی از هنرهایی که از حضرت زهراء علیها السلام می آموزیم آن است که می توان در عین محبت و گرمابخشی به خانواده، به لحن و ادبیات خود نیز توجه کنیم و همچنین سخنان حکمت آمیز بزنیم.
به عنوان نمونه، روزی گرسنه ای درب منزل حضرت امیر علیه السلام را كوبید و تقاضای كمك كرد. امام علی علیه السلام در قالب شعری زیبا، نیازمندی آن گرسنه ی بینوا را به حضرت زهرا علیها السلام بازگو فرمود تا اگر امكان دارد، كمك مناسبی شود، حضرت زهرا علیها السلام با شعر، پاسخ مثبت خود را داد :
أمرك سمع یا ابن عم و طاعة ما بی من لؤم و لا وضاعة
غذیت باللب و بالبراعة أرجو إذا أشبعت من مجاعة
أن ألحق الأخیار و الجماعة و أدخل الجنة فی شفاعة
ای عموزاد به فرمانت نهم من طاعت
به تو هیچم نبود سرزنش، ملامت
هم اکنون دهم بینوا را طعام
و زنده دلم هر دمی و مدام
که با خوشدلان می کنندم قرین
شفاعت شده رو کنم بر برین
و این جریان کمک کردن و سردون شعر جدید در روزهای آینده نیز اتفاق افتاد.
[h=2]به نیکی یاد کردن[/h] یکی از روشهای نیکوی زندگی آن است که زن و شوهر از یکدیگر به خوبی یاد کنند و حتی در هنگامی که طرف مقابل حضور ندارد از او به نیکی یاد کنند. بعد از ازدواج با حضرت علی علیه السلام، پیامبر صلی الله علیه و آله از فاطمه علیها السلام پرسیدند: همسرت را چگونه یافتی؟ ایشان پاسخ داد: بابا جان، بهترین شوهر.
[h=2][/h][h=2]هماهنگی زن و شوهر[/h] ارتباط زن و شوهر با سخن گفتن و مشورت کردن انجام می شود اما لازم نیست که برای هر کاری از قبل مشورت کرد. در یک خانواده متعالی زن و شوهر همیشه برای یکدیگر یک فضای همراهی ذخیره دارند که در مواقع غیرمنتظره باعث هماهنگی آنها می شود. مثلا به قضیه زیر توجه کنید:
مرد گرسنه ای در مسجد مدینه بپا خاست و گفت، ای مسلمانان! از گرسنگی به تنگ آمده ام، مرا مهمان كنید. پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرمود :چه كسی این مرد را امشب مهمان می كند؟ حضرت علی علیه السلام فرمود: من یا رسول الله !كمی بعد وارد منزل شد و از فاطمه ی زهرا علیهاالسلام پرسید: آیا غذایی در منزل داریم؟ مهمان گرسنه آورده ام. حضرت زهرا علیهاالسلام فرمود :در خانه ما غذایی نیست، مگر به اندازه خوراك دختر بچه اما امشب ایثار می نماییم و گرسنگی را تحمل می كنیم.
[h=2]کانون گرم خانه[/h] همسران حتی در حین انجام کارهای خود می توانند فضای خانه را با سخنان خود لطیف و پر از محبت کنند. حضرت فاطمه با امام حسن علیهما السلام بازی می کرد و شعری می خواند:
أَشْبِهْ أَبَاكَ یَا حَسَنُ وَ اخْلَعْ عَنِ الْحَقِّ الرَّسَنَ
وَ اعْبُدْ إِلَهاً ذَا مِنَنٍ وَ لَا تُوَالِ ذَا الْإِحَن
پدر را تو مانند شو یا حسن
و حق را تو ریسمانها برفکن
و دلدار صاحب نعم را پرست
و صاحب کینه نده دست دست
و آنگاه كه امام حسین علیه السلام را بر روی دست نوازش می كرد، می فرمود:
انت شبیه بابی لست شبیها بعلی
حسین جان تو به پدرم شباهت داری و به علی شبیه نیستی.
امام علی علیه السلام سخنان فاطمه علیها السلام را می شنید و لبخند می زد.
[h=2]احترام به بینش و نظرات همسر[/h] این هنرنمایی بانوی طهارت است که می تواند گرسنگی را برای خود و فرزندانش تحمل کند اما لب به شکایت و نیاز نگشاید؛ در عین اینکه می دانیم شوهر او علی مرتضی علیه السلام نیز اندکی در وظایف خود سستی نکرده است

در بسیاری اوقات همسران با توجه به رای و درایت خود یک روش کار را انتخاب می کنند که اگر این تصمیم جزو حرامهای الهی نباشد، مناسب است که همسران آن را به دیده احترام بنگرند. مثلا گریه های حضرت فاطمه علیها السلام بعد از پیامبر صلی الله علیه و آله یکی از این تصمیمهاست که نه از روی احساسات بی خرد بلکه در عین حکمت و فایده انجام می شد.
حضرت علی علیه السلام به فاطمه زهراء علیها السلام خبر دادند که برخی از مردم از گریه های شبانه روزی ایشان گلایه دارند و می گویند: فاطمه یا شب گریه کند یا روز.
حضرت فاطمه علیها السلام اینگونه جواب داد :"یا ابا الحسن، چقدر اندك است، ماندن من در میان مردم و چقدر نزدیك است، زمان پنهان شدن من از جمعشان. سوگند به خدا هرگز سكوت نمی كنم، نه در شب و نه در روز، گریه های مداوم را تعطیل نمی نمایم.
حضرت علی علیه السلام فرمود: آنطور که می پسندی عمل كن!
سپس برای فاطمه علیها السلام سرپناهی درست كرد تا به گریه های خود ادامه دهد و آن بانو ضمن عزاداری به روشنگریهای سیاسی می پرداختند (که به آن مکان "بیت الاحزان" می گویند).
[h=2]احساسات و زبان را در کنترل نگه داریم[/h] زن و شوهر در قبال هم حقوق و وظایفی دارند اما در خانواده متعالی هر یک از زوجین به وظایف خود عمل می کنند و در عین حال مراعات طرف مقابل را می کنند تا بخاطر کاری که در توان ندارد دچار زحمت نشود.
روزی حضرت امیر به فاطمه زهراء علیهما السلام فرمود که: چرا اطلاع ندادی که در خانه غذا نداریم؟ بانوی کرامت فرمود: رسول خدا صلی الله علیه و آله مرا نهی فرمود كه چیزی از تو درخواست نمایم و به من سفارش فرمود :چیزی از پسر عمویت درخواست مكن، اگر چیزی برای تو آورد بپذیر و الا تو درخواست چیزی نداشته باش.
این هنرنمایی بانوی طهارت است که می تواند گرسنگی را برای خود و فرزندانش تحمل کند اما لب به شکایت و نیاز نگشاید؛ در عین اینکه می دانیم شوهر او علی مرتضی علیه السلام نیز اندکی در وظایف خود سستی نکرده است.
پی نوشت:
1. احادیث این نوشتار از کتاب "فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا علیها السلام" تالیف مرحوم محمد دشتی انتخاب شده اند.

[h=1]همسرداری را از فاطمه علیهاالسلام بیاموزیم[/h]
[h=2]خانواده کوچکترین و از جهاتی مهمترین بخش هر جامعه است که در صورتی که در مسیر صحیح تربیتی حرکت کند، آثار و برکاتش شامل حال همه جامعه می شود و اگر خدای نکرده در مسیر نادرست باشد آثار مخرب آن شامل حال همه جامعه خواهد شد.[/h]

مطالعه تاریخ زندگی فاطمه زهرا سلام الله علیها به عنوان یک انسان کامل و الگوی زن مسلمان - با وجود حیات کوتاهشان - درسهای فراوانی برای خانواده های ما به ویژه بانوان محترم دارد و جامعه ما همیشه نیاز مبرمی به شنیدن و یادآوری آنها داشته و دارد.
هنگامی که در زمینه رفتارشناسی حضرت زهرا سلام الله علیها با معیار نکات "خانوادگی" مطالعه می کنیم، مطالب موجود در منابع حداقل در چهار سطح قابل بررسی و مطالعه است:
رفتار با پدر، رفتار با همسر، رفتار با فرزندان، و رفتار با بستگان و خویشان نسبی و سببی.
از آنجا که پرداختن به تمام این بخشها و ذکر روایات و شواهد تاریخی آن در حد یک مقاله نیست، ناچار موضوع رفتار با همسر و به تعبیر دیگر «همسرداری فاطمی» را محور قرار داده و به سراغ منابع تاریخی می رویم. امید است که این نوشته کوتاه برای خوانندگان محترم به ویژه بانوان گرامی مفید باشد.
[h=2]وصال دو خورشید در آسمان نبوی[/h] بانوی بزرگ اسلام بنا بر فرمایش کلینی و مشهور علمای شیعه (1) در سال پنجم هجری در مکه مکرمه به دنیا آمد. عقد ایشان با حضرت علی علیه السلام در سال دوم هجری بوده و چند ماه بعد - به نظر برخی محققان ده ماه بعد (2) - ازدواج کرده اند. حضرت فاطمه زهرا حدود نه سال همسر آقا امیرالمؤمنین علیهماالسلام بودند و از حضرت مولا چهار فرزند به دنیا آوردند: حسن و حسین و زینب و امّ کلثوم (3)؛ و البته طفلی هم داشتند که به شهادت رسید و به دنیا نیامد.
این مدت کوتاه و پرحادثه گزارشات چندی درباره موضوع مورد توجه ما وجود دارد که بازخوانی آن می تواند جالب و مفید باشد. ما در چند محور گزارشات تاریخی را ذکر می کنیم.
[h=2]اظهار محبت و احترام به همسر[/h] خانواده کوچکترین و از جهاتی مهمترین بخش هر جامعه است که در صورتی که در مسیر صحیح تربیتی حرکت کند، آثار و برکاتش شامل حال همه جامعه می شود و اگر خدای نکرده در مسیر نادرست باشد آثار مخرب آن شامل حال همه جامعه خواهد شد

از نقلهای تاریخی روشن می شود که این اصل مهم در زندگی آن بزرگواران مورد توجه بوده است. صرف محبت و احترام قلبی برای تداوم گرمی و نشاط خانواده کافی نیست بلکه بیان خوبی ها و کمالات همسر تاثیر شایسته ای دارد. فاطمه زهرا علیهاالسلام به گونه های مختلف به بیان محبت و احترام نسبت به همسرش می پرداخت. از جمله در محضر پدرش، حضرت علی علیه السلام را بهترین یاور و بهترین همسر می خواند. (4)
[h=2]اطاعت از همسر[/h] هنگامی که حادثه تلخ سقیفه اتفاق افتاد، سران حکومت جدید برای دلجویی و شاید جلب نظر افکار عمومی مسلمانان تصمیم گرفتند از حضرت زهرا علیهاالسلام دلجویی کرده و با رفتن به ملاقات ایشان فضا را تلطیف نمایند اما حضرت صدیقه کبری علیهاالسلام برای ابراز خشم و ناراحتی خود از آنها اجازه ملاقات نمی دادند تا اینکه آنها به حضرت امیر علیه السلام متوسل شده و خواستند تا فاطمه زهرا علیهاالسلام را راضی کنند. امام علیه السلام بدون اینکه فشاری به همسرشان بیاورند قضیه را مطرح کردند؛ تعبیر دختر گرامی رسول خدا صلی الله علیه و آله این است که: « البیت بیتک و الحرة زوجتک افعل ما تشاء» منزل منزل شما و من همسرتان هستم هر کار مایل هستید انجام دهید. (5)
[h=2]پرهیز از ناراحت کردن همسر[/h] در گزارشات تاریخی آمده است که حضرت علی علیه السلام فرمودند: «فاطمه هیچ گاه مرا ناراحت نکرده و از درخواستم سرپیچی نکرده است» و البته این مطلب متقابل بوده است چرا که امام علیه السلام در ادامه می فرمایند: «من هم هیچ گاه او را خشمگین نکرده و به کاری وادار نکردم.» (6) لذا برخی از نقلها که گزارش موردی اختلاف میان آنها است که با پادرمیانی رسول خدا صلی الله علیه و آله مشکل حل شده است علاوه بر ضعف سند با نقلهای دیگر از جمله موردی که آوردیم، ناسازگار است.
[h=2]تحمل مشکلات اقتصادی[/h] صرف محبت و احترام قلبی برای تداوم گرمی و نشاط خانواده کافی نیست بلکه بیان خوبی ها و کمالات همسر تاثیر شایسته ای دارد. فاطمه زهرا علیهاالسلام به گونه های مختلف به بیان محبت و احترام نسبت به همسرش می پرداخت. از جمله در محضر پدرش، حضرت علی علیه السلام را بهترین یاور و بهترین همسر می خواند

کمبود امکانات از ویژگیهای بارز تاریخ صدر اسلام و به ویژه زندگی خانواده فاطمه علیهاالسلام بود (7) حتی برخی زنان قریش به ایشان به خاطر ازدواج با مردی فقیر طعنه زدند،(8) اما در هیچ جا گلایه ای از این بابت نداشتند و بنابر برخی گزارشات با نخ ریسی برای دیگران به اقتصاد خانواده کمک هم می کردند. (9)
در تاریخ آمده که روزی حضرت امیر به فاطمه زهرا علیهماالسلام گفتند آیا غذایی داری تا از گرسنگی در بیایم. ایشان نفی کردند و گفتند: «آنچه در منزل بوده به شما و فرزندانم دادم و خودم از غذای موجود استفاده نکردم.» امام علیه السلام گفتند: چرا به من اطلاع ندادید تا دنبال غذا بروم. حضرت علیهاالسلام گفتند: «یا ابالحسن انی لَأستحیی من الهی أن اکلف نفسک ما لاتقدر علیه» (10) ؛ ای ابالحسن! [در زبان عربی نام بردن با کنیه ادب و احترام را می رساند] من از خدای خودم خجالت می کشم که شما را به کاری که نمی توانید انجام دهید مکلف کنم.
یعنی من که از وضعیت شما و شرایط جامعه با خبرم، چرا با درخواست خودم فشار بیشتری را به شما وارد آورم.
[h=2]آراستگی برای همسر[/h] بنا به برخی گزارشات، حضرت زهرا علیهاالسلام از نوع خاصی عطر و مشک استفاده می کرده است.
(11)
[h=2]غمی جاودانه از هجران یار[/h] هر یک از این مطالب نیازمند شرح و توضیح بیشتر است که در اینجا مجالش نیست. امید است خوانندگان محترم با تامل در آن به نکات مفیدی دست یابند.
در هر حال طبیعی است که مولای متقیان علیه السلام با از دست دادن چنین همسر بزرگوار و با کمالاتی چه اندازه دچار اندوه باشند. به ویژه که شاهد ستم دیدنشان هم بودند. از همین رو بود که پس از تدفین غریبانه زهرایش با رسول خدا صلی الله علیه و آله زمزمه کرد: «امانتی که به من سپرده بودی، بازگشت و به صاحبش رسید. از این پس اندوه من جاودانه و شبهایم بیداری خواهد بود تا آن روزی که خدا برایم همنشینی با شما را در خانه ای که هستید برگزیند.» (12)
پی نوشت:
1 - برای مطالعه: موسوعة التاریخ الاسلامی1/346؛ معروف در تاریخ اهل سنت، ولادت آن حضرت پنج سال پیش از بعثت رسول خدا صلی الله علیه و آله است.
2 - همان2/99. نویسنده احتمال می دهد که این فاصله به جهت رسیدن ایشان به بلوغ شرایط مناسب جسمی بوده است.
3 - درباره اینکه حضرت امّ کلثوم شخصیت مستقلی است و یا اینکه کنیه حضرت زینب علیهاالسلام است بحثی وجود دارد ولی به اعتقاد اکثر تاریخ پژوهان ایشان فرزند کوچکتر خانواده امیر المومنین علیه السلام بودند و حق هم همین نظر است.
4 - بحارالانوار43/117.
5 - بحارالانوار28/303. مصادر متعددی با ا ندک اختلافی این قضیه را گزارش کردند که ذکر آنها و توجه به اختلافات میان گزارشها در این مجال نمی گنجد.
6 -مناقب خوارزمی/353- کشف الغمه1/373
7 - مسند احمد1/104- طبقات ابن سعد8/25.
8 - ارشاد مفید1/36.
9 -امالی صدوق329- مناقب خوارزمی268.
10 -بحارالانوار37/103 منبع اصلی حدیث کشف الغمة اربلی است.
11 - امالی طوسی41.
12 - نهج البلاغه خطبه202.

[="Navy"]

جبریل به عرش نقش کوثر زده است
طوبی گل تسبیح به پیکر زده است

از خانه ی کوچک محمد امشب
خورشید زمین و آسمان سر زده است . . .

[/]

وصف تار #موی سپیدت

در این شعر نمیگنجد...

اما #بــهشت

برای زیر پایت کم نیست #مادر ؟

السلام علیک یا فاطمه الزهرا (س)

فاطمه باغ گلاب است خداميداند
فاطمه گوهرناب است خدا ميداند

فاطمه واژه زيباست ،تعجب نكنيد
كرم فاطمه درياست، تعجب نكنيد

فاطمه دخترطاهاست بگو يازهرا
فاطمه روح تولاست، بگو يا زهرا
-----------------------------

در حریم شعر تو بانو! اگر حاضر شدم
خواندم اول کوثر و با نام تو طاهر شدم
در خیالم صحن و گنبد ساختم، زائر شدم
نام شیرین تو آمد بر لبم، شاعر شدم
رشته‌ای بر گردن ابیات من افکنده دوست
می‌برد شعر مرا آنجا که خاطرخواه اوست
ناگهان دیدم کنار خانه‌ ی پیغمبرم
چون خدیجه غرق نوری از جهانی دیگرم
چرخ می‌ زد یک نفس، روح القدس دور و برم
تا نوشتم فاطمه ، بوسید برگ دفترم
از شکوهش آسمان ساییده اینجا سر به خاک
آسمان را با خودش آورده این دختر به خاک
ای محمد ! دشمنت را دوست ابتر می‌ کند
خانه‌ات را عطر ریحانه‌‌ معطر می‌ کند
دیدنش بار رسالت را سبک تر می‌ کند
دختر است اما برایت کار مادر می‌ کند
دختران آیات رحمت ، مادران مهر آفرین
می‌شود ام ابیها ، هر دو با هم ، بعد از این

ولادت با سعادت حضرت صدیقه الکبری فاطمه الزهرا سلام الله علیها تبریک و تهنیت باد

یازهرا
حرفی به جز از ثنای زهرا ممنوع
در سینه به جز ولای زهرا ممنوع
از روز ازل خدا به آتش فرمود:
سوزاندنِ آشنای زهرا ممنوع.

ولادت حضرت زهرا مبارك❤️

ای شأن نزول آیه های کوثر
از آسیه و هاجر و مریم برتر
وقتی که خدا تورا به احمد بخشید
فرمود به او : صَلِّ لِرَبّک وَالنحَر

ای درتوخلاصه ‌حُسن ‌خلقت زهرا
نور ازلی عرش و جنت زهرا
اقرار به فضل و کرم و رحمت تو
شد شرط تکامل نبوت زهرا

احمدگل توحيد وگلابش زهراست
او بحرنبوت، درّ نابش زهراست
حق كرده كتابى به محمد نازل
معناى سراپاى كتابش زهراست

فرا تر از همه ی جذبه های زیبایی
تو آمدی که جهان را به خود بیارایی

سلام ام ابیها سلام منشاء ماه
تو کوثر همه ی سوره های "طاهایی ]

حضرت زهرا(س) - ولادت

از بس که فرشته است گُذر جای ندارد
جبریل سر آورده و پَر جای ندارد
بند آمده این راه دگر جای ندارد
با دختر بابا که پسر جای ندارد

امشب شبِ عشق است ، شبِ مادر باباست
با قبله بگو قبله یِ ما حضرت زهراست

بالاتر از آن خط که نوشتند تو هستی
مدحی که نخواندند و نگفتند تو هستی
با نقطه ی با ، نقطه ی پیوند تو هستی
آیینه قدی خداوند تو هستی

چیزی بِجُز از نورِ خداوند نداری
سوگند خدا گفت که مانند نداری

بانو چه شگفت است هُبوتی که تو داری
قدر است چه قدری ملکوتی که تو داری
صد رشته قنات است قنوتی که تو داری
آرامش دریاست سکوتی که تو داری

دریایِ علی ، غیرتِ طوفانی ات عشق است
ای مَرد ترین مَرد ، رَجَز خوانی ات عشق است

جایی که زِ شانت پدر اُفتاده ی تو بود
معراج گُلِ چارقدِ ساده ی تو بود
محراب پُر از برکتِ سجاده ی تو بود
یک راه اگر بود فقط جاده ی تو بود

سلمان شدم از رایحه ی نانِ تنورت
ما نانِ تو خوردیم به قربانِ تنورت

آموخت مَلَک پیشِ تو پروانه شدن را
دادید به ما سائلِ این خانه شدن را
مجنون شدن و آتشِ میخانه شدن را
ایوان نجف رفتن و دیوانه شدن را

بر روی لبم خوشتر از این ساغر کج نیست
گویند خلایق که به دیوانه هرج نیست

دلبسته ی تو هست خدا شیر خدا نیز
این خانه همه مادری اند و دلِ ما نیز
دنبال شما هست نجف و کرببلا نیز
صحن تو بقیع نیست فقط ، صحن رضا نیز

از ریشه ی آن چادر اگر ریشه ی شیعه است
از خطبه ی بُرَّنده ات اندیشه ی شیعه است

عزم من و تو جزم شد و کارگر اُفتاد
دشمن به عقب رفته و از پشتِ سر اُفتاد
تا پای فشردیم از عالم سپر اُفتاد
با آلِ علی هرکه در اُفتاد وَر اُفتاد

ما صخره ی سختیم که از باد نلرزیم
این درس به ما مادرِ ما داد نلرزیم

هرجا که بلند است به زیر قدمِ ماست
بر هرچه سه تیغ است شُکوهِ عَلَمِ ماست
هر بیش که دارند در این پهنه کَمِ ماست
موجیم که آسودگی ما عَدَم ماست

ما درس جز از محضر اسلام نگیریم
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم

هر بادِ مخالف شده جوشن به تنِ ما
هر تیر توان داد به برخاستنِ ما
با ماست همیشه نفسِ بت شکن ما
در سایه ی زهراست تمامِ وطنِ ما

این خصم زبون است اگر بد دهنی کرد
وین سیره یِ زهراست که دشمن شکنی کرد

جایی که ملک چشم کِشد گرد محال است
با نامِ شفا پرورِ تو درد محال است
جز شیر خدا گِردِ تو یک مرد محال است
در پیشِ تو در شهر هماورد محال است

با تیغ به تو تکیه کند شیرِ خداوند
ای خطبه ی تو غیرت شمشیر خداوند

از روز ازل هر تپشت یاد علی بود
نَبْضَت ، ضربانت ، نَفَسَت نادِ علی بود
این هشت فلک فاطمه آبادِ علی بود
خانم همه ی حرفِ تو فریاد علی بود

میلاد تو و باز نمک گیرِ غدیریم
از توست که مانندِ تو درگیر غدیریم

چادر بتکان اِذن به باران بده بی بی
بر مشکِ ابالفضل کمی جان بده بی بی
مهریه خود را لبِ طفلان بده بی بی
یک جرعه به این جمع پریشان بده بی بی

ما را شبِ جمعه است حرم هم ببر امشب
ما را شبِ جمعه است تو درهم بخر امشب

#حسن_لطفی

#غلامرضا_سازگار

ﺁﺳﻤﺎﻥ ﮐﻮﺛﺮ ﺑﻪ ﺩﻧﯿﺎ ﺁﻣﺪﻩ ﮐﻮﺛﺮ ﺑﺨﻮﺍﻥ
ﺑﺎ ﺳﺮﻭﺩ ﻭﺣﯽ ﻣﺪﺡ ﺩﺧﺖ ﭘﯿﻐﻤﺒﺮ ﺑﺨﻮﺍﻥ
ﻣﺪﺡ ﺁﻥ ﻣﻤﺪﻭﺣﮥ ﻣﺤﺒﻮﺑﮥ ﺩﺍﻭﺭ ﺑﺨﻮﺍﻥ
ﺑﺎ ﺯﺑﺎﻥ ﺧﻮﯾﺸﺘﻦ ﻧﻪ، ﺑﺎ ﺩﻡ ﺣﯿﺪﺭ ﺑﺨﻮﺍﻥ
ﺑﺎ ﺯﺑﺎﻥ ﺣﯿﺪﺭ ﺍﺯ ﺻﺪﯾﻘﮥ ﺍﻃﻬﺮ ﺑﺨﻮﺍﻥ
ﻫﺮ ﭼﻪ ﺯﯾﺒﺎ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ‌ﺍﯼ ﺍﻣﺮﻭﺯ ﺯﯾﺒﺎﺗﺮ ﺑﺨﻮﺍﻥ
ﻣﺎﻩ ﻋﺼﻤﺖ ﺍﺧﺘﺮ ﺑﺮﺝ ﻫﺪﯼ ﺭﺍ ﻣﺪﺡ ﮐﻦ
ﺭﻭﺡ ﺍﺣﻤﺪ ﻟﯿﻠﺔ ﺍﻟﻘﺪﺭ ﺧﺪﺍ ﺭﺍ ﻣﺪﺡ ﮐﻦ

ﺁﻓﺮﯾﻨﺶ ﺑﺎﻍ ﺗﻮﺣﯿﺪ ﻭ ﺑﻬﺎﺭﺵ ﻓﺎﻃﻤﻪ ﺍﺳﺖ
ﺩﯾﻦ ﻭ ﻗﺮﺁﻥ ﺗﺎ ﻗﯿﺎﻣﺖ ﺍﻋﺘﺒﺎﺭﺵ ﻓﺎﻃﻤﻪ ﺍﺳﺖ
ﻣﺼﻄﻔﯽ ﻓﺨﺮ ﻧﺒﻮّﺕ ﺍﻓﺘﺨﺎﺭﺵ ﻓﺎﻃﻤﻪ ﺍﺳﺖ
ﻣﺮﺗﻀﯽ ﺩﺳﺖ ﺧﺪﺍ ﻭ ﺩﺳﺘﯿﺎﺭﺵ ﻓﺎﻃﻤﻪ ﺍﺳﺖ
ﺩﺳﺘﯿﺎﺭﺵ ﻧﻪ ﻫﻤﻪ ﺩﺍﺭ ﻭ ﻧﺪﺍﺭﺵ ﻓﺎﻃﻤﻪ ﺍﺳﺖ
ﺍﯼ ﺧﻮﺷﺎ ﺁﻥ ﮐﺲ ﮐﻪ ﺭﻭﺯ ﺣﺸﺮ ﯾﺎﺭﺵ ﻓﺎﻃﻤﻪ ﺍﺳﺖ
ﺩﺭ ﺛﻨﺎﯼ ﺍﻭ ﻫﻤﺎﻥ ﺍﻗﺮﺍﺭ ﻋﺠﺰ ﻣﺎ ﺑﺲ ﺍﺳﺖ
ﮔﻔﺘﻦ ﺍﻭﺻﺎﻑ ﺍﯾﻦ ﺩﺧﺘﺮ ﻧﻪ ﮐﺎﺭ ﻫﺮ ﮐﺲ ﺍﺳﺖ

ﻓﺎﻃﻤﻪ ﯾﻌﻨﯽ ﺗﻤﺎﻡ ﻫﺴﺘﯽ ﻫﺴﺖ ﺁﻓﺮﯾﻦ
ﻓﺎﻃﻤﻪ ﯾﻌﻨﯽ ﺑﻬﺸﺖ ﺭﺣﻤﺔٌ ﻟﻠﻌﺎﻟﻤﯿﻦ
ﻓﺎﻃﻤﻪ ﯾﻌﻨﯽ ﺣﺠﺎﺏ ﻭ ﻋﺼﻤﺖ ﻭ ﺗﻘﻮﺍ ﻭ ﺩﯾﻦ
ﻓﺎﻃﻤﻪ ﯾﻌﻨﯽ ﭼﺮﺍﻍ ﺁﺳﻤﺎﻧﻬﺎ ﺩﺭ ﺯﻣﯿﻦ
ﻓﺎﻃﻤﻪ ﯾﻌﻨﯽ ﯾﺪﺍﻟﻠّﻬﯽ ﺩﮔﺮ ﺩﺭ ﺁﺳﺘﯿﻦ
ﻓﺎﻃﻤﻪ ﯾﻌﻨﯽ ﻋﻠﯽ ﯾﻌﻨﯽ ﻫﻤﺎﻥ ﺣﺒﻞ ﺍﻟﻤﺘﯿﻦ
ﻓﺎﻃﻤﻪ ﯾﻌﻨﯽ ﺟﻤﺎﻝ ﺑﯽ ﻣﺜﺎﻝ ﮐﺒﺮﯾﺎ
ﻓﺎﻃﻤﻪ ﯾﻌﻨﯽ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﻟﻠﻪ ﮐﻞّ ﺍﻧﺒﯿﺎ

ﻓﺎﻃﻤﻪ ﺩﺭ ﻓﻠﮏ ﻫﺴﺘﯽ ﻧﺎﺧﺪﺍﯾﯽ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ
ﻓﺎﻃﻤﻪ ﺩﺭ ﺭﻭﺯ ﻣﺤﺸﺮ ﮐﺒﺮﯾﺎﯾﯽ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ
ﻓﺎﻃﻤﻪ ﺍﺯ ﺷﯿﺮ ﺣﻖ ﻣﺸﮑﻞ ﮔﺸﺎﯾﯽ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ
ﻓﺎﻃﻤﻪ ﺩﺭ ﭼﺸﻢ ﺣﯿﺪﺭ ﺧﻮﺩﻧﻤﺎﯾﯽ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ
ﻓﺎﻃﻤﻪ ﺩﺭ ﺑﻨﺪﮔﯽ ﮐﺎﺭ ﺧﺪﺍﯾﯽ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ
ﻓﺎﻃﻤﻪ ﺑﺮ ﺷﯿﻌﯿﺎﻥ ﻟﻄﻒ ﻧﻬﺎﯾﯽ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ
ﻓﺎﻃﻤﻪ ﯾﻌﻨﯽ ﭼﺮﺍﻍ ﻣﺤﻔﻞ ﺍﻓﻼ‌ﮐﯿﺎﻥ
ﻓﺎﻃﻤﻪ ﯾﻌﻨﯽ ﺯ ﺭﺃﻓﺖ ﻫﻤﻨﺸﯿﻦ ﺑﺎ ﺧﺎﮐﯿﺎﻥ

ﺍﯼ ﺑﻬﺸﺖ ﻗﺮﺏ ﭘﯿﻐﻤﺒﺮ ﺟﻤﺎﻟﺖ ﻓﺎﻃﻤﻪ
ﺍﯼ ﺗﻤﺎﻡ ﺍﻧﺒﯿﺎ ﻣﺎﺕ ﺟﻼ‌ﻟﺖ ﻓﺎﻃﻤﻪ
ﺍﯼ ﺍﻣﯿﺮﺍﻟﻤﺆﻣﻨﯿﻦ ﻣﺤﻮ ﮐﻤﺎﻟﺖ ﻓﺎﻃﻤﻪ
ﺍﯼ ﻣﻼ‌ﯾﮏ ﺑﻨﺪﮤ ﺻﻒّ ﻧﻌﺎﻟﺖ ﻓﺎﻃﻤﻪ
ﺍﯼ ﺗﻤﺎﻡ ﻭﺣﯽ ﺩﺭ ﻣﻮﺝ ﺧﯿﺎﻟﺖ ﻓﺎﻃﻤﻪ
ﺍﯼ ﻫﻤﻪ ﻣﺮﻫﻮﻥ ﻓﯿﺾ ﺑﯽ ﺯﻭﺍﻟﺖ ﻓﺎﻃﻤﻪ
ﻃﺎﻫﺮﻩ، ﺍﻧﺴﯿّﻪ، ﺣﻮﺭﺍﯾﯽ ﻧﻤﯽ ﺩﺍﻧﻢ ﮐﻪ ﺍﯼ
ﻓﺎﻃﻤﻪ، ﺻﺪّﯾﻘﻪ، ﺯﻫﺮﺍﯾﯽ ﻧﻤﯽ ﺩﺍنم ﮐﻪ ﺍﯼ

ﻋﻘﻞ ﻭ ﻫﻮﺵ ﻭ ﺩﺍﻧﺶ ﻭ ﺍﻓﮑﺎﺭ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺎﺧﺘﯿﻢ
ﺑﺎ ﮐﻤﯿﺖ ﻭ ﻫﻢ ﺗﺎ ﺁﻧﺴﻮﯼ ﻫﺴﺘﯽ ﺗﺎﺧﺘﯿﻢ
ﯾﺎ ﺑﻪ ﻣﻀﻤﺌﻦ ﯾﺎ ﺑﻪ ﺍﯾﺮﺍﺩ ﺳﺨﻦ ﭘﺮﺩﺍﺧﺘﯿﻢ
ﺩﺳﺖ ﻫﺎ ﺑﺮ ﺭﺷﺘﻪ‌ﻫﺎﯼ ﭼﺎﺩﺭﺕ ﺍﻧﺪﺍﺧﺘﯿﻢ
ﺷﻌﺮﻫﺎ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﻏﺰﻝ، ﻗﻄﻌﻪ، ﻗﺼﺎﺋﺪ ﺳﺎﺧﺘﯿﻢ
ﻋﺎﻗﺒﺖ ﺩﯾﻮﺍﻧﻪ ﮔﺸﺘﯿﻢ ﻭ ﺗﻮ ﺭﺍ ﻧﺸﻨﺎﺧﺘﯿﻢ
ﺣﻮﺭ، ﺍﻧﺴﺎﻥ، ﯾﺎ ﻣﻠﮏ، ﯾﺎ ﻓﻮﻕ ﺍﯾﻨﺎﻥ ﭼﯿﺴﺘﯽ؟
ﮐﯿﺴﺘﯽ ﺗﻮ ﮐﯿﺴﺘﯽ ﺗﻮ ﮐﯿﺴﺘﯽ ﺗﻮ ﮐﯿﺴﺘﯽ؟

"ﻣﯿﺜﻤﻢ" ﯾﻌﻨﯽ ﮔﺪﺍﯼ ﺧﺎﻧﮥ ﺧﺸﺖ ﻭ ﮔﻠﺖ
ﻏﺮﻕ ﺩﺭﯾﺎﯼ ﮔﻨﻪ ﭼﺸﻤﻢ ﺑﻪ ﺳﻮﯼ ﺳﺎﺣﻠﺖ

بهار میدهد امسال بوی فاطمه را
به هر گلی بنگر نقش روی فاطمه را
نسیم میشود از حجره ی خدیجه بلند
پراکَنَد همه جا عطر و بوی فاطمه را
بهار آمد و امسال سال فاطمی است
به جویبار و گلستان ، بجوی فاطمه را
بگو به هاجر و مریم که قبل آمدنش
تمام کرده خدا شست و شوی فاطمه را
بهار حیدر کرار بود و بابا دید
حدیث عشق علی مو به موی فاطمه را
دلا ببین پر قنداقه را و پُر بنگر
ز اشک شوق محمد سبوی فاطمه را
دعا کنیم که امسال بر همه زن و مرد
خدا دهد کمی از خُلق و خوی فاطمه را
دعا کنیم که در شرق و غرب عالم خاک
به خاک تیره زند حق ، عدوی فاطمه را
بهار آمد و ذکر «رئوفی» این شده است
خدا خودت برسان آرزوی فاطمه را

مهرزهرا جوهره جان من است
همدم قلب پریشان من است
طورسینای محبت نور اوست
اومه مهراست وکنعان من است
عشق او دریاواین دل کشتی است
مهرزهرا نوح طوفان من است
یادزهرا تاقیامت ماندنی است
ذکره بسم الله قرآن من است
من مریض عشقم ودردم دواست
دیدنش دارو و درمان من است
گفتم .ای ماه نور جهان نورت زکیست
گفت زهرا نوره یزدان من است
کعبه راگفتم چراقبله گهی
گفت زهرا..کعبه ی جان من است
تاکه سلطان دل من فاطمه است
من چومورم اوسلیمان من است
گفتم ای زمزم چراهستی زلال
گفت زهرا چشمه ی جان من است
آنکه باشدصاحب جان ودلم
اوست زهرا صاحب جان من است
روز وشب(مجنون)گدای لیلی است
نام او آغازوپایان من است

آن جلوه ی سلطانی تاابدتویی زهرا
آن ماه شبستانی تاابدتویی زهرا

آن بهشت رضوانم.تا ابدتویی زهرا

جلوه ی گلستانی تا ابدتویی زهرا

برجهان امیرم من، بی شماحقیرم من

آن نغمه ی ایمانی تا ابدتویی زهرا

کشورمن ایران است، این وطن مرا جان است

شاهنشه ایرانی تا ابدتویی زهرا

دل هوای تو دارد.سربه عشق توآرد
لطف غم پنهانی .تاابدتویی زهرا

سرای احمد امشب رشک طور است
زمین و آسمان غرق سرور است

نهد پا در جهان دخت محمد
به راهش از جهان گلریز حور است

❀ باز از چمن داور، یک غنچه نمایان شد
از یمن قدوم او عالم همه بستان شد
برخیز نما شادی، ایام سرور آمد
چون باز دری بر خلق از روضه ی رضوان شد

ولادت حضرت فاطمه (س) مبارک باد ‎

❀ جبریل به عرش نقش کوثر زده است
طوبی گل تسبیح به پیکر زده است
از خانه ی کوچک محمد امشب
خورشید زمین و آسمان سر زده است

میلاد حضرت فاطمه (س) مبارک باد ‎
ا_________________________

❀ بهشت ها برای تو آفریده شده اند
و درختان برای اینکه سایبان تو باشند
سر از خاک بر می آورند...

روزت مبارک ‎

❀ در باغ نبوت از نهال توحید
هنگام سحر گلی شکوفا گردید
چون غنچه ی گل، خدیجه خندید چو دید
زهرا چو گُل محمدی می خندید

میلاد حضرت فاطمه (س) مبارک‎

❀ نام تو رازی نوشته بر بال پروانه هاست
گلها همه به نام تو مشهورند
آیینه های از انعکاس نام تو می خندند
و من تنها برای تو می گویم
زندگی کن تا زنده بمانم

روزت مبارک ‎

فاطمه جان!

هستے همہ هسٺ بہ هسٺ زهرا
ڪو شیعہ ڪه نیسٺ ماٺ و مسٺ زهرا

دستش چو گشاینده مـشـگـلها بود
مے زد پدرش بــوسہ به دســت زهرا

#اسم_زهرا_بوے_جنت_میدهد❣

الُسِلُامٌ ْعلُيَكِ يَا بّنَتْ الُرَسِوَلُ الُلُُه

بر مقدم دختر پیمبر صلوات

بر چشمه ی پاک حوض کوثر صلوات

بر محضر حضرت محمد تبریک

بر مادر شیعیان حیدر صلوات

خدا شبیه غزل آفریده دستانت

ز تارپود محبت تنیده دستانت

هزار بوسه نثارش کنم که میدانم

چقدر زحمت من کشیده دستانت

تقدیم به تمام مادران

" دلم "میخواست بگویی
❤️ "مادر" ❤️
و من فقط بگویم "جانم"
و بعد در آغوشم آرام بگیری...

ولی حالا
من ماندم و یک دنیا آرزو در روز مادر ...
انتظار را باید از مادر شهید گمنام پرسید؟!
ما چه می فهمیم،معنی دلتنگی را..‌.!
روزشان مبارک
سلامتی مادران شهدا صلوات

ألـلَّـهُـمَــ عَـجِّـلْ لِـوَلـیِـکْ ألْـفَـرَج

‏گاهی دلم چیزی نمیخواهد
‏جز گپ ریز ریز با مادرم
‏من هی حرف بزنم
‏او هی چایی تازه دم بریزد
‏هی چایی ام سرد شود
‏اما دلم هی گرم و گرمتر...

تاج از فرق فلک برداشتن
جاودان آن تاج بر سرداشتن

در بهشت آرزو ره یافتن
هر نفس شهدی به ساغر داشتن

روز در انواع نعمت ها و ناز
شب بتی چون ماه در بر داشتن

صبح از بام جهان چون آفتاب
روی گیتی را منور داشتن

شامگه چون ماه رویا آفرین
ناز بر افلاک اختر داشتن

چون صبا در مزرع سبز فلک
بال در بال کبوتر داشتن

حشمت و جاه سلیمانی یافتن
شوکت و فر سکندر داشتن

تا ابد در اوج قدرت زیستن
ملک هستی را مسخر داشتن

برتو ارزانی که ما را خوش تر است
لذت یک لحظه "مادر" داشتن

دشمنِ دینِ خدا،خار شد و ابتر شد
نبیُ اللّه،در این روز “اَبَاالْکَؤثَر”شد

کوریِ چشمِ حسودانِ نظرْ تنگ،در این
شبِ فرخنده،جهان غرقِ گلِ عنبر شد

السلام علیک یا فاطمه الزهرا روحی فداک

تقدیم به پیشگاه بانوی دو عالم حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها

هرکس شریک خانه طوبا نمیشود
هرکس شفیع روز مبادا نمیشود
در دفتر حکایت عالم نوشته اند
هرخانمی که حضرت زهرا(سلام الله علیها)نمیشود

...............................
تو مادر کل عالم والایی
تو فاطمه ای ،تو حضرت زهرایی
هم مادر بابایی و هم جانِ علی
زهرا تو خودِ علی ولی اللهی
...........................

آن شب که بهشت مصطفی تابان شد
خورشید زمانه در زمین مهمان شد
آمد و تمام قدسیان رقص کنان
دامان زمین پر از گل و ریحان شد
گهواره پر از یاس و پر از پروانه
چشمان پدر زِشوق گل خندان شد
آن خیر کثیری که خدا داد به او
تفسیر تمام سوره قرآن شد
منصوره آسمان گل باغ نبی
مفهوم خدا زِخلقت انسان شد...

میلاد باسعادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و بنیان گذارانقلاب اسلامی امام خمینی (ره) را به محضر همه شماخوبان تبریک و تهنیت عرض مینمایم

یازهراسلام الله علیها

تا که قنداقه یِ زهرا به سر عرش رسید
همه یِ عرش، پُر از فاطمه سر تا سر شد
جبرئیل از سر شوقش به تماشا آمد
دید قنداقه یِ او شافعه یِ محشر شد

زهرا جان؛

تو آن دعای رسولی که مستجاب شدی
برای خانه ی خورشید آفتاب شدی
یگانه دختر احمد شدن مراد نبود
برای ام ابیهایی انتخاب شدی

زهرا جان؛

تو آفتاب رسولی و آسمان علی