صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بار گناهان و عذاب وجدان بی پایانم روی دوشم سنگینی می کنه

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۳
  علاقه
  علاقه دارم ایمانم خیلی قوی بشه دعا کنید برام...
  نوشته
  162
  حضور
  21 روز 17 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  793

  اشاره بار گناهان و عذاب وجدان بی پایانم روی دوشم سنگینی می کنه
  سلامامیدوارم جای مناسبی تاپیک زده باشم اگر غیر از این هست بنده را عفو بفرماییدمن گناهان زیادی مرتکب شدم حق الناس زیادی روی گردنم هست که حتی نمی تونم برم ازشون حلالیت بطلبمنمازها و روزه قضای زیاد دارمبه همسرم بد کردم...گناهانم زیاده خیلی زیاددیشب خانوم فاطمه ی زهرا نجاتم دادند و من توبه کردماما دلم آشوبه و همه شم از خدا میخوام من را ببخشد اما حق الناس هایم را چه کنم؟ وقتی یادم میاد اشک تو چشمام جمع میشهمن خدا رو دوست دارم خیلی زیاد دوستش دارم اما من سست ایمان و بی اراده ام و اسیر هوای نفسانی اسیر شیطان...من ایمان قوی میخوام خیلی قوی

 2. صلوات ها 7


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,367
  حضور
  203 روز 1 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61408  با نام و یاد دوست  بار گناهان و عذاب وجدان بی پایانم روی دوشم سنگینی می کنه
  کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

 4. صلوات ها 8


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  نوشته
  1,793
  حضور
  51 روز 17 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  6671  نقل قول نوشته اصلی توسط تبسم عشق نمایش پست ها
  سلامامیدوارم جای مناسبی تاپیک زده باشم اگر غیر از این هست بنده را عفو بفرماییدمن گناهان زیادی مرتکب شدم حق الناس زیادی روی گردنم هست که حتی نمی تونم برم ازشون حلالیت بطلبمنمازها و روزه قضای زیاد دارمبه همسرم بد کردم...گناهانم زیاده خیلی زیاد

  گناهاني كه انسان مرتكب مي شود در اثر تضييع دو دسته از حقوقي است كه به عهده انسان است:

  1- حق الله اصطلاحاً به حقوقي مي گويند كه خدا آن ها را بر انسان واجب كرده، وظيفه انسان قرار داده است. مثلاً نماز خواندن و روزه گرفتن حق الله است.
  امام سجاد(ع) درباره حق الله مي فرمايد:
  «بزرگترين حق خداوند اين است كه او را بپرستي و چيزي را شريكش نداني، و چون از روي اخلاص اين كار را كردي خدا بر عهده گرفته است كه كار دنيا و آخرت تو را كفايت كند و آنچه از آن بخواهي برايت نگاهدارد.»(1)
  حق النفس داخل در حق الله است. زيرا مراد از حق ‏النفس آن وظائفي است كه انسان نسبت به خويش دارد. هر گناهي كه انسان انجام مي دهد، در مرحله اول به نفس خويش ستم مي كند. بنابراين اگر انسان از نعمت هايي كه خداوند به او ارزاني داشته، در راه معصيت استفاده كرد، علاوه بر تضييع حق الله در مرحله اول حق نفس را پايمال كرده است.(2)

  2- حق الناس به حقوقي گفته مي شود كه نسبت به انسان ديگر بايد مراعات شود، مانند حق همسايگي، حق پدر و مادر، حق استاد و معلم، حق انسان ها در اجتماع، حق مؤمنان نسبت به يكديگر، حق همسر و فرزند، حقوق مالي و آبرويي كه مربوط به ديگران است، مانند غيبت كردن، كشتن فرد بي گناه، جراحت وارد كردن كه ديه دارد.

  پي نوشت ها:
  1. تحف العقول،نشر كتاب خانه اسلاميه تهران، ترجمه علي اكبر غفاري، ص 261.
  2. همان، از ص 361 تا ص 278.

  ....إِلَهِي‏ كَفَى‏ بِي‏ عِزّاً أَنْ أَكُونَ لَكَ عَبْداً وَ كَفَى بِي فَخْراً أَنْ تَكُونَ لِي رَبّاً أَنْتَ كَمَا أُحِبُّ فَاجْعَلْنِي كَمَا تُحِب‏ ....

 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  نوشته
  1,793
  حضور
  51 روز 17 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  6671  نقل قول نوشته اصلی توسط تبسم عشق نمایش پست ها
  من توبه کردماما دلم آشوبه و همه شم از خدا میخوام من را ببخشد اما حق الناس هایم را چه کنم؟

  بر اساس آن چه در تاپیک قبل گذشت :

  هر حكمي كه از ناحيه خدا واجب شده باشد، حتي اگر متعلق به انسان ها باشد، حق اللّه محسوب مي شود. عدم رعايت حقوق الهي گناه محسوب مي شود. براي جبران آن، نياز به توبه است. که شما انجام داده اید. در بعضي موارد، غير از توبه، نياز به جبران و كفّاره و پرداخت جريمه است، مثلاً اگر كسي به طور عمد روزه نگرفت، غير از قضا، بايد كفاره بدهد. بنابراین سعی کنید این گونه موارد هم اگر به عهده شما هست، جبران شود.

  اما در حقوق الناس که مورد سوال شما هم هست باید عرض کنم :
  به طور كلي، تضييع حق الناس و طلب حلاليت از افراد غالبا دراثر تضييع دو نوع از حقوق آنها است:
  1. حقوق مالي:
  يعني ممكن است مال كسي از راه‏هاي مختلف مثلاً ربا، رشوه، سرقت، غصب مورد تعدّي قرار گرفته باشد يا قرضي از كسي گرفته، اما بر نگردانده است.
  2. حقوق غير مالي:
  مثل اين كه شخصيت و آبروي فردي كه با تهمت و غيبت، اهانت مورد تعرض قرار گرفته باشد.

  در صورت اول:
  اگر فرد بتواند بايد به صورت مستقيم و در غير اين صورت از هر طريقي گر چه از طريق پست و انداختن در خانه، واريز به حساب و ... بايد حقوق مالي تضييع شده را به آنها برگرداند. در اين صورت ديني به گردن ندارد.
  لازم به ذكر است اگر مقدار مالي كه تضييع شده به اندازه اي باشد كه عرفا اگر شخص متوجه باشد آن را حلال نمي كند، بايد جزئيات را بيان و طلب حلاليت نمايد و اگر جزئيات را نگويد كافي نيست. اما در هر صورت، براي جبران، بايد به هر ترتيبي باشد، حقوق مالي را كه تضييع شده به صاحب مال یا وارثانش برگشت داده شود.
  البته در صورتي كه به طور مسقيم طلب حلاليت كند و او پولي نخواهد، كفايت مي كند.
  اگر مديون آنان را نمي شناسند يا امكان دسترسي به آنان را ندارد، با اجازه حاكم شرع ردّ مظالم نمايد.


  در صورت دوم:
  مثل اين كه بدي در حق آن فرد كرده باشد، براي طلب حلاليت از افراد نيازي به بيان جزئيات نيست. اي چه بسا در برخي موارد بيان جزئيات خود موجب تضييع حق ديگري شود. در همين مورد اگر حلاليت خواهي مفسده اي داشته باشد، مثلاً باعث كدورت و ناراحتي بيش تر شود، لازم نيست حلاليت خواهي شود، بلكه بايد انسان توبه كند و براي صاحب حق دعا و استغفار كند. بهتر است كاري انجام دهد و ثوابش را به او هديه نمايد. (1)

  بنابراين در توبه از حق الناس، علاوه بر توبه به درگاه خدا، لازم است در صورت امكان، حقوق مردم اعم از تعدّي به مال، جان و آبرو و حيثيت آن ها كه تضييع شده، جبران شود و از وي حلاليت و رضايت گرفته شود و در صورت عذر(مثل حلاليت خواستن ازكسي كه غيبتش را كرده ايد كه باعث كدورت و ناراحتي و مفسده مي شود) براي وي دعا و استغفار كند و به نيتشان كار خير انجام دهد.

  با توبه حقيقي، خداوند گناهان فرد را مي بخشد. قرآن مي فرمايد:
  « يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا تُوبُوا إِلَى اللَّهِ تَوْبَةً نَّصُوحًا عَسَى رَبُّكُمْ أَن يُكَفِّرَ عَنكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ وَيُدْخِلَكُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ ؛ (1) ای کسانی که ایمان آورده اید! توبه کنید، توبه ای خالص. امید است با این کار، پروردگارتان گناهان تان را ببخشد و شما را در باغ هایی از بهشت که نهرها از زیر درختانش جاری است، وارد کند».

  خداوند بشارت داده که اگر توبه حقیقی باشد، توبه را قبول می کند و گناه را می آمرزد:

  «وَ هُوَ الَّذي يَقْبَلُ التَّوْبَةَ عَنْ عِبادِهِ وَ يَعْفُوا عَنِ السَّيِّئاتِ؛ (2) و او است که توبه بندگانش را می‌پذیرد و از گناهان شان در می گذرد».

  پی‌نوشت ‌ها:
  1. تحریم (66)، آیه 8.
  2. شوری (42)، آیه 25.

  ....إِلَهِي‏ كَفَى‏ بِي‏ عِزّاً أَنْ أَكُونَ لَكَ عَبْداً وَ كَفَى بِي فَخْراً أَنْ تَكُونَ لِي رَبّاً أَنْتَ كَمَا أُحِبُّ فَاجْعَلْنِي كَمَا تُحِب‏ ....

 8. صلوات ها 5


 9. #5

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  نوشته
  1,793
  حضور
  51 روز 17 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  6671  نقل قول نوشته اصلی توسط تبسم عشق نمایش پست ها
  وقتی یادم میاد اشک تو چشمام جمع میشه من خدا رو دوست دارم خیلی زیاد دوستش دارم اما من سست ایمان و بی اراده ام و اسیر هوای نفسانی اسیر شیطان...من ایمان قوی میخوام خیلی قوی

  خواهر گرامی؛
  جلوی ضرر را از هر کجا که بگیرید، سودو منفعت است.کسی که مسیر زندگی را بیراهه رفته و به جای عروج وکمال، پیوسته رو به سقوط و تباهی گام برداشته و به جای "فلاح"، در مسیر "خسران" افتاده است، در حال باختن زندگی است و هر لحظه که متوجه این راه خطا و بن بست شود و به مسیر نورانی و خدایی"فطرت" برگردد،می تواند گذشته سیاه و تباه را هم جبران کند.
  توبه، یک روزنه امید است و جوان توبه کار، نزد خدا عزیز و باعث مباحات خدا بر ملائک است.اگر خداوند قول داده است که توبه توابین را بپذیرد، این بزرگ ترین لطف او در حق بندگان وگشودن آن روزنه رو به روشنایی است و اگر فرموده است: "لاتقنطوا من رحمه الله ان الله یغفرالذوب جمیعا" (1) از رحمت خدا ناامید نشوید، خداوند همه گناهان را می آمرزد. هم امیدواری می دهد وهم از نومیدی نکوهش می کند، چرا که بخشایش الهی بیش از گناه بندگان است و رحمت او پیش از غضب اوست. (2)
  و هر چقدر گناهمان عظیم باشد، از رحمت بی کران و نا محدود او که عظیم تر نیست! نگاهمان به خدامی بایست یک نگاه والا و بلند باشد نه نگاه به یک انسان که ممکن است به سادگی از خطاهایمان چشم پوشی نکند. او مهربان ترین مهربان هاست و دنبال بهانه است تا مخلوقات خود را ببخشد.
  خداوند، از روی مهر به بنده اش، اول او را دعوت به توبه می کند، به دل او می اندازد که برگردد، گاهی غمگینش می سازد که به فکر افتد و از غفلت درآید، گاهی مبتلا به گرفتاری و مریضی اش می کند تا رویکردش به خدا بیشتر شود وبه خودآید، گاهی مبتلایان و گرفتاران را سر راه او قرار می دهد تا تکان بخورد و برگردد. این زمینه سازی های الهی برای توبه انسان، جلوه های دیگری از رحمت اوست، تا انسان از اسارت نفس وشیطان رهاشود. به تعبیر حضرت امیر (ع): "فتح لک باب المتاب" (3) خداوند، در توبه و بازگشت را به رویت گشوده است."
  مگر مي شود گنهكار، از صميم دل با نيت راستين و خالص به سوي خدابرگردد وخداوند در به رويش ببندد و او را نپذيرد؟! آيا توبه بنده، زمينه ساز گشايش پنجره اي رو به رحمت الهي نيست؟!
  گناه، هر چند زياد باشد، لطف و كرم خدا بيشتر است. رابطه با خدا را بايد بر اساس وسعت كرم و گستردگي رحمت او برقرار ساخت.وقتي همه درها به روي انسان بسته شود، آغوش رحمت الهي به روي عاصيان گشوده است.

  امابه شرط آنكه اين "بازگشت"، ندامت واقعي و عزم استوار باشد! چيزي كه در فرهنگ ديني از آن به "توبه نصوح" ياد مي شود. (4)

  خواهر گرامي!
  اين را يقين بدانيد كه آيينۀ وجودي شما با توبه كردن پاك خواهد شد.

  پي نوشت ها:
  1. زمر (39) آيه 53.
  2. دعاي جوشن كبير (فراز 19)"يا من سبقت رحمته غضبه" اي كسي كه رحمتش بر غضبش پيشي مي گيرد.
  3. نهج البلاغه، ترجمه جعفر شهيدي، انتشارات علمي و فرهنگي، چاپ14، تهران1378، نامه31. ص31.
  4. جوادمحدثي،توبه؛ بازگشت به فطرت،(درس هايي از نهج البلاغه2)، بنياد پژوهش هاي اسلامي آستان قدس رضوي مشهد؛ چاپ نهم 1387 ص1 .

  ....إِلَهِي‏ كَفَى‏ بِي‏ عِزّاً أَنْ أَكُونَ لَكَ عَبْداً وَ كَفَى بِي فَخْراً أَنْ تَكُونَ لِي رَبّاً أَنْتَ كَمَا أُحِبُّ فَاجْعَلْنِي كَمَا تُحِب‏ ....

 10. صلوات ها 4


 11. #6

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۴
  علاقه
  شنا
  نوشته
  67
  حضور
  2 روز 4 ساعت 26 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  147  امان از حق الناس که پدر آدم را در می آورد.

 12. صلوات ها 4


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۳
  علاقه
  علاقه دارم ایمانم خیلی قوی بشه دعا کنید برام...
  نوشته
  162
  حضور
  21 روز 17 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  793  با سلام و احترام


  خيلي از شما و از راهنمایی. شما ممنونم

  خیر از دنیا و آخرت ببینید

  سوره یا ذکر ها و یا چیزهایی که موجب قوی شدن ایمان میشه رو میخواستم,,, بابت حق الناس هایم پول واریز کردم و برای بقیه هم دعا میکنم و صدقه میدم,,,اما شاید من زودتر از اونها بمیرم!!!باید عذاب بکشم تا اونایی که به گردنشون حق دارم هم از دنیا برند تا متو جه بشند من یه کار خیری واسشون کردم و حلالم کنند؟!!!!
  دلم به مستحبی خوش است که جوابش واجب است
  السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

 14. صلوات ها 3


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۳
  علاقه
  علاقه دارم ایمانم خیلی قوی بشه دعا کنید برام...
  نوشته
  162
  حضور
  21 روز 17 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  793  نقل قول نوشته اصلی توسط انتخاب اول نمایش پست ها
  امان از حق الناس که پدر آدم را در می آورد.
  بله واقعا,,,خودمم فکر و ذهنم مشغوله
  دلم به مستحبی خوش است که جوابش واجب است
  السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

 16. صلوات ها 3


 17. #9

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  نوشته
  1,793
  حضور
  51 روز 17 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  6671  نقل قول نوشته اصلی توسط تبسم عشق نمایش پست ها
  سوره یا ذکر ها و یا چیزهایی که موجب قوی شدن ایمان میشه رو میخواستم,,, بابت حق الناس هایم پول واریز کردم و برای بقیه هم دعا میکنم و صدقه میدم,,,اما شاید من زودتر از اونها بمیرم!!!باید عذاب بکشم تا اونایی که به گردنشون حق دارم هم از دنیا برند تا متو جه بشند من یه کار خیری واسشون کردم و حلالم کنند؟!!!!

  علمای اخلاق برای تقویت ایمان راهكارهای زیادی ذكر كرده اند. مهم ترین آن ها عبارتند از:

  اولین گام: تقویت شناخت و معرفت
  اولین گام در مسیر تقویت ایمان و حركت به سوی خدا و تقرّب و نزدیكی به او، تقویت شناخت و معرفت به خدا است.
  هم چنین معرفت به انبیا و ائمه (ع) و كارگزاران خدا یعنی یعنی تقویت شناخت و اعتقاد به فرشتگان به عنوان كارگزاران خداوند در نظام هستی و نزول وحی و نبوت همه انبیا از حضرت آدم (ع) تا حضرت خاتم النّبیّین (ص) است . لازمه اعتقاد به مبدآ و وحی و انبیا اعتقاد به عالم برزخ و قیامت و حساب و كتاب، حشر و نشر و بهشت و جهنم است . بنا بر این جهت تقویت ايمان در همه جهات آن، تقویت شناخت و بالا بردن سطح آگاهی و اطلاعات در مورد عالم بعد از مرگ نیز ضروری است .
  اگر تحقیق و تلاش انسان جهت دست‌یابی به معرفت و شناخت از آفاق و انفس به قصد حقیقت‌جویی باشد، به مقتضای آیه: «
  الّذین جاهدوا فینا لنهدینّهم سبلنا؛(1) آن ها كه در راه ما (با خلوص نیت) جهاد كنند، قطعاً به راه‌های خود، هدایت شان خواهیم كرد» مشمول عنایت ویژه حق مطلق، قرار می‌گیرد. در مسیر دستیابی به معرفت و شناخت خداوند كه حق مطلق است، و تقویت ایمان هدایت می‌شود.

  پی‌نوشت‌:
  1. عنكبوت (29) آیه 69.  ....إِلَهِي‏ كَفَى‏ بِي‏ عِزّاً أَنْ أَكُونَ لَكَ عَبْداً وَ كَفَى بِي فَخْراً أَنْ تَكُونَ لِي رَبّاً أَنْتَ كَمَا أُحِبُّ فَاجْعَلْنِي كَمَا تُحِب‏ ....

 18. صلوات ها 6


 19. #10

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  نوشته
  1,793
  حضور
  51 روز 17 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  6671
  گام دوم : عمل صالح
  لازمه شناخت و معرفت و توبه حقیقی ،پشیمانی و ناراحتی سوز آور و حسرت و اندوه جانكاه از تقصیرات و كوتاهی ها و قصورات گذشته ، عزم و تصمیم جدی بر انجام اعمال صالحی است كه پیش تر انجام نمی داده و جبران گذشته ها است. انجام واجبات و اطاعت از اوامر الهی از مهم ترین فاكتورهایی است كه باعث تقویت ایمان می شود. هر چه ایمان قوی تر شود ، عمل صالح از كمیت و كیفیت برتری برخوردار می گردد ، چنان كه هر چه عمل صالح از جهت كم و كیف فزونی یابد ، بر قوت ایمان نیز افزوده می شود .

  پیامبر فرمود: «
  اصلُ الدین الوَرَع و رأسه الطاعه؛(1) ریشه و اساس دین و دینداری ورع و اجتناب از گناهان، و سر آن اطاعت از خداست».
  ایمان بدون عمل صالح معنا ندارد.

  امام صادق (ع)فرمود:«
  الإیمان لا یكون إلاّ بعمل؛(2) ایمان چیزی جز عمل نیست».
  در حدیث دیگری كه از حضرت نقل شده آمده :«
  ایمان آن است كه طاعت خدا شود و گناهی محقق نگردد». (3)

  از حضرت آیت الله بهجت رضوان الله علیه سؤال كردند :
  راه رسیدن به كمال چیست، فرمودند : راه رسیدن به كمال دو چیز است ، یكی بندگی خدا و انجام واجبات ؛ دیگر اجتناب از گناه و نافرمانی او .(4)


  از استاد عارفان بالله ، مرحوم ملا حسینقلی همدانی دستور عملی برای سیر و سلوك و اصلاح نفس (تقویت ایمان) خواستند ، فرمود : تمام كتاب ها و آیات و روایات را كه بررسی كردم ،چیزی بیش تر و بالاتر از این نیافتم كه « گناه نكنیم»(5)


  پی نوشت ها:
  1. المحدث النوري، مستدرك الوسائل، مؤسسه آل البيت، قم، 1408 ه.ق ، ج11 ، ص270
  2. ثقه الاسلام كليني، الكافي، دار الكتب الاسلاميه، طهران، ه.ش ، ج 3 ص 55.
  3. همان.
  4. حسین احسانی فر ، اخلاق و تربیت ، زمینه سازان ظهور امام زمان (عج) ، 1389، ص 197.
  5. همان ، ص 198.

  ....إِلَهِي‏ كَفَى‏ بِي‏ عِزّاً أَنْ أَكُونَ لَكَ عَبْداً وَ كَفَى بِي فَخْراً أَنْ تَكُونَ لِي رَبّاً أَنْتَ كَمَا أُحِبُّ فَاجْعَلْنِي كَمَا تُحِب‏ ....

 20. صلوات ها 5


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 4

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود