جمع بندی چگونه نفس خودمان را به بند بکشیم؟ (کسی که تجربه داره کمک کنه!)

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه نفس خودمان را به بند بکشیم؟ (کسی که تجربه داره کمک کنه!)

سلام خدمت کارشناسان و کاربران عزیز انجمن.
فرا رسیدن عید رو پیشاپیش تبریک عرض می کنم.:Gol:
من توی دین داری و ترک گناه همیشه دچار نوسان بودم و خیلی بالا و پایین تجربه کردم.(همون "اقبال نفس" و "ادبار نفس" که امیرالمومنین علیه السلام درموردش صحبت کردند)
فهمیدم تنها راه این که وقتی که حوصله ی عبادت و بندگی خدا رو ندارم دچار لغزش نشم اینه که نفسم رو به بند بکشم و بهش حالی کنم که وقتی از دست من در امان خواهد بود که گناه نکنه. یعنی بهش بفهمونم که اگر می خوای آسوده باشی و اذیتت نکنم راهش اینه که حداقل گناه نکنی.
ولی مشکل اینه که نفسم به من پوزخند میزنه و بهم میگه : جراتشو نداری!
می خواستم بدونم اینجا کسی راهی امتحان کرده که تونسته باشه نفسش رو اذیت کنه و آزارش بده؟کسی بلده چطور میشه نفس رو به غلط کردن وادار کرد؟
ممنونم.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

مبارزه با نفس ‌به ‌صورت‌ عناوین‌ دیگر مانند تهذیب ‌نفس ‌یا خودسازی و تزكيه نفس ‌در علم اخلاق مورد بحث قرار گرفته :
قرآن كريم در اين مورد مي فرمايد:

«‌قَدْ أَفْلَحَ مَنْ تَزَكَّي ؛ (1) هر كس خود را تزكیه كرد، رستگار شد». در آیه دیگر می فرماید: «‌قَدْ أَفْلَحَ مَنْ زَكَّاها وَ قَدْ خابَ مَنْ دَسَّاها ؛ (2) رستگار شد كسی كه خود را تزكیه كرد و زیانكار است كسی كه فریب نفس خود را خورد».

آن ‌چه ‌در تهذیب‌ نفس‌، ما را یاری‌ می‌كند عبارتند از:
1ـ تفكر:
امام ‌خمینی‌ می‌فرماید:
«اوّل‌ شرط ‌مجاهده ‌با نفس ‌و حركت ‌به‌ جانب‌ حق ‌تعالی‌، تفكر است‌ و تفكر در این ‌مقام‌ عبارت ‌است ‌از آن ‌كه‌: انسان ‌لا اقل‌ در هر شب ‌و روزی ‌مقداری‌فكر كند در این‌ كه ‌آیا مولای‌او كه ‌او را در این ‌دنیا آورده‌ و تمام‌ اسباب ‌آسایش‌ و راحتی‌ را از برای ‌او فراهم‌كرده ‌... آیا وظیفه ‌ما با این ‌مولای ‌مالك‌الملوك‌ چیست‌؟». (3)

2ـ توجه ‌به ‌كرامت‌ انسانی‌:
كسی‌ كه‌ به ‌مقام ‌شامخ ‌خود پی‌ببرد، از رذایل ‌دوری‌ خواهد كرد،
امام‌ علی عليه السلام می‌فرماید:
«هر كس‌ نفس ‌خود را گرامی ‌بدارد، شهوت‌ها برای ‌او كوچك ‌و بی‌ارزش‌ خواهد بود». (4)

پی‌نوشت‌ها:
1. الأعلي (87) آیه 14 .
2. الشمس‌(91) آیات ‌1 و 9.
3. امام‌خمینی‌، چهل‌حدیث‌، ص6‌. موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني، قم،1376 ش .
4. نهج‌البلاغه‌، قصار 449.

3ـ مشارطه‌:
در اوّل ‌روز انسان ‌با خود شرط ‌كند كه ‌امروز بر خلاف ‌امر الهی ‌رفتار نكند. علمای اخلاق در این باره می گویند: بهتر است انسان پس از ادای فریضه صبح و تعقیبات آن بنشیند و با نفس خود مذاكره كند و بگوید: ای نفس ، به جز عمر، سرمایه دیگری نداری. سپس در مورد هر یك از اعضای بدن سفارش كند و از آن‌ها پیمان بگیرد كه گناه نكنند.

4ـ مراقبه‌:
انسان ‌در طول ‌روز مراقب‌ اعمال‌ خود باشد. این‌ مرحله‌ از حساس ‌ترین ‌مراتب ‌‌به ‌شمار می‌رود. قرآن‌ مجید بر این‌ نكته ‌تأكید دارد كه‌ خداوند بر احوال‌ و اعمال‌شما نظارت‌دارد: «إنّ اللّه‌ كان‌ علیكم‌ رقیباً ؛ (1) خداوند بر شما مراقبت‌دارد». كسی‌ كه‌ از آیه‌ فوق‌درس ‌گرفته‌ باشد، همواره ‌خدا را ناظر بر كارهای ‌خود می‌داند و از غفلت‌ و گناه‌ دوری ‌می‌وزرد.

5ـ محاسبه‌:
برای‌ تزكیه‌ نفس ‌لازم ‌است ‌از اعمال‌ روزانه ‌حساب‌رسی‌ به ‌عمل‌ آید. امام ‌علی عليه السلام می‌فرماید:
«هر كس ‌نفس‌ خود را به‌ حساب‌ بكشد، بر عیوبش آگاه ‌می‌گردد و به ‌گناهانش‌ پی‌می‌برد، پس‌ از گناهانش‌ توبه ‌می‌كند و عیوبش‌ را اصلاح ‌می‌نماید». (2)
بهترین طرز محاسبه نفس آن است كه در آخر شب عمل روزانه خود را مرور كند. اگر كار شایسته ای انجام داده،‌ آن را تقویت كند و خدا را سپاس گوید و اگر عمل زشتی مرتكب شده، استغفار نماید.
امام‌ علی عليه السلام می‌فرماید: «هر كس‌نفس‌خود را برعیب‌ها و گناهان‌ توبیخ‌كند، از افزایش گناه‌ دوری خواهد كرد». (3)

عمل به موارد زير انسان را در مبارزه با نفس كمك مي كند:
1- تلاوت و بهره مندي از قرآن؛
2- دائم الوضو بودن؛
3- اعتدال در خوردن و آشامیدن، یعني نه آن قدر زیاد بخورد كه به شكم درد مبتلا شود، و نه آن قدر كم بخورد كه قدرت بر انجام كاري نداشته باشد؛
4- اعتدال در گفتار؛
5- رعایت اداب اسلامي؛
6- تهجّد (شب زنده داري )؛
7- تفكر و ‌اندیشیدن؛
8- در همه حال به یاد خدا بودن؛
9- اقتصاد و میانه روي در كارها؛
10- تعظیم (بزرگ داشتن) امر خالق و شفقت (مدارا و مهربانی) با خلق؛
11- تمسّك به ویژگي‌هاي عبادالرّحمن كه در سوره فرقان آيه63 به بعد ذكر شده است. (4)

پی نوشت ها :
1. النساء (4) آیه‌1.
2. عبدالواحد بن محمد تميمي آمدي، غرر الحكم و درر الكلم، انتشارات دفتر تبليغات اسلامي قم، 1366 ش، ص37.
3. همان.
4. حسن زاده آملي، نامه‌ها ـ بر نامه‌ها‌، انتشارات الف لام میم، ص 23ـ 26.

سلام

البته جناب نسیم رحمت گفتنی ها رو گفتن ...

مجاهد تنها;790623 نوشت:
(کسی که تجربه داره کمک کنه!)

انرژی و نور ایمان همه جا ساری و جاریه .. فقط باید به قلبمون رجوع کنیم و اگر دچار درگیری و تنشهای فیزیکی هستیم با ورزشهای خاص و تغذیه دفعشون کنیم ، گرچه کسیکه قویه اونو هم نیاز نداره ..

ذهن و جسم قوی با هم ارتباط دارن ...

دو دسته آدم داریم ... کسانیکه از کنترل فکر میتونن به کنترل کل جسم و روح دست پیدا کنن و کسانیکه از طریق کنترل جسمشون موفق به کنترل فکر و روحشون میشن ... شما کدوم دسته اید ؟ فکر میکنم از دسته ی دوم هستید .. پس برید سراغ ورزش کردن ، ورزشهایی مثل یوگا و دویدن نه چندان تند ، بیش از حد توان خودتون و یا کمتر از اون وقت نگذارید و با موزیک های تند هم ورزش نکنید ، یا در سکوت اینکارو کنید یا با صدای طبیعت ..

ببینید آیا کنترلتون بالا میره یا نه ؟ مراقبه کنید .. صاف بشینید نه با قوز .. رو به قبله و با وضو ... به خودتون ، قلبتون و اعمالتون رجوع کنید .. یا صوت قرآن بزارید و بهش تمرکز کنید ..

موفق باشید

موضوع قفل شده است