چه کتابی برای درک منطق بخوانیم

تب‌های اولیه

28 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چه کتابی برای درک منطق بخوانیم

با سلام
من می خوام کتابی بخوانم که بتوانم اصطلاحات منطقی را درک کنم
یکی از دوستان می گفت کتاب منطق دبیرستان و کتاب منطق دانشگاه را مطالعه کن
من کتاب منطق دانشگاه رو پیدا نکردم میشه بگید باید کتاب منطق کدام رشته رو بخوانم؟

برچسب: 

javad_joon;790936 نوشت:
با سلام
من می خوام کتابی بخوانم که بتوانم اصطلاحات منطقی را درک کنم
یکی از دوستان می گفت کتاب منطق دبیرستان و کتاب منطق دانشگاه را مطالعه کن
من کتاب منطق دانشگاه رو پیدا نکردم میشه بگید باید کتاب منطق کدام رشته رو بخوانم؟

بسمه العلیم

با سلام

می توانید منطق دبیرستان را مقدمتاً مطالعه بفرمائید

امّا اگر می خواهید مسلط شوید کتاب "منطق صوری" دکتر خوانساری بسیار خوب است

البته "منطق مظفر" هم هست امّا کمی ثقیل است.

با سلام

كتاب فلسفه منطق ربط توسط انتشارات دانشگاه مفید به چاپ رسید.
اين نكته كه ميان مقدمات و نتيجه هموتره بايد ارتباطي وثيق باشد از ديرباز شناخته شده است تا آن جا كه براي استدلال هاي فاقد ارتباط ميان مقدمات و نتيجه، مغالطه اي بنام «مغالطه ربط» شناسايي كرده اند.يكي از مهم ترين انتقادها به «منطق رياضي» همين مغالطه ربط است چه آنكه در اين منطق مي توان از هر جمله متناقض هر نتيجه دلخواه را به دست آورد. براي نمومنه، در منطق رياضي ادعا مي شود كه از گزاره «عدد چهار، هم زوج است و هم فرد» مي توان نتيجه گرفت كه «جنگ جهاني سوم، به زودي رخ خواهد داد»! غرابت و خلاف شهود بودن اين استدلال و استدلال هاي مشابه ديگر در منطق رياضي سبب شد تا تا منطق هاي بسياري طراحي شوند كه از مغالطه ربط در امان باشند.يكي از كامياب ترين اين منطق ها، «منطق ربط» است كه در دهه 1950 ميلادي از سوي تني چند از منطق دانان پيشنهاد و با استقبال بسياري ديگر روبرو شد. با اين همه، اين منطق، مانند هر محصول بشري ديگر، مورد نقد و انتقاد هاي فراواني قرار گرفت و پاسخ هاي منطق دانان ربط و نقض و ابطال اين پاسخ ها از سوي مخالفان، ادبيات گسترده اي را پديد آورد كه بخشي از فلسفه منطق در قرن بيستم را شكل مي داد. استيون ريد، منطق دان و فيلسوف اسكاتلندي و استاد دانشگاه سنت اندروز، با معرفي اين منطق و گزارش نزاع هاي پيرامون آن، به طرح ديدگاه هاي خود در دفاع از منطق پرداخته است. علاقه مندان به مباحث فلسفه، منطق و رياضيات مخاطبان اصلي اين كتاب هستند و پژوهشگراني كه در زمينه تاريخ و جامعه شناسي علم كاوش مي كنند موضوعات بكري براي مطالعات موردي در اين كتاب خواهند يافت.

سلام علیکم

منطق رو بدون استاد مشکل میتوانید یاد بگیرید . حتی اگر منطق دبیرستان باشد . بعد کتاب "مختصر منطق صوری" دکتر خوانساری بیانی شیوا و روان دارد .

درست استاد هم لازمه اما من می تونم با خواندن و پرسیدن یاد بگیرم میخوام کتابهای دینی رو بهتر بفهمم
کتابهایی مثل حق الیقین ف غین الحیواه ، الفین ، کشف الیقین و امثالهم از اصطلاحات و قواعد منطقی استفاده می کنه

سلام علیکم

javad_joon;790996 نوشت:
کتابهایی مثل حق الیقین ف غین الحیواه ، الفین ، کشف الیقین و امثالهم از اصطلاحات و قواعد منطقی استفاده می کنه

موضوع کتاب عین احیات علامه محمد باقر مجلسی در اخلاق , حق الیقین اصول دین در حدیث شیعی , الفین علامه حلی در اثبات امامت امیر المومنین حدیث و کلام شیعی , کشف الیقین فی فضائل امیر المومنین علامه حلی است.

برای مطالعه این کتاب ها و آشنائی با اصطلاحات و مفاهیم , آشنائی با مفاهیم کلامی و اخلاقی و آشنائی با مفاهیم حدیثی نیاز اصلی هست .

میشه بگید چند تا کتاب منطق دانشگاهی داریم؟

فاتح;791004 نوشت:
سلام علیکم

موضوع کتاب عین احیات علامه محمد باقر مجلسی در اخلاق , حق الیقین اصول دین در حدیث شیعی , الفین علامه حلی در اثبات امامت امیر المومنین حدیث و کلام شیعی , کشف الیقین فی فضائل امیر المومنین علامه حلی است.

برای مطالعه این کتاب ها و آشنائی با اصطلاحات و مفاهیم , آشنائی با مفاهیم کلامی و اخلاقی و آشنائی با مفاهیم حدیثی نیاز اصلی هست .

خوب چه کتابهایی رو باید مطالعه کرد؟

ببخشید من واقعا گیج شدم منطق 1 و 2 پیام نور احد فرامرز قراملکی

[=BYekan] کتاب خوبیه؟
یا نه کتابی بهتر علاوه بر کتابهای مغرفی شده هم هست لطفا راهنمایی فرمایید

ببخشید یه سوال خیلی مهم هم دارم دوستانی که الهیات خوندند بین کتابهای

ترجمه منطق مظفر ۲جلد دکتر شیروانی
منطق صوری ۲جلد دکترخونساری
منطق ۱و۲قراملکی
(درآمدی بر منطق جدید (ضیاء موحد
مبانی منطق جدید (لطف الله نبوی)
به ترتیب الویت مطالعه با کدوم کتابهاست؟ ممنون

میشه بگید امکان دانلود این کتب وجود دارد یا نه؟

javad_joon;791007 نوشت:
خوب چه کتابهایی رو باید مطالعه کرد؟

سلام علیکم

اول کتاب باب حادی عشر علامه حلی را باید نزد استاد بیاموزید . فایلهای صوت آموزشی اش هم در اینترنت هست .

http://www.eshia.ir/aqaed/archive/

javad_joon;791011 نوشت:
ببخشید من واقعا گیج شدم منطق 1 و 2 پیام نور احد فرامرز قراملکی
کتاب خوبیه؟

مختصر منطق صوری خوانساری از آن بهتر است . کتاب کامل منطق صوری خوانساری دو جلدی است و برای شروع بواسطه حجم و وسعت مطالب مناسب نیست .

همینطور منطق مظفر دکتر شیروانی را میتوانید بعد از مختصر خوانساری مطالعه کنید یا اساس الاقتباس .

بعد از اینها منطق جدید رو ان شاء الله/

javad_joon;791017 نوشت:
میشه بگید امکان دانلود این کتب وجود دارد یا نه؟

خیر امکان دانلود کتاب های استاد شیروانی و خوانساری و قراملکی وجود ندارد . اینها کتاب های درسی است و کتاب های درسی امکان نشر اینترنتی درش وجود ندارد .

سلام
بهترین کتابی که میتونید بخونید
آموزش منطق غرویان هست
کتاب نیاز به پیش زمینه تو منطق نداره
بقیه کتاب ها لازم نیست مگر اینکه بخواید تخصصی فلسفه و منطق بخونید
کلا منطق قدیم خوندن خیلی توفیقی نداره کارهایی که ذهن خود کار انجام میده رو فقط بیان میکنن
بدون خوندن منطق هم میشه کلام و فلسفه رو تا حد خوبی خوند
البته اینا نظر بنده بود واقعا نمیدونم منطق رو برای چی میخواید بخونید اگر میخواید بگید شاید اصلا لازم نباشه عمرتون هدر بدید برای منطق
چون واقعا کتاباش به زبان سخت نوشته میشه و دردسر داره خوندنشون اونم بدون استاد !
موفق باشید

[="Tahoma"][="Black"]سلام
يه سوال!
منطق به زبان عربيه یا فارسی؟
[/]

جوجه اردک زشت;791022 نوشت:
سلام
بهترین کتابی که میتونید بخونید
آموزش منطق غرویان هست
کتاب نیاز به پیش زمینه تو منطق نداره
بقیه کتاب ها لازم نیست مگر اینکه بخواید تخصصی فلسفه و منطق بخونید
کلا منطق قدیم خوندن خیلی توفیقی نداره کارهایی که ذهن خود کار انجام میده رو فقط بیان میکنن
بدون خوندن منطق هم میشه کلام و فلسفه رو تا حد خوبی خوند
البته اینا نظر بنده بود واقعا نمیدونم منطق رو برای چی میخواید بخونید اگر میخواید بگید شاید اصلا لازم نباشه عمرتون هدر بدید برای منطق
چون واقعا کتاباش به زبان سخت نوشته میشه و دردسر داره خوندنشون اونم بدون استاد !
موفق باشید

ممنون از سوال خوبی که پرسیدید راستش من برای یک تحقیق مهم می خوام کتابهای علامه حلی ، کتاب الفین رو بخونم که از اصطلاحات منطقی استفاده کرده مثل محمول و موضوغ و قضسه و عکس و خیلی از این اصطلاحات و من برای درک کتاب از این اصطلاحات سر در نمیارم یکی از دوستان می گفت اینها مربوط به منطق می باشد از این جهت

باغ بهشت;791032 نوشت:
سلام
يه سوال!
منطق به زبان عربيه یا فارسی؟

سلام
فارسیش هم هست ولی اونچه که بیشتر مورد قبول اساتید منطق هست عربیه
(بخصوص از نظر اساتید حوزه)

ولی به نظر من برای ابتدا و یادگیری کلی ، فارسی مناسبه

ضمناً استاد حتماً نیازه :ok:

اما من بهتون ثابت میکنم بدون استاد منطق رو می فهمم البته سوال هم می پرسم

javad_joon;791589 نوشت:
ممنون از سوال خوبی که پرسیدید راستش من برای یک تحقیق مهم می خوام کتابهای علامه حلی ، کتاب الفین رو بخونم که از اصطلاحات منطقی استفاده کرده مثل محمول و موضوغ و قضسه و عکس و خیلی از این اصطلاحات و من برای درک کتاب از این اصطلاحات سر در نمیارم یکی از دوستان می گفت اینها مربوط به منطق می باشد از این جهت

اگر صرفا میخواید معنی اصطلاحات رو بدونید همین کتاب کافیه
خودم هم همین رو خوندم البته ی کتاب آشنایی با علوم اسلامی هست سه جلد جلد 1 منطق و فلسفه هست شهید مطهری نوشته اونم بعد نیست
ولی همین مطالب غرویان رو گفته
پیشنهاد میکنم ی جستجو بکنید شاید ی شرح ساده از کتاب الفین باشه کارتون ساده بشه

javad_joon;791632 نوشت:
اما من بهتون ثابت میکنم بدون استاد منطق رو می فهمم البته سوال هم می پرسم

اون کتاب هایی که بعضی دوستان گفتن خیلی تخصصی و سخته شاید واقعا استاد بخواد ولی پیشنهادم اینه اصلا سمتشون نرید اصلا لازم ندارید برای کارتون

یکی داشت کتاب منطق برای دبیرستان میخوند منم شنیدم
فوقلاده حوصله سر بر
منطق کتاب نمیخواد که 2x2 =4

javad_joon;791632 نوشت:
ما من بهتون ثابت میکنم بدون استاد منطق رو می فهمم البته سوال هم می پرسم

كار نشد ندارد . كتاب منطق ساده و روان آيت الله مطهري رو از اين تاپيك دانلود كنيد يك امتحاني كنيد

كتاب علامه رو با معجم الفاظ كلامي ميتوانيد مشكلتان را حل كنيد . الفاظ كتاب هاي اخلاقي و عرفاني هم كه امر جدائي است.

فایل: 

با سلام در این مورد کتابی میشه معرفی کنید چون من دانلود کردم ولی عربی بود

جوجه اردک زشت;791751 نوشت:
اگر صرفا میخواید معنی اصطلاحات رو بدونید همین کتاب کافیه
خودم هم همین رو خوندم البته ی کتاب آشنایی با علوم اسلامی هست سه جلد جلد 1 منطق و فلسفه هست شهید مطهری نوشته اونم بعد نیست
ولی همین مطالب غرویان رو گفته
پیشنهاد میکنم ی جستجو بکنید شاید ی شرح ساده از کتاب الفین باشه کارتون ساده بشه

شما کتاب غرویان رو به صورت pdf دارید؟
اگر داشتید ممنون میشم به من بدین

javad_joon;792153 نوشت:
شما کتاب غرویان رو به صورت pdf دارید؟
اگر داشتید ممنون میشم به من بدین

نه اصلا پی دی اف نداره

به صورت الکترونیکی موجود نیست؟

javad_joon;792150 نوشت:
با سلام در این مورد کتابی میشه معرفی کنید چون من دانلود کردم ولی عربی بود

نرم افزار كتابخانه كلام اسلامي براي اصطلاحات كلامي و كتابخانه حكمت اسلامي براي اصطلاحات منطق و فلسفه مناسبت ترين راه حل است.

http://www.noorsoft.org/fa/product/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%DA%A9%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C-12

http://www.noorsoft.org/fa/product/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AD%DA%A9%D9%85%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C

سلام و ادب
این آدرس کتابی هستش که همه اصطلاحات منطق را تقریبا داره با توضیح کامل
http://boniadhad.ir/lib/hozeh/10/39/tframe.php.htm