صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نگاه خود را چگونه کنترل کنیم؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 21 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40425

  مطلب نگاه خود را چگونه کنترل کنیم؟
  براى کنترل نگاه از گناه راهکارهایى وجود دارد که مهم‏ترین آن‏ها عبارتند از:

  1- خداباورى: اعتقاد به خدا و یقین داشتن به این که انسان در محضر خدا است و خدا ناظر بر تمام احوال و درون آدمى است، به انسان کمک مى‏کند نگاه خود را کنترل نماید. امام صادق(ع) مى‏فرماید: «فروبستن چشم از گناه میسّر نیست مگر این که انسان عظمت و جلال پروردگار را در قلبش مشاهده کرده باشد».

  از امام على(ع) سؤال شد: توانایى بر کنترل چشم چگونه حاصل مى‏شود؟ حضرت فرمود: «این که خود را تحت قلمرو سلطان آگاه از همه مسائل بدانى و تسلیم او باشى».(1)

  2- توجه به آثار فروبستن چشم: اگر انسان بداند کنترل نگاه چه آثار و برکاتى دارد، قطعاً بر ادامه آن تشویق خواهد شد. آثار و فوائدى که بر چشم پوشى مترتب است، عبارتند از:

  الف) راحتى دل: کسى که چشمش را فرو بندد، دلش را آرام کرده است.

  با چشم چرانى انسان احساس آرامش نمى‏کند، زیرا احساسات و غرایز شهوانى تمام ناشدنى و سیرى‏ناپذیر است و نفس اماره انسان را به بدى و زشتى هر چه بیشتر وادار مى‏کند.

  امام على(ع) مى‏فرماید: «کسى که چشم فرو بندد، دلش را صفا داده است».(2)

  ب) کشف حقایق: رسول اکرم(ص) مى‏فرماید: «چشمتان را فرو بندد تا عجائبى را ببینید».(3)
  ج) شیرینى عبادت را حس کردن: پیامبر اسلام(ص) مى‏فرماید: «مسلمانى چشم خود را از زن نامحرم فرو نمى‏بندد مگر آن که خداوند شیرینى عبادتش را در دل او ایجاد مى‏کند».(4)

  د) تزویج حور العین: امام صادق(ع) مى‏فرماید: «کسى که نگاهش به زن نامحرمى بیفتد، پس چشمش را به سوى آسمان افکند و یا نگاهش را فرو بندد، خداوند حورالعین را به ازدواج او در مى‏آورد».(5)

  3- توجه به عواقب چشم چرانى: کسى که بداند چشم چرانى چه پیامدهاى ناگوارى دارد، قطعاً به ضرر خود اقدام نخواهد کرد و نگاهش را کنتزل خواهد کرد. رسول اکرم(ص) مى‏فرماید: «کسى که چشمش را از حرام پر کند، خداوند روز قیامت چشمش را از آتش پر خواهد کرد، مگر آن که توبه کند و برگردد».(6)
  در روایت دیگر مى‏فرماید: «نگاه تیرى از تیرهاى مسموم شیطان است».(7)

  حضرت مسیح فرمود: «از نگاه به نامحرم بپرهیزید که بذر شهوت و رشد دهنده فسق است».(8)

  4- طرد افکار شیطانى: براى کنترل نگاه، باید اندیشه را از نفوذ افکار شیطانى دور نگه داشت، زیرا گام نخست در انحراف، فکر کردن درباره آن است. امام على(ع) مى‏فرماید: «کسى که در اطراف گناه بسیار بیندیشد، سرانجام به آن گناه کشیده خواهد شد».(9)

  5- پرهیز از عوامل تحریک زا: تخیّلات تحریک کننده، رفت و آمد در جاهایى که نامحرم است، گفت و گو با نامحرم، دیدن فیلم‏ها و عکس‏هاى مبتدل، زمینه را براى چشم چرانى فراهم مى‏کند.
  6- دقت در دوست یابى: بررسى‏ها نشان مى‏دهد که نوجوانان، اوّلین قدم‏هاى انحراف و تباهى را به کمک دوستان ناباب برداشته، سپس در سراشیبى سقوط قرار گرفته‏اند.(10) آلودگى و انحراف، به سرعت از طریق دوستان نا اهل به افراد پاک و سالم سرایت مى‏کند و چشم چرانى از این قاعده مستثنا نیست.

  امام على(ع) مى‏فرماید: «از معاشرت با مردم فاسد بپرهیز که طبیعت تو، ناخودآگاه ناپاکى را از طبع آن‏ها سرقت مى‏کند».(11)

  7- ازدواج: یکى از راه‏هاى مؤثر در کنترل نگاه، ارضاى صحیح غریزه جنسى از طریق ازدواج است. رسول خدا(ص) مى‏فرماید: «اى گروه جوانان! هر یک از شما که قدرت ازدواج دارد، حتماً اقدام کند، زیرا این بهترین وسیله است که چشم را از نگاه‏هاى آلوده و عورت را از بى عفّتى محافظت مى‏کند».(12)

  8- تقویت اراده: چشم چرانى اگر به صورت عادت در آمده باشد، همچون خصایص طبیعى و ذاتى، دامنه دار و پر نفوذ مى‏گردد و به منزله طبیعت دوم در مى‏آید. در این حال رهایى از این عادت ناپسند، نیاز به تصمیم و عزمى راسخ دارد. آن چه در شروع کار مهمّ است، خواستن و انگیزه داشتن است. براى مبارزه با چشم چرانى باید دو کار انجام گیرد:

  الف) به خواسته نفس پاسخ مثبت داده نشود،
  ب) عادت پسندیده‏اى جایگزین گردد و خود را به کارهاى پسندیده مانند مطالعه کتاب و ورزش مشغول سازد.

  پى نوشت‏ها:
  1. بحارالأنوار، ج 101، ص 41.
  2. میزان الحکمة، ج 4، ص 3289.
  3. بحارالأنوار، ج 101.
  4. میزان الحکمة، همان، ص 3292.
  5. همان.
  6. بحارالأنوار، ج 73، ص 334.
  7. همان، ج 101، ص 38.
  8. همان، ص 42.
  9. غررالحکم، ج 5، ص 321.
  10. محمد على سادات، راهنماى پدران و مادران، ج 1، ص 99.
  11. ابن ابى الحدید، شرح نهج البلاغه، ج 20، ص 272.
  12. مکارم الاخلاق، ص 10
  ویرایش توسط رضا : ۱۳۸۹/۰۳/۰۸ در ساعت ۰۵:۱۲
  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 2. صلوات ها 22


 3. #2

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  15
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  85

  روش عملی و موثر کنترل نگاه


  شیخ رجعبلی خیاط به یه نفر میگه:
  وقتی نامحرم میبینی اگه خوشت نیاد که مریضی ولی اگه خواستی برای رضای خدا چشم را نگه داری نگاه را بگردان و این ذکر را بگو:
  ( یا خیر حبیب و محبوب صل علی محمد و آل محمد ) .
  ویرایش توسط عبدالکریم : ۱۳۸۹/۰۳/۰۸ در ساعت ۱۴:۰۷

 4. صلوات ها 19


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  5,590
  حضور
  66 روز 17 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15668

  راهنما چگونه نگاه هایمان را کنترل کنیم؟
  نقل قول نوشته اصلی توسط عبدالکریم نمایش پست ها
  نقل قول نوشته اصلی توسط عبدالکریم نمایش پست ها
  شیخ رجعبلی خیاط به یه نفر میگه:
  وقتی نامحرم میبینی اگه خوشت نیاد که مریضی ولی اگه خواستی برای رضای خدا چشم را نگه داری نگاه را بگردان و این ذکر را بگو:
  ( یا خیر حبیب و محبوب صل علی محمد و آل محمد ) .

  با سلام و تشکر از همه دوستان

  روشی که جناب عبدالکریم از قول مرحوم شیخ رجبعلی خیاط گفتند خیلی خوبه اما بنظر برای عموم، کمی سخت باشه.

  این روش برای عموم و افرادی مثل خود حقیر که هم از وضعیت موجود ناراحتیم و درد می کشیم و هم به دکتر خوب و مجرب و به تبع آن به نسخه های ایشان دسترسی نداریم، از طرفی هم نسخه های صادره از سوی اینگونه پزشکان ماهر، برای ما کاربرد ندارد، وضعیت ما بعنوان یک مریض، مستقلاً و بصورت بالینی باید مورد معاینه دکتر قرار گرفته و نسخۀ مجزا اخذ شود.

  اما این شیوه که عرض می کنم برای افرادی در سطوح ما کاربردی و در اکثر موارد با تمرین و ممارست، منتج به نتیجه است:

  اگر در احوال خودتان دقت کرده باشید، معمولاً در بیرون از خانه چشم و نگاه های ما در حد فجیع و غیر قابل باوری از کنترل و اختیار ما خارج است، پیوسته و مدام به اتفاقات اطراف، صحنه های مختلف و مسائل غیر ضروری نظر می افکنیم، مثلاً هنگام راه رفتن در خیابان و تردد در مسیری، ناخواسته به مغازه های اطراف می نگریم، بدون آنکه بدنبال چیز خاصی باشیم، به ماشین ها و وسایل نقلیه نگاه می کنیم بدون انکه ضرورتی در آن باشد، کوچه و پس کوچه ها را تا انتهایش رصد می کنیم و حتی درب حیاط های باز خانه ها را هم تا جائیکه چشم انداز دارد می پاییم، به افراد مختلف، بزرگ و کوچک، زن و مرد و ... نظر می اندازیم، دنبال صداها را می گیریم، رفت و آمدها را چک می کنیم بدون آنکه از سوی اداره یا سازمانی مأموریت مراقبت و نظارت یافته باشیم.

  همۀ این نگاه کردن ها در صورتی است که ما هیچ قصد بدی نداشته و از سر عادت به چنین وضعیتی رسیده ایم، (البته بجز مورد نگاه کردن به داخل حیاط مردم، که شبهه حرمت دارد) کافی است کمی به عمق مسأله توجه کنید، خواهید دید که روح و روان شما در این قبیل نگاه ها گرفتار چه فاجعۀ عظیمی است، تصاویری که هر کدام پیامی را با بارهای مختلف مثبت و منفی و عموماً منفی به روح و روان شما منتقل می کنند، همان هائی که آرامش روحی و روانی و حضور قلب در نماز و ... را از شما سلب می کنند.

  دیگر بماند که اگر این نگاه هائی که در آغاز ناخواسته بوده اما در اثر عادت و تکرار به جستجوئی عادی، ارادی و مطابق با میل و خواست مان برای دست یافتن به منظره های حرام و نوامیس مردم تبدیل شده باشد که با اظهار تأسف باید گفت معمولاً چنین است.

  اما اینکه چه باید کرد، باید گفت: هر کاری با برنامه ریزی و تمرین و ممارست مستمر دست یافتنی است، باید اراده و قدرت نفس مان را چنانکه بدلیل بی برنامه گی و رها بودن، گرفتار عادتهای ناروا شده، را با برنامه ریزی، تعیین وضعیت، کنترل نفس و تمرین و ممارست پیوسته مهار کنیم.

  1. در آغاز، کاغذ و قلمی بدست بگیرید و تمام رفتار های یک روز خودتان را رصد نموده و روی کاغذ یاد داشت کنید. حتی نگاه های کم اهمیت را هم بنویسید.
  2. در گام دوم، انواع و اقسام نگاه هایتان را چنانکه در مقدمه بحث به برخی از آنها اشاره کردیم، تقسیم بندی کنید، مثلاً نگاه به کوچه ها، خانه ها، مغازه ها، و ...
  3. در گام سوم، برای شروع، یک یا دو مورد از موارد تقسیم بندی شده را انتخاب و تصمیم بگیرید که نگاه های بی دلیل و بدون توجیه به کانون های مورد انتخابتان را در طول روز کنترل کنید. بدیهی است برای رسیدن به مرحلۀ کنترل چشم و ترک نگاه های حرام، شروع از ترک عادت های معمولی و بدون وجه و تمرین و ممارست آنها بسا آسان تر و سهل الوصول تر است.
  4. با دقت تمام و توجه نفس، تمرین و ممارست بر گام سوم را برای چند روز، ادامه دهید تا زمانیکه نسبتاً احساس کنید که ترک این نگاه ها برایتان آسان و ارادی شده است.
  5. یک یا دو گزینۀ دیگر از تقسیم بندی را انتخاب نموده و مانند موارد قبلی به تمرین بگذارید، نتیجه ای که در ادامۀ این روند حاصل می شود، تقویت اراده و نفستان است و به این وسیله کمی نفستان را از حالت افسار گسیختگی خارج ساخته اید و اینک زمان نتیجه گیری اصلی است.
  6. پس از مرحلۀ مقدماتی، اگر هنوز امکان و قدرت کنترل چشم در ترک نگاه به نامحرم را ندارید، باید به همان روش تفکیک و تقسیم بندی در مرحلۀ مقدماتی عمل کنید. بدین صورت که شئون و برنامه های روزانه تان را تقسیم بندی کنید مثلاً محل کار، خیابان، داخل اتوبوس، تفریح در پارک، و ...
  7. در گام بعدی، از شئون و برنامه های روزانه تان، یک یا دو مورد را انتخاب کنید و در طول روز تمام همت و دقت و توجه تان را در کنترل چشم از نگاه های حرام بکار ببندید، پس از یک دوره موارد دیگر از شئون کاری و زندگی تان را به موارد قبلی اضافه کنید و همینطور این پروسه را ادامه دهید. قطعاً لذت تقویت اراده و آرامشی که به تبع آن نصیب نفستان می شود را لمس خواهید کرد.
  8. در پایان گفتنی است: که این شیوه برگرفته از همان توصیۀ اخلاقی قرآن و مکتب اهل بیت در خصوص مشارطه، مراقبه، محاسبه و ... است، که بنحوی کاربردی و آسان تقریر شده است. علاوه بر اینکه در تمام این مراحل، توجه به لطف و توفیق الهی و مدد و توکل به خدا نتیجه بخش بودن و موفقیت در این گام ها را دو صد چندان می کند.
  پس در خلال این تمرین های ابتکاری، می توان از نیت پاک و الهی(که همان رسیدن به ترک گناه است) و تمرین و مداومت بر ذکر لسانی و توسل و توکل نیز بهره جست.

  موفق باشید ...

  نگاه خود را چگونه کنترل کنیم؟

 6. صلوات ها 17


 7. #4

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  1,538
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  15377  به نظر این سوال رو برای خودمون بزرگ نمائی کنیم در کنترل نگاه کمک کار خیلی خوبیه:

  • اگر به جائی که نباید، نگاه کنی،عینا همین عمل درباره تو تکرار میشه،حالا حاضری نگاه کنی؟
  • (به قول اسلام جزا و جواب کارت و به قول روانشناس ها هر عملی کارما=بازتاب دارد)


 8. صلوات ها 15


 9. #5

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  1,538
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  15377  سوال دوم در این زمینه باید از وخودمان بپرسیم:
  * آیا اگر احتمال قابل توجه بدهید چیزی برای شما ضرر دارد،استفاده اش میکنید؟
  * آیا احتمال قابل توجهی،نمی رود نگاه به نا محرم ضرر روحی و جسمی و روانی و اخروی داشته باشد؟

  ویرایش توسط عرفان : ۱۳۸۹/۰۳/۱۲ در ساعت ۱۹:۱۷

 10. صلوات ها 13


 11. #6

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن، اهل بيت
  نوشته
  2,005
  حضور
  15 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  17448  چشم، دریچه دل و اندیشه انسان است، اگر چگونه نگریستن را یاد بگیریم و چگونه دیدن را تجربه کنیم، چشم، چشمه امید و ایمان می‌شود و نگاه ما، عبادت و سبب رشد و تکامل خواهد شد، و اگر آن را رها کنیم تا به هر چه هوی و هوس دستور داده نگاه کند، زیانهای متعددی متوجه انسان خواهد شد، و به گناهان ناخواسته‌ای دچار خواهد شد، مگر فاصله نگاه تا گناه چه قدر است؟اگر عقل و خرد انسان در اختیار چشم قرار گیرد، پیامدهای روانی و غیر روانی فراوانی در پی خواهد داشت که ممکن است انسان را به تباهی بکشاند.حضرت علی(ع) فرمود: «اَلعَینُ جاسُوسُ القَلبِ وَ بَرید العَقل؛چشم جاسوس و مأمور دل و نامه رسان عقل است».در جای دیگر فرمود: «اَلعَین بَریدُ القَلب؛ چشم پیغام رسان دل است.» کلمه «جاسوس» در روایت اول نشان از آن دارد که چشم بر دل مؤثر است، چون جاسوس هرچه گزارش دهد دل و فرمانده می‌پذیرد، چنانکه سخنان پیغام رسان برای پیغام دهنده حجّت و اعتبار دارد. از اینجا می‌توان حدس زد که نگاه، تأثیرات عمیقی بر روح و روان انسان می‌گذارد. شاید شاعر به همین ارتباط اشاره دارد آنجا که می‌گوید:
  ز دست دیده و دل هر دو فریاد
  که هرچه دیده بیند دل کند یاد
  بسازم خنجری نیشش زفولاد
  زنم بر دیده تا دل گردد آزاد
  در روایت دیگری تعبیر ظریف تری آمده، آنجا که علی(ع) فرمود: «القلب مصحف البصر؛ دل کتاب (دست نوشته) دیده است» یعنی این نگاه است که هرگونه بخواهد کتاب دل را می‌نویسد و بر آن نوشتاری بوجود می‌آورد.
  پیامدهای خانوادگی و اجتماعی نگاه
  نگاههای حرام و چشم چرانی علاوه بر پیامدهای روحی و روانی، زیانها و اثرات سوء خانوادگی و اجتماعی نیز دارد که به اهم آنها اشاره می‌شود:
  1ـ بدنامی طرفین: چه بسیاری دوستی‌ها و ارتباط‌های نامشروع که از یک نگاه آغاز شده ولی نگاه‌های هوس آلود و تداوم آن و تسلّط طبیعی شهوت آن را به ناکجا آباد کشانیده، سبب بدبختی و بدنامی طرفین گردیده و حتی افشا شدن برخی از این روابط بعد از ازدواج، کانون گرم خانوادگی را متلاشی نموده، سبب بروز مشکلات خانوادگی و اجتماعی شده است. در مجلّات مختلفی که درباره جوانان و مسائل خانوادگی چاپ می‌شود می‌توان سرگذشت‌ها و نامه‌های زیادی را دید که حکایت از عشق‌های نامشروع دارد که بر اثر یک نگاه حرام به وجود آمده و سبب فساد و جنایت و یا تزلزل خانواده شده است. ولی نقطه آغاز آن همان نگاه حرام بوده است.
  2ـ نگرانی دائمی: جوانانی که از طریق نگاههای هوس آلود بهم رسیده و ازدواج و پیوند زندگیشان بر اساس این بنیان سست بنا شده است همیشه طرفین، خصوصاً زنان این نگرانی را دارند که نکند همسرش دوباره صید نگاه دیگری شود و زندگی او از هم بپاشد، و همین نگرانی همیشگی در عدم آرامش روحی و روانی او کافی است که زندگی او را به تلخ کامی بکشاند.

  سید‌جواد‌حسینی
  http://www.armandaily.ir/index.php?o...alty&Itemid=53
  ویرایش توسط سادات : ۱۳۸۹/۰۷/۲۶ در ساعت ۰۸:۴۹
  از خلق جهان کناره کردیم *

  سر رشته عقل پاره کردیم *

  کس چاره ما نکرد و ما خود *

  بی منت خلق چاره کردیم *

  ننمود رهی بجز ره عشق *

  هر چند که استخاره کردیم*

 12. صلوات ها 8


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,409
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25055  با سلام

  دوستان بحث هاي خوبي تو اين تايپك در مورد نگاه شده است

  http://www.askdin.com/showthread.php?t=7860
 14. صلوات ها 6


 15. #8

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  1,538
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  15377  نگاهي اجتماعي
  اگر قرار باشد نگاه ها ادامه پيدا كند و مسلم است كه اين مريضي واگير دار هم هست ؛
  .............حال به نظر شما

  ................ * آيا اعتدال اجتماعي و آسايش جمعي بهم نميخورد؟ *

  علم اخلاق داراي تمام ابعاد زندگي است كه يكي از آنها اعتدال رفتار اجتماعي و آسايش در تعامل جمعي است.نگاه هاي مريض و آلوده اين بُعد را برهم ميزند.


  ویرایش توسط عرفان : ۱۳۸۹/۰۷/۲۹ در ساعت ۱۸:۵۹

 16. صلوات ها 4


 17. #9

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن، اهل بيت
  نوشته
  2,005
  حضور
  15 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  17448  * آيا اعتدال اجتماعي و آسايش جمعي بهم نميخورد؟ *
  سلام .
  مسلما به هم ميخوره.
  چه خانواده هايي كه با همين نگاه ها از هم پاشيده مي شوند.
  چه قتل هايي كه سر همين نگاه ها اتفاق مي افتد.
  چه بي حرمتي هايي كه بين دوستان و فاميل و اعضاي خانواده به خاطر نگاه هاي نابجا اتفاق مي افتد.
  خيلي ها هم كه معتقد هستند به خاطر رهايي از اين نگاه ها و حفظ آبرو از شغل و مرتبه خود دست مي كشند.
  از خلق جهان کناره کردیم *

  سر رشته عقل پاره کردیم *

  کس چاره ما نکرد و ما خود *

  بی منت خلق چاره کردیم *

  ننمود رهی بجز ره عشق *

  هر چند که استخاره کردیم*

 18. صلوات ها 4


 19. #10

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  1,538
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  15377  ........................... اهل اذيت كردن ديگرانم
  اگر از شما سوال شود كه :
  ................
  اهل اذيت نمودن ديگران هستيد يا نه؟.............چه جوابي ميديد؟
  مسلما همه ما معتقديم كه از شعور اجتماعي و انساني به دوره و از نظر ما مذمومه.
  اگر شما جاي خانمهائي بوديد كه دايم نگاه هاي معني دار بهش ميشه؟؟؟!!!

  ویرایش توسط عرفان : ۱۳۸۹/۰۷/۲۹ در ساعت ۰۸:۴۳

 20. صلوات ها 3


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود