جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: درخواست منبع و متن عربی یک حدیث درباره پناه بردن شیعیان آخر الزمان به کتاب هایشان

 1. #1

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۳
  نوشته
  318
  حضور
  6 روز 14 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  630

  اشاره درخواست منبع و متن عربی یک حدیث درباره پناه بردن شیعیان آخر الزمان به کتاب هایشان
  سلام علیکم

  سال نو مبارک


  لطفا منبع و متن عربی کامل حدیث زیر را قرار دهید . سپاسگزارم

  « شیعیان ما در آخر الزمان به کتاب هایشان پناه می آورند ( یا با کتاب هایشان انس می گیرند ) . »
  ویرایش توسط ذره بین : ۱۳۹۵/۰۲/۰۶ در ساعت ۲۳:۱۸

 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,388
  حضور
  203 روز 12 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61437  با نام و یاد دوست  درخواست منبع و متن عربی یک حدیث درباره پناه بردن شیعیان آخر الزمان به کتاب هایشان
  کارشناس بحث: استاد پیام

 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,484
  حضور
  14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8471  علائم ظهور حضرت مهدی (عج) بر دو دسته تقسیم می شوند:

  الف: علائم حتمی و قطعی؛
  ب: علائم غیر حتمی و غیر قطعی که البته در این علائم هم ممکن است اختلاف نظر وجود داشته باشد.
  علائم غیر حتمی فراوان هستند و نوعاً بعضی از آنان به وقوع پیوسته است اما علائم حتمی و قطعی هنوز رخ نداده اند بعضی از این علائم قطعی عبارتند از:

  1. خروج سفیانی: پیش از ظهور مردی از نسل ابوسفیان در منطقه شام خروج می کند و با تظاهر به دینداری گروه زیادی از مسلمانان را می فریبد و به گرد خود می آورد و بخش گسترده ای از سرزمینهای اسلام را به تصرف خویش در می آورد و بر مناطق پنجگانه شام، حمص، فلسطین، اردن و قنسرین (نام شهری در نزدیکی حلب) و منطقة عراق سیطره می یابد و در کوفه و نجف به قتل عام شیعیان می پردازد و برای کشتن و یافتن آنان جایزه تعیین می کند آنگاه که از ظهور امام زمان باخبر می شود با سپاهی گران به جنگ وی می رود که در منطقه بیداد (بین مکه و مدینه) با سپاه امام (ع) برخورد می کند و به امر خدا همه لشگریان وی به جز چند نفر در زمین فرو می روند و هلاک می شوند. [1]
  2. خسف در بیداء: خسف یعنی فرو رفتن و پنهان شدن، و بیداء نام منطقه ای در مکه و مدینه است. ظاهراً لشگر سفیانی در این منطقه که به قصد جنگ با امام عصر(عج) آمده است در زمین فرو می روند. [2]
  3. خروج یمانی: سرداری از یمن قیام می کند و مردم را به حق و عدل دعوت می کند این نشانه در منابع عامه نیست ولی در مصادر شیعه روایات فراوانی در این باره وجود دارد. امام صادق (ع) فرمود: قیامهای سه گانه خراسانی، سفیانی، یمانی در یک سال و یک ماه و یک روز خواهد بود و هیچ پرچمی به اندازه پرچم یمانی دعوت حق و هدایت نمی کند و هم فرمود که یمانی از علائم حتمی است. [3]
  4. قتل نفس زکیه: زکیه یعنی فرد پاک و بی گناه و کسی که قتلی انجام نداده است و جرمی ندارد. در آستانه ظهور مهدی (عج) در گیرودار مبارزات زمینه ساز انقلاب حضرت مهدی (عج) فردی پاکباخته و مخلص از اولاد حضرت امام حسن مجتبی (ع) در راه امام می کوشد و در این راه مظلومانه به قتل می رسد. روایات گاهی نفس زکیه و گاهی «سید حسنی» گفته اند امام باقر (ع) فرمود: بین ظهور مهدی (عج) و کشته شدن نفس زکیه بیش از پانزده شبانه روز فاصله نیست. [4]
  5. صیحه آسمانی: منظور از صیحه آسمانی صدایی است که در آستانه ظهور حضرت مهدی در آسمان شنیده می شود و همه مردم آن را می شنوند در روایات تعبیر به «نداء» «فزعه» «صوت» نیز بکار رفته است که ظاهر آن نشان می دهد که هر یک از اینها نشانه جداگانه ای است که پیش از ظهور واقع می شود لکن به نظر می رسد که اینها تعبیر از یک واقعیت است و ممکن هم هست که از سه حادثه جدای از هم خبر داده باشند که اول صداهای هولناکی برآید و همه را به خود متوجه کند (صیحه) و به دنبال آن صدای مهیب و هولناکی شنیده شود که دلهای مردم را به وحشت اندازد (فزعه) و آن گاه از آسمان صدایی شنیده می شود که مردم را به سوی مهدی(عج) فرا می خواند (نداء) روایاتی که از این معنا خبر داده اند از طریق شیعه و سنی فراوان هستند. امام باقر (ع) می فرماید: ندا کننده ای از آسمان نام قائم را ندا می کند پس هر که در شرق و غرب است آن را می شنود و از وحشت این صدا خوابیده ها بیدار و ایستادگان نشسته و نشستگان بر دو پای خویش می ایستند رحمت خدا بر کسی که از این صدا عبرت گیرد و ندای وی را اجابت کند زیرا صدای نخست، صدای جبرئیل روح الأمین است.
  آنگاه می فرماید: این صدا در شب جمعه بیست و سوم ماه رمضان خواهد بود در این هیچ شک نکنید و بشنوید و فرمان برید، در آخر روز شیطان فریاد می زند که «فلانی مظلوم کشته شد» تا مردم را بفریبد و به شک اندازد. و امام صادق (ع) می فرماید: در ابتدای روز گویند ه ای در آسمان ندا می دهد که آگاه باشید که حق با علی و شیعیان اوست. پس از آن در پایان روز شیطان که لعنت خدا بر او باد از روی زمین فریاد می زند که حق با عثمان و پیروان اوست پس در این هنگام باطل گرایان به شک می افتند هرگاه گوینده ای از آسمان نداء بزند که حق با اولاد محمد(ص) است در آن هنگام ظهور مهدی(عج) به سر زبانها می افتد به گونه ای که غیر از او یاد نمی کنند. [5]
  6. خروج دجال: این نشانه در کتب اهل سنت از علائم برپایی قیامت شناخته شده است [6] ولی در منابع روایی شیعه از نشانه های ظهور است. و اشکال ندارد که هم علامت ظهور و هم علامت معاد باشد. چون خود ظهور امام عصر (عج) هم از علائم آخرالزمان می باشد.
  دجال فردی است که در آخر الزمان و پیش از قیام مهدی (عج) خروج می کند و غیر عادی است و با انجام کارهای شگفت انگیز جمع زیادی از مردم را می فریبد و سرانجام به دست عیسی مسیح (ع) در کنار دروازه ”لد“ در منطقه شام به هلاکت می رسد. در مورد دجال نظریه های متعددی طرح شده است مثلا گروهی آن را فردی نامیده اند و دسته ای آن را جریانی می دانند و نه شخص معین که مطرح کردن این امور مجال دیگری را می طلبد. [7]  [1] کمال الدین، ص 651. و بحار الأنوار، ج 52، ص 215؛ و کنز العمال، ج 14، ص 272؛ تاریخ غیبت کبری، ص 518 الی 520.

  [2] مراصد الاطلاع، ج1، ص239؛ وافی، ج2، ص 442؛ مسائل العشره چاپ شده در مجموع مصنفات شیخ مفید، ج 3، ص 122 و غیبت نعمانی، ص 252، منتخب الأثر، ص 459؛ کتاب الغیبه نعمانی ص 252، تاریخ غیبت کبری ص 499 ـ 520.

  [3] تاریخ غیبت کبری، ص 525، کتاب غیبت نعمانی 252.

  [4] منتخب الأثر، 459، تاریخ الغیبه الکبری، ص 511؛ الارشاد، ج2، ص374؛ اعلام الوری، ص 427.

  [5] تاریخ ما بعد الظهور/176 ـ کشف الغمه ج3، ص 260 ، وافی، ج 2، ص 445 ـ 446، کتاب الغیبه، شیخ طوسی، ص 435 و454 و453 – ارشاد، ج2، ص 371؛ کمال الدین / 651 بحار الأنوار، ج52، ص204-288-290؛ منتخب الاثر، ص 459، غیبت نعمانی/254.

  [6] سنن ترمذی، ج4، ص 507 ـ 519؛ سنن ابی داوود؛ ج4، ص 115؛ صحیح مسلم، ج 18، ص 46 و 81.

  [7] بحارالأنوار، ج 52، ص 193و209؛ کمال الدین 525 و 526؛ کشف الغمه، ج 3، ص 281؛ المسائل العشر، چاپ شده در مصنفات شیخ طوسی، ج3، ص 122؛ ارشاد، ج2، ص 371، کنز العمال، ج 14، ص 198ـ200.
  درخواست منبع و متن عربی یک حدیث درباره پناه بردن شیعیان آخر الزمان به کتاب هایشان

 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۴
  نوشته
  33
  حضور
  1 روز 6 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  46  سلام علیکم

  سال نو مبارک


  لطفا منبع و متن عربی کامل حدیث زیر را قرار دهید . سپاسگزارم

  « شیعیان ما در آخر الزمان به کتاب هایشان پناه می آورند ( یا با کتاب هایشان انس می گیرند ) . »

  پاسخ:
  با سلام و تبریک سال نو

  با جستجوی فراوان در منابع روائی ، حدیثی به معنای دقیق متنی که شما گذاشته اید پیدا نشد اما روایات زیر شبیه آن می باشد. لازم به ذکر است که «سواد علی بیاض» به معنای «سیاهی بر سفیدی» و در واقع یعنی نوشته و کتاب.

  در این روایات از کسانی که در آخرالزمان می آیند و بدون آن که پیامبر را دیده باشند و در حالی که امامشان غایب است به مطالب کتبشان ایمان می آورند تجلیل شده است.
  این روایات در کتب روایی بعد از منابع ارائه شده هم به نقل از همین منابع تکرار شده است.

  ...قَوْمٌ يَكُونُونَ فِي آخِرِ الزَّمَانِ لَمْ يَلْحَقُوا النَّبِيَّ وَ حُجِبَ عَنْهُمُ الْحُجَّةُ فَآمَنُوا بِسَوَادٍ عَلَى‏ بَيَاض‏... (1)

  فِي وَصِيَّةِ النَّبِيِّ ص يَذْكُرُ فِيهَا أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص قَالَ لَهُ يَا عَلِيُّ وَ اعْلَمْ أَنَّ أَعْجَبَ النَّاسِ إِيمَاناً وَ أَعْظَمَهُمْ يَقِيناً قَوْمٌ يَكُونُونَ فِي آخِرِ الزَّمَانِ لَمْ يَلْحَقُوا النَّبِيَّ وَ حَجَبَتْهُمُ الْحُجَّةُ فَآمَنُوا بِسَوَادٍ عَلَى بَيَاضٍ. (2)


  (1)شیخ صدوق ،من لایحضره الفقیه ج4 ص 366
  (2)شیخ صدوق ، کمال الدین و تمام النعمه ج 1 ص 288 و علل الشرایع ج 1 ص 174 و شبیه آن در شعیری ،جامع الاخبار ص 180

  موفق باشید

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,484
  حضور
  14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8471  عَن رسول الله صلى اللَّه عليه و آله و سلم:

  يَا عَلِيُّ أَعْجَبُ النَّاسِ إِيمَاناً وَ أَعْظَمُهُمْ يَقِيناً قَوْمٌ يَكُونُونَ فِي آخِرِ الزَّمَانِ لَمْ يَلْحَقُوا النَّبِيَّ وَ حُجِبَ عَنْهُمُ الْحُجَّةُ فَآمَنُوا بِسَوَادٍ عَلَى بَيَاض‏‏.

  يا على! شگفت آورترين مردم از نظر ايمان و بزرگ‏ترين آن‏ها در يقين، مردمانى باشند كه در آخر الزمان پيامبرى نديدند و امام هم از نظرشان پنهان شده پس به همان سياهى و سفيدى كتاب ايمان آورده‏ اند.

  بحار الأنوار ج‏74 ص56 من لا یحضره الفقیه ج4 ص 366، کمال الدین ج1 ص288
  با تشکر از تلاش علمی شما ، ولی این عبارت با متن و عبارت سؤال شده خیلی فاصله دارد.

  درخواست منبع و متن عربی یک حدیث درباره پناه بردن شیعیان آخر الزمان به کتاب هایشان

 10. صلوات ها 3


 11. #6

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,484
  حضور
  14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8471  عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ (ع): « قَالَ إِذَا قَامَ قَائِمُنَا وَضَعَ اللَّهُ يَدَهُ عَلَى رُءُوسِ الْعِبَادِ فَجَمَعَ بِهَا عُقُولَهُمْ وَ كَمَلَتْ بِهِ أَحْلَامُهُم‏.»
  امام باقر (ع) فرمود: چون قائم ما قيام كند خدا دست رحمت بر سر بندگان نهد تا در تعقّل هماهنگ شوند و آرمانهاى آنها كامل شود.
  (الكافي، ج‏1، ص: 25)


  درخواست منبع و متن عربی یک حدیث درباره پناه بردن شیعیان آخر الزمان به کتاب هایشان

 12. صلوات ها 3


 13. #7

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۴
  نوشته
  3,071
  حضور
  81 روز 15 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3755  با همین مضمون روایت هست
  که رسول به انها که از روی کتاب ایمان اورده اند برادر خطاب میکنند و اطرفیانشان را صحابه معرفی میکنند.
  سوال زیاد دارم اما کسی نیست جواب بده

 14. صلوات


 15. #8

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,484
  حضور
  14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8471
  عن حماد بن عمر و عن الامام جعفر بن محمد عن ابیه عن جده عن علی بن ابیطالب فی حدیث طویل فی وصیة النبی (ص) یذکر فیها ان رسول الله (ص) قال له: یا علی و اعلم ان اعجب الناس ایمانا و اعظمهم یقینا قوم یکونون فی آخرالزمان لم یلحقوا النبی و حجب عنهم الحجة فامنوا بسواد علی بیاض.
  بنقل از حماد بن عمرو از حضرت امام صادق (ع) از پدر و جد بزرگوارش (ع) از حضرت امیرالمؤمنین (ع) در ضمن حدیثی طولانی در وصیت حضرت رسول خدا (ص) که در آن وصیت به امیرالمؤمنین (ع) فرمود: یا علی بدانکه از همه مردم ایمان کسانی از همه‏ی عجیب‏تر و یقینشان از همه بزرگتر است که در آخرالزمان نه به پیغمبر (ص) ملحق شده ‏اند و حجتشان از ایشان مخفی باشد ولی ایمان به نوشته داشته باشند.

  (کمال الدین و اتمام النعمة ص 405)

  درخواست منبع و متن عربی یک حدیث درباره پناه بردن شیعیان آخر الزمان به کتاب هایشان

 16. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود