صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شبهات تحدى قرآن

علاقه
    مطالعه، نقاشى كردن، ورزش فوتبال و واليبال، مشاهده آسمان شب و ستاره ها، شنا و .....
    نوشته
    105
    حضور
    7 روز 11 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    164

اشاره شبهات تحدى قرآن

سلام خدمت كارشناس محترم. من خيلى وقته كه درباره موضوع تحدى قرآن تحقيق ميكنم. اما به سردرگمى افتادم! ميخام بدونم كه تنها ديدگاه و قول درست در مورد چگونگى تحدى قرآن چيست؟ منظورم از چگونگى تحدى آن است كه قرآن به چه صورت و با چه شروطى تحدى كرده؟ چون من ديدگاه هاى مختلف رو ديدم كاملاً گيج شدم كه بالاخره كدوم ديدگاه درست است؟!!! با سپاس.
    ویرایش توسط ذره بین : ۱۳۹۵/۰۹/۰۴ در ساعت ۱۸:۴۷

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,525
    حضور
    175 روز 5 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58319

با نام و یاد دوست

شبهات تحدى قرآن

کارشناس بحث: استاد میقات

5. صلوات ها 3

نوشته
    2,247
    حضور
    53 روز 22 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6125

با سلام و درود

در سایت در این باره به دفعات و از زوایای مختلف گفتگو شده؛ لذا برای جلوگیری از تکرار، آن ها را خدمتتان معرفی می کنم تا ابتدا مطالعه فرمایید، چه بسا سؤال شما در این بین پاسخ داده شود.

تحدی قرآن؛ درخواستی واقعی یا فراری به جلو؟!

آیا اوردن متنی مانند قرآن محال عقلی نیست؟

تحدى قرآن حتی به یک آیه

یک سوال مهم از آیه تحدی

آیا تحدی قرآن فقط به زبان عربی است؟

پاسخ من به تحدی قرآن

در ضمن، با جستجو در سایت، می توانید به موارد بیشتری دسترسی پیدا کنید.

شبهات تحدى قرآن

عَنِ النَّبِيِّ(ص)، عَنْ جَبْرَئِيلَ، عَنْ مِيكَائِيلَ، عَنْ إِسْرَافِيلَ، عَنِ اللَّوْحِ، عَنِ الْقَلَمِ، قَالَ: يَقُولُ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى:

«وَلَايَةُ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ حِصْنِي، فَمَنْ دَخَلَ حِصْنِي أَمِنَ نَارِي»

(أمالي الصدوق، ص 235‏)

7. صلوات ها 2

علاقه
    مطالعه، نقاشى كردن، ورزش فوتبال و واليبال، مشاهده آسمان شب و ستاره ها، شنا و .....
    نوشته
    105
    حضور
    7 روز 11 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    164

سلام خدمت كارشناس محترم.
    من قبلاً اين لينك ها رو خوندم. اما سوال من چيز ديگرى است. بخاطر دورى از پر حرفى و ضايع نمودن وقت، بدون مقدمه سوالاتم رو عرض ميكنم:
    ١- در آيه ٨٨ سوره اسرإ منظور از واژه (قرآن) مجموعه كتاب قران ميباشد يا معنى لغوى آن؟

٢- اينكه در اين آيه واژه (قران) به معنى مجموعه كتاب قران ميباشد هيچ دليلى بر حقانيت اين قول وجود ندارد بلكه دلايل مختلفى بر بطلان آن وجود دارد. از اينرو، به قول دوم (لغوى بودن معنى واژه (قران) در اين آيه) ميپردازيم و آنرا بررسى ميكنيم. به احتمال قوى، معنى لغوى واژه (قرآن) تلاوت و خواندن ميباشد. بنابر اين، ترجمه آيه چنين ميشود:- [ اگر انس و جن گرد آيند تا همانند اين ((خواندن)) را بياورند همانند آنرا نخواهند آورد هرچند يكديگر را كمك كنند] ميبينيد كه در اين حالت، تحدى به فعل خواندن شده است. منظور از واژه (قرآن= خواندن) در اين آيه چيست؟
    اگر بگوييد كه منظور از آن فعل خود كتاب قرآن است خواهم گفت كه قرآن كه خودش خود را تلاوت نميكند. پس اگر منظور از آن فعل خود كتاب قران نيست پس منظور فعل چه كسى است ؟؟ در اين حالت تحدى به كتاب قرآن نشده است بلكه تحدى به فعل فاعلى غير از قرآن شده است كه آن هم معقول نيست.

از كارشناس محترم توقع ميرود كه از تعصب دورى ورزيده و با حوصله و منطق پاسخ ارائه دهند نه اينكه فقط به دادن لينك هاى بى ارتباط با سوال بسنده كنند!

9. صلوات ها 2

نوشته
    3,077
    حضور
    81 روز 15 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3767

مصدر با اسم فرق دارد.
    قران با ال فرق دارد با قران بدون ال
    القران. قران
    فکر نمیکنم القران در این ایه به معنای خواندن و یا حتی بخشی از قران باشد.
    از گذشته همیشه القران تمام قران بوده و روی همین جهت درباره ایات تحدی میگویند تحدی ابتدا تمام قران بوده بعد ده سوره و بعد یک سوره.
    ان جستار خیلی جالب بود : تحدی به یک آیه

11. صلوات ها 3

نوشته
    3,077
    حضور
    81 روز 15 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3767

نقل قول نوشته اصلی توسط میقات نمایش پست ها
    با سلام و درود

در سایت در این باره به دفعات و از زوایای مختلف گفتگو شده؛ لذا برای جلوگیری از تکرار، آن ها را خدمتتان معرفی می کنم تا ابتدا مطالعه فرمایید، چه بسا سؤال شما در این بین پاسخ داده شود.

تحدی قرآن؛ درخواستی واقعی یا فراری به جلو؟!

آیا اوردن متنی مانند قرآن محال عقلی نیست؟

تحدى قرآن حتی به یک آیه

یک سوال مهم از آیه تحدی

آیا تحدی قرآن فقط به زبان عربی است؟

پاسخ من به تحدی قرآن

در ضمن، با جستجو در سایت، می توانید به موارد بیشتری دسترسی پیدا کنید.
    سلام علیکم

این سوال برای من پیش امده که واقعا معنای القران در ایه سوره اسرا چیست؟

13. صلوات ها 2

نوشته
    2,247
    حضور
    53 روز 22 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6125

نقل قول نوشته اصلی توسط farshadahmadi نمایش پست ها
    سلام خدمت كارشناس محترم.
    من قبلاً اين لينك ها رو خوندم. اما سوال من چيز ديگرى است. بخاطر دورى از پر حرفى و ضايع نمودن وقت، بدون مقدمه سوالاتم رو عرض ميكنم:
    ١- در آيه ٨٨ سوره اسرإ منظور از واژه (قرآن) مجموعه كتاب قران ميباشد يا معنى لغوى آن؟

٢- اينكه در اين آيه واژه (قران) به معنى مجموعه كتاب قران ميباشد هيچ دليلى بر حقانيت اين قول وجود ندارد بلكه دلايل مختلفى بر بطلان آن وجود دارد. از اينرو، به قول دوم (لغوى بودن معنى واژه (قران) در اين آيه) ميپردازيم و آنرا بررسى ميكنيم. به احتمال قوى، معنى لغوى واژه (قرآن) تلاوت و خواندن ميباشد. بنابر اين، ترجمه آيه چنين ميشود:- [ اگر انس و جن گرد آيند تا همانند اين ((خواندن)) را بياورند همانند آنرا نخواهند آورد هرچند يكديگر را كمك كنند] ميبينيد كه در اين حالت، تحدى به فعل خواندن شده است. منظور از واژه (قرآن= خواندن) در اين آيه چيست؟
    اگر بگوييد كه منظور از آن فعل خود كتاب قرآن است خواهم گفت كه قرآن كه خودش خود را تلاوت نميكند. پس اگر منظور از آن فعل خود كتاب قران نيست پس منظور فعل چه كسى است ؟؟ در اين حالت تحدى به كتاب قرآن نشده است بلكه تحدى به فعل فاعلى غير از قرآن شده است كه آن هم معقول نيست.

از كارشناس محترم توقع ميرود كه از تعصب دورى ورزيده و با حوصله و منطق پاسخ ارائه دهند نه اينكه فقط به دادن لينك هاى بى ارتباط با سوال بسنده كنند!

با سلام و درود

ظاهرا شما از پیش، تصمیم خود را گرفته و قضاوت را صادر کرده اید، در حالی که قرار است در حین گفتگو ببینیم کدام نظر درست است.

شما به راحتی قول دیگر را باطل دانسته بدون این که هیچ دلیلی بر ابطال آن اقامه کرده باشید. جالب این که از همین ابتدا از بنده خواسته اید متعصبانه برخورد نکنم!!

در ضمن، اگر پست اولتان را با دقت مطالعه فرمایید متوجه می شوید مطالبتان کلی است و لینک های ارسالی نیز متناسب با مطالب کلی شما ارائه شده اند. بگذریم.

شما ابتدا با ادله علمی ابطال قول دیگر را ثابت و نیز ادله اثبات نظریه خودتان را مطرح فرمایید تا در باره آن ها گفتگو کنیم.

شبهات تحدى قرآن

عَنِ النَّبِيِّ(ص)، عَنْ جَبْرَئِيلَ، عَنْ مِيكَائِيلَ، عَنْ إِسْرَافِيلَ، عَنِ اللَّوْحِ، عَنِ الْقَلَمِ، قَالَ: يَقُولُ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى:

«وَلَايَةُ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ حِصْنِي، فَمَنْ دَخَلَ حِصْنِي أَمِنَ نَارِي»

(أمالي الصدوق، ص 235‏)

15. صلوات ها 2

علاقه
    نوشته
    105
    حضور
    7 روز 11 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    164

سلام و عرض ادب خدمت كارشناس گرامى.
    مقدمه اى كه در پست قبلى آوردم قضاوت و نتيجه گيرى شخصى خودم نبود بلكه اگه دقت كنيد براى اين بود كه نظر شما رو در اين مورد بدونم و بحث بدون تشريفات اضافى شروع بشه. البته من هيچ قضاوتى هنوز در اين مورد ندارم بلكه براى دريافت پاسخ سوالات خود در مورد تحدى قرآن اين تاپيك رو ايجاد كردم.

بازم براى اينكه بحث پيچيده و جنجالى نشه ميخام سوالات رو دونه به دونه بپرسم تا هم به ترتيب پيش برويم و هم از ضايع شدن وقت پرهيز بشه.

سوال ١- در آيه ٨٨ سوره اسرا واژه (قرآن) به معنى مجموعه كتاب قرآن ميباشد يا به معنى لغوى آن؟

لطفاً از دادن لينك هاى مرتبط خوددارى كنيد! شايد بگيد كه اين جور سوالات قبلاً پاسخ داده شده اند اما من در ادامه سوالاتى دارم كه شايد هنوز مطرح نشده باشند. من ميخام از همين اول بحث شما پاسخ واضح بدين و با شما به پرسمان ادامه بدم تا به سوالات مهمتر خيلى زود نزديك بشيم و نتيجه مطلوب رو كسب كنيم انشا الله.

با سپاس.

17. صلوات ها 3

نوشته
    2,247
    حضور
    53 روز 22 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6125

نقل قول نوشته اصلی توسط و طاها نمایش پست ها
    این سوال برای من پیش امده که واقعا معنای القران در ایه سوره اسرا چیست؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط farshadahmadi نمایش پست ها
    سوال ١- در آيه ٨٨ سوره اسرا واژه (قرآن) به معنى مجموعه كتاب قرآن ميباشد يا به معنى لغوى آن؟

«قُلْ لَئِنِ اجْتَمَعَتِ الْإِنْسُ وَ الْجِنُّ عَلى‏ أَنْ يَأْتُوا بِمِثْلِ هذَا الْقُرْآنِ لا يَأْتُونَ بِمِثْلِهِ‏ وَ لَوْ كانَ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ ظَهيرا»
    بگو: اگر انسان ها و پريان (جن و انس) اتفاق كنند كه همانند اين قرآن را بياورند، همانند آن را نخواهند آورد؛ هر چند يكديگر را (در اين كار) كمک كنند.(اسراء: 17/ 88)

با سلام و درود

اکثر اندیشمندان علوم قرآنی، آیه فوق را به معنای تحدی به کل و مجموعه قرآن دانسته و در کتب علوم قرآنی، این آیه را جزو اقسام تحدی به قرآن بر شمرده اند. [توضیح: مراد از کل قرآن به نسبت به مخاطبان نزول، به همان مجموعه ای از قرآن که نازل شده می باشد، و برای سایرین، به تمام قرآن است.]

البته در مقابل نظر مشهور، برخی نظر دیگری دارند، مانند آیت الله مصباح یزدی این آیه را در گروه آیات تحدی به مثل قرآن شمرده و در این باره چنین می آورند:

گرچه اكثر قريب به اتفاق مفسران و دانشمندان علوم قرآن، این آیه را تحدی به كل قرآن دانسته ‌اند، ولی اين احتمال كه مقصود از قرآن در اين آيه، معنای جنسی آن (خواندنی) باشد و نه مجموعه كتاب الهی (اسم عَلَم)، به صورت جدی مطرح است.

ایشان در ادامه می آورند: واژه قرآن هرچند به تدريج برای قرآن جنبه عَلَميت پيدا كرده، ولی با توجه به اين كه طبق نقل های تاريخی، آيه 88 سوره اسراء، اولين آيه‌ ای است كه در آن تحدی مطرح شده و دليلی بر علَم بودن اين واژه برای قرآن در زمان نزول اين آيه در دست نيست، نمی توان گفت كه مقصود از «القرآن» کتاب قرآن به عنوان يک مجموعه است؛ به ‌ويژه اگر اين نكته را در نظر بگيريم كه هنگام نزول اين آيه، هنوز بخش مهمی از آيات قرآن نازل نشده بود؛ و معنا ندارد كه از مخالفان خواسته شود همانند آياتی را كه از صورت و محتوای آن اطلاعی ندارند، بياورند.

لذا این آيه درصدد تعيين مقدار معجزه قرآن نيست، بلكه مقصود آن است كه چنين خواندنی‌ ای قابل همانندآوری نيست.(ر.ک: مصباح یزدی، قرآن ‌شناسى جلد اول (معارف قرآن 6)، درس هشتم: شرايط اثبات اعجاز قرآن و نصاب آن، ص 169 و ص 195)

بنابر این:
    اکثر اندیشمندان قرآنی، آیه فوق را تحدی به کل قرآن دانسته اند، ولی آیت الله مصباح برداشت متفاوتی با نظر مشهور دارند، البته با این حال، این آیه را از اقسام تحدی و تحدی به مثل قرآن دانسته اند.

شبهات تحدى قرآن

(أمالي الصدوق، ص 235‏)

19. صلوات ها 3

نوشته
    3,077
    حضور
    81 روز 15 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3767

ممنون از شما جناب میقات
    لطفا بفرمایید قدیمی ترین نظری که میگوید القران تمام قران است از ان کدام دانشمند یا مفسر است؟
    ایا روایتی داریم که این رای (القران،تمام قران، در مقابل ده سوره و یک سوره)را به پیامبر یا معصومین یا صحابه نسبت دهد؟

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۵/۰۳/۱۷, ۱۷:۰۹ : 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری